MY.UAНовини
Російська дезінформація про ринки відновлюваної енергетики: як це працює
Російська дезінформація про ринки відновлюваної енергетики: як це працює

Російська дезінформація про ринки відновлюваної енергетики: як це працює

Пов’язуючи енергетичну безпеку з національним суверенітетом та економічною стабільністю, російська дезінформація прагне уповільнити впровадження відновлюваних джерел енергії та зберегти свій вплив на європейські енергетичні ринки.

Ірина Пташник та Олександр Романишин, Razom We Stand

Енергетична залежність європейських країн від російського викопного палива створила вразливість, яку Росія намагається використати за допомогою дезінформаційних кампаній, спрямованих проти ініціатив у сфері відновлюваної енергетики. Такі країни як Німеччина, Австрія історично значною мірою залежали від імпорту російських нафти й газу. Ця залежність зробила ці країни особливо вразливими до російського впливу та дезінформаційних зусиль, спрямованих на збереження їхньої залежності від викопних видів палива. Оскільки ці країни намагаються перейти на відновлювані джерела енергії, щоб зменшити свою залежність від російського імпорту, вони стикаються зі скоординованими дезінформаційними кампаніями, покликаними підірвати довіру громадськості до технологій відновлюваної енергетики.

«Очевидно, що Путін зацікавлений у тому, щоб Європа залишалася залежною від газу, а це означає, що зусилля з переходу на використання відновлюваних джерел енергії та електричних теплових насосів, які замінюють газові котли, становлять для нього загрозу», — сказав про це Джесс Ралстон із відділу аналітики з питань енергетики та клімату.

Ці кампанії часто використовують наявні економічні проблеми, екологічні занепокоєння та політичні розбіжності, щоб посіяти сумніви щодо життєздатності та переваг відновлюваної енергетики. Пов’язуючи енергетичну безпеку з національним суверенітетом та економічною стабільністю, російська дезінформація прагне уповільнити впровадження відновлюваних джерел енергії та зберегти свій вплив на європейські енергетичні ринки.

Російський уряд послідовно спрямовує значні ресурси на дезінформацію та пропаганду: у 2021 році було витрачено понад 1,5 мільярда доларів США, а у 2022 році — 1,9 мільярда доларів США, що на чверть перевищило початковий бюджет. На 2023 рік бюджет був установлений на рівні 1,6 млрд доларів США. Більшість цих коштів було надано трьом основним агентствам: Всеросійській державній телевізійній і радіомовній компанії, RT (Russia Today) і «России сегодня». З огляду на попередні бюджетні асигнування та стратегічне значення, яке Росія надає дезінформації як інструменту геополітичного впливу, очікується, що бюджет на 2024 рік може бути більшим, ніж у попередні роки. Варто враховувати таємні операції, непряме фінансування через підставних осіб та інші приховані витрати, пов’язані з російською дезінформаційною інфраструктурою.

У першій половині 2024 року половина електроенергії в ЄС вироблялася з відновлюваних джерел. Частка російського газу в імпорті ЄС скоротилася з 45% у 2021 році до 18% у червні 2024 року. Звичайно, для Росії — коли ви розумієте, що російський державний бюджет більш ніж на 35% залежить від доходів від нафти й газу — це створює занадто багато незручностей. І саме тут у гру вступають добре перевірені пропагандистські та дезінформаційні кампанії.

Участь Росії у поширенні дезінформації про відновлювану енергетику є значною і багатогранною. Вона використовує різні стратегії, щоб підірвати кліматичні ініціативи та сприяти скептичному ставленню до відновлюваної енергетики.

Найпоширенішими з цих методів є створення і поширення дезінформації через чиновників російської бюрократії, державні медіа, такі як RT і Sputnik, кампанії в соціальних мережах із використанням «троль-ферм» через фейкові акаунти й навіть прямі висловлювання самого Путіна. Арена кліматичної політики особливо важлива для Росії; як один із найбільших світових експортерів вуглеводнів вона розглядає рухи за декарбонізацію як потенційну економічну загрозу для свого існування, тому має величезний стимул як очорнювати, так і дискредитувати екологічні політичні рухи в усьому світі. Дезінформація є потужною політичною зброєю, оскільки вона може впливати на людей або маніпулювати ними, змушуючи повірити в певні ідеї та таким чином проголосувати за прийняття певної політики. Якщо мізінформація — це неправдива інформація, яка поширюється ненавмисно, то дезінформація безпосередньо створюється стороною, що обманює, з наміром вплинути на цільову аудиторію.

Як це працює в країнах-членах ЄС

Російські дезінформаційні кампанії стають дедалі витонченішими, застосовуючи методи мікротаргетингу для впливу на конкретні сфери суспільного життя та дискурсу по всій Європі. Пристосовуючи неправдиві або оманливі наративи до певних демографічних груп, регіонів і проблемних тем, Росія прагне посіяти розкол, підірвати довіру до інституцій і сформувати політичні дебати відповідно до своїх стратегічних інтересів.

Оскільки Європа прискорює свій перехід від викопних видів палива, особливо російських нафти й газу, Москва активізувала свої пропагандистські та дезінформаційні кампанії з метою дискредитації ініціатив у сфері відновлюваної енергетики та збереження енергетичної залежності Європи. Цей цілеспрямований підхід використовує наявну суспільну напруженість і економічні занепокоєння для посилення скептицизму щодо зелених технологій і кліматичних дій.

Згідно з оцінкою інформаційного середовища НАТО за період з травня 2022 по травень 2024 року, Росія була визнана головним рушієм ворожої комунікації в онлайн-дискусіях про перехід до «зеленої» енергетики в соціальних мережах і новинних інтернет-медіа:

«Європейці продовжують розвивати відновлювану енергетику. Раніше їм було складніше обґрунтовувати її важливість: доводилося постійно говорити, що це для порятунку планети, клімату тощо. Видобуток газу в країнах ЄС падає протягом останніх десятиліть, тому що родовища виснажуються. Якби вони залишили споживання газу на тому ж рівні, їм довелося б збільшувати імпорт, зокрема з Росії».

Наприклад, у країнах Балтії російські медіа подають місцеві ініціативи з енергонезалежності як невдачі, пояснюючи зростання цін на електроенергію та газ саме цими зусиллями, а не зовнішніми чинниками, такими як санкції чи тенденції на світовому ринку.

За інформацією Mediaskopas, Кремль також намагається підірвати довіру до зеленої енергетики, стверджуючи, що вона «не врятує» країни Балтії.

Найкращі «друзі Росії» в Німеччині перемагають на виборах у Тюрингії та Саксонії, стверджуючи, зокрема, що вітряки порушують спокій жителів і вбивають птахів. AfD виступає проти воєнної підтримки України, проти іммігрантів і заперечує антропогенну зміну клімату.

Звіти НАТО вказують на те, що Росія є провідним джерелом ворожої комунікації щодо переходу до «зеленої» енергетики, що ускладнює демократичні дискусії в країнах, яких це стосується. Поширюючи дезінформацію про відновлювану енергетику, Росія прагне зберегти залежність Європи від своїх газових поставок.

А після вторгнення Росії в Україну помітно зросла кількість дезінформації, пов’язаної з кліматичними питаннями, особливо напередодні важливих міжнародних конференцій із питань клімату, таких як COP29.

Що потрібно робити Європі для боротьби з російською дезінформацією

Зменшення впливу російської пропаганди та дезінформації потребує системного підходу, який міститиме насамперед підвищення обізнаності та медіаграмотності людей. Варто впроваджувати ініціативи з перевірки фактів, що дозволять вчасно виправляти дезінформацію, особливо у сфері відновлюваної енергетики, адже саме ця тема стає мішенню для російських інформаційних атак. Ключовим напрямком повинна стати розробка спеціальних програм, які навчать споживачів критично мислити, аналізувати новини та відокремлювати правдиву інформацію від пропаганди. Крім того, важливо створити ефективні системи оповіщення громадськості, що допоможуть швидко реагувати на російські пропагандистські кампанії, спрямовані проти «зеленої» енергетики, та забезпечувати своєчасне інформування про такі загрози.

Ці рекомендації безпосередньо стосуються необхідності боротьби з російськими дезінформаційними кампаніями, спрямованими проти ініціатив у сфері відновлюваної енергетики. Підвищуючи обізнаність громадськості та медіаграмотність, європейські громадяни зможуть краще виявляти неправдиві наративи про технології відновлюваної енергетики, їхній економічний вплив і роль в енергетичній безпеці та протистояти їм. Це особливо важливо з огляду на витончені методи мікротаргетингу, що використовуються російськими дезінформаційними кампаніями для використання наявної суспільної напруженості й економічних занепокоєнь, пов’язаних з енергетичними перетвореннями.

Фото: Getty Images

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Россияне прут на Курщине: сколько территории потеряла Украина
Comments UA
2024-11-24T12:33:06Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
В ГУР знают о документе рф с планом раздела Украины на три части
Известия Киев
2024-11-24T13:31:02Z
В Нацгвардии рассказали, какую тактику используют войска РФ во время штурмов на запорожском направлении
ZN UA
2024-11-24T13:27:18Z
Солдаты все чаще попадают в окружение: кто должен понести наказание
Comments UA
2024-11-21T20:09:57Z
ГУР нанесло ракетную атаку по скоплению врага на ТОТ
TSN
2024-11-21T19:21:23Z
В ГУР подловили на лжи российского комдива
Апостроф
2024-11-19T17:27:38Z
В ракетах КНДР, которыми РФ бьет по Украине, схемы изготовленные в США и Европе, - CNN
UAToday
2024-11-24T13:51:55Z
Кандидат в канцлеры Германии заявил, что выдвинет России ультиматум после победы
Апостроф
2024-11-24T12:57:49Z
Чтобы "не потерять лицо": The Times - о новой баллистике и ядерных угрозах Путина
Новости Украины
2024-11-24T13:03:57Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Депутат "Права и справедливости" случайно опубликовал в соцсети партийную инструкцию
Европейская правда
2024-11-24T14:00:07Z
О завершении войны в течение 24 часов речь не идет: что понял Трамп
Comments UA
2024-11-24T13:54:15Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
Три года до нового удара России: предупреждение Залужного
Comments UA
2024-11-23T12:54:41Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
Телохранители, няни, парикмахеры: с кем крутили романы голливудские звезды
Фокус
2024-11-24T14:00:23Z
Андрей Данилко сделал пронзительное фото на годовщину Голодомора
Апостроф
2024-11-24T13:39:24Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
"Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
Фокус
2024-11-18T11:07:17Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Врачи назвали вещи, которые люди после 50 лет должны делать ежедневно
UAToday
2024-11-24T14:06:50Z
Дайте мозгу отдохнуть: 5 упражнений для улучшения психического здоровья
Фокус
2024-11-24T12:45:51Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Кривбас здобув мінімальну перемогу над Оболонню
Football.ua
2024-11-24T13:02:26Z
Звездный футболист допустил эпичный промах в Турции
ZN UA
2024-11-24T11:49:58Z
Камбосос бросил дерзкий вызов на бой Стивенсону и получил ответ
Корреспондент
2024-11-24T11:12:27Z
"Барселона" за две минуты в меньшинстве упустила победу в матче чемпионата Испании
TSN
2024-11-24T09:51:35Z
"С таким еще не сталкивались": Гвардиола попытался объяснить провальную серию "Манчестер Сити"
ZN UA
2024-11-24T09:22:05Z
Фьюри пообещал своим болельщикам вернуть чемпионские пояса в реванше против Усика
ZN UA
2024-11-24T09:10:53Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
Виктор Жданов: Больше всего мне нравится играть простых людей, много вижу таких в жизни
Комсомольская правда
2024-11-24T14:06:37Z
Мама спросила 2-летнюю дочь, хорошая ли она девочка: никто не ожидал услышать такой ответ
Фокус
2024-11-24T13:57:38Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
Украинцам могут аннулировать субсидии и льготы: специалисты разъяснили детали
Политека
2024-11-16T19:00:33Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
Ветераны получат ипотеку от 5%: украинские банки запускают особые программы поддержки
Знай
2024-11-24T13:12:38Z
Цена на яйца достигает до 100 гривен: стоимость продуктов растет быстрее зарплаты, что будет дальше
Политека
2024-11-24T13:01:03Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
Цитрусовый ценопад: мандарины, апельсины и лимоны становятся доступнее
Знай
2024-11-18T11:12:37Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
5 стран, где заплатят до $90 тысяч, чтобы молодые люди переехали туда прямо сейчас
Фокус
2024-11-24T11:42:37Z
Не выбрасывайте шелуху чеснока, она пригодится: вы будете довольны результатом
TSN
2024-11-24T11:21:00Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Денежный маникюр на декабрь 2024: 7 вариантов, которые привлекут деньги и успех
Marie Claire
2024-11-24T11:00:11Z
Быстрые шоколадные оладьи: легкий рецепт десерта для поклонников сладкого
Marie Claire
2024-11-24T10:36:08Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
В Никополе дерево упало на автомобиль и раздавило водителя
TSN
2024-11-24T12:51:17Z
В полиции заявили о диверсиях против сотрудников, - УП
Комсомольская правда
2024-11-24T12:13:38Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
"Антисемитский теракт": в ОАЭ нашли тело израильского раввина
ZN UA
2024-11-24T11:07:36Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Сознание человека может тайно скрываться в неожиданном месте в мозге: новая теория
Фокус
2024-11-24T13:57:24Z
Авторы The Invincible представили антибоевую ролевую игру Dante's Ring — выходит в 2025 году
GameMag
2024-11-24T13:16:07Z
Microsoft закрывает редактор аватаров Xbox из-за «низкой вовлечённости»
GameMag
2024-11-24T13:10:30Z
Ученые показали, как выглядит тело человека под очень мощным микроскопом
Фокус
2024-11-24T13:00:19Z
Илон Маск побил собственный рекорд по богатству
Новости Украины
2024-11-24T12:51:19Z
Крупнейшая гравитационная аномалия на Земле размером 3 млн кв. км: как она появилась
Фокус
2024-11-24T12:12:35Z
Точно не два: сколько на самом деле глаз у пчелы
Фокус
2024-11-24T08:51:13Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Заправлять машину лучше в это время суток: 4 правила для автомобилей на газе
UAToday
2024-11-24T12:33:32Z
Ферстаппен отреагировал на завоевание чемпионского титула
Корреспондент
2024-11-24T10:12:53Z
Старая классика с новой начинкой: в Украине маршрутчикам показали электрический "Спринтер"
Знай
2024-11-24T08:51:43Z
Выдержит до -40°С: Китай представил новую натрий-ионную батарею для электромобилей
Фокус
2024-11-23T15:00:02Z
Яркий киногерой: на аукцион выставили спортивное авто знаменитого шпиона
Фокус
2024-11-23T09:36:59Z
За американский автомобиль могут отобрать права: на что обратить внимание
Знай
2024-11-22T17:21:14Z
В Японии запускают в производство необычный гибрид Honda Civic и Dodge Challenger
Фокус
2024-11-22T11:15:38Z
Альтернатива Wrangler: электрический внедорожник Jeep впервые заметили на дорогах
Фокус
2024-11-22T08:36:02Z