MY.UAНовини
Кліматична війна — другий фронт України: що потрібно зробити, щоб зупинити екологічну катастрофу
Кліматична війна — другий фронт України: що потрібно зробити, щоб зупинити екологічну катастрофу

Кліматична війна — другий фронт України: що потрібно зробити, щоб зупинити екологічну катастрофу

"Війна в рази посилила негативні кліматичні впливи, тому реакція на них має бути невідкладною. Відгородитися державними кордонами від цих лих просто неможливо. І це не якійсь апокаліптичний сценарій, а цілком ймовірний варіант розвитку подій, якщо людство не зупинить зростання температури на нашій планеті". Думка.

8 жовтня 2024 ВРУ ухвалила довгоочікуваний кліматичний Закон, який визначає засади державної кліматичної політики та спрямований на досягнення вуглецевої нейтральності України до 2050 року. Чому цей закон настільки важливий і як питання клімату стосуються кожного з нас, розберемося у цьому аналізі.

Протягом останніх десятиріч всі, навіть ті, хто безпосередньо не цікавиться глобальною політикою, безперечно, чули про кліматичні зміни й глобальне потепління. Однак для багатьох це питання, особливо на фоні трагічних подій в нашій країні, цілком зрозуміло, не було пріоритетним. Брак доступної для неспеціалістів інформації з цього питання є ще одним фактором низького інтересу до цієї проблеми серед широких верств населення.

Те, що викиди парникових газів (ПГ), які утворюються у процесі згоряння викопного палива – вугілля, нафти, газу — основним з яких є СО2 (двоокис вуглецю) спричиняють глобальне потепління, стало зрозуміло ще в 1980-і роки. Протягом останніх десятиліть міжнародна спільнота впровадила низку угод і механізмів, спрямованих на скорочення промислових викидів ПГ, такі як Рамкова Конвенція ООН про Зміну Клімату (РКООНЗК) і Кіотський протокол. Однак проблеми з ратифікацією країнами з найбільшими викидами (США, РФ) і відсутність конкретних лімітів для великих країн-ратифікантів, що розвиваються (Китай, Індія, Бразилія), призвели до того, що глобальні викиди не тільки не скоротилися, але й ще більше зросли, а темпи глобального потепління пришвидшилися, що призвело до надзвичайної кількості катастрофічних кліматичних подій в усьому світі.

Тоді, в 2015, країни-підписанти РКООНЗК, зібравшись на чергову конференцію сторін у Парижі, визнали, що просте зменшення викидів ПГ вже не зупинить стрімкого глобального потепління, яке за існуючого тренду становитиме +4 С до кінця цього століття, тому єдиний спосіб врятувати людство — це повністю припинити чисті викиди ПГ і утримати глобальну температуру на рівні не вище +2 С порівняно з доіндустріальною ерою.

Країни, які ратифікували Паризьку кліматичну угоду (ПКУ), зобов'язалися досягти повного скорочення викидів і кліматичної нейтральності до 2050 року. Термін "кліматична нейтральність" означає, що баланс викидів ПГ у повітря і його поглинання буде нульовим. Конкретніше, це передбачає, що більша частина таких викидів буде максимально знижена (наприклад, шляхом відмови від викопного палива і переходу до безвуглецевих технологій, наприклад, відновлювальної енергетики), а решта викидів ПГ, яких технічно неможливо позбутися, будуть компенсовані шляхом технології поглинання двоокису вуглецю з повітря (наприклад, шляхом збільшення зелених насаджень або впровадження технологій уловлювання вуглецю і збереження у надрах і океанічних глибинах).

Окрім безпосереднього скорочення викидів, тобто пом’якшення змін клімату, другою вимогою є так звана адаптація – тобто впровадження проєктів, які б могли протистояти негативним кліматичним впливам. Це включає, наприклад, стійкий до природних катаклізмів дизайн будівель, доріг, мостів, дамб, енергетичних об’єктів тощо.

Але технологічна складова – це лише частина плану, адже впровадження цих зобов’язань вимагає від країн великих початкових витрат, підкріплених регуляторними вимогами. Різні країни запровадили специфічні комплекси заходів для досягнення кліматичної нейтральності.

На виконання зобов’язань у межах ПКУ у 2019 році Європейський Союз запровадив так званий Європейський зелений курс, що є дорожньою картою заходів, які перетворять Євросоюз на ефективну, стійку та конкурентоспроможну економіку і перший у світі кліматично нейтральний континент до 2050 року. Потужна програма фінансової підтримки для зеленого переходу, надана Єврокомісією, складає 1 трильйон євро.

Що стосується безпосередньо України, то вона ратифікувала РКООНЗК і Кіотський протокол, в межах яких реалізувала низку проєктів спільного впровадження, спрямованих на підвищення енергоефективності та скорочення викидів ПГ на різних підприємствах. Продаж квот на викиди ПГ, отриманих завдяки економії викидів, принесли в бюджет України у 2010-2011 роках 4 млрд грн.

У 2015 році Україна однією з перших європейських країн приєдналася до ПКУ. Було розроблено дорожню карту для досягнення своїх зобов'язань, яка передбачала такі кроки, як збільшення частки відновлюваних джерел енергії в електроенергетиці; поступове закриття вугільних шахт у комплексі з програмами трансформації вугільних регіонів і з часом – повну відмову від викопного палива; збільшення лісових територій; впровадження заходів з енергоефективності в будівлях; перехід на електротранспорт; впровадження стійких практик сільського господарства та землекористування; удосконалення системи поводження з відходами для зменшення викидів метану тощо. Проміжні цілі включали 65% скорочення викидів ПГ до 2030 року і повну відмову від викопного палива до 2035, із забезпеченням всіх енергетичних потреб завдяки відновлювальній та атомній енергетиці 50% на 50%. Україна почала адаптувати своє законодавство відповідно до Європейського зеленого курсу, адже доєднання до цього процесу могло б принести країні не тільки безпосередні вигоди у вигляді пом'якшення наслідків зміни клімату, але і величезні фінансові надходження, адже Україна має величезний потенціал для зеленої енергетики як для власних потреб, так і для експорту. Крім того, вона могла б отримати доступ до грантів та інших інструментів фінансової підтримки від ЄС.

Однак, подальша повномасштабна військова агресія відтермінувала ці плани та ще більше посилила негативні екологічні та кліматичні впливи. Протягом 2 років активних бойових дій було зафіксовано понад 5500 фактів руйнівного впливу на довкілля. Через щоденні обстріли і їх наслідки викиди парникового газу досягли 175 млн т вуглецю.

Попри всі виклики, в Україні триває адаптація законодавства в екологічній сфері до норм і стандартів ЄС, зокрема в межах виконання Угоди про асоціацію з ЄС.

2024 відзначився низкою важливих законодавчих актів. Так, в березні КМУ схвалив План України, необхідний для реалізації ініціативи ЄС "Ukraine Facility" обсягом 50 млрд євро на період 2024-2027 років. Ці кошти ЄС будуть спрямовані на фінансування державного бюджету, стимулювання інвестицій, а також технічну підтримку в реалізації програми. В червні КМУ також схвалив Національний план з енергетики та клімату (НПЕК) на період до 2030 року. НПЕК є стратегічним документом, який спрямований на узгодження екологічної, енергетичної та економічної політики для сталого розвитку України. Нарешті, в жовтні ВРУ було ухвалено вже зазначений кліматичний закон, який поставив перед Україною ще більш амбітну мету – досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року, замість раніше оприлюднених планів до 2060 року.

Закономірне питання, яке може виникнути у пересічного громадянина — де ми можемо взяти кошти на імплементації цих планів. Ще до початку повномасштабної війни, згідно з оцінками НБУ, інвестиції для досягнення Україною кліматичних цілей становили $ 102 млрд. Наразі ця цифра, враховуючи додаткові негативні наслідки спричинені війною, ще вище.

Однак більш доречним було б запитання про те, що Україна може втратити, якщо в найближчі десятиріччя не перейде до вуглецево нейтральної та стійкої змін клімату економіки. Кліматичні зміни й пов'язані з ними катастрофічні наслідки у вигляді повеней, посух, поповзнів, погіршення якості повітря і води, аномальної спеки, лісових пожеж тощо можуть мати на Україну негативні впливи, які можна порівняні з руйнуваннями, спричиненими тривалою війною. Це, зокрема, може спровокувати втрати родючих земель, зменшення площі лісів, дефіцит питної води, надмірне забруднення повітря і врешті-решт – збільшення захворюваності та смертності населення. Ще до війни Україна неодноразово потерпала від повеней на Закарпатті, лісових пожеж та інших природних катаклізмів. В останні роки збільшення посушливих днів площа знищення лісів України від пожеж зросла втричі. Минулої зими ми спостерігали, як надзвичайної сили вітер просто зруйнував металеві опори вітрової електростанції на Одещині. Отже, кліматичні зміни завдають багатомільярдних збитків для всіх без виключення секторів економіки, а відтак – мають безпосередній вплив на добробут і життя кожного з нас.

Війна в рази посилила ці впливи, тому реакція на них має бути невідкладною. Відгородитися державними кордонами від кліматичних лих просто неможливо. І це не якійсь апокаліптичний сценарій, а цілком ймовірний варіант розвитку подій, якщо людство не зупинить зростання температури на нашій планеті. Ось чому ми маємо вітати ті позитивні зрушення, які відбуваються в Україні в контексті ставлення до пом’якшення та адаптації змін клімату. Державна політика і механізми фінансування мають бути запроваджені на всіх рівнях, а кожне українське підприємство має включити оцінку та управління кліматичними ризиками у свою бізнес-модель, аби відповідним чином адаптуватися до цих змін і залишатися конкурентоспроможним. І безумовно, обізнаність і підтримка цих процесів серед широких верств населення є важливим фактором успіху кліматичної політики, яка дозволить нам побудувати зелену, енергетично-незалежну і стійку країну.

Автор висловлює особисту думку, яка може не збігаатися із позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Исчезновение острова Бермеха: ученые выдвигают три версии, среди них есть и конспирологическая
Фокус
2025-03-29T13:51:38Z
Фермери випробовують ГМО-картоплю, яку не потрібно обприскувати фунгіцидами
AgroNews
2025-03-29T13:13:34Z
Разработчики Blades of Fire опубликовали 5 минут геймплея — возможны сюжетные спойлеры
GameMag
2025-03-29T11:31:48Z
Split Fiction установила три мировых рекорда Гиннесса
GameMag
2025-03-29T11:18:49Z
Ученый раскрыл тайну "магических" артефактов из гробницы Тутанхамона
Апостроф
2025-03-29T09:21:40Z
Протягом тижня в рамках проєкту «Земельний банк» відбулося 42 аукціони
AgroNews
2025-03-29T08:09:07Z
Озвучено оновлені ціни на пшеницю в Україні
AgroNews
2025-03-29T06:06:40Z
Наша реальность – это всего лишь внутренности черной дыры: ученые шокированы данными из телескопа Вебба
Знай
2025-03-29T05:51:40Z
Маск объединяет соцсеть X и искусственный интеллект: сделка на $45 млрд
Gazeta UA
2025-03-29T04:48:10Z
Испортит вкус: ингредиент, который нельзя добавлять в маринад для шашлыка
Gazeta UA
2025-03-29T14:00:02Z
Гречка, которая сводит с ума: секретный ингредиент, о котором никто не догадывается
Знай
2025-03-29T13:51:56Z
Это мясо просто тает во рту: как приготовить ребрышки лучше, чем в реберне
Telegraf
2025-03-29T11:45:08Z
Сытный завтрак из банки рыбки: чудо-овсянка, которой можно наесться
Telegraf
2025-03-29T10:48:30Z
Остановился Ниагарский водопад. Прогнозировали конец света
Gazeta UA
2025-03-29T08:33:19Z
Эти овощи обязательны к посеву в апреле 2025: список и советы, как получить богатый урожай
Telegraf
2025-03-29T08:15:26Z
Обходите стороной: какие "сюрпризы" таят в себе купальники и нижнее белье из секонд-хенда
Фокус
2025-03-29T08:00:39Z
Эти фрукты нельзя выбрасывать в мусорное ведро: какая причина
Comments UA
2025-03-29T07:36:14Z
Овны и Скорпионы: финансовый Таро-прогноз для всех знаков в солнечное затмение 29 марта 2025
Фокус
2025-03-29T07:00:41Z
В Киеве водитель Mazda устроил побег от полиции
Апостроф
2025-03-29T13:18:38Z
В Хмельницкой области мужчина трижды не явился в ТЦК из-за давления - суд вынес приговор
Новости Украины
2025-03-29T13:03:01Z
Атака на Кривой Рог: появились фото последствий
Корреспондент
2025-03-29T12:27:01Z
Россияне обстреляли Харьковскую область: пострадал мужчина
ZN UA
2025-03-29T12:10:23Z
Атака на Днепр: масштабные пожары ликвидированы, пострадавших стало больше
UAToday
2025-03-29T10:51:40Z
Россия атаковала Киев ночью: детали "налета" дронов
UAToday
2025-03-29T10:51:00Z
Кривой Рог россияне атаковали баллистикой: что известно
Апостроф
2025-03-29T10:21:22Z
Двое пытались спрятаться от дронов: выяснились детали гибели людей в Днепре
Telegraf
2025-03-29T09:00:53Z
Землетрясение в Мьянме: СМИ пишут о сотнях жертв
Корреспондент
2025-03-29T08:36:14Z
В Лиге Путина может появиться американская команда
Telegraf
2025-03-29T13:12:56Z
Промоутер Джошуа решил отправить Усика на пенсию, не видя особой мотивации
Корреспондент
2025-03-29T13:03:18Z
После победы над Фьюри Усик нацелился на Джейка Пола после победы над Фьюри
Новости Украины
2025-03-29T12:27:08Z
"Предатель": вторая ракетка России сменила гражданство
Telegraf
2025-03-29T12:06:51Z
Лучшая теннисистка России приняла австралийское гражданство
ZN UA
2025-03-29T10:00:49Z
Усик озвучил свою главную мотивацию продолжать боксировать
Корреспондент
2025-03-29T09:15:38Z
Усик намекнул на бой с популярным американским блогером
ZN UA
2025-03-29T09:01:38Z
НХЛ: Флорида одолела Юту и победы Виннипега и Вегаса
Корреспондент
2025-03-29T06:36:40Z
Усик пока не хочет подводить итоги своей карьеры
Gazeta UA
2025-03-28T19:24:03Z
Обстрел Днепра: в "Бартоломео" впервые прокомментировали разрушения комплекса
Telegraf
2025-03-29T14:03:23Z
В 5 ОШБр показали ликвидацию пехоты и укреплений на Краматорском направлении
Апостроф
2025-03-29T13:39:38Z
Оккупанты били по Никопольщине: пятиэтажки, дома и раненые
Новости Украины
2025-03-29T13:30:19Z
ВСУ пока не знают, что с этим делать: у россиян новая смертоносная тактика ударов по Украине
Comments UA
2025-03-29T13:21:58Z
На войне погиб тернопольский поэт и музыкант Любомир Сарабун/До армии боец ВСУ играл в рок-группе
Апостроф
2025-03-29T12:33:27Z
ВСУ продвинулись на 3-4 км в глубь Белгородской области РФ - Reuters
UAToday
2025-03-29T12:27:55Z
Партія українського яблука вже прибула до Індії
AgroNews
2025-03-29T12:18:46Z
Дожди и изменение температуры: что ждет Украину в последние дни месяца
Gazeta UA
2025-03-29T11:45:30Z
Прокремлевский блоггер Патрик Ланкастер услышал правду про ВСУ от жителей Курщины
Апостроф
2025-03-29T11:39:21Z
Маша Ефросинина в неожиданном образе впечатлила фанатов/Телеведущая примерила на себе образ блондинки
Апостроф
2025-03-29T12:06:16Z
Любовница или просто друг? Оля Цибульская разъяснила слухи о романе с Dzidzio
Знай
2025-03-29T10:51:49Z
Не дожила до своего 45-летия несколько дней: от чего умерла певица Квитка Цисык и как выглядит ее могила
Telegraf
2025-03-29T07:21:59Z
Веня из "Ветеранов космических войск" впервые появился на публике после кровоизлияния в мозг
Комсомольская правда
2025-03-29T07:04:29Z
Дженнифер Энистон "накормила" звезду "The Lust of Us": эти снимки обсуждает весь мир
Знай
2025-03-29T06:51:15Z
Маша Ефросинина показалась в образе блондинки
Комсомольская правда
2025-03-29T06:04:48Z
РФ отомстила Алле Пугачевой новым способом
Comments UA
2025-03-28T21:51:57Z
Внучка российского комика удивила своим видом без макияжа
Comments UA
2025-03-28T20:57:26Z
Ефросинина стала блондинкой и поизгибалась в кружеве на фоне двери
GlavRed
2025-03-28T20:06:13Z
Полиция Украины потратит десятки миллионов на шапки
Telegraf
2025-03-29T13:57:58Z
Отберут половину пенсии: предупредили о новых правилах
Знай
2025-03-29T13:30:06Z
Перебирали вещи в шкафу: семья нашла тайное "наследство" дедушки, которое он хранил 57 лет
Фокус
2025-03-29T13:06:49Z
Польша заказала для своей армии более сотни новейших боевых машин пехоты Borsuk
Известия Киев
2025-03-29T12:37:07Z
Топ-10 стран с самым большим количеством состоятельных людей: кто в лидерах
Comments UA
2025-03-29T12:36:54Z
Уклонистам "свяжут руки": что готовят тем, кто попал в розыск ТЦК
Знай
2025-03-29T12:30:48Z
За помощь фронту и тылу: кто из волонтеров получил отличие «Варті» в этом году
Апостроф
2025-03-29T11:42:01Z
Мужчинам за границей сделали важное объявление: как теперь оформить отсрочку от мобилизации
Знай
2025-03-29T11:12:34Z
Открытая наука — шаг в будущее. Но готовы ли мы к ее вызовам?
ZN UA
2025-03-29T11:03:33Z
Ключевой момент старения: ученые выяснили, когда наш мозг особенно подвержен болезням
Фокус
2025-03-29T13:06:40Z
Назван самый полезный и вкусный утренний напиток: бодрит лучше, чем кофе
UAToday
2025-03-29T13:06:04Z
Анита Луценко развеяла популярный миф о дневной норме шагов
Gazeta UA
2025-03-29T12:48:07Z
Ученые наконец-то нашли ответ, почему мужчины не слушают того, что говорят женщины
Comments UA
2025-03-29T11:51:22Z
Чем отличается красный лук от обычного: врач раскрыла, что лучше выбирать
UAToday
2025-03-29T10:51:33Z
Мошенники крадут медданные украинцев через eHealth: крайними сделали настоящих семейных врачей
Знай
2025-03-29T08:12:30Z
Тех, кто не выполнит, оштрафуют: в апреле в аптеках снизятся цены еще на 116 препаратов, — Ляшко
Фокус
2025-03-29T04:45:41Z
Скрытая опасность в ванной: как часто нужно менять мочалку
Gazeta UA
2025-03-29T01:00:50Z
Мясо способно разрушать мозг: что обнаружили учёные
Gazeta UA
2025-03-28T22:39:36Z
Подорожание рыбы в Запорожье: за сколько можно приобрести карп, сельдь и скумбрию
Политека
2025-03-29T14:01:48Z
НБУ увеличил продаж долларов третью неделю подряд
Корреспондент
2025-03-29T13:09:08Z
По цене смартфона: в Украине выставили на продажу сапоги советского лётчика
Telegraf
2025-03-29T13:00:56Z
Начнется масштабный перерасчет субсидий: у кого изменится размер помощи
Знай
2025-03-29T12:12:16Z
Как изменятся доллар и евро в первую неделю апреля: мнение банкира
Gazeta UA
2025-03-29T11:46:16Z
Пенсионный фонд увеличит выплаты: деньги поступят в апреле
Знай
2025-03-29T11:30:03Z
В Україні вже засіяли понад 550 тис га зернових
AgroNews
2025-03-29T11:12:52Z
В Дании начали маркировать европейские товары
Корреспондент
2025-03-29T10:51:43Z
Потеря конкурентоспособности и минус 96 миллиардов ВВП: эксперт рассказал о последствиях повышения тарифа "Укрзализныци"
Апостроф
2025-03-29T09:45:10Z
При каких условиях водители могут остаться без прав из-за состояния автомобильных фар
UAToday
2025-03-29T10:51:56Z
В Украине появился оригинальный семейный электрокар Zeekr с запасом хода 700 км
Фокус
2025-03-29T08:57:04Z
Элитный спа на колесах за 20 млн грн: Mercedes Sprinter превратили во внедорожный шикарный автодом
Знай
2025-03-29T07:51:27Z
Toyota заявила о рекордном производстве автомобилей
Корреспондент
2025-03-29T07:45:37Z
Начато производство летающего одноместного мультикоптера Jetson One
Корреспондент
2025-03-28T19:15:41Z
Tesla, осторожно: обновленный Nissan Leaf заходит на рынок с новым форматом
Знай
2025-03-28T18:51:23Z
Пошлины Трампа на импорт авто "обогатили" Маска - СМИ
Корреспондент
2025-03-28T18:24:05Z
Honda подвесила три Passport TrailSport друг за другом на кране
Корреспондент
2025-03-28T17:54:07Z
Porsche готовится к регуляторным изменениям в отношении аккумуляторов
Корреспондент
2025-03-28T17:12:53Z
Россия готовит новое масштабное наступление в Украине
Апостроф
2025-03-29T14:03:06Z
"Мне нормально полковником": Билецкий не захотел получать звание генерала
Апостроф
2025-03-29T13:57:41Z
Вице-президент Трампа Вэнс считает, что перемирие в энергетике уже достигнуто
Лига
2025-03-29T13:54:35Z
Когда войска "Коалиции желающих" окажутся в Украине: названо два этапа
Comments UA
2025-03-29T13:48:57Z
Россия начала применять новую тактику дроновых атак на Украину
Апостроф
2025-03-29T13:48:51Z
Экономисты США подсказали Трампу, как быстро заставить Путина прекратить войну
Comments UA
2025-03-29T13:33:27Z
"Вэнс, где костюм?" Представитель Трампа разгневал украинцев новым заявлением и не только
Telegraf
2025-03-29T13:24:25Z
"Это нарушение энергетического перемирия": всплыли детали договоренности РФ и США относительно ударов по Украине
Апостроф
2025-03-29T13:03:39Z
Венс заявил о "невероятном прогрессе" в отношении Украины
Корреспондент
2025-03-29T12:57:51Z