MY.UAНовини
Як побороти «торгівлю інвалідністю» яка набрала обертів у МСЕК
Як побороти «торгівлю інвалідністю» яка набрала обертів у МСЕК

Як побороти «торгівлю інвалідністю» яка набрала обертів у МСЕК

На думку експертів, систему очистять максимальна цифровізація й чіткі стандарти та критерії роботи. Але поки що МОЗ їх не пропонує, зазначає УКРІНФОРМ.

Другий тиждень поспіль ми читаємо новини про сенсаційні затримання членів МСЕК та медиків, причетних до «торгівлі інвалідністю». Відразу після 6 млн доларів у очільниці МСЕК із Хмельницького та купи доларів на ліжку з’явилася новина з Харкова, де СБУ викрила злочинну групу з 13 посадовців медико-соціальної експертної комісії та їхніх спільників, які за гроші фальсифікували медичну документацію й «списували» ухилянтів із військового обліку (послугами, що коштували $2000-5000 встигли скористатися щонайменше 400 чоловіків).

Днями знову «потрусили» Хмельниччину, де заступниця голови військово-лікарської комісії з лікарем підстанції екстреної медичної допомоги та спільниками оформлювали медичні виписки з фіктивними діагнозами для чоловіків призовного віку. Ціна питання 3000-8000 доларів, а вилучили під час обшуку 8 млн грн. Також правоохоронці встановили, що й голова міжрегіональної медико-соціальної експертної комісії на Київщині співпрацював з ухилянтами. З Рівненщини, Житомира надходили подібні повідомлення… Обсяг зловживань вражає.

Якщо раніше ці комісії згадували як зразок бюрократизму, то зараз МСЕК асоціюють винятково з хабарництвом у жахливо великих масштабах. Поки ухилянти вільно купують інвалідність, люди зі справжніми показами для її встановлення місяцями не можуть отримати свій законний статус і теж змушені платити. І про це в суспільстві вже говориться, як про щось побутове.

Чи є дієві способи, якими можна «перекроїти» систему, щоб ті комісії не почувалися абсолютними володарями доль і не зловживали своїми повноваженнями?

  • Майже стовідсотковий показник хабарництва продемонструвала обласна прокуратура Хмельницької області в спайці зі “Слугою народу”

Гра слів чи справжні покращення

Днями МОЗ подало на громадське обговорення законопроєкт про реформування медико-соціальної експертизи. Займалось тим віддавна, та вийшло ніби реакція на скандальні затримання медиків та членів МСЕК. Можливо, в інший час до проєкту не було б стільки уваги, та сьогодні МСЕКи на слуху і запит на радикальні зміни в їх роботі, на законність і справедливість величезний.

Обшуки у хмельницької очільниці МСЕК Тетяни Крупи. Фото ДБР

Головне у законопроєкті – ліквідація медико-соціальних експертних комісій, їх замінять «експертні комісії з оцінювання повсякденного функціонування особи» (ЕКОПФО). Склад таких комісій буде не постійним, а формуватиметься індивідуально для кожного випадку з числа лікарів та фахівців з реабілітації в сфері охорони здоров’я. Медико-соціальну експертизу, яка проводиться МСЕК, замінить «оцінювання повсякденного функціонування людини» – це вид медичної експертизи для визначення рівнів порушення структур та функцій людського організму. А медико-соціальну експертизу втрати працездатності та стійких обмежень життєдіяльності назвуть «медичною експертизою з тимчасової непрацездатності».

Проводити експертизу мають у кластерних (багатопрофільні) та надкластерних (спеціалізуються на рідкісних захворюваннях) лікарнях, де є необхідні спеціалісти й можливість проводити додаткові обстеження (наразі МСЕК – окрема юрособа). Направлятимуть на неї на підставі чітких критеріїв із підтвердженням їх через електронну систему охорони здоров’я, саме направлення теж буде електронним. І не обов’язково направляти людей через ЛКК (лікарсько-консультативна комісія), лікар матиме право робити це самостійно.

За задумом авторів, все це має призвести до спрощення процесів у встановленні інвалідності за рахунок формалізації відповідних критеріїв і врегулювання процедур. А ще – цифровізує процес, запровадить прозорі механізми його оскарження.

Вже на 2025 рік МОЗ планує під це спеціальну бюджетну програму «Забезпечення надання медичних послуг з оцінювання повсякденного функціонування особи», на яку протягом 3 років виділятимуть по 458 млн 646,5 тис. грн.

На перший погляд ці зміни виглядають, відверто, як «ті ж яйця, тільки в профіль». Як завдяки їм члени нових комісій не зможуть брати гроші за фальшиві статуси, поки незрозуміло.

  • Про корупцію в МСЕК, комарів, лихоманку Західного Нілу і наступну пандемію

Максимально електронно і через заміну гравців

«Моя пропозиція – повна цифровізація процесу медико-соціальної експертизи. Це дозволить лікарям працювати без прямого контакту з пацієнтами, що унеможливить вимагання хабарів. Адже корупції немає там, де відсутній прямий контакт із пацієнтом», – так відреагувала на скандали з МСЕК народна депутатка Вікторія Гриб у себе на сторінці у Фейсбуці. І пояснила, як це мало б працювати: створюється онлайн-кабінет пацієнта, куди завантажуються всі медичні документи.

Пацієнт отримує унікальний код, а лікарі МСЕК розглядають документи в анонімному режимі, не знаючи, чия справа перед ними. Комунікація щодо дообстежень або додаткових документів здійснюється через зашифрований онлайн-кабінет.

Висновки робляться винятково на основі документів, без можливості впливу або вимагання хабаря. «Ця система дозволить прибрати людський фактор, який часто веде до корупційних ризиків, і забезпечити прозорість та справедливість у наданні допомоги тим, хто дійсно цього потребує, – впевнена депутатка. – Найближчим часом обговоримо це питання разом із колегами по парламенту».  До речі, схожий принцип застосували для проведення ЗНО. В освіті він спрацював – тестування якщо не викорінило на 100% корупцію при вступі до вишів, то принаймні припинило торгівлю  оцінками та медалями у школах.

Навряд чи вдасться прибрати повністю людей із процесу медико-соціальної експертизи, вважає Сергій Миткалик, голова правління ГО «Антикорупційний штаб», заступник голови Громадської ради при НАЗК та член правління коаліції «RISE». Потрібен орган, де рішення прийматиметься колегіально. «Так чи інакше, в процесі буде лікар або консиліум і треба тільки добитися, щоб вони приймали свої рішення добросовісно», – говорить і Михайло Серебряков, виконавчий директор ГО «Разом проти корупції».

Але одна з ключових проблем дійсно пов’язана з відсутністю будь-якої діджиталізації в системі – документи в паперовому вигляді і відсутність чітких строків прийняття рішень створюють великі корупційні ризики, говорить Миткалик. «Паперовий документообіг не дає змоги МОЗ чи іншим контролюючим (правоохоронним) органам слідкувати за ефективністю роботи МСЕК, наприклад, по кількості затраченого часу й виділених коштів, – говорить він. – І в результаті навіть люди, які мають підстави для отримання ступеню інвалідності, змушені платити сотні чи тисячі доларів, щоб пришвидшити розгляд їхніх справ».

Якщо система відкрита електронна, усім зацікавленим видно, коли і які документи завантажено в систему, на якому етапі затримка, хто відповідальний. А паперову можна перевірити тільки виїзними інспекціями, що не дозволяє побачити загальну картину. «Наприклад, на якому етапі обробки документів треба додати персоналу, щоб швидше рухалось, порівняти роботу з іншими областями і виявити проблеми, вдосконалити», – пояснює Миткалик. Цьому дуже посприяла б цифровізація за допомогою сервісу на кшталт HELSI.me, Реєстру медичних записів, направлень та рецептів.

  • Відсутність невідворотності покарання. Чому піймані на корупції працівники МСЕК не за ґратами
Чекаючи на комісію. Фото vn.20minut.ua

Тому цифровізація усіх послуг, які надає комісія, – у пріоритеті, впевнений експерт з питань протистояння корупції, а на другому місці – належний контроль. Потрібно, щоб склад комісій, керівники обиралися за конкурсом: прозорість процесів призведе до ефективного менеджменту. «І, напевне, перезавантаження МСЕКів могло б бути одним з інструментів, – міркує пан Сергій. – Коли деякі керівники ТЦК були звільнені й на їхні місця призначили інших військовослужбовців, ситуація, можна сказати, частково покращилась».

Вся на надія на механізм самоочищення

Припустимо, налагодити механізм цими заходами можливо. Та що, коли зловживання вже викрито? За три роки жоден із затриманих за корупцію працівників МСЕК у в’язницю не сів. Видання «Економічна правда» у своєму розслідуванні виявило, що усі 216 судових вироків, у яких фігурують співробітники МСЕК, завершилися формальними рішеннями або умовними термінами.

Більшість обвинувачених звільняються від покарання з випробувальним терміном за угодою з прокуратурою про визнання провини, навіть без конфіскації майна. Але вади судової системи – то окрема дуже складна тема. І в будь-якому випадку краще відсікати зловживання ще в зародку, не допускаючи його і не чекаючи, що суд колись розбереться.

«Не казатиму про кримінальний аспект – система працює, як працює, ефективно чи ні – не беруся судити. Очевидно, це не дуже допомагає: щороку когось ловлять на зловживаннях, але чомусь це людей не зупиняє, – говорить Михайло Серебряков. – Справа в тому, що системи перекриття потоку порушників зараз немає і вона повинна з’явитися». У «Разом проти корупції» вважають, має бути вичерпний перелік грубих порушень, за які член МСЕК позбавлятиметься членства  і на кілька років – права проводити медико-соціальну експертизу (якщо це лікар – медична практика його залишається без обмежень). «Такий список ще треба затверджувати. Зараз немає механізмів самоочищення системи або очищення її зовні (крім випадків, коли хтось попався на хабарі і йде слідство)», – пояснює Серебряков.

Потрібно також передбачити способи пацієнта самозахиститися. Найперше – встановити кінцеві строки прийняття рішень. А ще – надати людині доступ до своїх власних матеріалів для оскарження, наразі це відбувається «всліпу», говорить пан Михайло. Хоча б дозволити зняти документи на телефон у комунальній лікарні, наприклад. «І дозволити відеофіксацію за бажанням людини. Хоче знімати процес розгляду її персонального питання – це має бути вільно, при цьому принцип медичної таємниці для інших порушено не буде (а члени МСЕК – це посадові особи і їхня згода не потрібна), – говорить виконавчий директор ГО. – І це право треба теж закріплювати законом, щоб уникнути протидії».

  • Хто лежав у ліжку з 6 млн. доларів ухилянтської готівки
Фото Укрінформ

Всі медичні дані мають з’являтися в електронній системі й зберігатися там постійно. «Оскільки медичних даних – тонни в буквальному сенсі слова, почати хоча б з актуальних», – ділиться баченням ситуації Серебряков. І ще не вистачає в законі алгоритму перегляду рішень МСЕК, якщо виявлено, що її члени брали хабарі. «Якщо за набуття статусу людини з інвалідністю брали гроші, то цього статусу її треба позбавляти якомога швидше (опція про стягнення отриманих соціальних виплат вже є)», – говорить експерт.

Та реальна профілактика корупції, на думку Серебрякова, це коли члени МСЕК реально ризикують припиненням їх функціоналу. «Повинен бути механізм боротьби з фейковими медичними довідками. Але це дуже глибока тема – як зробити, аби всі нечесні лікарі країни перестали їх видавати, і вона стосується не тільки надання інвалідності, – говорить пан Михайло. – Та якщо ці механізми збоять, завжди треба бити на останній етап». Тобто ловити порушення саме в МСЕК – так дешевше і легше організувати. Мовляв, якось моніторити, фіксувати на відео всі попередні етапи – це мільйони гігабайт даних. Доцільніше встановлювати порушення останніх інстанцій через скарги пацієнтів, дії правоохоронців, перевірки МСЕК вищого рівня чи, наприклад, за рішенням РНБО. Торік МОЗ саме на виконання рішення РНБО, введеного в дію Указом Президента України, розпочало перевірку обґрунтованості рішень МСЕК про встановлення інвалідності. Спільно з правоохоронними органами опрацювали майже 19 тисяч медико-експертних справ, результати чого ми всі спостерігаємо протягом останніх тижнів.

«Накосячив – позбавили членства, і так до моменту, коли порушники закінчаться. Думаю, тільки так буде працювати, – вважає Серебряков. – Якщо завдяки такому очищенню будуть адекватні МСЕКи, то жодні підробки з боку лікарів не матимуть сенсу».

Щоб критерії – як у Німеччині

Законопроєкт закладає лише загальну рамку реформи, а порядок оцінювання особи, критерії для направлення тощо затверджуватиме колись Кабмін, тому складно наразі оцінити, наскільки зміниться система, зауважує Богдан Кохан, керівник проєктного офісу громадської спілки «Ліга Сильних». Але вже зрозуміло, що на ЕКОПФО покладатиметься функція встановлення групи інвалідності та часу її настання, аналогічна норма міститься і стосовно МСЕК у положенні про медико-соціальну експертизу, затвердженому Кабміном.

«Отже, існує ризик надмірної концентрації дискреційних повноважень (коли орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим на свій розсуд – ред.) в рамках однієї комісії (за аналогією з МСЕК), що, як ми бачимо, призводить до зловживань», – говорить він. І Кабміну необхідно в подальшому звузити ці повноваження, впровадивши чіткі та вимірювані критерії для встановлення інвалідності.

«Це може суттєво зменшити суб’єктивність і вплив людського фактора в ухваленні рішень», – впевнений Кохан. Це можливо шляхом переходу на міжнародні стандарти, зокрема, використання Міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я (МКФ), яка вже застосовується в багатьох країнах світу для об’єктивної оцінки стану здоров’я та функціональних можливостей людей. Так, МКФ містить стандартизовані оцінки функціональних обмежень – це дозволить зменшити суб’єктивний підхід до оцінки стану пацієнта з боку експертів. Як приклад застосування цих стандартів Богдан Кохан згадує Німеччину.

Фото tourlib.net

Там офіційний документ Versorgungsmedizinische Grundsätze (Основні принципи медичного обслуговування) детально регламентує медичні критерії для оцінки інвалідності, підхід до визначення ступеня інвалідності повністю стандартизовано. Так, ступінь інвалідності виражається у відсотках від 20 до 100. Документ детально описує, як обчислюється відсоток для різних захворювань або порушень функцій організму.

Наприклад, кожен розділ відповідає певній групі хвороб і містить шкалу, яка визначає, як різні ступені ураження органу чи системи впливають на людей. «Відтак знаючи своє захворювання, людина фактично може передбачити свій відсоток інвалідності та звертатись для його підтвердження, – пояснює Кохан. – Це призводить до прозорості та передбачуваності процесу».

Автор:  Тетяна Негода, Київ

Джерело: УКРІНФОРМ

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ситуація на Курахівському напрямку різко погіршилася: експерт повідомив, які населені пункти під загрозою
Политека
2024-11-24T21:24:01Z
Росія готується до штурмових дій на півдні Донеччини, – Сили оборони Півдня
24tv
2024-11-24T21:03:41Z
На Київщині працює ППО: область атакують "Шахеди"
24tv
2024-11-24T20:39:54Z
Атака на Куп’янськ: начальник Генштабу прокоментував ситуацію в місті
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T19:39:24Z
Ситуація на фронті ускладнюється: Герой України назвав причину
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T19:15:06Z
У низці областей України - повітряна тривога
УкраинФорм
2024-11-24T18:54:24Z
Скує 8-градусний мороз і буде штормовий вітер: коли в Україну прийде потепління
GlavRed
2024-11-24T18:27:40Z
Вісім годин чекав на евакуацію з кулею у голові: неймовірна історія порятунку бійця «Азова»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T18:15:38Z
Чи буде ще в Україні значне потепління
24tv
2024-11-24T18:06:45Z
Байден передумав запрошувати Україну в НАТО: Bloomberg розкрили причину
GlavRed
2024-11-24T21:30:24Z
Україна працює з партнерами щодо удару РФ по Дніпру новою ракетою - Зеленський
УкраинФорм
2024-11-24T21:27:23Z
У Тбілісі опозиція почала встановлювати намети перед грузинським парламентом
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T21:06:08Z
Деяким українцям скасують пенсії: у Раді розповіли, що буде натомість
Политека
2024-11-24T21:00:31Z
У Пакистані обмежують мобільний зв'язок та інтернет: назрівають масові заворушення
24tv
2024-11-24T20:54:50Z
Запрошення до агресії: експерт розповів, як Британія послаблює НАТО
Политека
2024-11-24T20:42:11Z
Ексголова розвідки назвав ймовірні першочергові цілі в Росії для ATACMS і Storm Shadow
24tv
2024-11-24T20:33:03Z
Сирський провів зустріч із блогерами, які висвітлюють військові теми
УкраинФорм
2024-11-24T20:30:00Z
Майбутній радник Трампа: Війна в Україні – м’ясорубка людей і техніки, яку треба зупинити
Европейская правда
2024-11-24T20:27:31Z
3 цікаві українські фільми для вечірнього перегляду
24tv
2024-11-24T20:57:34Z
Серіал «Ззовні», який вподобав Стівен Кінг, продовжений — третій сезон має 100% на Rotten Tomatoes
ITC
2024-11-24T20:57:20Z
Україна на Дитячому Євробаченні й "Міс Всесвіт" та інше: головні події тижня в шоубізі
24tv
2024-11-24T19:33:17Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2024-11-24T19:13:44Z
«Попай убивця» — трейлер горору з персонажем мультфільмів
ITC
2024-11-24T19:05:55Z
Дизайнери бренду Andreas Moskin запустили подкаст про факапи відомих людей: чим він особливий
24tv
2024-11-24T18:36:53Z
Російський бізнесмен Чичваркін вперше розповів про дружбу з Поляковою та як з нею час проводить
TSN
2024-11-24T18:33:52Z
"Оскар-2025": одразу п'ять українських фільмів потрапили до лонглиста кінопремії
TSN
2024-11-24T17:18:42Z
Було образливо, – учасниця "Холостяка" розповіла, як її госпіталізували під час шоу
24tv
2024-11-24T16:36:52Z
Захистіть своє здоров’я під час магнітної бурі 25–27 листопада
360ua.news
2024-11-24T17:30:57Z
Названо зелень, яка може спричинити тромбоз, хоча вона вважається дуже корисною
TSN
2024-11-24T16:06:26Z
Війна і сифіліс. Делікатна розмова про інтимне здоров’я українців
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T12:00:11Z
Це лакмусовий папірець: що означає, якщо ви не можете зробити бодай одне підтягування
24tv
2024-11-24T11:48:04Z
Природні джерела кальцію
360ua.news
2024-11-24T10:06:49Z
Вчені виявили молекулу, яка лікує кишківник і бореться з розвитком раку
Portaltele
2024-11-24T07:45:49Z
У США виявили перший випадок зараження дитини на пташиний грип H5N1, – CDC
24tv
2024-11-24T07:15:16Z
Швидка допомога по-новому: куди везтимуть українців із серйозними діагнозами
Знай
2024-11-24T05:06:35Z
Балансування на одній нозі протягом 10 секунд – чудова вправа для довголіття
24tv
2024-11-24T04:54:35Z
Лестер може призначити Поттера
Football.ua
2024-11-24T19:57:09Z
"Реал" без Луніна здобув розгромну перемогу та наблизився до "Барселони" в Ла Лізі
TSN
2024-11-24T19:54:37Z
Євробаскет-2025. Матч Ізраїль - Україна відбудеться за закритими дверима
УкраинФорм
2024-11-24T19:48:50Z
Мбаппе прорвало: Реал без Луніна впевнено перемагає Леганес
24tv
2024-11-24T19:33:35Z
"Рома" із Довбиком у складі програла у першому матчі Раньєрі
ZN UA
2024-11-24T19:13:36Z
Італія вдруге поспіль виграла Кубок Девіса, здолавши у фіналі збірну Нідерландів
УкраинФорм
2024-11-24T19:09:41Z
Довбик не врятував: Рома поступається Наполі після повернення Раньєрі
24tv
2024-11-24T18:57:21Z
Наполі мінімально обіграв Рому
Football.ua
2024-11-24T18:57:21Z
Верес — Олександрія 1:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-11-24T18:57:10Z
Побачила Ісуса віч-на-віч і одразу попросила папірець: жінка розповіла про найдивовижнішу зустріч
Знай
2024-11-24T21:30:50Z
Що б чекало на Україну, якби ЗСУ не зайшли до Курської області: генерал Баргилевич відповів
TSN
2024-11-24T20:36:58Z
Генерал Баргилевич назвав головну причину СЗЧ в українській армії
TSN
2024-11-24T20:36:24Z
Навіщо "присідати на доріжку": ось що означає давній звичай
24tv
2024-11-24T20:27:06Z
Мають бути бусифіковані всі, – Аліна Михайлова різко відповіла тим, хто жартує про мобілізацію
24tv
2024-11-24T20:12:55Z
Україна розширила потенціал: у ГУР розповіли, на якій відстані дрони можуть вражати цілі
24tv
2024-11-24T20:12:27Z
Над британськими авіабазами помітили невідомі безпілотники – The Guardian
iPress
2024-11-24T19:54:50Z
Associated Press показало фрагменти ракети "Орєшнік", якою рф вдарила по Дніпру
iPress
2024-11-24T19:54:14Z
Підлітків просять з'явитися до ТЦК: навіщо це потрібно й у які терміни
Знай
2024-11-24T19:51:06Z
Коли Воррен Баффет, який має майже 150 мільярдів доларів, купив свої перші акції
24tv
2024-11-24T21:30:16Z
У Фінляндії знайшли несподіваний спосіб утилізації старих вітряних турбін
24tv
2024-11-24T20:27:17Z
Польські фермери припинили блокування пункту пропуску у Шегинях
ZN UA
2024-11-24T20:24:42Z
Укренерго оприлюднило графік відключень світла на 25 листопада
Хвиля
2024-11-24T19:42:38Z
Польські фермери припинили блокаду кордону з Україною
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T19:27:46Z
Бронювання працівників через “Дію”: нові правила з грудня
360ua.news
2024-11-24T19:09:10Z
Польські фермери почали протест на кордоні з Україною: скільки триватиме страйк
Хвиля
2024-11-24T18:30:33Z
Дефектні копійки дорожчі за золото: які українські монети принесуть багато грошей
Знай
2024-11-24T18:21:41Z
Українцям можуть повернути гроші за неякісну комуналку: названо кілька способів
Политека
2024-11-24T18:03:17Z
У турецькій Анталії загорівся пасажирський літак з Росії
УкраинФорм
2024-11-24T20:48:13Z
Палає літак із понад 90 росіянами на борту: подробиці та відео
FaceNews
2024-11-24T20:12:14Z
На Львівщині чоловік видурив у жінки майже 200 тис грн: сказав, що це на лікування її онука
Политека
2024-11-24T20:00:55Z
Стало відомо, хто влаштував стрілянину в столичному клубі в ніч на 23 листопада
Khreschatyk
2024-11-24T18:48:00Z
У Харкові внаслідок зіткнення автівок постраждав водій
Мій Харків
2024-11-24T18:43:48Z
ТЦКшники, медики та поліцейські придумали схему ухилення від мобілізації: брали від 9 до 14 тисяч доларів
Политека
2024-11-24T18:28:03Z
У Києві правоохоронці фіксують хвилю диверсій: деталі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T18:12:47Z
Стрілянина в готелі в Києві: у ЗМІ пишуть, що напасти могли військового
24tv
2024-11-24T18:12:38Z
Дрони атакували нафтобазу "Роснафти" у Калузі: пошкоджено резервуари
24tv
2024-11-24T17:51:13Z
P Diddy бідкається на тюремну їжу: журналіст вирішив перевірити, наскільки вона жахлива
24tv
2024-11-24T21:12:12Z
Чому "санчата" – головний червоний прапорець у знайомствах сьогодні
24tv
2024-11-24T19:42:06Z
Напрочуд ефективне рішення: чому столові прибори треба встромляти в цибулю
24tv
2024-11-24T19:36:04Z
Замість шуби та олів'є: приготуйте салатний торт з куркою
24tv
2024-11-24T19:12:51Z
Копійчаний засіб творить дива: якою таблеткою відмити пригорілі каструлі
24tv
2024-11-24T18:27:17Z
Фінансовий гороскоп на тиждень з 25 листопада по 1 грудня
GlavRed
2024-11-24T18:15:48Z
Країни, які платять за переїзд
360ua.news
2024-11-24T18:00:22Z
Вийде золотиста та ароматна: які два інгредієнти обов'язково треба додати при варінні картоплі
24tv
2024-11-24T17:24:38Z
Як стильно прикрасити маленьку вітальню на Різдво: 6 креативних способів
24tv
2024-11-24T17:00:18Z
GTA 6 стала найочікуванішою грою 2025 року
InternetUA
2024-11-24T21:31:08Z
Земля втратить супутник-"мінімісяць": науковці прогнозують його повернення через 30 років
TSN
2024-11-24T21:06:32Z
Bihus.Info випустили блог про Андрія Єрмака
Детектор М
2024-11-24T20:57:57Z
Amazon заполонили підробні AMD Ryzen 9800X3D — за $200 під час дефіциту
ITC
2024-11-24T20:57:31Z
Пінгвіни, кажани та вулкан: у National Geographic показали найкращі фото 2024 року
24tv
2024-11-24T20:57:09Z
Звуки Юрського періоду: що говорять вчені про голоси динозаврів
Portaltele
2024-11-24T20:46:04Z
Minecraft виходить у реальний світ: де та коли будуть створені ігрові парки
InternetUA
2024-11-24T20:16:28Z
Справжній хіт: S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля розійшлася тиражем понад мільйон копій в перші 2 дні після виходу
Фокус
2024-11-24T19:16:20Z
Кому точно не підходить бездротова зарядка: плюс і мінуси "зі шнурком" і без
Знай
2024-11-24T18:51:54Z
Найнадійніші та найгірші авто року за версією TÜV
360ua.news
2024-11-24T20:12:33Z
Який найменший у світі мотоцикл
AutoCentre
2024-11-24T18:13:54Z
Дебют Mercedes-AMG E53 у Києві
360ua.news
2024-11-24T14:07:53Z
На продаж виставили "найстрашніше" американське авто
Фокус
2024-11-24T10:00:09Z
Понад 600 сил і 3,8 с до сотні: в Україну привезли новий спортивний седан Mercedes
Фокус
2024-11-24T08:51:23Z
Jaguar E-Type знаменитого шпигуна виставили на аукціон
AutoCentre
2024-11-24T08:03:54Z
KIA K5 та Porsche Cayenne майже задарма: співробітник ТЦК Дмитро Некраш на одну зарплату організував собі автопарк
Знай
2024-11-24T05:21:51Z
Механік назвав моделі авто, які б він ніколи не купив: деякі з них популярні в Україні
24tv
2024-11-23T21:24:32Z
Німеччина поки не буде купувати заміну своїм танкеткам Wiese
InternetUA
2024-11-23T20:00:45Z