MY.UAНовини
Російська дезінформація про ринки відновлюваної енергетики: як це працює
Російська дезінформація про ринки відновлюваної енергетики: як це працює

Російська дезінформація про ринки відновлюваної енергетики: як це працює

Пов’язуючи енергетичну безпеку з національним суверенітетом та економічною стабільністю, російська дезінформація прагне уповільнити впровадження відновлюваних джерел енергії та зберегти свій вплив на європейські енергетичні ринки.

Ірина Пташник та Олександр Романишин, Razom We Stand

Енергетична залежність європейських країн від російського викопного палива створила вразливість, яку Росія намагається використати за допомогою дезінформаційних кампаній, спрямованих проти ініціатив у сфері відновлюваної енергетики. Такі країни як Німеччина, Австрія історично значною мірою залежали від імпорту російських нафти й газу. Ця залежність зробила ці країни особливо вразливими до російського впливу та дезінформаційних зусиль, спрямованих на збереження їхньої залежності від викопних видів палива. Оскільки ці країни намагаються перейти на відновлювані джерела енергії, щоб зменшити свою залежність від російського імпорту, вони стикаються зі скоординованими дезінформаційними кампаніями, покликаними підірвати довіру громадськості до технологій відновлюваної енергетики.

«Очевидно, що Путін зацікавлений у тому, щоб Європа залишалася залежною від газу, а це означає, що зусилля з переходу на використання відновлюваних джерел енергії та електричних теплових насосів, які замінюють газові котли, становлять для нього загрозу», — сказав про це Джесс Ралстон із відділу аналітики з питань енергетики та клімату.

Ці кампанії часто використовують наявні економічні проблеми, екологічні занепокоєння та політичні розбіжності, щоб посіяти сумніви щодо життєздатності та переваг відновлюваної енергетики. Пов’язуючи енергетичну безпеку з національним суверенітетом та економічною стабільністю, російська дезінформація прагне уповільнити впровадження відновлюваних джерел енергії та зберегти свій вплив на європейські енергетичні ринки.

Російський уряд послідовно спрямовує значні ресурси на дезінформацію та пропаганду: у 2021 році було витрачено понад 1,5 мільярда доларів США, а у 2022 році — 1,9 мільярда доларів США, що на чверть перевищило початковий бюджет. На 2023 рік бюджет був установлений на рівні 1,6 млрд доларів США. Більшість цих коштів було надано трьом основним агентствам: Всеросійській державній телевізійній і радіомовній компанії, RT (Russia Today) і «России сегодня». З огляду на попередні бюджетні асигнування та стратегічне значення, яке Росія надає дезінформації як інструменту геополітичного впливу, очікується, що бюджет на 2024 рік може бути більшим, ніж у попередні роки. Варто враховувати таємні операції, непряме фінансування через підставних осіб та інші приховані витрати, пов’язані з російською дезінформаційною інфраструктурою.

У першій половині 2024 року половина електроенергії в ЄС вироблялася з відновлюваних джерел. Частка російського газу в імпорті ЄС скоротилася з 45% у 2021 році до 18% у червні 2024 року. Звичайно, для Росії — коли ви розумієте, що російський державний бюджет більш ніж на 35% залежить від доходів від нафти й газу — це створює занадто багато незручностей. І саме тут у гру вступають добре перевірені пропагандистські та дезінформаційні кампанії.

Участь Росії у поширенні дезінформації про відновлювану енергетику є значною і багатогранною. Вона використовує різні стратегії, щоб підірвати кліматичні ініціативи та сприяти скептичному ставленню до відновлюваної енергетики.

Найпоширенішими з цих методів є створення і поширення дезінформації через чиновників російської бюрократії, державні медіа, такі як RT і Sputnik, кампанії в соціальних мережах із використанням «троль-ферм» через фейкові акаунти й навіть прямі висловлювання самого Путіна. Арена кліматичної політики особливо важлива для Росії; як один із найбільших світових експортерів вуглеводнів вона розглядає рухи за декарбонізацію як потенційну економічну загрозу для свого існування, тому має величезний стимул як очорнювати, так і дискредитувати екологічні політичні рухи в усьому світі. Дезінформація є потужною політичною зброєю, оскільки вона може впливати на людей або маніпулювати ними, змушуючи повірити в певні ідеї та таким чином проголосувати за прийняття певної політики. Якщо мізінформація — це неправдива інформація, яка поширюється ненавмисно, то дезінформація безпосередньо створюється стороною, що обманює, з наміром вплинути на цільову аудиторію.

Як це працює в країнах-членах ЄС

Російські дезінформаційні кампанії стають дедалі витонченішими, застосовуючи методи мікротаргетингу для впливу на конкретні сфери суспільного життя та дискурсу по всій Європі. Пристосовуючи неправдиві або оманливі наративи до певних демографічних груп, регіонів і проблемних тем, Росія прагне посіяти розкол, підірвати довіру до інституцій і сформувати політичні дебати відповідно до своїх стратегічних інтересів.

Оскільки Європа прискорює свій перехід від викопних видів палива, особливо російських нафти й газу, Москва активізувала свої пропагандистські та дезінформаційні кампанії з метою дискредитації ініціатив у сфері відновлюваної енергетики та збереження енергетичної залежності Європи. Цей цілеспрямований підхід використовує наявну суспільну напруженість і економічні занепокоєння для посилення скептицизму щодо зелених технологій і кліматичних дій.

Згідно з оцінкою інформаційного середовища НАТО за період з травня 2022 по травень 2024 року, Росія була визнана головним рушієм ворожої комунікації в онлайн-дискусіях про перехід до «зеленої» енергетики в соціальних мережах і новинних інтернет-медіа:

«Європейці продовжують розвивати відновлювану енергетику. Раніше їм було складніше обґрунтовувати її важливість: доводилося постійно говорити, що це для порятунку планети, клімату тощо. Видобуток газу в країнах ЄС падає протягом останніх десятиліть, тому що родовища виснажуються. Якби вони залишили споживання газу на тому ж рівні, їм довелося б збільшувати імпорт, зокрема з Росії».

Наприклад, у країнах Балтії російські медіа подають місцеві ініціативи з енергонезалежності як невдачі, пояснюючи зростання цін на електроенергію та газ саме цими зусиллями, а не зовнішніми чинниками, такими як санкції чи тенденції на світовому ринку.

За інформацією Mediaskopas, Кремль також намагається підірвати довіру до зеленої енергетики, стверджуючи, що вона «не врятує» країни Балтії.

Найкращі «друзі Росії» в Німеччині перемагають на виборах у Тюрингії та Саксонії, стверджуючи, зокрема, що вітряки порушують спокій жителів і вбивають птахів. AfD виступає проти воєнної підтримки України, проти іммігрантів і заперечує антропогенну зміну клімату.

Звіти НАТО вказують на те, що Росія є провідним джерелом ворожої комунікації щодо переходу до «зеленої» енергетики, що ускладнює демократичні дискусії в країнах, яких це стосується. Поширюючи дезінформацію про відновлювану енергетику, Росія прагне зберегти залежність Європи від своїх газових поставок.

А після вторгнення Росії в Україну помітно зросла кількість дезінформації, пов’язаної з кліматичними питаннями, особливо напередодні важливих міжнародних конференцій із питань клімату, таких як COP29.

Що потрібно робити Європі для боротьби з російською дезінформацією

Зменшення впливу російської пропаганди та дезінформації потребує системного підходу, який міститиме насамперед підвищення обізнаності та медіаграмотності людей. Варто впроваджувати ініціативи з перевірки фактів, що дозволять вчасно виправляти дезінформацію, особливо у сфері відновлюваної енергетики, адже саме ця тема стає мішенню для російських інформаційних атак. Ключовим напрямком повинна стати розробка спеціальних програм, які навчать споживачів критично мислити, аналізувати новини та відокремлювати правдиву інформацію від пропаганди. Крім того, важливо створити ефективні системи оповіщення громадськості, що допоможуть швидко реагувати на російські пропагандистські кампанії, спрямовані проти «зеленої» енергетики, та забезпечувати своєчасне інформування про такі загрози.

Ці рекомендації безпосередньо стосуються необхідності боротьби з російськими дезінформаційними кампаніями, спрямованими проти ініціатив у сфері відновлюваної енергетики. Підвищуючи обізнаність громадськості та медіаграмотність, європейські громадяни зможуть краще виявляти неправдиві наративи про технології відновлюваної енергетики, їхній економічний вплив і роль в енергетичній безпеці та протистояти їм. Це особливо важливо з огляду на витончені методи мікротаргетингу, що використовуються російськими дезінформаційними кампаніями для використання наявної суспільної напруженості й економічних занепокоєнь, пов’язаних з енергетичними перетвореннями.

Фото: Getty Images

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Рецензія на серіал «Етернавт» / The Eternaut
ITC
2025-05-03T11:31:17Z
Вдова Г'ю Геффнера заручилася з гарячим мачо
GlavRed
2025-05-03T11:27:04Z
Рок-гурт R.E.M. випустив ремікс свого хіта на підтримку «Радіо Свобода»
Детектор М
2025-05-03T11:01:14Z
34-річний син Ніколаса Кейджа одружився вчетверте
Комсомольская правда
2025-05-03T10:52:26Z
Італійська класика і не тільки: 3 улюблені фільми Папи Франциска
24tv
2025-05-03T10:30:41Z
"Емоційні тортури": Кравець поділилася, як готувала пародію на Винника
Фокус
2025-05-03T10:12:05Z
У Київській фортеці завершився XI Міжнародний фестиваль історичного кіно «Поза часом»
Детектор М
2025-05-03T10:01:30Z
Плакали всі. Як музиканти з чиновниками обговорювали заборону російської музики
Детектор М
2025-05-03T10:01:04Z
Колись модно, а тепер – несмак: дизайнерка розповіла, що більше не варто робити з інтер'єром
24tv
2025-05-03T09:36:57Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
ООН планує реорганізацію через кризу фінансування – Reuters
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T11:57:15Z
Зеленський обговорив із Трампом санкційні кроки США щодо Росії
24tv
2025-05-03T11:51:22Z
Зеленський наїхав на Орбана за антиукраїнські заяви та втягування у вибори в Угорщині
Европейская правда
2025-05-03T11:42:42Z
Захід злякався ядерного шантажу і підвів Україну - колишній співробітник ЦРУ
Gazeta UA
2025-05-03T11:39:32Z
Глава оборонного відомства ЄС закликав Іспанію збільшити витрати на оборону до 3% ВВП — Reuters
ZN UA
2025-05-03T11:37:56Z
Болтон: "Подвійна роль" Рубіо може поставити Трампа в погане становище
ZN UA
2025-05-03T11:33:26Z
Армія РФ авіабомбою знищила пожежну частину у Куп'янську
Комсомольская правда
2025-05-03T11:31:36Z
Після припинення вогню ми з росіянами можемо залишитися сам на сам, – Зеленський
24tv
2025-05-03T11:30:34Z
Нова пошта змінила тарифи на міжнародну доставку: тепер важить лише вага, а не розмір
24tv
2025-05-03T11:57:18Z
ОПЕК+ знову збільшить видобуток нафти, що штовхатиме ціни на нафту вниз – Reuters
ZN UA
2025-05-03T11:48:35Z
Чи завмре курс долара наступного тижня: прогноз від банкіра
24tv
2025-05-03T11:48:09Z
Якщо долар стане "слабким": що відбуватиметься на ринку України
24tv
2025-05-03T11:15:37Z
Головне – платити ЄСВ: все про стаж і нарахування пенсій в 2025 році
Фокус
2025-05-03T11:07:54Z
Ціни продовжать падати: що буде на ринку кукурудзи у 2025 році
24tv
2025-05-03T11:06:17Z
Відновлення порому до Грузії наближає українську продукцію до Китаю
AgroPortal
2025-05-03T10:30:07Z
Держстат розпочав громадське обговорення щодо припинення ЄДРПОУ
ZN UA
2025-05-03T10:25:08Z
Яка 1 копійка може принести тисячі гривень: фото рідкісної монети
24tv
2025-05-03T10:09:58Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Найбільша провінція Канади повністю забороняє мобільні телефони у школах
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T11:39:45Z
ЗСУ будуть присутні на урочистостях до 80-річчя закінчення Другої світової війни в Лондоні
360ua.news
2025-05-03T11:36:26Z
Розкриті технічні характеристики турецького бойового панцерника COBRA II
InternetUA
2025-05-03T11:31:38Z
Польща почала військову операцію після провокацій літаків РФ над Балтією
Европейская правда
2025-05-03T11:22:21Z
Можна працювати 4 дні замість 5: Польща випробує скорочення робочого часу
24tv
2025-05-03T11:21:19Z
США випробували нову гіперзвукову ракету морського базування
Лига
2025-05-03T11:18:42Z
Спецглушники, штучний інтелект, дрони та супутники: як обрання Папи стане техноконклавом
24tv
2025-05-03T11:06:09Z
Безкоштовне житло для ВПО на Полтавщині: де надають дах над головою
Политека
2025-05-03T11:01:08Z
Хотів винести за межі подвір’я: на Херсонщині загинув чоловік від вибуху безпілотника
Украина Криминальная
2025-05-03T11:54:21Z
Диво врятувало рятувальників: росіяни розбили частину ДСНС у Куп'янську
24tv
2025-05-03T11:30:36Z
Контрабанда авто під виглядом «гуманітарки»: на Львівщині викрили злочинну схему
Украина Криминальная
2025-05-03T11:13:48Z
У Франції взяли під варту 19 підозрюваних у серії нападів на вʼязниці
Европейская правда
2025-05-03T10:55:09Z
На Мукачівщині внаслідок вибуху гранати загинув чоловік, ще один – поранений
Украина Криминальная
2025-05-03T10:45:23Z
Житель Одещини тяжко травмував односельця пострілом із пневматичної гвинтівки
Украина Криминальная
2025-05-03T09:55:31Z
Розтрощив банкомат, аби помститися. Поліція затримала у Києві рецидивіста
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T09:36:27Z
Вивідували дані, прикидаючись зоозахисниками: на Харківщині судили подружжя за державну зраду
InternetUA
2025-05-03T09:28:08Z
У Києві чоловік оригінально помстився банку через брак коштів на своєму рахунку
Khreschatyk
2025-05-03T09:15:36Z
Бронювання знімуть: кого готують до мобілізації
Знай
2025-05-03T11:30:45Z
10 простих способів знизити стрес і відновити енергію
24tv
2025-05-03T11:15:48Z
Саме через це ваше волосся сухе та ламке: не припускайтесь цієї помилки
24tv
2025-05-03T10:30:18Z
В Україні зростає кількість випадків підозри на небезпечне захворювання
ГЛАВКОМ NET
2025-05-03T10:27:47Z
Астропрогноз на 3 травня
360ua.news
2025-05-03T09:12:51Z
Сексолог чи психолог, уролог чи сексопатолог – який лікар допоможе налагодити інтимне життя
24tv
2025-05-03T07:57:22Z
Телефон під подушкою може викликати рак: "Ви знаходитесь під безперервним..."
Знай
2025-05-03T04:51:58Z
Чому не пробуджується малина?
AgroPortal
2025-05-03T04:00:41Z
Якщо хочете мати рельєфне тіло – ось 5 простих порад для роботи поза спортзалом
24tv
2025-05-03T03:12:04Z
Лише два копійчані засоби "змусять" дачний туалет не смердіти: додайте це в яму
Telegraf
2025-05-03T11:54:30Z
Гороскоп на травень 2025 для Скорпіонів: які небезпеки несе Чорний Місяць
GlavRed
2025-05-03T11:30:45Z
7 овочів, які варто посадити зараз для швидкого врожаю цього літа
24tv
2025-05-03T11:30:18Z
Ці 5 звичок альфа-чоловіків зроблять вас непохитно впевненим у собі
24tv
2025-05-03T10:57:40Z
В цей час хліб позичати заборонено: накличете на себе біду
24tv
2025-05-03T10:00:24Z
Відчути себе кондитером: 3 прості торти на вихідний, які зможе відтворити кожен
24tv
2025-05-03T09:51:50Z
Місто на березі Чорного моря якому понад 2500 років
360ua.news
2025-05-03T09:30:19Z
Китайський гороскоп на завтра 4 травня: Драконам - гнів, Коням - страх
GlavRed
2025-05-03T09:27:06Z
Забудьте про "підростаюче покоління": як правильно це звучить українською
Telegraf
2025-05-03T09:18:37Z
Нове похолодання накриє Україну: синоптик назвала дату
GlavRed
2025-05-03T11:45:01Z
Прогноз погоди в Запоріжжі на 4 травня: до яких сюрпризів радять готуватися синоптики
Политека
2025-05-03T11:30:23Z
У Тернополі продають квартиру за 15 тисяч, як в Pinterest. Є нюанси
Telegraf
2025-05-03T11:15:46Z
Спека тут просто нестерпна: яка країна світу найтепліша
24tv
2025-05-03T11:06:43Z
Ворог атакує на чотирьох основних напрямках
360ua.news
2025-05-03T11:01:59Z
Військовий пояснив, чому не варто всім загиблим бійцям давати звання Героя України
24tv
2025-05-03T10:57:58Z
Російські окупанти просунулися поблизу 5 населених пунктів: оновлена мапа Deep State
24tv
2025-05-03T10:30:33Z
Гороскоп на травень 2025 для Козерогів: буде пауза в доходах на півроку
GlavRed
2025-05-03T10:27:29Z
Крим та кілька областей рф атакували безпілотники
iPress
2025-05-03T10:10:52Z
Челсі цікавиться вундеркіндом Аякса
Football.ua
2025-05-03T11:55:33Z
Головний тренер Аякса Фаріолі зацікавив два клуби АПЛ
Football.ua
2025-05-03T11:51:24Z
Біловар та Волошин зіграють із перших хвилин проти Інгульця
Football.ua
2025-05-03T11:40:32Z
України б не було, – Усик розповів британцям про своє ставлення до Зеленського
24tv
2025-05-03T11:36:37Z
Реал хоче повернути Ернандеса – AS
Football.ua
2025-05-03T11:22:44Z
Клозе: Ми всі вважаємо, що Степанов — фантастичний гравець
Football.ua
2025-05-03T11:09:52Z
Кафу: У мене є порада для Вінісіуса — просто грай у футбол
Football.ua
2025-05-03T11:01:59Z
Реал розмірковує над продажем Алаби — The Athletic
Football.ua
2025-05-03T10:58:41Z
Миколенко зізнався, що від нього вимагає головний тренер Евертона
24tv
2025-05-03T10:45:58Z
Ця збірка геніальна чи просто кощунство?
Топ Жир
2025-05-03T11:45:53Z
Водіям пояснили, чим небезпечні нові норми щодо додавання спирту до бензину
Хвиля
2025-05-03T09:00:10Z
Акумулятор його Hyundai Ioniq 5 зберіг 88% ємності після 360 тисяч миль пробігу
Топ Жир
2025-05-03T07:15:38Z
Без пасажирського екрана та шкіри в обробці: Mercedes показав базову версію CLA
AutoCentre
2025-05-03T07:09:24Z
Легенда 2000-х: у Києві засвітився рідкісний спортивний BMW на 500 сил
Фокус
2025-05-03T07:00:46Z
Справжні роботяги і дешеві в ремонті. 3 авто до 1000 доларів, які можна купити в Києві
Telegraf
2025-05-03T05:33:41Z
Чи потрібно освячувати автомобіль: відповідь священника
GlavRed
2025-05-03T03:27:01Z
Ескалейд IQ стає гучнішим, залишаючись безшумним
Топ Жир
2025-05-03T01:30:55Z
Легендарний Alpina B2 повертається, щоб нагадати M5, хто був першим
Топ Жир
2025-05-03T00:00:44Z
Акумулятор із грибів: вчені зробили нове відкриття
24tv
2025-05-03T11:12:02Z
Володіють пам'яттю предків: вчені розкрили таємницю лісів
Фокус
2025-05-03T11:07:52Z
Велика катастрофа природи: чому комахи стрімко вимирають і які це матиме наслідки
24tv
2025-05-03T11:06:43Z
Термінове попередження для власників смартфонів: "не порушуйте "правило 35". Що це означає
Фокус
2025-05-03T11:00:03Z
Ми чекали 12 років на GTA 6, і Rockstar знову нас підвели із затримкою
Топ Жир
2025-05-03T10:15:35Z
Аномалія у світі ссавців: лише слони та люди не мають цієї кістки
Фокус
2025-05-03T10:00:00Z
Не просто укриття: вчені розповіли про таємниці підземного міста Дерінкую
Фокус
2025-05-03T09:30:45Z
Макрон привітав розробників хітової Clair Obscur Expedition 33
24tv
2025-05-03T09:09:27Z
Конусна батарея на основі натрію може змінити світ назавжди: що придумали вчені
Фокус
2025-05-03T09:00:21Z