Уряд Румунії ухвалив рішення про створення державної залізничної компанії, яка відповідатиме на потреби у сфері оборони. Це ініціатива вписується в нову стратегію ЄС щодо військової мобільності.
Компанія юридично зобов’язана діяти у тих випадках, коли приватні перевізники можуть відмовити державі. Її задача – забезпечувати стратегічні перевезення в країні, особливо в кризових ситуаціях.
«Надзвичайні обставини» 2020–2023 років показали необхідність мати надійного оператора для залізничних вантажоперевезень. І не просто для галочки, а здатного возити війська, техніку, обладнання та озброєння під час мобілізації. І, хоч компанія румунська – це має працювати як для Румунії, так і для її стратегічних партнерів.
Крім того, компанія допомагатиме доставці гуманітарних вантажів у зони конфлікту. В якомусь сенсі, вона підтримає таким чином міжнародну співпрацю.
Поряд із вирішенням військових завдань, новостворена компанія також відіграватиме важливу роль у транспортуванні критично важливих товарів. В цьому переліку точно є зерно та паливо, що допоможе уникнути можливих продовольчих або енергетичних криз.
Окрім свого стратегічного призначення, державна компанія братиме участь у ринку залізничних вантажоперевезень. Тобто за потреби може задовольнити ринкові запити, доповнюючи вже існуючі послуги.
Єврокомісія вважає військову мобільність критично важливою для безпеки та оборони Європи. Армії країн-членів Євросоюзу мають бути готовими до швидкої та масштабної реакції на кризи як на кордонах ЄС, так і за їх межами.
Румунія, в свою чергу, зобов’язалася покращити військову мобільність, беручи участь у Постійній структурованій співпраці (PESCO). Свої наміри вона підтвердила на саміті НАТО в червні 2018 року.
Що ж, ще одна тенденція. Раніше виявилось, що Фінляндія та Норвегія теж удосконалюють залізничне сполучення саме для військових цілей.