MY.UAНовини
Як закінчиться війна з Росією? У світу залишилося два варіанти
Як закінчиться війна з Росією? У світу залишилося два варіанти

Як закінчиться війна з Росією? У світу залишилося два варіанти

Як закінчиться війна з Росією? У світу залишилося два варіанти

Два з половиною роки повномасштабної російсько-української війни є достатнім періодом, щоб навіть найоптимістичніше налаштовані зрозуміли: більшість держав світу та їхніх політичних еліт зацікавлені радше в досягненні певного мирного компромісу з Росією, аніж у її покаранні за акт агресії проти України. В міжнародній політиці позиції яструбів, які пропонують шлях до миру за допомогою сили, зараз не в моді. Натомість голоси голубів миру звучать досить гучно на різних континентах і в різних державах.

Коли розпочалося велике російське вторгнення, потрібен був певний час, щоб зрозуміти справжню реакцію світу на нього. Перші емоційні висловлювання політиків під впливом жахів найбільшої війни нинішнього століття є поганим індикатором для цього. Згодом, коли емоції трохи вщухли, на планеті викристалізувалося два підходи до завершення російсько-української війни.

Перший підхід умовно можна назвати яструбиним. Він передбачає досягнення миру за допомогою сили — завдання агресору військової поразки та подальше притягнення Москви до відповідальності. В межах яструбиного підходу — підтримка надання Україні всього необхідного озброєння й зняття будь-яких обмежень на удари по території РФ. Прихильники такої позиції усвідомлюють необхідність поразки агресора, оскільки вважають це надійнішою запорукою сталого й довготривалого миру в Європі та світі. Також вони впевнені, що покарання Росії має стати показовим уроком для решти авторитарних режимів, які теж не проти спробувати перекроїти кордони та розширити сфери впливу.

Інший підхід полягає в завершенні війни шляхом компромісу з агресором. Голуби миру зацікавлені в якнайшвидшому припиненні війни. Але питання покарання агресора для них або взагалі не стоїть, оскільки вони просто не вважають Росію державою-агресором, або є другорядним і непринциповим. Голубина позиція передбачає не притягнення Кремля до відповідальності, а досягнення з ним компромісу. На жаль, цей компроміс більшою чи меншою мірою планують досягнути ціною України.

Голуби миру вважають, що зупинити війну можна, де-факто визнавши за агресором контроль над усіма чи більшістю окупованих територій. А також допускають торги українською зовнішньополітичною суб’єктністю на кшталт обмеження права вступати у військово-політичні альянси, володіти певними видами зброї, розміщувати на своїй території іноземні війська. Небажання надавати Україні достатньо потужні різновиди озброєнь і в достатній кількості, обмеження фінансової допомоги теж може розглядатися як непрямий примус Києва до якнайшвидших переговорів із Росією. Водночас питання справедливості саме такого миру, його тривалості, а також серйозні гарантії безпеки для Києва не перебувають у центрі уваги голубів миру.

Останнім часом ми спостерігаємо виразне зміщення дискурсу навколо російсько-української війни. Якщо в перший рік від початку російського вторгнення з уст багатьох західних політиків часто лунали тези про необхідність покарання агресора, то зараз їх істотно поменшало. 14 листопада 2022 року Генеральна асамблея ООН більшістю голосів ухвалила резолюцію «Забезпечення засобів правового захисту та репарацій у зв’язку з агресією проти України», підготовлену Україною за співавторства більш як пів сотні країн. На підтримку такого рішення висловилися 94 країни, проти — 13, утрималися — 74. Однак відтоді питання виплати репарацій із боку Росії за акт агресії на міжнародній арені майже не звучить.

Українці з надмірним ентузіазмом сприйняли новину про те, що 17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт президента Росії Владіміра Путіна. Вважалося, що такий крок свідчить про невідворотність покарання керівної еліти держави-агресора. Однак із часом виявилося, що ордер зовсім не гарантує арешту російського диктатора. На початку вересня цього року Путін показово здійснив візит до Монголії, яка є учасницею Міжнародного кримінального суду й ратифікувала Римський статут. Згідно з міжнародними зобов’язаннями, російського диктатора мали б заарештувати після прибуття на територію цієї азійської держави. Однак натомість він упевнено пройшовся почесною килимовою доріжкою й провів переговори з місцевим урядом. Це стало новим серйозним ударом по міжнародному праву й поставило під сумнів можливість притягнення російського керівництва до відповідальності за розв’язану ним війну.

З погляду національних інтересів України, ідеальним виглядає шлях примусу Росії до миру з допомогою сили. Проблема в тому, що прихильники яструбиної позиції щодо Москви нині в меншості. Держави, які справді усвідомлюють важливість притягнення РФ до відповідальності за війну — відносно рідкісне явище на геополітичній шаховій дошці. Лише ті країни, які раніше мали негативний історичний досвід взаємодії з Москвою, виступають за покарання агресора й упевнені, що поразка Росії — найкращий шлях гарантувати як безпеку України, так і власну. Йдеться про європейських сусідів РФ і тих, хто раніше входив до російської сфери впливу. Але й тут є винятки як серед країн (Угорщина, Словаччина, Грузія), так і серед деяких політичних сил, котрі налаштовані на економічну й не тільки співпрацю з державою-агресором.

Щодо Західної Європи, то відносний консенсус у яструбиному ставленні до Росії є хіба що серед політичних еліт Великої Британії. Лондон — важливий гравець на міжнародній арені. Але сучасна Британія — не настільки потужна у військовому та економічному плані країна, якою була в добу імперії. Тому в ухваленні рішень змушена оглядатися на своїх союзників, насамперед на Вашингтон. До певної міри яструбиної позиції дотримуються держави Скандинавії. Решта ж країн Західної Європи не має такої однозначності в цьому питанні, й там переважає голубина позиція замирення з агресором із різними варіаціями.

Серед політичних еліт США є два підходи. Прихильники яструбиної позиції щодо Росії є як серед республіканців, так і серед демократів. Однак панівною в Америці все ж таки є голубина позиція, яка часто вдало маскується під запевнення про «підтримку стільки, скільки буде потрібно» та «Росія не повинна перемогти». На практиці ж нинішня політика Білого дому спрямована не на покарання та поразку Росії, а радше на її занадто обережне стримування. Нерішуча позиція США впливає на весь умовний Захід. Але Вашингтон не може собі дозволити відверто тиснути на Київ, змушуючи його до переговорів із Путіним. Так само як і визнати, що російська агресія увінчалася окупацією частини України без жодних серйозних наслідків для Росії.

Якщо умовний колективний Захід намагається зберегти обличчя й відверто не декларує своєї прихильності до ідеї умиротворення Кремля, то такі країни, як Китай, Індія, Бразилія й майже весь Глобальний Південь, не приховують бажання досягти якнайшвидшої мирної угоди без покарання Росії. Вони навіть не здатні назвати агресора агресором, плутаються у визначенні суті подій, підміняючи слово «війна» різними евфемізмами. Для цієї великої групи країн плата за мир ціною українських територій чи заборони вступу до НАТО є абсолютно прийнятним варіантом.

У позиції умиротворення агресора є певна суперечність. Найшвидший і найнадійніший шлях до припинення війни лежить через завдання поразки Путіну на полі бою. Якби в лютому 2022 року у світі переважала яструбина позиція стосовно Росії, напевно, війну вже давно було б завершено. Однак голуби вважають, що до миру краще йти довгим шляхом, який передбачає взаємне виснаження сторін, які воюють. Або ж через спроби спокусити Росію поступками чи задовольнити її апетити українськими територіями та нейтралітетом. З іншого боку, західні голуби миру сумніваються в тому, що Москва може вчинити напад на інші держави НАТО, й застерігають від небезпеки ядерної війни, якщо надміру спровокувати Росію.

Щоправда, є ще один альтернативний шлях до завершення війни для тих, хто панічно боїться миру за допомогою сили: запровадження світового торговельно-економічного ембарго проти РФ. Щось схоже було зроблено в серпні 1990 року, коли Ірак вторгся до Кувейту. Тоді проти Багдада було запроваджено масштабне торговельне ембарго включно із забороною експорту нафти. Вплив санкцій на економіку Іраку був катастрофічним. За один рік ВВП на душу населення впав у 2,5 разу. Економіку Іраку було фактично демонтовано внаслідок такого жорсткого режиму обмежень. Якби ООН наважилася на аналогічний крок стосовно Росії в лютому 2022 року, це надзвичайно ускладнило б Путіну умови для ведення війни. Він був би змушений піти на перемовини, але з украй невигідної для себе позиції. Однак у світі геть немає політичної волі на такий крок. Немає навіть безумовного консенсусу, що РФ є агресором та окупантом. А деякі країни взагалі підтримують Москву.

Подобається нам це чи ні, але більшість держав і політичних лідерів світу мають передусім бажання не покарати Росію, а завершити війну. Як її буде завершено й на яких умовах, не є аж настільки принциповим для голубів миру. Завдання України в поточній ситуації намагатися переконати світ: що далі гіпотетичний мир буде від принципу справедливості та норм міжнародного права, то більші ризики, що він виявиться короткочасним і нетривалим. А ще підштовхне до агресивних дій усіх охочих спробувати порушити усталені кордони та баланси на планеті.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Франція вимагає звільнення свого громадянина, засудженого в Росії як "іноагента"
Европейская правда
2024-10-14T18:27:57Z
Експерт про участь КНДР у війні: у Кореї - понад 1,5 мільйона Сухопутних військ
GlavRed
2024-10-14T18:27:27Z
РФ сподівається на Трампа і готова зазнавати чи не найбільших втрат за час війни – WSJ
GlavRed
2024-10-14T18:27:13Z
Канада й Індія дзеркально висилають дипломатів через вбивство сикхського лідера
УкраинФорм
2024-10-14T18:27:13Z
В ОП пояснили, чому українці не першими побачать План перемоги
24tv
2024-10-14T18:27:05Z
Зеленський про доповіді розвідки: Росія включає у війну Північну Корею
Хвиля
2024-10-14T18:24:27Z
Боррель відвідає Київ, але лише після розблокування €6 мільярдів допомоги для України
УкраинФорм
2024-10-14T18:18:53Z
Партизани "Атеш" знайшли комплекс ППО на околицях Москви: які об'єкти він захищає
24tv
2024-10-14T18:18:28Z
Московська область під атакою дронів, – Центр протидії дезінформації при РНБО
24tv
2024-10-14T18:18:27Z
Відвідувачі опери блювали і непритомніли під час вистави зі справжнім сексом на сцені – фото
TSN
2024-10-11T06:58:13Z
Зручно та практично: для чого на Галичині використовували бамбетель
24tv
2024-10-08T18:24:51Z
Це найсмачніша картинка, яка взагалі може бути, - Олег Тістол про різні проєкти українських грошей
Политека
2024-10-08T18:31:34Z
"Тільки любов виправдовує": мокрий Остап Ступка показав молоду обраницю
GlavRed
2024-10-14T18:27:41Z
Актора Тейлора-Джонсона названо найкрасивішим чоловіком у світі – ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2024-10-14T18:15:16Z
Ольга Сумська зворушила архівними фото з мамою й розповіла про пам'ятний день
TSN
2024-10-14T18:06:22Z
Перестаньте купувати це вже: що перестане бути модним у 2025 році
24tv
2024-10-14T18:03:10Z
Колишня асистентка Каньє Вест звинуватила його у сексуальному насильстві
24tv
2024-10-14T17:36:42Z
Зірка "МастерШефа" Мартиновська розповіла про сварки зі старшим на 17 років коханим
TSN
2024-10-14T16:57:07Z
ТЦК влаштували рейди по всій Україні: як реагували на такі методи мобілізації і до чого готуватися далі
TSN
2024-10-14T18:27:30Z
Командир розповів, чого очікують військові від Плану перемоги Зеленського
24tv
2024-10-14T18:21:50Z
Названо знаки Зодіаку, які завжди думають наперед: кого назвали астрологи
Политека
2024-10-14T18:21:32Z
Посланець Папи Римського з питань миру в Україні прибув до Москви: мета візиту
ГЛАВКОМ NET
2024-10-14T18:21:21Z
Ворог запустив кілька груп «Шахедів», у двох областях повітряна тривога
УкраинФорм
2024-10-14T18:12:43Z
США створили заміну для Stinger: що відомо про нову ракету
InternetUA
2024-10-14T18:06:14Z
Зеленський нагородив ще 252 військових, 214 із них - посмертно
УкраинФорм
2024-10-14T18:03:02Z
Фотограф Ліберов отримав французьку премію для військових кореспондентів
УкраинФорм
2024-10-14T18:00:48Z
Відправник листів поклав "вину" за масові "мінування" в Україні на журналістів
Комсомольская правда
2024-10-14T18:00:39Z
ЄС вимагає від України розв'язати проблеми з «Укренерго»: є загроза втратити імпорт електрики
ГЛАВКОМ NET
2024-10-14T18:24:42Z
РФ завдала Україні екологічних збитків на понад ₴2,6 трильйона - Міндовкілля
УкраинФорм
2024-10-14T18:18:02Z
Для доформування наглядової ради Укренерго почали вже всі необхідні процедури - НКРЕКП
УкраинФорм
2024-10-14T18:12:11Z
До 54 гривень: українцям показали, як змінилися ціни на цукор, сіль та борошно у жовтні
Хвиля
2024-10-14T17:45:10Z
Аграрії отримали новітні паливозаправники вітчизняного виробництва
AutoCentre
2024-10-14T17:12:56Z
"Укренерго" може пройти повторну сертифікацію: які на це причини
24tv
2024-10-14T17:06:50Z
Укренерго не прогнозує відключень світла у вівторок
УкраинФорм
2024-10-14T16:58:19Z
У Китаї скоротився імпорт нафти: які обсяги поставок зараз
24tv
2024-10-14T16:42:55Z
Відключення світла: як діятимуть графіки 15 жовтня
ГЛАВКОМ NET
2024-10-14T16:39:28Z
Російська армія обстріляла Херсон з артилерії: двоє загиблих
ZN UA
2024-10-14T18:27:23Z
За два місяці РФ захопила територію України небувалими темпами: The Times про "тактику м'ясорубки" росіян
TSN
2024-10-14T18:21:54Z
Відомий актор шокував, як окупанти вщент знищили його квартиру: "Навіть телефонували мені"
TSN
2024-10-14T18:12:34Z
Після рейдів ТЦК: репортери перевірили, як VIP-заклади Києва готуються до перевірок
Фокус
2024-10-14T17:30:36Z
"Азов" запустив нову ініціативу "Струм": як вона допоможе бійцям на фронті
24tv
2024-10-14T17:30:15Z
Влупить 5-градусний мороз і будуть опади: де синоптики прогнозують сніг
GlavRed
2024-10-14T17:25:18Z
Підозрюваного у хабарництві держінспектора Львівської митниці поновили на посаді
ZN UA
2024-10-14T17:07:28Z
Чому Україну накривають пилові бурі та смог: пояснення синоптикині
24tv
2024-10-14T17:06:01Z
Скоро насуваються перші заморозки: чи повернуться завтра відключення світла
TSN
2024-10-14T16:57:57Z
Нові дослідження: клітини людини використовують РНК для спілкування
Portaltele
2024-10-14T17:54:05Z
Смертність близько 10%: Україною шириться лихоманка Західного Нілу
Фокус
2024-10-14T17:45:53Z
Рак, війна та гроші: що змінилося у лікуванні онкології?
ГЛАВКОМ NET
2024-10-14T17:30:21Z
Як приготувати соковиті котлети: що кухарі не рекомендують додавати до фаршу
TSN
2024-10-14T16:57:23Z
Спеціалістка розповіла, чим не слід закушувати алкоголь: хоча ці п'ять поєднань здаються ідеальними
TSN
2024-10-14T16:57:05Z
Чи може спеціалізована їжа та біодобавки замінити звичайну їжу
24tv
2024-10-14T16:15:18Z
Чорні плями на листках: що треба додати до троянд восени, щоб вони не захворіли
GlavRed
2024-10-14T15:27:26Z
Лікар назвав 5 маловідомих причин швидкого старіння
24tv
2024-10-14T15:03:56Z
Два безпечних способи розморожування риби: важливо робити це правильно
24tv
2024-10-14T15:03:37Z
Душив і принижував таксиста-українця: у Польщі п'яному неадеквату світить 5 років в'язниці
GlavRed
2024-10-14T18:27:54Z
На Вінниччині посадовиця привласнила 340 тисяч гривень бюджетних коштів: їй оберуть покарання
Политека
2024-10-14T18:00:37Z
Масове «замінування»: поліція перевірила вже 60% закладів - вибухівки не виявила
УкраинФорм
2024-10-14T17:54:33Z
Російський снаряд влучив у житловий будинок в Херсоні, загинули двоє жінок
УкраинФорм
2024-10-14T17:36:14Z
Поліція порушила кримінальну справу проти гендиректора Steko через скандал з військовими у Дніпрі
Комсомольская правда
2024-10-14T17:16:58Z
Довелося навіть приземлити літак: у Росії пасажири побились на борту, декламуючи Пушкіна
24tv
2024-10-14T17:06:39Z
Послав військового і закликав бити працівників ТЦК: у Дніпрі — скандал із відомим бізнесменом
TSN
2024-10-14T16:57:49Z
Двоє жителів Черкас ошукали десятки людей в інтернеті майже на пів мільйона
Украина Криминальная
2024-10-14T16:57:32Z
У Полтаві біля будинку виявили розтяжку з гранатою
1News
2024-10-14T16:48:33Z
Велика помилка: названо п’ять порід собак, яким не можна жити в квартирі
GlavRed
2024-10-14T18:27:24Z
Чому є сенс перейти з Windows 11 на Windows 10
24tv
2024-10-14T18:04:18Z
SpaceX запустить Europa Clipper NASA до крижаного супутника Юпітера
Portaltele
2024-10-14T17:54:41Z
З'являться фахівці з професій, яких ще не існує, – топ GlobalLogic про ШІ у великому бізнесі
24tv
2024-10-14T17:06:49Z
Телевізори Samsung отримали перше оновлення із платформою One UI
Portaltele
2024-10-14T16:54:59Z
Telegram відкриє офіс для контролю над контентом у Казахстані
Детектор М
2024-10-14T16:37:25Z
Творців Pokemon зламали: Game Freak масовий витік даних
24tv
2024-10-14T16:30:06Z
Країна у смартфоні: технологічні інновації у додатку Дія
iPress
2024-10-14T16:28:54Z
Прості лайфхаки, що подовжать життя будь-якого смартфона
iPress
2024-10-14T16:28:00Z
Не підведіть самих себе: 3 знаки зодіаку, які цього тижня матимуть важливу зустріч
24tv
2024-10-14T18:06:15Z
Прості трюки, які допоможуть заощадити час на кухні
Знай
2024-10-14T17:51:33Z
Капсули для прання: чи слід відмовлятися від порошку?
ГЛАВКОМ NET
2024-10-14T17:36:55Z
Як позбутися сонечок вдома, не зашкодивши комахам
24tv
2024-10-14T17:36:11Z
Три поради, як обрати довговічний диван для вітальні
24tv
2024-10-14T17:36:03Z
Йому ніколи не дають навіть охолонути: готуємо сметанний пиріг з яблуками та бананом
24tv
2024-10-14T17:30:12Z
Поки немає опалення: 4 ґаджети, які швидко зігріють вас у холодній квартирі чи на природі
24tv
2024-10-14T17:06:49Z
Морква по-корейськи за лічені хвилини: кулінар дала простий рецепт
Политека
2024-10-14T17:03:27Z
Про що не можна запитувати своїх дітей-підлітків, щоб не зіпсувати з ними стосунки
TSN
2024-10-14T16:57:35Z
Mini привезла до Парижа топові електрокари
AutoCentre
2024-10-14T18:12:32Z
Експерт розповів, що ні в якому разі не можна міняти у своєму автомобілі
TSN
2024-10-14T16:57:44Z
Citroen презентував новий сімейний кросовер із стильним дизайном
AutoCentre
2024-10-14T16:10:26Z
Які автомобілі обирають юридичні особи та приватні клієнти: рейтинг
ГЛАВКОМ NET
2024-10-14T16:00:16Z
Ринок нових авто у вересні: TOYOTA RAV-4 і RENAULT Duster лідирують серед покупців
ITC
2024-10-14T15:57:42Z
Audi Q6 Sportback e-tron: електричний кросовер із запасом ходу 644 км, зарядкою за 22 хвилини та ціною від €66 тис
ITC
2024-10-14T15:57:25Z
Від $56 000: у BYD розкрили подробиці потужного гібридного позашляховика
AutoGeek
2024-10-14T15:42:26Z
Світова прем’єра нових Citroen С4 та С4 Х на Паризькому aвтосалоні
AutoCentre
2024-10-14T15:06:58Z
Renault 4 повертається: тепер як електричний кросовер класу В із запасом ходу до 400 км
ITC
2024-10-14T14:49:30Z
Лунін повернувся до тренувань з Реалом після хвороби
Football.ua
2024-10-14T18:27:57Z
Магучіх претендує на звання найкращої спортсменки 2024 року за версією World Athletics
24tv
2024-10-14T18:24:24Z
Ліга націй УЄФА: Грузія програла Албанії у групі збірної України
УкраинФорм
2024-10-14T18:06:23Z
Хоче перевершити досягнення легенди: Йоганнес Бьо назвав головну ціль у своїй кар'єрі
24tv
2024-10-14T18:03:09Z
Кляйндінст, Левелінг та Штіллер гратимуть у стартовому складі Німеччини проти Нідерландів
Football.ua
2024-10-14T17:59:43Z
Лише одна зміна: стартовий склад збірної України на матч Ліги націй з Чехією
24tv
2024-10-14T17:59:15Z
Степаненко зіграє з перших хвилин проти Чехії
Football.ua
2024-10-14T17:43:46Z
Мілан підпише з Габбією новий довгостроковий контракт
Football.ua
2024-10-14T17:27:29Z
Реал хоче купити Фрімпонга
Football.ua
2024-10-14T17:04:04Z