MY.UAНовини
Самі виростили, самі продали: як школярі навчаються бізнесу з проєктом "Розумний город"
Самі виростили, самі продали: як школярі навчаються бізнесу з проєктом "Розумний город"

Самі виростили, самі продали: як школярі навчаються бізнесу з проєктом "Розумний город"

Хтось із дітей вирощує мікрозелень, хтось у селі – гарбузи та овочі борщового набору. Потім самостійно продають вирощене. Тоді, у 2020 році, організатори «Розумного городу» - українська агропромислова компанія «Контінентал Фармерз Груп» – ставили перед собою амбітне завдання: зацікавити молодь агрономією, а відтак – навчати основам рослинництва і бізнесу.

І справа пішла: зараз школярі не лише вирощують рослини, а й знаходять покупців, реалізують продукцію, відкладають кошти на нове насіння і, як мінімум, 10% прибутку направляють на благодійність. Діти почали вирощувати мікрозелень, продавати її – і вже назбирали на декілька дронів. А з овочів, які вирощували учасники проєкту в селах, почали виготовляти сухі супи для військових.

Сьогодні в проєкті “Розумний город” – понад 300 школярів у селах, які вирощують овочі на відкритому ґрунті, 17 міських шкіл займаються мікрозеленню, а ще кілька десятків стоять у черзі на участь у проєкті. Шкільних команд може стати ще більше, але за підтримки партнерів.

Подробиці про бізнес-проєкт для дітей, основи підприємництва, зароблені кошти та витрати Коротко про розповів координатор проєкту Роман Комінярський.

“Головне - не лише навчитися вирощувати рослини, а займатися бізнесом”

Роман Комінярський тримає пакетик борщу, овочі для якого діти виростили й висушили самостійно. Фото: надано Романом Комінярським

- Романе, коли ви починали проєкт, яку саме мету перед собою ставили?

- Наша компанія "Контінентал Фармерз Груп" – це одна з найбільших компаній в Україні, яка займається сільським господарством, і ми намагаємось тісно співпрацювати з громадами, де орендуємо землю, у нас багато проєктів. 

П’ять років тому ми вирішили зробити проєкт для молоді з сіл, де ми орендуємо землю. Вирішили їх навчати базових агрономічних знань. Спочатку хотіли продемонструвати, що навіть у селі, вирощуючи нішеві культури на кшталт мальв та нагідок, можна заробляти гідні гроші. У нас були досить цікаві випадки: наприклад, один із учасників проєкту у 2020 році насушив квітів на 20 тис. грн – пристойна сума для восьмикласника за 1,5 місяці.

Потім почалась війна, і лікувальні трави дещо вратили актуальність, тож ми вирішили відійти від ідеї заробляння коштів (хоча вона досі у нас є), а захопити дітей ідеєю соціальної відповідальності. Тоді ми вирішили замість лікарських трав звернути увагу на культури, з яких можна приготувати щось смачне та передати нашим військовим.

Зокрема, почали вирощувати овочі борщового набору та для виготовлення цукатів (гарбузи). Також вирощували такі непопулярні у нас культури, як арахіс, – з міксу горіхів робили солодощі для військових.

Цього року ми вже маємо 300 учасників, проєкт вийшов із 5 областей, з яких починався, і став всеукраїнським. Тепер у нас є учасники від Закарпатської області і аж до Харківської.

- А як з'явилася ідея займатися мікрозеленню?

- Це своєрідна адаптація проєкту у міські умови, де немає доступу до відкритого грунту, але є багато амбітної молоді. Пофантазували – і стали вирощувати у міських школах мікрозелень на спеціальному обладнанні.

Виходить, маємо тепер дві віхи проєкту – для села і для міста. Міському проєкту (мікрозелень) – неповний рік. Ми розпочинали з однієї школи, а сьогодні маємо 17 в різних містах України – Києв, Полтава, Умань, Тернопіль, Ужгород.

Цей проєкт ми розглядаємо як бізнес-конструктор. Основна його суть не стільки в тому, щоб навчити молодь вирощувати мікрозелень, скільки навчити їх займатися бізнесом.

І все виходить, бо ми створюємо бізнес-середовище. За всі процеси відповідають діти, починаючи від виробництва (а для цього треба налагодити закупівлю насіння, навчитися упаковувати, думати про маркетинг, продажі, облік коштів) і до реалізації.

За будь-які проблеми, які трапляються (а вони трапляються, тому що це бізнес), також відповідають діти. Наприклад, учасники бізнес-конструктора «Розумний город мікрозелень» зіткнулися з періодом відключення світла і, як справжні бізнесмени, мали знайти рішення, як налагодити свою роботу. 

У проєкті теж є історія із соціальною складовою. За умовами проєкту, частину прибутку діти спрямовують на благодійність, ми не регламентуємо, куди саме, але все йде на ЗСУ. Деякі діти перераховують кошти на збори знайомим чи батькам, які служать. Є школи, які збирають гроші на спільну монобанку – вони нещодавно назбирали на два fpv-дрони та вже передали їх військовим.

Виростили продукцію, продали - зібрали гроші на два fpv-дрони для військових. Фото: надано Романом Комінярським

Діти працюють в команді, міняючись ролями, – а потім роблять те, що краще виходить

- А хтось із дорослих допомагає дітям? Адже і виростити рослину, щоб вона дала плоди, складно, та й реалізувати продукцію теж не просто.

– У нас одне з основних правил і для села, і для міста, – проєкт “Розумий город” для дітей, дорослі у ньому участі не беруть. У селі виділяється ділянка, на якій треба працювати дитині. Вона невелика, 2-3 сотки, але її треба підготувати: виорати, підготувати під посів – на цьому місія дорослого закінчується.

Дехто з учасників знаходиться близько до нас, у Тернопільській області, і туди ми можемо їздити часто. Якщо це Харківська область, туди привезти агронома, щоб він міг оглянути грядку дитини, досить складно. Такий учасник проєкту може розраховувати на агрономічний супровід онлайн. Але взагалі наш проєкт - мікс офлайн та онлайн комунікацій з дітьми.

 У міських школах, де вирощують мікрозелень, ми маємо місцевого координатора. Зазвичай це вчитель трудового навчання чи біології, але він не вирішує проблеми дітей. Якщо команда виростила рослини, але не вміє їх продати, то це проблема команди, а не вчителя трудового навчання. Дорослі потрібні лише для того, щоб я плюс-мінус розумів, як справляється команда, якщо мова про мікрозелень.

Там, де відкритий ґрунт, дорослий потрібний для більш легкої комунікації. Наприклад, ми кажемо вчителю, що приїдемо провести тренінг, просимо зібрати учасників проєкту. 

Цукати з гарбуза - теж вироблено й упаковано школярами. Фото: надано Романом Комінярським

- Але діти можуть працювати лише у команді?

- З мікрозеленню - тільки так. Вони мають працювати у команді, у них навіть ролі розподілені. Спочатку кожен школяр пробує все – сіє, продає, рекламує, а потім закріплюються ролі. Хтось тільки сіятиме, ми називаємо їх агрономами, хтось займатиметься продажами, хтось – доставлятиме мікрозелень у ресторани, хтось займатиметься веденням соцмереж.

Така ж історія із селом. У нас є вимога – ми беремо школярів у проєкт, якщо вони зібрали до команди хоча б 5 осіб на базі однієї школи чи в одному селі. Вони можуть вирощувати врожай, борщові культури на спільній ділянці у когось із учасників або у школі, якщо така ділянка є. А можуть вирощувати овочі на своєму городі – тут ми вже не регламентуємо.

- А ще з приводу продажів, тієї ж мікрозелені. Це ж потрібно не просто виростити, а домовитись із якимось рестораном, щоб вони її купували. Діти самі домовляються з ресторанами без допомоги дорослих?

- Так, для багатьох це найскладніший момент. Можна навчитися вирощувати рослини, а ось запакувати свій продукт і запропонувати потенційному покупцеві – тут уже потрібно наважитися. Але так, цим теж займаються діти.

Іноді це виглядає так: ми запакували продукцію, щоб дати на пробу, знаємо, що біля нашої школи є кафе, піцерія, ресторан, і йдемо туди. Розповідаємо про себе, свій проєкт, пропонуємо співпрацю – чекаємо на відповідь.

Іноді це відбувається у телефонному форматі, часом клієнти самі приходять, побачивши дітей у соціальних мережах. Дуже допомагають ЗМІ. Наприклад, починає працювати проєкт у Хмельницькому – наступного дня про нього пишуть усі місцеві видання. Частина рестораторів їх читає та розуміє: о, класно, тепер можемо купувати мікрозелень не в якогось підприємця, а в рамках соціального проєкту. Буває по-різному.

Іноді із продажами складно. Тут, напевно, як у будь-якому бізнесі - складність не так у виробництві, як потім у продажу. Але діти вчаться справлятися з труднощами, що виникають, – так і народжуються підприємці.

- Чи правда, що деякі учасники команди “Розумного городу” проводять навіть майстер-класи для учнів молодших класів?

- Так, це річ, яку ми не передбачали, а раді, що діти готові ділитися знаннями. Потрібно розуміти, що вирощування мікрозелені гарно виглядає. Займатися цим у школі так, щоб решта учнів про це не дізналася, майже неможливо. Тому, звісно, молодші школярі, які не беруть участі у проєкті, цікавляться ним. І якщо команда має досвід, чому б не поділитися?

Нещодавно одна команда вигадала проводити тренінги. Оскільки ціль проєкту - навчитися заробляти гроші, робити це можна кількома шляхами. Можна просто вирощувати та продавати рослини, можна проводити тренінги для дорослих – такі курси також можна продавати. Це вже освітня історія та ще один спосіб заробітку. Також можна виготовляти супутні товари. Наприклад, формувати набори насіння та продавати їх. Кожна команда по-своєму креативить.

Міські школярі вчаться вирощувати і продавати мікрозелень. Фото: надано Романом Комінярським

“Команда та школа повинні бути готові до труднощів”

- Окрім аграрних навичок, діти набувають і волонтерський досвід. Розкажіть про це. Що вони роблять, що вирощують?

– Вони вирощують у селах культури борщового набору – це все овочі, необхідні для приготування борщу: буряк, морква, квасоля, капуста, картопля… Частину свого врожаю діти передають нам, ми передаємо підряднику, який їх правильно готує: висушує, формує набори – у таких спеціальних пакетах їх передають військовим. Такі борщі та супи дуже легко готувати – відкриваєте пакетик, заливаєте туди окріп, закриваєте пакет – і через 10 хвилин можна смакувати.

Кавун - теж школярі виростили. Фото: надано Романом Комінярським

Цього року у нас також будуть фріпси з червоного буряка (діти вже передали частину овочів) та гарбузові цукати. Діти вирощують гарбузи – підрядник робить із них цукати – солодощі ми передаємо військовим. Це робота на відкритому ґрунті.

Якщо говорити про міську версію проєкту, там соціальний аспект інший: діти заробили гроші, направили певну суму на якийсь благодійний збір або зібрали кошти і придбали дрон для військових.

– 10% заробітку діти віддають на благодійність?

- Насправді більше. 10% від заробітку – це офіційна вимога та мінімальна сума. Але більшість команд спрямовують більше коштів. Є команди, які 10% спрямовують, є ті, хто понад 50%, а є такі, що віддають 100% (мінус собівартість, частину заробітку потрібно витратити на закупівлю насіння та витратних матеріалів).

З січня, коли стартував міський проєкт, ми починали працювати з однією школою, а зараз вже працюємо з 17 школами. Якщо зважати на те, що це не відразу 17 шкіл, то наш загальний оборот з 1 січня по 1 жовтня становив 250 000 грн. Щонайменше 25 000 було спрямовано на благодійність, але насправді набагато більше. До речі, рекордний місячний заробіток команди на мікрозелені – 12 000 грн, середній – 6000+ грн.

- А діти якого віку можуть брати участь у проєкті?

– Зазвичай, з 7-го до 11-го класу.

- Хто фінансує участь шкіл у проєкті - адже обладнання, усі матеріали, мабуть, дороговартісні?

- У нас є правило: для шкіл проєкт має бути безкоштовним, тим більше для державних. Але обладнання коштує грошей. Нас добре підтримує останні два роки Посольство Королівства Нідерландів. Частково завдяки їхній підтримці нам вдається масштабувати і один, і другий проєкт. Звісно, фінансує проєкт компанія “Контінентал Фармерз Груп”. Проте ми масштабуємось, залучаємо нових партнерів. Це може бути український бізнес, необов’язково аграрний. 

- Багато хто бажає приєднатися до вашого проєкту сьогодні?

– Реєструється дуже багато шкіл, у черзі на проєкт – кілька десятків. Хтось не підходить через неможливість дотримуватися умов, хтось з інших причин. Але ми надсилаємо кожному, хто реєструється на проєкт, невеликий експериментальний набір. Завдяки йому можна виростити зелень на підвіконні. Це не те саме, що участь у проєкті, але частково свій інтерес до вирощування рослин можна задовольнити.

Проєкт виглядає красиво, але він досить складний. Потрібно, щоб школа та команда були готові до труднощів. Якщо школа твердо вирішила, що хоче брати участь у проєкті, ми її ставимо у список і намагаємося знайти партнера, який її профінансує. Зараз працюємо у цьому форматі.

Заняття з вирощення мікрогріну дітям подобається. Фото: надано Романом Комінярським

Конкретно

- Як взяти участь у проєкті "Розумний город"?

- Потрібно зареєструватись на сайті, там зазначені необхідні критерії. Потрібна команда, яка готова за це взятися. У школі важливо мати приміщення, яке плюс-мінус відповідає певним критеріям.

Зараз у нас готується третій етап "Розумного городу" – це будуть освітні курси в онлайн-форматі та офлайн. Онлайн проходитимуть невеликі лекції з різних напрямків – курс "Продажі", курс "Маркетинг", курс "Від ідеї до стартапу". Крім того, що діти набувають практичних навичок, хочемо сформувати теоретичний фундамент, щоб діти могли застосувати нові знання на практиці та покращити свій результат. Наша ідея – навчати молодь бути успішними підприємцями.

Офлайн – це тренінги у форматі подорожуючих вчителів. Офлайн-історія більше орієнтована на села, це будуть просвітницькі лекції, тренінги. Вчитель приїжджає до конкретного села, де є наші учасники, проводить тренінг та їде до іншого села.

А недавно ми провели перший тренінг щодо фінансової грамотності.

Отаку розсаду виростила учасниця проєкту. Фото: надано Романом Комінярським

Теги за темою
Бізнес
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Києві розгортають додаткові блокпости і посилюють перевірку документів - КМВА назвала причину
УкраинФорм
2024-11-20T07:24:53Z
Снігопади наближаються: в Україні різко зміниться погода
TSN
2024-11-20T07:24:51Z
На фронті минулої доби відбулося 139 боєзіткнень
УкраинФорм
2024-11-20T07:15:14Z
Столична влада оголосила про збільшення блокпостів на дорогах
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T07:09:09Z
Втрати ворога станом на 20 листопада 2024 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T07:06:22Z
Добровольцем став на оборону Батьківщини. Згадаймо Івана Салецького
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T07:00:38Z
Росіяни вдарили по Нікополю із РСЗВ «Ураган»
УкраинФорм
2024-11-20T07:00:27Z
Росіяни минулої доби поранили трьох жителів Донеччини
УкраинФорм
2024-11-20T06:36:30Z
Бійці ЗСУ самі можуть визначати, хто за них отримуватиме виплати: Зеленський підписав закон
Фокус
2024-11-20T06:30:29Z
Естонську літературну премію не даватмуть авторам, які пишуть російською мовою
Детектор М
2024-11-20T06:58:28Z
Зірка серіалу "Секс і місто" повідомила про горе в родині
24tv
2024-11-20T06:51:39Z
З'явилися свіжі фото Асії Ахат - який у неї зараз вигляд
GlavRed
2024-11-20T06:27:41Z
Фестиваль «Кураж» повертається на ВДНГ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T05:12:09Z
Феномен бойз-бенду: чому гурт One Direction на піку своєї слави пішов у довгострокову паузу
24tv
2024-11-20T05:06:29Z
Катя Осадча розповіла про четверту вагітність і третю від Горбунова: "Не сильно планували"
Знай
2024-11-20T04:51:40Z
"Країна, яка дала мені нове життя": Світлана Лобода зробила гучну заяву
GlavRed
2024-11-20T00:27:34Z
Любов чи провокація: Мадонна відреагувала на чутки про розрив зухвалим фото
GlavRed
2024-11-20T00:27:02Z
Російська дівчина Джонні Деппа спровокувала чутки про заручини з актором
GlavRed
2024-11-19T23:27:37Z
Зеленський назвав причину, за якої Україна може програти війну
TSN
2024-11-20T07:25:54Z
Сьогодні Росія може потенційно завдати потужного удару по Україні, – посольство США
24tv
2024-11-20T07:25:18Z
“Війна все спише”: як Путін дає накази ґвалтувати українок на окупованих територіях
TSN
2024-11-20T07:24:13Z
Що робити з мобілізацією? Берлінська назвала три слова, які має промовити Зеленський
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T07:21:58Z
Німеччина почала готувати бізнес до війни з Росією – FAZ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T07:18:43Z
Ворог атакував Хмельниччину дронами
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T07:15:00Z
Цього тижня у Бундестазі можуть проголосувати за передачу Україні ракет Taurus
ZN UA
2024-11-20T07:06:29Z
Втрати у техніці та живій силі: В ISW розповіли, з якими проблемами зіткнеться Росія у 2025 році
24tv
2024-11-20T07:06:14Z
Інвестори Truth Social сподівалися стати «дуже багатими» після перемоги Трампа, але не сталося як гадалося
InternetUA
2024-11-20T07:01:03Z
В супермаркетах можуть обманювати: українців попередити, на що звертати увагу прикупівлі товарів
Политека
2024-11-20T07:25:43Z
Дефіцит кадрів в Україні: у яких сферах критично не вистачає працівників
24tv
2024-11-20T07:15:29Z
Ціни на нафту стабілізувалися
УкраинФорм
2024-11-20T07:06:24Z
Соняшниковий шрот дешевшає: ціни попиту в портах України знизились до рівня кінця сезону 2023/24
Agravery
2024-11-20T07:06:22Z
Курс долара може сягнути 50 гривень: українцям назвали низку факторів, які впливатимуть на валюту
Политека
2024-11-20T07:03:49Z
Сформовано перелік експортерів ячменю, кукурудзи та сої до Китаю
AgroPortal
2024-11-20T07:00:38Z
НБУ показав очікування банків, аналітиків та населення від курсу долара
Хвиля
2024-11-20T06:36:30Z
У США хочуть запустити АЕС, яка стала місцем найбільшої ядерної аварії в історії країни
InternetUA
2024-11-20T06:33:23Z
Потрібно заморозити кредити та збільшити погектарні виплати у прифронтових зонах – Денис Марчук
Agravery
2024-11-20T06:27:29Z
Більше користі чи шкоди: чи потрібно користуватись зубною ниткою
24tv
2024-11-20T06:06:53Z
Нові правила встановлення інвалідності з 2025 року: у МОЗ анонсували багато змін
Знай
2024-11-20T06:06:15Z
Кабмін змінює правила, за якими «швидка» везтиме пацієнтів до лікарень
ГЛАВКОМ NET
2024-11-19T23:45:56Z
Інститут травматології та ортопедії отримав сучасне реабілітаційне обладнання
УкраинФорм
2024-11-19T22:33:14Z
Метод 25-7-2: як виконувати це нове ультраефективне кардіотренування на тренажері
24tv
2024-11-19T20:39:36Z
Свіжість і безпека. Як зберегти продукти під час вимкнення світла
Фокус
2024-11-19T20:15:58Z
Що можна підчепити від одягу зі секонд-хенду
24tv
2024-11-19T20:03:08Z
Джефф Безос інвестував 7 мільйонів доларів у розроблення вакцини проти метеоризму в корів
TSN
2024-11-19T19:12:43Z
Про які захворювання можуть розповісти ваші нігті
24tv
2024-11-19T17:48:53Z
Збірна України перемогла Албанію в останньому турі Ліги націй
Комсомольская правда
2024-11-20T07:06:30Z
Гашек: Мета Чехії — кваліфікація на чемпіонат світу-2026
Football.ua
2024-11-20T07:01:14Z
Угорщина — Німеччина 1:1 Відео голів та огляд матчу Ліги націй
Football.ua
2024-11-20T06:36:43Z
Албанія — Україна. Наші оцінки
Football.ua
2024-11-20T06:00:48Z
Артем Довбик: найкращі голи та досягнення у футболі
CutInsight
2024-11-20T05:48:56Z
Росіяни увійшли в центр Часового Яру, збірна України з футболу вийшла в плей-оф Ліги націй: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T05:00:37Z
Албанія – Україна: де дивитись заключний матч команди Реброва у Лізі націй
ZN UA
2024-11-19T23:18:38Z
Ліга націй УЄФА. Підсумки групового турніру
УкраинФорм
2024-11-19T23:06:35Z
Гвардіола погодився продовжити контракт із Манчестер Сіті – Орнштейн
Football.ua
2024-11-19T23:05:14Z
Найвищий у світі аеропорт: що відомо про летовище, де люди вдихають кисень перед польотом
TSN
2024-11-20T07:24:55Z
Будете неприємно вражені – кому зі знаків зодіаку бреше кохана людина
24tv
2024-11-20T07:06:38Z
Конденсат і цвіль зникнуть назавжди: чим потрібно обприскати вікна
GlavRed
2024-11-20T07:06:03Z
Насолоджуємося легкістю та смаком традицій: рецепт львівських паляничок від пані Стефи
24tv
2024-11-20T06:30:30Z
Зимові ритуали в жіночій піжамі: як зробити свої вечори особливими?
TSN
2024-11-20T06:03:29Z
Туреччина вводить нове правило у ресторанах, яке сподобається відвідувачам
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T05:48:38Z
Пісне меню: рецепт тушкованої капусти із секретним інгредієнтом
Фокус
2024-11-20T05:12:53Z
Від нього не залишається навіть крихти: культовий торт зі згущеним молоком на сковороді
24tv
2024-11-20T05:00:55Z
Злети, падіння, підводні камені: гороскоп для чоловіків на 2025 рік у бізнесі, роботі та кар'єрі
24tv
2024-11-20T04:45:14Z
Туреччина оснастить танки новими системами активного захисту
InternetUA
2024-11-20T07:25:19Z
Яке завтра, 21 листопада, свято – все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2024-11-20T07:24:38Z
Росія вивела у Чорне море шість ракетоносіїв, загальний залп - до 23 «Калібрів»
УкраинФорм
2024-11-20T07:24:36Z
У Росії БПЛА атакували завод із виробництва дронів та ракетно-артилерійський арсенал
ZN UA
2024-11-20T07:24:30Z
Український літературний клуб у Мельбурні провів захід до роковин Голодомору
УкраинФорм
2024-11-20T07:18:22Z
Розкриті технічні характеристики нової американської надзвукової ракети для винищувачів F-35
InternetUA
2024-11-20T07:09:58Z
Стало відомо, скільки грошей витратить Пентагон на обслуговування техніки для ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T07:06:57Z
Львівський дзвонар: Забирають хвороби, дарують міць - вірю в чудійну силу дзвонів
Комсомольская правда
2024-11-20T07:04:55Z
Пам’яті старшого сержанта Олега Кавецького
УкраинФорм
2024-11-20T07:03:04Z
Росіяни вдарили ракетою по Прилуках: які наслідки
TSN
2024-11-20T07:24:59Z
Внаслідок падіння уламків дронів на Київщині пошкоджені дитсадок, школа та два магазини
Комсомольская правда
2024-11-20T07:24:57Z
Падіння уламків БпЛА в Дніпровському районі не підтвердилось — КМВА
Khreschatyk
2024-11-20T07:15:26Z
Російські агресори атакували Київ: горить квартира у багатоквартирному будинку
GlavRed
2024-11-20T06:57:25Z
У Дніпровському районі Києва уламки збитого дрона РФ спричинили пожежу в багатоповерхівці
УкраинФорм
2024-11-20T06:54:49Z
У Києві впали уламки дронів: в одному з районів зайнялася квартира
TSN
2024-11-20T06:36:02Z
Втеча за кордон ексголови Конституційного суду Тупицького: 5 підозр поліцейським, прикордонникам та митнику
Украина Криминальная
2024-11-20T06:33:22Z
Потужні вибухи й евакуація населення: дрони атакувати арсенал в Новгородській області
24tv
2024-11-20T04:45:25Z
На Київщині затримали двох лікарів на хабарі за вплив на посадовців МСЕК
УкраинФорм
2024-11-20T02:21:14Z
Маск розширює юридичні напади на OpenAI та на Microsoft
InternetUA
2024-11-20T07:15:42Z
Нове відкриття гравітації знову доводить правоту Ейнштейна
Portaltele
2024-11-20T07:15:09Z
«Здам фейсбук, продам тікток». Як в Україні продають і здають в оренду акаунти та що за це буває
Детектор М
2024-11-20T07:01:58Z
Кібервійна з рашистами: які цілі обирають хакери
Украина Криминальная
2024-11-20T07:01:29Z
Чим небезпечне використання неоригінальної зарядки
InternetUA
2024-11-20T06:43:19Z
Українку засудили за публікацію 80 фото на OnlyFans
InternetUA
2024-11-20T06:27:53Z
Чим відрізняються дві кімнати: треба знайти 8 відмінностей за 29 секунд
GlavRed
2024-11-20T06:27:05Z
Топ-5 прихованих та корисних дій в Excel, які сильно спростять вам життя
InternetUA
2024-11-20T06:04:20Z
У частинах Великого Бар'єрного рифу через спеку та шторми загинула велика кількість коралів
УкраинФорм
2024-11-20T06:00:57Z
Названі дизельні авто, що найбільше продаються в Україні: статистика жовтня
AutoCentre
2024-11-20T07:06:51Z
За смішною ціною: Tesla показала мініробота з лімітованим тиражем
AutoGeek
2024-11-20T06:57:43Z
Представлений ювілейний Infiniti QX60
Portaltele
2024-11-20T06:15:55Z
Названо найпопулярніші в Україні вживані авто з США та їх вік
ЗаРулем
2024-11-20T05:18:37Z
Українці втрачають інтерес до нових автомобілів з бензиновими ДВЗ: які моделі найпопулярніші
ITC
2024-11-19T19:39:47Z
Не зіпсуються та не замерзнуть: де і як правильно зберігати літні шини взимку
GlavRed
2024-11-19T19:27:44Z
Як в Україні з’явився унікальний бронеавтомобіль для перевезення цінностей
AutoCentre
2024-11-19T19:09:05Z
Кількість аварій скорочено на 80%: що означає нова розмітка у вигляді білих кіл
GlavRed
2024-11-19T18:27:10Z
MG планує закріпитися на ринку пікапів
AutoCentre
2024-11-19T17:04:51Z