MY.UAНовини
Не тільки нафта. Звідки Росія братиме гроші на війну в 2025 році
Не тільки нафта. Звідки Росія братиме гроші на війну в 2025 році

Не тільки нафта. Звідки Росія братиме гроші на війну в 2025 році

Російський бюджет на 2025 рік показує: пріоритет надано фінансуванню війни, а не внутрішнім потребам. Що дає змогу РФ воювати, коли вичерпається її потенціал і дружба з якими країнами тримає на плаву її фінанси.

У новому бюджеті-2025 Росії передбачено зростання обсягівфінансування війни. Як порівняти із 2021 роком, оборонні видатки зросли і становлять 32% бюджету, тоді як до повномасштабної війни цей показник тримався 14,5%. Про це повідомляє у соцмережі Х Міністерство оборони Великої Британії. Фокус запитав у експертів, що дає змогу Росії витрачати мільярди на війну, яка роль експорту нафти і газу у фінансуванні її військових потреб, а також, які країни допомагають РФ в її агресії проти України.

Попит продовжує випереджати пропозицію: скільки Росія витратить на війну 2025 року

Як зазначає Міноборони Британії, наприкінці вересня російський уряд подав до Держдуми проєкт бюджету на 2025 рік, який передбачає зростання видатків на 5% до 41,5 трлн рублів (447 млрд доларів).

У бюджеті-2025 Росії передбачено зростання обсягів фінансування війни

Запропонований бюджет передбачає приблизно 25% зростання оборонних видатків у 2025 році, як порівняти з бюджетом на 2024 рік, що демонструє пріоритет фінансуванню війни над внутрішніми пріоритетами, вважають у британському відомстві, зазначаючи, що, наприклад, соціальні видатки скоротяться на 16% у 2025 році.

"Попит продовжує випереджати пропозицію в російській економіці, і збільшення бюджету на 2025 рік, найімовірніше, погіршить цю ситуацію. Це майже напевно посилить інфляційний тиск, який залишається ключовою проблемою, оскільки рівень інфляції в серпні 2024 року становив приблизно 9%", — йдеться у звіті британського Міноборони.

Сира нафта та нафтопродукти становлять велику частку доходів Росії від викопного палива
Фото: pixabay.com

Попри санкції: хто допомагає РФ воювати

Сира нафта та нафтопродукти становлять велику частку доходів Росії від викопного палива. Продаж нафти навіть в Європу, чому сприяє успішне обходження західних нафтових санкцій, дають змогу Росії поповнювати свій бюджет та військову скарбницю, підтримуючи прийнятний рівень життя.

Росія продовжує заробляти колосальні гроші на продажі нафти через тіньовий танкерний флот, який дає РФ гроші на вбивство українців

Росія продовжує заробляти колосальні гроші на продажі нафти через тіньовий танкерний флот, який дає РФ гроші на вбивство українців.

Так, за інформацією виконавчого директора та співзасновника аналітичного центру "Український інститут майбутнього" Анатолія Амеліна, російський тіньовий флот додав 2,6 млрд євро лише за два тижні на фінансування війни проти України.

"А санкцій стосовно власників, які керують цим флотом, немає, як немає і стосовно власників компаній, які володіють нафтою, що перевозиться. Немає їх і до портів, де цю нафту перевалюють. Немає від Європи та США, але, головне, немає від України (!!!) Ми навіть кримінальні справи щодо фінансування тероризму не відкрили", — зазначив Амелін на своїй сторінці в соцмережі Facebook.

Важливо Санкції не працюють: до РФ потрапляє обладнання з Німеччини для виробництва боєприпасів, — ЗМІ

Український політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко також зазначив, що тіньовий танкерний флот допомагає Росії пристосуватися до цінової стелі на нафту і нафтопродукти та обходити обмеження Заходу.

Дружба Росії і Китаю почалася не під час російсько-української війни
Фото: ТАСС

"Так, є обмеження — страхові санкції щодо ціни російської нафти. Для того, щоб обходити ці санкції, Росія використовує тіньовий танкерний флот. Окрім цього, є і пряма торгівля з використанням своїх танкерів, або танкерів окремих країн, а саме Китаю і Індії. З більшою частиною країн торгівля здійснюється через Чорне і Балтійське море. Це, до речі, є потенційною загрозою для Заходу, зокрема екологічною. Проте такий флот дозволяє РФ обходити санкції. Якщо компанія все одно перебуває під санкціями, їй немає що втрачати. Вона буде брати участь у такій торгівлі. Проте, якщо компанія хоче працювати зі США і Європою легально, тоді їй не варто торгувати з РФ", — зазначив експерт у коментарі Фокусу.

Існує пряма торгівля з використанням своїх танкерів або танкерів окремих країн, а саме Китаю та Індії

Проте зауважив, що існує більш глобальна проблема, адже Росія сформувала цілу систему обходу санкцій проти торгівлі нафтою, а тіньовий танкерний флот — це лише інструмент для досягнення мети.

"Існують ще і різні способи, форми співпраці і обходу санкцій. Наприклад, перезавантаження нафти, змішування російської нафти з нафтою іншого походження. А далі вже її можна продавати і в ЄС. Врешті-решт та сама російська нафта потрапляє до Європи просто через посередників або Туреччину. Була навіть інформація про те, що американські військові фактично використовують російські нафтопродукти, які до них потрапляли через Туреччину, а також Марокко. Існують цілі хаби, де відбувається перезавантаження, змішування нафти, а також хаби, через які працює тіньовий танкерний флот. Але головна проблема не в цьому. Є величезні покупці російської нафти — це Китай і Індія", — зазначив Фесенко у коментарі Фокусу.

Є величезні покупці російської нафти — це Китай та Індія
Фото: Секрет фірми

Проте дружба Росії і Китаю почалася не під час російсько-української війни. У цих держав існують двосторонні взаємини в різних сферах, не лише в економіці, але й у військово-технічній галузі. І головне підґрунтя цієї співпраці, окрім економічної вигоди, особливо для Китаю, а зараз і для РФ, — наявність спільного ворога, а саме — США.

Важливо РФ адаптується до санкцій: доходи агресора від експорту нафти в травні зросли, — ЗМІ

"Але якщо для РФ зараз США — це системний противник майже в усіх сферах, враховуючи санкції, то з Китаєм інша ситуація. КНР є конкурентом Сполучених Штатів в геополітичному сенсі. Проте економічно між Китаєм і США існує взаємозалежність: великі обсяги торгівлі, які є більшими, ніж з РФ. І саме тому, наприклад, китайські великі фінансові компанії, банки, які працюють з Америкою, не беруть участь в торгівлі з РФ. Саме тому виникла криза платежів, яка стала для росіян великою проблемою. Вони не можуть отримати гроші від своїх китайських партнерів, тому що більшість великих китайських банків відмовляються працювати з РФ. Як наслідок, вони зацікавлені працювати в США, тому що не хочуть потрапити під санкції", — пояснив Фесенко.

Росія сформувала цілу систему обходу санкцій проти торгівлі нафтою
Фото: Getty Images

Крім нафтових доходів: що дає змогу Росії витрачати мільярди на війну

Економіст, ексчлен Ради НБУ Віталій Шапран додає: крім нафтових доходів, росіяни активно використовують так звані неофіційні резерви — кошти, які їхні держбанки та державні компанії і олігархат вивезли з РФ.

"За моїми оцінками, вони не менші, ніж ті, що зараз знерухомлені на Заході. Поки світова спільнота на чолі з Україною не почне полювання на ці фонди, думаю, Путін продовжить ще 2–3 роки фінансувати війну", — пояснив Фокусу Шапран.

Водночас роль газу у поповненні бюджету РФ сьогодні мінімальна, зазначає експерт.

Можливе припинення транзиту газу через Україну взагалі може вбити Газпром

"Можливе припинення транзиту газу через Україну взагалі може вбити Газпром, адже КНР не викуповує весь газ Газпрому, а Ірану ні газ, ні нафта з РФ не потрібні — в них своїх енергоносіїв вистачає", — додав Шапран.

З експертом погоджується і директор та співзасновник аналітичного центру "Український інститут майбутнього" Анатолій Амелін. У коментарі Фокусу він зазначив, що газ набагато складніше транспортувати інакше, ніж трубопровідним шляхом, а з наявної газотранспортної системи ЄС РФ потроху виштовхують США та інші постачальники.

"Так, газ для бюджету Росії важить значно менше, ніж нафта", — додав Амелін.

Дружба КНР з Росією буде тривати, допоки вона вигідна для китайської сторони
Фото: Pexels

Питання номер один: чи допомагатиме Піднебесна Росії

Дружба КНР з Росією буде тривати, допоки вона вигідна для китайської сторони, вважає Віталій Шапран.

"Після того, як США та ЄС почали тиснути на КНР в торгових переговорах та санкціях, відносини між Росією і КНР стали менш теплими. Україна, США та ЄС мають продовжувати тиснути на КНР в питаннях співпраці з Росією не тільки у військовій сфері, а й у торгівлі. Кожен юань, відправлений в РФ, може використовуватись для фінансування військових злочинів в Україні. Тож КНР має підтримувати санкції проти Росії, а не розширювати з нею торгівлю. США та ЄС домоглися вагомих результатів в галузі санкційної політики в банківській сфері, китайські банки вже більше пів року як загальмували обслуговування клієнтів з РФ, втім, в галузі торгівлі нафтою та газом успіхи не такі добрі, тому є куди далі розвивати процес", — зазначив економіст, ексчлен Ради НБУ Віталій Шапран.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Кандидати у президенти Румунії за лічені дні до 2-го туру зрівняли рейтинг в опитуваннях
Европейская правда
2025-05-13T05:58:39Z
Європа проситиме Трампа про санкції проти РФ лише після перемовин у Туреччині – медіа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T05:57:22Z
Головня на президентських дебатах пригрозив виходом з коаліції
Европейская правда
2025-05-13T05:10:20Z
Європа взяла паузу: санкції проти Росії залежать від саміту в Туреччині, — Bloomberg
Vlasti
2025-05-13T04:39:22Z
Трамп зламав плани Європи: переговори в Туреччині замість санкцій, — The Guardian
Vlasti
2025-05-13T04:33:00Z
Глава МЗС Італії назвав людину, від якої залежить завершення війни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T04:21:42Z
Встановлення миру в Україні загрожує нападом Росії на країни Європи — Єврокомісар
TSN
2025-05-13T03:09:44Z
Молибень у Фатімі за мир та Папу Римського, сутички в Лівії: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T02:48:59Z
Партизани анонсували масштабну кібератаку на цифрові ресурси РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T02:34:03Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Сторінка El Кравчука стала генератором ретро-фото із зірками українського шоубізу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T05:45:33Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2025-05-12T22:01:22Z
Ziferblat «одягли» символічні мальви для «Євробачення-2025»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T18:48:08Z
Тарас Цимбалюк похизувався розкішним подарунком для мами з нагоди особливого свята
TSN
2025-05-12T17:26:55Z
Син Софії Ротару публічно звернувся до мами та показав її щасливе фото
TSN
2025-05-12T17:25:53Z
Колишня Джонні Деппа Ембер Герд народила двійнят та показала перше фото новонароджених
ТСН
2025-05-12T17:25:14Z
Алан Бадоєв замилував кадрами з донькою-копією та пригадав їхню рідкісну зустріч
TSN
2025-05-12T17:25:00Z
ЕксAlyosha майстерно поставила на місце критиків її зовнішності: "Всі на одне обличчя"
TSN
2025-05-12T17:23:55Z
Майже рік захисник вважався зниклим безвісти. Згадаймо Олексія Андреєва
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T06:00:36Z
У столичному ліцеї вчитель погрожував семикласнику: поліція розпочала перевірку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T05:33:19Z
Як врятувати Венецію від затоплення: Італія має новий план
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T05:18:28Z
Професія тракториста очолює рейтинг найзатребуваніших
AgroPortal
2025-05-13T05:00:45Z
Спільна молитва Української і Московської церков у Чернігові. Представник УПЦ МП пояснює, як сталося «диво»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T05:00:45Z
13 травня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T03:45:55Z
13 травня — яке церковне свято, чому цього дня забороняється позичати гроші
TSN
2025-05-13T03:09:13Z
Жителі Білгородщини вигадали незвичний спосіб нажитись на війні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T01:39:31Z
Сотні тисяч паломників зібралися у Фатімі на щорічну молитву
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T00:45:42Z
Люди з інвалідністю: які категорії мають пройти повторний огляд
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T03:57:09Z
Які 2 продукти треба обов’язково їсти, щоб покращити пам’ять і захистити мозок від старіння
ТСН
2025-05-12T17:22:38Z
Чому не всі люди можуть виспатися за чотири години — нове дослідження
ТСН
2025-05-12T17:21:58Z
День медсестри в Україні: як відзначають та що кажуть про свою роботу
ТСН
2025-05-12T17:20:39Z
Слов’янський квас на кропиві: рецепт напою сили часів Київської Русі, який легко приготувати вдома
ТСН
2025-05-12T17:20:16Z
Київ під ударом гепатиту А: десятки інфікованих, головний санлікар розповів про можливі причини
ТСН
2025-05-12T17:19:33Z
Ця спеція уповільнює старіння: чому варто додати шафран у догляд за шкірою
Gazeta UA
2025-05-12T13:58:49Z
Що відбувається із психічним здоров'ям українців? Оприлюднено тривожні дані
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T13:51:37Z
Україна та Ірландія співпрацюватимуть у підготовці медсестер
УкраинФорм
2025-05-12T13:49:22Z
Удар по РФ или имитация? Как в Евросоюзе хотят отказаться от российских энергоресурсов
Европейская правда
2025-05-13T06:04:13Z
Експорт агропродукції морським коридором сягнув 76 млн т
AgroPortal
2025-05-13T06:00:55Z
OSTCHEM зменшує виробництво селітри та карбаміду, але збільшує КАС
Agravery
2025-05-13T05:21:43Z
Від миття до калібрування: що потрібно знати про переробку фундука
AgroPortal
2025-05-13T03:31:04Z
З карток українців у 2024 році зникло понад мільярд гривень
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T03:21:32Z
Україна може повернутись до відключень світла: названо місяці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T02:18:45Z
США і Китай уклали торговельну угоду: що відомо
TSN
2025-05-12T17:25:01Z
Росія використовує порт Індонезії для обходу західних санкцій — розвідка
ТСН
2025-05-12T17:25:00Z
Курс валют на 12 травня: скільки коштують долар, євро і злотий
ТСН
2025-05-12T17:24:48Z
У Франції судитимуть "гонщика" за наїзд на пожежника, що намагався зупинити його
Европейская правда
2025-05-13T05:28:52Z
У Мексиці в прямому ефірі вбито кандидатку в мери, яка проводила зустріч з виборцями
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T05:24:00Z
На Далекому Сході РФ вирує масштабна лісова пожежа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T00:21:09Z
Дві групи підлітків вчинили бійку біля кав'ярні у Києві: поліція відреагувала
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T19:57:17Z
Масштабний збій у Лондоні: як перебої з електроенергією вплинули на життя столиці
ТСН
2025-05-12T19:51:56Z
"Просто хотів підзаробити": 76-річний німець зізнався в контрабанді наркотиків
Европейская правда
2025-05-12T19:13:08Z
На Рівненщині агенти РФ намагалися підірвати наряд поліції: деталі від СБУ
ТСН
2025-05-12T17:23:49Z
У Києві під час гасіння пожежі у квартирі врятовано кота та собаку: з’явилися щемливі фото
ТСН
2025-05-12T17:22:32Z
У Києві поліція знайшла п’ятьох блогерів, які хизувалися незареєстрованою зброєю під час стриму: фото
ТСН
2025-05-12T17:22:10Z
Карта бойових дій в Україні станом на 13 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T05:24:00Z
Втрати ворога станом на 13 травня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T04:52:16Z
Окупанти на півдні зазнають катастрофічних втрат через власне командування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T04:33:02Z
РФ заявила про захоплення селища на кордоні із Дніпропетровщиною: що кажуть ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T03:39:31Z
Левам потрібно дослухатися до інтуїції, а Дівам не варто сваритися: гороскоп за картами Таро на 13 травня 2025 року
TSN
2025-05-13T03:09:36Z
Невеликі дощі, мінлива хмарність та до +15°: прогноз погоди на 13 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T03:03:24Z
Спадний Місяць від 13 травня до 26 травня 2025 року: гороскоп для всіх знаків зодіаку
ТСН
2025-05-13T02:48:27Z
Росія атакує Україну ударними БпЛА: мапа тривог
ТСН
2025-05-12T22:51:38Z
Трек "Espresso Macchiato" від Tommy Cash вважався фаворитом Eurovision Song Contest. Але після низки скандалів, Естонія, наразі у букмекерів 9-та.
FM-TV
2025-05-12T20:55:33Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
BMW презентував спецверсію кросовера X7 за $110 000
AutoCentre
2025-05-12T12:16:32Z
День ангела 13 травня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-05-12T21:18:30Z
Квіткова повня 12 травня 2025 року: чому така назва
TSN
2025-05-12T17:24:49Z
Скорпіонам варто знайти мудрого керівника, а Водоліям слід іноді розслаблятися: гороскоп за картами Таро на 12 травня 2025 року
ТСН
2025-05-12T17:24:05Z
Астрологи назвали знаки зодіаку, які мають найчистішу карму
ТСН
2025-05-12T17:23:42Z
Спробуйте найпопулярніший весняний десерт: всього чотири інгредієнти — і неймовірна смакота готова
TSN
2025-05-12T17:23:39Z
Як садити розсаду помідорів: покрокова інсттукція для гарного врожаю
ТСН
2025-05-12T17:23:20Z
Чим підживити огірки, щоб не були гіркими: покладіть це в лунки — і овочі виростуть смачними
TSN
2025-05-12T17:23:15Z
Цей настій із бур’яну допоможе отримати потрійний урожай великих і солодких помідорів
TSN
2025-05-12T17:23:11Z
Як прибрати бруд всередині барабану пральної машини: кидаєте 80 г — і буде сяяти чистотою
TSN
2025-05-12T17:22:39Z
Костюк поступилася прихильниці Лукашенка на турнірі WTA 1000 у Римі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T21:07:55Z
Пішов з життя легендарний американський реслер
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T18:33:38Z
Світоліна пробилася до чвертьфіналу турніру WTA 1000 у Римі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T15:39:47Z
Визначився новий головний тренер збірної Бразилії з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T14:36:23Z
Українські дівчата у серії пенальті здолала Марокко на Турнірі розвитку УЄФА
УкраинФорм
2025-05-12T14:27:11Z
Реал зробив запит по Тео Ернандесу — Скіра
Football.ua
2025-05-12T14:19:07Z
Зірковий Мбаппе повторив рекорд легенд Барселони в Ель Класіко
24tv
2025-05-12T13:57:33Z
Конте: Мене дратує, коли ми не перемагаємо
Football.ua
2025-05-12T13:46:42Z
"Він може зупинити": колишній чемпіон світу дав сміливий прогноз на реванш Усик – Дюбуа
24tv
2025-05-12T13:39:23Z
Прогноз магнітних бур на 13-15 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T04:09:08Z
«Укрпошта» оголосила про запуск нового сервісу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T01:18:27Z
Під вершиною на Алясці може ховатися база прибульців — ЦРУ
ТСН
2025-05-12T17:26:47Z
Магнітні бурі не дають спокою українцям: якою буде сонячна активність 12 травня
TSN
2025-05-12T17:24:56Z
Учені виявили на Марсі океани: де планета ховає воду
TSN
2025-05-12T17:23:33Z
В OpenAI розповіли, чому не відкривають функцію клонування голосу
ТСН
2025-05-12T17:22:09Z
Apple планує суттєво підвищити ціни на iPhone — WSJ
ТСН
2025-05-12T17:21:07Z
Принтер замість плити: як готуватимуть 2050 року та які будуть страви
ТСН
2025-05-12T17:19:49Z
Як очистити пральну машину від бруду й неприємного запаху в домашніх умовах: до відсіку для порошку засипте 75 г цього засобу
ТСН
2025-05-12T17:19:11Z