MY.UAНовини
Земля — це великий космічний корабель, чия "несуча здатність" уже на межі
Земля — це великий космічний корабель, чия "несуча здатність" уже на межі

Земля — це великий космічний корабель, чия "несуча здатність" уже на межі

Дослідники порівняли планету з МКС, яка являє собою систему замкнутого циклу.

Земля — це космічний корабель, подібний до МКС, пише астрофізик із Манчестерського університету Кіт Купер.

Учений пропонує — уявіть, що ваше життя проходить у місці, де ви постійно обмежені в ресурсах: воді, повітрі, їжі та енергії. Ваше виживання залежатиме значною мірою від того, як ви розпоряджатиметеся ресурсами та від навичок переробки. Саме з цим стикаються космонавти на борту МКС, а також зіткнуться перші поселенці на Місяці та Марсі, пише Space.com.

Саме так люди мають жити і на Землі, якщо хочуть захистити довкілля.

Космічна станція чи інопланетна база — це система із замкнутим циклом. Вона має виробляти власні ресурси, а потім переробляти їх, повертаючи в систему, тому що кількість усього обмежена. Якщо споживати занадто багато, в астронавтів може закінчитися повітря, їжа, вода або енергія, що може призвести до летального результату. Звісно, час від часу із Землі надходять запаси, тож ці системи не є на 100% замкнутими. А ось що справді є замкнутим колом, так це сама Земля, стверджує вчений.

"У Землі є своя несуча здатність (здатність витримувати навантаження під час підтримання нормального функціонування — ред.). Ще 1973 року вчені попередили, що, планета починає досягати межі своєї несучої здатності, і незабаром людство потребуватиме надто великої кількості енергії, їжі, прісної води і так сильно забруднюватиме атмосферу, що система замкнутого циклу стане нестійкою", — пише експерт.

Це видно вже зараз — по тому, як зміни клімату спричиняють дедалі більше посух, повеней, лісових пожеж та інших катастроф.

Несуча здатність Землі на межі
Фото: New Atlas

У новому дослідженні Німецького аерокосмічного центру докладно описано, як технології, розроблені для життя в космічному середовищі існування із замкнутим циклом, можуть бути застосовані на Землі.

На думку авторів дослідження, космічне середовище проживання має виконувати кілька функцій, щоб залишатися системою замкнутого циклу. Кожна з цих систем може бути застосована і на Землі.

  • По-перше, необхідно вирощувати та постачати в систему ресурси. У цьому разі під ресурсами розуміється все, що потрібно середовищу існування для функціонування: від їжі до енергії. Однак цією концепцією необхідно ретельно керувати, тому що, якщо її не контролювати, все обрушиться. Наприклад, якщо занадто швидко добути весь водяний лід із місячного реголіту, його не залишиться для постачання місячної бази протягом тривалого часу.
  • Друге завдання — переробка цих ресурсів, щоб вони не витрачалися занадто швидко. У середовищі існування із замкнутим циклом неперероблені відходи коштують дорого і можуть згодом погіршити стан середовища проживання. Така ситуація означала б, що того чи іншого ресурсу з кожним разом стає все менше. Крім того, вони можуть забруднювати навколишнє середовище, що знову ж таки веде до його погіршення.
  • Третє — самодостатність. За винятком періодичних поставок із Землі, космічне середовище проживання має бути здатне виробляти і ремонтувати все, що йому необхідно.
  • Нарешті, середовище проживання із замкнутим циклом має бути досить стійким, щоб нескінченно підтримувати екіпаж і будь-яке інше тваринне або рослинне життя. Якщо система виходить з ладу через зловживання, термін служби середовища проживання сильно скорочується.

"Уже зараз очевидно, що кожен із цих пунктів можна застосувати й на Землі", — підкреслює дослідник.

Космічні технології на Землі

Технології, які розробляються для космосу, можуть стати в пригоді й на Землі.

Найпростіший приклад — сонячні батареї. Вони були винайдені ще 1954 року, за часів вугільних електростанцій. У цю епоху сонячні панелі не були настільки популярними, оскільки в той час на Землі не було особливого застосування фотоелектричним елементам.

Уперше сонячні батареї вирушили в космос 1958 року, встановлені на супутнику Vanguard 1. До 1970-х років ці батареї стали досить потужними для використання на Землі. Сьогодні сонячні батареї можна зустріти всюди, середня панель виробляє 1,5 кіловата електроенергії на день, а до 2023 року сонячна енергія вироблятиме загалом 5,5% світової електрики без шкідливих викидів вугільних електростанцій або токсичних відходів ядерних реакторів.

Сонячні батареї було винайдено ще 1954 року
Фото: unsplash.com

Ще одна технологія, розроблена в космосі, яка може допомогти підтримати більш стійкий спосіб життя на Землі — харчова. Астронавти на МКС вирощують сільськогосподарські культури.

У 2021 році вперше на МКС було вирощено салат-латук, урожай якого зібрав астронавт NASA Майкл Гопкінс. Суть експерименту полягала в способі посадки насіння, його поміщали в спеціальну "подушку для насіння", в якій контролювали вивільнення добрив і глини, а також використовували спеціальні світлодіодні лампи для кращого фотосинтезу, які випромінювали більше червоного і синього світла.

Тепер ці лампи адаптуються для "вертикального землеробства" на Землі — стійкого способу вирощування культур, які не займають занадто багато землі в міських районах і повторно використовують воду, як на космічній станції. Вирощуючи їжу на вертикальних фермах поблизу населених пунктів, люди можуть скоротити транспортні витрати та знизити інтенсивне землеробство, яке призводить до великих викидів вуглекислого газу.

Колообіг води

На космічних станціях дуже важливо, щоб вода використовувалася повторно, тому що її дуже складно доставляти. Вся вода на МКС переробляється через систему регенерації води. Так, на космічній станції вся водяна пара, піт і навіть сеча переробляється на питну воду.

На Землі людям, можливо, і не доведеться пити воду з сечі, але у світі є безліч місць, де свіжа вода у великому дефіциті. Розроблена НАСА технологія відновлення води була ліцензована компаніями для виробництва портативних фільтрів, які дають змогу населенню отримувати чисту воду із забруднених джерел.

Вуглецеве очищення

Раніше на МКС кисень вироблявся системою, для якої щорічно потрібно було доставляти близько 400 літрів води із Землі. Таким чином, це не було системою замкнутого циклу.

Тепер же ЄКА розробило нову систему Advanced Closed Loop System (ACLS), яка може переробляти 50% вуглекислого газу на станції на кисень і більше не потрібно доставляти величезну кількість води із Землі.

Вузол переробки вуглекислого газу ACLS змішує водень і вуглекислий газ, витягнутий з повітря, для отримання води й метану. Метан викидається в космос як відходи, але блок генерації кисню здатний розділити воду на кисень і водень, останній з яких повертається в систему ACLS, щоб почати цикл заново.

На МКС вуглекислий газ переробляється на кисень
Фото: NASA

Однак до появи ACLS вуглекислий газ видалявся винятково за допомогою мінералу під назвою цеоліт, пори якого досить малі, щоб затримувати в них молекули вуглекислого газу і потім виводити їх у космос. Стефано Брандані та Джуліо Санторі з Единбурзького університету вважають, що цю технологію можна використовувати для зменшення вмісту вуглекислого газу в атмосфері Землі.

Вчені кажуть, що гігантські вентилятори могли б всмоктувати повітря з вуглекислим газом, і відправляти його до станцій з цеолітів, які будуть видаляти вуглекислий газ з повітря. Такі установки можуть бути використані в безпосередній близькості від джерел забруднень, видаляючи вуглекислий газ з відходів промисловості.

Хоча технологія уловлювання вуглекислого газу не може повністю видалити вуглекислий газ з атмосфери та запобігти глобальному потеплінню, вона може допомогти пом'якшити наслідки зміни клімату.

"Ми часто чуємо критику на адресу дорогих космічних програм, що вони — занадто дорога розкіш. Але при цьому саме космічні технології можуть допомогти нам жити краще на Землі", — підсумував астрофізик Кіт Купер.

Теги за темою
КосмосЗемля
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
4,32 гривні за кіловат чи вище: яким буде тариф на електроенергію у серпні
24tv
2025-07-16T08:12:15Z
Ощадбанк робить спробу замінити своїх працівників штучним інтелектом
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T08:06:08Z
Україна першою в Європі тестує Starlink: прорив чи ризик технологічної залежності?
ZN UA
2025-07-16T07:58:57Z
Імпорт свинини в Україну зріс у 4,5 раза: за пів року завезли 7,2 тис. тонн
Agravery
2025-07-16T07:52:49Z
Споживання електрики знову зросло - Укренерго
УкраинФорм
2025-07-16T07:49:59Z
Нафта дорожчає на тлі літнього попиту
УкраинФорм
2025-07-16T07:42:33Z
Стало відомо про стан енергосистеми після атаки РФ
1News
2025-07-16T07:34:14Z
USDA погіршило прогноз виробництва соняшнику в Україні
AgroPortal
2025-07-16T07:30:44Z
Люксембург перерахував €10 мільйонів до Фонду підтримки енергетики України
УкраинФорм
2025-07-16T07:22:22Z
Суд у Латвії скасував рішення про анулювання ліцензії телеканалу "Дождь"
Европейская правда
2025-07-16T08:04:57Z
Трамп нібито запропонував ідею удару по російській столиці — у Bloomberg назвали президента США безрозсудним
ZN UA
2025-07-16T08:01:58Z
Суд виніс другий вирок колаборанту Сальдо - 15 років ув’язнення за організацію псевдореферендуму
УкраинФорм
2025-07-16T08:01:03Z
Трамп сам телефонував Мерцу, щоб зпропонувати надати Україні більше Patriot, – WSJ
24tv
2025-07-16T08:00:45Z
Коханець-інформатор: у США судять офіцера, який видавав воєнні таємниці "українці" з сайту знайомств
InternetUA
2025-07-16T07:58:03Z
Швеція фінансуватиме американську зброю для України
360ua.news
2025-07-16T07:58:02Z
У Єкатеринбурзі затримали сина глави азербайджанської діаспори - ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-16T07:54:04Z
Франція відмовилась купувати зброю США для України: що стоїть за рішенням Макрона
TSN
2025-07-16T07:46:58Z
Європейський хід: як союзники змусили Трампа підтримати Україну зброєю
TSN
2025-07-16T07:46:46Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Тривала щоденна ходьба допомагає зберегти здоров’я спини
360ua.news
2025-07-16T08:13:40Z
Які продукти змінюють запах тіла
24tv
2025-07-16T08:04:14Z
Чим підживлювати огірки у липні для рясного врожаю: найефективніші варіанти
TSN
2025-07-16T07:46:36Z
"Гнила гарячка" повертається з минулого: у нас майже не залишилося антибіотиків від черевного тифу
Фокус
2025-07-16T07:36:20Z
Мама мала рацію: є справді вагома причина їсти суп під час застуди та грипу
Фокус
2025-07-16T07:31:38Z
Як діти переносять спеку: нове дослідження спростовує поширені міфи
24tv
2025-07-16T07:28:36Z
П'ять аптечних мереж сплатили рекордні 4,5 млрд грн податків у 2024 році
УкраинФорм
2025-07-16T06:58:22Z
Чоловіки в Україні не доживають до пенсії: лікарка пояснила, як це змінити
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T06:52:25Z
Мішенню стала енергетика. Зеленський розповів деталі нічної атаки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T08:12:49Z
Війська РФ ударили з артилерії по Нікополю, є загибла та поранені
УкраинФорм
2025-07-16T08:09:21Z
Попит на квартири вторинного ринку у Києві знизився: дані дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T08:06:50Z
"Протишоки", операції 24/7: як працюють мобільні військові шпиталі на передовій
24tv
2025-07-16T07:48:36Z
Війська РФ вночі вдарили дронами по Краматорську: пошкоджені будинки, дитсадок і склади
УкраинФорм
2025-07-16T07:34:03Z
У Полтаві перекриють рух транспорту: стало відомо, де планують запровадити обмеження
Политека
2025-07-16T07:31:47Z
Росіяни вдарили по Вінниці. Там є постраждалі та влучання в цивільну інфраструктуру
ZN UA
2025-07-16T07:22:37Z
Київ накриє дощами з грозами. Наскільки впаде температура найближчими днями
Telegraf
2025-07-16T07:10:20Z
Президент Литви нагородив бійців ССО за евакуацію полеглого добровольця, фото
Лига
2025-07-16T07:10:01Z
Ніхто не знав: біологічний син Джолі та Пітта шокував своїми досягненнями
GlavRed
2025-07-16T08:10:17Z
"У нього своє життя": Ксенія Мішина розповіла про зміни у спілкуванні із сином
GlavRed
2025-07-16T08:10:06Z
Мобілізований співак Крупін заявив про бажання ловити "ухилянтів" разом з ТЦК: йому нагадали про виступи в РФ
Фокус
2025-07-16T08:07:40Z
Обручки в сучасному вигляді: символізм та типи виробів
Gazeta UA
2025-07-16T07:58:20Z
Скіфські наконечники, шаблі й порцеляна: унікальні артефакти митники передали музеям
Gazeta UA
2025-07-16T07:52:55Z
В Ужгороді помер класик Закарпатської школи живопису Володимир Микита
УкраинФорм
2025-07-16T07:52:42Z
Переможниця Дитячого Євробачення-2012 Анастасія Петрик виходить заміж: романтичні фото пари
24tv
2025-07-16T07:52:39Z
Наталія Сумська і Анатолій Хостікоєв назвали причину, чому не знімаються в кіно: "Дуже цікава історія"
TSN
2025-07-16T07:46:41Z
Оголошено номінантів на “Еммі-2025”
1News
2025-07-16T07:43:04Z
Ретро Меркурій 18 липня - 11 серпня: Ракам - повернення боргів, Терезам - нова мрія
GlavRed
2025-07-16T08:10:19Z
Будинок за мільйони та подарунок чоловікові: що задекларувала глава ПФУ Харківщини
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T08:09:36Z
День Молоді у Львові: чого очікувати у Молодіжній столиці Європи 2025
24tv
2025-07-16T08:04:47Z
У Німеччині отримання соцдопомоги стане жорсткішим: чого очікувати українцям
24tv
2025-07-16T08:04:11Z
Стало відомо, як вступники склали НМТ-2025
1News
2025-07-16T07:58:43Z
Не тільки пенсіонери: хто з українців звільняється від сплати земельного податку
24tv
2025-07-16T07:54:20Z
Клопотенко відреагував на закиди про несмачну їжу в школах
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T07:48:32Z
З України виїжджає більше людей, ніж повертається: експерт назвав причини
TSN
2025-07-16T07:45:49Z
День бухгалтера – найкращі привітання для друзів і рідних
Gazeta UA
2025-07-16T07:37:20Z
$10000 прикордоннику в обмін на нелегальну втечу з країни: на Закарпатті затримали переправника
Украина Криминальная
2025-07-16T08:13:44Z
Ймовірного "мінера" чеських і словацьких шкіл знайшли у Дніпрі
Европейская правда
2025-07-16T08:07:15Z
СБУ затримала агента рашистів, який готував дані для нових ударів по Харкову
Украина Криминальная
2025-07-16T08:07:00Z
Одні з найбільших атак на Вінницю та Кривий Ріг: усе, що відомо про нічний удар "Шахедами"
24tv
2025-07-16T08:04:59Z
У Вінниці збільшилося число постраждалих. Дехто у важкому стані
ZN UA
2025-07-16T08:00:08Z
На Миколаївщині вибухнула міна на узбережжі, є постраждалий
Комсомольская правда
2025-07-16T07:57:43Z
"Одна з важких ночей для Вінниччини": в ОВА розповіли деталі про атаку
TSN
2025-07-16T07:46:55Z
У Києві розкрито зухвалу крадіжку 15 млн грн з автомобіля обміну валют
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T07:45:40Z
Розтрата понад ₴22 млн на підприємстві Укрзалізниці на Вінниччині: повідомлено про підозру учасникам ОЗГ
Украина Криминальная
2025-07-16T07:37:09Z
Як американські гірки у Карпатах: що відомо про родельбан у Буковелі
24tv
2025-07-16T08:04:11Z
Три знаки Зодіаку, яким варто бути обережнішими у другій половині літа 2025 року
Фокус
2025-07-16T08:01:25Z
Не беріть на пляж "полотенце", бо це зовсім не те, про що ви подумали
24tv
2025-07-16T07:42:07Z
15 хвилин, і ваша шафа буде ідеально організована: простий лайфхак
24tv
2025-07-16T07:36:25Z
Китайський гороскоп на завтра 17 липня: Козлам - образи, Коням - страх
GlavRed
2025-07-16T07:28:07Z
Забудьте про цю рибу влітку: чому улюблений делікатес може коштувати вам життя
Telegraf
2025-07-16T07:07:06Z
Нагостріть ножі вдома без точилки: ці поради здивують всіх
24tv
2025-07-16T06:40:53Z
3 знаки зодіаку, які вже в липні подолають затяжний смуток
24tv
2025-07-16T06:21:12Z
Такі рулетики з баклажанів виходять дієтичними та дуже смачними: простий рецепт в панірувальних сухарях
Telegraf
2025-07-16T06:13:30Z
"Треба мати трохи поїхавший дах": Усик шокував Чісору своєю реакцією на російський обстріл
24tv
2025-07-16T08:04:44Z
Усик – Дюбуа: букмекери назвали фаворита головного бою року
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T07:57:39Z
Все через Лукашенка: ексфутболіст Динамо відмовився летіти на гру Ліги Європи
24tv
2025-07-16T07:57:22Z
Ан-Наср хоче бачити Пулішича у власному складі
Football.ua
2025-07-16T07:52:46Z
Третій етап Кубка України з баскетболу 3х3 прийматиме Вінниця
УкраинФорм
2025-07-16T07:52:46Z
Українські судді працюватимуть на грі відбору Ліги конференцій УЄФА
УкраинФорм
2025-07-16T07:43:19Z
Українські клуби дізналися суперників у Кубку виклику з волейболу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-16T07:42:11Z
Молот Тора, перфоманс Трампа та напівпорожні трибуни: хіт-парад подій клубного ЧС-2025
Football.ua
2025-07-16T07:31:41Z
Галатасарай підготував Наполі чергову оновлену пропозицію щодо Осімгена
Football.ua
2025-07-16T07:28:52Z
Революційний JETOUR T1 незабаром на дорогах України!
AutoGeek
2025-07-16T07:58:28Z
Ціна $21 000 і запас ходу майже 500 км: Kia показала доступний сімейний електрокар
Фокус
2025-07-16T07:52:31Z
Renault випустив електрокар у стилі раритетного Clio Williams
AutoCentre
2025-07-16T07:13:53Z
Електрокари — в тренді: визначено найпопулярніші авто з Китаю в Україні за 2025 рік
Фокус
2025-07-16T07:07:21Z
З двома багажниками: електричний універсал Mercedes-Benz CLA Shooting Brake показали офіційно
AutoGeek
2025-07-16T06:52:21Z
День, коли народився Jeep: для тих, хто не шукає легких маршрутів
ЗаРулем
2025-07-16T06:34:14Z
Подряпини з авто прибере фольга: дивовижний лайфхак для водіїв
24tv
2025-07-16T04:58:02Z
Митові обмеження можуть змусити Volvo налагодити виробництво своїх популярних моделей у США
Топ Жир
2025-07-16T00:33:38Z
Суд присяжних вирішить, чи технології автомобіля сприяли загибелі, або лише не врятували життя
Топ Жир
2025-07-16T00:03:13Z
Cyberpunk 2077 стане доступною на Mac 17 липня: у ній буде те, чого немає на інших платформах
Фокус
2025-07-16T08:07:48Z
5 особливостей iPhone Fold, які можуть змінити ринок у 2026 році
InternetUA
2025-07-16T08:01:23Z
Такого ще не знаходили: археологи виявили неочікуваний скарб в Осло
Фокус
2025-07-16T08:01:03Z
Уран виявився теплішим, ніж вважали раніше
1News
2025-07-16T07:55:10Z
5 безглуздих функцій смартфона, за які ви платите зайві гроші
InternetUA
2025-07-16T07:46:45Z
Магнітна буря зменшила силу, але радіти рано. Що обіцяють вчені наприкінці робочого тижня
Telegraf
2025-07-16T07:43:03Z
Виявлена в космосі "Нескінченність" підтверджує теорію створення величезних чорних дір
Фокус
2025-07-16T07:40:58Z
Маск називає Grok 4 найрозумнішим ШІ у світі, але тести вказують на іншого лідера
24tv
2025-07-16T07:28:12Z
Бурхлива історія Міста королев: археологи розкопали невідомі деталі минулого Веспрема
Фокус
2025-07-16T07:16:31Z