MY.UAНовини
Україна втрачає дітей: що стоїть за масовим виїздом закордон дітей до 18 років
Україна втрачає дітей: що стоїть за масовим виїздом закордон дітей до 18 років

Україна втрачає дітей: що стоїть за масовим виїздом закордон дітей до 18 років

Батьки почали вивозити дітей до 18 років з України, особливо це стосується хлопчиків. Причиною є не лише можливість здобути закордонну освіту, але й війна, мобілізація та перспективи майбутнього. Фокус розібрався, як це вплине на подальшу демографічну ситуацію у країні.

Член депутатської групи "Довіра" Сергій Вельможний заявив, що в Україні суттєво зросли темпи виїзду за кордон молодого покоління. Зокрема, йдеться про переселенців. Міністр освіти і науки Оксен Лісовий підтвердив, що багато 10-11-класників, особливо хлопчиків, виїжджають за кордон.

"Ми спонукаємо їх (школярів, — ред.) залишатися в Україні різними способами. Але ключове, що ми як Міністерство освіти повинні пропонувати нашим громадянам — це якісну професійно-технічну, фахово-передвищу та вищу освіту", — сказав міністр.

За його словами, після завершення війни настане етап відновлення, який потребуватиме великої кількості ресурсів, зокрема й людських.

Фокус розповідає про основні причину виїзду дітей за кордон, демографічну кризу та нестачу робочих рук.

Школярі частіше залишають Україну: причини

Член депутатської групи "Довіра" Сергій Вельможний повідомив Фокусу, що відтік молоді — це проблема, негативний аспект. Проте він може зрозуміти батьків, які бояться за життя та здоровʼя своїх дітей. Депутат знає про переживання щодо мобілізації 18-річних хлопців, але наразі є чітка позиція, що призовний вік становить 25 років.

Співголова ГО "БАТЬКИ SOS" Олена Парфьонова заявила, що дійсно спостерігається тенденція виїзду школярів за кордон.

"Усі прекрасно розуміють, чому це відбувається. Тому що батьки не хочуть, щоб діти потрапили на війну, тому що є такі побоювання, що одразу, якщо вони (хлопці, — ред.) стають на облік, можуть потрапити на фронт або стають не виїзними", — сказала Фокусу Парфьонова.

За її словами, через це батьки вирішують після 11 класу відправити дітей на навчання за кордон. У першу чергу розглядаються Польща, Чехія, Словаччина, аби мати могла швидше приїжджати та контролювати перебування дитини в іншій країні.

Парфьонова вважає, що дитина з закордонним дипломом має більше можливостей для працевлаштування, зокрема, за кордоном. Адже європейська освіта має певні стандарти, які прийнятні для роботодавців у ЄС.

"Здебільшого батьки відправляють дітей здобувати закордонну освіту не для того, щоб повертатись потім в Україну", — зауважила вона.

Соціолог Володимир Паніотто вважає, що якщо дійсно хлопці 10-11 класів почали частіше виїжджати за кордон, то це може бути через декілька причин. Зокрема, зараз це простіше зробити, в Україні спостерігається більше проблем, а також можуть знизити мобілізаційний вік.

"Батьки відправляють дітей, щоб був менший ризик потрапити на фронт. Адже уявлення про те, що війна скоро закінчиться, змінилося на невизначеність, невідомо, коли вона закінчиться", — сказав Фокусу Паніотто.

Чи залишиться Україна без молодого покоління

Соціолог гадає, що це не настільки масове явище, а тому Україна не залишиться без покоління до 18 років.

"Коли закінчиться війна, і якщо тут будуть нормальні умови, вступ в ЄС, допомога інших країн тощо, то ці диспропорції вирівняються", — зазначив він.

За його словами, в такому випадку це явище не збільшиться і сильно не вплине на майбутнє.

Соціолог Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України Людмила Слюсар вважає, що Україна не залишиться без покоління до 18 років. Проте це демографічна криза, яка буде поглиблюватися і залежатиме від того, коли закінчиться війна, та яка буде ситуація в країні.

На її думку, рівень економічного розвитку та добробуту України піднявся б, якби закінчилися бойові дії, Київ отримав гарантії безпеки, зʼявилися інвестиції. В результаті молоде покоління могло б повернутися, але поки такі перспективи "ще в тумані".

Співголова ГО "БАТЬКИ SOS" сподівається, що їй не доведеться дискутувати на тему того, що буде з Україною, якщо вона залишиться без молодого покоління. Проте з демографічного погляду, впливу на економіку — це страшні речі.

"У нас буде більше людей, яких треба утримувати, пенсійне забезпечення. Це буде більше навантаження на те працююче, яке лишаться в Україні, молоде покоління. Тобто податкове навантаження на нас буде більшим, тому що треба буде забезпечувати більшу кількість людей. І я не знаю, як нам виходити з цього всього, якщо ми не зупинимо дітей від виїзду з України", — заявила Парфьонова.

Щороку Україні не вистачатиме близько 200 тисяч робочих рук

Президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник вважає, що з 2025 року ринок праці будуть залишати від 500 до 600 тисяч українців через смерть або вихід на пенсію. У той самий період на ринок праці входитиме лише 300-400 тисяч осіб.

"Щорічно нам не вистачатиме приблизно 200 тисяч робочих рук, починаючи з 2025 року. Якщо до цього додати масовий виїзд молоді, особливо хлопців, які зараз навчаються у 10-11 класах (16-17 років), то проблема лише посилиться. Дівчата, спостерігаючи, що виїжджають їхні ровесники, також будуть схильні емігрувати. Це призведе до зростання дефіциту робочої сили, а також споживачів товарів і послуг", — каже Фокусу Воскобойник.

Депутат Сергій Вельможний наголосив, що після закінчення війни настане етап відбудови та розвитку країни, який потребує значних не лише фінансових вкладень, але й людських ресурсів. Тоді як в Україні вже спостерігається катастрофа на ринку праці.

"Кількість вакансій збільшується, а кількість кваліфікаційних працівників зменшується. Але ми розуміємо, що надалі ситуація у кращу сторону не змінюватиметься, і тому один з небагатьох варіантів — це заохотити нашу молодь залишатися тут", — пояснив він.

Як зупинити зростання дефіциту робочої сили та спонукати школярів залишитися в Україні

Василь Воскобойник наголосив, що цей процес можна назвати катастрофою. Щоб змінити ситуацію, необхідна перемога у війні та чітка, продумана програма мобілізації.

"Коли говорять, що не будуть мобілізувати хлопців до 25 років, а з'являються заяви про можливість призову 20-річних, батьки, не маючи чіткого уявлення про майбутнє своїх дітей, намагатимуться вивезти їх з України", — пояснив він.

Експерт додав, що Міносвіти має розробити програму роботи з молоддю. Діти виїжджають за кордон не лише для отримання освіти — їхні батьки прагнуть забезпечити їм більш стабільне і передбачуване майбутнє, ніж у теперішніх умовах в Україні.

"Кроки потрібно робити вже зараз. Навіть якщо війна закінчиться завтра, виникає питання: чи зміняться умови життя в країні? Чи продовжать підвищуватись податки? Чи залишиться незрозумілим економічне майбутнє? Ці питання потрібно вирішувати вже сьогодні. Один із прикладів реальних дій — затверджена 30 вересня демографічна стратегія нашої країни", — підсумував Воскобойник.

Він підкреслив, що демографічна стратегія є важливим кроком на шляху до формування бачення майбутнього України.

За словами Сергія Вельможного, молоді потрібно гарантувати верховенство права та законність дій. Необхідно, аби роботодавці були зацікавлені не лише в пошуку кадрів, але й у зрощенні таких працівників, тобто брали на роботу прогресивну й талановиту молодь. Ба більше, важливим є житлове питання.

"Потрібно зробити так, щоб люди не виїжджали, і тому необхідно забезпечити всі засоби для асиміляції за новим місцем проживання, потрібні робочі місця з гідною платою та інші можливості", — зауважив депутат.

Соціолог Паніотто сказав, що не думає, що зараз можливо спонукати школярів залишитися в Україні, а не виїжджати за кордон. Зокрема, коли Польща вступила в ЄС, спростився переїзд, виник високий рівень міграції з Польщі в інші європейські країни. Для українців зараз теж спрощений переїзд до Європи, а в умовах війни Україна мало що може з цим зробити.

Він розповів, що такі умови можна створити після закінчення бойових дій, аби школярі продовжували навчання в Україні. Також можна стимулювати навчання тих, хто виїхав, аби зберегти їхній звʼязок з Україною. Йдеться про те, аби вони все одно навчалися в українських університетах.

Нагадаємо, Кабмін схвалив Стратегію демографічного розвитку України на період до 2040 року. Фокус розповів про ефективність стратегії та проблему міграції.

Раніше директорка Інституту демографії та соціальних досліджень Елла Лібанова заявила, що зниження мобілізаційного віку може вплинути на демографічну ситуацію в Україні. Вона виступає проти призову до армії з 18 років.

Теги за темою
ДітиОсвіта
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
На Київщині працює ППО
УкраинФорм
2025-04-22T07:12:54Z
Ринок праці: які професії в Україні сьогодні найбільш затребувані
Факти ICTV
2025-04-22T07:12:27Z
Розкриті технічні характеристики південнокорейських бойових танків K2 Black Panther
InternetUA
2025-04-22T07:10:29Z
Ватикан сьогодні збирає кардиналів для планування похорону Папи Франциска
24tv
2025-04-22T07:09:40Z
Як святкували Великдень 100 років тому: стародавня традиція, яку знищувала радянська влада
Лига
2025-04-22T07:06:40Z
Узбекистан запроваджує «золоті візи» для іноземців
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T07:06:04Z
«Радіо Промінь» святкує ювілей: історія створення
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T06:54:08Z
Франція відправляє в Україну 90% вироблених стволів для САУ Caesar
Фокус
2025-04-22T06:45:10Z
Прикордонники попередили про обмеження виїзду через пункт пропуску «Шегині»
УкраинФорм
2025-04-22T06:43:24Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Трамп обіцяє "хороші новини": ЗМІ розкрили, які умови мирної угоди від США
GlavRed
2025-04-22T07:12:46Z
Друг Трампа, который подыгрывает Путину: что известно о специальном посланнике Стиве Уиткоффе
Европейская правда
2025-04-22T07:07:32Z
Божевільна гойдалка. Як "стратегія Трампа" змінює Європу та Україну
Лига
2025-04-22T07:06:38Z
Як маніпуляція з "великоднім перемир’ям" обернулось проти Путіна: пояснення експерта
TSN
2025-04-22T07:00:44Z
Яку відповідь дав Путін на пропозицію Зеленського та США про повне припинення вогню— ISW
TSN
2025-04-22T07:00:13Z
Глави МЗС України та Франції провели розмову напередодні зустрічі зі США в Лондоні
Европейская правда
2025-04-22T06:54:24Z
Нова Зеландія продовжить допомогу з тренування українських військових - прем'єр
УкраинФорм
2025-04-22T06:51:42Z
Трамп готовий погодитися на угоду яку сам колись критикував – Politico
iPress
2025-04-22T06:48:51Z
У Німеччині визнано майже 600 випадків шкоди від вакцинації проти COVID-19
iPress
2025-04-22T06:48:07Z
Як зменшити ризик та побороти аритмію: знайшли простий спосіб
24tv
2025-04-22T05:58:33Z
Фахівці розповіли, кому потрібно вдвічі частіше змінювати постільну білизну: сім факторів
TSN
2025-04-22T05:03:01Z
Топ-5 речей, які кожна людина повинна зробити до кінця весни
TSN
2025-04-22T05:02:53Z
Медики попередили про небезпеку під час пікніків: відпочинок може закінчитися тяжким захворюванням
TSN
2025-04-22T05:02:50Z
Україна домовилась з компанією з Ізраїлю про ліки у разі ядерного інциденту — ЗМІ
TSN
2025-04-22T05:01:20Z
Вчені б’ють на сполох: їжа, яку споживає половина світу, виявилася потенційно небезпечною
TSN
2025-04-22T04:59:56Z
Які спеції та трави здатні швидко знизити рівень цукру у крові
Gazeta UA
2025-04-22T04:06:35Z
Чи потрібно мити голову щодня: дискусія не вщухає, але відповідь є
24tv
2025-04-22T03:54:43Z
"Сімпсони" лякають точністю своїх пророцтв: 7 моторошних передбачень, які стали реальністю
24tv
2025-04-22T07:09:42Z
Від скромної дівчинки до найбажанішої жінки: як змінилася Надя Дорофєєва за 15 років
Gazeta UA
2025-04-22T07:06:19Z
Стиль Наді Дорофєєвої: як зараз одягається популярна українська співачка
24tv
2025-04-22T07:03:22Z
Лідерка "Лісапетного батальйону" вдалась до "уколів краси", але "стало гірше": фото
24tv
2025-04-22T07:00:12Z
Вакарчук сходив у театр на відому виставу «Калігула»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T06:48:24Z
Єва Бушміна вийшла на зв'язок - що з нею зараз відбувається і де вона
GlavRed
2025-04-22T06:40:47Z
Зірка "Сутінків" Крістен Стюарт уклала шлюб зі своєю коханою після шести років стосунків
TSN
2025-04-22T06:40:31Z
Особняк графині, який став місцем спокою для рок-зірки: де живе Ленні Кравіц
24tv
2025-04-22T06:24:22Z
Кум Ірини Білик розкрив правду про її серйозне захворювання, яке вона перенесла: "Здійснила подвиг"
TSN
2025-04-22T06:12:52Z
На Прикарпатті затримали водія мотоцикла, який у стані сп’яніння убив свою пасажирку
Украина Криминальная
2025-04-22T07:12:31Z
У Києві сталася стрілянина, є поранений, – поліція
24tv
2025-04-22T07:09:13Z
Бив дитину ножем у живіт: на Дніпропетровщині поліцейські затримали вбивцю
24tv
2025-04-22T07:00:44Z
На Ковельщині чоловік завдав ножових поранень своєму вітчиму
Украина Криминальная
2025-04-22T06:57:57Z
У Румунії зафіксували два землетруси
Европейская правда
2025-04-22T06:51:24Z
Пошкоджені будинки, авто, заміський комплекс: які наслідки атаки на Київщину
24tv
2025-04-22T06:48:35Z
Чоловік 10 років збирав на Ferrari: після першої поїздки мрія згоріла вщент
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T06:42:47Z
За подвійне вбивство зловмисник проведе за ґратами 14 років і 6 місяців
Украина Криминальная
2025-04-22T06:42:20Z
Наслідки атаки РФ на Одесу: пожежі, пошкоджена інфраструктура та житлові будинки
TSN
2025-04-22T06:42:01Z
Найтепліша країна Європи: де в Україні сьогодні справжнє літо
Фокус
2025-04-22T07:12:04Z
За добу ліквідовано 1130 окупантів: втрати ворога на 22 квітня
24tv
2025-04-22T07:06:48Z
Київ скоро знову одягне куртки. Коли спека зміниться дощами, вітрами та похолоданням
Telegraf
2025-04-22T07:00:32Z
У Києві знову ремонтують Хрещатик: для чого це робиться і чому місто може зупинитись
TSN
2025-04-22T07:00:29Z
Окупанти в паніці переміщують техніку до Криму — "АТЕШ"
TSN
2025-04-22T07:00:29Z
В Україні нашестя кліщів. Як вберегтись і що робити, якщо підчепили
Telegraf
2025-04-22T07:00:04Z
Україна продала російський танкер, який блокував Керченську протоку
TSN
2025-04-22T07:00:00Z
В окупованому Донецьку влаштували масове полювання на "мігрантів"
Telegraf
2025-04-22T06:40:46Z
На фронті за добу відбулося 165 зіткнень, найбільше - на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-04-22T06:40:38Z
Паштет з варених яєць: як приготувати намазку на хліб з великодніх крашанок
Gazeta UA
2025-04-22T06:51:41Z
Ягоди будуть розміром з кулак: чим удобрити полуницю під час цвітіння для великих та соковитих плодів
Telegraf
2025-04-22T06:51:19Z
Ці секрети використовують пекарні: що додати у випічку, щоб вона пахла на всю вулицю
24tv
2025-04-22T06:51:01Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 22 квітня 2025 року
Фокус
2025-04-22T06:27:03Z
Що не можна садити після огірків на наступний рік: поради для гарного врожаю
GlavRed
2025-04-22T06:25:38Z
У кого зі знаків зодіаку вже цього тижня кар'єра піде вгору
24tv
2025-04-22T06:18:01Z
Її використовують дуже обачно: яка спеція найдорожча у світі і для чого її застосовують
24tv
2025-04-22T05:21:26Z
Коли найкраще летіти на Канари: поради для ідеального відпочинку
24tv
2025-04-22T05:12:12Z
Туристи поділилися найгіршими розвагами, про які шкодують усе життя
TSN
2025-04-22T05:04:43Z
"Ключ до перемоги": колишній чемпіон світу назвав головний недолік Усика
24tv
2025-04-22T07:09:44Z
Баскетбол: «Київ-Баскет» та «Рівне» визначать другого фіналіста Суперліги
УкраинФорм
2025-04-22T07:04:11Z
В оновленому рейтингу WTA змінилися місця українок
Gazeta UA
2025-04-22T07:03:38Z
Барселона — Мальорка. Напередодні
Football.ua
2025-04-22T07:01:17Z
Ямаль, Байлз та Надаль: кому дісталися статуетки спортивного Оскара у 2025 році
Факти ICTV
2025-04-22T06:54:59Z
Світоліна після титулу в Руані піднялася на одну сходинку рейтингу WTA
УкраинФорм
2025-04-22T06:42:51Z
Ветеран із Вінниччини пробіг на протезі шість найпрестижніших марафонів
УкраинФорм
2025-04-22T06:40:44Z
Мічел: Жирона досягла дна на емоційному рівні
Football.ua
2025-04-22T06:25:51Z
"Він вже старий": український боксер висловився про непереможного росіянина
24tv
2025-04-22T06:24:48Z
Імпорт та споживання фундука останнім часом в Україні зростають
24tv
2025-04-22T07:03:13Z
Федеральний суддя може змусити Google продати Chrome
InternetUA
2025-04-22T07:01:48Z
Режим експортного забезпечення: зупинено податкових накладних на 2 млрд грн
AgroPortal
2025-04-22T07:00:27Z
Менеджери Tesla змушені працювати 13 годин на добу і без вихідних
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T07:00:03Z
Платити будуть більше, але не всім: українцям анонсували зростання зарплат вже цього року
Знай
2025-04-22T06:30:39Z
Обсяги кредитування аграріїв наближаються до 35 млрд
AgroPortal
2025-04-22T06:30:27Z
LG Electronics виходить із бізнесу зарядних пристроїв для електрокарів
УкраинФорм
2025-04-22T06:15:03Z
Ціни на нафту різко змінили динаміку на ринку
24tv
2025-04-22T06:12:38Z
Нафта дорожчає після зниження цін напередодні
УкраинФорм
2025-04-22T06:12:26Z
Зонд NASA за $900 млн доларів зробив знімок дивного астероїда: у чому його секрет
Фокус
2025-04-22T07:12:29Z
Смартфони в ЄС отримають «етикетки» з часом автономної роботи та ефективністю батареї — з червня 2025 року
ITC
2025-04-22T07:10:10Z
Vivo випустила X200s ─ тонкий флагман з великою батареєю, трьома камерами Zeiss на 50 МП та ціною від $575
ITC
2025-04-22T07:10:09Z
Магнітна буря 22 квітня: коли очікується пік шторму та як вберегти здоров’я
TSN
2025-04-22T07:00:11Z
iPhone 17 Pro може отримати новий колір у стилі MacBook Air
InternetUA
2025-04-22T06:55:43Z
Клієнтська ввічливість може дорого коштувати OpenAI
InternetUA
2025-04-22T06:46:58Z
Не в Temu? Історія популярного дешевого онлайн-магазину: у чому небезпека
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T06:45:17Z
Хтось "краде" скам'янілості тиранозаврів просто з-під носа вчених: про кого йдеться
Фокус
2025-04-22T06:42:08Z
Instagram використовує штучний інтелект, щоб знаходити підлітків, які брешуть про свій вік
InternetUA
2025-04-22T06:31:36Z
Hyundai підвищує паливну економічність своїх гібридів
AutoCentre
2025-04-22T07:12:17Z
Педаль іде в підлогу, кермо тремтить? Перевірте гальма - ви ризикуєте життям
Знай
2025-04-22T06:51:46Z
Доступний електромобіль Volkswagen Aura показали на офіційних зображеннях
AutoGeek
2025-04-22T06:31:28Z
Представлений Zeekr 9X із запасом ходу 1500 км
Portaltele
2025-04-22T06:28:51Z
Катерина Котенкова про змішування бензину зі спиртом: «Бо ми йдемо у Європу»
Знай
2025-04-22T06:21:05Z
Mercedes перезапускає V-Class із новими розкішними мінівенами
AutoCentre
2025-04-22T06:15:44Z
Зі справжнім золотом: Zeekr розпочав продажі розкішного електричного мінівена
AutoGeek
2025-04-22T05:42:44Z
Stellantis представив свій перший седан
Portaltele
2025-04-22T05:28:44Z
Продюсер купив омріяну Ferrari, заощаджуючи гроші 10 років: машина згоріла через годину — фото
TSN
2025-04-22T05:02:29Z