MY.UAНовини
У столиці вшанували пам’ять Дмитра Павличка
У столиці вшанували пам’ять Дмитра Павличка

У столиці вшанували пам’ять Дмитра Павличка

Про це повідомляє Українська літературна газета.

На урочистий захід завітали відомі українські письменники, вчені, політики, громадські діячі, шанувальники сучасної української поезії, зокрема Ольга Андріяшик, Станіслав Аржевітін, Василь Василашко, Оксана Гандурська-Павленко, Михайло Герасимчук, Микола Гладкий, Богдан Горинь, В’ячеслав Гук, Олена Даниленко, Андрій Демиденко, Юрій Дорошенко, Дмитро Дроздовський, Микола Жулинський, Іван Заєць, Петро Засенко, Ігор Зоц, Віктор Омельченко, Світлана Короненко, Володимир Кузьменко, Василь Куйбіда, Мирослав Левицький, Іван Малкович, Софія Майданська, Василь Неволов, Анатолій Паламаренко, Сергій Пасько, Леонід Петровський, Борис Пономаренко, Максим Рильський-молодший, Раїса Сеннікова, Михайло Сидоржевський, Сергій Тримбач, Тетяна Фольварочна, Дмитро Чистяк, Ярослав Чорногуз, Ніна Шаварська, Олександр Шугай, та інші, а також провідні солісти Національного заслуженого академічного українського народного хору України імені Григорія Верьовки Дмитро Цимбал і В’ячеслав Дяченко, які дуже майстерно виконали знамениту пісню на слова Дмитра Павличка «Два кольори» і пісню «Я стужився, мила, за тобою…» (акомпонувала заслужений артист України, хормейстер і композитор Ірина Мельниченко).

Модератором заходу був голова Національної спілки письменників України Михайло Сидоржевський.

Заступниця директора Національного музею літератури України Раїса Сеннікова зазначила, що попри складний час війни музей намагається працювати повнокровно, а вшанувати пам’ять видатного сина України Дмитра Павличка – це велика честь для музею. Вона підкреслила, що Дмитро Павличко – це геніальна особистість і велет духу, який належав до світу свободи і сонця. Також пані Раїса презентувала виставку книжок Дмитра Павличка, зауваживши, що ці книжки надходили до фондів музею з архівів багатьох письменників. А ще музей зібрав надзвичайний фотоархів Дмитра Павличка, цілу низку перекладної літератури. Також Дмитро Павличко ще за життя подарував музею рукопис «Двох кольорів», представлений на виставці.

Михайло Сидоржевський зазначив, що Дмитро Павличко – це людина-епоха, світоч національного відродження новітніх часів, наша легенда, наша славетна історія, він один із найпотужніших письменників в українській літературі і державний діяч, який самовіддано й жертовно працював на розбудову України, він був одним із найпотужніших лідерів громадської думки і попри своє непросте життя, зміг реалізувати себе і як талановитий поет і блискучий перекладач, і як політик, якому боліла доля України. Також голова НСПУ повідомив, що Спілка письменників, аби гідно вшанувати пам’ять видатного митця, звернулася до Івано-Франківської та Львівської міської і обласної влади з клопотанням увічнити ім’я Дмитра Павличка; до громади с. Стопчатів, де народився Дмитро Павличко, з пропозицією надати школі цього селища прізвище Дмитра Павличка; порушила питання заснування літературної премії ім. Д. Павличка, підготувала відповідний проєкт цієї премії і надіслала його на розгляд до Кабінету Міністрів України. Пан Михайло повідомив, що про Дмитра Павличка готуються спогади і прочитав спогад про похорон Дмитра Павличка зі своєї книжки «На межі світла і пітьми. Публіцистика 2015 – 2023».

Директор Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАН України Микола Жулинський згадав, як під час Революції гідності Дмитро Павличко був на трибуні днями й ночами, підтримував волю людей. Також Микола Жулинський прочитав пророчі рядки Дмитра Павличка, написані ще далекого 1991-го року:

Коли надійдуть танки й бетеери,

І вдарить по знаменах кулемет, –

Ті вмруть, а ті сховаються в печери.

Популярні новини зараз
У Київській області працівники коледжу організували схему ухилення від мобілізації, оформлюючи чоловіків до аспірантури Столичні правоохоронці вручили вже 5 підозр стосовно бюджетних розкрадань у “Київводфонді” У Чабанівській сільраді депутати саботували засідання — стало відомо чому Зеленський привітав журналістів
Показати ще

Та на Майдані лишиться поет.

Пан Микола підкреслив, що Дмитро Павличко болісно й наполегливо відстоював незалежність України, він був і залишається унікальна людиною в історії нашої державності, а його нелегке життя – це жертовне служіння державній справі – і він служив і словом, і своєю громадською діяльністю, був людиною драматичною, зі складними внутрішні переживаннями, а його самореалізація як митця була дуже важкою, бо потрібно було йти на компроміси з тоталітарним режимом, режимом, який унеможливлював повноцінний розвій поета, тому це зобов’язує нас берегти й оновлювати світлу пам’ять про Дмитра Павличка, бо він назавжди залишився в нашій національній історії як взірець незламного українського духу.

Український письменник, політичний та громадський діяч Богдан Горинь зазначив, що Дмитро Павличко доклав максимум зусиль, щоб утвердити у світі українську національну ідею, культуру і мову. Над його головою постійно висіла небезпека, проте він не корився долі, а послідовно і наполегливо йшов уперед. Також пан Богдан зауважив, що рух шістдесятників фактично започаткував саме Дмитро Павличко, який 1953 року видав свою першу збірку поезій «Любов і ненависть», де поет написав завуальовано правду про радянський тоталітарний режим. Богдан Горинь прочитав вірш Дмитра Павличка «Притча про сонце» і нагадав, що той домігся, аби у Варшаві з’явився пам’ятник Тараса Шевченка, таким чином увічнивши видатного українського Пророка на польській землі.

Український майстер художнього слова, Герой України Анатолій Паламаренко наголосив, що творчий спадок Дмитра Павличка – неоціненний, він має величезне значення для майбутнього України, і прочитав вірш поета «Я вбитий був під Крутами…».

Український поет і видавець, власник і директор видавництва «А-ба-ба-га-ла-ма-га» Іван Малкович зауважив, що Дмитро Павличко – це титан духу, людина надскладної долі і трагічних життєвих випробувань, які він здолав гідно, бо присвятив своє життя жертовному служінню Україні. Пан Іван підкреслив, що Дмитро Павличко вимушений був творити і штучну поезію, але це врятувало йому життя, загартувало дух і заклало незрушний підмурівок для подальшої боротьби. Також Іван Малкович розповів про роботу над книжкою Дмитра Павличка для дітей – поемою «Золоторогий Олень», коли автор, намагаючись удосконалити текст, правив його довго й наполегливо, щоразу дослуховуючись до порад редакторів. А ще пан Іван зауважив, що у поетичній збірці «Таємниця твого обличчя» (1974) Дмитро Павличко уник штучних віршів на догоду владі, бо присвятив збірку любовній ліриці. Пан Іван прочитав вірш Дмитра Павличка «Найліпше любитись в надрання…» і власний вірш «Завітала до нас у редакцію муза Павличка…».

Також на заході виступили: українська письменниця, журналістка, секретар НСПУ Світлана Короненко, яка зазначила, що якби Дмитро Павличко жив у якійсь благополучній західній країні, то він, імовірно, був би поетом-ліриком, проте доля його склалася так, що він став насамперед поетом-трибуном; відомий письменник Олександр Шугай згадав, як був редактором книжок Дмитра Павличка, коли той радився з ним, прислуховувався до слушних порад; український політик, громадський діяч, науковець, письменник, секретар НСПУ Василь Куйбіда підкреслив, що Дмитро Павличко вижив у жахливій тоталітарній системі й зробив для України дуже багато, бо з часів Івана Франка на українській ниві не було подібних титанів, його життя було складне, проте він став велетом на ниві українства.

Політик Іван Заєць зазначив, що ми вшановуємо пам’ять великої людини, оскільки Дмитро Павличко належить до кола покликаних, тих, хто присвятив своє життя служінню Україні, щоб наша нація жила вічно, тому нам треба заснувати серію книжок «Життя славетних людей» і починати писати історію України в постатях, бо Дмитро Павличко був одержимий ідеєю незалежної української держави і людиною-дозорцем, тим, хто перший виявляє ворога, бо перший вступає з ним у двобій, а ще він був людиною контрастів, тому його не можна засуджувати за штучні вірші на догоду тодішньої влади, цю проблему треба усвідомлювати у зв’язку з поколіннями і тим часом, у якому жив цей видатний митець, котрий працював, як міг, щоб розширити межі своєї свободи, тому треба увічнювати його прізвище, оскільки це наша духовна величина і наш духовний орієнтир.

Також виступили: знаний український поет, голова Приймальної комісії НСПУ Петро Засенко, який зауважив, що Дмитро Павличко був мудрим прочитувачем нашої історії і часу, умілим тактиком і прочитав вірші поета «Пахне хвиля Дніпрова, мов сіно…» і «Молитва»; український поет, заслужений діяч мистецтв, народний артист України, секретар НСПУ Андрій Демиденко зазначив, що поезія Дмитра Павличка – невмируща, вона клекоче, має титанічну силу, він словом творив Україну, і прочитав свої вірші «Пам’яті Дмитра Павличка» і «Я – Київ», підкресливши, що Дмитро Павличко назавжди залишився камертоном часу; Максим Рильський-молодший зауважив, що Дмитро Павличко міг бути і різким, і категоричним, але завжди справедливим, і прочитав уривок із поеми Дмитра Павличка «Гранослов» (1968), яку той присвятив Максимові Рильському; український кінокритик, кінознавець, кіносценарист, заступник голови Національної спілки кінематографістів України Сергій Тримбач додав, що Дмитро Павличко мав ментальність пророка; відома письменниця і голова Київської письменницької організації, заступник голови НСПУ Тетяна Фольварочна зауважила, що Дмитро Павличко – це величина, ім’я, постать, нам потрібно тулитися пам’яттю до таких визначних постатей, бо цей митець – вічний, він подарував нам любов у слові.

Відомий письменник, перекладач, секретар НСПУ, заступник голови Київської письменницької організації Дмитро Чистяк зазначив, що Дмитро Павличко – це видатна постать світового масштабу, поет, гідний найвищого поцінування: його добре знають у світі, перекладали багатьма мовами, і він переклав українською багатьох титанів світової думки. Також Дмитро Чистяк підкреслив велику і важливу культурну дипломатію Дмитра Павличка, який для перекладу обирав найкраще, що може дати розвій української культури за кордоном. А ще пан Чистяк повідомив, що вірші Дмитра Павличка увійшли до французької, румунської, албанської та італійської поетичних антологій, які побачили світ з ініціативи самого ж Дмитра Чистяка.

Відомий перекладач, головний редактор журналу «Всесвіт», секретар НСПУ Дмитро Дроздовський наголосив, що треба увічнювати славетне прізвище Дмитра Павличка у вулицях європейських міст, у європейському світі, і прочитав вірші поета «Твоя мовчанка може стать ганьбою!», «Коли каштани в Києві цвітуть…» ті інші.

Світлий вечір пам’яті видатного Дмитра Павличка відбувся попри війну, у самому серці Києва – як символ української незламності, а потужний дух поета, натхненне й величне слово якого і по смерті митця залишається вічним, ми, покоління теперішнє і прийдешнє, завжди пам’ятатимемо, бо він став для всіх нас взірцем благородства, жертовності й боротьби за вільну європейську Україну.

Національна спілка письменників України щиро дякує керівництву Національного музею літератури України за плідну співпрацю!

Фото – Пресслужба НСПУ

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Біг на місці під час війни: уряд знову об’єднує та ліквідує міністерства
ZN UA
2025-07-17T12:40:48Z
Втричі дорожчі, ніж раніше: в Україні стрімко зросла ціна на популярний фрукт
GlavRed
2025-07-17T12:36:48Z
Біля російського заводу “Арктик СПГ-2” пришвартувався черговий підсанкційний танкер — Reuters
ZN UA
2025-07-17T12:30:13Z
Понад мільйон гривень за місяць: хто в Ощадбанку отримує рекордну зарплату
GlavRed
2025-07-17T12:27:06Z
Валюта дорожчає: 500 доларів у гривнях це зараз скільки
24tv
2025-07-17T12:15:40Z
БЕБ виявило 734 ризикових договори на постачання електроенергії для держустанов
УкраинФорм
2025-07-17T12:06:55Z
В Україні створять ще один державний фонд підтримки аграріїв
AgroPortal
2025-07-17T12:00:30Z
Подорожчання бензину в Харкові: коли чекати різкого зростання цін
Политека
2025-07-17T11:30:59Z
Пшениця за прибутковістю поступається ріпаку та ячменю
AgroPortal
2025-07-17T11:30:37Z
Рада пакетом затвердила уряд Свириденко: список
ZN UA
2025-07-17T12:46:05Z
Україна запровадила нові санкції проти Росії
24tv
2025-07-17T12:45:59Z
Велика Британія дозволить голосувати з 16 років та за банківською карткою
Лига
2025-07-17T12:45:28Z
Палмер розповів про несподівану розмову з Трампом
Football.ua
2025-07-17T12:42:35Z
У Польщі проросійському політику загрожує кримінальне покарання за викрадення українського прапора
УкраинФорм
2025-07-17T12:34:26Z
Британія хоче знизити віковий ценз для голосування на виборах до 16 років
Европейская правда
2025-07-17T12:34:25Z
Рада призначила Тараса Качку віцепрем'єром з європейської інтеграції
Европейская правда
2025-07-17T12:34:09Z
Молдова посилює ППО через обстріли Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T12:33:47Z
Трамп заявив, що встановить мита для понад 150 країн "одним махом"
Европейская правда
2025-07-17T12:31:50Z
Жуйка, цукерка і позіхання: чому під час польоту закладає вуха і як вирішити цю проблему
Фокус
2025-07-17T12:45:44Z
У Львові лікарі виростили частину печінки в організмі 10-місячного хлопчика
УкраинФорм
2025-07-17T12:18:26Z
Боротьба зі шкідниками та знищення бур'янів: як використовувати яблучний оцет у саду
24tv
2025-07-17T12:15:51Z
Сім найотруйніших рослин в Україні, до яких небезпечно торкатися і їсти
Gazeta UA
2025-07-17T12:06:40Z
У який місяць року найлегше почати худнути
TSN
2025-07-17T11:51:38Z
Робот-хірург з ШІ вперше провів операцію без допомоги лікаря
TSN
2025-07-17T11:36:19Z
Кишківник як щит: лікар назвав 3 звички, які знижують ризик раку товстої кишки
24tv
2025-07-17T11:24:27Z
У міських голубів відсутні пальці ніг і деформовані лапи: тут замішані люди
Фокус
2025-07-17T11:21:01Z
Безкоштовні путівки в санаторій видають пенсіонерам: хто і як її може отримати
24tv
2025-07-17T10:24:00Z
Масовий мор риби на Дніпропетровщині: іхтіолог вказав на небезпеку для людей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T12:45:09Z
У Києві ліквідовано мережу шахрайських кол-центрів. Вилучено понад 650 комп’ютерів
Украина Криминальная
2025-07-17T12:21:23Z
У столиці відкрито серію кримінальних справ проти посадовців КМДА, які завдали збитків на ₴196 млн
Khreschatyk
2025-07-17T12:18:47Z
Дощі, грози, град, шквали та до +34 градусів тепла: прогноз погоди на 18 липня
24tv
2025-07-17T12:15:23Z
У Добропіллі завершено рятувальні роботи: скільки загиблих і поранених
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T12:15:03Z
Реконструкція шляхопроводу біля станції «Дарниця». «Київавтодор» повідомив про хід робіт
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T12:12:48Z
Найгучніші вечірки відбуваються там? На Житомирщині є села з назвами Гулянка та Закусили
Telegraf
2025-07-17T12:12:07Z
Україну накриє злива
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T12:06:35Z
"Морський дракон" на пляжі в Одесі: біолог пояснив, чи є небезпека для туристів
TSN
2025-07-17T12:03:57Z
Позбудьтесь російського "лєтєть сломя голову": українські відповідники значно колоритніші
24tv
2025-07-17T12:45:57Z
"Утро вечера мудренее": лише одиниці знають, як правильно сказати це українською
Telegraf
2025-07-17T12:45:22Z
Таємниця назви Житомир: як вона з’явилась та що насправді означає
GlavRed
2025-07-17T12:45:13Z
Сінгапур третій рік поспіль став найдорожчим містом світу
1News
2025-07-17T12:42:34Z
Втратиш пенсію через дрібницю: ПФУ попереджає, які роки не зарахують до стажу
Знай
2025-07-17T12:36:27Z
Шахраї розсилають фейкові повідомлення про "Пакунок школяра"
Gazeta UA
2025-07-17T12:36:21Z
Міноборони анонсувало нові відстрочки у «Резерв+»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T12:33:05Z
Медіа, європейські цінності, безпека: українські журналісти вивчали досвід Польщі
Детектор М
2025-07-17T12:30:20Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів у Дніпропетровській області: куди звертатися
Политека
2025-07-17T12:30:08Z
В іспанській Малазі відбулася перша велика зустріч творчої української громади
УкраинФорм
2025-07-17T12:45:53Z
"Боже, в нас є дитина": Леся Нікітюк влаштувала для сина домашнє свято
Фокус
2025-07-17T12:39:25Z
Емма Вотсон отримала заборону на водіння через перевищення швидкості
360ua.news
2025-07-17T12:34:22Z
87-річна Лариса Кадочникова розсекретила стосунки з молодшим на 25 років адвокатом
TSN
2025-07-17T12:33:23Z
На тлі скандалу в ресторані чоловіка: Надя Дорофєєва терміново покинула Україну
GlavRed
2025-07-17T12:27:30Z
У Києві відбувся показ фільму «Операція Курськ»
Детектор М
2025-07-17T12:27:24Z
"Книжкова країна" оголосила дати та тему наступного фестивалю
Комсомольская правда
2025-07-17T11:58:44Z
На 25 років молодший: зірка "Тіні забутих предків" вперше розкрила подробиці особистого життя
24tv
2025-07-17T11:54:02Z
"Любов невідомої галактики": Нікітюк через місяць після пологів звернулася до нареченого
GlavRed
2025-07-17T11:27:11Z
У навчальному центрі на Чернігівщині курсант розстріляв двох інструкторів, його затримали
УкраинФорм
2025-07-17T12:30:56Z
В Україну повернули тіла 1000 загиблих
24tv
2025-07-17T12:30:44Z
Масове отруєння в ресторані Кацуріна: кількість постраждалих знову зросла
Фокус
2025-07-17T12:30:07Z
На кордоні у жінки виявили контрабандні Apple AirPods
InternetUA
2025-07-17T12:25:36Z
В Одесі чоловіка підпалив квартиру 90-річної тітки, яка відмовила йому у грошах
Украина Криминальная
2025-07-17T12:24:18Z
Поліція Полтавщини розшукує зниклу неповнолітню дівчину
Украина Криминальная
2025-07-17T12:24:04Z
У столичній приватній клініці через недбалість лікаря помер пацієнт
Украина Криминальная
2025-07-17T12:12:35Z
На Харківщині чоловік під час сімейної сварки підпалив будинок
Мій Харків
2025-07-17T12:07:01Z
ДБР розшукало 24 прилади нічного бачення, які привласнив заступник командира військової частини на Дніпропетровщині
Украина Криминальная
2025-07-17T12:03:08Z
Дистанційна робота з майже безлюдного острова: мандрівниця розповіла всю правду про таке життя
24tv
2025-07-17T12:15:25Z
Як швидко вивести пирій зі свого городу без хімії: найкращі способи, які дійсно працюють
TSN
2025-07-17T12:06:18Z
Фіалка зацвіте за тиждень: елементарний літній догляд
24tv
2025-07-17T11:51:45Z
Помідори українців атакує небезпечний шкідник: як захистити свій урожай
Telegraf
2025-07-17T11:51:20Z
Гороскоп Таро на завтра 18 июля: Овнам - благодарность, Козерогам - знаки
GlavRed
2025-07-17T11:27:54Z
Ситно, швидко, просто: лінивий рецепт хачапурі
Telegraf
2025-07-17T11:18:58Z
Пиріг з куркою і грибами, що скличе всіх на кухню ще з духовки: швидкий рецепт з готового тіста
24tv
2025-07-17T11:15:12Z
Обережно, стосунки під загрозою: ось що робитиме з вами ретроградний Меркурій у 2025
24tv
2025-07-17T10:42:07Z
У Єгипті росіян заселили біля військової бази: їм забороняють купатися та погрожують розстрілом
Фокус
2025-07-17T10:36:56Z
"Має зробити з нього клоуна": ексчемпіон світу спрогнозував переможця реваншу Усик – Дюбуа
24tv
2025-07-17T12:42:51Z
"Ільвес" — "Шахтар": онлайн-трансляція матчу Ліги Європи
Telegraf
2025-07-17T12:30:56Z
Козак або отаман: Усик приїхав на пресконференцію у колоритному образі – ефектні фото
24tv
2025-07-17T12:21:01Z
Визначилися пари кваліфікаційного раунду Кубка України сезону-2025/26
Football.ua
2025-07-17T12:18:09Z
Надія Кіченок - у півфіналі турніру WTA 250 у Гамбургу
УкраинФорм
2025-07-17T12:15:52Z
На фронті загинув розвідник бригади «Азов», боксер Юрій Єгоров
УкраинФорм
2025-07-17T12:15:31Z
«Ільвес» – «Шахтар»: де дивитися поєдинок кваліфікації Ліги Європи
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T12:09:06Z
Більше ніж форма — Динамо Київ презентує нові комплекти: онлайн-трансляція
Football.ua
2025-07-17T12:09:02Z
Воював в Україні: тренера боксера Повєткіна ліквідували в Африці
Фокус
2025-07-17T12:06:37Z
Експерти закликають не мити авто влітку: у чому причина
GlavRed
2025-07-17T12:27:44Z
На європейський ринок виходять нові конкуренти Tesla Model S і Model Y від MG
Фокус
2025-07-17T12:21:33Z
Bentley готує доступну альтернативу Bentayga
AutoCentre
2025-07-17T12:03:58Z
Škoda Karoq б’є рекорди автокредитування
AutoCentre
2025-07-17T12:03:00Z
Через шість років: електромобілі Smart знову отримають бензиновий двигун
AutoGeek
2025-07-17T11:54:17Z
Хто це? Легендарний Land Rover з потужністю 700 кінських сил
Топ Жир
2025-07-17T11:48:27Z
Зірка "Форсажу": культову Mazda 90-х продали за $1,2 мільйона
Фокус
2025-07-17T11:30:45Z
Українці масово купують вживані авто: список лідерів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T11:18:42Z
Новий транспорт та квести: ось що з'явилося в Cyberpunk 2077 після липневого оновлення
24tv
2025-07-17T11:09:49Z
Нові дисплеї iPhone 17 Pro отримають покриття, стійке до подряпин і відблисків
InternetUA
2025-07-17T12:46:44Z
У Росії штрафуватимуть за пошук «екстремістських матеріалів» в інтернеті
УкраинФорм
2025-07-17T12:33:56Z
Іноземні розробники зможуть тестувати свої оборонні технології в Україні
InternetUA
2025-07-17T12:31:10Z
З'явились ще до нашої ери та стали частиною культури у мережі: 5 маловідомих фактів про емодзі
24tv
2025-07-17T12:30:44Z
Злочинна недбалість: археологи звинувачують владу Мальти в знищенні 7000-річного храму
Фокус
2025-07-17T12:30:41Z
Значно дорожче, ніж очікувалося: на аукціоні продали найбільший у світі камінь з Марса
ZN UA
2025-07-17T12:15:03Z
З’явився перший тизер Mortal Kombat 2
1News
2025-07-17T12:12:19Z
На Сонці утворився “вогняний каньйон” завдовжки з відстань до Місяця
1News
2025-07-17T12:09:26Z
Популярні смартфони Samsung постраждали від однієї прикрої помилки: як її виправили
Фокус
2025-07-17T12:06:43Z