MY.UAНовини
Залежність на війні: що варто змінювати вже зараз?
Залежність на війні: що варто змінювати вже зараз?

Залежність на війні: що варто змінювати вже зараз?

Залежність на війні: що варто змінювати вже зараз?

Українські військові, які зараз перебувають на передовій, стикаються з постійною загрозою для життя, втратою побратимів і посестер, психічним виснаженням і депресією, травмами, фізичним болем тощо. І якщо отримання медичної допомоги можливе на всіх ланках військової служби, то доступність психологічної досить обмежена, особливо якщо йдеться про військовослужбовців / військовослужбовиць, які перебувають на лінії фронту, постійно виконуючи бойові завдання.

За таких обставин багато військових змушені вдаватися до самолікування, часто починаючи зі звичайних знеболювальних, а потім додаючи алкоголь та інші сильнодіючі препарати. І хоча у світі досить поширена практика відповідального самолікування, вона стосується лише безрецептурних препаратів, до того ж тільки за умови, що людина має можливість отримати медичну допомогу й чітко розуміє переваги та ризики вживання певного медикаменту за власним бажанням або відповідно до потреб.

Для українських військовослужбовців та військовослужбовиць таке самолікування є вимушеним і досить часто неусвідомленим із погляду ризиків, побічної дії та розвитку залежності. Ця вимушеність обумовлена кількома чинниками:

  • тривалий хронічний біль унаслідок травм і контузій;
  • необхідність виконувати накази й робити свою справу, намагаючись не підвести побратимів і посестер;
  • неможливість піти у відпустку або на лікарняний, що уможливлюють комплексне лікування, реабілітацію та психотерапію.

Про бійців / бійчинь, які вживають такі сильнодіючі препарати, а також поєднують їх із алкоголем, в українському суспільстві говорити не прийнято: ця тема наразі заборонена. Вона є табу й для командирів через відсутність можливості ротацій і відпусток, і для соціуму, адже визнання проблеми може погано позначитися на позитивному, часто героїчному образі військових або ветеранів / ветеранок. Відповідно, залежність стає «клопотом» військовослужбовця / військовослужбовиці та його / її рідних, а також фахівців, які мають справу з пацієнтами з ознаками залежності внаслідок самолікування або вживання психоактивних речовин (ПАР) для подолання психоемоційного стресу та бойових травм.

Такі препарати військові отримують і від своїх медиків у підрозділах (за певними показаннями), і від волонтерів, і через друзів або знайомих. Це можуть бути як медикаменти, зареєстровані для використання в Україні, так і ті, які знаходять волонтери, а також нелегальні речовини. Наприклад, іще минулого року українські правоохоронці звернули увагу на ланцюжки постачання наркотиків до зони бойових дій. Проблема несистематичного вживання заборонених речовин актуальна майже в кожному бойовому підрозділі, й головна її причина — доступність і низька ціна наркотиків, як зазначає офіцер 67-ї окремої механізованої бригади, військовий психолог Андрій Козінчук.

Уживання психотропних речовин і наркотиків у зоні бойових дій не є чимось новим або винятковим, адже війна завжди була одним із найбільших випробувань для людини, і не лише фізичних, а й психічних (факти вживання військовими ПАР фіксували під час найкривавіших конфліктів XX століття — Першої та Другої світових воєн, війни у В’єтнамі, операцій в Афганістані, Іраку тощо). З огляду на це ми вирішили оцінити актуальний стан речей в Україні, проаналізувати найкращий міжнародний досвід боротьби із залежностями під час збройних конфліктів і запропонувати необхідні, на нашу думку, заходи для подолання наркозалежності на війні.

Досвід боротьби США з наркотиками в армії під час участі в міжнародних збройних конфліктах

З огляду на досвід інших країн, що пережили війни, Україні, найімовірніше, слід очікувати збільшення кількості людей (зокрема військових), які вживають наркотики. Отже, необхідно розуміти, які міжнародні практики ми можемо використати для розроблення власної ефективної стратегії, що буде адаптована до національних особливостей і враховуватиме виклики воєнного часу.

Наприклад, у США, згідно з даними Департаменту в справах ветеранів, близько 26,2% (5,2 мільйона) ветеранів / ветеранок війни у В’єтнамі, Іраку та деяких інших конфліктів мали психічні захворювання та / або залежність від ПАР. Водночас центральне місце в політиці щодо наркозалежних в армії посідає обов’язковий скринінг на вживання ПАР. До речі, на запровадження такої процедури в Сполучених Штатах знадобилося близько 35 років. Це була сукупність послідовних кроків: запровадження тестування особи перед зарахуванням на службу, випадкове тестування під час її проходження й участі в бойових діях тощо. Водночас в армії США були практики контрольованого вживання ПАР (тільки в певних дозах під наглядом лікаря). Іншим, не менш важливим складником політики щодо наркозалежних в армії США стало запровадження на державному рівні програм соціальної адаптації та реабілітації військових. Наприклад, згідно з інформацією, представленою на офіційному сайті Департаменту в справах ветеранів США, допомогу наркозалежним військовим надають як у місцевих медичних центрах, зокрема й під опікою громадських організацій, так і в спеціалізованих клініках, що підпорядковуються департаменту. Водночас надання такої допомоги ґрунтується на доказових методах (когнітивно-поведінкова терапія, мотиваційне інтерв’ю з ветераном / ветеранкою, під час якого фахівці намагаються допомогти йому / їй виявити особисту мотивацію до змін, тощо). Водночас у Сполучених Штатах є можливість замісної терапії та проходження реабілітації в умовах стаціонару.

Отже, контрактування або мобілізація в США відбувається лише після проходження особою скринінгу на ознаки вживання наркотичних та / або психотропних речовин за визначеною процедурою, обсягом і відповідальними підрозділами. Відповідно, на момент служби вживання ПАР — це справді поодинокі випадки, коли особа або починає вживати вперше, або повертається до вживання, яке не було продіагностовано за допомогою скринінгу під час контрактування / мобілізації.

Поточна ситуація в силах безпеки та оборони

Промовистим фактом, що дозволяє охарактеризувати ситуацію з особами, які вживають ПАР у лавах ЗСУ, є те, що ВЛК при ТЦК та СП наразі не здійснюють скринінгу на вживання наркотиків (комісії не проводять тестів на вміст наркотиків у крові перед узяттям на військовий облік). Також потрібно звернути увагу на те, що, відповідно до чинного наказу МОУ №402, придатними до служби є особи із синдромом залежності на тлі помірних або легких психічних розладів. Водночас держава пропонує певне рішення для цієї категорії військових: «Такі люди повинні критично ставитися до свого стану й поведінки та припинити вживати».

Отже, сьогодні є висока ймовірність того, що до війська потрапить значна кількість людей із залежностями — як ті, хто перебуває на лікуванні за програмами замісної підтримувальної терапії, так і ті, хто вживає нелегально з рекреаційною метою. Залучення таких осіб до війська становить високий ризик як для них самих (розвиток синдрому абстиненції, болі, судоми тощо), так і для оточення (можливе заподіяння шкоди життю та здоров’ю побратимів і посестер). Урешті-решт наявність залежності ставить під загрозу виконання бойових завдань і наказів командира. Водночас із огляду на те, що, на відміну від США, в Україні наразі немає програм замісної терапії для наркозалежних військових, зростає ймовірність заподіяння такими особами шкоди собі внаслідок самолікування й навіть є ризик їх смерті через передозування. Проблему також становить те, що офіційної правдивої статистики щодо фактів зловживання ПАР серед військових немає. По-перше, тому що немає офіційного скринінгу, який проводився б у межах проходження ВЛК перед мобілізацією, або ВЛК після поранення, або ВЛК перед демобілізацією. По-друге, виявлення випадків уживання ПАР є причиною скасування додаткових виплат, премій за виконання бойових завдань або одноразових виплат у зв’язку з пораненням або загибеллю. Тож командири бойових підрозділів і медики намагаються замовчувати такі випадки через серйозні бюрократичні наслідки та скорочення особового складу. Відповідно, через брак достовірної інформації та нерозуміння глобальності проблеми й шляхів її розв’язання наразі немає стратегічного бачення того, яких заходів потрібно вжити, щоб мінімізувати негативні наслідки вживання ПАР у війську.

Замість висновків: які системні зміни необхідні?

Аксіомою є те, що сьогодні наші військові й ветерани / ветеранки мають бути забезпечені всіма необхідними медичними засобами, зокрема й сильнодіючими психотропними та наркотичними препаратами для лікування гострого й хронічного болю, неврологічних патологій, психічних станів і розладів. Це життєво важливо як для них зокрема, так і для країни загалом. Доступ до таких препаратів мають надавати за рекомендацією лікаря / медичного персоналу та за показаннями, а їх уживання, відповідно, слід контролювати.

Подальше ігнорування проблеми нелегального (для самолікування та рекреації) уживання ПАР у силах безпеки та оборони матиме серйозні наслідки як для самих військових (погіршення стану здоров’я, психічні розлади, труднощі з поверненням до цивільного життя), їхніх родин та армії, так і для суспільства загалом (зростання рівня злочинності та соціального напруження тощо).

Отже, на системному рівні важливими є розроблення та впровадження єдиної координаційної стратегії. Наявний проєкт стратегії з наркополітики в Україні до 2030 року має містити продумані підходи й передбачати комплексні заходи щодо профілактики вживання сильнодіючих препаратів, своєчасного виявлення та скеровування на лікування й реабілітацію військовослужбовців / військовослужбовиць із залежностями.

Операційний план реалізації цієї стратегії має передбачати:

  • вивчення досвіду країн НАТО щодо політики й найкращих практик надання медичної та психологічної допомоги військовим і ветеранам / ветеранкам, які мають досвід уживання ПАР;
  • навчання й підвищення кваліфікації медиків, працівників ТЦК та СП, ВЛК та ін. щодо підходів до скринінгу та скеровування на діагностику й лікування;
  • розроблення процедур замісної терапії під час проходження служби окресленою категорією військових;
  • створення спеціальних програм психологічної підтримки та подальшої соціальної інтеграції;
  • запровадження прозорої та зрозумілої процедури збирання відомостей щодо вживання ПАР у різних підрозділах;
  • створення механізму виявлення залежностей перед початком служби та визначення особливостей надання медичної допомоги (супроводу) військовим, які стикнулися з цією проблемою;
  • навчання профілактики залежностей, комунікації, взаємодії, попередження можливих правопорушень відповідних кадрів (медичної та інших служб): командирів різних рівнів, слідчих, військових прокурорів і суддів та ін.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Вибори у США. Байден вимушений зосередитись на внутрішніх питаннях
ГЛАВКОМ NET
2024-10-14T16:15:54Z
Зеленський про доповіді розвідки: Росія включає у війну Північну Корею
Хвиля
2024-10-14T16:15:28Z
Зеленський представить План перемоги 16 жовтня у Раді, – Лещенко
24tv
2024-10-14T16:12:58Z
Запуск нової системи в'їзду-виїзду до ЄС знову відклали: що цього разу
24tv
2024-10-14T16:12:47Z
Комітет Ради підтримав скасування ДПА в школах у 2025 році
Комсомольская правда
2024-10-14T16:12:14Z
У Берліні підтвердили підготовку до візиту Байдена
УкраинФорм
2024-10-14T16:10:05Z
Тисячі солдатів КНДР на боці Росії: для чого вони Путіну та чи можуть прорвати фронт
24tv
2024-10-14T16:06:56Z
Трамп пропонує залучити військових для підтримки порядку на виборах у США
360ua.news
2024-10-14T16:06:19Z
Які країни Путін хоче зробити своїми заручниками та як вони реагують на це
24tv
2024-10-14T16:00:35Z
Відвідувачі опери блювали і непритомніли під час вистави зі справжнім сексом на сцені – фото
TSN
2024-10-11T06:58:13Z
Зручно та практично: для чого на Галичині використовували бамбетель
24tv
2024-10-08T18:24:51Z
Це найсмачніша картинка, яка взагалі може бути, - Олег Тістол про різні проєкти українських грошей
Политека
2024-10-08T18:31:34Z
Юлія Саніна вперше за довгий час возз'єдналась з чоловіком: де зараз пара
24tv
2024-10-14T16:15:53Z
Лідер гурту O.Torvald вперше публічно прокоментував розлучення з дружиною
Фокус
2024-10-14T16:00:15Z
Якщо ви відчуваєте емоційне вигорання: 4 фільми, які допоможуть впоратися з апатією
24tv
2024-10-14T15:54:39Z
"Океану Ельзи" – 30 років: як пройшов другий концерт легендарного гурту у Палаці спорту
24tv
2024-10-14T15:36:38Z
На кінофестивалі «Молодість» відбудеться прем’єра фільму «Медовий місяць» Жанни Озірної
Детектор М
2024-10-14T15:31:47Z
У вівторок пройде благодійна прем’єра фільму «Феномен Курбаса» від «Загону кіноманів»
Детектор М
2024-10-14T15:31:08Z
Жінка знайшла в стіні будинку моторошну знахідку: довелось залучати поліцію
GlavRed
2024-10-14T16:15:55Z
Посланець Папи Римського з питань миру в Україні прибув до Москви: мета візиту
ГЛАВКОМ NET
2024-10-14T16:11:59Z
ТЦК влаштували рейди по всій Україні: як реагували на такі методи мобілізації і до чого готуватися далі
TSN
2024-10-14T16:06:19Z
Вже є мільйон дронів, які були закуплені за державний кошт та поставлені на фронт, – Зеленський
24tv
2024-10-14T16:06:04Z
Російські пілоти свідомо скидають ракети на цивільних - льотчик Смеречанський
УкраинФорм
2024-10-14T16:03:29Z
Від початку року із ТОТ Херсонщини повернули 217 дітей
УкраинФорм
2024-10-14T16:00:07Z
У Пекіні відбулася зустріч міністрів оборони Китаю та Росії
УкраинФорм
2024-10-14T15:45:00Z
На "Саваслейку" перемістили ще 6 МіГ-31, кількість літаків сягла 15, – монітори
24tv
2024-10-14T15:39:54Z
Бронювання ретельно переглянуть ТЦК: Україною ширяться масові перевірки
Знай
2024-10-14T15:36:17Z
Укренерго не прогнозує відключень світла у вівторок
УкраинФорм
2024-10-14T16:12:57Z
В Україні гарбузи подорожчали на 40%
AgroNews
2024-10-14T16:07:40Z
Уряд затвердив бюджет Пенсійного фонду на 2024 рік
УкраинФорм
2024-10-14T16:06:30Z
РФ завдала Україні екологічних збитків на понад ₴2,6 трильйона - Міндовкілля
УкраинФорм
2024-10-14T16:06:02Z
Food-ринку представили інноваційні рішення з акцентом на сталості
AgroPortal
2024-10-14T16:00:10Z
Коли звертатися по оформлення пенсії та що для цього потрібно
24tv
2024-10-14T16:00:08Z
Справжня туристична Мекка: яка країна Європи немає власної валюти
24tv
2024-10-14T15:45:32Z
Експерти - про міжнародні перевезення: напруження між Польщею та Україною може тривати і 10 років
УкраинФорм
2024-10-14T15:42:51Z
Біткоїн визнали найефективнішим активом з погляду прибутковості
InternetUA
2024-10-14T15:22:55Z
Масштабне очищення річки Либідь: Київ ініціює тендер
ГЛАВКОМ NET
2024-10-14T16:15:41Z
"Твоя справа - копати". Що відомо про скандал у Дніпрі з гендиректором Steko Положаєм і ТЦК
GlavRed
2024-10-14T16:12:52Z
Бійці 79-ї ОДШБр відбили штурм росіян на Курахівському напрямку
УкраинФорм
2024-10-14T16:10:56Z
З початку війни росіяни стратили 102 українських військових, - Офіс генпрокурора
Комсомольская правда
2024-10-14T16:09:55Z
Загарбники обстріляли безпілотниками Нікополь, є пошкодження
УкраинФорм
2024-10-14T15:57:16Z
Мета змінилась: РФ хоче захопити родовище важливого металу на Донеччині
GlavRed
2024-10-14T15:55:26Z
Ракетна атака на Одеський порт: двоє постраждалих - у важкому стані
УкраинФорм
2024-10-14T15:48:35Z
Опалювальний сезон в Києві: столиця визначилась з датою, коли чекати теплі батареї
Политека
2024-10-14T15:43:53Z
"Мінус техніка та посилений взвод піхоти": ЗС РФ провалили штурм на Харківщині
Фокус
2024-10-14T15:42:46Z
Чи може спеціалізована їжа та біодобавки замінити звичайну їжу
24tv
2024-10-14T16:15:18Z
Як приготувати соковиті котлети: що кухарі не рекомендують додавати до фаршу
TSN
2024-10-14T15:33:47Z
Спеціалістка розповіла, чим не слід закушувати алкоголь: хоча ці п'ять поєднань здаються ідеальними
TSN
2024-10-14T15:33:41Z
Чорні плями на листках: що треба додати до троянд восени, щоб вони не захворіли
GlavRed
2024-10-14T15:27:26Z
Лікар назвав 5 маловідомих причин швидкого старіння
24tv
2024-10-14T15:03:56Z
Два безпечних способи розморожування риби: важливо робити це правильно
24tv
2024-10-14T15:03:37Z
Як ніколи не можна прати: 5 найгірших лайфхаків, які ви могли прочитати
24tv
2024-10-14T15:00:38Z
Вчені виявили мікроРНК, що може перевернути підхід до лікування раку
Portaltele
2024-10-14T14:56:53Z
22% медичних порад Copilot можуть вбити, — дослідження
ITC
2024-10-14T14:49:30Z
Працівник служби доставки привласнював гроші: деталі схеми на Одещині
Политека
2024-10-14T15:45:17Z
З сокирами напали на працівників ТЦК: суд відправив за ґрати двох буковинців
24tv
2024-10-14T15:43:16Z
У Бучі чоловік напав на дружину загиблого захисника і її сина через мову, – адвокатка потерпілої
24tv
2024-10-14T15:39:45Z
Росіяни завдали авіаудару по Ківшарівці на Куп’янщині - пошкоджені понад 50 гаражів
УкраинФорм
2024-10-14T15:33:04Z
Що робити, якщо на вас збив електросамокат
Знай
2024-10-14T15:21:56Z
Послав військового і закликав бити працівників ТЦК: у Дніпрі — скандал із відомим бізнесменом
TSN
2024-10-14T15:18:59Z
У ДТП на Чернігівщині загинула водійка авто, діти 10 та 12 років госпіталізовані
Украина Криминальная
2024-10-14T15:06:32Z
На Харківщині затримали чоловіка, який ґвалтував своїх неповнолітніх доньок
Мій Харків
2024-10-14T15:03:24Z
В Німеччині ексофіцера “Штазі” засудили до 10 років за вбивство, скоєне 50 років тому
360ua.news
2024-10-14T15:03:14Z
Чому є сенс перейти з Windows 11 на Windows 10
24tv
2024-10-14T16:06:47Z
Що таке скуф: що означає це сленгове слово
24tv
2024-10-14T16:06:47Z
Особливості планування: як зберегти гнучкість, не збиваючись зі шляху
24tv
2024-10-14T16:06:19Z
Дженсен Хуанг хоче перетворити Nvidia на компанію з 100 млн ШI-помічників
InternetUA
2024-10-14T16:01:10Z
Elista представила 85-дюймовий Google TV із 4K HDR
Portaltele
2024-10-14T15:55:23Z
Представлені Vivo X200, X200 Pro та X200 Pro mini — перші смартфони з Dimensity 9400
ITC
2024-10-14T15:52:46Z
Ubisoft назвала точний час і дату виходу Assassin's Creed Mirage у Steam
24tv
2024-10-14T15:51:27Z
NAVI здобули ще один важливий трофей: кіберспортивна команда перемогла у IEM Rio 2024
Фокус
2024-10-14T15:45:56Z
Google Chrome попереджає про відключення блокувальників реклами найближчим часом
InternetUA
2024-10-14T15:43:33Z
Виявити одну відмінність зможе тільки найуважніший: виклик для спостережливих
GlavRed
2024-10-14T16:15:34Z
Витончена розкіш: 5 темних кольорів, які ідеально поєднуються з ніжно-рожевим
24tv
2024-10-14T16:06:13Z
Пиріжки й оладки вийдуть дуже пухкими: 3 найкращі способи, чим замінити соду у випічці
GlavRed
2024-10-14T15:42:15Z
Ніжні кефірні оладки з хрусткою скоринкою: готуємо за 10 хвилин, відео
Политека
2024-10-14T15:34:50Z
Як магазин меблів допоможе створити ергономічне робоче місце
Детектор М
2024-10-14T15:31:46Z
Який колір буде головним у 2025 році: що він символізує
24tv
2024-10-14T15:30:57Z
Ножиці стануть гострими, як бритва: ось як заточити їх вдома
24tv
2024-10-14T15:24:43Z
Яблуку ніде впасти: 10 найбільш переповнених пам'яток Європи – краще оминати
24tv
2024-10-14T15:24:38Z
Секрет просторої оселі: 3 "непримітні" речі, яких потрібно позбутися
24tv
2024-10-14T15:21:02Z
Citroen презентував новий сімейний кросовер із стильним дизайном
AutoCentre
2024-10-14T16:10:26Z
Які автомобілі обирають юридичні особи та приватні клієнти: рейтинг
ГЛАВКОМ NET
2024-10-14T16:00:16Z
Ринок нових авто у вересні: TOYOTA RAV-4 і RENAULT Duster лідирують серед покупців
ITC
2024-10-14T15:57:42Z
Audi Q6 Sportback e-tron: електричний кросовер із запасом ходу 644 км, зарядкою за 22 хвилини та ціною від €66 тис
ITC
2024-10-14T15:57:25Z
Від $56 000: у BYD розкрили подробиці потужного гібридного позашляховика
AutoGeek
2024-10-14T15:42:26Z
Світова прем’єра нових Citroen С4 та С4 Х на Паризькому aвтосалоні
AutoCentre
2024-10-14T15:06:58Z
Renault 4 повертається: тепер як електричний кросовер класу В із запасом ходу до 400 км
ITC
2024-10-14T14:49:30Z
Mercedes-Benz CLA показали на фестивалі моди у Франції
AutoCentre
2024-10-14T14:40:11Z
Треба довіряти людям: у BMW пояснили, чому їх дратує критика гібридних спорткарів BMW M5
AutoGeek
2024-10-14T14:18:29Z
До Підсумкового турніру WTA кваліфікувалися ще чотири тенісистки
УкраинФорм
2024-10-14T16:06:06Z
Аллі може продовжити кар'єру в Ліллі
Football.ua
2024-10-14T16:01:29Z
Мартінеллі отримав пошкодження у розташуванні збірної Бразилії
Football.ua
2024-10-14T15:48:04Z
Королівське підсилення: легендарний Надаль може продовжити кар'єру у футболі
24tv
2024-10-14T15:39:21Z
Інтер проявляє інтерес до Та
Football.ua
2024-10-14T15:34:20Z
Суспільне транслюватиме матч «Україна — Чехія» в рамках групового етапу Ліги націй
Детектор М
2024-10-14T15:31:02Z
Майже 200 українців долучилися до Чиказького марафону
УкраинФорм
2024-10-14T15:22:44Z
"Не має жодного шансу": відомий тренер дав детальний прогноз на бій Майка Тайсона з блогером
24tv
2024-10-14T15:21:43Z
Агент: Немає сенсу говорити про те, що Бастоні може залишити Інтер. Без шансів
Football.ua
2024-10-14T15:15:54Z