MY.UAНовини
Лауреат Нобелівської премії попереджає світ про небезпеку штучного інтелекту
Лауреат Нобелівської премії попереджає світ про небезпеку штучного інтелекту

Лауреат Нобелівської премії попереджає світ про небезпеку штучного інтелекту

Комп'ютерний вчений Гефрі Хінтон отримав Нобелівську премію з фізики за свою роботу в галузі штучного інтелекту. Однак він відразу ж виступив із попередженням про потужність технології, яку його дослідження допомогли просунути.

Про це пише РБК-Україна (проект Styler) із посиланням на сайт новин CNN.

Гефрі Хінтон попереджає про потенційні небезпеки штучного інтелекту

"Це буде порівняно з промисловою революцією", - сказав він одразу після оголошення. "Але замість того, щоб перевершувати людей у фізичній силі, він перевершить людей в інтелектуальних здібностях. У нас немає досвіду того, яке це мати речі розумніші за нас".

Хінтон, який, як відомо, пішов із Google, щоб попередити про потенційні небезпеки ШІ, був названий хрещеним батьком цієї технології.

Тепер, будучи пов'язаним з Університетом Торонто, він розділив премію з професором Прінстонського університету Джоном Хопфілдом "за фундаментальні відкриття та винаходи, які дозволяють машинному навчанню зі штучними нейронними мережами".

І хоча Хінтон визнає, що ШІ може змінити деякі частини суспільства на краще - наприклад, призвести до "величезного підвищення продуктивності" в таких галузях, як охорона здоров'я, - він також підкреслив потенційні "кількість можливих негативних наслідків, особливо загрозу того, що ці речі вийдуть з-під контролю".

"Я турбуюся, що загалом наслідком цього можуть стати системи розумніші, ніж ми, які зрештою візьмуть під контроль", - сказав він.

Хінтон не перший лауреат Нобелівської премії, який застерігає про небезпеку технології, яку він допоміг створити.

Ядерна зброя (1935)

Нобелівська премія з хімії 1935 року була розділена подружньою парою, Фредеріком Жоліо та Іреном Жоліо-Кюрі (дочкою лауреатів Марії та П'єра Кюрі), за відкриття перших штучно створених радіоактивних атомів. Це була робота, яка зробила свій внесок у важливі досягнення в медицині, включаючи лікування раку, а також створення атомної бомби.

У своїй Нобелівській лекції того року Жоліо завершив її попередженням про те, що майбутні вчені "зможуть здійснити перетворення вибухового типу, справжні хімічні ланцюгові реакції".

"Якщо такі перетворення справді поширяться у речовині, можна уявити собі величезне звільнення корисної енергії", - сказав він. "Але, на жаль, якщо зараза пошириться на всі елементи нашої планети, наслідки розв'язання такого катаклізму можна лише з тривогою розглядати".

Тим не менш, Жоліо передбачив, що це буде "процес, який дослідники майбутнього, безперечно, спробують реалізувати".

Стійкість до антибіотиків (1945)

Сер Олександр Флемінг розділив Нобелівську премію з медицини 1945 року з Ернстом Чейном та сером Едвардом Флорі за відкриття пеніциліну та його застосування для лікування бактеріальних інфекцій.

Флемінг зробив початкове відкриття в 1928 році, і до того часу, коли він виголосив свою Нобелівську лекцію в 1945 році, він вже зробив важливе попередження світу: "Нескладно зробити мікроби стійкими до пеніциліну в лабораторії, піддаючи їх впливу концентрацій, недостатніх для їх винищення, і те саме іноді трапляється в організмі", - сказав він.

"Може прийти час, коли пеніцилін можна буде купити будь-ким у магазинах", - продовжив він. "Тоді існує небезпека того, що неосвічена людина може легко недооцінити себе і, наражаючи свої мікроби на вплив нелетальних кількостей препарату, зробити їх стійкими".

Майже через століття після первісного відкриття Флемінгу антимікробна стійкість - стійкість патогенів, таких як бактерії, до лікарських препаратів, призначених для їх лікування, - вважається однією з найбільших загроз для глобальної громадської охорони здоров'я, згідно Всесвітньої організації охорони здоров'я, відповідальної за 1,27 мільйона смертей тільки в 2019 року.

Ключова частина попередження Флемінгу могла полягати у надмірно широкому використанні антибіотиків, а не в ідеї низьких дозувань.

Рекомбінантна ДНК (1980 рік)

Пол Берг, який отримав Нобелівську премію з хімії 1980 року за розробку рекомбінантної ДНК, технології, яка допомогла дати поштовх розвитку біотехнологічної промисловості, не висловив такого ж чіткого попередження, як деякі з його колег-лауреатів, про потенційні ризики своїх досліджень.

Але він визнав побоювання щодо того, до чого можуть призвести генетичні маніпуляції, включаючи біологічну війну, генетично модифіковані продукти харчування та генну терапію, форму медицини, яка включає заміну дефектного гена, що викликає захворювання, що нормально функціонує.

У своїй Нобелівській лекції 1980 Берг зосередився спеціально на генної терапії, заявивши, що цей підхід "має багато підводних каменів і невідомих, серед яких питання про здійсненність і бажаність для будь-якого конкретного генетичного захворювання, не кажучи вже про ризики".

"Мені здається", - продовжив він, - "що якщо ми коли-небудь підемо цим шляхом, нам знадобиться докладніше знання того, як організовані і функціонують людські гени і як вони регулюються".

В інтерв'ю десятиліттями пізніше Берг зазначив, що він та інші вчені у цій галузі вже публічно зібралися разом, щоб визнати потенційні небезпеки технології та працювати над захисними бар'єрами, на конференції, відомої як Асиломар, у 1975 році.

"Занепокоєння щодо рекомбінантної ДНК або генної інженерії виходило від учених, тому це був дуже важливий факт", - сказав він науковому письменнику Джоанні Роуз у 2001 році.

До 2001 року, за його словами, "досвід та експерименти, які були проведені, показали, що початкові побоювання, які ми дійсно вважали за можливі, фактично не існували".

Тепер генна терапія є зростаючою областю медицини, зі схваленими методами лікування серповидноклітинної анемії, м'язової дистрофії та деяких спадкових форм сліпоти, хоча вона не широко використовується, тому що вона все ще складна у застосуванні і дуже дорога.

У перші роки ця технологія призвела до смерті в 1999 році 17-річного учасника клінічного випробування Джессі Гельсінгера, викликавши етичні питання про те, як проводилося дослідження, та уповільнюючи роботу в цій галузі.

І хоча Берг сам висловив занепокоєння, він завершив свою Нобелівську лекцію у 1980 році закликом до оптимізму та "необхідності рухатися вперед".

Редагування генів (2020 рік)

Чотири роки тому Дженніфер Дудна та Еммануель Шарпентьє розділили Нобелівську премію з хімії за розробку методу редагування геному CRISPR-Cas9.

У своїй лекції Дудна докладно розповіла про "виключні та захоплюючі можливості" цієї технології в галузі громадського охорони здоров'я, сільського господарства та біомедичні.

Але вона уточнила, що робота повинна проводитися набагато обережніше при застосуванні до людських клітин, генетичні зміни яких будуть передаватися потомству, на відміну від соматичних клітин, де будь-які генетичні зміни будуть обмежені індивідуумом.

"Спадковість робить редагування геному зародкових клітин дуже потужним інструментом, коли ми думаємо про використання його в рослинах або для створення найкращих тварин моделей людських захворювань, наприклад", - сказала Дудна.

Дудна, яка заснувала Інститут інноваційної геноміки, сказала CNN, що вона вважає "важливою відповідальністю та корисною громадською послугою відповідні попередження вчених про потенційне неправильне використання їх відкриттів, особливо коли робота має широкі соціальні наслідки".

"Ті з нас, хто найближче до науки про CRISPR, розуміють, що це потужний інструмент, який може позитивно змінити наше здоров'я та світ, але потенційно може бути використаний несумлінно", - сказала вона.

"Ми бачили цю подвійну можливість використання з іншими технологіями, що трансформують, такими як атомна енергія, - і тепер зі ШІ".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
В Сухопутных войсках ВСУ объяснили, почему Ляшко стал комбатом
Комсомольская правда
2024-10-15T11:57:51Z
"Об этом все помалкивают", - Жданов – о тревожном звоночке, от которого зависит дальнейший ход войны
Новости Украины
2024-10-14T20:18:23Z
Скандал вокруг смерти комбата Игоря Гриба: выяснились жуткие подробности
Апостроф
2024-10-06T14:06:33Z
Путин будет в шоке: такого он от своих военных точно не ожидал
Comments UA
2024-10-13T06:03:26Z
Сербия нашла альтернативу Евросоюзу
ГЛАВКОМ NET
2024-10-15T12:15:05Z
НАТО хочет развалить РФ как когда-то Советский Союз
Comments UA
2024-10-15T12:03:59Z
Венгрия озвучила, почему боится членства Украины в НАТО
Comments UA
2024-10-09T18:39:21Z
Под Москвой застрелили бывшего "министра" "ЛНР": интересные подробности
Comments UA
2024-10-01T21:45:57Z
Массированное "минирование" в регионах Украины: "подрывники" обвинили журналисток
Фокус
2024-10-14T20:45:46Z
Где сейчас и чем занимается во время войны "Тамбовский волк" из "Квартала" Валерий Жидков/Что известно о творческой и личной жизни юмориста
Апостроф
2024-10-10T10:48:12Z
Неодетая мать отец-алкаш: в сети появились фото сватов Королевой и Тарзана
GlavRed
2024-10-11T16:37:40Z
Российская певица двухтысячных впала в кому после попытки суицида
Comments UA
2024-10-02T20:15:54Z
Аль Пачино пережил клиническую смерть: он рассказал, что видел по ту сторону
Comments UA
2024-10-07T10:51:49Z
Экс-муж Рики Мартина показал их подросшего сына
Фокус
2024-10-15T12:15:54Z
Украинский модернист Василий Костюк покорил Пражский аукцион
Политека
2024-10-15T12:13:16Z
"Каза! Хоть бы сказала" Даша Астафьева набросилась на "почти замужнюю" Лесю Никитюк/Украинские звезды бурно отреагировали на романтические отношения телеведущей
Апостроф
2024-10-07T16:00:28Z
Замужняя Тоня Матвиенко впервые отреагировала на слухи о романе на стороне с известным певцом
TSN
2024-10-10T11:51:51Z
Украинская певица впервые откровенно рассказала, сколько "пластик" сделала
Comments UA
2024-10-03T19:51:13Z
"Только чудо может спасти": генерал предсказывает катастрофу на фронте
Comments UA
2024-10-08T21:18:32Z
Украинка пыталась сделать клизму 6-месячной крошке термометром, хирурги не поверили своим глазам
Знай
2024-10-11T20:30:09Z
Стало известно, каким образом в Украине хотят до конца года мобилизовать 200 тысяч человек
Comments UA
2024-10-13T04:42:34Z
Украинцев начнут вызывать в суд: будут выбирать вслепую, за неявку – непосильные штрафы
Знай
2024-10-09T18:21:37Z
Есть одно "но": в ВСУ рассказали о применении FPV-дронов на Курщине
Апостроф
2024-10-15T12:18:37Z
Британская разведка рассекретила очередной провал российских разработчиков оружия
Comments UA
2024-10-15T12:18:11Z
Почему провалилась украинская оборона на Курщине: главные причины
Comments UA
2024-10-11T18:24:19Z
Король Чарльз ІІІ приостановит лечение рака: в чем причина
Фокус
2024-10-08T10:27:13Z
Много 10-11-классников выезжают за границу - глава Минобразования
Корреспондент
2024-10-11T14:10:53Z
Пенсионерам старше 70 лет увеличат выплаты: условия и суммы
Знай
2024-10-06T13:36:26Z
Минус 30 грн в чеке: супермаркеты резко снизили цены на селедку, скумбрию и карпа
Знай
2024-10-11T20:12:50Z
Тарифы на электроэнергию вырастут: какие квитанции украинцам ждать с 1 ноября
Знай
2024-10-01T19:42:53Z
Цены заоблачные: почему зимой картофель подорожает до 55 грн за килограмм
Comments UA
2024-10-08T16:27:57Z
Отключили свет за долги: как действовать, чтобы не пришлось платить еще больше
Знай
2024-10-15T12:12:38Z
Министерство энергетики: Украина вступает в зиму с полной готовностью энергосистемы
Comments UA
2024-10-15T12:00:40Z
Неприятный сюрприз от "Ощадбанка": как не попасть в ловушку
Знай
2024-10-13T03:06:18Z
Россияне атаковали энергообъекты в трех областях
Корреспондент
2024-10-10T08:55:20Z
Украинцам объяснили, почему банки взимают до 30% за закрытие счетов
Знай
2024-10-13T18:06:44Z
Что вызывает "мушки" перед глазами: возрастные изменения или серьезная опасность
Знай
2024-10-13T17:21:25Z
В каком возрасте стоит бросить курить: отказ от вредной привычки поможет прожить намного дольше
Фокус
2024-10-10T12:57:30Z
Медики бьют тревогу из-за детей: на что обратить внимание
Знай
2024-10-10T20:51:32Z
«Делайте это каждый день»: врач выбрал лучшее упражнение, которое продлевает жизнь
Marie Claire
2024-10-12T03:00:53Z
Сезонные овощи на столе: интересные факты о моркови
UAToday
2024-10-15T12:00:33Z
Для работы, спорта и прогулок: какую обувь выбрать, чтобы не болела спина
Marie Claire
2024-10-15T10:03:32Z
В Минздраве рассказали, когда в аптеках можно будет приобрести лекарства с медицинским каннабисом
Фокус
2024-10-02T05:13:18Z
Почему нужно есть чеснок каждый день: вы удивитесь его пользе
UAToday
2024-10-15T09:00:45Z
Брейкдансер, который постоянно крутился на голове, заработал себе лысину и нарост на черепе
Фокус
2024-10-15T07:06:32Z
Два месяца боев в Курской области: подсчитаны потери Украины и России
Comments UA
2024-10-06T12:00:10Z
Солнца не ждать? Синоптики дали прогноз на новую рабочую неделю в Украине
UAToday
2024-10-06T20:30:20Z
"Это караул", — предатель Царев подсчитал, сколько времени понадобится армии РФ на захват Донбасса. ВИДЕО
Новости Украины
2024-10-09T18:54:17Z
"Все в русском стиле": в ВСУ рассказали, как ВС РФ брали и не взяли Каменское на Запорожье
Фокус
2024-10-08T18:45:52Z
В СНБО рассказали, когда ожидают новых массированных обстрелов со стороны РФ
ZN UA
2024-10-15T12:04:19Z
Супруги в Киеве присвоили средства на ремонте сквера: в схеме фигурирует "Киевзеленстрой"
Comments UA
2024-10-15T11:51:10Z
На контрольном посту мужчина начал резать себе руки: кто его остановил
Comments UA
2024-10-04T13:21:51Z
Украина конфисковала сухогруз, незаконно заходивший в порты временно оккупированного Крыма
Известия Киев
2024-10-10T10:38:18Z
Стали известны последствия авиаудара по Харькову
Корреспондент
2024-10-08T17:24:27Z
В Сумах произошли взрывы
TSN
2024-10-06T20:21:01Z
В Тель-Авиве произошел теракт - людей расстреляли из автоматов на трамвайной остановке
Комсомольская правда
2024-10-01T17:10:25Z
Под Кривым Рогом произошло землетрясение магнитудой 3,3 балла: подробности
Фокус
2024-10-08T22:06:27Z
Дрон атаковал военное училище в Москве: подробности с ВИДЕО
Новости Украины
2024-10-06T14:13:58Z
Пассажир летел рейсом первого класса: он не ожидал увидеть такое на борту
Comments UA
2024-10-15T12:03:54Z
В Одессе разоблачили организатора фиктивных браков для уклонистов
Корреспондент
2024-10-15T12:03:17Z
В Киевской области и Одессе задержали поджигателей военных авто
Корреспондент
2024-10-10T10:48:39Z
Во Львове 18-летняя девушка как маньяк расправилась с мужчиной
TSN
2024-10-10T11:51:31Z
На Прикарпатье медведица напала на лесника
Апостроф
2024-10-10T11:00:26Z
Придется привыкать: водителям приготовили много сюрпризов в страховании авто
Знай
2024-10-05T02:51:43Z
Первый электромобиль Cadillac Escalade подорожал в 4 раза за считанные минуты
Фокус
2024-10-15T09:57:54Z
Топ регионов по регистрации электрокаров: что выбирают украинцы
Comments UA
2024-10-15T08:57:28Z
Noctua подтвердила, что коричневый 1600-ваттный блок питания Seasonic выйдет в этом году
Overclockers
2024-10-15T05:48:49Z
Citroen презентовали сразу три обновленные модели: подробности, фото и видео
Фокус
2024-10-14T15:51:56Z
В Дании конфисковали арендованный Ferrari за движение со скоростью более 200 км/ч
Европейская правда
2024-10-14T15:39:04Z
Двухколесный раритет: старый 88-летний мотоцикл продали по цене нового Ferrari
Фокус
2024-10-14T14:51:15Z
На европейский рынок выйдет недорогой компактный электрокроссовер от Stellantis
Фокус
2024-10-14T14:00:34Z
ТОП-5 авто сентября: какие модели выбирали украинцы
Comments UA
2024-10-14T10:03:35Z
Крупнейший шторм в Солнечной системе: таким Большое красное пятно на Юпитере еще не видели
Фокус
2024-10-04T07:45:54Z
Иран нашел способ заставить Кремль расплатиться за поддержку в войне против Украины
Новости Украины
2024-10-13T05:57:07Z
Эксперт рассказал, какие преимущества может дать Украине налаживание сотрудничества с учеными, выехавшими за границу
ZN UA
2024-10-05T07:22:19Z
"Погружает с первых минут": Ремейк Silent Hill 2 получает восторженные отзывы от первых покупателей, рейтинг в Steam — 95%
GameMag
2024-10-06T19:58:38Z
В Иордании нашли гробницу с человеческими останками и "чашей Грааля"
Апостроф
2024-10-15T12:12:14Z
Death Note: Killer Within получила возрастной рейтинг — по аниме «Тетрадь смерти» выйдет игра для консолей
GameMag
2024-10-15T11:22:37Z
Укрпочта кардинально изменит функционал мобильного приложения
Хвиля
2024-10-09T15:39:36Z
Официально: Роскомнадзор приступил к блокировке Discord в России
GameMag
2024-10-08T19:46:10Z
От создателей Blasphemous: Тактика The Stone of Madness о побеге из иезуитского монастыря выйдет 28 января 2025 года
GameMag
2024-10-15T11:10:34Z
Удивительно свежий и вкусный: рецепт восточного салата из красной капусты
Фокус
2024-10-10T19:21:56Z
Как правильно хранить чеснок на зиму, чтобы он остался свежим: полезные советы
Политека
2024-10-12T14:42:11Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 7 по 13 октября 2024 года
Фокус
2024-10-06T19:15:34Z
Ощущение невесомости: самые экстремальные американские горки разгоняют до 206 км/ч
Фокус
2024-10-15T11:06:40Z
Блонд «крем-брюле»: самое трендовое окрашивание осени и зимы 2024/25
Marie Claire
2024-10-15T11:01:00Z
Простые лайфхаки помогут правильно топить печь, чтобы сэкономить и греться дольше
Знай
2024-10-15T10:54:55Z
Так решили звезды: какая кошка подходит вам по знаку Зодиака
Фокус
2024-10-15T09:06:29Z
Можно ли замораживать хлеб и как это сделать: пошаговая инструкция/Не все виды хлеба можно замораживать
Апостроф
2024-10-15T08:12:35Z
Квашеная капуста с яблоками, как у бабушки: рецепт, проверенный годами/Она имеет тонкий фруктовый вкус и аромат
Апостроф
2024-10-15T06:57:11Z
Украинский чемпион мира Беринчик будет защищать титул в андеркарде реванша Усика и Фьюри
ZN UA
2024-10-05T08:55:06Z
Пловчиха Луана Алонсо завела страницу на OnlyFans после скандала на Олимпиаде в Париже
Фокус
2024-10-15T11:42:40Z
Жан Беленюк объяснил, почему завершил спортивную карьеру и как его уговаривали остаться
Апостроф
2024-10-15T09:57:42Z
Во время матча украинский футболист Гуцуляк получил сильную травму: что говорят врачи
Фокус
2024-10-15T00:51:15Z
У сборной Украины очень сложная группа – Ребров
ZN UA
2024-10-14T22:42:56Z
Ліга націй. Словаччина здолала Азербайджан
Football.ua
2024-10-14T18:04:58Z
Вучич развернул флаг России на футбольном матче сборной Сербии
ZN UA
2024-10-14T14:33:39Z
Настраиваемся на победу в матче с Чехией – Ребров
ZN UA
2024-10-13T21:48:20Z
Криштиану Роналду отметился двумя рекордами в матче за сборную Португалии
ZN UA
2024-10-13T10:55:38Z