MY.UAНовини
Переможниця Global Teacher Prize Ukraine Леся Павлюк: «Хочу, щоб мої учні хотіли ходити до школи»
Переможниця Global Teacher Prize Ukraine Леся Павлюк: «Хочу, щоб мої учні хотіли ходити до школи»

Переможниця Global Teacher Prize Ukraine Леся Павлюк: «Хочу, щоб мої учні хотіли ходити до школи»

Переможниця Global Teacher Prize Ukraine Леся Павлюк: «Хочу, щоб мої учні хотіли ходити до школи»

Ми часто чуємо про те, що діти зараз інші, не такі, як, скажімо, два десятки років тому. Та якось забуваємо, що й учителі змінюються також. Як змінюються й очікування суспільства від них. Іще якихось двадцять років тому ідеалом учителя вважався вимогливий суворий викладач, у якого всі учні (й батьки) ходять по струнці. Так, завжди були різні вчителі, але погодьтеся, загальна тенденція така.

Проте сьогодні образ учителя змінюється. Попри те, що, як і раніше, це низькооплачувана не надто престижна робота, з’являється нова генерація вчителів: демократичних, мотивованих, закоханих у свою справу, які не бояться давати свободу учням і собі. Й це дуже добре видно на прикладі педагогів, які цьогоріч отримали престижну національну вчительську нагороду — премію Global Teacher Prize Ukraine, яку вручає громадська спілка «Освіторія».

ZN.UA поспілкувалося з однією з лауреаток цієї премії — вчителькою початкових класів Лесею Павлюк. Вона не лише здобула головний приз — мільйон гривень, а й була визнана найкращим учителем у номінації «Вибір українців». Голосування за цю номінацію відбувалося на національній платформі «Дія.Освіта».

Оскільки Леся мешкає в Івано-Франківську, ми спілкувалися з нею онлайн. Але навіть на екрані ZOOM було добре видно її допитливих першокласників, які намагалися ніби випадково зазирнути до віконця відеокамери, й при цьому не почули від учительки суворого зауваження чи окрику на кшталт «Ви що, не бачите, — я розмовляю!».

Учитель історії з Дніпра: «Коли діти показують силу, хіба в тебе, вчителя, є шанс бути слабким?»

До своєї нагороди пані Леся йшла три роки. Цього року вона втретє взяла участь у премії Global Teacher Prize Ukraine. Щоразу вчителька майже доходила до фіналу, й іноді до перемоги залишалося зовсім трішки, та все вдалося лише цього року. Й ось зараз вона привезла додому омріяний кубок переможця.

Пані Лесю, як ваші учні, їхні батьки сприйняли вашу перемогу?

— Одразу після церемонії нагородження, яку демонстрували в прямому ефірі, було дуже багато повідомлень від батьків і від моїх учнів, навіть випускників, які зараз навчаються у п’ятому класі. Коли я повернулася з Києва до рідного Івано-Франківська та прийшла до школи, мене зустрічали й колеги, й учні, й батьки. А мої першокласники дуже хотіли потримати в руках нагороду — кубок. І в той момент у мене виникла ідея дати його в руки кожному, щоб він сказав про свою мрію. Кубок — це ж, по суті, здійснення моєї мрії, до якої я довго йшла. Він і на вигляд був дуже символічним — із зірками. Я сказала дітям: мрії — це не те, про що ми просто подумали. Це те, чого ми дуже хочемо, до чого готові й над чим постійно працюємо. І я гадаю, що всі ці три аспекти — про мене…

Діти говорили про різні мрії. Хтось мріяв про те, щоб був переможний мир в Україні. Хтось — повернутися до рідного міста, до рідного дому (це діти з внутрішньо переміщених родин). Хтось мріяв у майбутньому стати суперуспішним і мати хороші статки. А комусь дуже-дуже хотілося на море й у подорожі (таких було багато). І кожен з моїх першокласників говорив про це, тримаючи кубок із такою надією, що сумнівів не виникає — все збудеться.

— Чому участь у премії Global Teacher Prize Ukraine була такою важливою для вас?

— Коли я вперше приїхала на зустріч учасників премії, мене затягнула ось ця дуже тепла атмосфера творчості, взаємної підтримки, натхнення. Таке, знаєте, відчуття того, що ти потрапив у місце, де тобі добре. Ми постійно спілкуємось, ініціюємо спільні освітні проєкти, підтримуємо одне одного, навіть зустрічаємо з потяга, коли приїздимо до Києва. Щороку під час вручення премії я вболівала за колег. Знаю, що багато хто вболівав за мене. Знаєте, на Global Teacher Prize Ukraine я не змагалася й не боролася. Я собі поставила за мету насолоджуватися спілкуванням — і нехай буде як буде.

Global Teacher Prize Ukraine

— Коли вчителі подають заявки як претенденти на премію, вони мають зазначити, чому заслуговують на неї. У чому ваша родзинка, особливість?

— Я не можу сказати, чим особливим відрізняюся від усіх. Приходжу до школи й працюю. Я віддаю цій роботі всі свої сили, ідеї, час. Для мене важливо, щоб мої учні оволоділи певною базою знань, умінь і навичок, тому що саме початкова школа закладає основи наук. Але для мене не менш важливо, якими виростуть мої учні та учениці. Намагаюся побудувати з ними такі стосунки, щоб мені довіряли, але, відповідно, щоб і я могла довіряти їм. Щоб діти в школі почувалися в безпеці, хотіли приходити сюди, проявляли ініціативу й знали, що їх почують. Тобто щоб вони могли щось запропонувати й розуміли, що їхні рішення, ідеї, думки можуть на щось уплинути. Й навіть якщо буде не так, як вони захотіли, бо багато думок, багато дітей і тому не можна всіх задовольнити, кожен має розуміти, що він теж брав участь у вирішенні якихось питань. Але також я хочу навчити своїх учнів ухвалювати власні рішення й відповідати за наслідки цих рішень. Я намагаюся давати дітям більше таких завдань, де вони могли б проявити творчість. І щоб виконували вони ці завдання переважно у школі, без втручання батьків. Не завжди це вдається, але ми намагаємося знайти баланс. Мої учні люблять творчі завдання. Наприклад, ми знімаємо анімовані пластилінові відеоказки.

— Наскільки я знаю, ви маєте досвід викладання в інклюзивному класі, й почали це ще 2016 року, коли інклюзія тільки з’явилася в школах.

— Так. До нашого класу прийшли діти з особливими освітніми потребами, й спочатку я не знала про їхні особливості. Батьки повідомили про це вже в процесі навчання. Так буває. Дехто з батьків одразу говорить про те, що дитині потрібна інклюзивна форма навчання, а хтось спершу хоче поспостерігати й уже потім визначитися, чи потрібна інклюзія їхній дитині, а чи вона може навчатися за звичайною формою. В одного хлопчика, який навчався в моєму класі, були поведінкові порушення, йому було важко перебувати в колективі, іноді він дуже гостро реагував на навколишні подразники. Й тоді самі батьки запропонували: давайте спробуємо інклюзивну форму навчання. Я тоді ще про це небагато знала, бо інклюзивне навчання не було настільки поширене. В нас у Івано-Франківську тільки одна школа мала дітей, які навчалися за цією формою. Батьки мого учня звернулися до інклюзивно-ресурсного центру, там зробили всі документи. І з наступного року, вже в другому класі, наш клас офіційно став інклюзивним. У мене з’явилась асистентка, яка допомагала під час роботи з класом, а також хлопчикові, й він геть інакше почав поводитися.

Тому що в ті моменти, коли в нього виникала тривожність, поруч була людина, до якої він одразу міг звернутися. Це перше. Друге: якщо ми бачили, що цій дитині важко, то намагалися створити для неї максимально комфортні умови. І це було важливо не лише для хлопчика, а й для всіх, бо навчало толерантності та взаємної підтримки.

До речі, інтелектуальний розвиток цього хлопчика був на дуже високому рівні. Він уже в першому класі на письмі всі коми правильно розставляв, багато читав, мав свій Ютуб-канал. Видно було, що батьки дуже багато з ним працювали. Але найважче йому було знайти спільну мову з дітьми, прийняти їх або дозволити їм прийняти себе. Мама хлопчика казала, що для дитини важливе не так навчання, як соціалізація. Ми дуже багато працювали над цим. І коли за рік під час сертифікації педагогічних працівників до мене приїхали колеги-експерти, вони були вельми здивовані, що ця дитина настільки добре почувається в колективі. Хлопчик уже піднімав руку, навіть брав активну участь у груповій роботі. Прогрес був дуже помітним. Іще за рік комісія в інклюзивно-ресурсному центрі дала висновок, що ця дитина вже не є інклюзивною. Ба більше, зараз, коли мої випускники-дев’ятикласники прийшли вітати мене з премією, вони не могли впевнено сказати, хто з класу вчився на інклюзії, просто не пам’ятали цього. Й це, як на мене, — найкращий результат інклюзії.

 А от у нинішньому першому класі батьки дитини з особливими освітніми потребами ухвалили інше рішення. Вирішили, що дитині буде важко навчатися в колективі, й перевели її на іншу форму навчання. Цей учень провчився з нами лише три тижні, але це мало сенс. Адже він прийшов і спробував. І його батьки спробували. Це було нелегко, але отримати шанс має кожна дитина.

— Що вас надихає?

— Надихає спілкування з колегами. І не лише на Global Teacher Prize Ukraine, а й на різноманітних курсах і тренінгах, де є мотивовані цікаві колеги. Також я надихаюся, коли вигадую щось разом із дітьми. Пам’ятаю, минулого року мої четвертокласники вирішили організувати концерт для військових. Запросили знайомих і родичів, які служили чи служать у ЗСУ, а також гостей зі 102-ї окремої бригади Сил територіальної оборони ЗСУ Івано-Франківщини. Концерт проводили у філармонії, й на нього прийшло багато військових. Сценарій складала не я, ми сиділи над ним разом із дітьми. Причому я використовувала ті слова, які підказували мені діти. Можливо, щось десь трішки коригувала, але суть була такою, як хотіли вони. Діти ж готували й музичні та хореографічні номери. Я чітко знала, хто з них які таланти має і як може їх показати. Дехто з дітей робив відео про Україну й про майбутнє. До мене вони приходили тільки за порадами. Один хлопчик написав вірш, присвячений хрещеному-парамедику. А його однокласник, який дуже гарно малює, створив ілюстрації до цього вірша, й ми зробили книжечку. Презентували її на нашому святі. Були ще й музичні номери, де діти чудово співали. Але найцікавішим, найважливішим для мене було те, що це свято справді йшло з глибини душі — моєї та моїх учнів і учениць.

Також мене надихає освітній проєкт — навчальний центр для дітей ЛІО, який заснували разом із подругами Ольгою Луцик та Іванною Бабалою. Ми його тільки починаємо. Вже розробили власну методику вивчення літер української абетки.

— Куди плануєте витратити мільйон гривень?

— Планую розвивати центр ЛІО. Є ще мрія реалізувати освітній проєкт, але який саме, я поки що не хочу говорити. Маю ідеї, якими горю, але їх іще треба обміркувати.

 Для мене учительська професія має три важливі плюси. Це можливість завжди бути молодою, адже діти заряджають, поруч із ними не відчуваєш віку. Друге — те, що працюючи в школі, ми завжди мусимо вчитися. Вчитель не може стояти на місці, тому що діти не стоятимуть на місці. Й третє — це усвідомлення місії вчительства. Особливо зараз, під час війни. У наших руках — майбутнє. І я впевнена, навіть те, що ми даємо дітям у початковій школі, залишає слід у їхньому подальшому житті. І я дуже хочу, щоб це був хороший слід.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Мой ангел": девушка Лиама Пейна эмоционально прокомментировала его смерть
Фокус
2024-10-19T15:29:00Z
10 самых красивых мужчин мира по версии пластических хирургов
Marie Claire
2024-10-19T11:00:38Z
Неодетая мать отец-алкаш: в сети появились фото сватов Королевой и Тарзана
GlavRed
2024-10-11T16:37:40Z
Где сейчас и чем занимается во время войны "Тамбовский волк" из "Квартала" Валерий Жидков/Что известно о творческой и личной жизни юмориста
Апостроф
2024-10-10T10:48:12Z
Канье Уэст и Бьянка Цензори отправились на свидание на фоне слухов о разводе
Фокус
2024-10-19T15:36:13Z
Топ-5 детективов, которые стоит посмотреть осенью
Фокус
2024-10-19T11:15:54Z
Аль Пачино пережил клиническую смерть: он рассказал, что видел по ту сторону
Comments UA
2024-10-07T10:51:49Z
"Я еще жив": Иван Дорн, который выехал из Украины, решил напомнить о себе/Певец вышел на связь в день своего 36-летия
Апостроф
2024-10-17T11:57:42Z
"Каза! Хоть бы сказала" Даша Астафьева набросилась на "почти замужнюю" Лесю Никитюк/Украинские звезды бурно отреагировали на романтические отношения телеведущей
Апостроф
2024-10-07T16:00:28Z
Le Monde узнало о готовности США пригласить Украину в НАТО
Апостроф
2024-10-19T16:21:58Z
Путин сделал заявление о "мирном завершении" войны в Украине
TSN
2024-10-18T18:39:28Z
Скандал вокруг смерти комбата Игоря Гриба: выяснились жуткие подробности
Апостроф
2024-10-06T14:06:33Z
Путин будет в шоке: такого он от своих военных точно не ожидал
Comments UA
2024-10-13T06:03:26Z
Министры обороны стран G7 поддержали "необратимый путь" Украины к членству в НАТО
Европейская правда
2024-10-19T16:32:37Z
КНДР вступает в войну: как должна отреагировать Европа
Comments UA
2024-10-19T15:57:53Z
"Об этом все помалкивают", - Жданов – о тревожном звоночке, от которого зависит дальнейший ход войны
Новости Украины
2024-10-14T20:18:23Z
Венгрия озвучила, почему боится членства Украины в НАТО
Comments UA
2024-10-09T18:39:21Z
В Сухопутных войсках ВСУ объяснили, почему Ляшко стал комбатом
Комсомольская правда
2024-10-15T12:27:03Z
"Только чудо может спасти": генерал предсказывает катастрофу на фронте
Comments UA
2024-10-08T21:18:32Z
Украинка пыталась сделать клизму 6-месячной крошке термометром, хирурги не поверили своим глазам
Знай
2024-10-11T20:30:09Z
Почему провалилась украинская оборона на Курщине: главные причины
Comments UA
2024-10-11T18:24:19Z
Украинцев начнут вызывать в суд: будут выбирать вслепую, за неявку – непосильные штрафы
Знай
2024-10-09T18:21:37Z
Буданов вместе с генералами-ветеранами армии США оценил участие КНДР в войне против Украины
Апостроф
2024-10-19T15:15:08Z
Как вернуть украинцев в Украину
ZN UA
2024-10-19T14:02:32Z
Король Чарльз ІІІ приостановит лечение рака: в чем причина
Фокус
2024-10-08T10:27:13Z
В Польше возмутились на украинцев, которые отдыхают в элитных отелях и ездят на дорогих авто
Comments UA
2024-10-15T19:09:20Z
Украинцы обомлели от новой рекламы Третей штурмовой на улицах украинских городов: "Наша семья выглядит так"
Знай
2024-10-15T18:36:18Z
Пенсионерам старше 70 лет увеличат выплаты: условия и суммы
Знай
2024-10-06T13:36:26Z
Минус 30 грн в чеке: супермаркеты резко снизили цены на селедку, скумбрию и карпа
Знай
2024-10-11T20:12:50Z
Такого дна в РФ еще не было: с чем смирились российские власти
Comments UA
2024-10-15T12:26:05Z
Цены заоблачные: почему зимой картофель подорожает до 55 грн за килограмм
Comments UA
2024-10-08T16:27:57Z
Цены на газ в Европе снова взлетают: чего ждать Украине
Знай
2024-10-19T16:21:56Z
ПриватБанк приостановит платежи в ночь на воскресенье
Корреспондент
2024-10-19T16:21:28Z
Владелец Каховской ГЭС отказался от иска к России: в "Укргидроэнерго" объяснили причину
Фокус
2024-10-15T18:27:28Z
Когда начнется отопительный сезон осенью 2024: известны сроки и тарифы
Фокус
2024-10-10T13:12:17Z
Россияне атаковали энергообъекты в трех областях
Корреспондент
2024-10-10T08:55:20Z
Два месяца боев в Курской области: подсчитаны потери Украины и России
Comments UA
2024-10-06T12:00:10Z
Солнца не ждать? Синоптики дали прогноз на новую рабочую неделю в Украине
UAToday
2024-10-06T20:30:20Z
Работал на врага: в Николаеве задержан информатор, который наводил ракеты на город
Comments UA
2024-10-15T12:40:21Z
"Это караул", — предатель Царев подсчитал, сколько времени понадобится армии РФ на захват Донбасса. ВИДЕО
Новости Украины
2024-10-09T18:54:17Z
Оккупанты обстреляли поселок на Херсонщине: в ОВА рассказали о жертве
ZN UA
2024-10-19T15:50:19Z
Вода во время блекаута: что ждет украинцев в случае длительного отключения света
Знай
2024-10-19T15:42:19Z
Синегубов: На Купянском направлении расширяется зона активных боевых действий
ZN UA
2024-10-17T21:31:57Z
Россияне массово сдаются в плен: военный назвал причину
Comments UA
2024-10-15T12:27:57Z
"Все в русском стиле": в ВСУ рассказали, как ВС РФ брали и не взяли Каменское на Запорожье
Фокус
2024-10-08T18:45:52Z
Сезон простуд: 7 напитков, которые повысят иммунитет этой осенью
Фокус
2024-10-15T12:30:49Z
Что вызывает "мушки" перед глазами: возрастные изменения или серьезная опасность
Знай
2024-10-13T17:21:25Z
В каком возрасте стоит бросить курить: отказ от вредной привычки поможет прожить намного дольше
Фокус
2024-10-10T12:57:30Z
Медики бьют тревогу из-за детей: на что обратить внимание
Знай
2024-10-10T20:51:32Z
Мягкий гороховый суп с копчеными ребрышками: идеальный выбор на осень
Политека
2024-10-19T15:30:20Z
Нашли причину ключевого осложнения: ученые выяснили механизм поражения костей раком груди
Фокус
2024-10-19T14:12:01Z
«Делайте это каждый день»: врач выбрал лучшее упражнение, которое продлевает жизнь
Marie Claire
2024-10-12T03:00:53Z
5 популярных завтраков, усиливающих стресс уже с утра — вычеркните их из своего меню
Marie Claire
2024-10-19T14:01:52Z
Распространяется быстрее, чем ожидалось: что ожидать от нового "вируса‐мутанта" ХЕС
Знай
2024-10-19T13:51:05Z
Украинского военного поймали на "горячем": теперь ему грозит тюрьма
Политека
2024-10-15T18:03:11Z
В Хмельницкой области раздаются взрывы
TSN
2024-10-19T09:33:48Z
В Карпатах медведь растерзал мужчину во время попытки пересечь границу
Comments UA
2024-10-17T10:54:48Z
Под Киевом произошел взрыв в многоэтажке
Корреспондент
2024-10-10T11:48:33Z
РФ сбросила три КАБа на Шостку: выросло количество раненых
ZN UA
2024-10-19T13:34:19Z
В Киеве россиянин продавал килограммы наркотиков
Корреспондент
2024-10-19T13:33:06Z
В Сумах произошли взрывы
TSN
2024-10-06T20:21:01Z
Под Кривым Рогом произошло землетрясение магнитудой 3,3 балла: подробности
Фокус
2024-10-08T22:06:27Z
Дрон атаковал военное училище в Москве: подробности с ВИДЕО
Новости Украины
2024-10-06T14:13:58Z
Удивительно свежий и вкусный: рецепт восточного салата из красной капусты
Фокус
2024-10-10T19:21:56Z
Вяленые томаты в духовке: простой рецепт от звезды "Мастер Шеф"
Политека
2024-10-17T04:01:57Z
Как правильно хранить чеснок на зиму, чтобы он остался свежим: полезные советы
Политека
2024-10-12T14:42:11Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 7 по 13 октября 2024 года
Фокус
2024-10-06T19:15:34Z
4 стадии отношений с нарциссом
Marie Claire
2024-10-19T13:27:47Z
Показать, что буллинг — не выход: психолог рассказал, как приучить проблемных детей к доброте
Фокус
2024-10-19T12:06:50Z
Раки, Львы и Близнецы: таро-прогноз на любовь до конца 2024 года
Фокус
2024-10-19T11:15:26Z
Тыквенный пирог без заморочек: простой и вкусный рецепт
Политека
2024-10-19T11:00:00Z
Нужен творог, тыква и яблоки: рецепт ароматного и нежного печенья
Знай
2024-10-19T10:51:28Z
Зона вас поглотит: журналисты в восторге от украинской S.T.A.L.K.E.R. 2
Фокус
2024-10-18T18:42:06Z
Интернет по новым тарифам: когда и насколько подорожают услуги
Знай
2024-10-18T19:03:12Z
Иран нашел способ заставить Кремль расплатиться за поддержку в войне против Украины
Новости Украины
2024-10-13T05:57:07Z
Проще не стало: ученые узнали первичное происхождение японцев, однако есть нюанс
Фокус
2024-10-15T12:42:34Z
Необычный гелиевый шар кружит вокруг Земли и производит чистую энергию: как он работает
Фокус
2024-10-19T14:06:05Z
«Вышел из-под контроля»: эксперт по кибербезопасности объяснил, что могло произойти с Telegram-ботом «Резерв+»
Апостроф
2024-10-19T13:42:50Z
SpaceX вывела на орбиту 43 интернет-спутника Starlink
Корреспондент
2024-10-15T12:33:25Z
Официально: Роскомнадзор приступил к блокировке Discord в России
GameMag
2024-10-08T19:46:10Z
"Погружает с первых минут": Ремейк Silent Hill 2 получает восторженные отзывы от первых покупателей, рейтинг в Steam — 95%
GameMag
2024-10-06T19:58:38Z
Кличко "культурно послал" за вопрос о бывшей невесте: что не так с Панеттьери
Новости Украины
2024-10-15T16:54:02Z
Звезду мирового футбола Мбаппе обвинили в изнасиловании – СМИ
ZN UA
2024-10-15T18:21:15Z
Манчестер Юнайтед здобув вольову перемогу над Брентфордом
Football.ua
2024-10-19T16:03:32Z
"Арсенал" – "Шахтер": букмекеры оценили шансы дончан в матче Лиги чемпионов
ZN UA
2024-10-19T11:22:34Z
ФИДЕ дисквалифицировала гроссмейстера Кирилла Шевченко, сбежавшего из Украины
Комсомольская правда
2024-10-19T08:41:55Z
Звездная украинская дзюдоистка опровергла информацию о завершении карьеры
ZN UA
2024-10-18T20:34:33Z
Клуб Роналду предложил зарплату в 1 млн евро в неделю полузащитнику Мансити Кевину Де Брёйне
Известия Киев
2024-10-18T16:31:55Z
Стало известно, в какой корзине будет сборная Украины во время жеребьевки отбора на ЧМ-2026
ZN UA
2024-10-18T15:01:32Z
"А что, вы из Мариуполя?": скандал прогремел во Львове, людей не пустили на стадион из-за патриотических плакатов
Политека
2024-10-18T14:01:46Z
Перерегистрация авто с ГБО: украинцам грозят штрафы
Знай
2024-10-19T15:51:55Z
Элитные авто на улицах Киева: от "Бентли" до "Феррари"
Комсомольская правда
2024-10-19T10:04:26Z
В интернете показали неизвестного конкурента Suzuki Jimny от Jeep
Фокус
2024-10-18T15:36:05Z
Mazda презентовала оригинальный рамный пикап в стиле CX-5
Фокус
2024-10-18T11:06:00Z
Самые популярные подержанные автомобили из США: что выбирают украинцы
Comments UA
2024-10-18T08:18:34Z
Horten Ho-229: как передовой немецкий самолет опередил B-2 Spirit на 44 года
Фокус
2024-10-17T15:43:44Z
Новый мощный кроссовер от Great Wall станет дешевой альтернативой Skoda Kodiaq
Фокус
2024-10-17T14:57:19Z
Nissan готовит мощный семейный кроссовер с расходом 0,8 л на 100 км
Фокус
2024-10-17T09:27:30Z
Не ждите первого снега: когда нужно переходить на зимнюю резину
Знай
2024-10-16T19:51:19Z