MY.UAНовини
Китай нападе на Індію до 2030 року? Чого чекати світу від ядерного протистояння у пустелі Ладакх
Китай нападе на Індію до 2030 року? Чого чекати світу від ядерного протистояння у пустелі Ладакх

Китай нападе на Індію до 2030 року? Чого чекати світу від ядерного протистояння у пустелі Ладакх

Регiон Ладакх — майже безлюдна скелиста пустеля i точка розбрату між Індією та Китаєм, де постійно точаться сутички. Біда в тому, що обидві держави мають ядерну зброю. Чи підуть найнаселеніші держави світу шляхом миру, чи нас чекає ядерна війна за пустелю в центрі Азії, з’ясовував Фокус.

Міністр закордонних справ Індії Субрахманьям Джайшанкар заявив, що між його країною та Китаєм уладнано 75% питань щодо розведення військ у спірному регіоні Ладакх. Ця майже безлюдна скелиста пустеля стала епіцентром протистояння між обома ядерними державами в останні роки. За останні чотири роки там навіть кілька разів відбувалися зіткнення між військовими формуваннями Індії та КНР, результатом яких були загиблі та поранені з обох сторін.

Війна палицями та камінням

У червні 2020 року війська Народно-визвольної армії Китаю (НВАК) перетнули так звану Лінію фактичного розмежування (ЛФР) у долині Галван, регіон Ладакх та вступили у сутичку із військами Індії. У 1996 році між сторонами було підписано угоду про заборону використання вогнепальної зброї в регіоні, тому китайські військові були озброєні… палицями, кийками, штик-ножами та іншою холодною зброєю. У цьому середньовічному бою загинули кілька десятків військовослужбовців з обох сторін. Ще більша кількість зазнала поранень. Це було перше смертельне зіткнення між арміями обох країн за сорок п’ять років.

Регіон Ладакх: ця майже безлюдна скелиста пустеля стала епіцентром протистояння між ядерними державами
Фото: Getty Images
Регіон Ладакх: ця майже безлюдна скелиста пустеля стала епіцентром протистояння між ядерними державами
Фото: Getty Images
Регіон Ладакх: ця майже безлюдна скелиста пустеля стала епіцентром протистояння між ядерними державами

А вже через пів року у січні 2021 року відбулося ще одне таке зіткнення. Ситуація загострювалася і у вересні того ж року в регіоні пролунали й постріли із вогнепальної зброї, що нівелювали угоди 1996 року. Проте завершилося це відведенням військ обома сторонами. А в грудні 2022 року озброєні цвяхами, електрошокерами та іншою не вогнепальною зброєю китайські військові здійснили спробу нового прориву. Цього разу обійшлося без жертв.

Що таке Ладакх та чому виник конфлікт?

Індія та КНР – ядерні держави. Тому ескалація протистояння між ними загрожує людству ядерною війною. Усвідомлюючи цей факт військово-політичне керівництво обох держав відправляє своїх солдатів воювати із противником палицями аби уникнути реального повноцінного збройного конфлікту, проте чи довго сторони зможуть гратися у військові реконструкції зі смертельними наслідками? Та й для чого їм так потрібен регіон Ладакх, де взимку температура повітря часто опускається нижче позначки у сорок градусів морозу, а влітку його піщано-кам’яниста поверхня нагадує місячні пейзажі?

Важливо Між Китаєм і Пакистаном: Як Індія бореться із сепаратизмом і хоче стати лідером Півдня

Річ у тім, що корені конфлікту виходять далеко за регіон за який сторони воювали ще у 1962 році. Це була єдина війна між сучасними Індією та Китаєм. І вже тоді оглядачі відзначали, що контроль над Ладакхом це лише ключ до значно більших можливостей. Врешті КНР таки окупувала східну частину регіону й утворила провінцію Аксай Чін (індійці її називають Східним Ладакхом). Відтак реальний кордон між державами зсунувся й йменується Фактичною лінією розмежування, оскільки офіційно визнаний міжнародною спільнотою кордон між державами проходить всередині окупованої КНР території.

Після цього у наступні десятиліття ситуація стабілізувалася. Сама Індія стала більше уваги приділяти своїм західним кордонам. КНР теж зосередилася на внутрішній політиці і свої зусилля спрямувала на те, щоб стати "фабрикою світу". Важливий момент: Китай у 1964 році та через десять років Індія стали ядерними державами. З того часу й у регіоні Ладакх перестали лунати постріли.

Проте у 2020 році НВАК вирішила проявити вже згадану вище креативність і провести військову операцію без застосування вогнепальної зброї. Що ж такого змінилося в останні роки, що у Пекіні вирішили нехтувати загрозою ескалації зі своїм ядерним сусідом?

Повзуча окупація на морі та суходолі

Річ у тім, що останні десятиліття КНР послідовно проводить політику повзучого взяття під контроль усіх дотичних до його кордонів транспортних артерій. В основному це відбувається у західній частині Тихого океану. Там КНР поступово нарощує свою присутність у нейтральних водах та економічній зоні сусідніх країн. Все відбувається дуже поступово – спочатку китайці починають використовувати морську поверхню в комерційних цілях (наприклад, туди запливають рибалки), потім китайські сили берегової охорони починають патрулювати ці території (бо ж безпека морської риболовлі), згодом на патрулювання приходять вже військові кораблі, а потім у морі зводяться штучні острови, відтак офіційний Пекін заявляє про розширення своєї економічної зони. Зрозуміло, що сусідні країни, особливо В’єтнам та Філіппіни, на чиї морські інтереси наповзає КНР, висловлюють рішучий протест, проте їх голоси тонуть в економічній та останнім часом і політичній могутності Пекіна.

Індійці прагнуть потрапити до Середньої Азії і створити конкуренцію КНР
Фото: Фокус

Відтак, у Піднебесній цю тактику вважають ефективною та дієвою і, схоже готуються використовувати вже на суходолі. В морі КНР споруджує штучні острови, а на суходолі зводить цілі населені пункти. З 2017 року ближче до спірного регіону було переселено близько чверті мільйона жителів Тибету у спеціально зведені для них села та містечка. Ці цивільні мали розбавити собою військові інфраструктуру, що зводиться тут останнє десятиліття.

Економіка поза політикою?

Китай та Індія зараз є основними геополітичними конкурентами в регіоні. Вони займають перші два місця у світі за населенням – різні експерти по-різному оцінюють хто з цих двох гігантів на першій сходинці. Індія претендує на китайську історію, проте не абстрактну давню, а цілком сучасну історію успіху. У Нью-Делі не просто відкрито заявляють, що хочуть пройти шлях, який пройшла Піднебесна у кінці XX століття, а й не проти це зробити коштом самого Китаю.

Важливо Як Китай став другим полюсом геополітики. Початок: керманич Мао долає хаос, оглядаючись на Сталiна

Індійський прем’єр-міністр Нарендра Моді, який цього року переобрався на третій термін прямо заявляє, що Індія готова прийняти в себе релоковані із КНР через політичні мотиви виробничі потужності найбільших у світі транснаціональних компаній. Дешевої робочої сили в Індії зараз точно не менше, ніж було у Китаї сорок років тому, але у країни слонів є суттєва перевага над Піднебесною часів перших років реформ Ден Сяопіна. Індія – найбільша у світі демократія, хоч і не зовсім досконала. У цій країні на демократичних та конкурентних основах обирається парламент, що потім формує підзвітний йому уряд. А прозорість та передбачуваність влади, що передбачає за собою демократична форма правління для бізнесу є чи не основною складовою, що визначає рівень сприятливості інвестиційного клімату.

Країни протистоять одна одній у політиці, торгівлі, боротьбі за інвесторів та торгові шляхи, проте й разом з тим тісно співпрацюють. Не завадила економічній співпраці і боротьба за транспортні коридори в Індійському океані, де обидві держави нарощують свій флот. А от після спроби вторгнення НВАК у Ладакх у 2020 році, посипалися економічні санкції. Уряд Моді прийняв ряд рішень, що накладали обмеження на економічну активність китайських підприємств в Індії.

Нафта та шлях до Середньої Азії

Важливо відзначити, що до інциденту у Галвані рівень економічної співпраці між Індією та КНР перебував на високому рівні. Останні ж чотири роки індійський уряд під різними приводами постійно вводив обмеження на фінансові операції із КНР. Експерт-міжнародник Манодж Джоші вважає ці дії відповіддю на активність НВАК у спірному регіоні. Парадокс, але КНР у 2023 році став найбільшим зовнішньоекономічним партнером Індії (100 $млрд імпорту товарів та послуг), натомість Індія експортувала до Піднебесної продукції лише на $16 млрд. Очевидним є гігантський негативний баланс зовнішньоторгівельного сальдо між країнами.

Регіон Ладакх відіграє стратегічне значення, адже являється воротами Індії до середньої Азії
Фото: Фокус

Ескалація наростала і ситуація стала ще напруженішою після стрілянини у 2021 році. Обидві країни стягнули війська до регіону. Тому про жодний швидкий успіх у будь-якій спробі кожної зі сторін здійснити різкий прорив та захопити ще територію з метою надалі проводити політику доконаних фактів (поставити опонента перед фактом реального контролю території, після чого той або змушений змиритися або пробувати її вже самому відбивати із невідомою кількістю жертв та важко передбачуваними наслідками). Експерт Азіатсько-Тихоокеанського дослідницького Центру Уолтера Шоренштейна при Стенфордському університеті Арзан Тарапор вважає, що КНР використовує ситуацію в регіоні з ціллю тримати у постійному напруженні індійські збройні сили та заставляє опонента витрачати ресурси на військову присутність у цьому регіоні, замість того, щоб нарощувати її у більш пріоритетному векторі Індійського океану.

Також регіон Ладакх відіграє стратегічне значення, адже являється воротами Індії до середньої Азії, куди КНР воліла б не пускати свого опонента. Є й більш конкретний проект на який впливає контроль за регіоном. Китай має намір спорудити трубопровід по якому з пакистанського порту Гвадар через окупований цією країною Кашмір до Піднебесної буде качатися іранська нафта. Цей трубопровід виведе на новий рівень енергетичну незалежність Китаю, відтак у Пекіні хочуть бути впевнені, що йому нічого не загрожує.

Важливо Індія та Пакистан, всі проти всіх: чому в ХХІ столітті важливо бути вище за течією

З усіх тих же причин, але з іншим трактуванням цей регіон має стратегічне значення для Нью-Делі. Перш за все для ядерної держави, яка претендує на роль одного із геополітичних полюсів усієї планети непрестижно не контролювати усієї своєї законної території.

Індійці прагнуть потрапити до Середньої Азії і створити конкуренцію КНР ще й на цьому напрямку. Також Нью-Делі ні до чого зростання енергетичної незалежності Піднебесної. Зростаюча вражаючими темпами економіка Індії дозволяє їй витрачати ресурси на посилення своїх військово-морських та сухопутних сил одночасно. Тож військові потенціали обох країн у наступне десятиліття якщо не повністю вирівняються, то принаймні скоротять розрив, який зараз явно на стороні Китаю. Такі тенденції у зміщенні балансу сил формують прогнози, що КНР розпочне військову операцію в регіоні, поки військова перевага на її стороні.

Війна насувається?

Зараз попри проведені десятки раундів переговорів ситуація в регіоні залишається напруженою. Згадуваний вище головний індійський дипломат Субрахманьям Джайшанкар пізніше уточнив, що мав на увазі, що вирішено 75% проблем із розмежуванням та відведенням військ, а не в цілому ситуації щодо регіону.

Бронемашини індійської армії у військовому таборі в Східному Ладакху
Фото: Getty Images

Зрозуміло, що ніхто не хоче повноцінної ядерної війни. У Пекіні та Нью-Делі сподіваються на обмежений конфлікт, де обидві сторони пограють м`язами — і події 2020-2022 років стали зразковою репетицією цього плану.

Теги за темою
войнаКитай
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Генштаб повідомив, де ворог найактивніше штурмує
1News
2024-11-24T07:09:28Z
Не передавали показники лічильників та отримали великі нарахування: як виправити ситуацію
Знай
2024-11-24T07:06:27Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 08.00 24.11.2024
Украина Криминальная
2024-11-24T06:57:49Z
Під найбільшою загрозою – два ключових на Сході міста: карта боїв на 24 листопада
24tv
2024-11-24T06:51:27Z
Вночі над Києвом ППО знищила понад десяток безпілотників – КМВА
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T06:42:23Z
Ворог уночі двічі обстріляв Сумщину
УкраинФорм
2024-11-24T06:33:16Z
Втрати ворога станом на 24 листопада 2024 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T06:15:02Z
Війська РФ атакували 11 населених пунктів Запорізької області
УкраинФорм
2024-11-24T06:09:43Z
Якою буде зима в Україні: чи чекати аномального тепла
24tv
2024-11-24T06:03:59Z
Корупція в Україні стала однією з найбільших перешкод для проєктів з відновлення країни
Украина Криминальная
2024-11-24T07:09:06Z
У Румунії стартували президентські вибори
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T07:06:34Z
РФ за 3 місяці виробляє стільки зброї, як ЄС за рік - Пісторіус
GlavRed
2024-11-24T07:03:26Z
TikTok звернувся до Маска з проханням проконсультуватися з адміністрацією Трампа
InternetUA
2024-11-24T07:01:12Z
Південна Корея виділяє $6 мільйонів на підтримку ініціативи «Зерно з України»
УкраинФорм
2024-11-24T07:00:16Z
У лавах російських пропагандистів поменшало: Кремль втратив одразу два рупори
InternetUA
2024-11-24T06:54:56Z
Війна Росії проти України може завершитися 2025 року: Портников назвав умови
TSN
2024-11-24T06:51:26Z
Путін вигадав новий спосіб заохочення росіян до участі у війні
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T06:48:53Z
Щорічне фінансування у $300 мільярдів країнам, що розвиваються - на Кліматичному саміті досягли згоди
УкраинФорм
2024-11-24T06:42:00Z
"Ельф", "Сам удома" та "Грінч": які фільми подивитися для зустрічі зими
Фокус
2024-11-24T07:00:56Z
Захисник України зворушив до сліз емоційним виконанням легендарної пісні Metallica
Знай
2024-11-24T06:51:40Z
Пластичний хірург прокоментував пластичну операцію Mommy Makeover, яку робила співачка MamaRika
Фокус
2024-11-24T06:12:25Z
Бренд Chanel обрав для різдв’яного ролику «Щедрик» Леонтовича
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T06:00:02Z
"Хлопці завжди поруч...": Настя Каменських отримала романтичний подарунок, а Потап усе проспав
Знай
2024-11-23T20:51:56Z
Міс Всесвіт 2024 запалила Емпайр-стейт-білдинг
360ua.news
2024-11-23T19:21:49Z
GRISANA презентує нову пісню «Циклон»: перша лірична робота артистки
Storyboom
2024-11-23T19:03:05Z
Дівчатка, тримайтеся: Роберт Паттінсон може знову зіграти роль вампіра, але цього разу з 1920-х
Знай
2024-11-23T18:51:13Z
Андре Тан створив новорічну колекцію "Fenix": вбрання, яке закохує з першого погляду
24tv
2024-11-23T18:48:32Z
У США виявили перший випадок зараження дитини на пташиний грип H5N1, – CDC
24tv
2024-11-24T07:15:16Z
Швидка допомога по-новому: куди везтимуть українців із серйозними діагнозами
Знай
2024-11-24T05:06:35Z
Балансування на одній нозі протягом 10 секунд – чудова вправа для довголіття
24tv
2024-11-24T04:54:35Z
Навіщо потрібно додавати чашку чаю під час смаження курки
TSN
2024-11-24T02:39:43Z
Зима наближається: 7 продуктів, які допоможуть не хворіти
ZN UA
2024-11-24T02:04:50Z
7 порад від Гарварду для успішних силових тренувань
24tv
2024-11-23T20:15:08Z
3 продукти, які можуть призвести до вісцерального жиру: їх краще не вживати
24tv
2024-11-23T19:30:56Z
Близькі люди обмінюються мікрофлорою більше, ніж вважалось: які наслідки
24tv
2024-11-23T19:24:35Z
Як зробити кислі мандарини солодкими: простий лайфхак
24tv
2024-11-23T16:12:58Z
Кобін: Не знаю, скільки терпіння матиме президент Інгульця
Football.ua
2024-11-24T07:19:05Z
Франьїч: Радий та пишаюсь тим, що зумів відзначитись уперше за Шахтар
Football.ua
2024-11-24T07:06:31Z
Пушич: Інгулець мав лише один гарний шанс у першому таймі — це все
Football.ua
2024-11-24T06:54:34Z
Шахтар — Інгулець 6:0 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-11-24T06:33:35Z
Київ, Рівне та Львів у неділю прийматимуть матчі футбольної Прем'єр-ліги
УкраинФорм
2024-11-24T06:24:44Z
Сельта — Барселона 2:2 Відео голів та огляд матчу Ла Ліги
Football.ua
2024-11-24T06:18:00Z
Наполі — Рома. Напередодні
Football.ua
2024-11-24T06:16:19Z
Леганес — Реал Мадрид. Напередодні
Football.ua
2024-11-24T06:09:14Z
Верес — Олександрія. Напередодні
Football.ua
2024-11-24T06:06:47Z
Водіям вказали на незаконність "популярного" штрафу: можна не платити
Хвиля
2024-11-24T07:15:45Z
Букінгемський палац закриють на реконструкцію на три роки – The Times
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T07:15:26Z
Яке завтра, 25 листопада, свято – все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2024-11-24T07:09:11Z
Пам’яті братів Віталія й Олександра Погорільчуків
УкраинФорм
2024-11-24T07:06:35Z
Пенсіонерам дали лише 10 днів: українців попередили, кому терміново потрібно прийти до ПФУ
Политека
2024-11-24T07:03:29Z
Мряв виховувати нове покоління українців. Згадаймо Степана Созанського
ГЛАВКОМ NET
2024-11-24T07:00:51Z
Жінка виграла у лотерею мільйони: відтоді минуло 30 років, вона працює в супермаркеті
Фокус
2024-11-24T07:00:37Z
Жителі Барселони вийшли на протест з вимогою знизити ціни на оренду житла
Европейская правда
2024-11-24T06:54:32Z
Закон «про п’ять колосків», як радянська влада забирала хліб у херсонських селян
Украина Криминальная
2024-11-24T06:39:36Z
Нарахують борги за комуналку, якою не користуєтесь: як українцям за кордоном уникнути зайвих витрат
Знай
2024-11-24T07:21:46Z
Україна на 36% збільшила експорт замороженої малини
УкраинФорм
2024-11-24T07:18:44Z
Ціни пішли вгору: в Україні подорожчав один з салатних овочів
ZN UA
2024-11-24T07:03:33Z
Українські аграрії притримують соняшник та сою
AgroPortal
2024-11-24T07:00:46Z
Податки в Україні: скільки доведеться сплачувати більшості українців
Политека
2024-11-24T06:27:10Z
Бронювання від мобілізації: аудит виявив зловживання у 5 відсотках підприємств
24tv
2024-11-24T06:21:05Z
Курс рубля впав до найнижчого рівня за два роки
24tv
2024-11-24T06:09:15Z
АЧС в Україні: дрібні господарства залишаються головною зоною ризику
Agravery
2024-11-24T06:06:52Z
Пільги на комуналку за спрощеною схемою: як це зробити
Знай
2024-11-24T06:06:51Z
2 знаки зодіаку, які вірять в кохання з першого погляду
24tv
2024-11-24T07:09:10Z
Якщо набридли звичні деруни: як приготувати старовинну українську страву бандуряники
24tv
2024-11-24T06:21:27Z
Цей аромат зведе вас з розуму: рецепт осіннього заливного пирога з капусти
Знай
2024-11-24T05:51:19Z
Як отримати оргазм: 10 поз для жінок
CutInsight
2024-11-24T05:21:02Z
Чому важливо не ставити гаряче в холодильник: причину заборони знають не всі
GlavRed
2024-11-24T04:27:51Z
Як приготувати ідеальні курячі рулетики з сиром: смачний рецепт без проблем
Политека
2024-11-24T04:00:43Z
Найвірніші та найкращі друзі: які знаки зодіаку ніколи не зрадять - список
GlavRed
2024-11-24T01:27:25Z
Рецепт ідеальних курячих котлет: шеф-кухар поділився своїми секретами
Политека
2024-11-23T23:33:19Z
Як розморозити фарш за 20 хвилин: час цей лайфхак знати всім
24tv
2024-11-23T21:06:16Z
Заходили різними курсами: ворог атакував столицю та Київщину дронами, деталі
GlavRed
2024-11-24T06:33:40Z
Схеми обману: у поліції розповіли, як аферисти розводять українців на гроші в інтернеті
InternetUA
2024-11-24T06:27:22Z
З Куп’янського і Борівського напрямків евакуювали ще 38 людей
УкраинФорм
2024-11-24T06:24:36Z
Моторошна ДТП на Львівщині: пішохід потрапив під колеса трьох автомобілів
24tv
2024-11-24T06:24:28Z
Місце в гумовому човні за $10 тисяч: біля Тиси затримали чотирьох ухилянтів
УкраинФорм
2024-11-24T05:51:29Z
Стрілянина біля посольства Ізраїлю в Йорданії: троє поранених, нападник ліквідований
УкраинФорм
2024-11-24T04:51:33Z
«Білі янголи» евакуювали літню родину з прикордонної громади на Сумщині
УкраинФорм
2024-11-24T02:09:11Z
Україну атакують "Шахеди": у Київській та низці областей лунає тривога
24tv
2024-11-24T01:03:22Z
17-річний підліток став жертвою інтернет-шахраїв, втративши понад 19 тисяч гривень
InternetUA
2024-11-23T22:31:43Z
Верховний суд США розглядає позов проти Facebook
InternetUA
2024-11-24T07:15:22Z
Хочуть створити ілюзію "ідеального світу": 47 бригада заявила, що Facebook видалив їхню сторінку
24tv
2024-11-24T07:09:01Z
Huawei не планує випускати компактні телефони
Portaltele
2024-11-24T06:45:53Z
Як прибрати функції, що дають змогу смартфону "шпигувати" за вами: прості налаштування
InternetUA
2024-11-24T06:33:18Z
Мемний робот із "Ріка і Морті" тепер продається в реальному житті: що він може
InternetUA
2024-11-24T06:01:45Z
Вчені знайшли абсолютно новий спосіб вимірювання часу
Portaltele
2024-11-24T05:46:52Z
iPhone 18 Pro отримає камеру з функцією, якої ще не було в iPhone
InternetUA
2024-11-24T05:01:18Z
MacBook Pro M5, ймовірно, буде простим і передбачуваним оновленням
InternetUA
2024-11-24T04:01:15Z
Новий алгоритм MIT підвищує ефективність ШІ у 50 разів, оптимізуючи навчання
InternetUA
2024-11-24T03:04:47Z
KIA K5 та Porsche Cayenne майже задарма: співробітник ТЦК Дмитро Некраш на одну зарплату організував собі автопарк
Знай
2024-11-24T05:21:51Z
Механік назвав моделі авто, які б він ніколи не купив: деякі з них популярні в Україні
24tv
2024-11-23T21:24:32Z
Німеччина поки не буде купувати заміну своїм танкеткам Wiese
InternetUA
2024-11-23T20:00:45Z
Де можна побачити найнезвичайніші маршрутки
AutoCentre
2024-11-23T17:40:09Z
Маршрутки з дерев’яним кузовом і не тільки – автоекзотика Джакарти
AutoCentre
2024-11-23T16:52:40Z
Українці частіше купують вживані електромобілі
360ua.news
2024-11-23T15:06:16Z
Обман зору? Авто яких забарвлень найчастіше потрапляють в аварії в Україні
Знай
2024-11-23T14:52:40Z
Сміливо, суворо та брутально: київський майстер зробив із "Lanos" карету для бойовиків
Знай
2024-11-23T11:51:11Z
Автономери через Дію: які нові серії тепер доступні українцям
Хвиля
2024-11-23T11:30:18Z