MY.UAНовини
Воювати без Китаю: чи може Україна виробляти дрони повністю з власних деталей
Воювати без Китаю: чи може Україна виробляти дрони повністю з власних деталей

Воювати без Китаю: чи може Україна виробляти дрони повністю з власних деталей

В Україні вже навчилися виготовляти рами, мотори та багато інших компонентів для бойових коптерів, при цьому дешевше і краще ніж у Китаї. Але є фактори, що заважають повністю локалізувати виробництво.

Українці намагаються створювати безпілотники для військових на фоні експортних обмежень з боку Китаю, запускаючи для цього виробництво власних компонентів на заміну китайським. Платформа військових розробок Brave Inventors та її резиденти поділилися з Фокусом, яких успіхів вже вдалося досягти на цій царині і що ще належить зробити, аби підтримати Сили оборони.

Китай спалив мости

З вересня Китай ввів обмеження на експорт до України та Росії безпілотних літальних апаратів та їхніх компонентів, які потенційно можуть застосовуватися на війні. Серед заборонених товарів опинилися деталі для квадрокоптерів, а саме: карбонові рами, промені, мотори, пропелери камери, польотні контролери, посадкові шасі, підсилювачі сигналів для пульта, системи зв'язку, передавачі відеосигналів. Все це потрібне українцям, щоб виготовляти FPV-дрони для військових.

Brave Inventors представляє українське винахідництво і вже майже 2 роки активно розвиває мілітарі-спільноту як в Україні, так і за її межами. Деякі винаходи претендують на те, щоб замінити іноземні компоненти в умовах обмежень на імпорт з боку Китаю, адже наявність власного виробництва суттєво впливає на швидкість постачання виробів на фронт.

В Україні навчилися збирати FPV-дрони
Фото: texty.org.ua

Власне виробництво дає можливість контролювати всі аспекти технологічного процесу, включно з удосконаленням і адаптацією під специфічні військові потреби країни. Завдяки тому, що деякі вітчизняні вироби вже значно дешевші за китайські аналоги, підприємства можуть швидше адаптувати виробництво до зміни ситуації на полі бою або нових технічних вимог, оскільки отримують зворотний зв’язок від військових.

Основна складність у масштабуванні власного виробництва всіх компонентів для дронів полягає у нестачі фінансування. Винахідники шукають підтримки і серед державних програм і серед приватних інвесторів та підприємців.

Замість китайського: що вже роблять в Україні

Brave Inventors презентувала команди розробників, які виготовляють власні компоненти для літальних апаратів, наземних та повітряних дронів:

  • Команда "Carrier" розробляє системи скидання вантажів для коптерів.
  • Команда "CatBee" виготовляє безконтактні модулі ініціювання детонації та плати ініціації.
  • "Плечі атласа" — команда-розробник станції зв’язку та телескопічних щогл.
  • Підприємство, яке виробляє карбонові рами та мотори.

Команда розробників карбонових рам "Кузня FPV" розповіла, у чому основні переваги виготовлення та замовлення їх продукції. Українські виробники дронів вже користуються її виробами і задоволені через те, що рами легші, а їх промені товстіші і міцніші.

"При збереженні жорсткості найлегші карбонові рами розміром 8 разом з кріпленнями для антени важать 124 грами. Іноземні аналоги — 226г. Збереження 102 грам ваги — це 1/15 несучої можливості дрону, що додає до однієї хвилини польоту. Прив’язка до Китаю ускладнює процес виготовлення рам. Крім того, вартість карбону у них дорожча", – зазначили виробники.

Дрон з карбоновою рамою українського виробництва
Фото: Brave Inventors

Вартість рам в Україні виходить навіть нижчою, ніж у Китаї, і це дозволяє конкурувати з іноземними виробниками. Китайці використовують складну систему нарізання карбонових рам і не економлять карбон. Вони розробляють раму окремо, а потім розташовують деталі на карбоновому листі, не дбаючи про компактність. Український проєкт від початку прагнув до мінімізації відходів, тому інженери продумали розташування на листі карбону таким чином, щоб між деталями лишалися лише мінімальні проміжки для фрези.

"У нас розкладка вміщує вдвічі більше запчастин. Рама розроблялась з нуля враховуючи виключно економію на розкладці, а наворочений дизайн майже не враховувався", – кажуть на підприємстві.

В Україні карбон не виробляють, тому досі існує проблема із сировиною. На світовому ринку відсутня здорова конкуренція у цій сфері, адже якщо в інших країнах і виробляють карбон, то його якість гірша, а ціна вища, ніж у Китаї.

Щоб швидше і ефективніше забезпечувати захисників України дронами, команда планує об’єднатися з іншими українськими виробниками і встановлювати їх компоненти на свої рами. Із цим поки є певні проблеми, і важко сказати, чи вдасться повністю локалізувати створення безпілотників-камікадзе найближчим часом.

Команда розробників моторів для дронів теж звернула увагу на вартість іноземних деталей та зауважила, що це не єдина проблема імпорту. Підприємство застосовує кращі методи обробки алюмінію для виготовлення роторів (обертової частини двигунів та робочих машин), що дозволяє зменшити вагу без втрати міцності.

Українські мотори для дронів
Фото: Brave Inventors

"Розробивши новий тип ротора, який пришвидшує час виготовлення моторів, ми досягли зменшення дефектів та зробили мотори стійкішими до ударів. Замовляючи компоненти з Китаю чи іншої країни, ми не маємо змоги ретельно контролювати кожен етап виготовлення елементу. А це дуже важливо, бо будь-яке відхилення може вплинути на ефективність двигуна", – поділився представник команди.

Ціна при цьому виходить нижчою за китайські аналоги: $25 проти $35,99-$45,99. Також, є китайські репліки на оригінальні китайські мотори, у них ціна варіюється від $20-25 за одну одиницю. Вартість доволі сильно змінюється залежно від обʼєму замовлення.

"У Китаї зарплати вищі ніж у нас. Мені здається, що дешева робоча сила там – це міф у наші часи. У них надзвичайно велика кількість виробництв, де повний цикл виробництва мотора може бути виконаний в межах однієї вулиці (виробництво металевих частин, статорів, магнітів, анодування і так далі. Ми йдемо до цього також, – зазначив представник проєкту. – Більшість компонентів ми виготовляємо локально це дозволяє нам тримати ціну близьку до китайських (але маємо низьку маржу). Також, нас обтяжує ПДВ, а коли ввозять китайські мотори, то не платять жодних митних зборів".

Велика перевага підприємства полягає у тому, що виробництво знаходиться в Україні, і команда може швидко постачати необхідні мотори, модифікувати їх під клієнта за лічені дні та швидко замінювати дефектні вироби. Вона співпрацює з великою кількістю постачальників з різних країн світу, щоб не мати проблем із деталями або сировиною навіть при великій кількості замовлень. У найближчому майбутньому планує локалізувати геть усі компоненти, необхідні для виробництва дронів.

Без Китаю дронів не буде: чого ще не вистачає Україні

Анни Чуднівець, директорка ТОВ "СокілСкай", яке виробляє FPV-дрони "Відьма-200" вважає, що український ринок поки не готовий забезпечити виробників безпілотних апаратів всім необхідним. Зокрема, винахідникам бракує масштабування та поінформованості про те, які вітчизняні вироби вже доступні в Україні. На її думку, варто частіше проводити офлайн-заходи, де виробники можуть знайомитися і домовлятися про співпрацю.

"Я знаю, що зараз в Україні роблять і VTX (відеопередавачі, – ред.) і політні контролери. Але, по-перше, чи забезпечують вони таку ж якість, як китайські? По-друге, чи забезпечують вони таку ж вартість, як китайські? По-третє, чи забезпечують вони таку кількість, як забезпечують китайці? Я думаю, що відповідь на ці три питання – "ні", – зазначила виробниця дронів.

Українські FPV-дрони "Відьма-200"
Фото: Instagram

Нещодавно Анна Чуднівець побувала на конференції разом з представниками Бюро економічної безпеки та Національного антикорупційного бюро України, яка була присвячена ціноутворенню та маржинальності компонентів. Там вона несподівано для себе дізналася про проєкти, які вже роблять для дронів системи зв’язку, передачі відео, електроніку. А інакше б вона ніяк з ними не зіткнулася, бо їх роботу майже не висвітлюють публічно.

За оцінками "Сокіл Скай", зараз китайські вироби можна купувати набагато вигідніше, а це має велике значення для виробників дронів, адже їм потрібно конкурувати і пропонувати апарати за якомога нижчими цінами, не жертвуючи при цьому якістю, щоб отримувати замовлення. Такі конференції потрібні, бо на них розробники знайомляться між собою та створюються такі собі колаборації на майбутнє, а також, компанії дізнаються про виробництво компонентів одне від одного.

Що потрібно виробникам? Зворотний зв'язок від кінцевого споживача задля розуміння того, на чому саме зосереджуватися у виробництві. Завдяки таким конференціям виробники отримують приблизні дані про пріоритетні напрямки на наступні роки і можуть рухатись у потрібний бік. Анні Чуднівець відомі ситуації, коли українці інвестували кошти, розробили і сертифіковано моделі, але контрактів на виробництво так і не отримали. Тобто виробники як готових виробів, так і компонентів, балансують на межі того, що можуть не отримати замовлень, здатних компенсувати витрати на розробку.

"Наразі у мене немає кращої відповіді, як створювати конкуренцію на такому закритому ринку, окрім як просто розвивати нові моделі, сертифікувати та очікувати, що держава прийде і купить їх", – підсумувала Анна Чуднівець.

Важливо Дрони на оптоволокні — зараз і терміново. Як наздогнати і назавжди перегнати Росію у військових технологіях
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Рівному відновили електропостачання після ракетної атаки
УкраинФорм
2024-11-28T12:54:16Z
У Києві відновлять тимчасові маршрути трамвая та автобуса, а один – закриють: схеми
VGorode
2024-11-28T12:39:17Z
Здичавілі корови під Чорнобилем: у заповіднику розповіли про зміни у стаді
TSN
2024-11-28T12:36:14Z
Харків запровадить диференційований сигнал повітряної тривоги
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T12:30:31Z
На Харківщині запрацював оновлений сучасний ситуаційний центр поліції
Мій Харків
2024-11-28T12:28:50Z
У Харкові працюють над відновленням пошкоджених пам’яток архітектури
Мій Харків
2024-11-28T12:16:26Z
"Контакт на відстані витягнутої руки": у Силах оборони розповіли про бої в Торецьку
TSN
2024-11-28T12:09:29Z
У Запоріжжі завершується будівництво першої «підземної школи»
УкраинФорм
2024-11-28T11:57:07Z
Будівництво Подільського мосту зі збитками у ₴3,5 млн.: повідомлено про підозру заступнику директора столичного КП
Украина Криминальная
2024-11-28T11:57:04Z
Європейська рада призначила нову Єврокомісію
Европейская правда
2024-11-28T12:55:15Z
Повітряні сили пояснили значну кількість "прильотів" під час нинішньої атаки
ZN UA
2024-11-28T12:54:44Z
У Зеленського відреагували на призначення Трампом спецпредставника щодо України
24tv
2024-11-28T12:54:44Z
Галицький районний суд Львова залишив Остапа Стахіва під вартою
Детектор М
2024-11-28T12:53:20Z
Суд продовжив арешт для псевдоактивіста Стахіва, застава - понад ₴900 тисяч
УкраинФорм
2024-11-28T12:48:26Z
У РФ є запас ще на 2-3 масовані атаки: Жмайло оцінив ймовірність блекауту
GlavRed
2024-11-28T12:48:17Z
Reuters зазирнув всередину так званої ракети "Орешник": що не так із вихваляннями Путіна
24tv
2024-11-28T12:45:25Z
Били по енергетиці ракетами з касетними боєприпасами, – Зеленський про масовану атаку по Україні
24tv
2024-11-28T12:40:06Z
Команда Трампа обговорює припинення війни
360ua.news
2024-11-28T12:39:57Z
Пивоваров і Барських підкорили дуетом на вірш відомого поета і довели до мурах чуттєвим кліпом
TSN
2024-11-28T12:39:57Z
Тоня Матвієнко показала чесне фото без макіяжу - подробиці
GlavRed
2024-11-28T12:39:33Z
Черговий хайп, – учасниця "Холостяка-13" відповіла на звинувачення в "тусовках" з росіянами
24tv
2024-11-28T12:39:15Z
Максим Галкін повернувся до сім'ї та прогулявся з Пугачовою - як вона виглядає
GlavRed
2024-11-28T12:27:31Z
Behind Blue Eyes представив короткометражні фільми, які зняли підлітки з сіл прифронтової Миколаївщини
Детектор М
2024-11-28T12:24:00Z
Українка Вікторія Ошур стала 3 віце-міс на конкурсі "Міс Планета"
Комсомольская правда
2024-11-28T12:20:49Z
Українську драму-трилер «БожеВільні» покажуть у київському Будинку кіно
УкраинФорм
2024-11-28T12:03:24Z
До дня народження Назарія Яремчука: на 1+1 Україна відбудеться телепрем’єра документальної стрічки про легендарного співака
GlavRed
2024-11-28T11:55:49Z
"Міс планети 2024": яке місце посіла Україна на міжнародному конкурсі краси
24tv
2024-11-28T11:45:08Z
На Харківщині рішенням облради ліквідували МСЕК
УкраинФорм
2024-11-28T12:51:56Z
Чим не можна закушувати алкоголь, щоб не нашкодити організму
TSN
2024-11-28T12:51:48Z
У США дозволили трансплантацію органів між людьми з ВІЛ
1News
2024-11-28T12:48:27Z
Чи можна їсти лише один раз на день: як така дієта впливає на організм
TSN
2024-11-28T12:39:27Z
Хурма та шарон: як знати, який фрукт обрати, переваги та користь
24tv
2024-11-28T12:09:49Z
Уже не вирок: застосування вакцин знизило смертність від раку шийки матки
Фокус
2024-11-28T10:36:41Z
Фантастична чистота гарантована: як використовувати кисневий порошок під час прибирання
24tv
2024-11-28T10:27:40Z
Покладіть подушку ось так – ваш сон буде міцним і спокійним
TSN
2024-11-28T10:06:32Z
Реформа МСЕК: яку роль виконуватиме лікуючий лікар для встановлення інвалідності
Украина Криминальная
2024-11-28T09:54:24Z
Вимкнення світла: де подивится графіки для кожної області
ZN UA
2024-11-28T12:53:15Z
РФ атакує ракетами енергосистему: в Україні почалися відключення електрики, — Галущенко
Фокус
2024-11-28T12:51:56Z
До кінця року в Україні зросте ціна на базовий продукт: скільки коштуватиме
GlavRed
2024-11-28T12:48:20Z
Кабмін заборонить бронювання фахівців, які працюють на підприємстві менше 3-х місяців, — ЄБА
ITC
2024-11-28T12:46:42Z
600 млн доларів від Японії: допомога українцям та переселенцям
Новости Украины
2024-11-28T12:45:52Z
Світовий банк затвердив додаткові $664 мільйони для України на соцзахист
УкраинФорм
2024-11-28T12:43:18Z
Запаси гербіцидів перевищують заявлену потребу: Мінагрополітики
Agravery
2024-11-28T12:37:59Z
Яку пенсію можуть отримати пенсіонери, які мали зарплату 20 тисяч гривень
24tv
2024-11-28T12:36:35Z
Агро-Регіон зменшив вартість логістики до 30%
AgroPortal
2024-11-28T12:30:44Z
Афера на закупівлі військової форми. Викрито ексрадника з Міноборони та екснардепа
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T12:54:54Z
Нідерланди передали Україні три пускові установки ЗРК Patriot
Европейская правда
2024-11-28T12:51:37Z
Названо ім'я нового найстарішого чоловіка планети: скільки йому років, біографія та фото
TSN
2024-11-28T12:39:57Z
Коміки Бампер та Сус завітали на новосілля до захисника Маріуполя
TSN
2024-11-28T12:39:47Z
Буданов: Ми маємо залишитися об'єднаними і в часи війни, і в мирний час
TSN
2024-11-28T12:39:06Z
Михайлу Поплавському — 75: чим прославився легендарний ректор
Фокус
2024-11-28T12:36:47Z
Ocean Media Plus опублікувала рейтинг медіагруп та рекламних агенцій за телебюджетами на 2024 рік
Детектор М
2024-11-28T12:30:42Z
3-4 грудня — престур до Полтавської області в межах кампанії «Разом навчаємося і зростаємо. ЄС та Україна творять спільне європейське майбутнє»
Детектор М
2024-11-28T12:27:45Z
Отримайте везіння на весь рік: що потрібно позичити 29 листопада - прикмети
GlavRed
2024-11-28T12:27:32Z
У Луцьку під час ракетної атаки РФ в укритті народилася дівчинка
УкраинФорм
2024-11-28T12:53:08Z
На Хмельниччині уламки збитої ракети пошкодили об’єкт енергетики
УкраинФорм
2024-11-28T12:48:47Z
У літаку знайшли невідому жінку без квитка: ніхто не знає, як вона там опинилась
Фокус
2024-11-28T12:36:50Z
На Миколаївщині хлопець зґвалтував дитину на березі річки
TSN
2024-11-28T12:21:29Z
СБУ знешкодила у Харкові агентурну групу російського ГРУ, яка готувала схрони для ворожих ДРГ
Украина Криминальная
2024-11-28T12:13:34Z
На Вінниччині затримали підпалювачів, які виконували замовлення інтернет-кураторів РФ
InternetUA
2024-11-28T12:08:49Z
Найсильніший снігопад за 117 років паралізував Південну Корею
360ua.news
2024-11-28T12:03:57Z
Армія РФ пошкодила об'єкт енергетики у Хмельницькій області: деталі
TSN
2024-11-28T12:03:54Z
У Києві чоловік кидався з ножем на військових Деснянського РТЦК: що відомо
TSN
2024-11-28T11:51:08Z
ФК «Минай» попрощався з шістьма футболістами
УкраинФорм
2024-11-28T12:54:07Z
"Це ознака чемпіона": легенда боксу назвав головну чесноту Усика, яка робить його унікальним
24tv
2024-11-28T12:36:10Z
Лемпард — головний тренер Ковентрі
Football.ua
2024-11-28T12:28:45Z
Терехов: Після війни футбол обов’язково повернеться до Харкова
Мій Харків
2024-11-28T12:20:38Z
Російський тренер домагався до юних хокеїстів та відправляв їм свої інтимні фото
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T12:15:28Z
З надією на першу перемогу Динамо. Репортаж з Гамбурга
Football.ua
2024-11-28T12:01:22Z
Мудрика порівняли із зіркою Реала, який провалюється у Мадриді: вірусний мем
24tv
2024-11-28T11:54:49Z
Абсолютний рекорд було оцінено: гравець Шахтаря потрапив у команду тижня Ліги чемпіонів
24tv
2024-11-28T11:30:36Z
Баскетбол: Пустовий увійшов до топ-10 бомбардирів в історії збірної України
УкраинФорм
2024-11-28T11:24:59Z
Якою губкою краще мити брудні тарілки, а якою – сковорідку: про це мало хто знає
TSN
2024-11-28T12:39:44Z
Навіщо протикати яйце голкою перед варінням: кулінарний трюк, про який слід знати
24tv
2024-11-28T12:36:08Z
Всі забувають прибирати ці 3 місця на кухні: зважайте на них
24tv
2024-11-28T12:15:48Z
Це щось неймовірне: в Албанії збудують будинок-пазл висотою майже з хмарочос
24tv
2024-11-28T11:48:23Z
Чому багато пар розлучаються після Різдва або просто під час свята: експерти мають пояснення
24tv
2024-11-28T11:45:58Z
Все життя пролетить перед очима так, як ви в небі: найекстремальніші атракціони у світі
24tv
2024-11-28T11:33:38Z
4 несподівані способи використання шпалер у вашому домі
24tv
2024-11-28T11:18:03Z
Фахівець пояснює реальну небезпеку мікропластику для здоров’я людини
Portaltele
2024-11-28T11:10:36Z
Що таке розумна кухня: відділяємо реальність від маркетингу
VGorode
2024-11-28T11:09:54Z
Смертельно хворий фанат Borderlands пограв у невипущену Borderlands 4: ось його відгук
24tv
2024-11-28T12:45:59Z
Генезис ШІ: Останнє попередження Кісінджера
Хвиля
2024-11-28T12:45:21Z
Команда розробників, які створили Android, працюють над новою ОС для штучного інтелекту
InternetUA
2024-11-28T12:43:40Z
Ілон Маск каже, що всі акаунти в соцмережі X належать лише йому, а не вам
24tv
2024-11-28T12:36:19Z
Лише геній знайде 4 приховані обличчя за 5 секунд: непроста загадка на уважність
GlavRed
2024-11-28T12:33:07Z
Neuralink створить роботизовану руку, якою можна керувати силою думки
InternetUA
2024-11-28T12:22:44Z
Ілон Маск каже, що створить студію на базі штучного інтелекту для «відродження величі» відеоігор
ITC
2024-11-28T12:14:54Z
Дослідники знайшли бактерії з Землі в зразках «іншопланетного» астероїда — що це значить?
ITC
2024-11-28T12:14:40Z
Вийшов Xiaomi Redmi K80 Pro — флагман з Snapdragon 8 Elite за найменшою ціною
ITC
2024-11-28T12:14:27Z
Перший електромобіль Range Rover повністю розсекретили до презентації
Фокус
2024-11-28T12:36:18Z
Новий Renault Duster в Україні: більше простору, 3 двигуни та ціна від 830 тис. грн
ITC
2024-11-28T12:14:23Z
Жінка намагалась вкрасти машину, але не змогла розібратись з коробкою передач
Фокус
2024-11-28T11:42:49Z
Лімітований ексклюзив: представлено найпотужнішу і найшвидшу Toyota в історії
Фокус
2024-11-28T11:15:40Z
Представлений найчорніший Ford Bronco у світі
AutoCentre
2024-11-28T11:07:18Z
З батареєю на 150 кВт: в Україні створили гібридну амфібію для військових
AutoGeek
2024-11-28T11:06:07Z
Новий електрокрос Mercedes-Benz GLC помітили на тестах
AutoCentre
2024-11-28T11:01:58Z
Машини на автопілоті можуть сильно подешевшати: виробник лідарів вдвічі зменшує ціни
AutoGeek
2024-11-28T10:36:17Z
На платформі Volkswagen: нові електричні кросовери Mahindra показали офіційно
AutoGeek
2024-11-28T10:16:30Z