MY.UAНовини
Залежність на війні: що варто змінювати вже зараз?
Залежність на війні: що варто змінювати вже зараз?

Залежність на війні: що варто змінювати вже зараз?

Залежність на війні: що варто змінювати вже зараз?

Українські військові, які зараз перебувають на передовій, стикаються з постійною загрозою для життя, втратою побратимів і посестер, психічним виснаженням і депресією, травмами, фізичним болем тощо. І якщо отримання медичної допомоги можливе на всіх ланках військової служби, то доступність психологічної досить обмежена, особливо якщо йдеться про військовослужбовців / військовослужбовиць, які перебувають на лінії фронту, постійно виконуючи бойові завдання.

За таких обставин багато військових змушені вдаватися до самолікування, часто починаючи зі звичайних знеболювальних, а потім додаючи алкоголь та інші сильнодіючі препарати. І хоча у світі досить поширена практика відповідального самолікування, вона стосується лише безрецептурних препаратів, до того ж тільки за умови, що людина має можливість отримати медичну допомогу й чітко розуміє переваги та ризики вживання певного медикаменту за власним бажанням або відповідно до потреб.

Для українських військовослужбовців та військовослужбовиць таке самолікування є вимушеним і досить часто неусвідомленим із погляду ризиків, побічної дії та розвитку залежності. Ця вимушеність обумовлена кількома чинниками:

  • тривалий хронічний біль унаслідок травм і контузій;
  • необхідність виконувати накази й робити свою справу, намагаючись не підвести побратимів і посестер;
  • неможливість піти у відпустку або на лікарняний, що уможливлюють комплексне лікування, реабілітацію та психотерапію.

Про бійців / бійчинь, які вживають такі сильнодіючі препарати, а також поєднують їх із алкоголем, в українському суспільстві говорити не прийнято: ця тема наразі заборонена. Вона є табу й для командирів через відсутність можливості ротацій і відпусток, і для соціуму, адже визнання проблеми може погано позначитися на позитивному, часто героїчному образі військових або ветеранів / ветеранок. Відповідно, залежність стає «клопотом» військовослужбовця / військовослужбовиці та його / її рідних, а також фахівців, які мають справу з пацієнтами з ознаками залежності внаслідок самолікування або вживання психоактивних речовин (ПАР) для подолання психоемоційного стресу та бойових травм.

Такі препарати військові отримують і від своїх медиків у підрозділах (за певними показаннями), і від волонтерів, і через друзів або знайомих. Це можуть бути як медикаменти, зареєстровані для використання в Україні, так і ті, які знаходять волонтери, а також нелегальні речовини. Наприклад, іще минулого року українські правоохоронці звернули увагу на ланцюжки постачання наркотиків до зони бойових дій. Проблема несистематичного вживання заборонених речовин актуальна майже в кожному бойовому підрозділі, й головна її причина — доступність і низька ціна наркотиків, як зазначає офіцер 67-ї окремої механізованої бригади, військовий психолог Андрій Козінчук.

Уживання психотропних речовин і наркотиків у зоні бойових дій не є чимось новим або винятковим, адже війна завжди була одним із найбільших випробувань для людини, і не лише фізичних, а й психічних (факти вживання військовими ПАР фіксували під час найкривавіших конфліктів XX століття — Першої та Другої світових воєн, війни у В’єтнамі, операцій в Афганістані, Іраку тощо). З огляду на це ми вирішили оцінити актуальний стан речей в Україні, проаналізувати найкращий міжнародний досвід боротьби із залежностями під час збройних конфліктів і запропонувати необхідні, на нашу думку, заходи для подолання наркозалежності на війні.

Досвід боротьби США з наркотиками в армії під час участі в міжнародних збройних конфліктах

З огляду на досвід інших країн, що пережили війни, Україні, найімовірніше, слід очікувати збільшення кількості людей (зокрема військових), які вживають наркотики. Отже, необхідно розуміти, які міжнародні практики ми можемо використати для розроблення власної ефективної стратегії, що буде адаптована до національних особливостей і враховуватиме виклики воєнного часу.

Наприклад, у США, згідно з даними Департаменту в справах ветеранів, близько 26,2% (5,2 мільйона) ветеранів / ветеранок війни у В’єтнамі, Іраку та деяких інших конфліктів мали психічні захворювання та / або залежність від ПАР. Водночас центральне місце в політиці щодо наркозалежних в армії посідає обов’язковий скринінг на вживання ПАР. До речі, на запровадження такої процедури в Сполучених Штатах знадобилося близько 35 років. Це була сукупність послідовних кроків: запровадження тестування особи перед зарахуванням на службу, випадкове тестування під час її проходження й участі в бойових діях тощо. Водночас в армії США були практики контрольованого вживання ПАР (тільки в певних дозах під наглядом лікаря). Іншим, не менш важливим складником політики щодо наркозалежних в армії США стало запровадження на державному рівні програм соціальної адаптації та реабілітації військових. Наприклад, згідно з інформацією, представленою на офіційному сайті Департаменту в справах ветеранів США, допомогу наркозалежним військовим надають як у місцевих медичних центрах, зокрема й під опікою громадських організацій, так і в спеціалізованих клініках, що підпорядковуються департаменту. Водночас надання такої допомоги ґрунтується на доказових методах (когнітивно-поведінкова терапія, мотиваційне інтерв’ю з ветераном / ветеранкою, під час якого фахівці намагаються допомогти йому / їй виявити особисту мотивацію до змін, тощо). Водночас у Сполучених Штатах є можливість замісної терапії та проходження реабілітації в умовах стаціонару.

Отже, контрактування або мобілізація в США відбувається лише після проходження особою скринінгу на ознаки вживання наркотичних та / або психотропних речовин за визначеною процедурою, обсягом і відповідальними підрозділами. Відповідно, на момент служби вживання ПАР — це справді поодинокі випадки, коли особа або починає вживати вперше, або повертається до вживання, яке не було продіагностовано за допомогою скринінгу під час контрактування / мобілізації.

Поточна ситуація в силах безпеки та оборони

Промовистим фактом, що дозволяє охарактеризувати ситуацію з особами, які вживають ПАР у лавах ЗСУ, є те, що ВЛК при ТЦК та СП наразі не здійснюють скринінгу на вживання наркотиків (комісії не проводять тестів на вміст наркотиків у крові перед узяттям на військовий облік). Також потрібно звернути увагу на те, що, відповідно до чинного наказу МОУ №402, придатними до служби є особи із синдромом залежності на тлі помірних або легких психічних розладів. Водночас держава пропонує певне рішення для цієї категорії військових: «Такі люди повинні критично ставитися до свого стану й поведінки та припинити вживати».

Отже, сьогодні є висока ймовірність того, що до війська потрапить значна кількість людей із залежностями — як ті, хто перебуває на лікуванні за програмами замісної підтримувальної терапії, так і ті, хто вживає нелегально з рекреаційною метою. Залучення таких осіб до війська становить високий ризик як для них самих (розвиток синдрому абстиненції, болі, судоми тощо), так і для оточення (можливе заподіяння шкоди життю та здоров’ю побратимів і посестер). Урешті-решт наявність залежності ставить під загрозу виконання бойових завдань і наказів командира. Водночас із огляду на те, що, на відміну від США, в Україні наразі немає програм замісної терапії для наркозалежних військових, зростає ймовірність заподіяння такими особами шкоди собі внаслідок самолікування й навіть є ризик їх смерті через передозування. Проблему також становить те, що офіційної правдивої статистики щодо фактів зловживання ПАР серед військових немає. По-перше, тому що немає офіційного скринінгу, який проводився б у межах проходження ВЛК перед мобілізацією, або ВЛК після поранення, або ВЛК перед демобілізацією. По-друге, виявлення випадків уживання ПАР є причиною скасування додаткових виплат, премій за виконання бойових завдань або одноразових виплат у зв’язку з пораненням або загибеллю. Тож командири бойових підрозділів і медики намагаються замовчувати такі випадки через серйозні бюрократичні наслідки та скорочення особового складу. Відповідно, через брак достовірної інформації та нерозуміння глобальності проблеми й шляхів її розв’язання наразі немає стратегічного бачення того, яких заходів потрібно вжити, щоб мінімізувати негативні наслідки вживання ПАР у війську.

Замість висновків: які системні зміни необхідні?

Аксіомою є те, що сьогодні наші військові й ветерани / ветеранки мають бути забезпечені всіма необхідними медичними засобами, зокрема й сильнодіючими психотропними та наркотичними препаратами для лікування гострого й хронічного болю, неврологічних патологій, психічних станів і розладів. Це життєво важливо як для них зокрема, так і для країни загалом. Доступ до таких препаратів мають надавати за рекомендацією лікаря / медичного персоналу та за показаннями, а їх уживання, відповідно, слід контролювати.

Подальше ігнорування проблеми нелегального (для самолікування та рекреації) уживання ПАР у силах безпеки та оборони матиме серйозні наслідки як для самих військових (погіршення стану здоров’я, психічні розлади, труднощі з поверненням до цивільного життя), їхніх родин та армії, так і для суспільства загалом (зростання рівня злочинності та соціального напруження тощо).

Отже, на системному рівні важливими є розроблення та впровадження єдиної координаційної стратегії. Наявний проєкт стратегії з наркополітики в Україні до 2030 року має містити продумані підходи й передбачати комплексні заходи щодо профілактики вживання сильнодіючих препаратів, своєчасного виявлення та скеровування на лікування й реабілітацію військовослужбовців / військовослужбовиць із залежностями.

Операційний план реалізації цієї стратегії має передбачати:

  • вивчення досвіду країн НАТО щодо політики й найкращих практик надання медичної та психологічної допомоги військовим і ветеранам / ветеранкам, які мають досвід уживання ПАР;
  • навчання й підвищення кваліфікації медиків, працівників ТЦК та СП, ВЛК та ін. щодо підходів до скринінгу та скеровування на діагностику й лікування;
  • розроблення процедур замісної терапії під час проходження служби окресленою категорією військових;
  • створення спеціальних програм психологічної підтримки та подальшої соціальної інтеграції;
  • запровадження прозорої та зрозумілої процедури збирання відомостей щодо вживання ПАР у різних підрозділах;
  • створення механізму виявлення залежностей перед початком служби та визначення особливостей надання медичної допомоги (супроводу) військовим, які стикнулися з цією проблемою;
  • навчання профілактики залежностей, комунікації, взаємодії, попередження можливих правопорушень відповідних кадрів (медичної та інших служб): командирів різних рівнів, слідчих, військових прокурорів і суддів та ін.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Італійська класика і не тільки: 3 улюблені фільми Папи Франциска
24tv
2025-05-03T10:30:41Z
"Емоційні тортури": Кравець поділилася, як готувала пародію на Винника
Фокус
2025-05-03T10:12:05Z
У Київській фортеці завершився XI Міжнародний фестиваль історичного кіно «Поза часом»
Детектор М
2025-05-03T10:01:30Z
Плакали всі. Як музиканти з чиновниками обговорювали заборону російської музики
Детектор М
2025-05-03T10:01:04Z
Колись модно, а тепер – несмак: дизайнерка розповіла, що більше не варто робити з інтер'єром
24tv
2025-05-03T09:36:57Z
Бабусин затишок у стилі Голлівуд: кухня Міли Куніс підкорила дизайнерів
24tv
2025-05-03T09:30:12Z
«Громовержці*» - супергерої-невдахи об’єднуються і перемагають: Marvel нарешті показує клас
Комсомольская правда
2025-05-03T09:03:43Z
Організатори Євробачення-2025 вперше показали головну сцену конкурсу у Швейцарії
24tv
2025-05-03T09:03:33Z
На фронті загинув актор Дніпровського театру Максим Ковтун
360ua.news
2025-05-03T08:30:10Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Україна подолала психологічний бар'єр з Америкою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T10:36:40Z
Пакистан провів випробування балістичної ракети на тлі ризику війни з Індією — відео
ZN UA
2025-05-03T10:34:43Z
Трамп стає яструбом: звільнення Волца приховує зміну курсу щодо України
Vlasti
2025-05-03T10:33:43Z
Трамп став Папою Римським? Мережа вибухнула новими мемами про президента США
Telegraf
2025-05-03T10:33:07Z
США заявили про успішне випробування системи запуску гіперзвукової зброї
Европейская правда
2025-05-03T10:31:33Z
Зеленський обговорив із Трампом санкційні кроки США щодо Росії
24tv
2025-05-03T10:28:32Z
Після припинення вогню ми з росіянами можемо залишитися сам на сам, – Зеленський
24tv
2025-05-03T10:24:50Z
Зеленський наїхав на Орбана за антиукраїнські заяви та втягування у вибори в Угорщині
Европейская правда
2025-05-03T10:13:30Z
Відновлення порому до Грузії наближає українську продукцію до Китаю
AgroPortal
2025-05-03T10:30:07Z
Держстат розпочав громадське обговорення щодо припинення ЄДРПОУ
ZN UA
2025-05-03T10:25:08Z
Яка 1 копійка може принести тисячі гривень: фото рідкісної монети
24tv
2025-05-03T10:09:58Z
Подорожчання овочів у Харкові в травні: до якого удару по фінансах готуватися
Политека
2025-05-03T10:01:12Z
Нацбанк збільшив продаж доларів більш ніж на сто мільйонів
ZN UA
2025-05-03T09:49:43Z
Благодаря соглашению о недрах: Зеленский рассчитывает на увеличение вдвое помощи от США
Факти ICTV
2025-05-03T09:12:36Z
Скільки отримують на руки при мінімальній зарплаті у 2025 році
24tv
2025-05-03T09:09:31Z
Що робити, якщо площа землі зменшилась при її оформленні із сертифіката
24tv
2025-05-03T09:03:17Z
Danone закриває молокозавод у Німеччині
AgroPortal
2025-05-03T09:00:57Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Бійці ГУР вперше у світі знищили дроном військовий літак.Не пощастило російському Су-30
ZN UA
2025-05-03T10:34:17Z
Безкоштовні продукти для ВПО та пенсіонерів у Запоріжжі: куди звертатися
Политека
2025-05-03T10:31:49Z
Уперше у світі: фотонний радар зі ШІ виявив БПЛА на відстані кілометрів
InternetUA
2025-05-03T10:31:34Z
Жінкам допоможуть змінити пенсію: що запропонують
Знай
2025-05-03T10:30:29Z
Не 19 грудня: коли будемо святкувати День Святого Миколая у 2025 році
24tv
2025-05-03T10:30:19Z
"Дуже сумно": принц Гаррі зробив несамовиту заяву про своїх дітей
GlavRed
2025-05-03T10:27:04Z
Батько не говорить зі мною, – Гаррі шокував зізнанням про стосунки з королівською родиною
24tv
2025-05-03T10:15:54Z
Пенсія після 65 років: які виплати отримують українці
24tv
2025-05-03T10:15:32Z
На Мукачівщині внаслідок вибуху гранати загинув чоловік, ще один – поранений
Украина Криминальная
2025-05-03T10:00:56Z
Житель Одещини тяжко травмував односельця пострілом із пневматичної гвинтівки
Украина Криминальная
2025-05-03T09:55:31Z
Розтрощив банкомат, аби помститися. Поліція затримала у Києві рецидивіста
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T09:36:27Z
Вивідували дані, прикидаючись зоозахисниками: на Харківщині судили подружжя за державну зраду
InternetUA
2025-05-03T09:28:08Z
У Києві чоловік оригінально помстився банку через брак коштів на своєму рахунку
Khreschatyk
2025-05-03T09:15:36Z
На Дніпропетровщині діти принесли додому частину FPV-дрона: двоє осіб у лікарні
Факти ICTV
2025-05-03T09:03:44Z
Новоросійськ: безпілотник врізався у багатоповерхівку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T09:03:29Z
Атака на Запоріжжя 1 травня: кількість постраждалих знову зросла, двоє – у важкому стані
Факти ICTV
2025-05-03T08:40:39Z
На Одещині поліцейська збила дитину: її батька забрали в ТЦК
1News
2025-05-03T08:21:05Z
Саме через це ваше волосся сухе та ламке: не припускайтесь цієї помилки
24tv
2025-05-03T10:30:18Z
В Україні зростає кількість випадків підозри на небезпечне захворювання
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T10:27:47Z
Астропрогноз на 3 травня
360ua.news
2025-05-03T09:12:51Z
Сексолог чи психолог, уролог чи сексопатолог – який лікар допоможе налагодити інтимне життя
24tv
2025-05-03T07:57:22Z
Телефон під подушкою може викликати рак: "Ви знаходитесь під безперервним..."
Знай
2025-05-03T04:51:58Z
Чому не пробуджується малина?
AgroPortal
2025-05-03T04:00:41Z
Якщо хочете мати рельєфне тіло – ось 5 простих порад для роботи поза спортзалом
24tv
2025-05-03T03:12:04Z
Старіння починається з дрібниць: три помилки у догляді за собою
Gazeta UA
2025-05-03T00:00:11Z
Гіпертонія та діабет виявилися більш смертельними для чоловіків: учені дізналися чому
Фокус
2025-05-02T18:51:19Z
В цей час хліб позичати заборонено: накличете на себе біду
24tv
2025-05-03T10:00:24Z
Відчути себе кондитером: 3 прості торти на вихідний, які зможе відтворити кожен
24tv
2025-05-03T09:51:50Z
Гороскоп на травень 2025 для Скорпіонів: які небезпеки несе Чорний Місяць
GlavRed
2025-05-03T09:33:52Z
Місто на березі Чорного моря якому понад 2500 років
360ua.news
2025-05-03T09:30:19Z
Китайський гороскоп на завтра 4 травня: Драконам - гнів, Коням - страх
GlavRed
2025-05-03T09:27:06Z
Забудьте про "підростаюче покоління": як правильно це звучить українською
Telegraf
2025-05-03T09:18:37Z
Три знаки Зодіаку, яким варто бути обережнішими на вихідних 3-4 травня 2025 року
Фокус
2025-05-03T08:42:28Z
Всі до Львова – є файна оферта: як місто святкує 769-й день народження
24tv
2025-05-03T08:03:45Z
Щасливчики вихідних: три знаки Зодіаку, яким пощастить 3-4 травня 2025 року
Фокус
2025-05-03T07:51:12Z
Російські окупанти просунулися поблизу 5 населених пунктів: оновлена мапа Deep State
24tv
2025-05-03T10:30:33Z
Гороскоп на травень 2025 для Козерогів: буде пауза в доходах на півроку
GlavRed
2025-05-03T10:27:29Z
Крим та кілька областей рф атакували безпілотники
iPress
2025-05-03T10:10:52Z
Львів серед травня ще накриє сніг та морозець: синоптики назвали дати
Telegraf
2025-05-03T09:16:00Z
Просунулися на Покровському напрямку: ЗС РФ мають успіхи на Донеччині, — DeepState
Фокус
2025-05-03T09:15:28Z
Новий етап для України, – Братчук назвав головну ціль однієї з наймасованіших атак по Криму
24tv
2025-05-03T08:57:00Z
Забруднення землі на Стрийщині зі збитками на суму понад ₴57 млн. – судитимуть заступника начальника КП та депутата-підприємця
Украина Криминальная
2025-05-03T08:48:01Z
В ISW зафіксували збільшення російських втрат на квадратний кілометр захопленої території
24tv
2025-05-03T08:43:35Z
Росіяни застосували термобаричні боєприпаси під час дронової атаки на Харків
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T08:30:56Z
Скандальний боксер зазнав поразки у першому бою після дискваліфікації через допінг
24tv
2025-05-03T10:33:16Z
Реал Мадрид готується продати Давіда Алабу через високу зарплату
360ua.news
2025-05-03T10:30:27Z
Арсенал має намір купити Лукмана — Плеттенберг
Football.ua
2025-05-03T10:28:39Z
Клуби АПЛ готові скласти конкуренцію Баєру в боротьбі за Флеккена
Football.ua
2025-05-03T10:22:03Z
Вирішальний матч України на ЧС-2025 з Японією
360ua.news
2025-05-03T10:13:58Z
Колишній капітан "Динамо" Сидорчук у свій день народження забив гол у Бельгії
ZN UA
2025-05-03T10:10:42Z
Хаві — серед претендентів на посаду головного тренера Аль-Хіляля
Football.ua
2025-05-03T09:52:48Z
Вперше за 46 років: Париж гарантував місце у елітному дивізіоні Франції
24tv
2025-05-03T09:45:05Z
Рома розглядає Фабрегаса на посаду головного тренера – Sky Sport Italia
Football.ua
2025-05-03T09:43:01Z
Водіям пояснили, чим небезпечні нові норми щодо додавання спирту до бензину
Хвиля
2025-05-03T09:00:10Z
Акумулятор його Hyundai Ioniq 5 зберіг 88% ємності після 360 тисяч миль пробігу
Топ Жир
2025-05-03T07:15:38Z
Без пасажирського екрана та шкіри в обробці: Mercedes показав базову версію CLA
AutoCentre
2025-05-03T07:09:24Z
Легенда 2000-х: у Києві засвітився рідкісний спортивний BMW на 500 сил
Фокус
2025-05-03T07:00:46Z
Справжні роботяги і дешеві в ремонті. 3 авто до 1000 доларів, які можна купити в Києві
Telegraf
2025-05-03T05:33:41Z
Чи потрібно освячувати автомобіль: відповідь священника
GlavRed
2025-05-03T03:27:01Z
Ескалейд IQ стає гучнішим, залишаючись безшумним
Топ Жир
2025-05-03T01:30:55Z
Легендарний Alpina B2 повертається, щоб нагадати M5, хто був першим
Топ Жир
2025-05-03T00:00:44Z
Форд повідомив трьом власникам Lightning про можливу відсутність гайок у їхніх електромобілях
Топ Жир
2025-05-02T22:45:17Z
Ми чекали 12 років на GTA 6, і Rockstar знову нас підвели із затримкою
Топ Жир
2025-05-03T10:15:35Z
Аномалія у світі ссавців: лише слони та люди не мають цієї кістки
Фокус
2025-05-03T10:00:00Z
Не просто укриття: вчені розповіли про таємниці підземного міста Дерінкую
Фокус
2025-05-03T09:30:45Z
Макрон привітав розробників хітової Clair Obscur Expedition 33
24tv
2025-05-03T09:09:27Z
Конусна батарея на основі натрію може змінити світ назавжди: що придумали вчені
Фокус
2025-05-03T09:00:21Z
"Напевно гортає Tinder": на картині 160-річної давнини помітили жінку з телефоном
24tv
2025-05-03T08:48:22Z
ШІ допомагає дослідникам: вчені розшифрували таємничий сувій із Геркулануму
Фокус
2025-05-03T08:30:14Z
iPhone 17 Pro показали до релізу: у мережі з'явилося загадкове розпакування
InternetUA
2025-05-03T08:28:31Z
Забобони чи хитрий хід: чому Microsoft вирішила не випускати Windows 9
24tv
2025-05-03T08:12:08Z