MY.UAНовини
SpaceX увійшла в історію спіймавши ракету Starship Super Heavy у повітрі: як їй це вдалося
SpaceX увійшла в історію спіймавши ракету Starship Super Heavy у повітрі: як їй це вдалося

SpaceX увійшла в історію спіймавши ракету Starship Super Heavy у повітрі: як їй це вдалося

Цьому досягненню передувало кілька років спільної та клопіткої праці величезного штату компанії SpaceX. Перед цим були теорії, дослідження, тести, невдачі та перемоги. Техно 24 розповідає, як SpaceX вдалося спіймати ракету в повітрі, чому це неймовірно складно і які наслідки для дослідження космосу це має.

Короткий огляд місії SpaceX Starship Flight 5

SpaceX провела вже п'ятий за рахунком тестовий політ надважкої ракети Starship висотою в 122 метри. Завдання місії складалися з:

  1. Запуску системи Starship,
  2. Розділення першого та другого ступенів,
  3. Політ космічного корабля Starship,
  4. Посадка першого ступеня Super Heavy,
  5. Вихід Starship в космос та вхід в атмосферу,
  6. Приводнення Starship в Індійському океані.

Безумовно найбільш видовищним моментом місії стало виконання вкрай амбітного і сміливого завдання – вловлювання гігантського надважкого прискорювача за допомогою "паличкоподібних" механічних рук стартової вежі Mechazilla.


Стартова вежа Mechazilla, яка водночас є вежею обслуговування / Фото SpaceX

І ось через сім хвилин після старту 250 тонна ракета-носій Super Heavy повернулася на стартовий майданчик і була успішно захоплена вежею, що стало першим випадком в історії космічних польотів, коли це було здійснено.

Захоплююче відео повернення ракети-носія Super Heavy

Як наголосили у SpaceX, тисячі різних критеріїв щодо самого Starship Super Heavy та майданчика були виконані для того, щоб це стало реальністю.

Завдяки невтомній роботі інженерів SpaceX нам вдалося зловити його з першої спроби,
– заявили в компанії.

Для чого взагалі ловити перший ступінь?

Перш ніж перейти до пояснення того, як це взагалі стало можливим, потрібно пояснити для чого SpaceX це робить.

Конструкція двоступеневих ракет в своїй основі одноразова. Фактично під час запуску втрачаються усі частини ракети окрім корисного навантаження або космічного корабля, який, у більшості, теж після повернення не використовується. Це робить космічні польоти вкрай дорогим задоволенням навіть для держав, не кажучи вже про приватних замовників, або космічних туристів.

Головною місією SpaceX від самого початку заснування компанії було зробити космічні польоти доступними настільки, наскільки це можливо. Саме тому компанія зробила ставку на перевикористанні тих елементів, які зазвичай втрачаються під час місій.


Ракета Falcon 9 під час приземлення на плавучу баржу в океані / Фото SpaceX

Це суттєво економить гроші для компанії, а отже дозволяє їй встановлювати конкурентну ціну на польоти, що справді робить космос доступнішим. Так, послугами компанії користуються не лише державні агентства NASA та ESA, але й звичайні університети, або приватні організації.

На шляху до максимізації перевикористання SpaceX прийшла до ідеї створення космічного корабля та ракети носія, які б були повноцінно багаторазовими. За задумом компанії Система Starship Super Heavy повинна стартувати з майданчика, розділитися у повітрі і у той час, коли Starship продовжить політ, Super Heavy здійснить посадку на стартовий стіл.

Далі корабель Starship може летіти у космос, до Місяця або до Марса і здійснювати там посадку. В найближчих планах польоти на орбіту і до Місяця з можливістю повернення на Землю та самостійною повноцінною посадкою.

Пуск, політ, посадка, підготовка, пуск

На початкових етапах цього плану надважку ракету Super Heavy планували садити на опори на кшталт тих, які використовуються на ракетах Falcon 9, однак згодом від цієї ідеї відмовилися на користь вежі обслуговування, яку прозвали Mechazilla.

Було вирішено, що посадка одразу на вежу суттєво скоротить час обслуговування ракети та підготовку її до наступного запуску прибираючи етапи посадки, спуску, транспортування в цех збірки, підготовку, повернення на стартовий майданчик та наступний запуск. За сміливим планом SpaceX запуски Starship повинні перетворитися в космічний конвеєр.

Все це знову ж зекономить час та гроші і дозволить знизити ціну на запуски навіть такої велетенської надважкої ракетної системи, як Starship Super Heavy. Але щоб все це можна було реалізувати так, як це викладено в початковій ідеї, потрібна безпрецедентна точність. І саме такої точності SpaceX досягла під час нещодавнього успішного запуску та посадки ракети-носія.


Розміри Starship Super Heavy / Фото Everyday Astronaut

Для чого SpaceX потрібен Starship

SpaceX розробляє Starship з довгостроковою метою зробити можливим заселення Місяця й Марса. Конструкція корабля орієнтована на повне багаторазове використання, що значно скоротить час і вартість космічних місій. Безпрецедентні розміри та потужність Starship у поєднанні з можливістю швидкого багаторазового використання мають потенціал революціонізувати космічні подорожі.

NASA вже співпрацює зі SpaceX, обравши Starship першим пілотованим місячним кораблем для своєї програми Artemis. Місія NASA "Артеміда-3", запуск якої заплановано на вересень 2026 року, використовуватиме Starship для висадки астронавтів на Місяць вперше з часів місій "Аполлон".

Як SpaceX спіймала ракету-носій Super Heavy

Саме завдання – впіймати ракету, яка падає з неба, зловивши її вежею за допомогою механічних клешень – звучить фантастично і майже неможливо. Лише уявіть собі, з неба падає 72-метрова 250-тонна ракета зі швидкість половини швидкості звуку і ваше завдання спіймати її, та ще й так, щоб при цьому не зруйнувати ні ракету, ні вежу і щоб вона була готовою до наступного використання в найкоротші терміни.

Щоб домогтися цього, команда SpaceX провела титанічну роботу і зробила все дуже точно і, як показав результат, правильно, адже це була перша спроба впіймати Super Heavy і вона стала успішною з першого разу.

Падіння та захоплення ракети здалеку виглядає неймовірно:

Насамперед SpaceX спершу запускає усю ракетну систему Starship, яка досягаючи певної висоти проводить маневр розділення. Після цього політ продовжує сам космічний корабель Starship, а ракета-носій Super Huavy повертається на Землю і зробити вона має це максимально точно.

Для позиціювання у повітрі на верхівці ракети розташовані спеціальні решітчаті рулі, які рухаються змінюючи траєкторію падіння. Ракета падає націлюючись на територію поблизу вежі обслуговування, куди вона має сісти. В той час усю телеметрію обраховують комп'ютери та коригують це падіння.

Як працює Mechazilla

Інноваційна система – вежа обслуговування Mechazilla є вручну побудованою унікальною структурою, яка оснащену великими механічними руками, розробленими для того, щоб зловити надважку ракету-носій, найбільший і найважчий літальний об'єкт з усіх коли-небудь створених.

Досягнувши певної висоти Super Heavy вмикає свої двигуни, які сповільнюють і продовжують скеровувати ракету направляючи її до точки посадки. У точці призначення двигуни продовжують працювати до моменту, поки ракета не зависає у повітрі стаючи практично невагомою на мить, саме перед тим, як її захоплюють клешні вежі обслуговування. Складність операції полягає у тому, що під час маневру усі операції потребують максимальної точності.

Вид на момент захоплення ракети з вежі:

Слід додати, що сама ракета, вага якої 250 тонн, зависає на клешнях опираючись на два спеціальні кріплення, розміри яких у порівнянні із самою ракетою просто мізерні.


Кріплення на Super Heavy, на які опирається ракета під час захоплення / Фото SpaceX

Ось як цей процес описує Ілон Маск:

Інше важливе досягнення

Окрім запуску та посадки ракети-носія, Starship Flight 5 мав на меті вивести в космос сам корабель Starship та повернути його на Землю для запланованого контрольованого приводнення в Індійському океані. Приблизно через 65 хвилин після запуску Starship завершив цю частину своєї місії, запустивши три двигуни, після чого завис над океаном і врешті-решт перекинувся, завершившись, як і очікувалося, вибухом.


Момент вибуху Starship після приводнення / Фото SpaceX

Може здатися, що цей етап не був успішним, однак SpaceX і не планувала повернути корабель цілим в цій місії. Starship уже вміє сідати і він відпрацював цей момент під час польотів, які проводилися раніше.

Важливим досягненням стало те, що корабель приводнився точно в запланованій точці. Це підтвердили і у SpaceX, а окремим доказом слугують кадри з буя, який перебував на місці посадки корабля. Усі, хто дивився трансляцію, мали можливість побачити вражаючі кадри з кількох ракурсів від моменту старту і впродовж усіх етапів місії аж до посадки і вибуху Starship.


Команда SpaceX, яка стоїть за успіхами компанії / Фото SpaceX

Що далі

Після завершення Starship Flight 5 SpaceX готується до наступних випробувальних польотів Starship. Минулого місяця вже було проведено статичне вогневе випробування корабля для 6-го польоту, а в планах – ще більше випробувальних місій.

Теги за темою
КосмосSpaceXТехно
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Зеленський про доповіді розвідки: Росія включає у війну Північну Корею
Хвиля
2024-10-14T18:24:27Z
Боррель відвідає Київ, але лише після розблокування €6 мільярдів допомоги для України
УкраинФорм
2024-10-14T18:18:53Z
Партизани "Атеш" знайшли комплекс ППО на околицях Москви: які об'єкти він захищає
24tv
2024-10-14T18:18:28Z
Московська область під атакою дронів, – Центр протидії дезінформації при РНБО
24tv
2024-10-14T18:18:27Z
Вибори у США. Байден вимушений зосередитись на внутрішніх питаннях
ГЛАВКОМ NET
2024-10-14T18:12:39Z
Ультиматум Заходу щодо "Укренерго", Берлін чекає нападу РФ, санкції проти Ірану: новини дня
Европейская правда
2024-10-14T18:12:18Z
РФ сподівається на Трампа і готова зазнавати чи не найбільших втрат за час війни – WSJ
GlavRed
2024-10-14T18:06:59Z
Візит спікера Палати громад Канади та важливе рішення МВФ. Головне за 14 жовтня
ГЛАВКОМ NET
2024-10-14T18:06:31Z
Ймовірний вступ у війну КНДР: які країни опиняться під загрозою нападу
TSN
2024-10-14T18:06:00Z
Відвідувачі опери блювали і непритомніли під час вистави зі справжнім сексом на сцені – фото
TSN
2024-10-11T06:58:13Z
Зручно та практично: для чого на Галичині використовували бамбетель
24tv
2024-10-08T18:24:51Z
Це найсмачніша картинка, яка взагалі може бути, - Олег Тістол про різні проєкти українських грошей
Политека
2024-10-08T18:31:34Z
"Тільки любов виправдовує": мокрий Остап Ступка показав молоду обраницю
GlavRed
2024-10-14T18:21:18Z
Актора Тейлора-Джонсона названо найкрасивішим чоловіком у світі – ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2024-10-14T18:15:16Z
Ольга Сумська зворушила архівними фото з мамою й розповіла про пам'ятний день
TSN
2024-10-14T18:06:22Z
Перестаньте купувати це вже: що перестане бути модним у 2025 році
24tv
2024-10-14T18:03:10Z
Колишня асистентка Каньє Вест звинуватила його у сексуальному насильстві
24tv
2024-10-14T17:36:42Z
Зірка "МастерШефа" Мартиновська розповіла про сварки зі старшим на 17 років коханим
TSN
2024-10-14T16:57:07Z
Командир розповів, чого очікують військові від Плану перемоги Зеленського
24tv
2024-10-14T18:21:50Z
Названо знаки Зодіаку, які завжди думають наперед: кого назвали астрологи
Политека
2024-10-14T18:21:32Z
Посланець Папи Римського з питань миру в Україні прибув до Москви: мета візиту
ГЛАВКОМ NET
2024-10-14T18:21:21Z
Ворог запустив кілька груп «Шахедів», у двох областях повітряна тривога
УкраинФорм
2024-10-14T18:12:43Z
США створили заміну для Stinger: що відомо про нову ракету
InternetUA
2024-10-14T18:06:14Z
Зеленський нагородив ще 252 військових, 214 із них - посмертно
УкраинФорм
2024-10-14T18:03:02Z
Фотограф Ліберов отримав французьку премію для військових кореспондентів
УкраинФорм
2024-10-14T18:00:48Z
Відправник листів поклав "вину" за масові "мінування" в Україні на журналістів
Комсомольская правда
2024-10-14T18:00:39Z
Як багато у ЗСУ "бусифікованих" – Сенцов поділився спостереженнями
TSN
2024-10-14T17:54:06Z
ЄС вимагає від України розв'язати проблеми з «Укренерго»: є загроза втратити імпорт електрики
ГЛАВКОМ NET
2024-10-14T18:24:42Z
РФ завдала Україні екологічних збитків на понад ₴2,6 трильйона - Міндовкілля
УкраинФорм
2024-10-14T18:18:02Z
Для доформування наглядової ради Укренерго почали вже всі необхідні процедури - НКРЕКП
УкраинФорм
2024-10-14T18:12:11Z
До 54 гривень: українцям показали, як змінилися ціни на цукор, сіль та борошно у жовтні
Хвиля
2024-10-14T17:45:10Z
Аграрії отримали новітні паливозаправники вітчизняного виробництва
AutoCentre
2024-10-14T17:12:56Z
"Укренерго" може пройти повторну сертифікацію: які на це причини
24tv
2024-10-14T17:06:50Z
Укренерго не прогнозує відключень світла у вівторок
УкраинФорм
2024-10-14T16:58:19Z
У Китаї скоротився імпорт нафти: які обсяги поставок зараз
24tv
2024-10-14T16:42:55Z
Відключення світла: як діятимуть графіки 15 жовтня
ГЛАВКОМ NET
2024-10-14T16:39:28Z
За два місяці РФ захопила територію України небувалими темпами: The Times про "тактику м'ясорубки" росіян
TSN
2024-10-14T18:21:54Z
Відомий актор шокував, як окупанти вщент знищили його квартиру: "Навіть телефонували мені"
TSN
2024-10-14T18:12:34Z
Після рейдів ТЦК: репортери перевірили, як VIP-заклади Києва готуються до перевірок
Фокус
2024-10-14T17:30:36Z
"Азов" запустив нову ініціативу "Струм": як вона допоможе бійцям на фронті
24tv
2024-10-14T17:30:15Z
Влупить 5-градусний мороз і будуть опади: де синоптики прогнозують сніг
GlavRed
2024-10-14T17:25:18Z
Підозрюваного у хабарництві держінспектора Львівської митниці поновили на посаді
ZN UA
2024-10-14T17:07:28Z
Чому Україну накривають пилові бурі та смог: пояснення синоптикині
24tv
2024-10-14T17:06:01Z
Скоро насуваються перші заморозки: чи повернуться завтра відключення світла
TSN
2024-10-14T16:57:57Z
Голова Житомирської ОВА пояснив «енергетичний феномен» області
ГЛАВКОМ NET
2024-10-14T16:57:34Z
Нові дослідження: клітини людини використовують РНК для спілкування
Portaltele
2024-10-14T17:54:05Z
Смертність близько 10%: Україною шириться лихоманка Західного Нілу
Фокус
2024-10-14T17:45:53Z
Рак, війна та гроші: що змінилося у лікуванні онкології?
ГЛАВКОМ NET
2024-10-14T17:30:21Z
Як приготувати соковиті котлети: що кухарі не рекомендують додавати до фаршу
TSN
2024-10-14T16:57:23Z
Спеціалістка розповіла, чим не слід закушувати алкоголь: хоча ці п'ять поєднань здаються ідеальними
TSN
2024-10-14T16:57:05Z
Чи може спеціалізована їжа та біодобавки замінити звичайну їжу
24tv
2024-10-14T16:15:18Z
Чорні плями на листках: що треба додати до троянд восени, щоб вони не захворіли
GlavRed
2024-10-14T15:27:26Z
Лікар назвав 5 маловідомих причин швидкого старіння
24tv
2024-10-14T15:03:56Z
Два безпечних способи розморожування риби: важливо робити це правильно
24tv
2024-10-14T15:03:37Z
Душив і принижував таксиста-українця: у Польщі п'яному неадеквату світить 5 років в'язниці
GlavRed
2024-10-14T18:24:32Z
На Вінниччині посадовиця привласнила 340 тисяч гривень бюджетних коштів: їй оберуть покарання
Политека
2024-10-14T18:00:37Z
Масове «замінування»: поліція перевірила вже 60% закладів - вибухівки не виявила
УкраинФорм
2024-10-14T17:54:33Z
Російський снаряд влучив у житловий будинок в Херсоні, загинули двоє жінок
УкраинФорм
2024-10-14T17:36:14Z
Поліція порушила кримінальну справу проти гендиректора Steko через скандал з військовими у Дніпрі
Комсомольская правда
2024-10-14T17:16:58Z
Довелося навіть приземлити літак: у Росії пасажири побились на борту, декламуючи Пушкіна
24tv
2024-10-14T17:06:39Z
Послав військового і закликав бити працівників ТЦК: у Дніпрі — скандал із відомим бізнесменом
TSN
2024-10-14T16:57:49Z
Двоє жителів Черкас ошукали десятки людей в інтернеті майже на пів мільйона
Украина Криминальная
2024-10-14T16:57:32Z
У Полтаві біля будинку виявили розтяжку з гранатою
1News
2024-10-14T16:48:33Z
Чому є сенс перейти з Windows 11 на Windows 10
24tv
2024-10-14T18:04:18Z
Велика помилка: названо п’ять порід собак, яким не можна жити в квартирі
GlavRed
2024-10-14T18:03:21Z
SpaceX запустить Europa Clipper NASA до крижаного супутника Юпітера
Portaltele
2024-10-14T17:54:41Z
З'являться фахівці з професій, яких ще не існує, – топ GlobalLogic про ШІ у великому бізнесі
24tv
2024-10-14T17:06:49Z
Телевізори Samsung отримали перше оновлення із платформою One UI
Portaltele
2024-10-14T16:54:59Z
Telegram відкриє офіс для контролю над контентом у Казахстані
Детектор М
2024-10-14T16:37:25Z
Творців Pokemon зламали: Game Freak масовий витік даних
24tv
2024-10-14T16:30:06Z
Країна у смартфоні: технологічні інновації у додатку Дія
iPress
2024-10-14T16:28:54Z
Прості лайфхаки, що подовжать життя будь-якого смартфона
iPress
2024-10-14T16:28:00Z
Не підведіть самих себе: 3 знаки зодіаку, які цього тижня матимуть важливу зустріч
24tv
2024-10-14T18:06:15Z
Прості трюки, які допоможуть заощадити час на кухні
Знай
2024-10-14T17:51:33Z
Капсули для прання: чи слід відмовлятися від порошку?
ГЛАВКОМ NET
2024-10-14T17:36:55Z
Як позбутися сонечок вдома, не зашкодивши комахам
24tv
2024-10-14T17:36:11Z
Три поради, як обрати довговічний диван для вітальні
24tv
2024-10-14T17:36:03Z
Йому ніколи не дають навіть охолонути: готуємо сметанний пиріг з яблуками та бананом
24tv
2024-10-14T17:30:12Z
Поки немає опалення: 4 ґаджети, які швидко зігріють вас у холодній квартирі чи на природі
24tv
2024-10-14T17:06:49Z
Морква по-корейськи за лічені хвилини: кулінар дала простий рецепт
Политека
2024-10-14T17:03:27Z
Про що не можна запитувати своїх дітей-підлітків, щоб не зіпсувати з ними стосунки
TSN
2024-10-14T16:57:35Z
Mini привезла до Парижа топові електрокари
AutoCentre
2024-10-14T18:12:32Z
Експерт розповів, що ні в якому разі не можна міняти у своєму автомобілі
TSN
2024-10-14T16:57:44Z
Citroen презентував новий сімейний кросовер із стильним дизайном
AutoCentre
2024-10-14T16:10:26Z
Які автомобілі обирають юридичні особи та приватні клієнти: рейтинг
ГЛАВКОМ NET
2024-10-14T16:00:16Z
Ринок нових авто у вересні: TOYOTA RAV-4 і RENAULT Duster лідирують серед покупців
ITC
2024-10-14T15:57:42Z
Audi Q6 Sportback e-tron: електричний кросовер із запасом ходу 644 км, зарядкою за 22 хвилини та ціною від €66 тис
ITC
2024-10-14T15:57:25Z
Від $56 000: у BYD розкрили подробиці потужного гібридного позашляховика
AutoGeek
2024-10-14T15:42:26Z
Світова прем’єра нових Citroen С4 та С4 Х на Паризькому aвтосалоні
AutoCentre
2024-10-14T15:06:58Z
Renault 4 повертається: тепер як електричний кросовер класу В із запасом ходу до 400 км
ITC
2024-10-14T14:49:30Z
Магучіх претендує на звання найкращої спортсменки 2024 року за версією World Athletics
24tv
2024-10-14T18:24:24Z
Ліга націй УЄФА: Грузія програла Албанії у групі збірної України
УкраинФорм
2024-10-14T18:06:23Z
Хоче перевершити досягнення легенди: Йоганнес Бьо назвав головну ціль у своїй кар'єрі
24tv
2024-10-14T18:03:09Z
Кляйндінст, Левелінг та Штіллер гратимуть у стартовому складі Німеччини проти Нідерландів
Football.ua
2024-10-14T17:59:43Z
Лише одна зміна: стартовий склад збірної України на матч Ліги націй з Чехією
24tv
2024-10-14T17:59:15Z
Степаненко зіграє з перших хвилин проти Чехії
Football.ua
2024-10-14T17:43:46Z
Мілан підпише з Габбією новий довгостроковий контракт
Football.ua
2024-10-14T17:27:29Z
Реал хоче купити Фрімпонга
Football.ua
2024-10-14T17:04:04Z
Манчестер Юнайтед стежить за Горецкою
Football.ua
2024-10-14T17:01:26Z