MY.UAНовини
Самі виростили, самі продали: як школярі навчаються бізнесу з проєктом "Розумний город"
Самі виростили, самі продали: як школярі навчаються бізнесу з проєктом "Розумний город"

Самі виростили, самі продали: як школярі навчаються бізнесу з проєктом "Розумний город"

Хтось із дітей вирощує мікрозелень, хтось у селі – гарбузи та овочі борщового набору. Потім самостійно продають вирощене. Тоді, у 2020 році, організатори «Розумного городу» - українська агропромислова компанія «Контінентал Фармерз Груп» – ставили перед собою амбітне завдання: зацікавити молодь агрономією, а відтак – навчати основам рослинництва і бізнесу.

І справа пішла: зараз школярі не лише вирощують рослини, а й знаходять покупців, реалізують продукцію, відкладають кошти на нове насіння і, як мінімум, 10% прибутку направляють на благодійність. Діти почали вирощувати мікрозелень, продавати її – і вже назбирали на декілька дронів. А з овочів, які вирощували учасники проєкту в селах, почали виготовляти сухі супи для військових.

Сьогодні в проєкті “Розумний город” – понад 300 школярів у селах, які вирощують овочі на відкритому ґрунті, 17 міських шкіл займаються мікрозеленню, а ще кілька десятків стоять у черзі на участь у проєкті. Шкільних команд може стати ще більше, але за підтримки партнерів.

Подробиці про бізнес-проєкт для дітей, основи підприємництва, зароблені кошти та витрати Коротко про розповів координатор проєкту Роман Комінярський.

“Головне - не лише навчитися вирощувати рослини, а займатися бізнесом”

Роман Комінярський тримає пакетик борщу, овочі для якого діти виростили й висушили самостійно. Фото: надано Романом Комінярським

- Романе, коли ви починали проєкт, яку саме мету перед собою ставили?

- Наша компанія "Контінентал Фармерз Груп" – це одна з найбільших компаній в Україні, яка займається сільським господарством, і ми намагаємось тісно співпрацювати з громадами, де орендуємо землю, у нас багато проєктів. 

П’ять років тому ми вирішили зробити проєкт для молоді з сіл, де ми орендуємо землю. Вирішили їх навчати базових агрономічних знань. Спочатку хотіли продемонструвати, що навіть у селі, вирощуючи нішеві культури на кшталт мальв та нагідок, можна заробляти гідні гроші. У нас були досить цікаві випадки: наприклад, один із учасників проєкту у 2020 році насушив квітів на 20 тис. грн – пристойна сума для восьмикласника за 1,5 місяці.

Потім почалась війна, і лікувальні трави дещо вратили актуальність, тож ми вирішили відійти від ідеї заробляння коштів (хоча вона досі у нас є), а захопити дітей ідеєю соціальної відповідальності. Тоді ми вирішили замість лікарських трав звернути увагу на культури, з яких можна приготувати щось смачне та передати нашим військовим.

Зокрема, почали вирощувати овочі борщового набору та для виготовлення цукатів (гарбузи). Також вирощували такі непопулярні у нас культури, як арахіс, – з міксу горіхів робили солодощі для військових.

Цього року ми вже маємо 300 учасників, проєкт вийшов із 5 областей, з яких починався, і став всеукраїнським. Тепер у нас є учасники від Закарпатської області і аж до Харківської.

- А як з'явилася ідея займатися мікрозеленню?

- Це своєрідна адаптація проєкту у міські умови, де немає доступу до відкритого грунту, але є багато амбітної молоді. Пофантазували – і стали вирощувати у міських школах мікрозелень на спеціальному обладнанні.

Виходить, маємо тепер дві віхи проєкту – для села і для міста. Міському проєкту (мікрозелень) – неповний рік. Ми розпочинали з однієї школи, а сьогодні маємо 17 в різних містах України – Києв, Полтава, Умань, Тернопіль, Ужгород.

Цей проєкт ми розглядаємо як бізнес-конструктор. Основна його суть не стільки в тому, щоб навчити молодь вирощувати мікрозелень, скільки навчити їх займатися бізнесом.

І все виходить, бо ми створюємо бізнес-середовище. За всі процеси відповідають діти, починаючи від виробництва (а для цього треба налагодити закупівлю насіння, навчитися упаковувати, думати про маркетинг, продажі, облік коштів) і до реалізації.

За будь-які проблеми, які трапляються (а вони трапляються, тому що це бізнес), також відповідають діти. Наприклад, учасники бізнес-конструктора «Розумний город мікрозелень» зіткнулися з періодом відключення світла і, як справжні бізнесмени, мали знайти рішення, як налагодити свою роботу. 

У проєкті теж є історія із соціальною складовою. За умовами проєкту, частину прибутку діти спрямовують на благодійність, ми не регламентуємо, куди саме, але все йде на ЗСУ. Деякі діти перераховують кошти на збори знайомим чи батькам, які служать. Є школи, які збирають гроші на спільну монобанку – вони нещодавно назбирали на два fpv-дрони та вже передали їх військовим.

Виростили продукцію, продали - зібрали гроші на два fpv-дрони для військових. Фото: надано Романом Комінярським

Діти працюють в команді, міняючись ролями, – а потім роблять те, що краще виходить

- А хтось із дорослих допомагає дітям? Адже і виростити рослину, щоб вона дала плоди, складно, та й реалізувати продукцію теж не просто.

– У нас одне з основних правил і для села, і для міста, – проєкт “Розумий город” для дітей, дорослі у ньому участі не беруть. У селі виділяється ділянка, на якій треба працювати дитині. Вона невелика, 2-3 сотки, але її треба підготувати: виорати, підготувати під посів – на цьому місія дорослого закінчується.

Дехто з учасників знаходиться близько до нас, у Тернопільській області, і туди ми можемо їздити часто. Якщо це Харківська область, туди привезти агронома, щоб він міг оглянути грядку дитини, досить складно. Такий учасник проєкту може розраховувати на агрономічний супровід онлайн. Але взагалі наш проєкт - мікс офлайн та онлайн комунікацій з дітьми.

 У міських школах, де вирощують мікрозелень, ми маємо місцевого координатора. Зазвичай це вчитель трудового навчання чи біології, але він не вирішує проблеми дітей. Якщо команда виростила рослини, але не вміє їх продати, то це проблема команди, а не вчителя трудового навчання. Дорослі потрібні лише для того, щоб я плюс-мінус розумів, як справляється команда, якщо мова про мікрозелень.

Там, де відкритий ґрунт, дорослий потрібний для більш легкої комунікації. Наприклад, ми кажемо вчителю, що приїдемо провести тренінг, просимо зібрати учасників проєкту. 

Цукати з гарбуза - теж вироблено й упаковано школярами. Фото: надано Романом Комінярським

- Але діти можуть працювати лише у команді?

- З мікрозеленню - тільки так. Вони мають працювати у команді, у них навіть ролі розподілені. Спочатку кожен школяр пробує все – сіє, продає, рекламує, а потім закріплюються ролі. Хтось тільки сіятиме, ми називаємо їх агрономами, хтось займатиметься продажами, хтось – доставлятиме мікрозелень у ресторани, хтось займатиметься веденням соцмереж.

Така ж історія із селом. У нас є вимога – ми беремо школярів у проєкт, якщо вони зібрали до команди хоча б 5 осіб на базі однієї школи чи в одному селі. Вони можуть вирощувати врожай, борщові культури на спільній ділянці у когось із учасників або у школі, якщо така ділянка є. А можуть вирощувати овочі на своєму городі – тут ми вже не регламентуємо.

- А ще з приводу продажів, тієї ж мікрозелені. Це ж потрібно не просто виростити, а домовитись із якимось рестораном, щоб вони її купували. Діти самі домовляються з ресторанами без допомоги дорослих?

- Так, для багатьох це найскладніший момент. Можна навчитися вирощувати рослини, а ось запакувати свій продукт і запропонувати потенційному покупцеві – тут уже потрібно наважитися. Але так, цим теж займаються діти.

Іноді це виглядає так: ми запакували продукцію, щоб дати на пробу, знаємо, що біля нашої школи є кафе, піцерія, ресторан, і йдемо туди. Розповідаємо про себе, свій проєкт, пропонуємо співпрацю – чекаємо на відповідь.

Іноді це відбувається у телефонному форматі, часом клієнти самі приходять, побачивши дітей у соціальних мережах. Дуже допомагають ЗМІ. Наприклад, починає працювати проєкт у Хмельницькому – наступного дня про нього пишуть усі місцеві видання. Частина рестораторів їх читає та розуміє: о, класно, тепер можемо купувати мікрозелень не в якогось підприємця, а в рамках соціального проєкту. Буває по-різному.

Іноді із продажами складно. Тут, напевно, як у будь-якому бізнесі - складність не так у виробництві, як потім у продажу. Але діти вчаться справлятися з труднощами, що виникають, – так і народжуються підприємці.

- Чи правда, що деякі учасники команди “Розумного городу” проводять навіть майстер-класи для учнів молодших класів?

- Так, це річ, яку ми не передбачали, а раді, що діти готові ділитися знаннями. Потрібно розуміти, що вирощування мікрозелені гарно виглядає. Займатися цим у школі так, щоб решта учнів про це не дізналася, майже неможливо. Тому, звісно, молодші школярі, які не беруть участі у проєкті, цікавляться ним. І якщо команда має досвід, чому б не поділитися?

Нещодавно одна команда вигадала проводити тренінги. Оскільки ціль проєкту - навчитися заробляти гроші, робити це можна кількома шляхами. Можна просто вирощувати та продавати рослини, можна проводити тренінги для дорослих – такі курси також можна продавати. Це вже освітня історія та ще один спосіб заробітку. Також можна виготовляти супутні товари. Наприклад, формувати набори насіння та продавати їх. Кожна команда по-своєму креативить.

Міські школярі вчаться вирощувати і продавати мікрозелень. Фото: надано Романом Комінярським

“Команда та школа повинні бути готові до труднощів”

- Окрім аграрних навичок, діти набувають і волонтерський досвід. Розкажіть про це. Що вони роблять, що вирощують?

– Вони вирощують у селах культури борщового набору – це все овочі, необхідні для приготування борщу: буряк, морква, квасоля, капуста, картопля… Частину свого врожаю діти передають нам, ми передаємо підряднику, який їх правильно готує: висушує, формує набори – у таких спеціальних пакетах їх передають військовим. Такі борщі та супи дуже легко готувати – відкриваєте пакетик, заливаєте туди окріп, закриваєте пакет – і через 10 хвилин можна смакувати.

Кавун - теж школярі виростили. Фото: надано Романом Комінярським

Цього року у нас також будуть фріпси з червоного буряка (діти вже передали частину овочів) та гарбузові цукати. Діти вирощують гарбузи – підрядник робить із них цукати – солодощі ми передаємо військовим. Це робота на відкритому ґрунті.

Якщо говорити про міську версію проєкту, там соціальний аспект інший: діти заробили гроші, направили певну суму на якийсь благодійний збір або зібрали кошти і придбали дрон для військових.

– 10% заробітку діти віддають на благодійність?

- Насправді більше. 10% від заробітку – це офіційна вимога та мінімальна сума. Але більшість команд спрямовують більше коштів. Є команди, які 10% спрямовують, є ті, хто понад 50%, а є такі, що віддають 100% (мінус собівартість, частину заробітку потрібно витратити на закупівлю насіння та витратних матеріалів).

З січня, коли стартував міський проєкт, ми починали працювати з однією школою, а зараз вже працюємо з 17 школами. Якщо зважати на те, що це не відразу 17 шкіл, то наш загальний оборот з 1 січня по 1 жовтня становив 250 000 грн. Щонайменше 25 000 було спрямовано на благодійність, але насправді набагато більше. До речі, рекордний місячний заробіток команди на мікрозелені – 12 000 грн, середній – 6000+ грн.

- А діти якого віку можуть брати участь у проєкті?

– Зазвичай, з 7-го до 11-го класу.

- Хто фінансує участь шкіл у проєкті - адже обладнання, усі матеріали, мабуть, дороговартісні?

- У нас є правило: для шкіл проєкт має бути безкоштовним, тим більше для державних. Але обладнання коштує грошей. Нас добре підтримує останні два роки Посольство Королівства Нідерландів. Частково завдяки їхній підтримці нам вдається масштабувати і один, і другий проєкт. Звісно, фінансує проєкт компанія “Контінентал Фармерз Груп”. Проте ми масштабуємось, залучаємо нових партнерів. Це може бути український бізнес, необов’язково аграрний. 

- Багато хто бажає приєднатися до вашого проєкту сьогодні?

– Реєструється дуже багато шкіл, у черзі на проєкт – кілька десятків. Хтось не підходить через неможливість дотримуватися умов, хтось з інших причин. Але ми надсилаємо кожному, хто реєструється на проєкт, невеликий експериментальний набір. Завдяки йому можна виростити зелень на підвіконні. Це не те саме, що участь у проєкті, але частково свій інтерес до вирощування рослин можна задовольнити.

Проєкт виглядає красиво, але він досить складний. Потрібно, щоб школа та команда були готові до труднощів. Якщо школа твердо вирішила, що хоче брати участь у проєкті, ми її ставимо у список і намагаємося знайти партнера, який її профінансує. Зараз працюємо у цьому форматі.

Заняття з вирощення мікрогріну дітям подобається. Фото: надано Романом Комінярським

Конкретно

- Як взяти участь у проєкті "Розумний город"?

- Потрібно зареєструватись на сайті, там зазначені необхідні критерії. Потрібна команда, яка готова за це взятися. У школі важливо мати приміщення, яке плюс-мінус відповідає певним критеріям.

Зараз у нас готується третій етап "Розумного городу" – це будуть освітні курси в онлайн-форматі та офлайн. Онлайн проходитимуть невеликі лекції з різних напрямків – курс "Продажі", курс "Маркетинг", курс "Від ідеї до стартапу". Крім того, що діти набувають практичних навичок, хочемо сформувати теоретичний фундамент, щоб діти могли застосувати нові знання на практиці та покращити свій результат. Наша ідея – навчати молодь бути успішними підприємцями.

Офлайн – це тренінги у форматі подорожуючих вчителів. Офлайн-історія більше орієнтована на села, це будуть просвітницькі лекції, тренінги. Вчитель приїжджає до конкретного села, де є наші учасники, проводить тренінг та їде до іншого села.

А недавно ми провели перший тренінг щодо фінансової грамотності.

Отаку розсаду виростила учасниця проєкту. Фото: надано Романом Комінярським

Теги за темою
Бізнес
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
«Бог був на нашому боці»: як Україна потопила флагман Чорноморського флоту РФ крейсер «Москва»
Vlasti
2025-04-02T16:27:56Z
В Україні планують створити екосистему полігонів - тестуватимуть новітні технології розмінування
УкраинФорм
2025-04-02T16:21:44Z
На Донеччині заступник командира залучав військових до власного будівництва
1News
2025-04-02T16:18:56Z
Колекціонер в Британії переписав будинок на українку: його родичі розпочали війну за спадок
Фокус
2025-04-02T16:15:16Z
З початку року омбудсмену надійшло понад 600 скарг про порушення "мовного" закону
Комсомольская правда
2025-04-02T16:12:25Z
В Україні запрацювала електронна система ВЛК: рішення комісій будуть у реєстрі
Antikor
2025-04-02T16:06:02Z
Уже більше 8 тисяч колишніх засуджених поповнили лави ЗСУ - Мін’юст
УкраинФорм
2025-04-02T16:01:11Z
У ЄС розповіли, чи готові замінити Starlink для української армії
24tv
2025-04-02T15:57:50Z
Так само було під час оборони Києва: як ЗСУ вдалося втримати Покровськ
24tv
2025-04-02T15:57:27Z
Ілона Маска планують у найближчому майбутньому звільнити з посади в DOGE – ЗМІ
ZN UA
2025-04-02T16:31:26Z
Понад 2 тисячі чиновників показали декларації з криптовалютою: хто найбагатший
Фокус
2025-04-02T16:30:10Z
Трамп вірить, що США та Росія можуть «зробити багато хороших справ», - Кулеба
Antikor
2025-04-02T16:27:51Z
Як Путін сміється з Трампа
GlavRed
2025-04-02T16:27:29Z
Жан-Клода Ван Дамма звинуватили у зв’язках із мережею торгівлі людьми
Antikor
2025-04-02T16:24:53Z
Після нового указу Путіна росіяни посилено мобілізують українців з окупованих територій
FaceNews
2025-04-02T16:21:46Z
У Молдові заявили, що Росія витратила 200 млн євро на підкуп виборців
Европейская правда
2025-04-02T16:21:37Z
Галантерейник Суровікін і переляканий Байден: як США намагаються пояснити, чому не допомогли Україні
Фокус
2025-04-02T16:21:37Z
Партія влади Польщі заявила про серйозну кібератаку зі "східним слідом"
Европейская правда
2025-04-02T16:19:22Z
Графіки відключення води в Харкові 3 квітня: перелік адрес, де тимчасово перекриють труби
Политека
2025-04-02T16:31:28Z
На Донецькому напрямку прикордонники зупинили російський штурм - дронами знищили танк і дві БМП
УкраинФорм
2025-04-02T16:30:21Z
Комбат із "Маґури" назвав головні причини погіршення ситуації на фронті
FaceNews
2025-04-02T16:30:08Z
На Донеччині у березні відновили електрику в 166 населених пунктах
УкраинФорм
2025-04-02T16:27:15Z
Знищення Кримського мосту: відомо, коли Україна може завдати вирішального удару
GlavRed
2025-04-02T16:27:15Z
Сирський: Київська операція стала потужним сигналом для всього світу
Gazeta UA
2025-04-02T16:24:10Z
Нас чекає божевільна погода: перед снігопадами в Україну прийде справжнє літо
Telegraf
2025-04-02T16:15:28Z
Дикий вказав на найнебезпечніший напрямок у Донецькій області
Antikor
2025-04-02T16:09:39Z
Завершення опалювального сезону в Харкові: коли чекати припинення подачі тепла
Политека
2025-04-02T16:01:58Z
Головні боржники: хто в Україні ігнорує оплату за комунальні послуги
24tv
2025-04-02T16:21:10Z
Споживачам повернуть майже мільйон гривень за порушення у тарифах на ЖКП
УкраинФорм
2025-04-02T16:19:31Z
Китай першим у світі запускає комерційні перевезення на аеротаксі
24tv
2025-04-02T16:09:23Z
У Німеччині нові зміни в екорегулюваннях: які фінансові стимули отримають фермери
AgroPortal
2025-04-02T16:00:40Z
Вдалий час для покупки: скільки сьогодні потрібно витратити на купівлю 300 євро
24tv
2025-04-02T15:54:01Z
Продажі Stellantis в США впали в першому кварталі, тоді як продажі Fiat майже збільшились у чотири рази до зводної похибки
Топ Жир
2025-04-02T15:45:02Z
У Китаї будують найбільший у світі автозавод-місто для BYD, його площа більша за Париж – відео
24tv
2025-04-02T15:36:48Z
В Україні запрацював Державний реєстр спецдозволів на користування надрами
УкраинФорм
2025-04-02T15:21:36Z
Держстат оновив дані щодо зростання ВВП у 2023 році
24tv
2025-04-02T15:21:09Z
У Національній бібліотеці для дітей вручили премію Нестайка
УкраинФорм
2025-04-02T16:21:46Z
У швейцарській Лозанні відбудеться концерт бандуристки Марини Круть
УкраинФорм
2025-04-02T15:55:20Z
"Янісу буде не так соромно": Сєдокова відповіла на цькування після смерті чоловіка
GlavRed
2025-04-02T15:27:20Z
Сховають недоліки і підкреслять переваги - ідеальні сукні для жінок plus-size
GlavRed
2025-04-02T15:27:09Z
Майстер грати складних персонажів: хто з голлівудських акторів міг би приміряти роль Кирила Буданова в кіно
Telegraf
2025-04-02T15:21:35Z
«Повертайся»: Зоряний Янгол презентувала пісню-надію для тих, хто чекає
Storyboom
2025-04-02T15:09:03Z
Гілляка тобі в сраку! Ми подивилися новий кварталівський фільм «раша гудбай» — і нам відібрало мову
Детектор М
2025-04-02T15:01:11Z
Російська співачка Нетребко вперше за шість років виступить у Лондонській Королівській опері
Комсомольская правда
2025-04-02T14:45:53Z
Сараєвський кінофестиваль оголосив про прийом заявок
УкраинФорм
2025-04-02T14:30:59Z
Тренер жіночої збірної України з футболу оцінив ситуацію у команді перед матчами Ліги націй
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T16:18:10Z
Арсенал провів перші переговори щодо підписання Ніко Вільямса — The Guardian
Football.ua
2025-04-02T16:12:46Z
Пушич прокоментував перемогу над Олександрією в Кубку України
Football.ua
2025-04-02T16:12:08Z
Моргун дебютував за Динамо Київ
Football.ua
2025-04-02T16:01:28Z
"Я здобуду перемогу": відомий боксер планує побитись із зірками хевівейту
24tv
2025-04-02T15:57:47Z
Головний тренер мадридського «Реала» постав перед судом за податкові махінації
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T15:30:30Z
Непереможний українець повернувся у топ-10 рейтингу WBA
24tv
2025-04-02T15:30:12Z
"Шахтар" завдяки суперголу бразильця пройшов "Олександрію" у Кубку України
Telegraf
2025-04-02T15:16:32Z
Ексгравець НБА розповів про перебування у Бахмуті під час війни
ГЛАВКОМ NET
2025-04-02T15:09:02Z
Приносять чужих дітей, а своїх викидають: орнітолог пояснив повір'я про лелек
GlavRed
2025-04-02T16:27:46Z
Усе буде буквально сяяти: як повернути блиск нержавіючій сталі та прибрати плями
GlavRed
2025-04-02T16:27:33Z
Діти вкрали Chevrolet Camaro ZL1 з готелю, щоб поїхати у Діснейленд та відсадити гостей на парковці
Топ Жир
2025-04-02T16:15:58Z
Романтичний період: кому зі знаків Зодіаку пощастить у коханні у квітні 2025 року
Фокус
2025-04-02T16:06:42Z
5 ритуалів після роботи, які допоможуть розслабитися: зможете повністю перезавантажитися
24tv
2025-04-02T15:30:16Z
Скільки кольорів має бути в кімнаті, щоб вона була дорогою та вишуканою на вигляд
24tv
2025-04-02T15:12:14Z
Елементарний засіб "розбудить" орхідею: вона зацвіте за лічені тижні
24tv
2025-04-02T15:12:00Z
Роблять дім ще бруднішим: від яких звичок під час прибирання варто відмовитися
24tv
2025-04-02T14:39:35Z
Не такий, як всі: готуємо незвичайний салат із пекінської капусти, який приємно вразить кожного
24tv
2025-04-02T14:30:51Z
Удар балістикою по Кривому Рогу: кількість поранених зросла до 13, серед них - двоє дітей
УкраинФорм
2025-04-02T16:27:22Z
Чоловік загинув у своїй машині під час ракетного удару по Кривому Рогу, – ЗМІ
24tv
2025-04-02T16:24:12Z
На Закарпатті підліток загинув під колесами поїзда
Antikor
2025-04-02T16:06:47Z
На Миколаївщині затримали чоловіка, який за гроші підпалив трансформатор "Укрзалізниці"
Antikor
2025-04-02T16:01:50Z
У Києві викрили схему переправлення ухилянтів через кордон за 12 тисяч доларів
Antikor
2025-04-02T15:48:00Z
У Ізюмі чоловік втратив кисть при спробі розібрати знайдений невідомий предмет
ZN UA
2025-04-02T15:46:29Z
У Харкові російський БпЛА влучив у багатоповерхівку: постраждали пʼять людей
Мій Харків
2025-04-02T15:46:14Z
У Кривому Розі зросла кількість жертв рсійської атаки
1News
2025-04-02T15:45:01Z
Ворожий БПЛА "Молнія" атакував багатоповерхівку у Харкові: чим він особливий
Telegraf
2025-04-02T15:30:34Z
Недооцінений овоч – універсальний продукт, який містить безліч користі і довго зберігається
24tv
2025-04-02T15:45:00Z
Смерть через пробіотик: у Японії помер 70-річний чоловік після важкого Covid-19
Факти ICTV
2025-04-02T15:37:55Z
7 дієвих способів позбутися п'яткової шпори
24tv
2025-04-02T14:48:03Z
Зеленський підписав закон, який забороняє маскувати ліки під дієтичні добавки
Комсомольская правда
2025-04-02T14:37:50Z
Ігнорувати не можна: 5 видів болю, при яких слід негайно звернутися до лікаря
GlavRed
2025-04-02T14:27:57Z
₴6,3 млн. збитків під час закупівлі медобладнання – судитимуть співробітницю Інституту отоларингології та підрядників
Украина Криминальная
2025-04-02T14:12:16Z
У США звільнили провідних медичних співробітників та науковців
24tv
2025-04-02T14:06:57Z
Як безплатно пройти алергопроби в Україні: види аналізів та куди звертатися
Факти ICTV
2025-04-02T14:03:16Z
Чому митися щодня – шкідливо: неочікувана відповідь
24tv
2025-04-02T13:51:17Z
Інженер створив програму, що обмежує потужність ПК залежно від ціни на електрику
InternetUA
2025-04-02T16:28:23Z
Samsung представила Galaxy Tab S10 FE в Україні ─ планшет з Android 15 за 21,8 тис. грн
ITC
2025-04-02T16:12:36Z
У Каліфорнії створили найменшого у світі літаючого робота
InternetUA
2025-04-02T15:57:14Z
Google News відтепер не підтримуватиме ручне створення сторінок медіа: як це вплине на показ контенту?
Детектор М
2025-04-02T15:49:22Z
Електронні сигарети все частіше спричиняють пожежі: винні літій-іонні батареї
Фокус
2025-04-02T15:45:55Z
У Німеччині 3D-принтер допоміг утилізувати майже 2 мільйони тонн сміття
24tv
2025-04-02T15:42:21Z
Польща посилює боротьбу з мовою ворожнечі в інтернеті
Antikor
2025-04-02T15:42:05Z
Цей точно згорів: AMD Ryzen 9 9950X3D вийшов з ладу під час гри
ITC
2025-04-02T15:40:42Z
Qualcomm анонсувала Snapdragon 8s Gen 4 ─ флагманські можливості з меншою ціною
ITC
2025-04-02T15:40:07Z
Hongqi презентував новий електричний кросовер Tiangong 06
AutoCentre
2025-04-02T15:07:35Z
Доставки Tesla в першому кварталі впали сильніше, ніж очікувало Волл-стріт
Топ Жир
2025-04-02T14:45:00Z
Новий Mazda CX-6e відкриває свої двері: схожий на Tesla Model Y, який нас цікавить
Топ Жир
2025-04-02T14:15:13Z
На оборонній виставці LAAD у Ріо-де-Жанейро показали цікаві машини Tatra
AutoCentre
2025-04-02T14:07:51Z
Під час купівлі чи ДТП: як перевірити авто за номерами
Gazeta UA
2025-04-02T14:00:38Z
ДТЗ оновив модельний ряд мотоблоків: покращена КПП та додаткові функції
AgroPortal
2025-04-02T14:00:08Z
Завдяки електромобілю: Subaru встановила рекорд продажів
AutoGeek
2025-04-02T13:57:19Z
Honda продаватиме по запчастинах уславлені гоночні авто
Фокус
2025-04-02T13:51:40Z
Італія посилить охорону дилерських центрів Tesla після знищення 17 машин
Европейская правда
2025-04-02T13:37:02Z