MY.UAНовини
Кліматична війна — другий фронт України: що потрібно зробити, щоб зупинити екологічну катастрофу
Кліматична війна — другий фронт України: що потрібно зробити, щоб зупинити екологічну катастрофу

Кліматична війна — другий фронт України: що потрібно зробити, щоб зупинити екологічну катастрофу

"Війна в рази посилила негативні кліматичні впливи, тому реакція на них має бути невідкладною. Відгородитися державними кордонами від цих лих просто неможливо. І це не якійсь апокаліптичний сценарій, а цілком ймовірний варіант розвитку подій, якщо людство не зупинить зростання температури на нашій планеті". Думка.

8 жовтня 2024 ВРУ ухвалила довгоочікуваний кліматичний Закон, який визначає засади державної кліматичної політики та спрямований на досягнення вуглецевої нейтральності України до 2050 року. Чому цей закон настільки важливий і як питання клімату стосуються кожного з нас, розберемося у цьому аналізі.

Протягом останніх десятиріч всі, навіть ті, хто безпосередньо не цікавиться глобальною політикою, безперечно, чули про кліматичні зміни й глобальне потепління. Однак для багатьох це питання, особливо на фоні трагічних подій в нашій країні, цілком зрозуміло, не було пріоритетним. Брак доступної для неспеціалістів інформації з цього питання є ще одним фактором низького інтересу до цієї проблеми серед широких верств населення.

Те, що викиди парникових газів (ПГ), які утворюються у процесі згоряння викопного палива – вугілля, нафти, газу — основним з яких є СО2 (двоокис вуглецю) спричиняють глобальне потепління, стало зрозуміло ще в 1980-і роки. Протягом останніх десятиліть міжнародна спільнота впровадила низку угод і механізмів, спрямованих на скорочення промислових викидів ПГ, такі як Рамкова Конвенція ООН про Зміну Клімату (РКООНЗК) і Кіотський протокол. Однак проблеми з ратифікацією країнами з найбільшими викидами (США, РФ) і відсутність конкретних лімітів для великих країн-ратифікантів, що розвиваються (Китай, Індія, Бразилія), призвели до того, що глобальні викиди не тільки не скоротилися, але й ще більше зросли, а темпи глобального потепління пришвидшилися, що призвело до надзвичайної кількості катастрофічних кліматичних подій в усьому світі.

Тоді, в 2015, країни-підписанти РКООНЗК, зібравшись на чергову конференцію сторін у Парижі, визнали, що просте зменшення викидів ПГ вже не зупинить стрімкого глобального потепління, яке за існуючого тренду становитиме +4 С до кінця цього століття, тому єдиний спосіб врятувати людство — це повністю припинити чисті викиди ПГ і утримати глобальну температуру на рівні не вище +2 С порівняно з доіндустріальною ерою.

Країни, які ратифікували Паризьку кліматичну угоду (ПКУ), зобов'язалися досягти повного скорочення викидів і кліматичної нейтральності до 2050 року. Термін "кліматична нейтральність" означає, що баланс викидів ПГ у повітря і його поглинання буде нульовим. Конкретніше, це передбачає, що більша частина таких викидів буде максимально знижена (наприклад, шляхом відмови від викопного палива і переходу до безвуглецевих технологій, наприклад, відновлювальної енергетики), а решта викидів ПГ, яких технічно неможливо позбутися, будуть компенсовані шляхом технології поглинання двоокису вуглецю з повітря (наприклад, шляхом збільшення зелених насаджень або впровадження технологій уловлювання вуглецю і збереження у надрах і океанічних глибинах).

Окрім безпосереднього скорочення викидів, тобто пом’якшення змін клімату, другою вимогою є так звана адаптація – тобто впровадження проєктів, які б могли протистояти негативним кліматичним впливам. Це включає, наприклад, стійкий до природних катаклізмів дизайн будівель, доріг, мостів, дамб, енергетичних об’єктів тощо.

Але технологічна складова – це лише частина плану, адже впровадження цих зобов’язань вимагає від країн великих початкових витрат, підкріплених регуляторними вимогами. Різні країни запровадили специфічні комплекси заходів для досягнення кліматичної нейтральності.

На виконання зобов’язань у межах ПКУ у 2019 році Європейський Союз запровадив так званий Європейський зелений курс, що є дорожньою картою заходів, які перетворять Євросоюз на ефективну, стійку та конкурентоспроможну економіку і перший у світі кліматично нейтральний континент до 2050 року. Потужна програма фінансової підтримки для зеленого переходу, надана Єврокомісією, складає 1 трильйон євро.

Що стосується безпосередньо України, то вона ратифікувала РКООНЗК і Кіотський протокол, в межах яких реалізувала низку проєктів спільного впровадження, спрямованих на підвищення енергоефективності та скорочення викидів ПГ на різних підприємствах. Продаж квот на викиди ПГ, отриманих завдяки економії викидів, принесли в бюджет України у 2010-2011 роках 4 млрд грн.

У 2015 році Україна однією з перших європейських країн приєдналася до ПКУ. Було розроблено дорожню карту для досягнення своїх зобов'язань, яка передбачала такі кроки, як збільшення частки відновлюваних джерел енергії в електроенергетиці; поступове закриття вугільних шахт у комплексі з програмами трансформації вугільних регіонів і з часом – повну відмову від викопного палива; збільшення лісових територій; впровадження заходів з енергоефективності в будівлях; перехід на електротранспорт; впровадження стійких практик сільського господарства та землекористування; удосконалення системи поводження з відходами для зменшення викидів метану тощо. Проміжні цілі включали 65% скорочення викидів ПГ до 2030 року і повну відмову від викопного палива до 2035, із забезпеченням всіх енергетичних потреб завдяки відновлювальній та атомній енергетиці 50% на 50%. Україна почала адаптувати своє законодавство відповідно до Європейського зеленого курсу, адже доєднання до цього процесу могло б принести країні не тільки безпосередні вигоди у вигляді пом'якшення наслідків зміни клімату, але і величезні фінансові надходження, адже Україна має величезний потенціал для зеленої енергетики як для власних потреб, так і для експорту. Крім того, вона могла б отримати доступ до грантів та інших інструментів фінансової підтримки від ЄС.

Однак, подальша повномасштабна військова агресія відтермінувала ці плани та ще більше посилила негативні екологічні та кліматичні впливи. Протягом 2 років активних бойових дій було зафіксовано понад 5500 фактів руйнівного впливу на довкілля. Через щоденні обстріли і їх наслідки викиди парникового газу досягли 175 млн т вуглецю.

Попри всі виклики, в Україні триває адаптація законодавства в екологічній сфері до норм і стандартів ЄС, зокрема в межах виконання Угоди про асоціацію з ЄС.

2024 відзначився низкою важливих законодавчих актів. Так, в березні КМУ схвалив План України, необхідний для реалізації ініціативи ЄС "Ukraine Facility" обсягом 50 млрд євро на період 2024-2027 років. Ці кошти ЄС будуть спрямовані на фінансування державного бюджету, стимулювання інвестицій, а також технічну підтримку в реалізації програми. В червні КМУ також схвалив Національний план з енергетики та клімату (НПЕК) на період до 2030 року. НПЕК є стратегічним документом, який спрямований на узгодження екологічної, енергетичної та економічної політики для сталого розвитку України. Нарешті, в жовтні ВРУ було ухвалено вже зазначений кліматичний закон, який поставив перед Україною ще більш амбітну мету – досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року, замість раніше оприлюднених планів до 2060 року.

Закономірне питання, яке може виникнути у пересічного громадянина — де ми можемо взяти кошти на імплементації цих планів. Ще до початку повномасштабної війни, згідно з оцінками НБУ, інвестиції для досягнення Україною кліматичних цілей становили $ 102 млрд. Наразі ця цифра, враховуючи додаткові негативні наслідки спричинені війною, ще вище.

Однак більш доречним було б запитання про те, що Україна може втратити, якщо в найближчі десятиріччя не перейде до вуглецево нейтральної та стійкої змін клімату економіки. Кліматичні зміни й пов'язані з ними катастрофічні наслідки у вигляді повеней, посух, поповзнів, погіршення якості повітря і води, аномальної спеки, лісових пожеж тощо можуть мати на Україну негативні впливи, які можна порівняні з руйнуваннями, спричиненими тривалою війною. Це, зокрема, може спровокувати втрати родючих земель, зменшення площі лісів, дефіцит питної води, надмірне забруднення повітря і врешті-решт – збільшення захворюваності та смертності населення. Ще до війни Україна неодноразово потерпала від повеней на Закарпатті, лісових пожеж та інших природних катаклізмів. В останні роки збільшення посушливих днів площа знищення лісів України від пожеж зросла втричі. Минулої зими ми спостерігали, як надзвичайної сили вітер просто зруйнував металеві опори вітрової електростанції на Одещині. Отже, кліматичні зміни завдають багатомільярдних збитків для всіх без виключення секторів економіки, а відтак – мають безпосередній вплив на добробут і життя кожного з нас.

Війна в рази посилила ці впливи, тому реакція на них має бути невідкладною. Відгородитися державними кордонами від кліматичних лих просто неможливо. І це не якійсь апокаліптичний сценарій, а цілком ймовірний варіант розвитку подій, якщо людство не зупинить зростання температури на нашій планеті. Ось чому ми маємо вітати ті позитивні зрушення, які відбуваються в Україні в контексті ставлення до пом’якшення та адаптації змін клімату. Державна політика і механізми фінансування мають бути запроваджені на всіх рівнях, а кожне українське підприємство має включити оцінку та управління кліматичними ризиками у свою бізнес-модель, аби відповідним чином адаптуватися до цих змін і залишатися конкурентоспроможним. І безумовно, обізнаність і підтримка цих процесів серед широких верств населення є важливим фактором успіху кліматичної політики, яка дозволить нам побудувати зелену, енергетично-незалежну і стійку країну.

Автор висловлює особисту думку, яка може не збігаатися із позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Україна перевезла морським коридором понад 130 мільйонів тонн вантажів - Кулеба
УкраинФорм
2025-07-14T10:34:11Z
Ціни на малину удвічі вищі за торішні, але швидко знижуються
AgroPortal
2025-07-14T10:30:54Z
Ціни стрімко зросли. Як змінилася вартість гектара за час роботи ринку землі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T10:22:33Z
Чи слід наразі українцям вкладатися у євро
24tv
2025-07-14T10:22:04Z
Українці взяли іпотечних кредитів 30 млрд: які категорії серед позичальників
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T10:04:38Z
Дефіцит продуктів у Одеській області: який товар починає дорожчати через нестачу
Политека
2025-07-14T10:01:44Z
Мінсільгосп США знизив прогноз виробництва пшениці для України
1News
2025-07-14T10:01:38Z
Бавовник в Україні, як на Одещині вирощують стратегічну культуру
360ua.news
2025-07-14T10:01:23Z
Долар стає "ризиковою" валютою: як змінився курс
24tv
2025-07-14T10:00:29Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів у Полтаві: літні люди можуть отримати низку безкоштовних послуг
Политека
2025-07-14T10:31:55Z
Одна порада батькам знизила випадки харчової алергії у дітей
Фокус
2025-07-14T10:16:10Z
Ефективний засіб у боротьбі зі старінням: отруйна речовина збільшить тривалість життя
Фокус
2025-07-14T10:10:03Z
Мікробіолог розповів, як часто потрібно прати постільну білизну
Фокус
2025-07-14T09:37:49Z
Норвегія вперше транспортувала пацієнтів на ШВЛ з України літаком C-130J Hercules
Европейская правда
2025-07-14T09:04:32Z
Як перейти на електронні сигарети, щоб позбутися залежності від тютюну
Comments UA
2025-07-14T08:40:00Z
Спорт зменшує ризик смерті на 40%: скільки потрібно займатись
24tv
2025-07-14T08:16:34Z
Як доглядати за тілом влітку: поради, що допоможуть виглядати на всі 100%
24tv
2025-07-14T07:00:55Z
Влада США модифікувала відео у справі Епштейна і подала його, як важливий доказ
24tv
2025-07-14T10:36:45Z
У складі Франції з’явиться держава, яка матиме автономію, але не отримає повну незалежність
Известия Киев
2025-07-14T10:34:24Z
Справедливість восторжествувала: ЄСПЛ визнав незаконним позбавлення мандата Миколи Томенка
Знай
2025-07-14T10:34:19Z
Федоров розказав про технології, що конче потрібні на фронті
Gazeta UA
2025-07-14T10:31:53Z
Найстаріший президент світу знову балотуватиметься на вибори
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T10:30:47Z
Новий удар по доходах РФ: ЄС знижує цінову межу на нафту
Gazeta UA
2025-07-14T10:28:18Z
У Німеччині кажуть, що Європа може профінансувати більше ніж три Patriot для України
Европейская правда
2025-07-14T10:28:09Z
РФ спіткає нова біда до 1 січня 2026 року: з чим стикнуться окупанти – експерт розповів
GlavRed
2025-07-14T10:25:37Z
Президент Румунії прокоментував заборону на в’їзд меру Кишинева
Европейская правда
2025-07-14T10:22:38Z
У Миколаєві через аварію перебої з водою
УкраинФорм
2025-07-14T10:28:31Z
У разі загрози ліквідувати: на Донбасі четверо полонених окупантів втекли з-під конвою
Фокус
2025-07-14T10:28:05Z
Нацгвардійці знищили взвод окупантів та кілька одиниць техніки: в мережі показали відео
24tv
2025-07-14T10:22:34Z
Будинок на вулиці Олени Степанівни у Львові, в який 12 липня влучив російський дрон, знесуть
Комсомольская правда
2025-07-14T10:16:51Z
Українці зможуть нарешті трошки відпочити. Що потішить їх 19 липня
Telegraf
2025-07-14T10:10:23Z
«Вони давно перетнули усі межі витривалості»: історія однієї позиції
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T10:04:55Z
На війні загинув військовий і журналіст Богдан Заяць
Детектор М
2025-07-14T10:04:14Z
Переплата майже ₴350 тис. за проєкт ремонту парку у Дарницькому районі – затримано одного з екскерівників КО «Київзеленбуд»
Украина Криминальная
2025-07-14T10:00:30Z
У ще одній області України нашестя сарани
AgroPortal
2025-07-14T10:00:01Z
50 тис. грн за народження дитини. Кабмін погодив законопроєкт
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T10:36:00Z
Літній наступ росіян зірвався, але вони не заспокоїлись: генерал армії припустив плани ворога
24tv
2025-07-14T10:34:25Z
Українські ракети нового покоління проходять випробування
360ua.news
2025-07-14T10:31:47Z
Які військово-облікові документи потрібно носити із собою
24tv
2025-07-14T10:28:49Z
У Німеччині змінюють правила виплат соцдопомоги: що чекає на українців
GlavRed
2025-07-14T10:25:39Z
800 тис. гривень від держави: люди з інвалідністю отримають грошову допомогу
GlavRed
2025-07-14T10:25:28Z
"Щоб не просили в борг": пенсіонерка витратила 280 тисяч доларів на покупки, які ховає в орендованому житлі
Фокус
2025-07-14T10:22:25Z
У Лондоні відбулися збори Союзу українців у Великій Британії
УкраинФорм
2025-07-14T10:13:50Z
"Ікона перестала бути святою": журналістка звинуватила Ліну Костенко у брехні й лицемірстві
Фокус
2025-07-14T10:01:09Z
Євгенія Емеральд здивувала заявою про стосунки з ексчоловіком після скандального розлучення
TSN
2025-07-14T10:34:07Z
Була за життя легендою, але її могила виглядає забутою: де похована уродженка Києва Алла Балтер
Telegraf
2025-07-14T10:25:56Z
Брітні Спірс удочерила дівчинку: зізнання 43-річної співачки
GlavRed
2025-07-14T10:25:44Z
The Rasmus виступить на Atlas Festival 2025
Вива
2025-07-14T10:22:14Z
Ірина Білик виклала рідкісне фото сина після питаннь підписників
Gazeta UA
2025-07-14T10:16:49Z
Жінка купила за 55 грн гарну сукню у секонд-генді: її справжня ціна шокувала
Фокус
2025-07-14T10:10:42Z
Пінаколада від Козловського і п’ятсот одна півонія від LOBODA: як святкувала день народження Юла
Вива
2025-07-14T09:52:18Z
Костянтин Грубич розповів про неприємну зупинку працівником ТЦК і що обурило в його поведінці
TSN
2025-07-14T09:48:41Z
У Києві завтра відкриють виставку «Скарби державності»
УкраинФорм
2025-07-14T09:43:12Z
Посадовиця ТЦК та її чоловік вимагали «відкати» за гарантовані державою виплати на загиблих воїнів ЗСУ
Украина Криминальная
2025-07-14T10:30:44Z
Затримали двох агенток РФ, які готували підриви суддів і волонтерів у Полтаві та Дніпрі
УкраинФорм
2025-07-14T10:28:48Z
Трагедія на Київщині. Рятувальники дістали з річки Рось тіло потопельника
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T10:27:06Z
У Запоріжжі чоловіка взято під варту за систематичне домашнє насильство щодо 89-річної матері
Украина Криминальная
2025-07-14T10:22:14Z
У Кривому Розі чоловік ударив викруткою поліцейського та працівника ТЦК: його зупинили пострілом
24tv
2025-07-14T10:22:12Z
“Шахеди” вдарили по місту на Харківщині, багато поранених
1News
2025-07-14T10:19:06Z
Росіяни атакували Златопіль: є жертва та 7 постраждалих, серед яких – дитина
24tv
2025-07-14T10:12:52Z
На Ужгородщині затримали підозрюваного у переправленні ухилянтів через кордон до Словаччини
Украина Криминальная
2025-07-14T10:07:58Z
Росія атакувала «Шахедами» Златопіль на Харківщині, є загибла та поранені
УкраинФорм
2025-07-14T09:55:53Z
Три найгірші країни для переїзду у світі
24tv
2025-07-14T10:12:51Z
Море перетворилось у болото і не тільки. Росія продовжує знущатися з відомого українського курорту
Telegraf
2025-07-14T10:01:14Z
Ось як пересадити заміокулькас: викине нове листя вже за тиждень
24tv
2025-07-14T10:00:45Z
Як заморозити пельмені, щоб ніколи не злипалися: є декілька простих хитрощів
24tv
2025-07-14T09:40:02Z
Охолонь, окрошка: 5 літніх супів, які смачніші і бадьоріші за класику, рецепти потрібно зберегти
Знай
2025-07-14T08:52:36Z
Зробіть це підживлення для смородини у липні: рецепт супердобрива
24tv
2025-07-14T08:45:22Z
Не Говерла: з якої гори відкривається одна з найкрасивіших панорам на Карпати
24tv
2025-07-14T08:28:41Z
Не лише "перший млинець – нанівець": як ще сказати українською "перший блін комом"
24tv
2025-07-14T08:00:55Z
І не треба довго морочитися: як смачно посмажити лисички з цибулею
24tv
2025-07-14T07:54:41Z
Не Усик, і не Тайсон: Кличко назвав найвидатнішого боксера в історії
24tv
2025-07-14T10:36:43Z
Бейл подав нову заявку на придбання Кардіфф Сіті
Football.ua
2025-07-14T10:22:53Z
Чорноморець оголосив про підписання одразу трьох новачків
Football.ua
2025-07-14T10:19:08Z
Справжня фантастика. 17-річна баскетболістка забила ефектний данк двома руками
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T10:18:26Z
Зірковий супертяж несподівано змінив думку щодо переможця реваншу Усик – Дюбуа
24tv
2025-07-14T10:12:26Z
Максим Шульга вдруге вийшов у старті в Літній лізі НБА
УкраинФорм
2025-07-14T09:54:27Z
Українська шосейниця здобула «срібло» на велогонці у Словаччині
УкраинФорм
2025-07-14T09:52:29Z
Трамп "зіпсував" церемонію нагородження "Челсі" після перемоги над ПСЖ
Фокус
2025-07-14T09:43:04Z
Ювентус знову повернувся до варіанту із захисником Штутгарта
Football.ua
2025-07-14T09:37:39Z
Де 3 відмінності між зображеннями дівчини на сцені: треба знайти відповідь за 45 секунд
GlavRed
2025-07-14T10:34:28Z
Складаний iPhone вийде разом з iPhone 18: що планує Apple
InternetUA
2025-07-14T10:31:10Z
Хрумтять, як свіжі: незвичайний і простий рецепт пікантних огірків на зиму
GlavRed
2025-07-14T10:25:10Z
NVIDIA випустила нову технологію для відеокарт, яка збільшує FPS в іграх
InternetUA
2025-07-14T10:16:53Z
Несподіване відкриття: рівно 10 років тому зонд NASA вперше побачив Плутон зблизька
Фокус
2025-07-14T09:58:33Z
Смартфони 2026 року отримають вигнуті акумулятори для тривалішої роботи
InternetUA
2025-07-14T09:46:44Z
У Лондоні створили центр, який досліджуватиме “спілкування” з тваринами за допомогою ШІ
ZN UA
2025-07-14T09:43:41Z
Україна впроваджує ШІ у керування дронами, щоб прибрати операторів з поля бою, – Федоров
24tv
2025-07-14T09:40:23Z
Щось неабияк "насолило" Антарктиді: знайдено причину руйнування морського льоду континенту
Фокус
2025-07-14T09:40:14Z
Запчастини до електромобілів: які можна замінити самостійно?
AutoCentre
2025-07-14T10:10:44Z
Volkswagen закрив свій перший великий завод у Китаї після 17 років роботи
Топ Жир
2025-07-14T09:48:08Z
Новий Hyundai Tucson зробили схожим на Land Rover
AutoCentre
2025-07-14T09:04:35Z
Перший електромобіль Bentley: ретрофутуризм у концепті EXP 15
ITC
2025-07-14T09:04:20Z
Дешевше $20 000: презентовано новий кросовер Hyundai
ЗаРулем
2025-07-14T08:40:47Z
Наймиліший електромобіль Honda вперше показав свій вигляд і дещо незвичайне
Топ Жир
2025-07-14T08:34:57Z
Lexus ES у кузові універсал виглядає чудово
AutoCentre
2025-07-14T08:07:54Z
Mazda представила кросовер CX-5 нового покоління: відома ціна
ЗаРулем
2025-07-14T07:16:15Z
Suzuki готує оновлення для популярного Jimny
AutoCentre
2025-07-14T07:13:49Z