Генеральний прокурор України закликав Бразилію заарештувати Володимира Путіна, якщо він приїде на саміт G20. В інтерв'ю агентству Reuters Андрій Костін повідомив, що отримав розвіддані, які вказують на те, що президент Росії може відвідати саміт.
- У зв'язку з інформацією про те, що Путін може бути присутнім на саміті G20 у Бразилії, я хотів би ще раз наголосити, що Бразилія як держава-учасниця Римського статуту зобов'язана заарештувати його, якщо він наважиться відвідати країну. Я щиро сподіваюся, що Бразилія заарештує його, підтвердивши свій статус демократії та держави, де править верховенство закону, — сказав він.
За словами генпрокурора України, невиконання цієї вимоги може створити прецедент, за якого обвинувачені у злочинах лідери зможуть мандрувати безкарно.
За словами двох офіційних осіб бразильського уряду, Бразилія направила Путіну стандартне запрошення на зустрічі країн G20, які відбудуться 18–19 листопада в Ріо-де-Жанейро, проте не отримала жодних вказівок на те, що він планує бути присутнім.
На запитання про те, чи ухвалено рішення про те, чи візьме Путін участь у зустрічі 20 провідних економік світу, прессекретар Кремля Дмитро Пєсков у понеділок заявив журналістам: «Ні. Коли рішення буде ухвалено, ми вам повідомимо».
Прокуратура МКС відмовилася від коментарів. Представник суду повторив, що покладається на держави-учасниці та інших партнерів у виконанні своїх рішень, включаючи ордери на арешт. Держави-члени зобов'язані співпрацювати відповідно до установчого договору суду, заявив представник МУС Фаді Ель Абдалла.
- Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі видав ордер на арешт Путіна у березні 2023 року, приблизно через рік після повномасштабного вторгнення Росії до України, звинувативши його у воєнному злочині – депортації дітей.
- Попри ордер МКС, у вересні 2024 року Путін вирушив з офіційним державним візитом до Монголії, і Україна розкритикувала її за нездатність заарештувати його, назвавши це ударом міжнародного правосуддя.
- Однак у 2023 році Володимир Путін не приїхав на зустріч країн БРІКС у Південній Африці та взяв у ній участь в онлайн-форматі. МКС, до складу якого входять 124 держави-члени, було створено у 2002 році для переслідування воєнних злочинів, злочинів проти людяності, геноциду у тих випадках, коли держави-члени не бажають або не можуть робити це самостійно.