MY.UAНовини
Андрій Гайдуцький: Нема часу чекати українців, які виїхали. Ми маємо навчитися сприймати іноземних мігрантів
Андрій Гайдуцький: Нема часу чекати українців, які виїхали. Ми маємо навчитися сприймати іноземних мігрантів

Андрій Гайдуцький: Нема часу чекати українців, які виїхали. Ми маємо навчитися сприймати іноземних мігрантів

Повертати українців має не міністерство, а місцеві громади. Саме вони мають розробити програми, які б спонукали українців відкривати бізнес в своїх рідних містах, навіть залишаючись за кордоном, або повертатися – вважає експерт з міграційної політики, доктор економічних наук Андрій Гайдуцький

Водночас Національний банк України має працювати над фінансовими програмами залучення коштів мігрантів, щоби вони зберігали їх на депозитах українських банків на вигідніших умовах, ніж в Європі. Це теж один із стимулів згодом повертатися на Батьківщину. 

Які європейські країни не готові відпускати українців додому? Чому повертати можна не всіх, а кого у першу чергу? У чому нам може допомогти досвід Ірландії, Ізраїля та Індії?

На ці та інші питання Андрій Гайдуцький відповідає у проєкті громадської ініціативи «Голка» – «Мости України».

«Главком» виступає інформаційним партнером проєкту.

Повертати українців мають громади, а не міністерство на Грушевського

Що впливатиме на рішення українців повертатися додому? 

Залежить від двох чинників. По-перше, чи Україна буде активно цим займатися, бо наразі, на жаль, не бачу цього. По-друге, від політики інших країн. А вони усе більше роблять, аби українці залишилися. Але вирішальним чинником буде сам українець. 

Досвід показує, що українці будуть повертатися, тільки після того, як вони досягнуть своїх цілей за кордоном. Їх, як правило, чотири: навчання, робота, формування заощаджень і здобуття певних контактів, навичок, які вони хочуть потім реалізувати на батьківщині. Тому в середньому українці за кордоном пробудуть від 3 до 15 років залежно від своїх цілей. І після цього, ймовірно, почнуть повертатися.

Але ж більшість українців виїхали після вторгненні і раніше не ставили собі за ціль мігрувати?

Ще в 2021 році є американська відома агенція Gallup провела дослідження і тоді 31% українців відповів, що хотіли б змінити країну проживання. У 2022 році ми отримали ті декілька мільйонів людей, які за короткий період часу виїхали.

Тобто війна – не основна причина еміграції. Війна – це тригер, який збільшив кількість мігрантів. І у 2021 році, за рік до війни, за півроку до війни, близько 600 тисяч українців виїхало з України і не повернулося. І до того 10 років українці виїжджали за кордон. 

92% всіх мігрантів у світі – це економічні мігранти. До тих пір, поки буде залишатися різниця в оплаті праці між Україною і сусідніми країнами, українці будуть виїжджати і тільки з часом, як вони зароблять гроші, повертатися.

Тобто питання безпеки не є пріоритетним? 

Більше мільйона дітей зараз навчається за кордоном. Тому їхні батьки так само перебувають за кордоном, щоб сприяти навчальному процесу. Відповідно, за 5 років частина дітей отримає освіту і може повернутися разом з батьками. Або діти підуть на навчання у виші, а батьки повернуться, бо діти вже будуть самостійні. Хоча безпековий фактор для багатьох зараз теж важливий. 

Що варто державі робити просто зараз для їхнього повернення?

Держава анонсувала створення міністерства повернення – це важливо. Але його цілі мають бути пов'язані з розвитком програм для інших органів влади. Міністерство, уявімо, буде зареєстровано на Грушевського, але ж мігрант не буде повертатись на Грушевського, а в свої міста, містечка, селища. Тому ключова роль цього новоствореного міністерства має полягати в тому, щоб співпрацювати з місцевими органами влади, стимулювати їх розробляти програми повернення мігрантів. Таких програм має бути безліч різних і конкурентних між собою, щоби найкращі дали реальний результат. Якщо міністерство буде «нарізати» програми, це не гарантує їхню успішність.

Друге, це міністерство має більше співпрацювати з Нацбанком. Дуже важливо розробляти фінансово-банківські програми повернення мігрантів. Зараз від 30% до 70% українських біженців за кордоном працює. Вони формують заощадження і це вже мільярди доларів. Чому ті гроші осідають за кордоном? Чому вони не переказуються в Україну? Тому роль Нацбанку – спрямовувати комерційні банки розробляти програми залучення доходів українських біженців, діаспори, мігрантів. Якщо людина переказала частину своїх грошей на батьківщину, через 5-10 років її вже нічого не буде стримувати залишатися за кордоном. Бо вона всі свої заощадження сформує в Україні і в щось їх вкладає. 

Як можна спонукати вкладати свої гроші в українські банки, до яких не дуже висока довіра? 

Це і є задача для міністерства єднання і НБУ розробляти такі програми, вивчати, які тригерні і маркетингові кроки можуть стимулювати мігранта зберігати свої заощадження в Україні, а не в польському чи німецькому банку. Адже ми знаємо, наскільки велика є різниця у відсоткових ставках по депозитам в німецьких чи в балтійських банках. В Україні щонайменше вигідніше в 2-3, а може і в 5 разів. По-друге, потрібно працювати над безпекою цих грошей. На сьогодні всі депозити в банківській системі гарантуються.

Досвід інших країн показує, що уряди не оподатковують депозити мігрантів. Тобто, якщо ви мігрант, не резидент, розміщуєте свої кошти на батьківщині, то вони не оподатковуються. На сьогодні ж у нас оподаткування депозитів для населення відбувається за загальною ставкою оподаткування.

Ви вивчали досвід залучення мігрантів через подібні програми в Індії, де висока трудова міграція. Який там був ефект?

На початок минулого року майже 150 млрд доларів США або 20% всіх депозитів банківській системи – це гроші саме індійських мігрантів, які перебувають за кордоном. Всі країни, які мають великі міграційні прошарки населення розуміють, що міграції не уникнути. Якщо ти не зробиш міграцію легальною, то отримаєш вищий рівень безробіття в країні. Тому ці країни почали стимулювати легальне працевлаштування за кордоном свого населення, яке не може знайти роботу на батьківщині.

Разом з тим, коли вони легально допомагають працевлаштуватись за кордоном, одразу пропонують банківські, іпотечні, страхові програми на Батьківщині. Людина повертається в нову оселю, має невеликий бізнес, накопичення для того, щоб вже жити на пенсії чи раніше в своїй країні. 

Я не бачу зараз бажання повертатися в українців, які тисячами виїхали до Польщі ще у 2014-2016 роках. Багато хто купив нерухомість, відкрив бізнес, їхні діти пішли до польських шкіл. Що їх може мотивувати після закінчення війни повернутися в Україну? 

Це означає, що ми прогавили момент, коли потрібно було запускати такі програми. Ще на початку 2014 року я говорив, що євроінтеграція призведе до відтоку щонайменше трьох мільйонів людей. Так само трапилося в Польщі у 2005-2007 роках: після вступу в ЄС мільйони поляків виїхали за кордон і тільки десятиліття потому люди починають повертатися. Але не всі. Велика інтеграція поляків відбувається в країнах ЄС і США. Тому, коли ми робимо такі програми, ми постійно на тоненькому повідочку тримаємо українців.

Це говорить про те, що ці програми треба запускати якомога швидше, щоб в наступній хвилі міграції ми вже могли контролювати цих людей і стимулювати їх повернення через такі продукти. А ми можемо очікувати 2 хвилі. 

Після припинення бойових дій або перемоги 1-2 мільйони можуть виїхати: хтось до дітей чи дружин, хтось на роботу за кордон, якщо ми говоримо про чоловіків. А другу хвилю можемо очікувати після вступу України до ЄС, який може відбутися у 2030-2032 роки. Тоді ще 2-3 мільйони людей можуть виїхати у пошуках роботи через високу різниця в оплаті праці між Україною і країнами ЄС.

Співзасновниця «Голки» Маргарита Ситник та експерт з міграційної політики Андрій Гайдуцький
«Главком» виступає інформаційним партнером проєкту

А які саме програми для повернення мають запропонувати місцеві громади? 

Тут три групи програм. Перші – фінансові. Це іпотечні, будівництво. Місцева влада має співпрацювати з будівельними компаніями з ціллю розробляти програми для домогосподарств мігрантів, які хочуть купити нерухомість.

Друге – інформаційні програми. Це постійна робота: «приїжджайте, дивіться, як в нас легко вести бізнес», «що тобі потрібно, кажи, ми тобі зробимо».

Для того, щоб відповісти на питання, що потрібно мігранту, треба поїхати в нього запитати. Залежно від регіону, району, міста, ці пріоритети дуже сильно відрізняються. Бо в селі, де аграрний спосіб життя – одні пріоритети, в місті – зовсім інші.

І третє – місцеві податки, аби стимулювати приїзд чи повернення цих людей. Наприклад, одна з практик в країнах Азії – це можливість імпортувати обладнання без мита для тих, хто приїжджає відкривати бізнес.

Звичайно, ми не можемо говорити про повернення мільйонів людей. Але коли один мігрант повертається і відкриває бізнес, він створює робочі місця, і українці або меншими темпами, або не будуть виїжджати за кордон.

Експерт з міграційної політики Андрій Гайдуцький
фото громадської ініціативи «Голка»

Варто залучати заможних українців з-за кордону для росту економіки

Як Ірландії вдалося підняти свою економіку за рахунок діаспори?

В Ірландії впровадили цікаву програму Island Connect, в рамках якої співпрацювали з так званими коннекторами. Це люди, які знаходили за кордоном представників ірландської діаспори, залучали їх до відкриття бізнесу на батьківщини. Місцева влада за це платила коннекторам 1,5 тис євро за кожне створене робоче місце, яке протрималось два роки на батьківщини. Тобто порахували, що за два роки роботодавець заплатить стільки податків, що буде вигідно коннектору заплатити реферальну комісію за залучення мігранта чи представника діаспори на батьківщину. 

Тому роль міністерства повернення в Україні має полягати в тому, щоб спонукати місцеву владу розробляти різноманітні програм, обрати працюючі і масштабувати їх. Тому що розробка програм самим міністерством – це буде популізм, спрямований на підняття рейтингів окремих політиків чи партій. 

Якими ще «лайфхаками» з ірландського досвіду ми можемо скористатися?

Перша умова не стосується міграції. Україна має перейти на англійське право. Це так зване прецедентне право. Більшість українських мігрантів працюють в країнах, де воно діє. Тобто українець, який приносить в Україну бізнес, має розуміти, що він захищений англійським правом, якщо йому потрібно буде судитися тут з владою. В Ірландії якраз працювало англійське право.

Друге – вони дуже знизили корпоративний податок – до 7%. Це значно нижче, ніж в інших країнах ЄС. Це дозволило Ірландії залучити ірландську діаспору, яка відкрила регіональні офіси Microsoft, PayPal, Google, Apple, інших великих компаній саме в Ірландії. По суті це мігранти, які працювали в великих корпораціях в США. Якщо ми будемо залучати людей для посилення економіки, то ставку треба робити передусім на багатих вихідців з України, які виїхали 50-100 років тому.

А на його залучений капітал він або сам знайде 20-50 іноземців або українців, які недавно виїхали. Таким чином темпи еміграції впадуть, бо для українців буде пропозиція робочих місць.

І третє – уряд Ірландії створив Irish Fund і за його гроші, і кошти донорів постійно промоутили «повернення», спираючись на локальні програми повернення ірландців в тому чи іншому регіоні. В основному це було розраховано на ірландців, які живуть в США, бо це майже 80% діаспори.

Скільки їм вдалося повернути людей? 

У рік почали повертати по 50-75 тисяч, але в Ірландії всього чотири мільйони живе. Але це якісний приклад того, як потрібно працювати з багатими за кордоном для того, щоб стимулювати залучення їх грошей. Багаті ірландці вже далі самі знаходили бідніших, яких також повертали на батьківщину. 

А скільки ми маємо повертати, щоби економіка розвивалася? 

Нам потрібно працювати не з мільйонами, а з десятками, сотнями тисяч, які почнуть повертатися або переказувати свої гроші. Вони самі включаться в те, щоб залучати українців, які працюють за кордоном, щоб їх вже на роботу надіслати на батьківщину. 

Досвід показує, що багаті країни не працюють над поверненням своїх мігрантів, бо повернути свого мігранта вважається дуже дорого. Повернення мігрантів характерно для бідних країн, таких як Філіппіни, Індія, Пакистан. Там, де йде великий обсяг заробляння грошей і люди переказують їх на батьківщину. 

Українець з Польщі буде готовий повертатися, якщо отримуватиме зарплату хоча б в два рази менше, ніж в Польщі. Але зараз різниця в оплаті між Польщею і Україною чотирьохкратна. Тобто, потрібно ще в два рази більшу зарплату запропонувати, щоб повернути українця з Польщі. У цьому втрачається весь економічний сенс в поверненні своїх мігрантів саме через зарплату. Єдиний спосіб, який характерний для країн Азії, – це повернення мігрантів через фінансово-економічні програми або фінансово-банківські програми.

Який ще досвід ми можемо використати? 

Мені подобається досвід Ізраїля. Там теж війна. Це про дуже великі гроші. Ізраїль навчився залучати ще більше грошей від своєї діаспори на розвиток країни.

Що зробив уряд? Уряд каже: «ми хочемо побудувати метро, лікарні, школи, аеропорт». Спеціально під ці цілі випускають облігації «Діаспора Бондс» і розміщують серед своєї діаспори за кордоном. Як правило, це США, Великобританія, Канада. І говорять: «Нам потрібно зібрати 2 мільярди доларів на реалізацію 5 проєктів». Звичайно, ви – патріот – розумієте, що ці кошти не будуть просто в бюджет направлені, а на будівництво аеропорту, метро, лікарні, школи. Чому це важливо для Ізраїлю? Тому що Ізраїль будує підземні лікарні спеціально на випадок авіаатак. В ізраїльської діаспорі є величезна внутрішня мотивація підтримати свою країну. Наприклад, міжнародний термінал аеропорту Бен-Гуріона в Тель Авіві побудований на гроші ізраїльської діаспори. 

З якими країнами ЄС доведеться боротися за українців 

А європейські країни наших «відпускатимуть»? Які країни найбільше зацікавлені, щоб українці залишилися?

Я не бачу можливостей, як Україна буде домовлятися з країнами про повернення біженців. Такі країни, як Польща, Німеччина, Чехія вже зрозуміли, що скільки б не вклали в стимулювання українців залишитися, все одно отримають більше. Впевнений, що найбільше українці потрібні будуть новим країнам ЄС-10, які в 2004-2005 році вступили в Євросоюз. Бо, наприклад, з Польщі поляки продовжують виїжджати за кордон досі через високу різницю в оплаті праці. Ймовірно, Румунія і Болгарія, які нещодавно вступили в Шенгенську зону, через відтік своїх і відповідно дефіцит робочої сили, також будуть залучати більше українців.

А якщо говорити про Канаду і США, куди також після вторгнення поїхало багато українців?

Там, з одного боку, ліберальніші умови для ведення бізнесу і розвитку, тому що це країни іммігрантів. А з іншого боку, все-таки це дуже далеко від України. Частина людей, я впевнений, хотіли б осісти значно ближче до України. З кожної країни ми зможемо залучати українців після того, як розробимо цікаві програми повернення .

Чи потрібно одночасно залучати мігрантів з інших країн? 

Так, є цілі регіони в світі, де народжуваність значно вища за смертність і кількість людей значно більшою, ніж потреба в економіці. Мільйони іноземців будуть готові приїхати в Україну працювати і будувати життя. Ми маємо навчитися це нормально сприймати без проявів расизму.

Україна має навчитися, як сервісна країна, обслуговувати цих людей, щоб вони тут могли себе знайти, реалізуватися. І навчитися на цьому заробляти. 

Я впевнений, що українські роботодавці готові залучити іноземців. Для цього треба спростити умови їх залучення. 

Тобто ми, по суті, можемо бути подібними до Польщі, яка залучає трудових мігрантів, в тому числі з України?

Немає іншого плану, немає часу чекати на повернення українців чи ще більш фантастичні ідеї про те, що в Україні раптом почнеться висока народжуваність. Ми знаходимося в глобальному економічному циклі, де низькі темпи народжуваності – це нормально. В усьому західному світі низька народжуваність коригується за рахунок вищої народжуваності мігрантів. 

Впевнений, що потрібно робити промо України як вільної країни і країни-вікна в Європу. Що ми – країна, яка межує з Євросоюзом і орієнтовно через 10 років ми вступимо в ЄС. Тобто ми – країна можливостей. Приїжджай сюди, пробуй.

Інтерв’ю «Мости України» виходять у рамках партнерського проєкту «Голки» та «Главкома».

«Мости України» – програма, яка покликана збудувати мости між українцями, які залишаються в Україні і тими громадянами нашої держави, які з різних причин виїхали і можуть допомогти державі під час війни і у повоєнній відбудові. Мільйони українців за кордоном можуть зробити значно більше, ніж один посол, і бути амбасадорами інтересів України: адвокатувати потреби нашої держави на місцевому та національному рівнях у тих країнах, де вони зараз перебувають, промувати українську культуру та мову у світі, а також протидіяти ворожій дезінформації в інформаційному полі.

Маргарита Ситник
Комунікаційниця, співзасновниця громадської ініціативи «Голка»
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Неодетая мать отец-алкаш: в сети появились фото сватов Королевой и Тарзана
GlavRed
2024-10-11T16:37:40Z
Где сейчас и чем занимается во время войны "Тамбовский волк" из "Квартала" Валерий Жидков/Что известно о творческой и личной жизни юмориста
Апостроф
2024-10-10T10:48:12Z
"Я еще жив": Иван Дорн, который выехал из Украины, решил напомнить о себе/Певец вышел на связь в день своего 36-летия
Апостроф
2024-10-17T11:57:42Z
Как выглядит самая модная юбка осени и зимы 2024/25
Marie Claire
2024-10-17T18:01:25Z
Холостяк Аль Пачино назвал актрису, на которой хотел жениться (фото
Фокус
2024-10-18T08:27:37Z
Дженнифер Лопес планирует грандиозное возвращение
Фокус
2024-10-18T08:12:44Z
Аль Пачино пережил клиническую смерть: он рассказал, что видел по ту сторону
Comments UA
2024-10-07T10:51:49Z
"Каза! Хоть бы сказала" Даша Астафьева набросилась на "почти замужнюю" Лесю Никитюк/Украинские звезды бурно отреагировали на романтические отношения телеведущей
Апостроф
2024-10-07T16:00:28Z
"Кто бы мог подумать": Вакарчук признался в новой любви
Апостроф
2024-10-04T19:03:17Z
Скандал вокруг смерти комбата Игоря Гриба: выяснились жуткие подробности
Апостроф
2024-10-06T14:06:33Z
Путин будет в шоке: такого он от своих военных точно не ожидал
Comments UA
2024-10-13T06:03:26Z
"Об этом все помалкивают", - Жданов – о тревожном звоночке, от которого зависит дальнейший ход войны
Новости Украины
2024-10-14T20:18:23Z
Залужный: Выйти из затяжной войны с Россией почти невозможно
Хвиля
2024-10-17T16:27:05Z
Зеленский разозлил Трампа: к чему это привело
Comments UA
2024-10-18T08:33:38Z
Украина разъяснила ОБСЕ суть Плана победы Зеленского
Хвиля
2024-10-18T08:30:37Z
В Сухопутных войсках ВСУ объяснили, почему Ляшко стал комбатом
Комсомольская правда
2024-10-15T12:27:03Z
Венгрия озвучила, почему боится членства Украины в НАТО
Comments UA
2024-10-09T18:39:21Z
Пригрозил обвалить нефть до $50 и отказался ехать к Путину на саммит БРИКС: подробности демарша саудовского принца
Новости Украины
2024-10-15T18:33:48Z
"Только чудо может спасти": генерал предсказывает катастрофу на фронте
Comments UA
2024-10-08T21:18:32Z
Украинцы обомлели от новой рекламы Третей штурмовой на улицах украинских городов: "Наша семья выглядит так"
Знай
2024-10-15T18:36:18Z
Украинка пыталась сделать клизму 6-месячной крошке термометром, хирурги не поверили своим глазам
Знай
2024-10-11T20:30:09Z
Почему провалилась украинская оборона на Курщине: главные причины
Comments UA
2024-10-11T18:24:19Z
Регулярные части ВС РФ получают бронемашины "Чекан": особенности грузовиков
Фокус
2024-10-18T08:12:28Z
Военные игры Пекина: Тайвань оценил стратегические намерения Китая
Хвиля
2024-10-18T08:06:04Z
Украинцев начнут вызывать в суд: будут выбирать вслепую, за неявку – непосильные штрафы
Знай
2024-10-09T18:21:37Z
Стало известно, каким образом в Украине хотят до конца года мобилизовать 200 тысяч человек
Comments UA
2024-10-13T04:42:34Z
Король Чарльз ІІІ приостановит лечение рака: в чем причина
Фокус
2024-10-08T10:27:13Z
Пенсионерам старше 70 лет увеличат выплаты: условия и суммы
Знай
2024-10-06T13:36:26Z
Минус 30 грн в чеке: супермаркеты резко снизили цены на селедку, скумбрию и карпа
Знай
2024-10-11T20:12:50Z
Украинцев готовят к повышению тарифов: нардепы заговоры о новых суммах в платежках за свет
Политека
2024-10-17T18:04:21Z
Такого дна в РФ еще не было: с чем смирились российские власти
Comments UA
2024-10-15T12:26:05Z
Стоимость золота обновила исторический рекорд
Корреспондент
2024-10-18T08:33:35Z
Хватит ли украинцам газа зимой: в "Нафтогазе" сделали важное заявление
Знай
2024-10-18T08:12:58Z
Цены заоблачные: почему зимой картофель подорожает до 55 грн за килограмм
Comments UA
2024-10-08T16:27:57Z
Владелец Каховской ГЭС отказался от иска к России: в "Укргидроэнерго" объяснили причину
Фокус
2024-10-15T18:27:28Z
Неприятный сюрприз от "Ощадбанка": как не попасть в ловушку
Знай
2024-10-13T03:06:18Z
Два месяца боев в Курской области: подсчитаны потери Украины и России
Comments UA
2024-10-06T12:00:10Z
Синегубов: На Купянском направлении расширяется зона активных боевых действий
ZN UA
2024-10-17T21:31:57Z
Работал на врага: в Николаеве задержан информатор, который наводил ракеты на город
Comments UA
2024-10-15T12:40:21Z
Солнца не ждать? Синоптики дали прогноз на новую рабочую неделю в Украине
UAToday
2024-10-06T20:30:20Z
Напали и пытались опрокинуть авто: женщины налетели на работников ТЦК, в Нацполиции отреагировали
Политека
2024-10-18T08:31:46Z
Тысячи жителей Одессы останутся без света: список адресов
Comments UA
2024-10-18T08:12:17Z
Россияне массово сдаются в плен: военный назвал причину
Comments UA
2024-10-15T12:27:57Z
"Это караул", — предатель Царев подсчитал, сколько времени понадобится армии РФ на захват Донбасса. ВИДЕО
Новости Украины
2024-10-09T18:54:17Z
На контрольном посту мужчина начал резать себе руки: кто его остановил
Comments UA
2024-10-04T13:21:51Z
Что вызывает "мушки" перед глазами: возрастные изменения или серьезная опасность
Знай
2024-10-13T17:21:25Z
В каком возрасте стоит бросить курить: отказ от вредной привычки поможет прожить намного дольше
Фокус
2024-10-10T12:57:30Z
Сезон простуд: 7 напитков, которые повысят иммунитет этой осенью
Фокус
2024-10-15T12:30:49Z
Медики бьют тревогу из-за детей: на что обратить внимание
Знай
2024-10-10T20:51:32Z
Любовь людей к хлебу и чипсам началась еще 800 тыс. лет назад: что выяснили ученые
Фокус
2024-10-18T06:45:03Z
Алкоголь ускоряет развитие рака: когда возникает угроза
Comments UA
2024-10-18T03:06:27Z
«Делайте это каждый день»: врач выбрал лучшее упражнение, которое продлевает жизнь
Marie Claire
2024-10-12T03:00:53Z
Основные причины возникновения изжоги: на что следует обратить внимание
Comments UA
2024-10-18T02:27:18Z
Важно знать: как защититься от сердечно-сосудистых заболеваний
ZN UA
2024-10-18T01:01:06Z
Украинского военного поймали на "горячем": теперь ему грозит тюрьма
Политека
2024-10-15T18:03:11Z
В Карпатах медведь растерзал мужчину во время попытки пересечь границу
Comments UA
2024-10-17T10:54:48Z
Под Киевом произошел взрыв в многоэтажке
Корреспондент
2024-10-10T11:48:33Z
В Сумах произошли взрывы
TSN
2024-10-06T20:21:01Z
Переправкой уклонистов за границу занимаются "криминальные авторитеты": задержали еще одного
Апостроф
2024-10-18T08:21:31Z
Мужчина упал в горячий источник Йеллоустоуна: через сутки нашли лишь шлепанцы
Фокус
2024-10-18T08:12:48Z
Под Кривым Рогом произошло землетрясение магнитудой 3,3 балла: подробности
Фокус
2024-10-08T22:06:27Z
Дрон атаковал военное училище в Москве: подробности с ВИДЕО
Новости Украины
2024-10-06T14:13:58Z
Во Львове 18-летняя девушка как маньяк расправилась с мужчиной
TSN
2024-10-10T11:51:31Z
Вяленые томаты в духовке: простой рецепт от звезды "Мастер Шеф"
Политека
2024-10-17T04:01:57Z
Удивительно свежий и вкусный: рецепт восточного салата из красной капусты
Фокус
2024-10-10T19:21:56Z
Как правильно хранить чеснок на зиму, чтобы он остался свежим: полезные советы
Политека
2024-10-12T14:42:11Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 7 по 13 октября 2024 года
Фокус
2024-10-06T19:15:34Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на выходные 19-20 октября 2024 года
Корреспондент
2024-10-18T08:30:40Z
«Луксмаксинг» и «чады»: что не так с трендом на идеальную мужскую внешность
Marie Claire
2024-10-18T07:01:04Z
Как вырастить в квартире урожай помидоров: лучшие методы
Политека
2024-10-18T06:07:59Z
Осенний десерт: как сделать тыквенные "конфетки", которые заменят любой зефир
Политека
2024-10-18T05:34:10Z
Куриные котлеты получатся нереально вкусными: "Мастер Шеф" Хименес-Браво дал новый рецепт
Политека
2024-10-18T04:02:45Z
Кличко "культурно послал" за вопрос о бывшей невесте: что не так с Панеттьери
Новости Украины
2024-10-15T16:54:02Z
Звезду мирового футбола Мбаппе обвинили в изнасиловании – СМИ
ZN UA
2024-10-15T18:21:15Z
Украинский чемпион мира Беринчик будет защищать титул в андеркарде реванша Усика и Фьюри
ZN UA
2024-10-05T08:55:06Z
Отыгрались с 0:7: в Германии состоялся футбольный матч с уникальным результатом
Фокус
2024-10-18T08:27:47Z
"Бой его жизни": известный тренер спрогнозировал сложный реванш для Усика против Фьюри
ZN UA
2024-10-17T23:16:39Z
Футболист "Шахтера" и сборной Украины может переехать в Испанию – СМИ
ZN UA
2024-10-17T19:28:26Z
Усик занял второе место в рейтинге лучших боксеров мира
ZN UA
2024-10-17T14:59:18Z
Украинские ветераны завоевали рекордные 188 медалей на первом для себя турнире Шварценеггера
Комсомольская правда
2024-10-17T13:02:52Z
Александр Свищев: турнир памяти Виталия Лисуна станет традиционным в водном поло
Знай
2024-10-17T11:18:57Z
Проще не стало: ученые узнали первичное происхождение японцев, однако есть нюанс
Фокус
2024-10-15T12:42:34Z
SpaceX вывела на орбиту 43 интернет-спутника Starlink
Корреспондент
2024-10-15T12:33:25Z
Иран нашел способ заставить Кремль расплатиться за поддержку в войне против Украины
Новости Украины
2024-10-13T05:57:07Z
Официально: Роскомнадзор приступил к блокировке Discord в России
GameMag
2024-10-08T19:46:10Z
G.Skill выпустит наборы памяти DDR5 CUDIMM в рамках линейки Trident Z5 CK
Overclockers
2024-10-18T08:33:25Z
Обнаружена странная звезда: меняет представление о создании химических элементов во Вселенной
Фокус
2024-10-18T07:42:12Z
"Погружает с первых минут": Ремейк Silent Hill 2 получает восторженные отзывы от первых покупателей, рейтинг в Steam — 95%
GameMag
2024-10-06T19:58:38Z
Эксперт рассказал, какие преимущества может дать Украине налаживание сотрудничества с учеными, выехавшими за границу
ZN UA
2024-10-05T07:22:19Z
Укрпочта кардинально изменит функционал мобильного приложения
Хвиля
2024-10-09T15:39:36Z
Придется привыкать: водителям приготовили много сюрпризов в страховании авто
Знай
2024-10-05T02:51:43Z
Самые популярные подержанные автомобили из США: что выбирают украинцы
Comments UA
2024-10-18T08:18:34Z
Horten Ho-229: как передовой немецкий самолет опередил B-2 Spirit на 44 года
Фокус
2024-10-17T15:43:44Z
Новый мощный кроссовер от Great Wall станет дешевой альтернативой Skoda Kodiaq
Фокус
2024-10-17T14:57:19Z
Nissan готовит мощный семейный кроссовер с расходом 0,8 л на 100 км
Фокус
2024-10-17T09:27:30Z
Не ждите первого снега: когда нужно переходить на зимнюю резину
Знай
2024-10-16T19:51:19Z
Как выбрать премиум запах в машину
Топ Жир
2024-10-16T18:51:09Z
Новая головная боль для водителей: если не найдут этого в авто – вытряхнут кошелек
Знай
2024-10-16T16:24:10Z
"Автомобиль с крылышками": что за необычный дорожный знак заметили на дорогах
GlavRed
2024-10-16T09:28:31Z