MY.UAНовини
Втрата ККД на 50% і ефект альбедо: як сонячні панелі працюють узимку і що потрібно врахувати
Втрата ККД на 50% і ефект альбедо: як сонячні панелі працюють узимку і що потрібно врахувати

Втрата ККД на 50% і ефект альбедо: як сонячні панелі працюють узимку і що потрібно врахувати

У холод сонячні батареї функціонують навіть ефективніше, ніж влітку. Про те, як не впустити ККД своєї домашньої електростанції, розповість Фокус.

Багато користувачів сумніваються в ефективності сонячних панелей восени та взимку. Однак не варто переживати тим, хто перейшов на альтернативні джерела енергії — фотоелементи генеруватимуть чисту енергію в непогожі та холодні дні. Про те, як саме вони функціонують, розповість Фокус.

Як сонячні батареї працюють у холодну пору року

Панелі працюють, перетворюючи сонячне світло на електрику за допомогою фотоелектричних елементів. Коли фотони сонячного світла потрапляють у ці елементи, вони вибивають електрони з атомів, генеруючи потік електрики.

Слід пам'ятати, що фотоелектричні панелі працюють, перетворюючи енергію сонця на електрику, а сонячні (теплові) панелі працюють, перетворюючи енергію сонця на тепло. У більшості випадків люди використовують фотоелектричні (PV) панелі. Однак не зайвим буде знати, як працюють різні типи пристроїв зі збору енергії Сонця.

Принцип роботи фотоелектричних елементів

Фотоелектричні панелі працюють, перетворюючи енергію сонця на електрику, пише snugg.com. Звідти електрику під'єднують до електричного ланцюга будинку, щоб нею можна було користуватися в міру необхідності. Також можна встановити батарею для зберігання енергії, що виробляється сонячними панелями, для подальшого використання. Фотоелектричні панелі добре працюють вдень, навіть коли хмарно. Алгоритм їхнього функціонування такий

  • Світло від сонця потрапляє на поверхню елемента.
  • Сонячне випромінювання поглинається шаром кремнію.
  • Електрони в кремнії рухаються, створюючи постійний електричний струм.
  • Постійний струм подається на сонячний інвертор, який перетворює його на змінний струм.
  • Змінний струм може подаватися або на вимикач вашого будинку для негайного використання, або на акумулятор для подальшого використання.
Сонячні панелі на балконі
Фото: WeDoSolar

Як працюють сонячні теплові батареї

Сонячні теплові панелі працюють, перетворюючи енергію сонця на тепло. Осідає конденсат, тобто гаряча вода, яка потім передається в систему гарячого водопостачання будинку і використовується для нагріву води, перш ніж знову направляється на сонячну панель. Сонячні теплові панелі працюють добре тільки тоді, коли сонце світить досить яскраво, щоб нагріти воду. Алгоритм такий:

  • Світло від сонця потрапляє на поверхню сонячної панелі.
  • Тепло від сонця поглинається спеціальною рідиною, що зазвичай складається з води та антифризу.
  • Нагріта вода закачується в теплообмінник, який знаходиться всередині резервуара для води будинку.
  • Теплообмінник нагріває воду в резервуарі для води, без зіткнення двох рідин.
  • Використана сонячна рідина закачується назад у сонячну панель для повторного нагрівання.

Сонячні панелі використовують світло, а не тепло для вироблення енергії. Тому навіть у холодні зимові дні панелі продовжуватимуть виробляти електрику, поки є денне світло.

Чого можна очікувати від сонячної електростанції взимку

Недоліки роботи сонячних панелей взимку

Є кілька факторів, які можуть вплинути на ефективність сонячних панелей взимку, повідомляє eonenergy.com:

Більш короткі світлові дні. Оскільки сонце встає пізніше і сідає раніше, протягом дня залишається менше годин, коли сонячне світло може потрапляти на панелі. Це знижує загальне вироблення чистої енергії.

Більш низьке сонце. У зимові місяці сонце не піднімається так високо, а це означає, що його світло повинно пройти через більшу частину атмосфери, перш ніж досягти фотоелементів. Це зменшує кількість "зеленої" енергії, яка може бути вироблена.

Хмарність. Похмуре небо є звичайним явищем взимку. Важкий хмарний покрив може блокувати більшу частину і без того слабкого зимового сонячного світла. Але навіть найбільш хмарний день не завадить сонячній батареї виробляти трохи енергії. ‍

Сніг. Товстий шар снігу може перешкодити сонячному світлу досягти сонячних елементів, поки він знову не розсіється. Але невеликий снігопад зазвичай швидко тане або зісковзує з панелей.

Важливо Сонячні панелі-довгожителі: фотоелементи з ККД 25% прослужать понад 30 років

Плюси зимової погоди для сонячних панелей

Є й позитивний бік того, як зима впливає на сонячні панелі, про це пише ЗМІ interestingengineering.com, посилаючись на генерального директора компанії MakeMyHouseGreen Левелліна Кінча.

Низькі температури. Фотоелементи на ділі працюють ефективніше в більш холодних умовах. Річ у тім, що низькі температури дають змогу електронам панелі рухатися вільніше, збільшуючи тим самим потужність генерації електроенергії. Таким чином ефективність пристрою зростає до 0,5% на кожен градус нижче 25 градусів Цельсія.

Ефект альбедо. У холодні ясні дні сніг на землі може діяти як дзеркало, відбиваючи додаткове сонячне світло на сонячні панелі. Це явище, відоме як "ефект альбедо", може дозволити їм генерувати ще більше "зеленої" енергії в холод.

Для довідки: альбедо — це відбивна здатність будь-якої поверхні, відношення потоку відбитої цією поверхнею радіації до потоку падаючої радіації, виражене у відсотках, — ред.

Кут нахилу. Кінч зазначив, що темне скляне покриття батарей сприяє швидкому таненню снігу. При цьому кут їхнього нахилу змушує розталий сніг зісковзувати, відкриваючи поверхню пристрою сонцю. Тільки рясний сніг може вплинути на падіння ККД. Однак уже розроблено і застосовується особливе смугове покриття, що змушує накопичений сніг швидко зісковзувати, що підвищує ефективність сонячних електростанцій на дахах будинків.

Коли сонячні панелі ефективніші: взимку чи влітку

Скільки енергії виробляють сонячні батареї взимку

Взимку кількість енергії, що виробляється сонячною панеллю, може знизитися на 50-70% максимум на 80%, згідно з даними snugg.com.

Тоді як одна сонячна панель потужністю 400 Вт може виробляти близько 2,4 кВт*год енергії в найсонячніший літній день, вона може виробляти лише 0,4 кВт*год у найпохмуріший зимовий день. Це відбувається тому, що взимку в день менше пікових сонячних годин, ніж влітку. Пікова сонячна година — це вимір сонячної енергії. Але це не те саме, що година сонячного світла. Це година з інтенсивністю сонячного випромінювання 1000 Вт на квадратний метр.

Оцінити щоденне вироблення енергії сонячною електростанцією можна за допомогою формули:

  • Щоденне вироблення (ват-години) = Потужність панелі (ват) × Пікові сонячні години (години)

Наприклад, взимку 400-ватна панель дасть близько:

  • 400 Вт × 1 година = 400 ват-годин (0,4 кВт*год)

Це доволі грубі розрахунки, під час яких не беруть до уваги такі фактори, як конкретні погодні умови, кут нахилу панелей та їхній напрямок тощо. Однак зорієнтуватися в питанні електрогенерації взимку формула допоможе.

Хороша новина в тому, що навіть у найкоротші і хмарні дні фотоелементи все ще виробляють енергію. І хоча один пристрій може виробляти всього 400 Вт на день, у будинку з 12-ма елементами генерація становитиме близько 4,8 кВт*год на день — приблизно половину щоденного споживання енергії в середньому будинку взимку.

Ремонт і моніторинг за сонячними панелями краще доручити професіоналам
Фото: Pexels

Максимізація ККД сонячних батарей взимку

Зима — найдорожча пора року для обігріву, оскільки навіть найпродуманіший будинок поступово втрачає тепло. Тому потрібно максимально ефективно використовувати сонячні електростанції, щоб скоротити витрати на електроенергію.

Ось кілька порад щодо максимальної ефективності сонячних панелей взимку від видання KiowaCountyPress:

Утримання в чистоті. Сніг і сміття можуть блокувати сонячне світло, тому обов'язково тримати панелі чистими для максимальної продуктивності. Для цього достатньо направити садовий шланг на дах або найняти професіонала, щоб він очистив їх ретельніше.

Регулювання кута нахилу. Взимку сонце знаходиться нижче в небі, тому регулювання нахилу батарей може допомогти вловлювати більше світла. Варто найняти професіонала, який зробить це безпечно.

Моніторинг і обслуговування. Регулярні перевірки допоможуть виявити будь-які проблеми на ранній стадії, а деякі системи дають змогу контролювати продуктивність фотоелементів з телефону.

Усунення перешкод. Великі дерева можуть блокувати сонячне світло. Якщо поруч із будинком є дерево, яке затінює сонячні панелі, варто його обрізати, щоб максимально збільшити кількість світла, що досягає пристроїв.

Встановлення акумулятора. Можна зберігати надлишки енергії в найбільш сонячні періоди для використання в подальшому. Це не збільшить вихідну потужність сонячної електростанції, але допоможе максимально ефективно використовувати енергію, яку вона виробляє. ‍

Професійна перевірка. Варто час від часу звертатися до експертів для обслуговування системи. Вони зможуть виявити й усунути будь-які неполадки, які користувачі могли не помітити.

Отже, сонячні панелі працюють взимку. І хоча вони можуть не виробляти стільки ж енергії, як навесні та влітку, все одно існує можливість забезпечити половину потреб будинку в електроенергії, якщо вживати заходів для підтримки фотоелементів у першокласному стані.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Як морозиво провокує страшні сни: дослідження
Gazeta UA
2025-07-03T10:09:40Z
З чого насправді виготовляють кукурудзяні палички та чи можна їх давати дитині
Знай
2025-07-03T08:51:49Z
Симптоми, які не можна ігнорувати в спеку
24tv
2025-07-03T08:27:37Z
Як допомогти помідорам швидше почервоніти: що треба зробити городникам просто зараз
TSN
2025-07-03T08:18:57Z
Як уберегти собак і котів від теплового удару: поради ветеринарів
Фокус
2025-07-03T08:06:20Z
Яка будова чоловічого тіла найбільше подобається жінкам
24tv
2025-07-03T07:51:33Z
Як морозиво може викликати нічні жахи: науковці вразили дослідженням
TSN
2025-07-03T06:51:38Z
Державне агентство з управління резервами офіційно розпочинає свою діяльність
УкраинФорм
2025-07-03T10:25:53Z
Україна збільшила максимальну потужність експорту світла до ЄС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T10:24:29Z
Стрибок євро під 50 грн: експерт сказав, чи варто швидко скуповувати валюту
GlavRed
2025-07-03T10:15:31Z
В Китаї почалася золота лихоманка: ціни на дорогоцінні метали рекордно зростають
24tv
2025-07-03T10:15:25Z
Українська рада зброярів підписала меморандум про співпрацю з німецькими виробниками
УкраинФорм
2025-07-03T10:06:48Z
Зеленський підписав зміни до Бюджетного кодексу для угоди про надра зі США
УкраинФорм
2025-07-03T10:03:26Z
Чумак змінив форму власності
AgroPortal
2025-07-03T10:00:45Z
Подорожчання молочних продуктів у Харкові: за що доведеться платити рекордно багато
Политека
2025-07-03T10:00:06Z
Український сервіс доставки ліків Liki24 залучив $9 млн для масштабування в Європі
AIN
2025-07-03T09:57:15Z
Держдеп США розкритикував Іран за припинення співпраці з МАГАТЕ
iPress
2025-07-03T10:25:54Z
Україна хоче отримати дозвіл на купівлю американської зброї через Європу – Politico
iPress
2025-07-03T10:25:38Z
У Пентагоні вважають, що ядерна програма Ірану відкинута на два роки
УкраинФорм
2025-07-03T10:25:02Z
Польща прокоментувала призупинення поставок американської зброї Україні
iPress
2025-07-03T10:25:01Z
Польща офіційно визнала події на Волині “геноцидом”
360ua.news
2025-07-03T10:24:33Z
RSF: Україна призупинила розслідування вбивства журналіста Айдоса Садикова через відсутність співпраці з боку влади Казахстану
Детектор М
2025-07-03T10:19:49Z
Меркель розповіла, як плакала через кризу в Греції
Европейская правда
2025-07-03T10:19:30Z
В Одесі пролунали вибухи: на місто летіла балістична ракета з Криму
GlavRed
2025-07-03T10:15:54Z
Президент Чехії не гарантує збереження військової допомоги Україні після виборів
Европейская правда
2025-07-03T10:06:57Z
Прощавай, пакет! 3 липня – Всесвітній день без поліетилену: чому він такий небезпечний і як його замінити?
Знай
2025-07-03T10:21:12Z
Не так спекотно і менше туристів: коли найкраще їхати на відпочинок до Італії
24tv
2025-07-03T10:06:50Z
Розлітаються, як гарячі пиріжки: готуємо хрумкі сирні кульки, що завжди в тренді
24tv
2025-07-03T09:39:01Z
"Обдерли як липку": що означає цей вислів та чому саме липа тут фігурує
24tv
2025-07-03T09:30:11Z
Де число, яке відрізняється: треба знати 6767 серед 6768
GlavRed
2025-07-03T09:27:56Z
Китайський гороскоп на завтра 4 липня: Кроликам - проблеми, Свиням - домовлятися
GlavRed
2025-07-03T09:27:19Z
Секрети багатого врожаю капусти: зробіть це для формування тугих головок
24tv
2025-07-03T09:12:19Z
Привітання з днем народження племіннику
24tv
2025-07-03T08:42:43Z
Постільна білизна буде гладенькою і без праски: засіб з кухні на 2 хвилини
24tv
2025-07-03T08:30:28Z
У Курській області ліквідували заступника головнокомандувача ВМФ РФ
ZN UA
2025-07-03T10:27:32Z
Окупанти почали наносити удари по ТЦК: військовий пояснив, на що націлився ворог
GlavRed
2025-07-03T10:24:38Z
За кордоном через війну перебуває 5,6 мільйона українських мігрантів
УкраинФорм
2025-07-03T10:21:17Z
Україна масштабує виробництво дронів: Умєров розповів, скільки виготовлятимуть на рік
TSN
2025-07-03T10:18:57Z
Американські розробники представили легкий безпілотний літак X-56A
InternetUA
2025-07-03T10:16:31Z
У Латвії зібрати гумдопомогу для України
УкраинФорм
2025-07-03T10:15:56Z
Швейцарія та Німеччина підписали угоду про спільну закупівлю систем ППО — Bloomberg
ZN UA
2025-07-03T10:13:35Z
Зеленський привітав воїнів-зенітників з професійним святом
УкраинФорм
2025-07-03T10:12:51Z
Розвернуть на кордоні: кого з чоловіків не випустять з країни попри законне право
Знай
2025-07-03T10:12:02Z
Гороскоп на завтра 4 липня: Дівам - непроханий гість, Рибам - грандіозний успіх
GlavRed
2025-07-03T10:24:15Z
Росія хоче зірвати мобілізацію: саме така мета в атак на ТЦК, – речник Сухопутних військ
24tv
2025-07-03T10:18:19Z
Від ракетного удару Росії загинув заступник командира 110 ОМБр Дмитро Романюк
24tv
2025-07-03T10:15:41Z
На фронті загинув один із лідерів «Пласту» та співтворець Самооборони Майдану
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T10:15:33Z
З квітня по червень зафіксували 20 звернень до медиків через укуси змій
УкраинФорм
2025-07-03T10:15:01Z
Росія вдарила балістикою по Одесі серед білого дня, над містом дим
Telegraf
2025-07-03T10:06:18Z
Демченко розповів про активність військ РФ на сумському напрямку
ZN UA
2025-07-03T10:03:41Z
«Природа в мегаполісі». Чи потрібна нам річка Либідь?
ZN UA
2025-07-03T10:03:32Z
Медійник-колаборант з Маріуполя Андрій Кіор зареєстрував в Росії пропагандистський канал
Детектор М
2025-07-03T10:03:19Z
Cудитимуть перебіжчика з Херсона, якого затримали в районі ведення бойових дій
Украина Криминальная
2025-07-03T10:15:14Z
На Харківщині розірвався знайдений у полі снаряд, поранений чоловік
УкраинФорм
2025-07-03T10:12:56Z
Стали відомі подробиці автокатастрофи через яку загинув Жота
Football.ua
2025-07-03T10:03:30Z
Крит горить: вогонь загрожує курортам, туристів евакуюють – шокуючі відео
24tv
2025-07-03T10:03:26Z
На Рахівщині судитимуть керівницю поштового відділення, яка привласнила майже ₴70 тис
Украина Криминальная
2025-07-03T10:03:10Z
Двоє загиблих, кількість постраждалих зросла до 21: у Полтаві розповіли про наслідки атаки РФ
УкраинФорм
2025-07-03T09:57:14Z
До Молдови за 13 000 доларів: у столиці затримали незаконного «турагента»
Украина Криминальная
2025-07-03T09:54:43Z
У Конотопі внаслідок атаки дронів знищено об’єкт інфраструктури
1News
2025-07-03T09:54:40Z
У Житомирській області вже понад 80 постраждалих унаслідок вибухів на підприємстві
Лига
2025-07-03T09:54:17Z
Pat Seventhproof презентував пісню до Дня Армійської авіації ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T10:09:28Z
Анна Трінчер в ультракороткій сукні влаштувала спокусливу фотосесію у Парижі
Gazeta UA
2025-07-03T10:09:20Z
Відома українська відьма Таня Гай вперше заспівала
Вива
2025-07-03T09:57:30Z
Анна Добриднєва презентувала україномовну версію довгоочікуваного треку
Вива
2025-07-03T09:45:58Z
Померла заслужена артистки України Тетяна Шеліга, яка останні два місяці перебувала в тяжкому стані
TSN
2025-07-03T09:33:09Z
Влад Яма з-за кордону "підколов" українців, які запитали у нього про повернення додому
Фокус
2025-07-03T09:30:54Z
"Я не хороша дівчинка": Олена Шоптенко здивувала зізнанням
GlavRed
2025-07-03T09:27:03Z
Її обожнювали українці: що відомо про покійну зірку "Коли ми вдома" Тетяну Шелігу
24tv
2025-07-03T09:21:27Z
Наймодніші босоніжки літа 2025: топові варіанти
24tv
2025-07-03T09:18:20Z
З мінівена у кросовери: представлено абсолютно новий Mitsubishi Grandis
ЗаРулем
2025-07-03T10:25:09Z
Світове автовиробництво демонструє впевнене зростання: статистика 2025 року
AutoCentre
2025-07-03T10:09:46Z
Lancia відроджує свою найвідомішу модель
Топ Жир
2025-07-03T10:03:58Z
Криза Tesla поглиблюється, продажі електромобілів падають більш стрімко
AutoGeek
2025-07-03T09:33:52Z
Новий електричний седан Hyundai підвищує планку за стандартами Ioniq 5 N
Топ Жир
2025-07-03T09:18:39Z
Mercedes показав новий розкішний фургон, який замінить V-Class
AutoCentre
2025-07-03T09:04:38Z
Автомобіль у спеку: які речі краще не залишати в салоні
360ua.news
2025-07-03T08:45:39Z
Неякісна збірка і несправності: яких моделей слід уникати, шукаючи вживане авто
Фокус
2025-07-03T08:27:16Z
З електричними гальмами: суперкар Ferrari Amalfi показали офіційно
AutoGeek
2025-07-03T08:21:47Z
Вільярреал орендував захисника в Наполі
Football.ua
2025-07-03T10:21:04Z
ФІФА знизила ціну квитків на КЧС-2025 через напівпорожні трибуни
ZN UA
2025-07-03T10:16:53Z
Криськів та Арройо дістали ушкодження
Football.ua
2025-07-03T10:16:30Z
Діогу Жота загинув в автокатастрофі
Football.ua
2025-07-03T10:15:40Z
Барселона виявляла інтерес до Думфріса
Football.ua
2025-07-03T10:09:16Z
Ф’юрі викликав Усика на третій бій
ГЛАВКОМ NET
2025-07-03T10:06:43Z
Що відомо про другого футболіста, який загинув в аварії разом з Діогу Жотою
24tv
2025-07-03T10:06:30Z
Фламенгу відмовив Евертону в захиснику, якого хочуть транзитом доправити до Роми
Football.ua
2025-07-03T09:58:34Z
Через 10 днів після весілля: загинув зірка "Ліверпуля" Діогу Жота
GlavRed
2025-07-03T09:57:50Z
Користувачі скаржаться на сильний перегрів Nintendo Switch 2
InternetUA
2025-07-03T10:01:13Z
Смартфони Google Pixel називають "улюбленими телефонами злочинців": що з ними не так
Фокус
2025-07-03T10:00:39Z
Смартфон Samsung викликає фурор у світі: яка модель стала дуже популярною
Фокус
2025-07-03T09:57:31Z
Темне фентезі від творців The Witcher 3, трейлер Little Nightmares III і нова My Hero Academia — всі анонси з літнього шоукейсу Bandai Namco
ITC
2025-07-03T09:37:33Z
Найцікавіші нові ігри липня 2025
ITC
2025-07-03T09:33:53Z
Розробник Amazon вже рік працює по 30 хвилин на день — через «дискримінацію» від колег з Індії
ITC
2025-07-03T09:33:52Z
Вийшов складаний Honor Magic V5 за $1250 — смартфон став тоншим, а батарея більшою
ITC
2025-07-03T09:33:44Z
Opera 120 отримала власний ШІ-перекладач на 40 мов та покращення безпеки
ITC
2025-07-03T09:33:32Z
Третій випадок в історії: у Сонячній системі знайшли новий міжзоряний об'єкт
24tv
2025-07-03T09:33:32Z