MY.UAНовини
Рак, війна та гроші: що змінилося у лікуванні онкології?
Рак, війна та гроші: що змінилося у лікуванні онкології?

Рак, війна та гроші: що змінилося у лікуванні онкології?

Вважається, що рак відкрили у 1600 році до нашої ери. Перші методи боротьби з хворобою були радикальними: при ранніх проявах пухлину рекомендували видаляти, а на пізніх стадіях – не робити нічого. Так пропонував, наприклад, римський лікар Авл Корнелій Цельс.

Операційне втручання лишалось єдиним дієвим методом боротьби з раком упродовж століть, аж доки у 1940-х роках не винайшли хіміотерапію. Перше вдале «вбивство» ракової пухлини «хімією» відбулося у 1955-му, а після цього людство відкрило більш дієві методи впливу на рак. Але Україна і досі в першу чергу закуповує препарати для хіміотерапії або ж пропонує пацієнтам шукати альтернативні засоби лікування самотужки.

Про це та про рак під час війни – далі у нашому матеріалі.

Загальна картина: під час війни хворих реєструється менше

Бюлетень національного канцер-реєстру повідомляє, що повномасштабне вторгнення Росії унеможливило коректний збір даних щодо кількості хворих на рак. І все-таки до своїх таблиць видання включає навіть ту інформацію, яка надходить з тимчасово окупованих територій (за винятком Криму). Дані з ТОТ надходять з місцевих медичних закладів, роз’яснює Бюлетень.

Та попри все, картина виходить викривленою і неповною. Не в останню чергу – через міграцію населення за кордон. У підсумку до 24 лютого 2022 року в Україні фіксували 130-140 тис. випадків раку на рік, у 2022-му виявили 106 тис. нових випадків, а у 2023-му – 93 тис. Чи означає це, що українці стали менше хворіти? Ні, це означає лише те, що не всі випадки обліковані.

Показники за 2022 рік: 106,1 тисяч нових випадків, з яких 51,5 тисяч припадають на чоловіків і 54,6 – на жінок. Загальна кількість померлих – 42 тис.
скриншот: Бюлетень національного канцер-реєстру

Онкологиня Ольга Пономарьова, завідувачка хіміотерапевтичного відділення Київського міського клінічного онкоцентру запевняє «Главком»: у столичній клініці кількість пацієнтів залишається на одному й тому ж рівні.

Але важить не лише число випадків захворювання. Андрій Безносенко, головний лікар Національного інституту раку, зауважує, що в Японії та скандинавських країнах кількість хворих на рак є вищою, адже там більше людей похилого віку, а чим довше людина живе, тим вищим є ризик захворіти на онко. Тому до уваги слід брати показник смертності – до 2022-го від раку щорічно помирали 60 тис. українців.

«Ця цифра у співвідношенні з кількістю діагностувань є критичною. Наша країна – в лідерах серед європейських держав за смертністю від раку», – зазначає він.

Дані про рак в Україні за 2023 рік. Всього на онко хворіє 1,15 млн осіб. З них жінок – 739,7 тисяч і чоловіків – 413,8 тисяч. З цих хворих 23,9% не прожили й року з моменту діагностування захворювання
скриншот: Бюлетень національного канцер-реєстру

Особливістю «українського» раку є те, що наші пацієнти уникають профілактичних оглядів, часто виявляють рак випадково і звертаються із ним на пізній стадії, говорить Пономарьова.

«Санітарна культура населення перебуває на низькому рівні», – додає онкологиня. Під час повномасштабного вторгнення ситуація ще гірша зі зрозумілих причин.

Перебіг захворювання на рак під час війни також має свої особливості.

Рак та війна: п’ять особливостей

1. Занедбана хвороба

«Все більше стає занедбаних випадків раку, люди менше звертають на себе увагу або не мають можливості пройти обстеження, пізніше звертаються, тому перебіг хвороби стає важчим, складнішим. Зокрема, це стосується військових – ті взагалі лікуються фрагментарно, уривками. І це при тому, що Україна сильно відстає від інших країн щодо раннього виявлення онкозахворювань», – каже Пономарьова.

Все частіше, зазначає фахівчиня, люди приходять вже з неоперабельним раком, а відтак потребують дороговартісного лікування, якого можна було б уникнути, якби «захопити» рак ще на першій стадії.

2. Сильніший, ніж зазвичай, стрес

«Хронічний стрес запускає рак – так стається тоді, коли психічне навантаження тривале», – стверджує Пономарьова. За її словами, зв'язок між стресом та раком полягає у виснаженні захисної системи організму, а як наслідок – розвиток онкозахворювання.

«Існує передусім зв'язок між стресом та гормональними змінами, – роз’яснює гінекологиня Наталія Лелюх. – Такими змінами, як гіперпродукція кортизолу (регулює всі біохімічні процеси в організмі – «Главком») та пролактину (гормон, що впливає на імунну систему – «Главком»). Стрес призводить до зміни метаболізму глюкози та розвитку цукрового діабету ІІ типу. А все, що пов’язане з метаболічними ризиками, з діабетом та ожирінням, змінює обмін естрогенів (гормони, які виробляються у жінок, але також у незначній кількості й у чоловіків – «Главком») і може викликати естроген-залежні раки». 

3. «Жіночий» рак прогресує

«Рак молодшає, особливо жіноча статева сфера», – зазначає Пономарьова.

Воєнні дії сприяють поширенню вірусів та бактерій, говорить доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри онкології Запорізької медакадемії післядипломної освіти Олексій Ковальов. «Після війни у В'єтнамі (1959-1975 рр. – «Главком») захворюваність на рак шийки матки у в'єтнамських жінок збільшилася на 300%. Тоді ще не могли пояснити причини. Сьогодні ми чудово знаємо, що це вірус папіломи людини», – каже він.

І хоча Ольга Пономарьова відзначає, що кампанія за вакцинацію проти вірусу папіломи відіграла свою позитивну роль, із профілактикою онкозахворювань справи все ще є не дуже добрими, переконана вона.

Свого часу в Україні розгорнули кампанію за вакцинування проти вірусу папілому та попередження раку шийки матки. Проте війна нівелювала ефект таких заходів і ранній «жіночий» рак почав прогресувати
інфографіка: doc.ua
4. Зростає кількість хворих на рак легень

Серед військових та цивільних, які перебуває на територіях, у безпосередній близькості до яких ведуться бойові дії, рак легень – поширене явище. Його зумовлюють канцерогенні складові у диму від пожеж, у газах, які викидаються в атмосферу. Наприклад, канцерогенний ефект має паливо для ракет, перхлорат. Або азбест – матеріал, який використовували для будівництва у ХХ столітті. Пізніше від нього відмовилися через шкідливі побічні дії, проте зараз він потрапляє у повітря після вибухів старих будівель. Азбестовий пил також є канцерогеном, роз’яснює Ковальов.

5. Депресія нівелює бажання боротися за життя

Буває, що «через важкий психологічний стан та депресію пацієнти відмовляються проходити лікування. Така хвороба прогресує і має поганий прогноз», – коментує онкологиня Наталія Залізняк. Війна, втрата близьких або втрата житла і звичного способу життя посилює депресію та формує певного роду «курс на самознищення».

«Під час війни та шаленого стресу люди стають схильними до шкідливих звичок: надмірне споживання їжі, паління, алкоголь, обмеження фізичної активності», – констатує Залізняк.

Коли після російських атак у повітря злітають старі будинки, азбест, що потрапляє у повітря, провокує рак легень. На фото – Львів, вересень 2024 року
фото з відкритих джерел

Але якщо хворий не впадає у відчай і береться відновлювати здоров’я, йому важливо отримати ліки відповідної якості. Ключове тут: держава гарантує лікування і під час війни.

Як отримати ліки від раку і не продати житло

Ліки від раку в Україні можна отримати безкоштовно, але є нюанс. Держава безоплатно надає препарати «старшого покоління», коментує Ольга Пономарьова. «Ситуація з медикаментами покращилася, їх стало більше, хоча якість їх – окреме питання, – каже вона. – Прості цитотоксичні препарати, тобто те, що ми називаємо «хімією», а ще інколи гормональні препарати держава дійсно закуповує. Сучасні ж медикаменти є дуже дорогими. Тому обирають дешевші препарати дешевших виробників, щоб вистачило на багатьох».

«Главком» записав п’ять історій тих, хто боровся або бореться з раком у київських медзакладах, і може засвідчити, що від дешевих препаратів пацієнти часто відмовляються самі, побоюючись побічної дії.

Пацієнтка Л., пенсіонерка:

Мені знадобилася хіміотерапія, і в Інституті раку запропонували препарат. Так, його готові були надати цілком безкоштовно, але алергопроби показали, що препарат мені не підходить. Інший, альтернативний, я мусила купувати за вже власні кошти.

В міністерстві охорони здоров’я є понад 80 препаратів для лікування онкологічних захворювань – так, принаймні, випливає з офіційних даних. Пономарьова роз’яснює: список формують у МОЗ на основі рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я. Наявні ліки можна побачити на сайтах медичних закладів – але там їх аж ніяк не 80.

У списку київського онкоцентру – 29 позицій, але, по суті, тільки 17 препаратів. Решта назв повторюється, відрізняючись лише дозуванням
скриншот: Київський міський клінічний онкологічний центр

Препарати проти раку закуповують за кошти державного бюджету. Закупівлі лікарських засобів не зупинились і під час війни – це підтверджує, зокрема, і Пономарьова. Муніципальним закладам (таким, як київський онкоцентр) ліки надходять і за рахунок міської скарбниці. У Києві зараз працюють дві цільові програми: «Здоров’я киян» та «Громадське Здоров’я» – остання спрямована на раннє виявлення онкопатологій. «Щорічно з міського бюджету виділяється близько 400 млн грн на придбання хіміопрепаратів для онкопацієнтів», – каже директорка Департаменту охорони здоров’я КМДА Валентини Гінзбург.

На сайті державного Інституту раку – біля 50 найменувань ліків, які можна отримати безкоштовно. Але вони переважно від раку крові
скриншот: Інститут раку

Пацієнтка Марія Ткаченко, випусковий редактор, працює в медіа:

Я лікувала колоректальний рак в обласній лікарні на колишній Багговутівській. Усі ліки були безкоштовними, хіба що один-єдиний раз я докуповувала препарат за власний кошт. Прооперували мене також безкоштовно. Я спитала про оплату, а хірург відповів: «А якби б у вас не було грошей, то що тоді?..». Моя історія цілком позитивна, як і історія одужання – із раком IV стадії я увійшла в ремісію.

Препарати для хіміотерапії продовжують застосовуватися наряду з новішими розробками, говорить Ольга Пономарьова. «Найбільш ефективним є поєднання двох методів – променевої терапії та імунної або таргетної, або хімії. Але не для кожної локалізації пухлини це підходить. Рак нирки, наприклад, є променево не чутливим захворюванням. Натомість для неоперабельних форм раку ідеальним є поєднання двох методів», – каже вона.

Пацієнт В.:

Я платив за усі свої ліки з тієї простої причини, що в Україні таких препаратів не було. Тобто на мені лікарні не наживалися. Щодо процедур, то ПЕТ-КТ на Верховинній мені зробили за 12 тис. грн. Таким був «благодійний внесок». Не знаю, кому його роблять безкоштовно. Можливо, якщо людина влаштувала скандал або пригрозила розголошенням… ПЕТ-КТ в Києві роблять лише на Верховинній, в «Лісоді» та у Феофанії. В останніх двох клініках це коштує 30 тис., тому я обрав Верховинну. Як пройшла процедура, мені, в принципі, сподобалася.

Пацієнтка Олена Лісовська, журналістка, редакторка:

Для лікування мого раку у приватній клініці мені прописали таргетну терапію. Ціна питання ще на доопераційному етапі сягала мільйона гривень, і я пішла шукати препарати у державних закладах. Прописаний мені препарат державними клініками не закуповується, є тільки аналог одного з його компонентів. Але і його клініки не вказують на своїх сайтах. Натомість пропонують «хімію», але слід розуміти, що хіміотерапія у лікуванні деяких видів раку не є ефективною. Вирішальним фактором у моєму випадку є таргетна терапія. Вона діє інакше, вона ефективніша, але й дорожча – один сеанс прописаної мені таргетної терапії, наприклад, коштує 60 тис. грн, тоді як один сеанс хіміотерапії – менше 20 тис. У мене немає грошей на таргетну терапію, а те, що пропонує держава безкоштовно, просто недостатньо для мого випадку. Станом на зараз я так і не розпочала лікування, бо займаюся збором коштів.

Приватні клініки, які лікують онкологію, не афішують ціни на своїх сайтах. Про приблизний чек можна дізнатися в ході індивідуальної консультації. Ціна такої допомоги може сягати десятків і сотень тисяч доларів – залежно від складності випадку та препаратів, які будуть використані.

30-міліграмовий флакон падцева, який використовують проти раку сечового міхура, вам доставлять за $2,3 тис. з-за кордону. В Україні цього засобу немає
скриншот: apteka-tlv-ua.com

Щодо ліків, то ресурс ThePharmaMedia робить огляд новинок, які виходять на світовий фармринок і повідомляє, приміром, про появу препарату Danyelza для лікування нейробластоми, який коштує $21 тис. за флакон, або близько $1,01 млн на рік на одного пацієнта, або препарат Kimmtrak від нерезектабельної меланоми (близько $1 млн на рік).

З іншого боку, нові фармакологічні розробки, над якими одночасно працюють у різних країнах, створюють конкуренцію на ринку, яка призводить до здешевлення ліків. При цьому пошуки ефективних препаратів від раку ідуть у кількох напрямках.

Британське видання The Telegraph зібрало інформацію про найважливіші винаходи у цій сфері, і серед них, наприклад, «супервіруси», створені для інфікування ракових клітин, які фактично змушують ракові пухлини знищувати себе. А також – флеш-променева терапія, при якій випромінювання подається в тисячу разів швидше, ніж при звичайній, або вакцина проти раку, яка «навчає» імунну систему розпізнавати початковий рак.

У ХХІ столітті переважна кількість випадків онкозахворювань більше не є смертельним вироком, як це було ще сто років тому. Регулярні обстеження, і як наслідок – рання діагностика раку є головною запорукою успішного лікування.

Наталія Лебідь, «Главком»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Атака на Куп’янськ: начальник Генштабу прокоментував ситуацію в місті
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T21:36:51Z
Ситуація на Курахівському напрямку різко погіршилася: експерт повідомив, які населені пункти під загрозою
Политека
2024-11-24T21:24:01Z
Росія готується до штурмових дій на півдні Донеччини, – Сили оборони Півдня
24tv
2024-11-24T21:03:41Z
На Київщині працює ППО: область атакують "Шахеди"
24tv
2024-11-24T20:39:54Z
Ситуація на фронті ускладнюється: Герой України назвав причину
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T19:15:06Z
У низці областей України - повітряна тривога
УкраинФорм
2024-11-24T18:54:24Z
Скує 8-градусний мороз і буде штормовий вітер: коли в Україну прийде потепління
GlavRed
2024-11-24T18:27:40Z
Вісім годин чекав на евакуацію з кулею у голові: неймовірна історія порятунку бійця «Азова»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T18:15:38Z
Чи буде ще в Україні значне потепління
24tv
2024-11-24T18:06:45Z
Півмільйонне місто під загрозою: РФ готує новий штурм – The Economist
GlavRed
2024-11-24T21:42:35Z
Партія Качинського назвала свого кандидата у президенти Польщі
УкраинФорм
2024-11-24T21:36:01Z
Польські протестувальники розблокували пункт пропуску «Шегині - Медика»
УкраинФорм
2024-11-24T21:33:14Z
Байден передумав запрошувати Україну в НАТО: Bloomberg розкрили причину
GlavRed
2024-11-24T21:30:24Z
Україна працює з партнерами щодо удару РФ по Дніпру новою ракетою - Зеленський
УкраинФорм
2024-11-24T21:27:23Z
У Тбілісі опозиція почала встановлювати намети перед грузинським парламентом
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T21:06:08Z
Деяким українцям скасують пенсії: у Раді розповіли, що буде натомість
Политека
2024-11-24T21:00:31Z
У Пакистані обмежують мобільний зв'язок та інтернет: назрівають масові заворушення
24tv
2024-11-24T20:54:50Z
Запрошення до агресії: експерт розповів, як Британія послаблює НАТО
Политека
2024-11-24T20:42:11Z
3 цікаві українські фільми для вечірнього перегляду
24tv
2024-11-24T20:57:34Z
Серіал «Ззовні», який вподобав Стівен Кінг, продовжений — третій сезон має 100% на Rotten Tomatoes
ITC
2024-11-24T20:57:20Z
Україна на Дитячому Євробаченні й "Міс Всесвіт" та інше: головні події тижня в шоубізі
24tv
2024-11-24T19:33:17Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2024-11-24T19:13:44Z
«Попай убивця» — трейлер горору з персонажем мультфільмів
ITC
2024-11-24T19:05:55Z
Дизайнери бренду Andreas Moskin запустили подкаст про факапи відомих людей: чим він особливий
24tv
2024-11-24T18:36:53Z
Російський бізнесмен Чичваркін вперше розповів про дружбу з Поляковою та як з нею час проводить
TSN
2024-11-24T18:33:52Z
"Оскар-2025": одразу п'ять українських фільмів потрапили до лонглиста кінопремії
TSN
2024-11-24T17:18:42Z
Було образливо, – учасниця "Холостяка" розповіла, як її госпіталізували під час шоу
24tv
2024-11-24T16:36:52Z
Захистіть своє здоров’я під час магнітної бурі 25–27 листопада
360ua.news
2024-11-24T17:30:57Z
Названо зелень, яка може спричинити тромбоз, хоча вона вважається дуже корисною
TSN
2024-11-24T16:06:26Z
Війна і сифіліс. Делікатна розмова про інтимне здоров’я українців
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T12:00:11Z
Це лакмусовий папірець: що означає, якщо ви не можете зробити бодай одне підтягування
24tv
2024-11-24T11:48:04Z
Природні джерела кальцію
360ua.news
2024-11-24T10:06:49Z
Вчені виявили молекулу, яка лікує кишківник і бореться з розвитком раку
Portaltele
2024-11-24T07:45:49Z
У США виявили перший випадок зараження дитини на пташиний грип H5N1, – CDC
24tv
2024-11-24T07:15:16Z
Швидка допомога по-новому: куди везтимуть українців із серйозними діагнозами
Знай
2024-11-24T05:06:35Z
Балансування на одній нозі протягом 10 секунд – чудова вправа для довголіття
24tv
2024-11-24T04:54:35Z
Барселона хоче влітку підписати захисників на обидва фланги
Football.ua
2024-11-24T21:37:18Z
Лестер може призначити Поттера
Football.ua
2024-11-24T19:57:09Z
"Реал" без Луніна здобув розгромну перемогу та наблизився до "Барселони" в Ла Лізі
TSN
2024-11-24T19:54:37Z
Євробаскет-2025. Матч Ізраїль - Україна відбудеться за закритими дверима
УкраинФорм
2024-11-24T19:48:50Z
Мбаппе прорвало: Реал без Луніна впевнено перемагає Леганес
24tv
2024-11-24T19:33:35Z
"Рома" із Довбиком у складі програла у першому матчі Раньєрі
ZN UA
2024-11-24T19:13:36Z
Італія вдруге поспіль виграла Кубок Девіса, здолавши у фіналі збірну Нідерландів
УкраинФорм
2024-11-24T19:09:41Z
Довбик не врятував: Рома поступається Наполі після повернення Раньєрі
24tv
2024-11-24T18:57:21Z
Наполі мінімально обіграв Рому
Football.ua
2024-11-24T18:57:21Z
Побачила Ісуса віч-на-віч і одразу попросила папірець: жінка розповіла про найдивовижнішу зустріч
Знай
2024-11-24T21:30:50Z
Що б чекало на Україну, якби ЗСУ не зайшли до Курської області: генерал Баргилевич відповів
TSN
2024-11-24T20:36:58Z
Генерал Баргилевич назвав головну причину СЗЧ в українській армії
TSN
2024-11-24T20:36:24Z
Навіщо "присідати на доріжку": ось що означає давній звичай
24tv
2024-11-24T20:27:06Z
Мають бути бусифіковані всі, – Аліна Михайлова різко відповіла тим, хто жартує про мобілізацію
24tv
2024-11-24T20:12:55Z
Україна розширила потенціал: у ГУР розповіли, на якій відстані дрони можуть вражати цілі
24tv
2024-11-24T20:12:27Z
Над британськими авіабазами помітили невідомі безпілотники – The Guardian
iPress
2024-11-24T19:54:50Z
Associated Press показало фрагменти ракети "Орєшнік", якою рф вдарила по Дніпру
iPress
2024-11-24T19:54:14Z
Підлітків просять з'явитися до ТЦК: навіщо це потрібно й у які терміни
Знай
2024-11-24T19:51:06Z
Коли Воррен Баффет, який має майже 150 мільярдів доларів, купив свої перші акції
24tv
2024-11-24T21:30:16Z
У Фінляндії знайшли несподіваний спосіб утилізації старих вітряних турбін
24tv
2024-11-24T20:27:17Z
Польські фермери припинили блокування пункту пропуску у Шегинях
ZN UA
2024-11-24T20:24:42Z
Укренерго оприлюднило графік відключень світла на 25 листопада
Хвиля
2024-11-24T19:42:38Z
Польські фермери припинили блокаду кордону з Україною
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T19:27:46Z
Бронювання працівників через “Дію”: нові правила з грудня
360ua.news
2024-11-24T19:09:10Z
Польські фермери почали протест на кордоні з Україною: скільки триватиме страйк
Хвиля
2024-11-24T18:30:33Z
Дефектні копійки дорожчі за золото: які українські монети принесуть багато грошей
Знай
2024-11-24T18:21:41Z
Українцям можуть повернути гроші за неякісну комуналку: названо кілька способів
Политека
2024-11-24T18:03:17Z
У турецькій Анталії загорівся пасажирський літак з Росії
УкраинФорм
2024-11-24T20:48:13Z
Палає літак із понад 90 росіянами на борту: подробиці та відео
FaceNews
2024-11-24T20:12:14Z
На Львівщині чоловік видурив у жінки майже 200 тис грн: сказав, що це на лікування її онука
Политека
2024-11-24T20:00:55Z
Стало відомо, хто влаштував стрілянину в столичному клубі в ніч на 23 листопада
Khreschatyk
2024-11-24T18:48:00Z
У Харкові внаслідок зіткнення автівок постраждав водій
Мій Харків
2024-11-24T18:43:48Z
ТЦКшники, медики та поліцейські придумали схему ухилення від мобілізації: брали від 9 до 14 тисяч доларів
Политека
2024-11-24T18:28:03Z
У Києві правоохоронці фіксують хвилю диверсій: деталі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T18:12:47Z
Стрілянина в готелі в Києві: у ЗМІ пишуть, що напасти могли військового
24tv
2024-11-24T18:12:38Z
Дрони атакували нафтобазу "Роснафти" у Калузі: пошкоджено резервуари
24tv
2024-11-24T17:51:13Z
P Diddy бідкається на тюремну їжу: журналіст вирішив перевірити, наскільки вона жахлива
24tv
2024-11-24T21:12:12Z
Чому "санчата" – головний червоний прапорець у знайомствах сьогодні
24tv
2024-11-24T19:42:06Z
Напрочуд ефективне рішення: чому столові прибори треба встромляти в цибулю
24tv
2024-11-24T19:36:04Z
Замість шуби та олів'є: приготуйте салатний торт з куркою
24tv
2024-11-24T19:12:51Z
Копійчаний засіб творить дива: якою таблеткою відмити пригорілі каструлі
24tv
2024-11-24T18:27:17Z
Фінансовий гороскоп на тиждень з 25 листопада по 1 грудня
GlavRed
2024-11-24T18:15:48Z
Країни, які платять за переїзд
360ua.news
2024-11-24T18:00:22Z
Вийде золотиста та ароматна: які два інгредієнти обов'язково треба додати при варінні картоплі
24tv
2024-11-24T17:24:38Z
Як стильно прикрасити маленьку вітальню на Різдво: 6 креативних способів
24tv
2024-11-24T17:00:18Z
GTA 6 стала найочікуванішою грою 2025 року
InternetUA
2024-11-24T21:31:08Z
Земля втратить супутник-"мінімісяць": науковці прогнозують його повернення через 30 років
TSN
2024-11-24T21:06:32Z
Bihus.Info випустили блог про Андрія Єрмака
Детектор М
2024-11-24T20:57:57Z
Amazon заполонили підробні AMD Ryzen 9800X3D — за $200 під час дефіциту
ITC
2024-11-24T20:57:31Z
Пінгвіни, кажани та вулкан: у National Geographic показали найкращі фото 2024 року
24tv
2024-11-24T20:57:09Z
Звуки Юрського періоду: що говорять вчені про голоси динозаврів
Portaltele
2024-11-24T20:46:04Z
Minecraft виходить у реальний світ: де та коли будуть створені ігрові парки
InternetUA
2024-11-24T20:16:28Z
Справжній хіт: S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля розійшлася тиражем понад мільйон копій в перші 2 дні після виходу
Фокус
2024-11-24T19:16:20Z
Кому точно не підходить бездротова зарядка: плюс і мінуси "зі шнурком" і без
Знай
2024-11-24T18:51:54Z
Найнадійніші та найгірші авто року за версією TÜV
360ua.news
2024-11-24T20:12:33Z
Який найменший у світі мотоцикл
AutoCentre
2024-11-24T18:13:54Z
Дебют Mercedes-AMG E53 у Києві
360ua.news
2024-11-24T14:07:53Z
На продаж виставили "найстрашніше" американське авто
Фокус
2024-11-24T10:00:09Z
Понад 600 сил і 3,8 с до сотні: в Україну привезли новий спортивний седан Mercedes
Фокус
2024-11-24T08:51:23Z
Jaguar E-Type знаменитого шпигуна виставили на аукціон
AutoCentre
2024-11-24T08:03:54Z
KIA K5 та Porsche Cayenne майже задарма: співробітник ТЦК Дмитро Некраш на одну зарплату організував собі автопарк
Знай
2024-11-24T05:21:51Z
Механік назвав моделі авто, які б він ніколи не купив: деякі з них популярні в Україні
24tv
2024-11-23T21:24:32Z
Німеччина поки не буде купувати заміну своїм танкеткам Wiese
InternetUA
2024-11-23T20:00:45Z