MY.UAНовини
Земля — це великий космічний корабель, чия "несуча здатність" уже на межі
Земля — це великий космічний корабель, чия "несуча здатність" уже на межі

Земля — це великий космічний корабель, чия "несуча здатність" уже на межі

Дослідники порівняли планету з МКС, яка являє собою систему замкнутого циклу.

Земля — це космічний корабель, подібний до МКС, пише астрофізик із Манчестерського університету Кіт Купер.

Учений пропонує — уявіть, що ваше життя проходить у місці, де ви постійно обмежені в ресурсах: воді, повітрі, їжі та енергії. Ваше виживання залежатиме значною мірою від того, як ви розпоряджатиметеся ресурсами та від навичок переробки. Саме з цим стикаються космонавти на борту МКС, а також зіткнуться перші поселенці на Місяці та Марсі, пише Space.com.

Саме так люди мають жити і на Землі, якщо хочуть захистити довкілля.

Космічна станція чи інопланетна база — це система із замкнутим циклом. Вона має виробляти власні ресурси, а потім переробляти їх, повертаючи в систему, тому що кількість усього обмежена. Якщо споживати занадто багато, в астронавтів може закінчитися повітря, їжа, вода або енергія, що може призвести до летального результату. Звісно, час від часу із Землі надходять запаси, тож ці системи не є на 100% замкнутими. А ось що справді є замкнутим колом, так це сама Земля, стверджує вчений.

"У Землі є своя несуча здатність (здатність витримувати навантаження під час підтримання нормального функціонування — ред.). Ще 1973 року вчені попередили, що, планета починає досягати межі своєї несучої здатності, і незабаром людство потребуватиме надто великої кількості енергії, їжі, прісної води і так сильно забруднюватиме атмосферу, що система замкнутого циклу стане нестійкою", — пише експерт.

Це видно вже зараз — по тому, як зміни клімату спричиняють дедалі більше посух, повеней, лісових пожеж та інших катастроф.

Несуча здатність Землі на межі
Фото: New Atlas

У новому дослідженні Німецького аерокосмічного центру докладно описано, як технології, розроблені для життя в космічному середовищі існування із замкнутим циклом, можуть бути застосовані на Землі.

На думку авторів дослідження, космічне середовище проживання має виконувати кілька функцій, щоб залишатися системою замкнутого циклу. Кожна з цих систем може бути застосована і на Землі.

  • По-перше, необхідно вирощувати та постачати в систему ресурси. У цьому разі під ресурсами розуміється все, що потрібно середовищу існування для функціонування: від їжі до енергії. Однак цією концепцією необхідно ретельно керувати, тому що, якщо її не контролювати, все обрушиться. Наприклад, якщо занадто швидко добути весь водяний лід із місячного реголіту, його не залишиться для постачання місячної бази протягом тривалого часу.
  • Друге завдання — переробка цих ресурсів, щоб вони не витрачалися занадто швидко. У середовищі існування із замкнутим циклом неперероблені відходи коштують дорого і можуть згодом погіршити стан середовища проживання. Така ситуація означала б, що того чи іншого ресурсу з кожним разом стає все менше. Крім того, вони можуть забруднювати навколишнє середовище, що знову ж таки веде до його погіршення.
  • Третє — самодостатність. За винятком періодичних поставок із Землі, космічне середовище проживання має бути здатне виробляти і ремонтувати все, що йому необхідно.
  • Нарешті, середовище проживання із замкнутим циклом має бути досить стійким, щоб нескінченно підтримувати екіпаж і будь-яке інше тваринне або рослинне життя. Якщо система виходить з ладу через зловживання, термін служби середовища проживання сильно скорочується.

"Уже зараз очевидно, що кожен із цих пунктів можна застосувати й на Землі", — підкреслює дослідник.

Космічні технології на Землі

Технології, які розробляються для космосу, можуть стати в пригоді й на Землі.

Найпростіший приклад — сонячні батареї. Вони були винайдені ще 1954 року, за часів вугільних електростанцій. У цю епоху сонячні панелі не були настільки популярними, оскільки в той час на Землі не було особливого застосування фотоелектричним елементам.

Уперше сонячні батареї вирушили в космос 1958 року, встановлені на супутнику Vanguard 1. До 1970-х років ці батареї стали досить потужними для використання на Землі. Сьогодні сонячні батареї можна зустріти всюди, середня панель виробляє 1,5 кіловата електроенергії на день, а до 2023 року сонячна енергія вироблятиме загалом 5,5% світової електрики без шкідливих викидів вугільних електростанцій або токсичних відходів ядерних реакторів.

Сонячні батареї було винайдено ще 1954 року
Фото: unsplash.com

Ще одна технологія, розроблена в космосі, яка може допомогти підтримати більш стійкий спосіб життя на Землі — харчова. Астронавти на МКС вирощують сільськогосподарські культури.

У 2021 році вперше на МКС було вирощено салат-латук, урожай якого зібрав астронавт NASA Майкл Гопкінс. Суть експерименту полягала в способі посадки насіння, його поміщали в спеціальну "подушку для насіння", в якій контролювали вивільнення добрив і глини, а також використовували спеціальні світлодіодні лампи для кращого фотосинтезу, які випромінювали більше червоного і синього світла.

Тепер ці лампи адаптуються для "вертикального землеробства" на Землі — стійкого способу вирощування культур, які не займають занадто багато землі в міських районах і повторно використовують воду, як на космічній станції. Вирощуючи їжу на вертикальних фермах поблизу населених пунктів, люди можуть скоротити транспортні витрати та знизити інтенсивне землеробство, яке призводить до великих викидів вуглекислого газу.

Колообіг води

На космічних станціях дуже важливо, щоб вода використовувалася повторно, тому що її дуже складно доставляти. Вся вода на МКС переробляється через систему регенерації води. Так, на космічній станції вся водяна пара, піт і навіть сеча переробляється на питну воду.

На Землі людям, можливо, і не доведеться пити воду з сечі, але у світі є безліч місць, де свіжа вода у великому дефіциті. Розроблена НАСА технологія відновлення води була ліцензована компаніями для виробництва портативних фільтрів, які дають змогу населенню отримувати чисту воду із забруднених джерел.

Вуглецеве очищення

Раніше на МКС кисень вироблявся системою, для якої щорічно потрібно було доставляти близько 400 літрів води із Землі. Таким чином, це не було системою замкнутого циклу.

Тепер же ЄКА розробило нову систему Advanced Closed Loop System (ACLS), яка може переробляти 50% вуглекислого газу на станції на кисень і більше не потрібно доставляти величезну кількість води із Землі.

Вузол переробки вуглекислого газу ACLS змішує водень і вуглекислий газ, витягнутий з повітря, для отримання води й метану. Метан викидається в космос як відходи, але блок генерації кисню здатний розділити воду на кисень і водень, останній з яких повертається в систему ACLS, щоб почати цикл заново.

На МКС вуглекислий газ переробляється на кисень
Фото: NASA

Однак до появи ACLS вуглекислий газ видалявся винятково за допомогою мінералу під назвою цеоліт, пори якого досить малі, щоб затримувати в них молекули вуглекислого газу і потім виводити їх у космос. Стефано Брандані та Джуліо Санторі з Единбурзького університету вважають, що цю технологію можна використовувати для зменшення вмісту вуглекислого газу в атмосфері Землі.

Вчені кажуть, що гігантські вентилятори могли б всмоктувати повітря з вуглекислим газом, і відправляти його до станцій з цеолітів, які будуть видаляти вуглекислий газ з повітря. Такі установки можуть бути використані в безпосередній близькості від джерел забруднень, видаляючи вуглекислий газ з відходів промисловості.

Хоча технологія уловлювання вуглекислого газу не може повністю видалити вуглекислий газ з атмосфери та запобігти глобальному потеплінню, вона може допомогти пом'якшити наслідки зміни клімату.

"Ми часто чуємо критику на адресу дорогих космічних програм, що вони — занадто дорога розкіш. Але при цьому саме космічні технології можуть допомогти нам жити краще на Землі", — підсумував астрофізик Кіт Купер.

Теги за темою
КосмосЗемля
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У різних регіонах країни лунають вибухи: триває загроза ударних дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T00:03:39Z
Польща ухвалила два закони, які вплинуть на іноземних працівників та студентів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T23:27:09Z
Утікач Новинський почав шантажувати президента Зеленського
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T20:39:39Z
Трамп анонсував, що США знімуть санкції проти Сирії
Европейская правда
2025-05-13T20:30:49Z
Макрон обіцяє нові санкції проти РФ "у найближчі дні", якщо вона не піде на перемирʼя
Европейская правда
2025-05-13T19:28:49Z
У Сербії затримали експосадовця, який "посприяв" для зятя Трампа будівництву готелю
Европейская правда
2025-05-13T19:04:19Z
Чехія визначила дату парламентських виборів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T18:57:47Z
Саудівська Аравія знайшла оригінальний спосіб, як задобрити Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T18:42:54Z
Україна завершила процедури для запуску Американсько-Українського фонду відбудови
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T18:42:25Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Євробачення 2025. Виступи всіх учасників першого півфіналу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T23:00:39Z
Соліст Ziferblat перед півфіналом Євробачення-2025 спілкувався у чаті з тенісними вболівальниками
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T22:15:33Z
Перший півфінал Євробачення-2025: список фіналістів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T21:30:33Z
Україна вийшла до фіналу Євробачення-2025: повне відео виступу гурту Ziferblat
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T21:24:07Z
Jerry Heil з'явилася на сцені «Євробачення-2025» у швейцарському Базелі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T21:18:22Z
Клавдія Петрівна на Євробаченні-2025 від Іспанії? Мережа знайшла схожість між образами співачок
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T20:06:45Z
Стартував перший півфінал «Євробачення-2025»: пряма трансляція
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T19:39:40Z
Прогнози букмекерів: Швеція – головний фаворит Євробачення 2025
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T16:12:25Z
Зеленський сподівається відвідати першу месу нового Папи Римського
Европейская правда
2025-05-13T20:03:52Z
Чи пов’язаний вираз «пішов із життя» з самогубством? Пояснення філологині
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T20:00:19Z
«15 років – не дитина, це вже жінка». Російський фігурист розповів, як познайомився з дружиною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T19:48:41Z
«Моя дружина – свиня». Магазин у Каннах «прославився» через скандальну вивіску
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T19:03:21Z
Папа Римський приїде в Україну: Зеленський був першим, хто його офіційно запросив
FaceNews
2025-05-13T13:54:01Z
В Україні масово відрахують студентів-чоловіків. Міносвіти пояснило причину
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T13:39:35Z
MRKTNG MRTHN 2025 «Під сонцем інсайтів»: реєстрація відкрита
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T13:36:57Z
«Кіберхрестоносці Ватикану»: Святий Престол захищають від кібератак
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T13:09:35Z
ЗМІ: на місці ексгумацій на Тернопільщині може бути більше останків поляків
Европейская правда
2025-05-13T13:04:38Z
Працюватиме 10 років: вчені розробили універсальну вакцину від усіх форм грипу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T00:30:42Z
Як вітамін C захищає шкіру від негативного впливу навколишнього середовища
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:30:04Z
Спалах гепатиту А у Києві. Названо можливі джерела інфікування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:24:10Z
Люди з інвалідністю: які категорії мають пройти повторний огляд
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T03:57:09Z
Які 2 продукти треба обов’язково їсти, щоб покращити пам’ять і захистити мозок від старіння
ТСН
2025-05-12T17:22:38Z
Чому не всі люди можуть виспатися за чотири години — нове дослідження
ТСН
2025-05-12T17:21:58Z
День медсестри в Україні: як відзначають та що кажуть про свою роботу
ТСН
2025-05-12T17:20:39Z
Слов’янський квас на кропиві: рецепт напою сили часів Київської Русі, який легко приготувати вдома
ТСН
2025-05-12T17:20:16Z
Київ під ударом гепатиту А: десятки інфікованих, головний санлікар розповів про можливі причини
ТСН
2025-05-12T17:19:33Z
Аграрії у Польщі завтра вийдуть на протест: українська агропродукція — серед вимог
AgroPortal
2025-05-13T16:00:30Z
«Укрзалізниця» призначила додаткові поїзди з Вінниці до Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T15:06:12Z
Турецькі авіакомпанії почнуть штрафувати пасажирів, які порушують одне правило у літаку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:48:04Z
Кабмін оновив порядок ведення ДАР
AgroPortal
2025-05-13T14:00:57Z
Ціни на соняшник зменшуються, але премії за якість залишаються
Agravery
2025-05-13T13:51:16Z
ФАО надає фермерам Сумщини ваучери на насіння та добрива
AgroPortal
2025-05-13T13:30:03Z
Інфляція у квітні значно пришвидшилася. Нацбанк назвав причини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T13:12:01Z
Гетманцев пояснив, чому банки відмовляються видавати військовим безвідсоткові кредити
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:27:52Z
ТАС інвестує $20 млн у переробку ягід і фруктів на Буковині
AgroPortal
2025-05-13T12:00:22Z
Лінія фронту станом на 13 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T20:51:42Z
Білецький назвав складові ефективного командування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T16:15:43Z
Рух транспорту вулицею Будівельників буде частково обмежено 14 та 15 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T15:24:35Z
У Криму агітують школярів не здобувати вищу освіту, дівчат закликають швидше виходити заміж
FaceNews
2025-05-13T13:25:49Z
На Оболоні з'явилася тематична клумба до 50-річчя району
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T13:18:49Z
ЗСУ взяли в полон громадянина Узбекистану. Той розповів, як його обмануло командування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:21:02Z
Негода у Києві та області: Укргідрометцентр попередив про небезпеку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:12:12Z
Карта бойових дій в Україні станом на 13 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T05:24:00Z
Втрати ворога станом на 13 травня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T04:52:16Z
У Греції стався землетрус магнітудою 6,3
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T00:12:09Z
Поліція провела масштабну спецоперацію: вилучено сотні кілограмів наркотиків
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T17:48:14Z
Обманом вербували дівчат 18–25 років для проституції в Україні та Польщі: постраждали понад 50 українок
FaceNews
2025-05-13T16:01:00Z
Жінка спалила вщент 5 авто Росгвардії і збила пішохода при спробі втечі, поки вдома чекала 3-місячна дитина
FaceNews
2025-05-13T15:09:37Z
Хотів спалити синагогу у Кривому Розі. Правоохоронці затримали неповнолітнього
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T13:42:56Z
На Черкащині блискавка вдарила поруч з людиною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T13:27:02Z
В Італії зафіксували сильний землетрус в районі Неаполя
Европейская правда
2025-05-13T12:34:24Z
Багатодітність за $12 тис. Затримано киянина, що допомагав чоловікам уникнути мобілізації
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:30:24Z
У будинку прем'єра Британії сталась пожежа: подробиці інциденту
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:30:22Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Тур вихідного дня. Чому варто відвідати «Яр півоній» на Черкащині
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:00:20Z
Душові гарнітури Grohe: як обрати систему з термостатом та ручним душем
E-Finance
2025-05-13T11:17:22Z
День ангела 13 травня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-05-12T21:18:30Z
Квіткова повня 12 травня 2025 року: чому така назва
TSN
2025-05-12T17:24:49Z
Скорпіонам варто знайти мудрого керівника, а Водоліям слід іноді розслаблятися: гороскоп за картами Таро на 12 травня 2025 року
ТСН
2025-05-12T17:24:05Z
Астрологи назвали знаки зодіаку, які мають найчистішу карму
ТСН
2025-05-12T17:23:42Z
Спробуйте найпопулярніший весняний десерт: всього чотири інгредієнти — і неймовірна смакота готова
TSN
2025-05-12T17:23:39Z
Як садити розсаду помідорів: покрокова інсттукція для гарного врожаю
ТСН
2025-05-12T17:23:20Z
Чим підживити огірки, щоб не були гіркими: покладіть це в лунки — і овочі виростуть смачними
TSN
2025-05-12T17:23:15Z
Чемпіонка РФ розплакалася через недопуск російських фігуристів до Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T17:21:02Z
18-річний український тенісист отримав російське громадянство: деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T15:27:06Z
Боксер із окупованого Генічеська увійшов до резервного складу юнацької збірної Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:42:08Z
Веслувальники з РФ пропустять чемпіонат Європи, бо їх «змушували підписати антиросійську декларацію»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:24:18Z
УЄФА назвала арбітрів, які працюватимуть на фіналах єврокубків
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T14:09:34Z
«Називають хохлушками». Українська тенісистка розповіла про поведінку «нейтральних» росіянок
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:54:41Z
У центрі Житомира заборонили продаж алкоголю через фінал Кубка України з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:36:09Z
Молода українська баскетболістка продовжить кар'єру у США
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:27:27Z
Анчелотті прокоментував своє призначення головним тренером збірної Бразилії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T12:15:41Z
Microsoft звільняє близько шести тисяч працівників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T19:15:38Z
Українські компанії відкривають вакансії директорів зі штучного інтелекту
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T16:06:42Z
Ілон Маск показав запальні танці робота від Tesla
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:39:42Z
Прогноз магнітних бур на 13-15 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T04:09:08Z
«Укрпошта» оголосила про запуск нового сервісу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T01:18:27Z
Під вершиною на Алясці може ховатися база прибульців — ЦРУ
ТСН
2025-05-12T17:26:47Z
Магнітні бурі не дають спокою українцям: якою буде сонячна активність 12 травня
TSN
2025-05-12T17:24:56Z
Учені виявили на Марсі океани: де планета ховає воду
TSN
2025-05-12T17:23:33Z
В OpenAI розповіли, чому не відкривають функцію клонування голосу
ТСН
2025-05-12T17:22:09Z