MY.UAНовини
Російська дезінформація про ринки відновлюваної енергетики: як це працює
Російська дезінформація про ринки відновлюваної енергетики: як це працює

Російська дезінформація про ринки відновлюваної енергетики: як це працює

Пов’язуючи енергетичну безпеку з національним суверенітетом та економічною стабільністю, російська дезінформація прагне уповільнити впровадження відновлюваних джерел енергії та зберегти свій вплив на європейські енергетичні ринки.

Ірина Пташник та Олександр Романишин, Razom We Stand

Енергетична залежність європейських країн від російського викопного палива створила вразливість, яку Росія намагається використати за допомогою дезінформаційних кампаній, спрямованих проти ініціатив у сфері відновлюваної енергетики. Такі країни як Німеччина, Австрія історично значною мірою залежали від імпорту російських нафти й газу. Ця залежність зробила ці країни особливо вразливими до російського впливу та дезінформаційних зусиль, спрямованих на збереження їхньої залежності від викопних видів палива. Оскільки ці країни намагаються перейти на відновлювані джерела енергії, щоб зменшити свою залежність від російського імпорту, вони стикаються зі скоординованими дезінформаційними кампаніями, покликаними підірвати довіру громадськості до технологій відновлюваної енергетики.

«Очевидно, що Путін зацікавлений у тому, щоб Європа залишалася залежною від газу, а це означає, що зусилля з переходу на використання відновлюваних джерел енергії та електричних теплових насосів, які замінюють газові котли, становлять для нього загрозу», — сказав про це Джесс Ралстон із відділу аналітики з питань енергетики та клімату.

Ці кампанії часто використовують наявні економічні проблеми, екологічні занепокоєння та політичні розбіжності, щоб посіяти сумніви щодо життєздатності та переваг відновлюваної енергетики. Пов’язуючи енергетичну безпеку з національним суверенітетом та економічною стабільністю, російська дезінформація прагне уповільнити впровадження відновлюваних джерел енергії та зберегти свій вплив на європейські енергетичні ринки.

Російський уряд послідовно спрямовує значні ресурси на дезінформацію та пропаганду: у 2021 році було витрачено понад 1,5 мільярда доларів США, а у 2022 році — 1,9 мільярда доларів США, що на чверть перевищило початковий бюджет. На 2023 рік бюджет був установлений на рівні 1,6 млрд доларів США. Більшість цих коштів було надано трьом основним агентствам: Всеросійській державній телевізійній і радіомовній компанії, RT (Russia Today) і «России сегодня». З огляду на попередні бюджетні асигнування та стратегічне значення, яке Росія надає дезінформації як інструменту геополітичного впливу, очікується, що бюджет на 2024 рік може бути більшим, ніж у попередні роки. Варто враховувати таємні операції, непряме фінансування через підставних осіб та інші приховані витрати, пов’язані з російською дезінформаційною інфраструктурою.

У першій половині 2024 року половина електроенергії в ЄС вироблялася з відновлюваних джерел. Частка російського газу в імпорті ЄС скоротилася з 45% у 2021 році до 18% у червні 2024 року. Звичайно, для Росії — коли ви розумієте, що російський державний бюджет більш ніж на 35% залежить від доходів від нафти й газу — це створює занадто багато незручностей. І саме тут у гру вступають добре перевірені пропагандистські та дезінформаційні кампанії.

Участь Росії у поширенні дезінформації про відновлювану енергетику є значною і багатогранною. Вона використовує різні стратегії, щоб підірвати кліматичні ініціативи та сприяти скептичному ставленню до відновлюваної енергетики.

Найпоширенішими з цих методів є створення і поширення дезінформації через чиновників російської бюрократії, державні медіа, такі як RT і Sputnik, кампанії в соціальних мережах із використанням «троль-ферм» через фейкові акаунти й навіть прямі висловлювання самого Путіна. Арена кліматичної політики особливо важлива для Росії; як один із найбільших світових експортерів вуглеводнів вона розглядає рухи за декарбонізацію як потенційну економічну загрозу для свого існування, тому має величезний стимул як очорнювати, так і дискредитувати екологічні політичні рухи в усьому світі. Дезінформація є потужною політичною зброєю, оскільки вона може впливати на людей або маніпулювати ними, змушуючи повірити в певні ідеї та таким чином проголосувати за прийняття певної політики. Якщо мізінформація — це неправдива інформація, яка поширюється ненавмисно, то дезінформація безпосередньо створюється стороною, що обманює, з наміром вплинути на цільову аудиторію.

Як це працює в країнах-членах ЄС

Російські дезінформаційні кампанії стають дедалі витонченішими, застосовуючи методи мікротаргетингу для впливу на конкретні сфери суспільного життя та дискурсу по всій Європі. Пристосовуючи неправдиві або оманливі наративи до певних демографічних груп, регіонів і проблемних тем, Росія прагне посіяти розкол, підірвати довіру до інституцій і сформувати політичні дебати відповідно до своїх стратегічних інтересів.

Оскільки Європа прискорює свій перехід від викопних видів палива, особливо російських нафти й газу, Москва активізувала свої пропагандистські та дезінформаційні кампанії з метою дискредитації ініціатив у сфері відновлюваної енергетики та збереження енергетичної залежності Європи. Цей цілеспрямований підхід використовує наявну суспільну напруженість і економічні занепокоєння для посилення скептицизму щодо зелених технологій і кліматичних дій.

Згідно з оцінкою інформаційного середовища НАТО за період з травня 2022 по травень 2024 року, Росія була визнана головним рушієм ворожої комунікації в онлайн-дискусіях про перехід до «зеленої» енергетики в соціальних мережах і новинних інтернет-медіа:

«Європейці продовжують розвивати відновлювану енергетику. Раніше їм було складніше обґрунтовувати її важливість: доводилося постійно говорити, що це для порятунку планети, клімату тощо. Видобуток газу в країнах ЄС падає протягом останніх десятиліть, тому що родовища виснажуються. Якби вони залишили споживання газу на тому ж рівні, їм довелося б збільшувати імпорт, зокрема з Росії».

Наприклад, у країнах Балтії російські медіа подають місцеві ініціативи з енергонезалежності як невдачі, пояснюючи зростання цін на електроенергію та газ саме цими зусиллями, а не зовнішніми чинниками, такими як санкції чи тенденції на світовому ринку.

За інформацією Mediaskopas, Кремль також намагається підірвати довіру до зеленої енергетики, стверджуючи, що вона «не врятує» країни Балтії.

Найкращі «друзі Росії» в Німеччині перемагають на виборах у Тюрингії та Саксонії, стверджуючи, зокрема, що вітряки порушують спокій жителів і вбивають птахів. AfD виступає проти воєнної підтримки України, проти іммігрантів і заперечує антропогенну зміну клімату.

Звіти НАТО вказують на те, що Росія є провідним джерелом ворожої комунікації щодо переходу до «зеленої» енергетики, що ускладнює демократичні дискусії в країнах, яких це стосується. Поширюючи дезінформацію про відновлювану енергетику, Росія прагне зберегти залежність Європи від своїх газових поставок.

А після вторгнення Росії в Україну помітно зросла кількість дезінформації, пов’язаної з кліматичними питаннями, особливо напередодні важливих міжнародних конференцій із питань клімату, таких як COP29.

Що потрібно робити Європі для боротьби з російською дезінформацією

Зменшення впливу російської пропаганди та дезінформації потребує системного підходу, який міститиме насамперед підвищення обізнаності та медіаграмотності людей. Варто впроваджувати ініціативи з перевірки фактів, що дозволять вчасно виправляти дезінформацію, особливо у сфері відновлюваної енергетики, адже саме ця тема стає мішенню для російських інформаційних атак. Ключовим напрямком повинна стати розробка спеціальних програм, які навчать споживачів критично мислити, аналізувати новини та відокремлювати правдиву інформацію від пропаганди. Крім того, важливо створити ефективні системи оповіщення громадськості, що допоможуть швидко реагувати на російські пропагандистські кампанії, спрямовані проти «зеленої» енергетики, та забезпечувати своєчасне інформування про такі загрози.

Ці рекомендації безпосередньо стосуються необхідності боротьби з російськими дезінформаційними кампаніями, спрямованими проти ініціатив у сфері відновлюваної енергетики. Підвищуючи обізнаність громадськості та медіаграмотність, європейські громадяни зможуть краще виявляти неправдиві наративи про технології відновлюваної енергетики, їхній економічний вплив і роль в енергетичній безпеці та протистояти їм. Це особливо важливо з огляду на витончені методи мікротаргетингу, що використовуються російськими дезінформаційними кампаніями для використання наявної суспільної напруженості й економічних занепокоєнь, пов’язаних з енергетичними перетвореннями.

Фото: Getty Images

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Чому не можна казати "в кінці кінців": вчителька пояснила поширену помилку
GlavRed
2025-04-05T03:27:33Z
Яке свято 5 квітня 2025 та до чого чхає кіт
Факти ICTV
2025-04-05T03:01:16Z
Цей гризун здивує кожного: щур-рекордсмен має унікальний нюх, що знаходить вибухівку
Фокус
2025-04-05T01:57:01Z
"Залиште мене в спокої": як українською замінити російську кальку
Gazeta UA
2025-04-05T01:39:35Z
Чи вистачить 20 років стажу, аби мати гідну пенсію у 2025
Telegraf
2025-04-05T00:30:38Z
Порушення прав військових та їхніх родин: як подати скаргу
ZN UA
2025-04-04T22:25:15Z
Вас можуть мобілізувати, навіть якщо маєте судимість. Які є підстави
Telegraf
2025-04-04T22:24:53Z
У Таїланді помер російський репер Паша Технік
Фокус
2025-04-04T22:18:32Z
Французькі та британські війська будуть серед перших в Україні, - Зеленський
Antikor
2025-04-04T22:00:09Z
Гороскоп на завтра 6 квітня: Левам - фінансовий сюрприз, Терезам - відпочинок
GlavRed
2025-04-05T03:27:57Z
Росія "пояснила", навіщо вбила дітей у Кривому Розі
Telegraf
2025-04-05T03:25:26Z
Синоптики погіршили прогноз погоди на суботу
Gazeta UA
2025-04-05T03:15:15Z
В Україні дощі та грози: прогноз погоди на 5 квітня
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T03:00:54Z
У Самарській області атаковано промислове підприємство
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T03:00:12Z
Сніг посеред квітня чекати і в Одесі? На коли прогнозують похолодання
Telegraf
2025-04-05T02:33:44Z
На Скорпіонів очікує цікаве знайомство: гороскоп на 5 квітня
24tv
2025-04-05T02:06:51Z
На місці легендарного кінотеатру збудували "вежу": як виглядав "Салют" у Дніпрі
Telegraf
2025-04-05T02:03:22Z
Ціни на квартири в Києві: за скільки зараз можна купити житло
Политека
2025-04-05T02:00:31Z
Адміністрація Трампа помилково розіслала українцям листи із наказом покинути США, — Reuters
Фокус
2025-04-05T03:30:57Z
Відправка миротворців в Україну: чи наважиться Європа на такий крок
GlavRed
2025-04-05T03:27:55Z
Тарифна політика Трампа - катастрофа?
GlavRed
2025-04-05T03:27:53Z
"Питання знято": з'явився сумний прогноз щодо гарантій безпеки для України
GlavRed
2025-04-05T03:27:02Z
Конституція Орлика – документ, що випередив час: 5 фактів, які обовязково слід про нього знати
24tv
2025-04-05T03:06:18Z
Україна використовуватиме штучний інтелект для опрацювання збитків, які завдала Росія
InternetUA
2025-04-05T03:01:16Z
В Генштабі прокоментували російську брехню про Кривий Ріг: ворог не залишиться без покарання
Telegraf
2025-04-05T02:48:01Z
Міністр фінансів США розкрив нові деталі угоди про рідкоземи
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T02:39:27Z
Лідер однієї країни Європи поговорить з Путіним: як ця розмова зіграє на руку Україні
24tv
2025-04-05T02:30:36Z
Актор Дмитро Ярошенко пояснив втечу за кордон: Реалізовував «важливий проєкт»
Antikor
2025-04-04T21:45:54Z
Хто може посісти 34 місце на Eurovision, на думку букмекерів? Це може бути Латвія. Етно- та поп-музичний гурт Tautumeitas.
FM-TV
2025-04-04T21:42:06Z
5 знаменитих акторок, які були вагітними на зйомках: який вигляд мають їхні діти зараз
24tv
2025-04-04T21:03:32Z
Емінему народили онука: усі подробиці
GlavRed
2025-04-04T20:27:15Z
Напруга в кожному кадрі: 3 неймовірні серіали про апокаліпсис
24tv
2025-04-04T20:06:05Z
Червоний і жовтий – культовий дует: дизайнери розповіли, як поєднувати їх в інтер'єрі
24tv
2025-04-04T17:39:40Z
Віталій Козловський показав, як виріс його син Оскар: фото
Gazeta UA
2025-04-04T17:36:12Z
Пугачова і Галкін прийшли на виставу і здивували своєю поведінкою - деталі
GlavRed
2025-04-04T17:27:51Z
Пісня Квітки Цісик здобула "Оскар", але слава дісталася іншій: чому так сталось
24tv
2025-04-04T17:18:48Z
Баварія у більшості перевернула хід матчу проти Аугсбурга
Football.ua
2025-04-04T22:03:43Z
Мадрид схилився перед Барселоною: Еспаньйол у гостях познущався над Райо Вальєкано
Football.ua
2025-04-04T21:07:17Z
Дженоа після заміни Маліновського вирвала важку перемогу над Удінезе
Football.ua
2025-04-04T20:49:57Z
Україна перемогла Чехію в жіночій Лізі націй з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T20:21:19Z
Викликав суперечки у мережі: Ярмоленко відчитав фаната "Динамо"
Antikor
2025-04-04T20:18:07Z
Тренерка з фігурного катання назвала відсторонення російських спортсменів мерзотністю
Antikor
2025-04-04T20:15:19Z
Аль-Наср з дублем Роналду розбив Аль-Хіляль у чемпіонаті Саудівської Аравії
24tv
2025-04-04T20:12:10Z
Моурінью серед кандидатів на посаду головного тренера збірної Бразилії
Football.ua
2025-04-04T19:57:05Z
Шевченко пояснив провал на виборах в УЄФА: "Україну і мене особисто не хочуть бачити"
Antikor
2025-04-04T19:39:53Z
Українцям виплатять до півмільйона гривень: хто може отримати гроші
GlavRed
2025-04-05T03:27:27Z
В Канаді ліцензували виробництво модульних атомних реакторів BWRX-300: що це таке та хто їх будує
Telegraf
2025-04-05T03:12:12Z
Критично низькі запаси газу у сховищах: чи підвищать тариф через посилений імпорт
Знай
2025-04-05T03:06:22Z
Подорожчання продуктів у Дніпрі: українцям розповіли, як зростуть ціни перед Великоднем
Политека
2025-04-05T03:01:16Z
Ціни на курятину у квітні: у яких супермаркетах купувати найвигідніше
Хвиля
2025-04-05T03:00:10Z
АЗС Київщини оновили цінники: водіям показали, скільки коштує пальне
Хвиля
2025-04-05T02:06:47Z
Lenovo та Ericsson врегулювали міжнародну патентну суперечку
InternetUA
2025-04-05T01:31:46Z
Мита Трампа руйнують американську економіку: Bloomberg пише про шокуючі наслідки
Telegraf
2025-04-05T00:39:55Z
Польський урядовець запропонував орендувати одеський порт
ZN UA
2025-04-04T23:03:33Z
Країну атакувала найпотужніша магнітна буря: Україна під атакою майже 7-бального шторму
GlavRed
2025-04-05T03:27:55Z
Ракетний удар РФ по Кривому Рогу 4 квітня: кількість загиблих зросла до 18 людей
Лига
2025-04-05T03:24:35Z
У російському Чапаєвську дрони атакували завод з виробництва вибухівки "Промсинтез"
24tv
2025-04-05T03:21:34Z
Поліція вилучила $600 тис. у продавця на eBay, якого обвинувачують у продажі підроблених повітряних пакетів
Топ Жир
2025-04-05T01:15:28Z
У російському Саранську – вибухи: ймовірно, горить виробництво оптичного волокна
24tv
2025-04-05T00:51:38Z
У Саранську палає оптоволоконний завод
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T00:51:19Z
У Кривому Розі завершено аварійно-рятувальні роботи: 18 людей загинули
ГЛАВКОМ NET
2025-04-05T00:27:09Z
У Києві було чутно вибухи: в одному з районів впали уламки безпілотника
Telegraf
2025-04-04T23:48:32Z
В одному з районів Києва зафіксовано падіння уламків БпЛА
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T23:48:06Z
Тест на уважність: знайдіть сумочку, що відрізняється від інших, за 5 секунд
GlavRed
2025-04-05T03:27:42Z
Бісквіт вийде пухким та високим: знадобиться всього одне яйце
Telegraf
2025-04-05T03:15:28Z
Як нагострити тертку підручними засобами - прості лайфхаки
Gazeta UA
2025-04-04T23:30:03Z
Їсти вчорашній рис – не можна: гарнір є небезпечним
24tv
2025-04-04T21:33:58Z
Сік з неї так і капатиме: рецепт великодньої шинки, який ви збережете і на наступний рік
24tv
2025-04-04T21:00:50Z
Кімнатна рослина, яка не потребує грунту: ідеальний варіант, якщо забуваєте про полив
Gazeta UA
2025-04-04T20:54:59Z
Українців попередили про місце, де не можна зберігати покришки між сезонами
24tv
2025-04-04T20:12:24Z
Покладіть по жмені засобу в кожну лунку: картоплі буде вдвічі більше, ніж торік
24tv
2025-04-04T20:03:10Z
Усі господині від нього в захваті: заливний пиріг з капустою – ідеальна вечеря на всю сім'ю
24tv
2025-04-04T19:36:24Z
Чому можуть не рости зуби мудрості: неочевидне пояснення
GlavRed
2025-04-05T03:27:40Z
Пилові кліщі, грибки та бактерії: чому не варто спати з мокрою головою
Gazeta UA
2025-04-04T23:57:45Z
Якщо ви хочете добре висипатися, забудьте про ці 5 міфів про сон
24tv
2025-04-04T19:36:52Z
Один інгредієнт суттєво вплине на смак авокадо: експертка розповіла, який
24tv
2025-04-04T19:18:39Z
Нові правила лікарняних в Україні: що змінилося від 4 квітня
TSN
2025-04-04T19:15:38Z
Замість кави зранку: вчені знайшли неочікувано альтернативу напою
24tv
2025-04-04T18:09:18Z
Все про біполярний розлад: ознаки, діагностика та лікування
24tv
2025-04-04T17:51:34Z
Farmak спростовує фейк про завищену ціну на "Тріомбраст" у контракті з військовим госпіталем МОУ та розцінює це як спробу дискредитації українського виробника
Фокус
2025-04-04T15:57:19Z
Від міцних кісток до сну: що реально дає магній
Факти ICTV
2025-04-04T15:35:42Z
Стала відомою нова дата презентації Samsung Galaxy S25 Edge
InternetUA
2025-04-05T02:01:55Z
OpenAI готує випуск O3 та O4-mini перед релізом GPT-5
InternetUA
2025-04-05T01:03:00Z
Оптична загадка кидає виклик найуважнішим: якщо у вас гострий зір, знайдіть число 4884 за 15 секунд
Gazeta UA
2025-04-05T00:54:42Z
Програмісти та веброзробники: люди з цими іменами створені для роботи в IT-сфері
Telegraf
2025-04-04T23:33:39Z
3 знаки зодіаку, у яких буде складний 2025 рік
GlavRed
2025-04-04T23:27:34Z
Давні люди активно займалися торгівлею: археологи знайшли докази
Gazeta UA
2025-04-04T22:39:30Z
Вчені вважають, що знайшли рушійну силу її вулканів
Portaltele
2025-04-04T21:28:29Z
Наступне покоління iPad mini може отримати екран OLED
InternetUA
2025-04-04T21:07:42Z
Apple порадує фанатів iPhone mini новим пристроєм — деталі
InternetUA
2025-04-04T20:07:47Z
Водій самокату виходить з близької смертельної ситуації після того, як його збив автомобіль
Топ Жир
2025-04-05T02:30:19Z
Неймовірно барвистий G-Wagen: вражає зовні та ще більше вражає всередині
Топ Жир
2025-04-05T00:30:41Z
Найпотужніший двигун V12 для шосе їде не тими, від кого ви очікуєте
Топ Жир
2025-04-04T23:45:50Z
Чверть Омардеривых Збив З цим Інфініті для Американців
Топ Жир
2025-04-04T23:00:00Z
Для цієї Dodge Challenger заплатили $450,000
Топ Жир
2025-04-04T22:30:00Z
Hyundai та Genesis не підніматимуть ціни до червня, а потім всі ставки скасовано
Топ Жир
2025-04-04T22:00:35Z
Tesla представила доступнішу модель Y Juniper від $48,990
Топ Жир
2025-04-04T21:15:01Z
Stellantis надає працівникам знижку через наростання страхів перед рецесією
Топ Жир
2025-04-04T20:45:34Z
Неабиякі можливості: купуй Nissan Z із 400 к.с. за меншу ціну, ніж Mazda MX-5 RF
Топ Жир
2025-04-04T20:15:56Z