MY.UAНовини
Залежність на війні: що варто змінювати вже зараз?
Залежність на війні: що варто змінювати вже зараз?

Залежність на війні: що варто змінювати вже зараз?

Залежність на війні: що варто змінювати вже зараз?

Українські військові, які зараз перебувають на передовій, стикаються з постійною загрозою для життя, втратою побратимів і посестер, психічним виснаженням і депресією, травмами, фізичним болем тощо. І якщо отримання медичної допомоги можливе на всіх ланках військової служби, то доступність психологічної досить обмежена, особливо якщо йдеться про військовослужбовців / військовослужбовиць, які перебувають на лінії фронту, постійно виконуючи бойові завдання.

За таких обставин багато військових змушені вдаватися до самолікування, часто починаючи зі звичайних знеболювальних, а потім додаючи алкоголь та інші сильнодіючі препарати. І хоча у світі досить поширена практика відповідального самолікування, вона стосується лише безрецептурних препаратів, до того ж тільки за умови, що людина має можливість отримати медичну допомогу й чітко розуміє переваги та ризики вживання певного медикаменту за власним бажанням або відповідно до потреб.

Для українських військовослужбовців та військовослужбовиць таке самолікування є вимушеним і досить часто неусвідомленим із погляду ризиків, побічної дії та розвитку залежності. Ця вимушеність обумовлена кількома чинниками:

  • тривалий хронічний біль унаслідок травм і контузій;
  • необхідність виконувати накази й робити свою справу, намагаючись не підвести побратимів і посестер;
  • неможливість піти у відпустку або на лікарняний, що уможливлюють комплексне лікування, реабілітацію та психотерапію.

Про бійців / бійчинь, які вживають такі сильнодіючі препарати, а також поєднують їх із алкоголем, в українському суспільстві говорити не прийнято: ця тема наразі заборонена. Вона є табу й для командирів через відсутність можливості ротацій і відпусток, і для соціуму, адже визнання проблеми може погано позначитися на позитивному, часто героїчному образі військових або ветеранів / ветеранок. Відповідно, залежність стає «клопотом» військовослужбовця / військовослужбовиці та його / її рідних, а також фахівців, які мають справу з пацієнтами з ознаками залежності внаслідок самолікування або вживання психоактивних речовин (ПАР) для подолання психоемоційного стресу та бойових травм.

Такі препарати військові отримують і від своїх медиків у підрозділах (за певними показаннями), і від волонтерів, і через друзів або знайомих. Це можуть бути як медикаменти, зареєстровані для використання в Україні, так і ті, які знаходять волонтери, а також нелегальні речовини. Наприклад, іще минулого року українські правоохоронці звернули увагу на ланцюжки постачання наркотиків до зони бойових дій. Проблема несистематичного вживання заборонених речовин актуальна майже в кожному бойовому підрозділі, й головна її причина — доступність і низька ціна наркотиків, як зазначає офіцер 67-ї окремої механізованої бригади, військовий психолог Андрій Козінчук.

Уживання психотропних речовин і наркотиків у зоні бойових дій не є чимось новим або винятковим, адже війна завжди була одним із найбільших випробувань для людини, і не лише фізичних, а й психічних (факти вживання військовими ПАР фіксували під час найкривавіших конфліктів XX століття — Першої та Другої світових воєн, війни у В’єтнамі, операцій в Афганістані, Іраку тощо). З огляду на це ми вирішили оцінити актуальний стан речей в Україні, проаналізувати найкращий міжнародний досвід боротьби із залежностями під час збройних конфліктів і запропонувати необхідні, на нашу думку, заходи для подолання наркозалежності на війні.

Досвід боротьби США з наркотиками в армії під час участі в міжнародних збройних конфліктах

З огляду на досвід інших країн, що пережили війни, Україні, найімовірніше, слід очікувати збільшення кількості людей (зокрема військових), які вживають наркотики. Отже, необхідно розуміти, які міжнародні практики ми можемо використати для розроблення власної ефективної стратегії, що буде адаптована до національних особливостей і враховуватиме виклики воєнного часу.

Наприклад, у США, згідно з даними Департаменту в справах ветеранів, близько 26,2% (5,2 мільйона) ветеранів / ветеранок війни у В’єтнамі, Іраку та деяких інших конфліктів мали психічні захворювання та / або залежність від ПАР. Водночас центральне місце в політиці щодо наркозалежних в армії посідає обов’язковий скринінг на вживання ПАР. До речі, на запровадження такої процедури в Сполучених Штатах знадобилося близько 35 років. Це була сукупність послідовних кроків: запровадження тестування особи перед зарахуванням на службу, випадкове тестування під час її проходження й участі в бойових діях тощо. Водночас в армії США були практики контрольованого вживання ПАР (тільки в певних дозах під наглядом лікаря). Іншим, не менш важливим складником політики щодо наркозалежних в армії США стало запровадження на державному рівні програм соціальної адаптації та реабілітації військових. Наприклад, згідно з інформацією, представленою на офіційному сайті Департаменту в справах ветеранів США, допомогу наркозалежним військовим надають як у місцевих медичних центрах, зокрема й під опікою громадських організацій, так і в спеціалізованих клініках, що підпорядковуються департаменту. Водночас надання такої допомоги ґрунтується на доказових методах (когнітивно-поведінкова терапія, мотиваційне інтерв’ю з ветераном / ветеранкою, під час якого фахівці намагаються допомогти йому / їй виявити особисту мотивацію до змін, тощо). Водночас у Сполучених Штатах є можливість замісної терапії та проходження реабілітації в умовах стаціонару.

Отже, контрактування або мобілізація в США відбувається лише після проходження особою скринінгу на ознаки вживання наркотичних та / або психотропних речовин за визначеною процедурою, обсягом і відповідальними підрозділами. Відповідно, на момент служби вживання ПАР — це справді поодинокі випадки, коли особа або починає вживати вперше, або повертається до вживання, яке не було продіагностовано за допомогою скринінгу під час контрактування / мобілізації.

Поточна ситуація в силах безпеки та оборони

Промовистим фактом, що дозволяє охарактеризувати ситуацію з особами, які вживають ПАР у лавах ЗСУ, є те, що ВЛК при ТЦК та СП наразі не здійснюють скринінгу на вживання наркотиків (комісії не проводять тестів на вміст наркотиків у крові перед узяттям на військовий облік). Також потрібно звернути увагу на те, що, відповідно до чинного наказу МОУ №402, придатними до служби є особи із синдромом залежності на тлі помірних або легких психічних розладів. Водночас держава пропонує певне рішення для цієї категорії військових: «Такі люди повинні критично ставитися до свого стану й поведінки та припинити вживати».

Отже, сьогодні є висока ймовірність того, що до війська потрапить значна кількість людей із залежностями — як ті, хто перебуває на лікуванні за програмами замісної підтримувальної терапії, так і ті, хто вживає нелегально з рекреаційною метою. Залучення таких осіб до війська становить високий ризик як для них самих (розвиток синдрому абстиненції, болі, судоми тощо), так і для оточення (можливе заподіяння шкоди життю та здоров’ю побратимів і посестер). Урешті-решт наявність залежності ставить під загрозу виконання бойових завдань і наказів командира. Водночас із огляду на те, що, на відміну від США, в Україні наразі немає програм замісної терапії для наркозалежних військових, зростає ймовірність заподіяння такими особами шкоди собі внаслідок самолікування й навіть є ризик їх смерті через передозування. Проблему також становить те, що офіційної правдивої статистики щодо фактів зловживання ПАР серед військових немає. По-перше, тому що немає офіційного скринінгу, який проводився б у межах проходження ВЛК перед мобілізацією, або ВЛК після поранення, або ВЛК перед демобілізацією. По-друге, виявлення випадків уживання ПАР є причиною скасування додаткових виплат, премій за виконання бойових завдань або одноразових виплат у зв’язку з пораненням або загибеллю. Тож командири бойових підрозділів і медики намагаються замовчувати такі випадки через серйозні бюрократичні наслідки та скорочення особового складу. Відповідно, через брак достовірної інформації та нерозуміння глобальності проблеми й шляхів її розв’язання наразі немає стратегічного бачення того, яких заходів потрібно вжити, щоб мінімізувати негативні наслідки вживання ПАР у війську.

Замість висновків: які системні зміни необхідні?

Аксіомою є те, що сьогодні наші військові й ветерани / ветеранки мають бути забезпечені всіма необхідними медичними засобами, зокрема й сильнодіючими психотропними та наркотичними препаратами для лікування гострого й хронічного болю, неврологічних патологій, психічних станів і розладів. Це життєво важливо як для них зокрема, так і для країни загалом. Доступ до таких препаратів мають надавати за рекомендацією лікаря / медичного персоналу та за показаннями, а їх уживання, відповідно, слід контролювати.

Подальше ігнорування проблеми нелегального (для самолікування та рекреації) уживання ПАР у силах безпеки та оборони матиме серйозні наслідки як для самих військових (погіршення стану здоров’я, психічні розлади, труднощі з поверненням до цивільного життя), їхніх родин та армії, так і для суспільства загалом (зростання рівня злочинності та соціального напруження тощо).

Отже, на системному рівні важливими є розроблення та впровадження єдиної координаційної стратегії. Наявний проєкт стратегії з наркополітики в Україні до 2030 року має містити продумані підходи й передбачати комплексні заходи щодо профілактики вживання сильнодіючих препаратів, своєчасного виявлення та скеровування на лікування й реабілітацію військовослужбовців / військовослужбовиць із залежностями.

Операційний план реалізації цієї стратегії має передбачати:

  • вивчення досвіду країн НАТО щодо політики й найкращих практик надання медичної та психологічної допомоги військовим і ветеранам / ветеранкам, які мають досвід уживання ПАР;
  • навчання й підвищення кваліфікації медиків, працівників ТЦК та СП, ВЛК та ін. щодо підходів до скринінгу та скеровування на діагностику й лікування;
  • розроблення процедур замісної терапії під час проходження служби окресленою категорією військових;
  • створення спеціальних програм психологічної підтримки та подальшої соціальної інтеграції;
  • запровадження прозорої та зрозумілої процедури збирання відомостей щодо вживання ПАР у різних підрозділах;
  • створення механізму виявлення залежностей перед початком служби та визначення особливостей надання медичної допомоги (супроводу) військовим, які стикнулися з цією проблемою;
  • навчання профілактики залежностей, комунікації, взаємодії, попередження можливих правопорушень відповідних кадрів (медичної та інших служб): командирів різних рівнів, слідчих, військових прокурорів і суддів та ін.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
На Сіверському напрямку зупинили найбільший за останній період ворожий штурм
УкраинФорм
2024-11-22T08:12:47Z
Мінрозвитку заявляє про критичну ситуацію з опаленням у Кривому Розі
УкраинФорм
2024-11-22T08:09:39Z
У Карпатах - сильний вітер, хуртовина і мороз
УкраинФорм
2024-11-22T07:58:06Z
Зброя для знищення людей: росіяни вдарили по Сумах шрапнеллю
TSN
2024-11-22T07:51:55Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 22 листопада
Мій Харків
2024-11-22T07:31:01Z
Усі потяги кільцевої електрички затримуються через хуліганів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T07:30:42Z
На Харківському напрямку ворог 10 разів проводив наступальні дії, на Куп’янському кількість бойових зіткнень за добу досягла 18 — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2024-11-22T07:28:32Z
Армія РФ окупувала Дальнє і просунулася біля 8 населених пунктів - DeepState
GlavRed
2024-11-22T07:27:05Z
Лютий вітер, хуртовини і сніг: погода готує нові сюрпризи
TSN
2024-11-22T07:21:11Z
Росія вперше застосувала "Орешнік": у CNN відповіли, як їй можна протистояти
24tv
2024-11-22T08:15:26Z
Путін навмисно зробив це до інавгурації Трампа, – експосол у США припустив мету удару по Дніпру
24tv
2024-11-22T08:12:54Z
До Києва прибув глава МЗС Чехії
Европейская правда
2024-11-22T08:09:04Z
Орбан обіцяє не виконувати виданий МКС ордер на арешт прем’єра Ізраїлю
Европейская правда
2024-11-22T08:08:26Z
Партія Санду розсилає СМС із закликом підтримати одного з кандидатів у президенти Румунії
Европейская правда
2024-11-22T08:08:09Z
Репетиція ядерного удару чи вибрик: чого чекати після атаки міжконтинентальною ракетою
24tv
2024-11-22T08:07:46Z
Чому Байден дозволив удари далекобійною зброєю по РФ? Деталі від Reuters
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T08:06:46Z
Захист даних чи обмеження роботи журналістів: що не так з новим законопроєктом Верховної Ради
Детектор М
2024-11-22T08:05:22Z
Німеччина вже готується до можливого нападу РФ на НАТО – ЗМІ
ZN UA
2024-11-22T07:58:46Z
У Мілані представили художню виставку українських мисткинь «Вицвілі кольори»
УкраинФорм
2024-11-22T08:09:25Z
Джош Бролін пообіцяв «кинути кіно», якщо режисер фільму «Дюна 2» не отримає «Оскар»
ITC
2024-11-22T08:08:17Z
Віра Брежнєва показалася із загадковим чоловіком і зробила заяву: "Я повернулась"
TSN
2024-11-22T08:03:56Z
Видавництво HarperCollins дозволить використання деяких своїх книжок для навчання моделей ШІ
Детектор М
2024-11-22T07:55:33Z
Автори фільму "Іржа" на прем'єрі в Польщі вшанували пам'ять вбитої українки Галини Гатчинс
Комсомольская правда
2024-11-22T07:43:42Z
"Ці питання вирішував чоловік": колишня дружина Остапчука заговорила про новий шлюб
GlavRed
2024-11-22T07:27:33Z
Відомий український співак розкрив правду про свою сексуальну орієнтацію: "Йдеш за емоціями"
TSN
2024-11-22T07:21:25Z
Чому зникла співачка Лавіка, яка ініціювала розлучення з Володимиром Борисенком
24tv
2024-11-22T05:03:02Z
Відома топ-модель зізналася у важкій залежності
GlavRed
2024-11-22T00:27:42Z
Neuralink Ілона Маска почне випробування на людях у ще одній країні після отримання дозволу
24tv
2024-11-22T08:12:42Z
Знайшли нові корисні властивості кави та чаю
24tv
2024-11-22T08:07:50Z
Лікар назвав овоч, який потрібно споживати регулярно
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T07:54:32Z
Як почистити навушники від сірки: прості і дієві поради
GlavRed
2024-11-22T07:27:15Z
Як позбутися другого підборіддя: що насправді допомагає
24tv
2024-11-22T06:06:55Z
Як встановлюватимуть інвалідність після ліквідації МСЕК? Пояснення МОЗ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T05:15:37Z
Інвалідність оцінюватимуть за новими критеріями: правила змінять життя
Знай
2024-11-22T04:06:11Z
У Львові провели пересадку кісткового мозку військовому: донором став його брат
ГЛАВКОМ NET
2024-11-21T22:51:43Z
Запах Нового року: 5 причин щодня їсти мандарини цієї зими
Фокус
2024-11-21T21:57:22Z
Баскетболіст Максим Шульга набрав 18 очок у матчі NCAA
УкраинФорм
2024-11-22T08:08:41Z
Полісся зробило оригінальний анонс майбутнього матчу у стилі відомої української гри: фото
24tv
2024-11-22T08:07:17Z
Кільки клубів АПЛ зробили запит Ювентусу щодо Фаджолі
Football.ua
2024-11-22T08:01:42Z
Альгуасіль провів 300 матч на чолі Реал Сосьєдада
Football.ua
2024-11-22T07:51:48Z
На українського тенісиста впала суддівська вишка перед матчем
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T07:51:10Z
Рекорд за вольовими перемогами та антирекорд на Євро: підсумки 2024 року для збірної України
GameWay
2024-11-22T07:37:40Z
Левандовські: Я сказав "так" Манчестер Юнайтед у 2012 році
Football.ua
2024-11-22T07:33:54Z
Непейпієв: Рух – дуже серйозний суперник для Лівого Берега
Football.ua
2024-11-22T07:23:36Z
Росіяни та білоруси зможуть брати участь у командних змаганнях у водних видах спорту
24tv
2024-11-22T07:15:33Z
Як працює відправка повісток поштою: важливі деталі для військовозобов'язаних
24tv
2024-11-22T08:15:42Z
Британські розробники представили дешевий бойовий лазер, що знищує дрони та ракети
InternetUA
2024-11-22T08:10:46Z
Навчання у Південній Кореї: сотні майбутніх студентів відвідали освітній ярмарок Корейського освітнього центру у Києві
GlavRed
2024-11-22T08:04:28Z
«Величезна сума грошей». Скільки Великій Британії коштувала коронація Чарльза III
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T08:03:11Z
Баргилевич розповів, як по ночах грає зі Сирським у шахи
24tv
2024-11-22T07:57:59Z
На Вінниччині на житло для військових та їхніх сімей виділили додаткові кошти
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T07:45:04Z
Інженери розробили новітню технологію дистанційного запуску літаків
InternetUA
2024-11-22T07:37:01Z
Батьків школярів можуть позбавити батьківських прав: держава жорстко каратиме
Знай
2024-11-22T07:36:02Z
Російська армія втратила за добу в Україні 1050 загарбників та засіб ППО
УкраинФорм
2024-11-22T07:33:34Z
Марченко назвав три ключові напрями для економічного зростання України
УкраинФорм
2024-11-22T08:15:45Z
ВАР закликає Уряд терміново оприлюднити постанову щодо бронювання працівників
Agravery
2024-11-22T08:12:56Z
Цінопад на ринку: долар та євро всюди подешевшали
24tv
2024-11-22T07:57:31Z
Як правоохоронні органи не ловлять контрабандистів та чому
Украина Криминальная
2024-11-22T07:49:28Z
У Росії пшениця стала збитковою: у 2025 році сіятимуть набагато менше
24tv
2024-11-22T07:36:11Z
Vitagro побудує ще два біометанові заводи
AgroPortal
2024-11-22T07:30:32Z
Галущенко обговорив з постпредом США в МАГАТЕ посилення захисту критичних для АЕС підстанцій
УкраинФорм
2024-11-22T07:22:33Z
Гранти, компенсації та індустріальні парки: як держава підтримає бізнес у 2025 році
Agravery
2024-11-22T07:13:47Z
«Вухастик» та iFresh - власні бренди AFINA Group - визнані переможцями премії «Вибір року-2024»
TSN
2024-11-22T07:09:29Z
Вісім речей для дому, які ніколи не варто купувати в інтернеті
24tv
2024-11-22T07:42:33Z
Не повірите очам: як перетворити радіатори для опалення на стильний декор
24tv
2024-11-22T07:30:30Z
3 знаки зодіаку, яким пощастить у коханні до кінця осені
24tv
2024-11-22T07:06:34Z
На свята стане у пригоді: як зробити досконалим навіть найтвердіший шматок сала
24tv
2024-11-22T06:36:07Z
В Ісландії лава від виверження заповзла на паркінг для відвідувачів Блакитної лагуни
Европейская правда
2024-11-22T06:06:35Z
Паризький сніданок можна зробити і в Україні: рецепт тостів з яблуками, краще ніж у французьких пекарнях
Знай
2024-11-22T05:51:11Z
Хто для вас може стати найкращим другом: ось що каже астрологія про сумісність знаків Зодіаку
24tv
2024-11-22T05:03:01Z
Швидко, дієтично та неймовірно смачно: легкий салат з консервованим тунцем
24tv
2024-11-22T05:00:14Z
Гороскоп на завтра 23 листопада: Овнам - день насолоди, Скорпіонам - фінансовий успіх
GlavRed
2024-11-22T04:27:13Z
На Хмельниччині чоловік використав сльозогінний газ проти працівників ТЦК та поліції
УкраинФорм
2024-11-22T08:12:01Z
У Греції затримали чоловіка після виявлення схованки зі зброєю у квартирі
Европейская правда
2024-11-22T08:08:37Z
Для удару по Сумах росіяни вперше застосували "шахеди", призначені передусім для вбивста людей - ОВА
ZN UA
2024-11-22T07:55:44Z
Викрито нову схему для ухилянтів: серед підозрюваних – медики та посадовиця ТЦК
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T07:48:16Z
Є загиблі, поранені та, ймовірно, під завалами: які наслідки атаки по Сумах
24tv
2024-11-22T07:45:08Z
"Було сумно": під Києвом патрульні приїхали до чоловіка, який хотів випити з ними чаю
Фокус
2024-11-22T07:36:23Z
На Харківщині з Куп’янського і Борівського напрямків за добу евакуювали ще 90 людей
УкраинФорм
2024-11-22T07:36:02Z
Шахраї прикидаються працівниками служб доставки: жінка втратила понад 20 тис. грн
InternetUA
2024-11-22T07:28:42Z
Ракетна атака на Кривий Ріг: уже 32 постраждалих, серед них – діти
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T07:21:22Z
Огляд Logitech MX Ergo S: чи варто обирати трекбол замість миші?
ITC
2024-11-22T08:08:06Z
Кожна людина планети могла б стати мільярдером: грандіозне відкриття NASA
TSN
2024-11-22T08:03:37Z
Незабаром WhatsApp транскрибує клієнтські голосові повідомлення
InternetUA
2024-11-22T08:02:43Z
Як максимально зберегти заряд телефону під час блекауту: перевірені поради та рекомендації
Политека
2024-11-22T08:01:22Z
Криптовалютний блогер обманув 23 мільйони користувачів на фейкових інвестиціях у криптовалюту
InternetUA
2024-11-22T07:55:39Z
Нажахані тим, що відбувається: як справжні собаки реагують на зустріч із робопсами
Фокус
2024-11-22T07:51:53Z
Австралійський уряд пропонує заборону соціальних мереж для осіб віком до 16 років
InternetUA
2024-11-22T07:47:57Z
Найсумніший у світі дельфін відчайдушно розмовляє сам із собою, бо не має друзів
TSN
2024-11-22T07:33:31Z
Google готова скасувати розробку планшета Pixel Tablet 3
Portaltele
2024-11-22T07:31:20Z
Які автомобілі найпопулярніші у Європі: цікава статистика
ЗаРулем
2024-11-22T08:12:14Z
Hyundai Ioniq 9: просторий трирядний кросовер з автономністю до 539 км та зарядкою за 24 хвилини
ITC
2024-11-22T08:08:53Z
Toyota показала новий електроседан у стилі Prius
AutoCentre
2024-11-22T08:04:08Z
Названо найкращі авто року на думку американців
Фокус
2024-11-22T07:36:43Z
Найпопулярніші вживані авто віком до 5 років в Україні: рейтинг моделей
AutoCentre
2024-11-22T07:16:58Z
Понад 30 років досвіду: секрет успіху автохолдингу ALMAZ GROUP
AutoGeek
2024-11-22T07:00:21Z
Спорткар для родини: представлено потужний електрокросовер Kia
Фокус
2024-11-21T18:51:10Z
Honda планує подвоїти запас ходу своїх електрокарів до 2030 року
AutoCentre
2024-11-21T17:01:03Z
Суперника KIA Sportage від Mitsubishi показали на фото
AutoCentre
2024-11-21T16:16:57Z