MY.UAНовини
Китай нападе на Індію до 2030 року? Чого чекати світу від ядерного протистояння у пустелі Ладакх
Китай нападе на Індію до 2030 року? Чого чекати світу від ядерного протистояння у пустелі Ладакх

Китай нападе на Індію до 2030 року? Чого чекати світу від ядерного протистояння у пустелі Ладакх

Регiон Ладакх — майже безлюдна скелиста пустеля i точка розбрату між Індією та Китаєм, де постійно точаться сутички. Біда в тому, що обидві держави мають ядерну зброю. Чи підуть найнаселеніші держави світу шляхом миру, чи нас чекає ядерна війна за пустелю в центрі Азії, з’ясовував Фокус.

Міністр закордонних справ Індії Субрахманьям Джайшанкар заявив, що між його країною та Китаєм уладнано 75% питань щодо розведення військ у спірному регіоні Ладакх. Ця майже безлюдна скелиста пустеля стала епіцентром протистояння між обома ядерними державами в останні роки. За останні чотири роки там навіть кілька разів відбувалися зіткнення між військовими формуваннями Індії та КНР, результатом яких були загиблі та поранені з обох сторін.

Війна палицями та камінням

У червні 2020 року війська Народно-визвольної армії Китаю (НВАК) перетнули так звану Лінію фактичного розмежування (ЛФР) у долині Галван, регіон Ладакх та вступили у сутичку із військами Індії. У 1996 році між сторонами було підписано угоду про заборону використання вогнепальної зброї в регіоні, тому китайські військові були озброєні… палицями, кийками, штик-ножами та іншою холодною зброєю. У цьому середньовічному бою загинули кілька десятків військовослужбовців з обох сторін. Ще більша кількість зазнала поранень. Це було перше смертельне зіткнення між арміями обох країн за сорок п’ять років.

Регіон Ладакх: ця майже безлюдна скелиста пустеля стала епіцентром протистояння між ядерними державами
Фото: Getty Images
Регіон Ладакх: ця майже безлюдна скелиста пустеля стала епіцентром протистояння між ядерними державами
Фото: Getty Images
Регіон Ладакх: ця майже безлюдна скелиста пустеля стала епіцентром протистояння між ядерними державами

А вже через пів року у січні 2021 року відбулося ще одне таке зіткнення. Ситуація загострювалася і у вересні того ж року в регіоні пролунали й постріли із вогнепальної зброї, що нівелювали угоди 1996 року. Проте завершилося це відведенням військ обома сторонами. А в грудні 2022 року озброєні цвяхами, електрошокерами та іншою не вогнепальною зброєю китайські військові здійснили спробу нового прориву. Цього разу обійшлося без жертв.

Що таке Ладакх та чому виник конфлікт?

Індія та КНР – ядерні держави. Тому ескалація протистояння між ними загрожує людству ядерною війною. Усвідомлюючи цей факт військово-політичне керівництво обох держав відправляє своїх солдатів воювати із противником палицями аби уникнути реального повноцінного збройного конфлікту, проте чи довго сторони зможуть гратися у військові реконструкції зі смертельними наслідками? Та й для чого їм так потрібен регіон Ладакх, де взимку температура повітря часто опускається нижче позначки у сорок градусів морозу, а влітку його піщано-кам’яниста поверхня нагадує місячні пейзажі?

Важливо Між Китаєм і Пакистаном: Як Індія бореться із сепаратизмом і хоче стати лідером Півдня

Річ у тім, що корені конфлікту виходять далеко за регіон за який сторони воювали ще у 1962 році. Це була єдина війна між сучасними Індією та Китаєм. І вже тоді оглядачі відзначали, що контроль над Ладакхом це лише ключ до значно більших можливостей. Врешті КНР таки окупувала східну частину регіону й утворила провінцію Аксай Чін (індійці її називають Східним Ладакхом). Відтак реальний кордон між державами зсунувся й йменується Фактичною лінією розмежування, оскільки офіційно визнаний міжнародною спільнотою кордон між державами проходить всередині окупованої КНР території.

Після цього у наступні десятиліття ситуація стабілізувалася. Сама Індія стала більше уваги приділяти своїм західним кордонам. КНР теж зосередилася на внутрішній політиці і свої зусилля спрямувала на те, щоб стати "фабрикою світу". Важливий момент: Китай у 1964 році та через десять років Індія стали ядерними державами. З того часу й у регіоні Ладакх перестали лунати постріли.

Проте у 2020 році НВАК вирішила проявити вже згадану вище креативність і провести військову операцію без застосування вогнепальної зброї. Що ж такого змінилося в останні роки, що у Пекіні вирішили нехтувати загрозою ескалації зі своїм ядерним сусідом?

Повзуча окупація на морі та суходолі

Річ у тім, що останні десятиліття КНР послідовно проводить політику повзучого взяття під контроль усіх дотичних до його кордонів транспортних артерій. В основному це відбувається у західній частині Тихого океану. Там КНР поступово нарощує свою присутність у нейтральних водах та економічній зоні сусідніх країн. Все відбувається дуже поступово – спочатку китайці починають використовувати морську поверхню в комерційних цілях (наприклад, туди запливають рибалки), потім китайські сили берегової охорони починають патрулювати ці території (бо ж безпека морської риболовлі), згодом на патрулювання приходять вже військові кораблі, а потім у морі зводяться штучні острови, відтак офіційний Пекін заявляє про розширення своєї економічної зони. Зрозуміло, що сусідні країни, особливо В’єтнам та Філіппіни, на чиї морські інтереси наповзає КНР, висловлюють рішучий протест, проте їх голоси тонуть в економічній та останнім часом і політичній могутності Пекіна.

Індійці прагнуть потрапити до Середньої Азії і створити конкуренцію КНР
Фото: Фокус

Відтак, у Піднебесній цю тактику вважають ефективною та дієвою і, схоже готуються використовувати вже на суходолі. В морі КНР споруджує штучні острови, а на суходолі зводить цілі населені пункти. З 2017 року ближче до спірного регіону було переселено близько чверті мільйона жителів Тибету у спеціально зведені для них села та містечка. Ці цивільні мали розбавити собою військові інфраструктуру, що зводиться тут останнє десятиліття.

Економіка поза політикою?

Китай та Індія зараз є основними геополітичними конкурентами в регіоні. Вони займають перші два місця у світі за населенням – різні експерти по-різному оцінюють хто з цих двох гігантів на першій сходинці. Індія претендує на китайську історію, проте не абстрактну давню, а цілком сучасну історію успіху. У Нью-Делі не просто відкрито заявляють, що хочуть пройти шлях, який пройшла Піднебесна у кінці XX століття, а й не проти це зробити коштом самого Китаю.

Важливо Як Китай став другим полюсом геополітики. Початок: керманич Мао долає хаос, оглядаючись на Сталiна

Індійський прем’єр-міністр Нарендра Моді, який цього року переобрався на третій термін прямо заявляє, що Індія готова прийняти в себе релоковані із КНР через політичні мотиви виробничі потужності найбільших у світі транснаціональних компаній. Дешевої робочої сили в Індії зараз точно не менше, ніж було у Китаї сорок років тому, але у країни слонів є суттєва перевага над Піднебесною часів перших років реформ Ден Сяопіна. Індія – найбільша у світі демократія, хоч і не зовсім досконала. У цій країні на демократичних та конкурентних основах обирається парламент, що потім формує підзвітний йому уряд. А прозорість та передбачуваність влади, що передбачає за собою демократична форма правління для бізнесу є чи не основною складовою, що визначає рівень сприятливості інвестиційного клімату.

Країни протистоять одна одній у політиці, торгівлі, боротьбі за інвесторів та торгові шляхи, проте й разом з тим тісно співпрацюють. Не завадила економічній співпраці і боротьба за транспортні коридори в Індійському океані, де обидві держави нарощують свій флот. А от після спроби вторгнення НВАК у Ладакх у 2020 році, посипалися економічні санкції. Уряд Моді прийняв ряд рішень, що накладали обмеження на економічну активність китайських підприємств в Індії.

Нафта та шлях до Середньої Азії

Важливо відзначити, що до інциденту у Галвані рівень економічної співпраці між Індією та КНР перебував на високому рівні. Останні ж чотири роки індійський уряд під різними приводами постійно вводив обмеження на фінансові операції із КНР. Експерт-міжнародник Манодж Джоші вважає ці дії відповіддю на активність НВАК у спірному регіоні. Парадокс, але КНР у 2023 році став найбільшим зовнішньоекономічним партнером Індії (100 $млрд імпорту товарів та послуг), натомість Індія експортувала до Піднебесної продукції лише на $16 млрд. Очевидним є гігантський негативний баланс зовнішньоторгівельного сальдо між країнами.

Регіон Ладакх відіграє стратегічне значення, адже являється воротами Індії до середньої Азії
Фото: Фокус

Ескалація наростала і ситуація стала ще напруженішою після стрілянини у 2021 році. Обидві країни стягнули війська до регіону. Тому про жодний швидкий успіх у будь-якій спробі кожної зі сторін здійснити різкий прорив та захопити ще територію з метою надалі проводити політику доконаних фактів (поставити опонента перед фактом реального контролю території, після чого той або змушений змиритися або пробувати її вже самому відбивати із невідомою кількістю жертв та важко передбачуваними наслідками). Експерт Азіатсько-Тихоокеанського дослідницького Центру Уолтера Шоренштейна при Стенфордському університеті Арзан Тарапор вважає, що КНР використовує ситуацію в регіоні з ціллю тримати у постійному напруженні індійські збройні сили та заставляє опонента витрачати ресурси на військову присутність у цьому регіоні, замість того, щоб нарощувати її у більш пріоритетному векторі Індійського океану.

Також регіон Ладакх відіграє стратегічне значення, адже являється воротами Індії до середньої Азії, куди КНР воліла б не пускати свого опонента. Є й більш конкретний проект на який впливає контроль за регіоном. Китай має намір спорудити трубопровід по якому з пакистанського порту Гвадар через окупований цією країною Кашмір до Піднебесної буде качатися іранська нафта. Цей трубопровід виведе на новий рівень енергетичну незалежність Китаю, відтак у Пекіні хочуть бути впевнені, що йому нічого не загрожує.

Важливо Індія та Пакистан, всі проти всіх: чому в ХХІ столітті важливо бути вище за течією

З усіх тих же причин, але з іншим трактуванням цей регіон має стратегічне значення для Нью-Делі. Перш за все для ядерної держави, яка претендує на роль одного із геополітичних полюсів усієї планети непрестижно не контролювати усієї своєї законної території.

Індійці прагнуть потрапити до Середньої Азії і створити конкуренцію КНР ще й на цьому напрямку. Також Нью-Делі ні до чого зростання енергетичної незалежності Піднебесної. Зростаюча вражаючими темпами економіка Індії дозволяє їй витрачати ресурси на посилення своїх військово-морських та сухопутних сил одночасно. Тож військові потенціали обох країн у наступне десятиліття якщо не повністю вирівняються, то принаймні скоротять розрив, який зараз явно на стороні Китаю. Такі тенденції у зміщенні балансу сил формують прогнози, що КНР розпочне військову операцію в регіоні, поки військова перевага на її стороні.

Війна насувається?

Зараз попри проведені десятки раундів переговорів ситуація в регіоні залишається напруженою. Згадуваний вище головний індійський дипломат Субрахманьям Джайшанкар пізніше уточнив, що мав на увазі, що вирішено 75% проблем із розмежуванням та відведенням військ, а не в цілому ситуації щодо регіону.

Бронемашини індійської армії у військовому таборі в Східному Ладакху
Фото: Getty Images

Зрозуміло, що ніхто не хоче повноцінної ядерної війни. У Пекіні та Нью-Делі сподіваються на обмежений конфлікт, де обидві сторони пограють м`язами — і події 2020-2022 років стали зразковою репетицією цього плану.

Теги за темою
війнаКитай
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Держдепі США розповіли деталі розмови Рубіо з Лавровим
Европейская правда
2025-05-17T15:57:53Z
Трамп у понеділок збирається телефонувати Путіну, а після того – Зеленському
Европейская правда
2025-05-17T15:57:03Z
Наймасштабніший в історії: у ЄС розкрили деталі нового пакета санкцій проти Росії
FaceNews
2025-05-17T15:03:24Z
Нові погрози Кремля: Медведєв розповів, що буде у випадку невдалих переговорів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T14:45:29Z
В МЗС РФ заявили, що Лавров поговорив з Рубіо про перемовини у Стамбулі
Европейская правда
2025-05-17T14:30:47Z
«Путін не хоче миру». Сибіга пояснив, навіщо РФ бере участь в переговорах
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T14:24:52Z
«Нейтральна» ковзанярка з Росії лайкала пости на підтримку війни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T14:03:38Z
Глава МЗС Британії відреагував на удар окупантів по автобусу на Сумщині
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T13:49:39Z
Макрон переконаний, що Трамп "відреагує на цинізм Путіна"
Европейская правда
2025-05-17T13:15:20Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Шведський гурт KAJ: що відомо про фаворитів «Євробачення-2025»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T16:12:12Z
Фінал Євробачення-2025: де дивитися та як голосувати
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T12:57:08Z
«Культурні сили» з'явилися на червоній доріжці Каннського фестивалю
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T12:42:42Z
Букмекери перед фіналом оновили ставки на «Євробачення-2025»: на якому місці Україна
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T12:09:16Z
Грандфінал Євробачення 2025 - вже сьогодні: де і коли дивитися онлайн-трансляцію українською
VGorode
2025-05-17T09:33:44Z
MELOVIN – "тормоз чи на газ" - НОВИНКА чарту FM-TV цього тижня.
FM-TV
2025-05-17T08:45:49Z
Відомий актор-воїн розповів про останню зустріч із загиблим телеведучим Максимом Неліпою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T08:45:38Z
Фінал Євробачення: 6 із 26 учасників працюють на користь країни-агресора
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:39:33Z
Стало відомо, чи поїде Зеленський на інавгурацію Папи Римського
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T15:51:23Z
Одній із категорій військовозобов’язаних залишилось 20 днів для проходження ВЛК
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T13:57:28Z
«Голос епохи» Святослав Вакарчук. Йому пощастило, як біблійному Іоні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T13:30:15Z
Скандал у столиці: компанія відреагувала на заяву про небезпечну рибу зі ртуттю
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T10:33:32Z
ЗСУ показали українську зброю, яка вогняною кулею спалює ворога
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T09:09:23Z
Чим замінити слова «донат» і «донатити»? 10 запитань до мовознавиці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T08:00:29Z
У Литві різко зросла кількість повітряних куль із контрабандою із Білорусі
Европейская правда
2025-05-17T06:58:58Z
Греція подала до суду через дрон-шоу Adidas біля Акрополя
Европейская правда
2025-05-17T06:28:52Z
Мав винятковий хист до малювання, мріяв про власну сім’ю. Згадаймо Михайла Головатого
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T06:00:57Z
У Києві - спалах «хвороби Боткіна»: симптоми і способи захисту інфекції
VGorode
2025-05-16T21:48:34Z
Чи можна їсти рибу щодня: медики дали остаточну відповідь
TSN
2025-05-16T19:22:47Z
Простий лайфгак, як знайти кліща у тварини за допомогою iPhone
ТСН
2025-05-16T19:22:21Z
Фонд Андрія Матюхи підтримав хірургів «Охматдиту»: операції з новою системою
ТСН
2025-05-16T19:21:48Z
Лікування алкоголізму: шлях до тверезого життя
ТСН
2025-05-16T19:21:28Z
Спалах гепатиту А у Києві. Кількість хворих зросла, пересувна лабораторія продовжить роботу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T13:06:59Z
Як вилікувати яблуню від чорного раку: на що звернути увагу, яка профілактика можлива
ТСН
2025-05-15T14:41:23Z
Один із найпопулярніших продуктів допоможе прожити до 100 років
TSN
2025-05-15T14:40:32Z
Спадний Місяць від 13 травня до 26 травня 2025 року: що варто зробити
ТСН
2025-05-15T14:39:07Z
Вбили розробника ракетного комплексу "Іскандер": його зіштовхнули зі сходів
FaceNews
2025-05-17T15:15:28Z
У Фінляндії зіткнулися і розбились два цивільних гелікоптери з 5 людьми на борту
Европейская правда
2025-05-17T14:51:35Z
У Росії загинув один із творців ракети «Іскандер» – його вбив сантехнік
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T11:03:01Z
Закарпатець намагався перетнути кордон на незвичному транспорті
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T10:00:59Z
Росіяни вбили сімʼю ударом по рейсовому автобусу на Сумщині – Зеленський
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T09:24:31Z
Рятувальники дістали тіла пасажирів знищеного дроном автобуса на Сумщині
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T08:24:26Z
Удар дрона по автобусу на Сумщині: що відомо про постраждалих
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:03:22Z
З'явились жахливі кадри з Сумщини: ворог обстріляв рейсовий автобус, є жертви
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T04:48:11Z
Росія вдарила по громадському транспорті на Сумщині: є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T04:06:10Z
Нова підземна школа в Харкові обійдеться в понад 135 млн грн
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T12:21:41Z
На Черкащині за наявності великого джерела зрошення є проблеми з водопостачанням
AgroPortal
2025-05-17T10:30:54Z
Мешканець Дніпра влаштував автоцвинтар серед багатоповерхівок
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T08:09:54Z
Дрони СБУ вразили склади боєприпасів 126-ї бригади берегової оборони РФ у Криму
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:48:29Z
Росія готується до захоплення островів на Дніпрі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:30:12Z
Командир християнського підрозділу «Братство» розповів про чудо на війні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:12:08Z
Карта бойових дій в Україні станом на 18 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:03:11Z
Втрати ворога станом на 18 травня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T06:54:20Z
Продовольчі ярмарки у Києві 17-18 травня: де можна купити свіжі овочі та фрукти
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T04:09:33Z
Прифронтовий Кривий Ріг повертається до «Великого будівництва»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T15:30:10Z
Українці заборгували за воду понад 9 млрд грн
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T13:21:43Z
Британський виробник цукру отримав королівську відзнаку
AgroPortal
2025-05-17T13:00:00Z
У США пташиний грип дістався ферм ВРХ у гірських районах
AgroPortal
2025-05-17T12:30:10Z
VITAGRO тестує нові гібриди цукрового буряку
AgroPortal
2025-05-17T11:30:19Z
Виробник соусів Heinz модернізується на $3 млрд
AgroPortal
2025-05-17T09:00:34Z
Промислове поголів'я кролів зросло на 30%
AgroPortal
2025-05-17T08:30:56Z
В Україні буде створений перший завод з виробництва соєвого білкового концентрату
Agravery
2025-05-17T08:12:45Z
Картоплярі у Європі очікують дощів і раннього врожаю
AgroPortal
2025-05-17T06:30:12Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
В Україні почали випускати зубну пасту зі смаком борщу
AgroPortal
2025-05-17T07:30:18Z
Ці знаки зодіаку практично ніколи не дотримуються своїх обіцянок: на них не варто покладатися
TSN
2025-05-16T19:22:47Z
Насмажите втричі більше без додавання рису чи картоплі: рецепт пухких котлет від досвідчених кулінарів
TSN
2025-05-16T19:22:36Z
Яку помилку роблять у травні, і огірки виростають гіркими
ТСН
2025-05-16T19:22:23Z
Цей кущ у жодному разі не можна садити біля дому, і ось чому
ТСН
2025-05-16T19:21:36Z
Чим очистити сильний наліт на унітазі: залийте цей натуральний засіб на ніч — забудете про проблему
ТСН
2025-05-16T19:21:25Z
Яблунева плодожерка: коли та чим обробляти дерева, щоб захистити врожай
TSN
2025-05-16T19:20:59Z
Як зробити так, щоб паста не злипалася під час варіння: прості трюки — і ваше ставлення до спагеті ніколи не буде колишнім
ТСН
2025-05-16T19:20:58Z
Названо ідеальний колір для фарбування волосся: сивини не буде видно навіть під мікроскопом
TSN
2025-05-16T19:20:45Z
Яке громадянство має ексфутболіст Анатолій Тимощук: що кажуть російські реєстри про нового «клієнта» СБУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T15:00:16Z
Чемпіонський парад «Барселони» зібрав більше 600 тисяч учасників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T09:48:59Z
ЗМІ назвали головну трансферну ціль «Реала»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:24:06Z
Від легенди футболу до пособника окупантів. Шлях Анатолія Тимощука
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T05:00:37Z
Допомагав окупантам: екскапітан збірної Тимощук отримав підозру за пособництво РФ
ТСН
2025-05-16T19:21:42Z
Федерація дзюдо допустила білорусів до участі у турнірах під державною символікою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T18:39:10Z
П'ятиразовий олімпійський чемпіон зізнався у наркозалежності
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T15:42:44Z
У Києві пройде зустріч гравців збірної України з футболу з вболівальниками
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T15:12:30Z
Очолював «Союз дагестанців». ЗСУ знищили 54-річного російського тренера з боксу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T13:39:22Z
На Марсі вперше побачили полярне сяйво неозброєним оком: у чому унікальність відкриття NASA
ТСН
2025-05-16T19:24:40Z
Які магнітні бурі очікуються 16 травня та як з ними впоратися
TSN
2025-05-16T19:23:14Z
Сусідня до Чумацького шляху галактика розривається на частини: нові відкриття астрономів
TSN
2025-05-16T19:20:30Z
На Марсі вперше зафіксовано полярне сяйво
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T07:00:41Z
Три країни Європи можуть обмежити доступ до соцмереж
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T06:15:39Z
Повний гайд розʼємами сучасних телевізорів: що означають кольори USB та інші відмітки
Корреспондент
2025-05-16T06:03:42Z
Прогноз магнітних бур на 16-18 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T04:36:02Z
Жінка відвела пса до грумера — результат вразив усіх
ТСН
2025-05-15T18:18:55Z
У Росії стався масштабний збій у роботі інтернету
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T17:12:47Z