MY.UAНовини
Парадокс Гокінга: чому фізики досі не вирішили інформаційну загадку чорних дір
Парадокс Гокінга: чому фізики досі не вирішили інформаційну загадку чорних дір

Парадокс Гокінга: чому фізики досі не вирішили інформаційну загадку чорних дір

Чорні діри кодують інформацію на своїх поверхнях, але випаровуються за допомогою випромінювання Гокінга. Чи зберігається ця інформація, і якщо так, то як?

Ще 1974 року знаменитий фізик Стівен Гокінг виявив, що чорні діри не є вічно стабільними об'єктами, а втрачають масу за допомогою випромінювання, яке пізніше було названо випромінюванням Гокінга, поки повністю не випаруються. Пізніше було доведено, що чорні діри кодують величезну кількість інформації на своїх поверхнях, тоді як випромінювання Гокінга не повинно містити жодної додаткової інформації. Чи знищується тоді інформація, яка пішла на створення чорної діри? Чи вона якимось чином кодується у вихідному випромінюванні? Це називається інформаційним парадоксом чорної діри або парадоксом Гокінга. Навіть у 2024 році цю загадку фізики так і не вирішили, пише Big Think.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Інформаційний парадокс чорної діри

Відомо, що ентропія у Всесвіті завжди збільшується. З іншого боку, загальний обсяг інформації у фізичній системі може тільки залишатися колишнім або збільшуватися, але він ніколи не може зменшуватися.

Але для чорних дір виникає парадокс. Якщо кинути в чорну діру будь-який об'єкт, він зберігатиме інформацію. Вона потрапить у чорну діру і додасть їй маси та розміру. Коли чорна діра випаровується за допомогою випромінювання Гокінга, то інформація, закодована в цьому випромінюванні, як пророкують теорії, буде абсолютно випадковою, наче інформація була стерта. Незважаючи на постійні заяви про те, що інформаційний парадокс чорних дір вирішено, насправді це не зовсім так.

Кожна частинка і система частинок, які існують у Всесвіті, мають певну кількість інформації. Деякі з цих властивостей є статичними, як-от маса, заряд, кількість протонів, нейтронів, електронів тощо. Але інші властивості залежать від системи, частиною якої є частинка, а також від історії її взаємодій. Якби фізики могли знати точний квантовий стан кожної включеної в систему частинки в будь-який момент часу, то можна було б отримати всю інформацію про частинку. У реальності це ні фізично, ні практично неможливо.

Замість того, щоб думати про ентропію як про міру безладу, правильніше думати про неї, як про кількість інформації, якої бракує, необхідної для визначення конкретного мікростану системи. Це визначення ентропії є ключем до розуміння ідеї квантової інформації.

У нашому Всесвіті ентропія повної фізичної системи ніколи не може зменшитися, а тільки збільшитися або ж залишитися колишньою. Ось чому інформаційний парадокс чорної діри є справжньою головоломкою.

Інформація в чорній дірі

Що відбувається з інформацією, яка потрапила в чорну діру? У принципі, вона може бути закодована на поверхні самої чорної діри. Але ентропія чорної діри не дозволяє зберігати інформацію вічно. З часом чорна діра зникає завдяки випромінюванню Гокінга. Але це випромінювання ніяк не кодує інформацію, яка спочатку пішла на створення чорної діри. Десь інформація була знищена. Це ключова загадка, що стоїть за інформаційним парадоксом чорних дір. Ця інформація існує, як і ентропія, і вона потрапляє в чорну діру як під час її створення, так і в міру її зростання. Що є предметом суперечок, і що насправді є великим питанням, що стоїть за парадоксом, то це те, чи повертається ця інформація назад чи ні.

Спосіб, яким фізики обчислюють, що виходить із чорної діри за допомогою випромінювання Гокінга, не сильно змінився за останні 50 років. Для цього використовують теорію відносності Ейнштейна і квантову теорію. Виходячи з цього стає відомо, випромінювання Гокінга має температуру, спектр, ентропію та інші властивості, якими воно володіє, включно з тим фактом, що воно не кодує початкову інформацію. З плином часу чорна діра втрачає масу, внаслідок чого інтенсивність випромінювання, а також температура й ентропія випромінювання збільшуються, поки чорна діра повністю не зникне.

Чорні діри кодують інформацію на своїх поверхнях, але випаровуються за допомогою випромінювання Гокінга. Чи зберігається ця інформація, і якщо так, то як?
Фото: IFLS

Куди зникає інформація чорної діри?

Отже, куди поділася вся первісна інформація, якщо вона якимось чином не з'являється у випромінюванні? Або вона все ж таки існує у випромінюванні? Передбачається три варіанти:

  • Втрата інформації відбувається, але не є проблемою через якийсь процес, який вчені не розуміють, і він дозволяє втраті інформації відбуватися без парадоксів.
  • Незважаючи на те, що чорні діри випускають випромінювання так, як вважається, інформація не втрачається і якимось чином закодована в цьому випромінюванні, що означає, що фізики, імовірно, роблять невірні висновки, ґрунтуючись на зроблених припущеннях.
  • Цілком можливо, щось не так із фундаментальними припущеннями, які було зроблено під час формулювання інформаційного парадокса, і фізики взагалі не розуміють ентропію чорної діри правильно.

Хоча пропоновані рішення необов'язково обмежуються цими трьома варіантами, більшість фізиків зазвичай очікують, що щось цікаве відбувається або в другому, або в третьому випадку.

Простір за межами чорної діри надзвичайно складний, навіть якщо розглядати його як ідеалізовану, а не реалістичну систему. Важливим фактом є те, що цей простір поводиться як не статична, рухома сама по собі сутність. Фізики припускають, що закони загальної теорії відносності, як і раніше, абсолютно точні для опису динаміки простору на квантовому рівні. Передбачається, що квантові ефекти, які створюють випромінювання Гокінга, важливі. Але будь-які квантові ефекти, що виникають під час розгляду простору як класичного фону, яким він може і не бути, можна ігнорувати. Фізики працюють із таким підходом для пояснення парадоксу Гокінга. Але він не є повністю правильним.

Парадокс Гокінга так і не вирішено

Незважаючи на періодичні та неодноразові заяви вчених про те, що інформаційний парадокс чорних дір практично вирішено, це не так. Досі не отримано точних відповідей на питання, які стосуються правильних квантових властивостей для вихідного випромінювання Гокінга і того, де саме інформація опиняється, коли чорна діра повністю розпалася. Досі фізики не з'ясували чи зберігається інформація чорної діри, і якщо так, то як?

Доброю новиною є те, що вчені досягли прогресу у розв'язанні основного питання інформаційного парадоксу чорної діри. Тепер можна з достатньою часткою впевненості стверджувати, що одне з припущень, які лягли в основу проблеми, є невірним. Не можна просто дивитися на простір зовні чорної діри, коли обчислюється вихідне випромінювання. Існує безперервна взаємодія між цим випромінюванням і внутрішньою частиною чорної діри. У міру випаровування чорної діри внутрішня частина починає містити інформацію, пов'язану з вихідним випромінюванням, і, таким чином, внутрішню частину чорної діри більше не можна ігнорувати.

Але фізики все ще далекі від точного визначення того, куди саме йде ця інформація і як, і чи йде вона взагалі з чорної діри.

Як уже писав Фокус, фізики знають, як розкрити таємницю перших миттєвостей після Великого вибуху. У перші хвилини після народження Всесвіту відбувалися різні процеси, які вплинули на його еволюцію, але існує так звана односекундна прогалина в знаннях учених.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Нелегальний перетин кордонів ЄС помітно впав з початку 2024 року
Европейская правда
2024-10-15T17:15:38Z
Україна готується до зими і російських атак: Зеленський заслухав низку доповідей
24tv
2024-10-15T17:15:34Z
Справи Майдану: судитимуть «беркутівців», які 20 лютого здійснили перші постріли
УкраинФорм
2024-10-15T17:15:29Z
Росія за тиждень витрачає на війну в Україні більше, ніж 80% її регіонів за рік
ГЛАВКОМ NET
2024-10-15T17:12:43Z
Борис Джонсон запевняв Путіна, що Україна не вступить до НАТО, – нові дані з книги Боба Вудворда
360ua.news
2024-10-15T17:12:24Z
Скоро РФ завдасть масованих ударів: названо дату нової атаки
TSN
2024-10-15T17:09:20Z
Уряд Польщі схвалив стратегію протидії нелегальній міграції: ЗМІ дізнались нові деталі
Европейская правда
2024-10-15T17:08:04Z
Міністр оборони Польщі не вважає вступ України в ЄС життєво важливим, тому висуває історичні вимоги
Европейская правда
2024-10-15T17:06:27Z
Обовʼязкова евакуація на Купʼянщині та викриття корупційних схем у трьох регіонах. Головне за 15 жовтня
ГЛАВКОМ NET
2024-10-15T17:00:51Z
Відвідувачі опери блювали і непритомніли під час вистави зі справжнім сексом на сцені – фото
TSN
2024-10-11T06:58:13Z
Зручно та практично: для чого на Галичині використовували бамбетель
24tv
2024-10-08T18:24:51Z
Це найсмачніша картинка, яка взагалі може бути, - Олег Тістол про різні проєкти українських грошей
Политека
2024-10-08T18:31:34Z
Фінальний трейлер «Єретик» ─ Г’ю Грант як маніяк та Софі Тетчер як жертва в релігійному горорі про «випробування віри»
ITC
2024-10-15T17:16:08Z
Геніальна музика та складний сюжет: у Нацопері поставили "Трубадура" Джузеппе Верді
ZN UA
2024-10-15T17:13:54Z
З 2014 року псевдоукраїнські виконавці «лили воду на російський млинчик» - Скрипка
УкраинФорм
2024-10-15T17:00:05Z
Ніколи не виходять з моди: дизайнери назвали 3 кольори кухні, які є актуальними завжди
24tv
2024-10-15T16:39:46Z
Схід Opera до дня народження Шевченка готує оперу-кабаре «ТГШ. Подорож у часі»
УкраинФорм
2024-10-15T16:39:40Z
Ілон Маск зганьбився: навіть смішно, звідки він черпав свої геніальні знахідки
InternetUA
2024-10-15T16:22:44Z
Командувач Сухопутних військ ініціював розслідування інциденту в підрозділі «Асгард»
УкраинФорм
2024-10-15T17:13:28Z
Із Куп'янська і трьох прилеглих громад оголосили обов'язкову евакуацію усіх цивільних
УкраинФорм
2024-10-15T17:12:10Z
Збитки на 8 мільярдів доларів: РФ пережила "чорний день" внаслідок роботи ЗСУ
GlavRed
2024-10-15T17:06:30Z
Нацрада закликала медіа коректно висвітлювати мобілізацію та ТЦК
1News
2024-10-15T17:03:01Z
Подружжя зі США пробігло понад тисячу кілометрів на підтримку українців
Комсомольская правда
2024-10-15T16:37:06Z
"Жінка тут – трофей": реклама Третьої штурмової викликала хвилю критику – що не сподобалося
TSN
2024-10-15T16:33:32Z
У фінській Лапландії пройдуть великі артилерійські навчання НАТО
Европейская правда
2024-10-15T16:28:18Z
Ракета F-16 дістала Су-34 РФ: ЗМІ розкрили подробиці повітряного бою
GlavRed
2024-10-15T16:27:04Z
Священник пояснив, чи гріх робити пластичні операції: запам'ятайте це
24tv
2024-10-15T16:24:42Z
Врожай-2023 приніс українським компаніям утричі більший прибуток від очікуваного
УкраинФорм
2024-10-15T17:12:29Z
Відключення світла: як діятимуть графіки 16 жовтня
ГЛАВКОМ NET
2024-10-15T17:09:22Z
На Київщині запрацює платформа «Діалог влади та бізнесу»
УкраинФорм
2024-10-15T17:00:56Z
Унікальна електростанція з підводних "зміїв" досягне потужності 200 МВт
InternetUA
2024-10-15T16:44:50Z
Європейська асоціація заявляє про загрозу зупинки підприємств через зупинку бронювання
ГЛАВКОМ NET
2024-10-15T16:42:39Z
Ціни на яйця трохи зросли: яка вартість десятка у жовтні 2024 року
24tv
2024-10-15T16:33:10Z
Дохід родини та вартість послуг: що впливає на розмір субсидії
24tv
2024-10-15T16:33:01Z
Енергетичне співтовариство спростувало чергову дезінформацію експерта Харченка
TSN
2024-10-15T16:09:10Z
Нові податки для українців: Гетманцев пояснив, як вони нараховуватимуться
24tv
2024-10-15T16:03:25Z
Литиме дощ і вдарять заморозки: в Україні скоро ще більше впаде температура
GlavRed
2024-10-15T17:15:02Z
Коли в Україні потепліє і чи надовго: прогноз синоптиків
24tv
2024-10-15T17:03:27Z
Ситуація загострюється: Харківська ОВА оголосила повну евакуацію цивільних
Фокус
2024-10-15T17:00:28Z
До програми «Національний кешбек» долучилися 58 торговельних мереж на Харківщині
УкраинФорм
2024-10-15T16:51:48Z
У Донецькій ОВА розповіли про рівень готовності до опалювального сезону
УкраинФорм
2024-10-15T16:51:35Z
Росія зовсім близько: в одному з міст під Харковом оголошено обовʼязкову евакуацію
GlavRed
2024-10-15T16:33:03Z
Місто у руїнах, Червона армія у «котлі»: архівні фото битви за Київ під час Другої світової
GlavRed
2024-10-15T16:27:54Z
ДПСУ знищили ворожий мінометний розрахунок та вантажівку
TSN
2024-10-15T16:10:06Z
Справжня лють: українські бійці ліквідували групу російських окупантів
TSN
2024-10-15T16:09:13Z
Чи справді імбирний чай є корисним для організму
24tv
2024-10-15T17:12:39Z
Щоденне відчуття тривоги: симпоми, причини та як з нею боротися
TSN
2024-10-15T16:09:47Z
Який хліб є найкориснішим: 4 види, які можна їсти навіть на дієті
24tv
2024-10-15T15:57:47Z
Чи варто змушувати партнера ревнувати: як це впливають на стосунки
24tv
2024-10-15T15:48:30Z
Як довго захищає вакцина проти грипу
24tv
2024-10-15T14:42:09Z
Правило ранкової години Джеффа Безоса: як цей час може змінити життя
24tv
2024-10-15T14:15:02Z
Полийте город восени дармовим домашнім засобом з простих продуктів: позбудетесь хвороб і шкідників
TSN
2024-10-15T14:10:31Z
Смачна маринована капуста швидкого приготування: можна їсти наступного дня
TSN
2024-10-15T14:10:18Z
7 продуктів, які треба їсти після 50, щоб зберегти пам’ять і міцне здоров’я до глибокої старості
TSN
2024-10-15T14:10:10Z
В Одесі затримали групу зловмисників, які вимагали в юнака $20000 надуманого боргу
Украина Криминальная
2024-10-15T16:54:46Z
Чоловік повірив шахраям і втратив понад 200 тисяч гривень
InternetUA
2024-10-15T16:49:36Z
Цілий "килим" з мільйонів: двоє медиків створили незаконну схему заробітку, деталі скандалу
Политека
2024-10-15T16:43:23Z
У мережі пишуть про серйозну аварію з автобусом на Львівщині: що кажуть в поліції та ДСНС
24tv
2024-10-15T16:06:53Z
Правоохоронці підтвердили затримання в Ужгороді ректора через схему для ухилянтів
Комсомольская правда
2024-10-15T15:57:35Z
Кішка привела рятувальників до своїх кошенят, щоб врятувати їх від урагану "Мілтон"
Фокус
2024-10-15T15:36:10Z
У Київській області працівники коледжу організували схему ухилення від мобілізації, оформлюючи чоловіків до аспірантури
Khreschatyk
2024-10-15T15:18:41Z
Військові РФ атакували з дрона маршрутку у Херсоні
УкраинФорм
2024-10-15T15:10:00Z
Взято під варту мешканця Харківщини, який ґвалтував своїх малолітніх доньок
Украина Криминальная
2024-10-15T15:06:50Z
Вбиває двигун: механік назвав кнопку в автомобілі, яку не варто натискати
GlavRed
2024-10-15T16:27:52Z
Hyundai показала новий електричний кросовер Inster Cross
AutoCentre
2024-10-15T15:10:27Z
Audi показала потужний заряджений хетчбек із витратою всього 0,4 л на 100 км
Фокус
2024-10-15T14:51:12Z
Microlino представила у Парижі нову спадкоємницю BMW Isetta
AutoCentre
2024-10-15T14:16:56Z
Водіїв застерігають ні в якому разі не натискати цю "дуже небезпечну" кнопку
24tv
2024-10-15T13:36:59Z
На тести виїхав новий електрокросовер Cupra Raval
AutoCentre
2024-10-15T13:12:24Z
Дешевше 25 000 євро: стильний електромобіль для міста Microlino Spiaggina показали офіційно
AutoGeek
2024-10-15T13:00:54Z
Найменший і найдешевший кросовер Skoda показали за три тижні до прем'єри
Фокус
2024-10-15T13:00:27Z
General Motors показали електрифікований бронеавтомобіль нового покоління
Фокус
2024-10-15T12:15:34Z
Як підживити кімнатні квіти в горщику: найкращі способи господинь
Политека
2024-10-15T17:15:08Z
У Празі туристам заборонили відвідувати паби вночі
24tv
2024-10-15T17:12:10Z
Ніжний бісквітний рулет із джемом чи повидлом: рецепт простого та бюджетного десерту
Политека
2024-10-15T17:01:15Z
З непотребу у гарний аксесуар: які господарські речі легко перетворити на чудові вази
24tv
2024-10-15T16:42:39Z
Як пробачити та відпустити образу: дієві способи
TSN
2024-10-15T16:33:08Z
Навіщо насправді в СРСР розробили грановану склянку і чому в ній 16 граней
GlavRed
2024-10-15T16:27:57Z
Змушує німців біситися: чому в Німеччині не можна заходити в сауну в купальнику
GlavRed
2024-10-15T16:27:49Z
Як почистити взуття з нубуку: лайфхаки, які діють на всі сто
GlavRed
2024-10-15T16:27:29Z
Екран телевізора буде блищати, як новий: знадобиться лише один секретний елемент
GlavRed
2024-10-15T16:27:10Z
Новий мод The Witcher 3 повертає Ґеральта в Цинтру
ITC
2024-10-15T17:16:35Z
Чому одні нації бідні, а інші багаті: що про це кажуть Нобелівські лавреати
24tv
2024-10-15T17:12:38Z
Apple представила новий мініпланшет
УкраинФорм
2024-10-15T17:09:29Z
Нахилений на 45 градусів: чому курсор миші має саме таку форму
GlavRed
2024-10-15T16:27:13Z
Водний цикл Землі стає дедалі нестабільнішим
Portaltele
2024-10-15T16:03:39Z
Відчувається невагомість: яку швидкість розганяють найекстремальніші американські гірки
24tv
2024-10-15T15:57:01Z
В Android 16 можна буде запускати Linux-застосунки
InternetUA
2024-10-15T15:43:10Z
Нова технологія перетворить вуглекислий газ на "зелене" паливо: що придумали вчені
Фокус
2024-10-15T15:30:51Z
Три відмінності знайде лише людина із "зором орла": на загадку дається 15 секунд
GlavRed
2024-10-15T15:27:06Z
Ювентус хоче придбати Девіда
Football.ua
2024-10-15T17:07:15Z
Усик зберіг лідерство в рейтингу боксерів незалежно від вагової категорії за версією The Ring
TSN
2024-10-15T16:48:26Z
Довбик і Циганков "зірвали" трансфер росіянина в Жирону: як це сталося
24tv
2024-10-15T16:42:55Z
Фаті хоче переконати Фліка у своїй спроможності
Football.ua
2024-10-15T16:37:53Z
Кейн висловився щодо можливого призначення Тухеля головним тренером збірної Англії
Football.ua
2024-10-15T16:37:40Z
Ребров обійшов Буряка за кількістю матчів на чолі збірної України, наблизившись до топ-5 рейтингу
Football.ua
2024-10-15T16:18:16Z
Кваліфікація Євро-2025: збірна України U-17 завершила перший раунд поразкою від Бельгії
Football.ua
2024-10-15T16:09:18Z
Барселона хоче підписати Голанда до 2026 року
Football.ua
2024-10-15T16:03:12Z
Вказали на двері: чемпіон світу покидає Карпати – що сталось
24tv
2024-10-15T16:03:06Z