MY.UAНовини
Самі виростили, самі продали: як школярі навчаються бізнесу з проєктом "Розумний город"
Самі виростили, самі продали: як школярі навчаються бізнесу з проєктом "Розумний город"

Самі виростили, самі продали: як школярі навчаються бізнесу з проєктом "Розумний город"

Хтось із дітей вирощує мікрозелень, хтось у селі – гарбузи та овочі борщового набору. Потім самостійно продають вирощене. Тоді, у 2020 році, організатори «Розумного городу» - українська агропромислова компанія «Контінентал Фармерз Груп» – ставили перед собою амбітне завдання: зацікавити молодь агрономією, а відтак – навчати основам рослинництва і бізнесу.

І справа пішла: зараз школярі не лише вирощують рослини, а й знаходять покупців, реалізують продукцію, відкладають кошти на нове насіння і, як мінімум, 10% прибутку направляють на благодійність. Діти почали вирощувати мікрозелень, продавати її – і вже назбирали на декілька дронів. А з овочів, які вирощували учасники проєкту в селах, почали виготовляти сухі супи для військових.

Сьогодні в проєкті “Розумний город” – понад 300 школярів у селах, які вирощують овочі на відкритому ґрунті, 17 міських шкіл займаються мікрозеленню, а ще кілька десятків стоять у черзі на участь у проєкті. Шкільних команд може стати ще більше, але за підтримки партнерів.

Подробиці про бізнес-проєкт для дітей, основи підприємництва, зароблені кошти та витрати Коротко про розповів координатор проєкту Роман Комінярський.

“Головне - не лише навчитися вирощувати рослини, а займатися бізнесом”

Роман Комінярський тримає пакетик борщу, овочі для якого діти виростили й висушили самостійно. Фото: надано Романом Комінярським

- Романе, коли ви починали проєкт, яку саме мету перед собою ставили?

- Наша компанія "Контінентал Фармерз Груп" – це одна з найбільших компаній в Україні, яка займається сільським господарством, і ми намагаємось тісно співпрацювати з громадами, де орендуємо землю, у нас багато проєктів. 

П’ять років тому ми вирішили зробити проєкт для молоді з сіл, де ми орендуємо землю. Вирішили їх навчати базових агрономічних знань. Спочатку хотіли продемонструвати, що навіть у селі, вирощуючи нішеві культури на кшталт мальв та нагідок, можна заробляти гідні гроші. У нас були досить цікаві випадки: наприклад, один із учасників проєкту у 2020 році насушив квітів на 20 тис. грн – пристойна сума для восьмикласника за 1,5 місяці.

Потім почалась війна, і лікувальні трави дещо вратили актуальність, тож ми вирішили відійти від ідеї заробляння коштів (хоча вона досі у нас є), а захопити дітей ідеєю соціальної відповідальності. Тоді ми вирішили замість лікарських трав звернути увагу на культури, з яких можна приготувати щось смачне та передати нашим військовим.

Зокрема, почали вирощувати овочі борщового набору та для виготовлення цукатів (гарбузи). Також вирощували такі непопулярні у нас культури, як арахіс, – з міксу горіхів робили солодощі для військових.

Цього року ми вже маємо 300 учасників, проєкт вийшов із 5 областей, з яких починався, і став всеукраїнським. Тепер у нас є учасники від Закарпатської області і аж до Харківської.

- А як з'явилася ідея займатися мікрозеленню?

- Це своєрідна адаптація проєкту у міські умови, де немає доступу до відкритого грунту, але є багато амбітної молоді. Пофантазували – і стали вирощувати у міських школах мікрозелень на спеціальному обладнанні.

Виходить, маємо тепер дві віхи проєкту – для села і для міста. Міському проєкту (мікрозелень) – неповний рік. Ми розпочинали з однієї школи, а сьогодні маємо 17 в різних містах України – Києв, Полтава, Умань, Тернопіль, Ужгород.

Цей проєкт ми розглядаємо як бізнес-конструктор. Основна його суть не стільки в тому, щоб навчити молодь вирощувати мікрозелень, скільки навчити їх займатися бізнесом.

І все виходить, бо ми створюємо бізнес-середовище. За всі процеси відповідають діти, починаючи від виробництва (а для цього треба налагодити закупівлю насіння, навчитися упаковувати, думати про маркетинг, продажі, облік коштів) і до реалізації.

За будь-які проблеми, які трапляються (а вони трапляються, тому що це бізнес), також відповідають діти. Наприклад, учасники бізнес-конструктора «Розумний город мікрозелень» зіткнулися з періодом відключення світла і, як справжні бізнесмени, мали знайти рішення, як налагодити свою роботу. 

У проєкті теж є історія із соціальною складовою. За умовами проєкту, частину прибутку діти спрямовують на благодійність, ми не регламентуємо, куди саме, але все йде на ЗСУ. Деякі діти перераховують кошти на збори знайомим чи батькам, які служать. Є школи, які збирають гроші на спільну монобанку – вони нещодавно назбирали на два fpv-дрони та вже передали їх військовим.

Виростили продукцію, продали - зібрали гроші на два fpv-дрони для військових. Фото: надано Романом Комінярським

Діти працюють в команді, міняючись ролями, – а потім роблять те, що краще виходить

- А хтось із дорослих допомагає дітям? Адже і виростити рослину, щоб вона дала плоди, складно, та й реалізувати продукцію теж не просто.

– У нас одне з основних правил і для села, і для міста, – проєкт “Розумий город” для дітей, дорослі у ньому участі не беруть. У селі виділяється ділянка, на якій треба працювати дитині. Вона невелика, 2-3 сотки, але її треба підготувати: виорати, підготувати під посів – на цьому місія дорослого закінчується.

Дехто з учасників знаходиться близько до нас, у Тернопільській області, і туди ми можемо їздити часто. Якщо це Харківська область, туди привезти агронома, щоб він міг оглянути грядку дитини, досить складно. Такий учасник проєкту може розраховувати на агрономічний супровід онлайн. Але взагалі наш проєкт - мікс офлайн та онлайн комунікацій з дітьми.

 У міських школах, де вирощують мікрозелень, ми маємо місцевого координатора. Зазвичай це вчитель трудового навчання чи біології, але він не вирішує проблеми дітей. Якщо команда виростила рослини, але не вміє їх продати, то це проблема команди, а не вчителя трудового навчання. Дорослі потрібні лише для того, щоб я плюс-мінус розумів, як справляється команда, якщо мова про мікрозелень.

Там, де відкритий ґрунт, дорослий потрібний для більш легкої комунікації. Наприклад, ми кажемо вчителю, що приїдемо провести тренінг, просимо зібрати учасників проєкту. 

Цукати з гарбуза - теж вироблено й упаковано школярами. Фото: надано Романом Комінярським

- Але діти можуть працювати лише у команді?

- З мікрозеленню - тільки так. Вони мають працювати у команді, у них навіть ролі розподілені. Спочатку кожен школяр пробує все – сіє, продає, рекламує, а потім закріплюються ролі. Хтось тільки сіятиме, ми називаємо їх агрономами, хтось займатиметься продажами, хтось – доставлятиме мікрозелень у ресторани, хтось займатиметься веденням соцмереж.

Така ж історія із селом. У нас є вимога – ми беремо школярів у проєкт, якщо вони зібрали до команди хоча б 5 осіб на базі однієї школи чи в одному селі. Вони можуть вирощувати врожай, борщові культури на спільній ділянці у когось із учасників або у школі, якщо така ділянка є. А можуть вирощувати овочі на своєму городі – тут ми вже не регламентуємо.

- А ще з приводу продажів, тієї ж мікрозелені. Це ж потрібно не просто виростити, а домовитись із якимось рестораном, щоб вони її купували. Діти самі домовляються з ресторанами без допомоги дорослих?

- Так, для багатьох це найскладніший момент. Можна навчитися вирощувати рослини, а ось запакувати свій продукт і запропонувати потенційному покупцеві – тут уже потрібно наважитися. Але так, цим теж займаються діти.

Іноді це виглядає так: ми запакували продукцію, щоб дати на пробу, знаємо, що біля нашої школи є кафе, піцерія, ресторан, і йдемо туди. Розповідаємо про себе, свій проєкт, пропонуємо співпрацю – чекаємо на відповідь.

Іноді це відбувається у телефонному форматі, часом клієнти самі приходять, побачивши дітей у соціальних мережах. Дуже допомагають ЗМІ. Наприклад, починає працювати проєкт у Хмельницькому – наступного дня про нього пишуть усі місцеві видання. Частина рестораторів їх читає та розуміє: о, класно, тепер можемо купувати мікрозелень не в якогось підприємця, а в рамках соціального проєкту. Буває по-різному.

Іноді із продажами складно. Тут, напевно, як у будь-якому бізнесі - складність не так у виробництві, як потім у продажу. Але діти вчаться справлятися з труднощами, що виникають, – так і народжуються підприємці.

- Чи правда, що деякі учасники команди “Розумного городу” проводять навіть майстер-класи для учнів молодших класів?

- Так, це річ, яку ми не передбачали, а раді, що діти готові ділитися знаннями. Потрібно розуміти, що вирощування мікрозелені гарно виглядає. Займатися цим у школі так, щоб решта учнів про це не дізналася, майже неможливо. Тому, звісно, молодші школярі, які не беруть участі у проєкті, цікавляться ним. І якщо команда має досвід, чому б не поділитися?

Нещодавно одна команда вигадала проводити тренінги. Оскільки ціль проєкту - навчитися заробляти гроші, робити це можна кількома шляхами. Можна просто вирощувати та продавати рослини, можна проводити тренінги для дорослих – такі курси також можна продавати. Це вже освітня історія та ще один спосіб заробітку. Також можна виготовляти супутні товари. Наприклад, формувати набори насіння та продавати їх. Кожна команда по-своєму креативить.

Міські школярі вчаться вирощувати і продавати мікрозелень. Фото: надано Романом Комінярським

“Команда та школа повинні бути готові до труднощів”

- Окрім аграрних навичок, діти набувають і волонтерський досвід. Розкажіть про це. Що вони роблять, що вирощують?

– Вони вирощують у селах культури борщового набору – це все овочі, необхідні для приготування борщу: буряк, морква, квасоля, капуста, картопля… Частину свого врожаю діти передають нам, ми передаємо підряднику, який їх правильно готує: висушує, формує набори – у таких спеціальних пакетах їх передають військовим. Такі борщі та супи дуже легко готувати – відкриваєте пакетик, заливаєте туди окріп, закриваєте пакет – і через 10 хвилин можна смакувати.

Кавун - теж школярі виростили. Фото: надано Романом Комінярським

Цього року у нас також будуть фріпси з червоного буряка (діти вже передали частину овочів) та гарбузові цукати. Діти вирощують гарбузи – підрядник робить із них цукати – солодощі ми передаємо військовим. Це робота на відкритому ґрунті.

Якщо говорити про міську версію проєкту, там соціальний аспект інший: діти заробили гроші, направили певну суму на якийсь благодійний збір або зібрали кошти і придбали дрон для військових.

– 10% заробітку діти віддають на благодійність?

- Насправді більше. 10% від заробітку – це офіційна вимога та мінімальна сума. Але більшість команд спрямовують більше коштів. Є команди, які 10% спрямовують, є ті, хто понад 50%, а є такі, що віддають 100% (мінус собівартість, частину заробітку потрібно витратити на закупівлю насіння та витратних матеріалів).

З січня, коли стартував міський проєкт, ми починали працювати з однією школою, а зараз вже працюємо з 17 школами. Якщо зважати на те, що це не відразу 17 шкіл, то наш загальний оборот з 1 січня по 1 жовтня становив 250 000 грн. Щонайменше 25 000 було спрямовано на благодійність, але насправді набагато більше. До речі, рекордний місячний заробіток команди на мікрозелені – 12 000 грн, середній – 6000+ грн.

- А діти якого віку можуть брати участь у проєкті?

– Зазвичай, з 7-го до 11-го класу.

- Хто фінансує участь шкіл у проєкті - адже обладнання, усі матеріали, мабуть, дороговартісні?

- У нас є правило: для шкіл проєкт має бути безкоштовним, тим більше для державних. Але обладнання коштує грошей. Нас добре підтримує останні два роки Посольство Королівства Нідерландів. Частково завдяки їхній підтримці нам вдається масштабувати і один, і другий проєкт. Звісно, фінансує проєкт компанія “Контінентал Фармерз Груп”. Проте ми масштабуємось, залучаємо нових партнерів. Це може бути український бізнес, необов’язково аграрний. 

- Багато хто бажає приєднатися до вашого проєкту сьогодні?

– Реєструється дуже багато шкіл, у черзі на проєкт – кілька десятків. Хтось не підходить через неможливість дотримуватися умов, хтось з інших причин. Але ми надсилаємо кожному, хто реєструється на проєкт, невеликий експериментальний набір. Завдяки йому можна виростити зелень на підвіконні. Це не те саме, що участь у проєкті, але частково свій інтерес до вирощування рослин можна задовольнити.

Проєкт виглядає красиво, але він досить складний. Потрібно, щоб школа та команда були готові до труднощів. Якщо школа твердо вирішила, що хоче брати участь у проєкті, ми її ставимо у список і намагаємося знайти партнера, який її профінансує. Зараз працюємо у цьому форматі.

Заняття з вирощення мікрогріну дітям подобається. Фото: надано Романом Комінярським

Конкретно

- Як взяти участь у проєкті "Розумний город"?

- Потрібно зареєструватись на сайті, там зазначені необхідні критерії. Потрібна команда, яка готова за це взятися. У школі важливо мати приміщення, яке плюс-мінус відповідає певним критеріям.

Зараз у нас готується третій етап "Розумного городу" – це будуть освітні курси в онлайн-форматі та офлайн. Онлайн проходитимуть невеликі лекції з різних напрямків – курс "Продажі", курс "Маркетинг", курс "Від ідеї до стартапу". Крім того, що діти набувають практичних навичок, хочемо сформувати теоретичний фундамент, щоб діти могли застосувати нові знання на практиці та покращити свій результат. Наша ідея – навчати молодь бути успішними підприємцями.

Офлайн – це тренінги у форматі подорожуючих вчителів. Офлайн-історія більше орієнтована на села, це будуть просвітницькі лекції, тренінги. Вчитель приїжджає до конкретного села, де є наші учасники, проводить тренінг та їде до іншого села.

А недавно ми провели перший тренінг щодо фінансової грамотності.

Отаку розсаду виростила учасниця проєкту. Фото: надано Романом Комінярським

Теги за темою
Бізнес
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Шлях до миру або нової ескалації: чи може Росія розпочати наступ у найнебезпечніший момент
TSN
2025-07-23T12:18:50Z
Екскуратор «Великого будівництва» втратив посаду в Міноборони
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T12:18:40Z
Віцепремʼєр Качка запевнив Єврокомісію: Україна готова вжити заходів для відповідності стандартам ЄС
УкраинФорм
2025-07-23T12:18:34Z
Російська еліта живе в страху під час кривавих чисток, санкціонованих Путіним, - Telegraph
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T12:18:15Z
Глава МЗС Чехії - Сибізі: підтримка України – не карт-бланш для будь-яких дій уряду
Европейская правда
2025-07-23T12:12:11Z
Резонансний закон №12414 підписано: чи втратить Україна підтримку Заходу через удар по НАБУ і САП
Фокус
2025-07-23T12:12:05Z
Генпрокурор анонсував заочне повідомлення про підозру Назарію Гусакову
УкраинФорм
2025-07-23T12:09:50Z
Колишній посол США в Росії виступив за те, щоб російські емігранти в США відмовлялися від громадянства РФ
ZN UA
2025-07-23T12:06:15Z
Автобуси «Сумчанин» почали оснащуватися кондиціонерами
AutoCentre
2025-07-23T12:12:50Z
ЗСУ шокували Москву: Сирський розкрив деталі курської спецоперації
Gazeta UA
2025-07-23T12:09:42Z
"Нестандартна ситуація": під Києвом переплутали парашутиста з "Шахедом"
Фокус
2025-07-23T12:06:19Z
Прогноз погоди у Харкові на 10 днів: синоптики розповіли, чого чекати
Политека
2025-07-23T12:00:32Z
У Києві блогери знімали фейкові затримання у поліцейській формі
Детектор М
2025-07-23T11:57:46Z
СБУ повідомила про заочну підозру російським генералам, які командували обстрілами правобережжя Херсонщини
Украина Криминальная
2025-07-23T11:54:42Z
У Рівному зафіксували випадок тропічної малярії
УкраинФорм
2025-07-23T11:42:50Z
Екологічно та прибутково: стародавнє родовище солі готують до запуску
Хвиля
2025-07-23T11:42:00Z
"Наслідки дуже негативні": російські ДРГ прориваються у велике місто
GlavRed
2025-07-23T11:27:15Z
Білий цукор зводить з розуму бактерії в кишківнику: вони буквально починають змінювати свою ДНК
Фокус
2025-07-23T11:15:19Z
Впоратися з проблемою легко: що робити, якщо натирає взуття
24tv
2025-07-23T11:09:19Z
Нова хвиля кору: МОЗ попереджає про стрімке зростання випадків
24tv
2025-07-23T10:48:27Z
Туристи з наркотиками паралізують Ібіцу: швидка допомога зривається з викликів
Фокус
2025-07-23T10:00:35Z
"Порішати" інвалідність стало важче, та все ще можливо: що не так з реформою МСЕК
Telegraf
2025-07-23T08:33:58Z
5 найнебезпечніших психологічних міфів про схуднення, які заважають вам жити
24tv
2025-07-23T08:27:43Z
ВООЗ занепокоєна новим спалахом вірусу у світі
iPress
2025-07-23T07:33:48Z
Яка дешева риба не містить ртуті, але має найкорисніший склад
24tv
2025-07-23T07:30:04Z
Японія передала для столичних лікарень сучасне реабілітаційне обладнання
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T06:36:44Z
У житті двох знаків зодіаку відбудеться переломний момент: що на них чекає
GlavRed
2025-07-23T12:06:30Z
Нізащо не садіть тут гортензії: популярні місця, які вбивають кущі
24tv
2025-07-23T11:48:36Z
Яка бабуся несправжня: тільки "геній головоломок" здогадається
GlavRed
2025-07-23T11:39:43Z
Звичайний рейс перетворився на угоду: пасажиру заплатили за пересадку
Фокус
2025-07-23T11:36:36Z
Які кухонні дошки кращі для щоденного використання: пластикові чи дерев’яні
TSN
2025-07-23T11:36:07Z
Подумайте двічі: дизайнери назвали 5 предметів декору, які не варто купувати
24tv
2025-07-23T11:30:35Z
Ресторан на власній кухні: шоколадний мус з 3 інгредієнтів, який перевершить всі очікування
24tv
2025-07-23T11:18:37Z
На цю запіканку ви витратите лічені хвилини: що приготувати з сиру замість сирників
Telegraf
2025-07-23T11:15:30Z
Місячний календар стрижок на серпень 2025 року
GlavRed
2025-07-23T10:27:41Z
"Забезпечив собі місце в пантеоні рок-богів": зірки з болем відреагували на смерть Оззі Осборна
24tv
2025-07-23T11:45:34Z
Історія, яка закохає у себе глядачів: в Україні стартували зйомки комедії із топовими акторами
24tv
2025-07-23T11:45:26Z
Блогерка Скальницька шокувала наслідками невдалої пластики грудей: фото до та після змін
TSN
2025-07-23T11:36:36Z
Телеканал «2+2» розпочав зйомки пригодницького серіалу «Виговський»
Детектор М
2025-07-23T11:31:12Z
Кладуть квіти та плачуть: як зірки та шанувальники прощаються з Оззі Осборном
Фокус
2025-07-23T11:30:58Z
Гастролював, щоб розплатитися: Оззі Осборн залишив після смерті величезний борг
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T11:27:25Z
Герой нового "Холостяка" несподівано показався під крапельницями: що з ним сталося
Фокус
2025-07-23T11:06:43Z
У пам’ять про загиблого добровольця Миколу Гордійчука видали вінілову платівку та зняли фільм
УкраинФорм
2025-07-23T10:57:36Z
Антоніна Хижняк закрутила новий роман і зробила зізнання: "Є близька людина"
TSN
2025-07-23T10:33:12Z
Туреччина продемонструвала свою першу гіперзвукову балістичну ракету
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T12:18:53Z
Мертве слово ШІ: як штучний інтелект закладає бомбу під систему освіти
Фокус
2025-07-23T12:15:41Z
Черногоренко йде з посади? Заява заступниці міністра оборони
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T12:12:36Z
У печерах Києво-Печерської лаври відбулося перше богослужіння ПЦУ
УкраинФорм
2025-07-23T12:12:03Z
Частина трудового стажу "втрачається": чому українцям недораховують пенсію
Фокус
2025-07-23T12:06:10Z
Уряд Німеччини планує пришвидшити та спростити оборонні закупівлі
УкраинФорм
2025-07-23T12:00:05Z
Пара на весіллі шокувала своєю жадібністю: один з гостей розповів деталі "кошмарного свята"
Фокус
2025-07-23T11:51:44Z
Робота для пенсіонерів у Запоріжжі: де можна заробляти 15 тисяч в місяць
Политека
2025-07-23T11:31:59Z
У сучасному світі все активніше серед креативних дітей, тінейджерів та зірок накриває популярна “хвиля” You Tube та Tik Tok трендів. Українська блогерка та співачка NELLI також успішно розвивається в цьому напрямку.
FM-TV
2025-07-23T11:31:48Z
Взято під варту підприємця з Вінниці, викритого у торгівлі з РФ
Украина Криминальная
2025-07-23T12:18:34Z
​Літак потонув: ДБР невідкладно розпочало розслідування аварії Mirage-2000 на Волині
24tv
2025-07-23T12:16:14Z
На Волині затримали російського рецидивіста, який викрав автомобіль військового
Украина Криминальная
2025-07-23T12:15:35Z
У Києві затримали агента ФСБ, який створив мережу схронів з вибухівкою
УкраинФорм
2025-07-23T12:09:09Z
У Кривому Розі внаслідок атаки РФ пошкоджені спорткомплекс, церква та десятки будинків
УкраинФорм
2025-07-23T12:03:44Z
На Вінниччині розслідують смерть чоловіка під час затримання поліцейськими
УкраинФорм
2025-07-23T12:03:38Z
В Дніпрі біля банкомату вбили жінку: до кривавої розправи може бути причетна дитина
Telegraf
2025-07-23T11:48:46Z
На Херсонщині росіяни вдарили дроном по цивільному авто: двоє загиблих, ще двоє поранених
УкраинФорм
2025-07-23T11:42:36Z
Війська РФ обстріляли село на Херсонщині, поранена жінка
УкраинФорм
2025-07-23T11:36:51Z
Укрзалізниця змінила правила перевезення тварин
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T12:15:01Z
Взяти кредит стане простіше: що зміниться для українців
24tv
2025-07-23T12:15:00Z
Двокімнатний будинок біля моря продають лише за 1 фунт стерлінгів: у чому підступ
Фокус
2025-07-23T12:12:05Z
В Україні випустили навчальний посібник з органічного землеробства
AgroPortal
2025-07-23T12:00:11Z
Обсяги Фонду підтримки енергетики України становлять понад €1 мільярд
УкраинФорм
2025-07-23T11:57:03Z
"Нафтогаз" взяв майже 5 мільярдів у "Приватбанку": куди підуть кошти
24tv
2025-07-23T11:54:09Z
Велика трійка автовиробників із Детройту обурена угодою Трампа з Японією
Топ Жир
2025-07-23T11:48:57Z
lifecell підвищив тарифи: скільки коштуватимуть дзвінки вже з 23 липня
GlavRed
2025-07-23T11:33:21Z
Російський "АвтоВАЗ" скорочує робочий тиждень через кризу: яка ситуація на авторинку
24tv
2025-07-23T11:30:31Z
Епіцентр посилився двома іспанськими легіонерами
Football.ua
2025-07-23T12:06:56Z
Фергюсон — новий конкурент Довбика на вістрі атаки Роми
Football.ua
2025-07-23T12:03:21Z
Визначені суперники жіночої збірної України у відборі на Євробаскет-2027
УкраинФорм
2025-07-23T12:00:11Z
Важкоатлетка Михалюк здобула три нагороди юніорського чемпіонату Європи
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T11:45:50Z
Чорна смуга триває: Костюк продовжила серію поразок, встановивши антирекорд кар'єри
24tv
2025-07-23T11:45:47Z
Визначився суперник «Дніпра» у кваліфікації Кубку Європи ФІБА
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T11:42:45Z
Визначився склад збірної України U-18 на чемпіонат Європи з баскетболу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T11:33:17Z
Боруссія Д і Ліон зацікавлені у трансфері Буонанотте
Football.ua
2025-07-23T11:27:39Z
Затверджено дати і час початку матчів другого туру УПЛ-2025/26
Football.ua
2025-07-23T11:01:49Z
Працівники TikTok у Німеччині страйкують проти заміни людей штучним інтелектом
ZN UA
2025-07-23T12:18:57Z
Чоловік потрапив до психлікарні через розмови з ChatGPT
24tv
2025-07-23T12:06:04Z
Виробники оперативної пам'яті вже тестують модулі DDR6 з рекордними частотами
InternetUA
2025-07-23T12:01:35Z
SpaceX запустила у космос два потужні супутники зв’язку
УкраинФорм
2025-07-23T11:48:31Z
Apple випустив iOS 26 beta 4 — що нового
InternetUA
2025-07-23T11:46:00Z
Microsoft випустила оновлення для Windows 11 з функціями на базі ШІ
InternetUA
2025-07-23T11:31:52Z
В Італії археологи виявили недоторкану етруську гробницю віком 2600 років
ZN UA
2025-07-23T11:24:24Z
У Єллоустоуні вперше за 80 років виросло нове покоління осик: причиною тому повернення хижака
Фокус
2025-07-23T11:21:43Z
Астрономи виявили планету розміром із Землю біля близької зірки: у чому її особливість
Фокус
2025-07-23T11:06:39Z
На європейський ринок виходить доступний клон Range Rover від Chery
Фокус
2025-07-23T12:00:38Z
Найшвидший електричний: кросовер Opel Mokka GSE показали офіційно
AutoGeek
2025-07-23T11:42:30Z
Chevrolet анонсував випуск нового кросовера початкового рівня
AutoCentre
2025-07-23T11:04:38Z
Geely показала новий кросовер за $13 000
AutoCentre
2025-07-23T11:04:19Z
Isuzu D-MAX EV: власний «Cybertruck» з 263 км ходу на одному заряді та майже такою ж ціною
ITC
2025-07-23T10:52:26Z
Найдивніший мікрокар гордо носить бантик та циліндр, не соромлячись свого вигляду
Топ Жир
2025-07-23T10:48:13Z
Популярний гібрид: кросовер Toyota Corolla Cross оновили
AutoGeek
2025-07-23T10:42:30Z
Користувачі тепер вважають автомобілі Tesla найменш надійними
24tv
2025-07-23T10:33:19Z
Ціна $16500 і великий багажник: Hyundai показала сімейне авто для українських доріг
Фокус
2025-07-23T10:15:02Z