MY.UAНовини
"Крапля у морі": чому військовим не вистачає дронів і чим допоможе експорт
"Крапля у морі": чому військовим не вистачає дронів і чим допоможе експорт

"Крапля у морі": чому військовим не вистачає дронів і чим допоможе експорт

Держава у 2024 році виділила близько 2 млрд доларів на закупівлю безпілотників, але це і близько не покриває всіх потреб Сил оборони. Ігор Криничко із компанії-виробника SkyAssist каже, що експорт дозволить наповнити бюджет і посилити військо новими технологіями.

Уряд України розглядає можливість зняття заборони на експорт озброєння, пише американське видання Financial Times. Фокус спробував розібратися, чим це буде корисним для українських виробників, держави і армії.

Експорт дронів — суперечливе питання

Голова економічного підкомітету Верховної ради Олександр Маріковський заявив ЗМІ, що експорт може принести Україні до 20 млрд доларів, що істотно допоможе розвитку виробництва безпілотних систем. Тим часом заступник командира 3 Окремої штурмової бригади ЗСУ Максим Жорін вважає, що не можна продавати дрони за кордон, оскільки їх критично не вистачає українській армії. За його словами, підрозділи вимушені самі шукати, де отримати дрони, звертатися за коштами до волонтерів, територіальних громад та приватних спонсорів.

"Як держава, ми не вийшли навіть і на половину від того, що потрібно сьогодні на фронті. Україна — перша у світі, хто зараз потребує безпілотників. Який може бути експорт в таких умовах?" – обурився він.

Український військовий з бойовим дроном
Фото: Instagram / stanislav.krupar

$2 млрд на дрони: чи достатньо цих грошей?

Що ж в Україні відбувається із фінансуванням і скільки держава виділяє грошей із бюджету саме на БпЛА? Згідно Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік", який прийняли у листопаді 2023-го, на оборону виділили 1,164 трлн гривень. З них 265,4 мільярда або 22,8% – на закупівлю зброї, техніки, БПЛА та боєприпасів, а також відновлення пошкодженої у боях техніки.

Пізніше заступник Міністра оборони України генерал-лейтенант Іван Гаврилюк розповів "АрміяІнформ", що на купівлю БпЛА заклали понад 43 млрд гривень. У квітні прем’єр-міністр Денис Шмигаль підтвердив цю суму і заявив, що до неї з бюджету додадуть ще 15,5 млрд. У серпні Кабмін повідомив про виділення ще 24 млрд грн. Загалом виходить 82,8 млрд гривень або 2,01 млрд доларів за актуальним курсом.

Фокус звернувся за коментарем до Ігоря Криничка, голови наглядової ради компанії SkyAssist, яка виробляє безпілотні комплекси "Сірко", сертифіковані Міноборони і отримав доступ до експлуатації в ЗСУ. За його підрахунками, 2 мільярдів доларів недостатньо, щоб забезпечити потреби Сил оборони, які постійно збільшуються.

"Не маю стовідсоткової інформації, скільки грошей потрібно, і ця інформація має бути закритою. Але це лише крапля у морі, на мій погляд. Ми бачимо, що порівняно з минулими роками застосування на фронті безпілотних систем зростає у геометричній прогресії", – зазначив він.

Ігор Криничко із безпілотником "Cірко 2М" перед запуском
Фото: Skyassist

Держава не може купити все, що потрібно армії

Ігор Криничко додав, що держава безумовно повинна закуповувати зброю для війська, але, на жаль, не спроможна оплатити з бюджету всі його потреби. Вітчизняні компанії-виробники помічають це за кількістю контрактів, обсягами постачання і зверненнями військових з фронту.

Підприємствам потрібно не тільки давати захисникам те, що потрібно саме зараз, але й модернізувати техніку, поліпшувати характеристики, розробляти нові технології. Це все потребує грошей, які виробник може брати виключно зі свого прибутку, отриманого від продажів серійних виробів.

"Станом на сьогодні наше виробництво завантажено на мізерний відсоток, ми можемо багаторазово збільшити виробництво. Потреба у наших виробах просто величезна, але зараз дуже важко, причому не тільки з державними замовленнями, а й з волонтерами, благодійними фондами, іншими організаціями, які ще якось закуповували минулого року. Наскільки я чую, літальних апаратів, особливо розвідувального типу, потрібно багато, але виробники здебільшого стоять незавантажені", – каже Ігор Криничко.

Виробництво дронів "Сірко 2М" у компанії SkyAssist
Фото: Skyassist

Експорт допоможе армії

Керівник SkyAssist стверджує, що експорт не просто допоможе українським виробникам дронів, а буквально врятує їх. Безумовно, підприємства з України для зовнішнього ринку можуть значно збільшити ціни і отримати більше прибутку. Це означає більше коштів не тільки для виробників, а й для держави, адже вона отримає більше податків, а значить зможе закуповувати для військових більше тих самих безпілотників, а також іншого озброєння. До того ж інженери зможуть швидше вести нові розробки, а навантаження на волонтерів і благодійні організації зменшиться.

"Можу сказати на прикладі нашої компанії, коли є прибуток і хоч якась фінансова можливість, ми просто даруємо військовим свої вироби. Тому відкриття вікна для експорту стане величезною допомогою компаніям-виробникам, державі та армії. Це буде ковток свіжого повітря і свіжих можливостей для будь-якого виробника", – підкреслив Ігор.

Він вбачає в експорті дронів ще багато додаткових переваг, наприклад, створення робочих місць для українців та українок у той час, коли спостерігаються певні проблеми із працевлаштуванням. Це також можливість розвивати складні наукові галузі, щоб технологічно випередити ворога.

Команда SkyAssist вже неодноразово представляла БпАК "Сірко" на закордонних виставках, зокрема MSPO 2024 у Польщі. За словами Ігоря Криничка, їх стенд ніколи не пустував, постійно підходили зацікавлені іноземці.

"Це дуже показово. Зрозуміло, що ніхто не може зрівнятися з українськими виробниками з військовим досвідом, тому до них вже є черга. На сьогодні це вже не просто "розмови взагалі" , а достатньо конкретні пропозиції від деяких азійських і європейських країн. Та ж сама Фінляндія, Естонія, Польща, Франція заявляють про свою зацікавленність. Можу підтвердити, що зараз йдуть перемовини. Що радує, а якщо поєднати з інформацією про можливість експорту – це викликає обережний оптимізм", – підсумував Ігор Криничко.

Важливо Дрони втратять ефективність: боєць ЗСУ спрогнозував "найскладніші часи" на передовій
Теги за темою
експорт
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Рецензія на фільм “Жінка з каюти №10” / The Woman in Cabin 10
ITC
2025-10-12T07:03:58Z
В Україні відзначають День художника
УкраинФорм
2025-10-12T06:48:24Z
“Кейпоп-мисливиці на демонів” претендує на “Оскар”: режисери про успіх фільму та можливе продовження
ZN UA
2025-10-12T06:42:28Z
Різко захворіла: померла зірка Голлівуду Даян Кітон
GlavRed
2025-10-12T06:27:30Z
Померла Даян Кітон, зірка "Хрещеного батька" та муза Вуді Аллена
Комсомольская правда
2025-10-12T04:18:58Z
З Днем художника 2025: найтепліші привітання у картинках, прозі й віршах
24tv
2025-10-12T03:03:18Z
Маша Єфросиніна зізналася, що втратила здатність радіти після початку війни: "Чомусь це не виходить"
Знай
2025-10-12T02:51:43Z
Цей колір – тренд 2026 року: він "грає" ключову роль на кухні Дженніфер Еністон
24tv
2025-10-11T23:30:59Z
Померла акторка Даян Кітон: зірка фільмів «Хрещений батько» та «Енні Голл»
ГЛАВКОМ NET
2025-10-11T22:12:04Z
Судова тяганина. Як Україна намагається забрати активи російських банків в Україні
Украина Криминальная
2025-10-12T06:45:25Z
Обмеження по газу для опалення: депутат ВР розказав про ризики цієї зими
ZN UA
2025-10-12T06:36:39Z
Вучич розчарований пропозицією Росії щодо постачання газу
Европейская правда
2025-10-12T06:15:43Z
Завищували ціни під час блекауту: податкова почала перевірки продавців електроніки
Хвиля
2025-10-12T06:15:02Z
Географія збуту українських молочних продуктів звузилася
AgroPortal
2025-10-12T06:00:08Z
Депутати ВР хочуть дозволить приватним компаніям будувати малі АЕС за три-пʼять років
ZN UA
2025-10-12T05:57:38Z
Ощадбанк заблокував пенсіонерці рахунок через нетипові транзакції на загальну суму 59 тисяч гривень - що вирішив суд
InternetUA
2025-10-12T05:27:14Z
Імпорт свинини у вересні сягнув максимуму з 2022 року — АСУ
Agravery
2025-10-12T05:21:45Z
Росія скорочує фінансування авіабудування: названо причини
ГЛАВКОМ NET
2025-10-12T05:15:25Z
США допомагають Україні завдавати ударів по цілях у РФ: у FT дізналися деталі
GlavRed
2025-10-12T07:06:15Z
Нарощує певний вид зброї: ISW навів доказ того, що Росія скоро почне війну з НАТО
24tv
2025-10-12T06:57:41Z
Генерал армії оцінив користь для України дій НАТО біля кордонів Росії
24tv
2025-10-12T06:57:04Z
У Франції визначать дату початку 5-річного ув’язнення Саркозі
Европейская правда
2025-10-12T06:49:59Z
РФ атакувала ракетою та 118 дронами – є влучання у 10 локаціях
Украинская правда
2025-10-12T06:48:57Z
Касьянов оголосив, що є викривачем у справі Fire Point
ZN UA
2025-10-12T06:36:22Z
Політична криза у Франції: дипломат розповів, як послаблення Макрона ускладнює підтримку України
ZN UA
2025-10-12T06:36:17Z
Скандал у Чехії: Кандидатуру на посаду глави МЗС звинувачують у расизмі та симпатіях до нацизму
Украинская правда
2025-10-12T06:33:38Z
Орбан попередив угорців про наближення до війни: розпочинає збір підписів у країні
TSN
2025-10-12T06:33:08Z
У Єгипті розбилися в ДТП троє дипломатів із Катару напередодні саміту щодо сектору Газа
Лига
2025-10-12T07:03:05Z
У Каліфорнії на пляж упав гелікоптер: постраждали п'ятеро людей – відео
Лига
2025-10-12T07:03:04Z
У США вибух на заводі з виробництва вибухівки забрав життя 16 людей
Украинская правда
2025-10-12T06:51:04Z
Атака на Харківщину: є постраждалі, серед них – дитина
ГЛАВКОМ NET
2025-10-12T06:45:05Z
Поліція намагалася знайти зниклу жінку: в цьому копам допоміг її собака
Фокус
2025-10-12T06:00:43Z
У Первомайську під час сварки та бійки 57-річний дядько застрелив 34-річного племінника
Украина Криминальная
2025-10-12T05:48:28Z
Вночі потужні вибухи лунали на Смоленщині та Брянщині: під удар могла потрапити електростанція
24tv
2025-10-12T05:15:30Z
У лікарні помер чоловік, чия родина загинула від ракетного удару на Львівщині
Комсомольская правда
2025-10-12T05:09:48Z
На Івано-Франківщині зіткнулись легковик та мікроавтобус: є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-10-12T05:06:10Z
Куди їдуть українці: Євростат показав, які країни тепер обирають біженці
Хвиля
2025-10-12T07:00:09Z
Справжня свобода починається не з прапора — а з чесності перед самим собою
Детектор М
2025-10-12T06:57:17Z
Нові правила в’їзду в ЄС вже від 12 жовтня: що треба знати українцям, плануючи поїздки до країн Євросоюзу
TSN
2025-10-12T06:21:07Z
Пам'яті поліцейського Сергія Хавлука
УкраинФорм
2025-10-12T06:09:00Z
Для багатодітних затвердили нову виплату: скільки грошей обіцяють
Знай
2025-10-12T06:06:30Z
Прах воїна розвіяно над Холодним Яром. Згадаймо Олексія Назарчука
ГЛАВКОМ NET
2025-10-12T06:00:38Z
Грошова допомога для пенсіонерів у Дніпропетровській області: як отримати важливі виплати
Политека
2025-10-12T05:30:41Z
Коли чоловік пішов на війну: на Хмельниччині жінок вчать обходитися у побуті без чоловіків
Комсомольская правда
2025-10-12T05:03:04Z
Безкоштовне житло для ВПО у Львові: які програми діють і хто може подати заявку
Политека
2025-10-12T05:00:13Z
Над Україною бушує магнітна буря потужністю 5 балів: лікарі попереджають про небезпеку
TSN
2025-10-12T07:06:41Z
Знижують стрес та зміцнюють серце: дієтолог назвав топ-5 найкорисніших соків
Знай
2025-10-12T03:51:39Z
Можуть зіпсувати весь образ: косметологи назвали найпопулярніші помилки у макіяжі
Знай
2025-10-11T20:51:05Z
Каша за копійки, яка рятує нашу підшлункову: чому ми дарма недооцінюємо її користь
TSN
2025-10-11T15:36:20Z
Який чай корисніший - чорний чи зелений: поставлено остаточну крапку в питанні
GlavRed
2025-10-11T15:27:37Z
Волоські горіхи без цвілі та гіркоти: 3 секрети їхнього зберігання
24tv
2025-10-11T14:15:56Z
Це може бути небезпечно: три предмети у ванній, якими ніколи не слід ділитися
Фокус
2025-10-11T14:00:52Z
Терехов: Харкову потрібен сучасний апарат МРТ для медичних закладів
Мій Харків
2025-10-11T13:36:44Z
Розкрито причину ожиріння - їжа тут ні до чого
TSN
2025-10-11T13:06:48Z
Бампери з Польщі для вантажівок Volvo, Man, Mercedes, DAF, Scania
AutoGeek
2025-10-11T18:39:14Z
Opel показав нову версію Grandland із запасом ходу 700 км
AutoCentre
2025-10-11T18:13:56Z
На аукціон виставили унікальний Mercedes 90-х із величезним двигуном від суперкара
Фокус
2025-10-11T16:27:52Z
Єдиний позашляховик «Україна» буде виставлено на продаж
AutoCentre
2025-10-11T16:09:42Z
Можна "вбити" двигун, якщо не знати: скільки секунд потрібно, щоб прогріти авто
GlavRed
2025-10-11T14:27:34Z
Відбулася світова прем’єра Mercedes-Benz eIntouro
AutoCentre
2025-10-11T14:15:11Z
Веселить усіх водіїв: в авто знайшли загадкову кнопку "пуск медузи"
GlavRed
2025-10-11T12:27:10Z
Водії отримають особливе "бронювання": достатньо одного кліку в Дії
Хвиля
2025-10-11T12:00:18Z
Як в Україні працює раритетна вантажівка польського виробництва
AutoCentre
2025-10-11T10:09:01Z
Більш ніж 200 боєзіткнень, росіяни тиснуть на Харківщині: карта фронту 12 жовтня
24tv
2025-10-12T07:06:27Z
Графік відключення світла на тиждень з 13 по 19 жовтня в Чернігівській області: попередження для жителів
Политека
2025-10-12T07:00:37Z
Донеччина знеструмлена внаслідок ранкових ворожих обстрілів
УкраинФорм
2025-10-12T07:00:28Z
На Чернігівщині за добу зафіксували 59 ворожих обстрілів, пошкоджений енергооб'єкт
УкраинФорм
2025-10-12T06:45:07Z
За добу армія РФ завдала 755 ударів по населених пунктах Запорізької області
УкраинФорм
2025-10-12T06:36:20Z
ІМК інвестує $10 млн в оновлення парку техніки
AgroPortal
2025-10-12T06:30:07Z
У Києві та низці регіонів - повітряна тривога через загрозу безпілотників
УкраинФорм
2025-10-12T06:27:24Z
На Харківщині через російські удари за добу постраждали п'ятеро людей
УкраинФорм
2025-10-12T06:24:32Z
У частині Білгород-Дністровська зникло світло та вода: вночі туди летіли "Шахеди"
24tv
2025-10-12T06:21:41Z
Їх "не розгадати": психолог назвала найзагадковіші знаки зодіаку
24tv
2025-10-12T07:06:02Z
Список здивує багатьох - які речі ніколи не можна викидати в унітаз
GlavRed
2025-10-12T06:57:40Z
Гороскоп на тиждень з 13 по 19 жовтня: Тельцям - хаос, Ракам - допомога
GlavRed
2025-10-12T06:27:48Z
Українська "Каппадокія": куди поїхати, щоб помилуватися білими скелями та красивим каньйоном
24tv
2025-10-12T06:12:16Z
“Попадаються навіть найвпевненіші в собі”. Психологія обману: як шахраї маніпулюють нашими емоціями
Украина Криминальная
2025-10-12T06:09:43Z
Стануть як нові: секретний засіб, який зробить шкарпетки білосніжними
24tv
2025-10-12T05:51:46Z
Господиня розказала, як назавжди позбутися вологи та цвілі у хаті
Фокус
2025-10-12T05:00:00Z
Не втратить ні смаку, ні кольору: як таки правильно варити буряк
24tv
2025-10-12T04:39:37Z
Шість китайських знаків зодіаку, яким 12 жовтня принесе фінансову удачу
TSN
2025-10-12T03:33:33Z
Що на думці у ШІ: чи дійсно штучний інтелект є штучним
Фокус
2025-10-12T07:00:32Z
Apple готується дотримуватися закону Техасу про гарантію віку
InternetUA
2025-10-12T07:00:04Z
ШІ-стартап Маска долучився до перегонів з розробки «моделей світу» для відеоігор - FT
УкраинФорм
2025-10-12T07:00:01Z
Figma співпрацює з Google та зможе додати Gemini AI до своєї дизайнерської платформи
InternetUA
2025-10-12T06:45:59Z
Ютубери, що їх виключили з платформи за порушення правил, тепер можуть попросити «другий шанс»
InternetUA
2025-10-12T06:30:47Z
Дані десятків організацій були викрадені в результаті хакерських атак, що були пов'язані з Oracle
InternetUA
2025-10-12T06:15:37Z
Витік даних Discord торкнувся щонайменше 70 000 користувачів
InternetUA
2025-10-12T06:00:54Z
Відкрито понад 40 нових “газових бомб”: Антарктида вивільняє потужний парник
ZN UA
2025-10-12T05:45:51Z
Топ-5 ознак, що за вами стежать через телефон
InternetUA
2025-10-12T05:30:08Z
Велосипедистка Марія Сухопалова: Відчути себе звичайною дівчиною можу лише два тижні на рік
Комсомольская правда
2025-10-12T07:03:45Z
Отримав тяжке поранення руки на Майдані і став голкіпером. Роман Линдов – про український ампфутбол
ГЛАВКОМ NET
2025-10-12T07:00:23Z
Колумбія та Аргентина - у півфіналі ЧС-2025 з футболу
УкраинФорм
2025-10-12T06:57:26Z
Постекоглу на межі відставки: Ноттінгем Форест може знову змінити тренера
Football.ua
2025-10-12T06:54:07Z
Мастантуоно зазнав травми під час матчу за збірну Аргентини
Football.ua
2025-10-12T06:51:47Z
Пресконференція Реброва перед матчем проти Азербайджана: онлайн-відеотрансляція
Football.ua
2025-10-12T06:45:43Z
На фронті загинув чотириразовий чемпіон України з богатирського багатоборства Павло Іщенко
УкраинФорм
2025-10-12T06:36:59Z
600 гол Суареса в кар’єрі та дубль Мессі допомогли Інтеру Маямі розбити Атланту
Football.ua
2025-10-12T06:21:48Z
Український боксер у битві за два титули знищив суперника вже на початку бою: відео нокауту
24tv
2025-10-12T05:51:28Z