MY.UAНовини
Передчасно народжені: боротьба за життя
Передчасно народжені: боротьба за життя

Передчасно народжені: боротьба за життя

Передчасно народжені: боротьба за життя

Історія однієї «поспішайки» та її мами

Згідно з даними Міністерства охорони здоров’я, близько 8% усіх новонароджених в Україні — це «поспішайки», тобто діти, які народилися до 37 тижня вагітності. Згідно з даними Національної служби здоров’я (НСЗУ), щороку близько 8–10 тисяч передчасно народжених дітей потребують спеціалізованої медичної допомоги, проте лише 40% лікарень мають необхідне обладнання. При тому, що, згідно з даними ВООЗ, передчасне народження є першою причиною дитячої смертності серед дітей до п’яти років.

На тлі цієї складної ситуації позитивом виглядають реформи НСЗУ, спрямовані на покращення доступу до медичних послуг. У межах програми медичних гарантій немовлята, які народилися передчасно або мають складні діагнози, отримують безкоштовну спеціалізовану допомогу. Проте, як свідчить дослідження Асоціації батьків передчасно народжених дітей «Ранні пташки», близько 70% батьків про ці гарантії досі не знають.

Історія Альони, яка подолала складний шлях боротьби за життя своєї дитини, є яскравим прикладом важливості інформаційної підтримки й обізнаності.

На захисті власної вагітності

Коли Альона дізналася про свою другу вагітність, її серце наповнилося як радістю, так і тривогою. Після втрати першої дитини вона мріяла про новий шанс стати матір’ю. Спочатку все йшло добре. Альона спостерігалася в приватній клініці, де лікарі запевняли, що вагітність протікає без ускладнень. Але на восьмому тижні вона відчула щось дивне — тиск у животі. Лікарі сказали, що це нормально. На 17-му тижні її страхи підтвердилися: раптово відійшли води.

«Я відчула, як земля вислизає з-під ніг. Лікарі наполягали на аборті, але я не могла здатися», — згадує Альона.

У лікарні жінка стикнулася з тиском медичного персоналу. Тричі на день їй повторювали: шанси на виживання дитини мінімальні, аборт — єдиний вихід. Вона шукала підтримки, зверталася до інших лікарів, але натомість отримувала лише холодні відмови.

Альона вирішила змінити лікарню. «Але почула у відповідь: «Сьогодні четвер, на вихідних такі питання не вирішують, у понеділок». За кожен день перебування ми з чоловіком платили чималі гроші. Але найбільше лякало те, що мені доведеться залишитися самій на вихідних із черговим лікарем, який не хоче рятувати мою вагітність! Щоночі я повторювала: «Треба пережити цю ніч, не сьогодні!» — згадує Альона.

Жінка знайшла контакти представників громадської організації «Ранні пташки». Психологиня ГО Юлія Александрова, яка почала супроводжувати Альону з 18 тижнів вагітності, розповідає: «Вона просила про підтримку, хотіла знати все про передчасні пологи, спробувати зберегти вагітність на стільки, скільки буде можливо, якщо це не загрожуватиме її життю.

Коли жінка дізнається про ускладнення під час вагітності, в неї виникає суміш емоцій: тривога, страх втрати, але також і віра. Важливо розуміти, що підтримка в такі моменти є життєво необхідною».

Психологиня допомогла Альоні розпізнати її страхи й навчила дихальних технік для зняття напруги. Крім того, фахівці ГО «Ранні пташки» допомогли жінці зорієнтуватися в її правах як пацієнтки і знайшли спеціаліста, готового взяти Альону на амбулаторне спостереження.

Зрештою жінка змогла перейти до іншого медичного закладу — державного, де її нарешті почали сприймати не як «випадок», а як людину. Хоча постійні огляди не припинялися, атмосфера була зовсім іншою. Повага й бажання зберегти життя дитини стали пріоритетом.

«Без підтримки не знаю, чим би закінчилося те групове акушерське насильство! Вперше за довгий час я відчула, що не сама в цій боротьбі», — поділилась Альона.

Випробування після пологів

На 31-му тижні вагітності води знову почали відходити. Породіллю терміново ушпиталили, й після екстреного кесаревого розтину на світ з’явилась її донька Кіра, яку відразу перевели до реанімації. Перші дні материнства були найважчими, згадує Альона: «Я могла лише дивитися на свою доньку крізь скло, спостерігаючи, як медсестри поспіхом виконують процедури, й не мала права нічого сказати чи зробити. На мої звернення лікарі холодно відповідали: «Ми все знаємо, не заважайте».

Через карантинні обмеження матері заборонили відвідувати доньку. Вона стикнулася з байдужістю окремих медичних працівників, які не завжди враховували її переживання. Проте Альона не здалася. Шукала інформацію, купувала необхідне обладнання та консультувалася з фахівцями онлайн.

Через контактного психолога ГО «Ранні пташки» постійно підтримувала Альону. Породілля також приєдналася до онлайн-чату батьків, де отримувала відповіді на свої запитання від фахівців громадської організації. Важливо було усвідомлювати, що вона не сама.

«Агресивні медичні втручання можуть залишити глибокі сліди на психіці жінки та сформувати недовіру до медичного персоналу. Альона активно працювала над своїми психологічними станами, акцентуючись на позитивних показниках свого здоров’я й на досвіді інших жінок», — розповіла Юлія.

Альона та її донька Кіра вже подолали чимало труднощів. Кірі виповнилося три роки, і згадуючи свій шлях, жінка каже: «Моє відчуття довіри до медичної системи було зруйновано. Мою дитину врятувало те, що я пішла проти системи, шукала підтримку й можливості».

Фото з сімейного архіву пані Альони

Історія Альони підкреслює, що попри труднощі важливо шукати допомогу й бути обізнаним щодо своїх прав. Її досвід — це не лише особиста боротьба за життя дитини, а й важливий сигнал для системних змін у сфері перинатальної допомоги в Україні.

Хоча позитивні зрушення можна спостерігати вже зараз. Реформи НСЗУ покращують доступність медичних послуг через контракти з лікарнями, що забезпечують спеціалізовану допомогу новонародженим. 2024 року за пакетом «Медична допомога при пологах» законтрактовані 259 медичних закладів, за пакетом «Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках» — 89.

Екскерівниця Харківського перинатального центру, а нині заступниця голови НСЗУ Ірина Кондратова за 35 років роботи в неонатології стала свідком численних передчасних пологів і складних медичних ситуацій. Тепер вона активно працює над покращенням медичної допомоги матерям і новонародженим, акцентуючи увагу на важливості сучасного обладнання та кваліфікованого персоналу. Під час візитів до медичних закладів у різних областях України вона наголошує на необхідності дотримуватися стандартів медичної допомоги, вказуючи на значний відсоток кесаревих розтинів у лікарнях із малою кількістю пологів.

Однак поряд із позитивними змінами є й серйозні проблеми. Багато лікарень і далі приймають пологи без належного обладнання, порушуючи маршрути вагітних із ускладненнями. Розв’язання цих проблем, на думку заступниці НСЗУ, вимагає не лише зусиль держави, а й відповідальності медичних закладів і територіальних громад.

Підтримка й інформаційна обізнаність — ключ до системних змін

Наразі запроваджуються нові програми, які сприяють підвищенню обізнаності батьків щодо їхніх прав і можливостей. Громадські організації активно інформують родини про медичні гарантії та способи отримання допомоги, що дає батькам змогу краще орієнтуватися в системі.

«Батьки, які стикнулися з передчасними пологами, потребують підтримки й допомоги.

Важливо інформувати майбутніх батьків без залякувань, показуючи, як діяти в критичних ситуаціях і куди звертатися по допомогу, — каже голова та співзасновниця ГО «Ранні пташки» Олександра Балясна. — Часті питання, які турбують батьків «ранніх пташок», — від вартості лікування до прав на безкоштовні послуги. В межах ініціативи «Гарантовано!» ми надаємо консультації, як розібратися в тому, що гарантує держава, й отримати доступ до цих послуг, а за що родини мають платити в разі передчасного народження малюка».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Прихована функція псує зображення на телевізорах: як і чому її варто вимкнути
InternetUA
2025-05-03T05:31:01Z
Цифрове диво: у Києві відтворили мозаїку 12 століття
VGorode
2025-05-03T05:21:52Z
Померла від тривалої боротьби з раком: де похована Руслана Писанка і як виглядає її могила
Telegraf
2025-05-03T05:21:23Z
Юні брати-рокери з Рівного: Наш відеовиступ зарепостив гурт Metallica. Це розрив!
Комсомольская правда
2025-05-03T05:04:56Z
Євробачення без України у фіналі: скільки разів це траплялось
24tv
2025-05-03T04:03:49Z
Несподіване відкриття: чому Рєпін ніколи не був російським художником
GlavRed
2025-05-03T03:27:37Z
Apple Music готується до оновлення у стилі TikTok
InternetUA
2025-05-03T01:01:23Z
"Сама обирає, що вдягнути": найменша собака у світі взяла участь у модній фотосесії
Фокус
2025-05-03T00:27:08Z
За час повномасштабної війни в Україні загинули 201 митець та 103 медійники
УкраинФорм
2025-05-02T23:22:35Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Німеччина та США продовжили заочну суперечку щодо екстремістського статусу "АдН"
Европейская правда
2025-05-03T05:31:33Z
Проти власника «одеського» телеграм-каналу запровадили санкції: він управляється з РФ
InternetUA
2025-05-03T05:28:29Z
Трамп вийшов із переговорів: що це означає
GlavRed
2025-05-03T05:27:35Z
Казахстан оновив список персон нон-грата: хто потрапив з росіян
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T05:24:26Z
Понад 6000 солдатів і військова техніка: Трамп на свій день народження влаштує грандіозний парад, — ЗМІ
Фокус
2025-05-03T05:22:01Z
Росія за добу завдала 400 ударів по Запорізькій області
1News
2025-05-03T05:10:05Z
Від кабали до "роял-флеш": як Україна уклала "угоду століття" зі США і коли вона запрацює
24tv
2025-05-03T05:03:30Z
Держдеп США уточнив позицію щодо відходу від посередництва в переговорах України та РФ
Vlasti
2025-05-03T04:51:11Z
Новий графік поїздів у Львові: що зміниться для пасажирів
Политека
2025-05-03T05:31:40Z
Ціни кусаються: вартість одного овочу злетіла більш ніж на 50% за місяць
Хвиля
2025-05-03T05:15:56Z
Spotify збільшує вартість підписки
24tv
2025-05-03T05:15:50Z
OLX, Rozetka та Prom: як податкова стягуватиме кошти з онлайн-продажів
Знай
2025-05-03T05:12:12Z
Суттєво вища, ніж в Україні: яка мінімальна зарплата у Латвії
24tv
2025-05-03T05:09:32Z
Ціни на свинину зросли майже на всі позиції
Agravery
2025-05-03T05:07:49Z
Хто володіє землею, на якій збудований будинок
24tv
2025-05-03T05:03:18Z
Ціни знижуються: в Україні подешевшали огірки
ZN UA
2025-05-03T05:01:07Z
Готуйте генератори: українців попередили про можливі відключення світла влітку
Хвиля
2025-05-03T04:30:10Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Українські військові візьмуть участь у параді в Британії з нагоди 80-річчя Перемоги в Європі
ZN UA
2025-05-03T05:22:30Z
Позбавлений держохорони принц Гаррі заявив, що хоче помиритися з королівською родиною
Комсомольская правда
2025-05-03T05:16:07Z
США продадуть Україні послуги з навчання пілотів та підтримки F-16 на суму понад $310 млн
Украина Криминальная
2025-05-03T05:03:25Z
Римо-католицький єпископ оцінив позитивні зміни для своєї церкви в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T05:00:08Z
З Днем кондитера 2025: найтепліші привітання у картинках, прозі й віршах
24tv
2025-05-03T04:33:05Z
З підручниками в окопі: мобілізованій молоді дозволили вчитися під час служби
Знай
2025-05-03T04:21:32Z
3 травня – яке церковне свято: чому сьогодні не можна дивитися в дзеркало ввечері
24tv
2025-05-03T04:03:38Z
Як правильно українською – голубий чи блакитний: відповідь усіх здивує
GlavRed
2025-05-03T03:27:56Z
На Дніпропетровщині діти принесли додому частину FPV-дрона: двоє осіб у лікарні
Факти ICTV
2025-05-03T05:25:19Z
Чергова російська атака на Харків: майже півсотні постраждалих, пожежі та пошкодження
Украина Криминальная
2025-05-03T04:57:37Z
Дитину збила поліцейська на Одещині, а її тато зник в ТЦК. З'явилося перше офіційне пояснення
Telegraf
2025-05-03T04:42:25Z
Новоросійськ: безпілотник врізався у багатоповерхівку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T04:12:02Z
Хотів винести за межі подвір'я: на Херсонщині загинув чоловік від детонації БпЛА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T03:51:38Z
Врізав 7-бальний шторм: Україну атакувала дуже сильна магнітна буря
GlavRed
2025-05-03T03:27:15Z
Росіяни атакували Харків десятками "шахедів": кількість постраждалих збільшилася до 47
Лига
2025-05-03T03:24:50Z
У Миколаєві прогриміли вибухи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T01:48:27Z
У Києві автомобіль збив на смерть чоловіка
ГЛАВКОМ NET
2025-05-02T23:36:00Z
Телефон під подушкою може викликати рак: "Ви знаходитесь під безперервним..."
Знай
2025-05-03T04:51:58Z
Чому не пробуджується малина?
AgroPortal
2025-05-03T04:00:41Z
Якщо хочете мати рельєфне тіло – ось 5 простих порад для роботи поза спортзалом
24tv
2025-05-03T03:12:04Z
Старіння починається з дрібниць: три помилки у догляді за собою
Gazeta UA
2025-05-03T00:00:11Z
Гіпертонія та діабет виявилися більш смертельними для чоловіків: учені дізналися чому
Фокус
2025-05-02T18:51:19Z
Львів’янин, який змінив хід історії: як науковець боровся з смертельною хворобою
GlavRed
2025-05-02T18:27:02Z
ТЦК не зважатиме на інвалідність: кого можуть мобілізувати навіть з фізичними вадами
Знай
2025-05-02T18:12:32Z
Альвеоліт після видалення зуба – чому виникає запалення та як його лікувати
24tv
2025-05-02T17:30:06Z
Що приготувати на вечерю швидко і легко: рецепти, які ви точно полюбите
24tv
2025-05-02T16:51:55Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 3 травня 2025 року
Фокус
2025-05-03T05:00:21Z
Якщо заморозки побили розсаду, які овочі ще не пізно посадити у травні
Telegraf
2025-05-03T03:30:53Z
Загадка для найрозумніших: знайдіть корону в кімнаті за 5 секунд
GlavRed
2025-05-03T03:27:54Z
Возз'єднав сам Всесвіт: 4 пари знаків, які не можуть жити одне без одного
GlavRed
2025-05-03T03:27:44Z
Козорогам треба віддати перевагу інтуїції: гороскоп на 3 травня
24tv
2025-05-03T02:03:47Z
Найогидніший будинок у кварталі: Mansory тепер займається нерухомістю
Топ Жир
2025-05-02T23:30:18Z
Там навіть наливають: таксист здивував українців сервісом
Telegraf
2025-05-02T22:33:46Z
Полуниця буде рости шалено: секрет лише в підливанні
24tv
2025-05-02T21:39:29Z
Його злизуватимуть з тарілки: простий рецепт нереально смачного полуничного тірамісу
24tv
2025-05-02T20:51:42Z
Нічні вибухи в Миколаєві: під ударом російських БпЛА була промислова інфраструктура
24tv
2025-05-03T05:30:45Z
Понад 1100 окупантів, танки, артсистеми й десятки іншої техніки: втрати ворога на 3 травня
24tv
2025-05-03T05:28:58Z
Вибухова ніч у РФ і окупованому Криму: у загарбників є "прильоти", перекривався міст
GlavRed
2025-05-03T05:27:54Z
Тиск Росії на полі бою, просування ворога на Торецькому напрямку: огляд фронту від ISW
24tv
2025-05-03T05:24:17Z
Град, шквали та грози накриють частину областей: де і коли вируватиме негода
24tv
2025-05-03T05:03:14Z
Дощі, місцями грози та похолодання: якою буде погода наступного тижня
Факти ICTV
2025-05-03T05:01:07Z
Скількох окупантів ліквідували за добу: Генштаб оновив дані
Gazeta UA
2025-05-03T04:57:33Z
"Був надзвичайно різносторонньою людиною": Львів прощається з захисником Богданом Кісем
24tv
2025-05-03T04:39:57Z
Карта бойових дій на 3 травня 2025 року – ситуація на фронті
Факти ICTV
2025-05-03T04:31:59Z
Арсенал — Борнмут. Напередодні
Football.ua
2025-05-03T05:01:00Z
Манчестер Сіті — Вулвергемптон 1:0 Відео гола та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-05-03T04:49:47Z
Італію на Eurovision Song Contest 2025 у Базелі представить Lucio Corsi і 13 травня презентує частину треку у першому півфіналі. Італія у букмекерів наразі на 15 сходинці.
FM-TV
2025-05-03T04:31:11Z
Вернидуб: Нам дуже пощастило, що Рух не забив
Football.ua
2025-05-02T21:37:45Z
Де Брюйне приніс Манчестер Сіті мінімальну перемогу над Вулвергемптоном
Football.ua
2025-05-02T21:36:56Z
Райо Вальєкано переграв Хетафе у мадридському дербі
Football.ua
2025-05-02T21:19:50Z
Торіно врятувався від поразки проти Венеції
Football.ua
2025-05-02T20:52:45Z
Гайденгайм і Бохум голів не забили
Football.ua
2025-05-02T20:43:41Z
Даніель Дюбуа пообіцяв перемогу над Усиком: що він готує для чемпіона
GlavRed
2025-05-02T20:25:38Z
Чи потрібно освячувати автомобіль: відповідь священника
GlavRed
2025-05-03T03:27:01Z
Ескалейд IQ стає гучнішим, залишаючись безшумним
Топ Жир
2025-05-03T01:30:55Z
Легендарний Alpina B2 повертається, щоб нагадати M5, хто був першим
Топ Жир
2025-05-03T00:00:44Z
Форд повідомив трьом власникам Lightning про можливу відсутність гайок у їхніх електромобілях
Топ Жир
2025-05-02T22:45:17Z
Lotus створив ретро-версію Emira з прихованою даниною поваги Джиму Кларку
Топ Жир
2025-05-02T22:30:26Z
Акіо Тойода стверджує, що електромобілі забруднюють навколишнє середовище більше, ніж вважають
Топ Жир
2025-05-02T21:15:14Z
Водіям розповіли, чи законно заряджати авто з вікна квартири
Хвиля
2025-05-02T19:24:11Z
Власник Volvo подав до суду через знецінення його гібридного авто після оголошення відкликання
Топ Жир
2025-05-02T19:15:59Z
BYD скопіювала дизайн Genesis настільки точно, що це вражає
Топ Жир
2025-05-02T19:15:13Z
Безлад зникне за 5 хвилин: геніальний лайфхак для швидкого порядку за 40 гривень
Telegraf
2025-05-03T05:03:50Z
У Китаї людиноподібний робот напав на інженера: у мережі з’явилося відео
InternetUA
2025-05-03T05:01:08Z
Науковці з'ясували, що для сільського господарства придатні 20 тис. га біля Чорнобиля
AgroPortal
2025-05-03T05:00:57Z
Де слово "так" серед безлічі літер: загадка, яка розвеселить кожного
GlavRed
2025-05-03T04:27:30Z
Назріває повстання: китайські техногіганти розглядають ідею Android без Google
InternetUA
2025-05-03T04:01:09Z
Ентузіасти розкрили особливості розширеного режиму захисту в Android 16
InternetUA
2025-05-03T03:01:41Z
Microsoft переходить на акаунти «без паролів»
УкраинФорм
2025-05-02T23:22:04Z
Знайшли невідоме поховання вікінгів
Gazeta UA
2025-05-02T22:39:09Z
Бази інопланетян існують на Землі та на Титані: ЦРУ розсекретило документи
Фокус
2025-05-02T21:37:22Z