MY.UAНовини
Ексмер Зборова, а нині боєць з передової: Знаю, як ветеранам знайти себе у житті
Ексмер Зборова, а нині боєць з передової: Знаю, як ветеранам знайти себе у житті

Ексмер Зборова, а нині боєць з передової: Знаю, як ветеранам знайти себе у житті

Військовослужбовець, фермер, підприємець. А ще у далекому 2009-му Василь Мартюк був наймолодшим мером України. Василю було 23 роки, коли його обрали градоначальником містечка Зборов у Тернопільській області. Про підприємство, яким він керує з передової, про те, чи можна заробити мільйон на соках, а також про підтримку ветеранського бізнесу і чи зручне мерське крісло - у матеріалі Коротко про.

Ветеранський фонд допоміг з фінансуванням

Яблука щедро вродили цього року. Тому на «Сокарні», невеличкому сімейному підприємстві  у Тернополі, кипить робота. Тут чавлять натуральний сік з фруктів-овочів, що привозять замовники.

- Наразі 90% сировини, що ми переробляємо, це яблука, - розповідає Коротко про власник «Сокарні» Василь Мартюк. -  Далі за популярністю йдуть груша та виноград. Також клієнти люблять міксувати сік із гарбузом чи морквою. А взагалі що привезуть - з того ми готові чавити сочок.

Привіз плоди – забрав свіжий натуральний сік. Ось так коротко можна описати роботу «Сокарні». Хоча насправді робочий процес та й історія цієї компанії набагато цікавіші. Наприклад, власник «Сокарні», 39-річний Василь Мартюк, зараз знаходиться за тисячу кілометрів від Тернополя, десь у східній частині України на передовій, де захищає рідну землю від навали ворогів.

Привіз плоди – забрав свіжий і натуральний сік. Фото: ФБ Сокарня - чавлення соку із Ваших яблук та фруктів

- А всіма процесами на «Сокарні» керує моя дружина Мар’яна, це наш сімейний бізнес-проєкт, - зізнається Василь Мартюк.

У 2014 році Василь також воював, в АТО. Після демобілізації отримав від держави 2 гектари землі і зайнявся фермерством: разом із шваґром почав вирощувати малину. Так з’явилося невеличке фермерське господарство «Фама». Згодом добрали в оренду ще 4 гектари, на яких зараз росте обліпиха.

- Майже одразу об’єдналися разом з іншими ягідними домогосподарствами  і створили кооператив «Файна поляна», який налічує уже більше 100 учасників та має власні потужності із заморозки ягід і експортує свій продукт. Це найбільший реально діючий ягідний кооператив в Україні, - хвалиться підприємець.

І каже, що нинішня «Сокарня» - це логічне продовження його фермерської діяльності. Щоправда, відкрити підприємство, яке спеціалізується на вичавленні соку, було складно. Звісно, болючим було питання - «де взяти гроші?».

- Лише вартість повного комплекту обладнання становить більше 80 тисяч евро, - розповідає Василь Мартюк. - У нас такої суми не було. Обдумували різні варіанти кредитування, писали заявки на проєкти та гранти, щоб отримати фінансування на реалізацію нашої мрії. І наш проєкт пройшов конкурсний відбір в Українському ветеранському фонді. Завдяки частковій фінансовій підтримці фонду нам вдалось зібрати необхідну суму і розпочати роботу.

І одразу радить ветеранам, які повернулися з війни та шукають свою справу до душі: варто спробувати свої сили у підприємництві. Василь впевнений, що краще не стрибати стрімголов у нову сферу, а дивитись на власний попередній досвід, свої вподобання, що приносить задоволення, і пробувати це масштабувати та перетворювати у бізнес-проєкти.

Свою фермерську діяльність Василь Мартюк почав з вирощування малини. Фото: ФБ ФАМА - ягідна мама

Вичавлюють плід до 75%

«Сокарня» працює всього кілька місяців. Але за цей час тут переробили на сік десятки тонн плодів.

- Як правило, привозять від одного мішка яблук, тобто приблизно 30 кг, - усміхається Василь Мартюк. - Достатньо їх привезти до нас – все інше ми зробимо впродовж наступних 10-15 хвилин.

Господині, які хоч раз власноруч вичавлювали сік на своїй кухні, знають, наскільки це довгий, важкий та «брудний» процес. Плоди треба ретельно помити, почистити, нарізати, стояти над соковитискачем, поки той працює, опісля стерилізувати банки, перекип’ятити напій, розлити, закрити кришками. І видихнути та братися за прибирання кухні. Чи буде такий переварений сік корисним – узагалі риторичне питання.

На «Сокарні» овочі або фрукти ретельно промиваються в автоматизованій трьохрівневій мийці, з полосканням. Фото: ФБ Сокарня - чавлення соку із Ваших яблук та фруктів

На «Сокарні» усе набагато швидше. Перш за все овочі або фрукти ретельно промиваються в автоматизованій трьохрівневій мийці, з полосканням. Потім плоди потрапляють у прес, який може переробити 800 кг за годину - ця "шайтан-машина" вичавлює яблуко до 75%. Домашня соковичавниця може лише позаздрити такій роботі. Далі – фільтрація: сік пропускають через два види сит, щоб він був чистий, наче сльоза, без м’якоті.

І на завершення – проточна пастеризація.

- Тільки не плутайте зі стерилізацією, це зовсім інший процес, - підкреслює Мартюк. – При пастеризації сік швидко і короткостроково нагрівають до 80-82 градусів, що забезпечує збереження корисних елементів та смакових якостей. Ще гарячим розливаємо в упаковку на вибір клієнта. Кожна упаковка має невеличкий спеціальний краник, що не дозволяє потрапляти повітрю в середину пакета. Це важливо для продовження терміну зберігання продукту.

Ох і складно! Зате термін зберігання такого соку близько року, а після зняття пломби із краника сік можна вживати до 3 тижнів, що значно довше, аніж з банки.

- А що з «Сокарнею» буде взимку, коли свіжих овочів-фруктів немає? –запитуємо.

- Дійсно, проблема завантаження роботою у несезон є, - зізнається Василь. - Щоб її мінімізувати, ми плануємо налагодити співпрацю із місцевими фермерами, які мають більші сучасні сади. Хочемо надавати їм послуги у виготовленні соків із можливістю брендування під їхні господарства. Узагалі планів маємо багато. Наприклад, хочемо виготовляти купажовані соки із додаванням ягід, які уже вирощуємо.

Василь Мартюк говорить, що мета його життя насамперед у тому, щоб отримувати задоволення від роботи та приносити користь іншим людям і суспільству.

- Заробити на соках мільйон? Та не в тих мільйонах щастя, - каже він. - Якщо працюєш професійно та наполегливо, то результат буде 100%, і він буде із плюсиком. А яким буде цей «плюсик» - час покаже.

Поки Василь на передовій, «Сокарнею» керує його дружина Мар’яна. Фото: ФБ Сокарня - чавлення соку із Ваших яблук та фруктів

До речі

Крісло мера залишив у минулому

І як обіцяли: Василь Мартинюк поділився, як воно - бути мером, та ще й наймолодшим в Україні. У 2009 році тоді ще 23-річний студент одного із університетів Тернополя переміг на виборах міського голови у рідному місті Зборів. Юний мер планував захищати історичні пам’ятки міста, зробити Зборів цікавим для туристів, розвивати місцевий осередок «Пласту», який він, до речі, у Зборові і заснував. Щось вдалося, а щось - ні. Зараз про своє мерське минуле Василь Мартюк лише згадує час від часу.

- Це був надзвичайний виклик у моєму житті, і я отримав колосальний досвід, - ділиться спогадами Василь Мартюк. - З того часу уже пройшло 15 років. Тоді я з командою реформували комунальні підприємства міста, провели грандіозне святкування 360-річчя Зборівської битви, розпочали реконструкцію парку, відновлення освітлення міста, підготували кілька проєктів ремонту доріг, які продовжили втілювати і після мене… Але це вже історія.

Чи було зручним для вас мерське крісло? Може, маєте бажання повернутися в нього?

- Якби було кілька життів, то я б одне точно віддав рідному місту для його розбудови, – усміхається Василь. – Проте, на жаль, наш час обмежений. Зараз не маю таких планів. Після війни маю намір продовжити працювати на землі, як фермер, і розвивати свою підприємницьку діяльність та кооперацію.

А це обліпиха, яку на своїх фермерських гектарах власноруч виростив Василь Мартюк. Фото: з архіву Василя Мартюка.

Теги за темою
БизнесТернополь
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Сразу минус 10 лет: стилист назвал три правила, как зрительно уменьшить возраст
Gazeta UA
2025-09-05T23:03:08Z
Умер Джорджо Армани: кому достанется империя бездетного модельера
Новости Украины
2025-09-05T19:18:06Z
Световой меч Дарта Вейдера установил рекорд на аукционе
Корреспондент
2025-09-05T18:29:54Z
Всегда будете в тренде: Андре Тан рассказал о главных правилах сочетания цветов
Знай
2025-09-05T18:29:40Z
"Декстер: Воскресение" завершил первый сезон и собрал высокие оценки
Gazeta UA
2025-09-05T18:29:39Z
Рамина на Мальдивах показала фигуру без фильтров и фотошопа
Gazeta UA
2025-09-05T18:29:34Z
"Выучила его мозг до деталей" - жена Виктора Павлика рассказала о задержке речи сына
Gazeta UA
2025-09-05T18:29:24Z
Премьеры недели: Полякова в клипе похитила Ефросинину, а "Мертвий півень" сжег русскую литературу
Комсомольская правда
2025-09-05T18:28:46Z
В Киеве откроется выставка, где можно увидеть саблю Мазепы и "Золотой мяч" Шевченко
Комсомольская правда
2025-09-05T18:28:34Z
Отопительный сезон под угрозой: "Нафтогаз" просит помощи у международных партнеров
Хвиля
2025-09-06T03:06:51Z
В августе Украина стала пятой в Европе по цене электроэнергии
UAToday
2025-09-06T02:48:43Z
Ужгород получит прямую железнодорожную связь с четырьмя городами ЕС: когда старт рейсов
UAToday
2025-09-06T02:48:35Z
Дефицит овощей в Днепропетровской области: критические проблемы могут изменить ситуацию на рынке
Политека
2025-09-06T02:30:45Z
Осталось меньше месяца: в Ощадбанке просят клиентов снять все деньги со счетов
Знай
2025-09-06T02:12:16Z
РФ за экспорт оружия получает наличные в больших мешках - СМИ
Корреспондент
2025-09-06T00:03:18Z
Глава "Сбербанка" заявил о "технической стагнации" российской экономики
Хвиля
2025-09-05T21:30:22Z
Осенний удар по кошелькам: украинцев предупредили о подорожании важного продукта
Знай
2025-09-05T20:12:00Z
Подорожание продуктов в Полтавской области: как сильно подняли цены
Политека
2025-09-05T20:00:19Z
У соглашения с США об оружии на 100 миллиардов долларов есть неприятный "подводный камень" — NBC News
Telegraf
2025-09-06T03:09:13Z
СМИ раскрыли план о создании "буферной зоны" в Украине после заключения мира с РФ. Чьи войска будут ее охранять?
UAToday
2025-09-06T02:48:59Z
Зеленский раскрыл первые детали встречи с Фицо
UAToday
2025-09-06T02:48:45Z
Малюк раскрыл, куда россияне спрятали свои самолеты после операции "Паутина"
UAToday
2025-09-06T02:48:07Z
Новая глава МИД Британии Иветт Купер: BBC о первых испытаниях — Украина и Ближний Восток
ZN UA
2025-09-06T02:42:09Z
Новая глава МИД Великобритании первый звонок сделала в Украину
Корреспондент
2025-09-06T02:33:57Z
В Словакии раскритиковали Фицо по умолчанию об агрессии РФ
TSN
2025-09-06T01:06:15Z
Трамп назвал место проведения следующего саммита G20
ZN UA
2025-09-05T23:57:59Z
Портников назвал условие, которое заставит РФ задуматься об окончании войны
TSN
2025-09-05T23:51:01Z
На Одессчине будут судить мужчину за угон автомобиля ТЦК
Корреспондент
2025-09-05T18:36:06Z
В Днепре горят склады, город окутан черным дымом
Комсомольская правда
2025-09-05T18:28:56Z
В Польше избили группу украинцев
Корреспондент
2025-09-05T18:28:55Z
«Інтерпайп» вийшов на ринок труб для виробництва бурового інструменту
AgroNews
2025-09-05T18:27:46Z
В Днепре бушует масштабный пожар
Корреспондент
2025-09-05T18:27:40Z
Виновник ДТП — наезда на четырех военных в Константиновке полтора года уклоняется от вызовов в суд
ZN UA
2025-09-05T18:27:39Z
Землетрясение в Афганистане: спасатели оставляли женщин под завалами
Корреспондент
2025-09-05T18:26:16Z
Масштабный пожар и эвакуация людей. Все детали о возгорании на заводе в Днепре
Telegraf
2025-09-05T18:24:51Z
В Польше избили группу украинцев
Корреспондент
2025-09-05T18:22:43Z
Нарушать запреты в этот день строго запрещено: какое «чудо» может приключиться
Comments UA
2025-09-06T03:57:19Z
В ГУР оценили возможности РФ по производству шахедов
Корреспондент
2025-09-06T03:54:10Z
Закарпатские таможенники Василий Пупена и Павел Лайош построили дворцы и купили фейковые инвалидности
Знай
2025-09-06T03:51:26Z
ГУР сообщило о беспрецедентном присутствии российских войск в Украине
TSN
2025-09-06T03:51:24Z
Шесть знаков китайского зодиака, которые привлекут везение уже 6 сентября
TSN
2025-09-06T03:51:14Z
С праздником Михайлово чудо 2025! Красивые поздравления в открытках и прозе для самых близких
Telegraf
2025-09-06T03:45:38Z
В школах готовят изменения в дистанционном обучении: к чему готовиться
Знай
2025-09-06T03:21:17Z
Украинцев с инвалидностью пугают штрафами за ВЛК: законно ли
Знай
2025-09-06T03:06:21Z
Любые начинания закончатся неудачей: что нужно знать о дне Архангела Михаила
Gazeta UA
2025-09-06T03:03:42Z
Кабмин упростил правила ввоза гуманитарных лекарств
UAToday
2025-09-06T02:48:01Z
В Китае разработали инъекции для возвращения цвета волос: эффективно ли новое средство от седины
TSN
2025-09-05T19:51:42Z
Сколько сахара в день можно употреблять без вреда для здоровья
Знай
2025-09-05T18:51:53Z
Минветеранов сообщило о масштабах инвалидности среди военных
Хвиля
2025-09-05T18:25:54Z
Доминирование руки: почему одна рука сильнее
GlavRed
2025-09-05T18:25:45Z
Перелом или растяжение: почему заживление связок дольше костей
GlavRed
2025-09-05T18:25:00Z
Витамины, которые категорически запрещено принимать перед сном
UAToday
2025-09-05T18:23:29Z
Витамины, которые категорически запрещено принимать перед сном
UAToday
2025-09-05T18:23:28Z
Витамины, которые категорически запрещено принимать перед сном
UAToday
2025-09-05T18:23:24Z
Volvo начала производство ES90
Корреспондент
2025-09-05T18:51:58Z
BMW представила электрический iX3
Корреспондент
2025-09-05T18:30:42Z
BMW представила электрический iX3
Корреспондент
2025-09-05T18:21:31Z
Культовая капсула времени: обнаружен 20-летний суперкар от Honda в новом состоянии
Фокус
2025-09-05T09:15:33Z
В Украине снизился спрос на новые грузовики
Gazeta UA
2025-09-05T06:48:42Z
Креатив высшего уровня. В Украине заметили автомобиль с пикантной подвеской
Telegraf
2025-09-04T22:33:59Z
Kia установила новый рекорд продажей
Корреспондент
2025-09-04T20:33:48Z
Toyota готовит компактный пикап: дебют в 2027 году
Корреспондент
2025-09-04T19:30:07Z
Представлен новый Honda Prelude
Корреспондент
2025-09-04T17:39:27Z
В Украине сосредоточено около 700 000 военного контингента России – разведка
Лига
2025-09-06T03:45:01Z
До 12 часов без света. В Днепре местами действуют графики отключения света
UAToday
2025-09-06T03:27:37Z
Андрей Кузник, начальник Львовской таможни, жалуется на низкую зарплату, но декларирует кучу недвижимости и элитный джип Lexus
Знай
2025-09-06T02:51:01Z
Ситуация на фронте на вечер 5 сентября 2025 года
UAToday
2025-09-06T02:48:18Z
Гороскоп на сегодня 6 сентября: финансы тельцов, неприятные новости раков и здоровье скорпионов
Знай
2025-09-06T01:33:45Z
РФ усилила удары БПЛА по трассе Славянск-Изюм - DeepState
Корреспондент
2025-09-06T01:27:01Z
Принимает ли Буданов лично участие в боевых операциях против россиян: ответ ГУР
ZN UA
2025-09-06T01:12:01Z
Девочка-квадробер в Одессе играла на пляже: соцсети разделились на два лагеря
Telegraf
2025-09-05T22:33:58Z
ГУР: на территории Украины находится около 700 тысяч российских военных
ZN UA
2025-09-05T21:12:30Z
В Украину из Хорватии отправлено 40 тонн гуманитарной помощи при содействии Favbet Foundation
For-UA
2025-09-08T17:25:23Z
Три причины, почему растворимый кофе нельзя заливать кипятком
Gazeta UA
2025-09-06T02:00:24Z
Какое ударение правильно: "листОпад чи листопАд"
Gazeta UA
2025-09-06T00:15:00Z
День ангела 6 сентября: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-09-05T21:21:03Z
Салат "Мозаика" из баклажанов и фасоли: он спасет, когда совсем нет времени готовить
Telegraf
2025-09-05T18:36:31Z
Какие фразы под запретом, когда ребенок отказывается есть: ответ нутрициолога
Gazeta UA
2025-09-05T18:30:25Z
BEDNAR представив новинки та перевірені рішення на Дні поля АГРО Вінниця
AgroNews
2025-09-05T18:27:26Z
От новых не отличить: как полностью убрать желтые пятна на кроссовках
GlavRed
2025-09-05T18:25:29Z
Если кот обиделся. Четыре способа вернуть его благосклонность
Telegraf
2025-09-05T18:25:26Z
Какой XROS самый лучший в 2025 году?
Bin UA
2025-09-06T12:15:13Z
Эксперты бьют тревогу: самый большой вулкан Европы снова подает признаки жизни
TSN
2025-09-06T03:51:35Z
Неожиданный гость посетил австралийку по лакомству: кем он оказался
TSN
2025-09-06T03:51:32Z
Служба занятости интегрировала искусственный интеллект в поиск вакансий
Хвиля
2025-09-05T23:30:14Z
Официально: Life is Strange получит адаптацию в формате телесериала
GameMag
2025-09-05T21:24:09Z
Как установить оптоволоконный интернет в квартире: пошаговое руководство
GameWay
2025-09-05T21:00:17Z
Колхозники: в России высмеивают бывшую певицу из Украины
Comments UA
2025-09-05T20:57:35Z
Может погубить все человечество: ученые забили тревогу из-за опасной технологии
Знай
2025-09-05T20:51:52Z
Сказка о восточном балансе: Обзор The Rogue Prince of Persia
GameMag
2025-09-05T20:33:57Z
Французы ликуют, выиграв у сборной Украины со счетом 2:0
Корреспондент
2025-09-05T22:33:32Z
Два "горняка" и динамовец создали дебютное трио сборной в матче с Францией
Корреспондент
2025-09-05T22:03:23Z
Украина и Франция определили комплекты формы на матч отбора ЧМ-2026
Корреспондент
2025-09-05T20:54:40Z
Промоутер Итаумы: Бой у Мозеса будет в декабре на ринге в Манчестере
Корреспондент
2025-09-05T20:27:44Z
Полесье взяло в аренду полузащитника Динамо
Корреспондент
2025-09-05T19:36:06Z
В Англии восхитились первой тренировкой бразильца из "Шахтера"
ZN UA
2025-09-05T18:27:43Z
Украина-Франция: где и когда смотреть первый матч Украины в отборе на ЧМ-2026
GlavRed
2025-09-05T18:25:37Z
В России заговорили о футбольном матче с Украиной
Telegraf
2025-09-05T18:24:57Z
Тедди Атласу хочется видеть счастливый исход киноверсии Усика в боксе
Корреспондент
2025-09-05T18:21:59Z