MY.UAНовини
SpaceX увійшла в історію спіймавши ракету Starship Super Heavy у повітрі: як їй це вдалося
SpaceX увійшла в історію спіймавши ракету Starship Super Heavy у повітрі: як їй це вдалося

SpaceX увійшла в історію спіймавши ракету Starship Super Heavy у повітрі: як їй це вдалося

Цьому досягненню передувало кілька років спільної та клопіткої праці величезного штату компанії SpaceX. Перед цим були теорії, дослідження, тести, невдачі та перемоги. Техно 24 розповідає, як SpaceX вдалося спіймати ракету в повітрі, чому це неймовірно складно і які наслідки для дослідження космосу це має.

Короткий огляд місії SpaceX Starship Flight 5

SpaceX провела вже п'ятий за рахунком тестовий політ надважкої ракети Starship висотою в 122 метри. Завдання місії складалися з:

  1. Запуску системи Starship,
  2. Розділення першого та другого ступенів,
  3. Політ космічного корабля Starship,
  4. Посадка першого ступеня Super Heavy,
  5. Вихід Starship в космос та вхід в атмосферу,
  6. Приводнення Starship в Індійському океані.

Безумовно найбільш видовищним моментом місії стало виконання вкрай амбітного і сміливого завдання – вловлювання гігантського надважкого прискорювача за допомогою "паличкоподібних" механічних рук стартової вежі Mechazilla.

SpaceX увійшла в історію спіймавши ракету Starship Super Heavy у повітрі: як їй це вдалося - Фото 1
Стартова вежа Mechazilla, яка водночас є вежею обслуговування / Фото SpaceX

І ось через сім хвилин після старту 250 тонна ракета-носій Super Heavy повернулася на стартовий майданчик і була успішно захоплена вежею, що стало першим випадком в історії космічних польотів, коли це було здійснено.

Захоплююче відео повернення ракети-носія Super Heavy

Як наголосили у SpaceX, тисячі різних критеріїв щодо самого Starship Super Heavy та майданчика були виконані для того, щоб це стало реальністю.

Завдяки невтомній роботі інженерів SpaceX нам вдалося зловити його з першої спроби,
– заявили в компанії.

Для чого взагалі ловити перший ступінь?

Перш ніж перейти до пояснення того, як це взагалі стало можливим, потрібно пояснити для чого SpaceX це робить.

Конструкція двоступеневих ракет в своїй основі одноразова. Фактично під час запуску втрачаються усі частини ракети окрім корисного навантаження або космічного корабля, який, у більшості, теж після повернення не використовується. Це робить космічні польоти вкрай дорогим задоволенням навіть для держав, не кажучи вже про приватних замовників, або космічних туристів.

Головною місією SpaceX від самого початку заснування компанії було зробити космічні польоти доступними настільки, наскільки це можливо. Саме тому компанія зробила ставку на перевикористанні тих елементів, які зазвичай втрачаються під час місій.


Ракета Falcon 9 під час приземлення на плавучу баржу в океані / Фото SpaceX

Це суттєво економить гроші для компанії, а отже дозволяє їй встановлювати конкурентну ціну на польоти, що справді робить космос доступнішим. Так, послугами компанії користуються не лише державні агентства NASA та ESA, але й звичайні університети, або приватні організації.

На шляху до максимізації перевикористання SpaceX прийшла до ідеї створення космічного корабля та ракети носія, які б були повноцінно багаторазовими. За задумом компанії Система Starship Super Heavy повинна стартувати з майданчика, розділитися у повітрі і у той час, коли Starship продовжить політ, Super Heavy здійснить посадку на стартовий стіл.

Далі корабель Starship може летіти у космос, до Місяця або до Марса і здійснювати там посадку. В найближчих планах польоти на орбіту і до Місяця з можливістю повернення на Землю та самостійною повноцінною посадкою.

Пуск, політ, посадка, підготовка, пуск

На початкових етапах цього плану надважку ракету Super Heavy планували садити на опори на кшталт тих, які використовуються на ракетах Falcon 9, однак згодом від цієї ідеї відмовилися на користь вежі обслуговування, яку прозвали Mechazilla.

Було вирішено, що посадка одразу на вежу суттєво скоротить час обслуговування ракети та підготовку її до наступного запуску прибираючи етапи посадки, спуску, транспортування в цех збірки, підготовку, повернення на стартовий майданчик та наступний запуск. За сміливим планом SpaceX запуски Starship повинні перетворитися в космічний конвеєр.

Все це знову ж зекономить час та гроші і дозволить знизити ціну на запуски навіть такої велетенської надважкої ракетної системи, як Starship Super Heavy. Але щоб все це можна було реалізувати так, як це викладено в початковій ідеї, потрібна безпрецедентна точність. І саме такої точності SpaceX досягла під час нещодавнього успішного запуску та посадки ракети-носія.


Розміри Starship Super Heavy / Фото Everyday Astronaut

Для чого SpaceX потрібен Starship

SpaceX розробляє Starship з довгостроковою метою зробити можливим заселення Місяця й Марса. Конструкція корабля орієнтована на повне багаторазове використання, що значно скоротить час і вартість космічних місій. Безпрецедентні розміри та потужність Starship у поєднанні з можливістю швидкого багаторазового використання мають потенціал революціонізувати космічні подорожі.

NASA вже співпрацює зі SpaceX, обравши Starship першим пілотованим місячним кораблем для своєї програми Artemis. Місія NASA "Артеміда-3", запуск якої заплановано на вересень 2026 року, використовуватиме Starship для висадки астронавтів на Місяць вперше з часів місій "Аполлон".

Як SpaceX спіймала ракету-носій Super Heavy

Саме завдання – впіймати ракету, яка падає з неба, зловивши її вежею за допомогою механічних клешень – звучить фантастично і майже неможливо. Лише уявіть собі, з неба падає 72-метрова 250-тонна ракета зі швидкість половини швидкості звуку і ваше завдання спіймати її, та ще й так, щоб при цьому не зруйнувати ні ракету, ні вежу і щоб вона була готовою до наступного використання в найкоротші терміни.

Щоб домогтися цього, команда SpaceX провела титанічну роботу і зробила все дуже точно і, як показав результат, правильно, адже це була перша спроба впіймати Super Heavy і вона стала успішною з першого разу.

Падіння та захоплення ракети здалеку виглядає неймовірно:

Насамперед SpaceX спершу запускає усю ракетну систему Starship, яка досягаючи певної висоти проводить маневр розділення. Після цього політ продовжує сам космічний корабель Starship, а ракета-носій Super Huavy повертається на Землю і зробити вона має це максимально точно.

Для позиціювання у повітрі на верхівці ракети розташовані спеціальні решітчаті рулі, які рухаються змінюючи траєкторію падіння. Ракета падає націлюючись на територію поблизу вежі обслуговування, куди вона має сісти. В той час усю телеметрію обраховують комп'ютери та коригують це падіння.

Як працює Mechazilla

Інноваційна система – вежа обслуговування Mechazilla є вручну побудованою унікальною структурою, яка оснащену великими механічними руками, розробленими для того, щоб зловити надважку ракету-носій, найбільший і найважчий літальний об'єкт з усіх коли-небудь створених.

Досягнувши певної висоти Super Heavy вмикає свої двигуни, які сповільнюють і продовжують скеровувати ракету направляючи її до точки посадки. У точці призначення двигуни продовжують працювати до моменту, поки ракета не зависає у повітрі стаючи практично невагомою на мить, саме перед тим, як її захоплюють клешні вежі обслуговування. Складність операції полягає у тому, що під час маневру усі операції потребують максимальної точності.

Вид на момент захоплення ракети з вежі:

Слід додати, що сама ракета, вага якої 250 тонн, зависає на клешнях опираючись на два спеціальні кріплення, розміри яких у порівнянні із самою ракетою просто мізерні.


Кріплення на Super Heavy, на які опирається ракета під час захоплення / Фото SpaceX

Ось як цей процес описує Ілон Маск:

Інше важливе досягнення

Окрім запуску та посадки ракети-носія, Starship Flight 5 мав на меті вивести в космос сам корабель Starship та повернути його на Землю для запланованого контрольованого приводнення в Індійському океані. Приблизно через 65 хвилин після запуску Starship завершив цю частину своєї місії, запустивши три двигуни, після чого завис над океаном і врешті-решт перекинувся, завершившись, як і очікувалося, вибухом.


Момент вибуху Starship після приводнення / Фото SpaceX

Може здатися, що цей етап не був успішним, однак SpaceX і не планувала повернути корабель цілим в цій місії. Starship уже вміє сідати і він відпрацював цей момент під час польотів, які проводилися раніше.

Важливим досягненням стало те, що корабель приводнився точно в запланованій точці. Це підтвердили і у SpaceX, а окремим доказом слугують кадри з буя, який перебував на місці посадки корабля. Усі, хто дивився трансляцію, мали можливість побачити вражаючі кадри з кількох ракурсів від моменту старту і впродовж усіх етапів місії аж до посадки і вибуху Starship.


Команда SpaceX, яка стоїть за успіхами компанії / Фото SpaceX

Що далі

Після завершення Starship Flight 5 SpaceX готується до наступних випробувальних польотів Starship. Минулого місяця вже було проведено статичне вогневе випробування корабля для 6-го польоту, а в планах – ще більше випробувальних місій.

Теги за темою
КосмосSpaceXТехно
Джерело матеріала
OpenAI виявила, що китайський ШІ відстежує пости в соцмережах, які містять критику Китаю
Детектор М
Знайшли тварину, яка передала коронавірус людині
24tv
Ентузіаст встановив NVIDIA RTX 3050 як прискорювач PhysX для RTX 5090 — 157 FPS замість 28 FPS в Mafia 2
ITC
Дивовижні реанімаційні навички мишей
360ua.news
Парад планет 28 лютого та зникнення кілець Сатурна: рідкісні астрологічні явища 2025 року
Комсомольская правда
Археологи розкопали ще одну частину Великої китайської стіни: вона давніша, ніж вважалося раніше
TSN
ТОП-5 причин ніколи не розряджати батарею вашого смартфона до нуля
InternetUA
Apple прагне, щоб iPhone 17 Pro повністю замінив камери для блогерів
24tv
Можливий дизайн усіх версій iPhone 17 показали на CAD-рендерах
InternetUA
3 знаки зодіаку з найкрасивішими очима
GlavRed
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 24 лютого 2025 року
Фокус
Пиріг "12 ложок": ніжна і повітряна італійська випічка, на приготування якої треба кілька хвилин
24tv
Про це знають одиниці: як правильно заварювати чай у пакетиках
24tv
Чи варто віддавати шубу у хімчистку після закінчення зимового сезону
24tv
Хто зі знаків зодіаку вже цього тижня піде на романтичне побачення
24tv
На сніданок чи перекус: оригінальна намазка з яєць та сиру, яка потішить навіть гурманів
24tv
Неймовірно смачні млинці: Хіменес-Браво з "Майстер Шеф" дав рецепт бендериків до Масниці
Политека
Винахід науки: як нарізати торт, щоб він зберігався значно довше – цікава порада брата Дарвіна
24tv
У російській Рязані скаржились на вибухи та пожежу: дрони могли атакувати НПЗ
24tv
На кордоні з Польщею митники виявили 355 каратів ймовірних діамантів
ГЛАВКОМ NET
Дрон влетів у багатоповерхівку на Київщині: відомо про наслідки нової атаки РФ
Политека
Пʼяницю за наругу над могилою захисника посадили на 4 роки
Украина Криминальная
Повідомлено про підозру військовослужбовцю із Сум, який привласнив обладнання на суму понад ₴4,5 млн
Украина Криминальная
Повідомлено про підозру 46-річному мешканцю Сумщини, який вчинив стрілянину в столичному парку Партизанської слави
Украина Криминальная
Вибух прогримів біля консульства Росії у Марселі
TSN
Студент розважався з надувною лялькою та спалив гуртожиток: як його покарали
24tv
Підпалили суд за 40 тисяч гривень і зняли відео на замовлення рф: двом черкащанам вручили підозру
InternetUA
Шахтар — Лівий Берег. Напередодні
Football.ua
Салах – перший гравець АПЛ, який зробив понад 40 результативних дій у двох сезонах чемпіонату
Football.ua
Побитий китайський супертяж назвав бажаного суперника, який може замінити Усика
24tv
Росіянка Махмудова, яка незаконно відвідувала Крим, стала чемпіонкою Європи зі стрільби з лука
ГЛАВКОМ NET
Баскетболіст Дмитро Скапінцев оформив дабл-дабл у матчі G-ліги
УкраинФорм
Мотта: Після перерви Ювентусу трохи не вистачало самовладання, думки у грі
Football.ua
Марта Костюк повернулася до топ-20 світового тенісного рейтингу
УкраинФорм
Гарматний гол українця, який пограв за збірну, врятував команду від поразки: феноменальне відео
24tv
Вівчаренко: Ми не дивимося в таблицю, вся боротьба ще попереду
Football.ua
У кількох областях припинено спроби підкупу поліцейських
Украина Криминальная
Грипозний сезон: у Києві за тиждень захворіли майже 16,5 тисячі осіб
УкраинФорм
Китайський гороскоп на завтра 25 лютого: Зміям - конфлікти, Щурам - проблеми
GlavRed
У Києві безплатно здають двокімнатну квартиру: які там умови
24tv
На Вінниччині розвивають екологічне фермерство
AgroNews
У Києві два мікрорайони - без опалення через пошкодження тепломереж
УкраинФорм
Загарбники вдарили КАБом по селу на Харківщині, пошкоджені приватні будинки
УкраинФорм
На війні загинув актор родом із Донецької області Олексій Самойленко
TSN
Вулиця Хрещатик перекрита через візит європейських лідерів до Києва
ГЛАВКОМ NET
7 кольорів, які ідеально поєднуються зі світло-сірим в інтер'єрі
24tv
Зірка "Пліткарки" одягнула сукню від українського бренду BEVZA: ефектний вихід
24tv
Алла Пугачова влаштувала рознос в ізраїльському ресторані - що сталося
GlavRed
Жіноча версія «Гострих картузів»: вийшов новий серіал Стівена Найта — драма «Тисяча ударів» про банду грабіжниць та підпільних боксерів
ITC
Каньє Вест анонсував біографічний фільм про свою дружину Б’янку Цензорі
1News
Вбрання зірок на премії Гільдії кіноакторів США: Селена Гомес у Celine, Зої Салдана у Saint Laurent
Комсомольская правда
Ексдружина Шварценеггера відреагувала на відверті сцени зі своїм сином у "Білому лотосі"
Фокус
На премії Гільдії кіноакторів "Сегун" забрав три нагороди, а "Конклав" отримав статуетку за акторський склад
Комсомольская правда
За два місяці до конкурсу: представник Італії на Євробачення-2025 відмовився від участі
24tv
Ми у розпорядженні ГУР, – Тарас Тополя відповів, чи готові учасники АНТИТІЛ повернутися на фронт
24tv
Гороскоп Таро на березень 2025: Козерогам - пауза, Водоліям - конкуренція, Рибам - захоплення
GlavRed
Водії можуть отримати штраф 680 гривень за поширену помилку на дорозі: про яку йдеться
ТСН
Розкриті технічні характеристики французького бойового корабля-перехоплювача DV10
InternetUA
3 роки війни за небо: у ПС порахували, скільки літаків, ракет і "Шахедів" збила українська ППО
Фокус
Студентка найкращого в світі університету розказала, що там насправді відбувається
Фокус
Роковини чи річниця: як правильно сказати українською
24tv
Донька Олени Кравець пригадала перший день повномасштабної війни і як зустріла тоді 19-річчя
TSN
Розкриті технічні характеристики французьких дронів-камікадзе Mataris, які отримала Україна
InternetUA
У США найскладніший сезон грипу за останні 15 років
360ua.news
Яку рибу корисно їсти: чому японці їдять дрібноту
TSN
Можна їсти їх навіть вночі: 5 закусок, корисних для серця
24tv
Як колір оливи впливає на її якість
360ua.news
Назвали смачну їжу, яка здатна зменшувати ризик діабету
24tv
Торік відбудували 124 медичні обʼєкти, які були пошкоджені Росією - МОЗ
УкраинФорм
Скринінг на діабет: які аналізи здавати та кому це потрібно
24tv
Ozempic для схуднення: ендокринолог назвала 3 головні проблеми з популярними ліками
Хвиля
У ЄС лікують довше: лікарка пояснила різницю між українською та європейською медициною
Хвиля
ЄС витратив більше на російську нафту та газ, ніж на допомогу Україні – The Guardian
ZN UA
Фонд держмайна за три роки спрямував до держбюджету майже ₴17 мільярдів
УкраинФорм
Укренерго фіксує зменшення споживання електрики
УкраинФорм
Бізнес отримає можливість брати в лізинг енергоефективне обладнання
AgroPortal
Україна в березні отримає від ЄС 3,5 млрд євро – фон дер Ляєн
Европейская правда
Корпорація "КУБ" закликає не поширювати неправдиві відомості щодо своєї діяльності
Знай
Споживачі фінансових послуг в Україні залишаються незахищеними, - експерт
Знай
Автобізнес в Україні під час війні: виклики та рішення. Частина I
AutoCentre
Продано за борги: лідера сирного ринку купили за півціни
24tv
В Україні створили сервіс для аналізу продажу автомобілів CheckEngine
AutoGeek
Понад 900 сил і максималка 350 км/год: презентовано найшвидший кросовер Porsche
Фокус
Duster дебютує з інноваційною системою повного приводу: деталі
AutoCentre
Представлено новий стандарт для двонаправленої зарядки електромобілів
AutoGeek
Renault готує новий електрокар дешевше 18 тисяч євро
ЗаРулем
Новий Audi A6 2025 розсекретили до презентації
Фокус
Фронт потребує машин, а на дорогах – нові Rolls-Royce: у безробітного Єрещенка цілих 14 елітних авто
Знай
Названо ТОП-10 бестселерів найбільшого авторинку Європи
ЗаРулем
Збиває водіїв з пантелику: що означає секретна кнопка з "медузою" в авто
GlavRed
Президент Литви запропонував зафіксувати датою вступу України в ЄС 1 січня 2030 року
Европейская правда
Глава МЗС Данії закликає ЄС "по-справжньому" підтримати Україну — FT
ZN UA
Мерц: для справедливого миру Україна повинна бути частиною мирних переговорів
Европейская правда
Австралія оголосила про найбільший з 2022 року пакет санкцій проти РФ
ГЛАВКОМ NET
Нове призначення у Росії: киянин Дмитрієв стане спецпредставником Путіна
24tv
Каллас: У риториці США про вибори в Україні є російська риторика
Лига
Штучний інтелект Ілона Маска заявив, що і він, і Трамп заслуговують смертної кари
24tv
Зеленський назвав перший крок, з якого має початися завершення війни в Україні
24tv
Прем’єрка Данії: є ризик, що мир буде більш небезпечний, ніж війна, що відбувається зараз
Европейская правда