MY.UAНовини
Кліматично стійкий розвиток — що це й чи на часі в Україні?
Кліматично стійкий розвиток — що це й чи на часі в Україні?

Кліматично стійкий розвиток — що це й чи на часі в Україні?

Кліматично стійкий розвиток — що це й чи на часі в Україні?

Про зміну клімату у світі почали говорити дедалі більше, й цьому посприяло спекотне минуле літо, коли більш як тисяча паломників померли просто на вулицях Мекки, а також нещодавні катастрофічні зливи й паводки в центральній Європі. На початку жовтня для України певною несподіванкою, з якою довелося рахуватися на найвищому рівні, стало те, що президент США Байден відклав поїздку до Анголи та Німеччини (де мала відбутися надважлива для України зустріч у форматі «Рамштайн») через ураган Мілтон, який швидко поглибився й мав вийти на узбережжя Флориди менш як за два тижні після іншого руйнівного урагану — Хелен, що спричинив понад 250 смертей і близько 100 зниклих, а його збитки оцінюються в майже 40 мільярдів доларів. Так інтенсифікація екстремальних явищ погоди як один із численних проявів зміни клімату зрештою вплинула на політичні процеси в усьому світі й в Україні зокрема.

Найбільш знаною й авторитетною організацією, яка аналізує наукові здобутки в тематиці зміни клімату, є Міжурядова група експертів зі зміни клімату (МГЕЗК), яку 1988 року заснували дві інституції ООН: Всесвітня метеорологічна організація (ВМО) та Всесвітня програма охорони довкілля (ЮНЕП, UNEP — United Nation Environmental Program) на запит урядів країн, які хотіли знати, до чого бути готовими і як запобігти значному впливу на кліматичну систему. В останньому, вже шостому узагальнюючому звіті МГЕЗК із оцінки зміни клімату, який вийшов 2023 року, чітко зазначено: «Вікно можливостей для кліматично стійкого розвитку швидко зачиняється» (див. рис. 1).

Що ж таке «кліматично стійкий розвиток»?

Згідно зі словником МГЕЗК, стійкість (resilience) — це «здатність соціальних, економічних та екологічних систем упоратися з небезпечною подією, тенденцією чи втручанням, реагуючи або реорганізуючись у такий спосіб, аби зберегти свої основні функції, ідентичність і структуру, зберігаючи водночас здатність до адаптації, навчання та перетворення». Загалом що таке стійкість, українці демонструють світу наочно, протистоячи російській агресії й виявляючи здатність до розвитку навіть в умовах війни.

Яким є визначення «стійкості» в кліматичному сенсі? Очевидно, що це більш сфокусоване поняття, а саме, згідно з тим самим словником, «процес упровадження заходів зі зменшення викидів парникових газів і адаптації для підтримки сталого розвитку для всіх». У цьому контексті варто згадати про 17 цілей сталого розвитку (ЦСР), ухвалених на саміті ООН як дороговказ із 2016 до 2030 року. Ціль 13 має назву «Кліматичні дії», у більш розширеному варіанті — «Вживання невідкладних заходів для боротьби зі зміною клімату та її наслідками», тобто саме на терміновості таких дій наголошується так само, як і у звіті МГЕЗК (на рис. 1 — «…швидко зачиняється»). На жаль, досягнення ЦСР після більш як половини відведеного на це часу опинилося під загрозою, оскільки саме в цей період людство постало перед глобальними викликами, яких, можливо, й очікували найдалекоглядніші індивіди, але до яких точно не були підготовлені країни та їхнє керівництво. Йдеться про пандемію ковіду, а згодом і тотальний виклик глобальній безпеці через збройні конфлікти й нездатність наявних інституцій їм запобігти чи врегулювати їх.

Звісно, ці виклики лише відволікали й далі відволікають ресурси від вирішення й досягнення ЦСР. Якщо повернутися до рис. 1, то такі події там позначені блискавками й названі «шок, який порушує розвиток», і це порушення то більше, що далі від кліматично стійкого шляху, тобто від зеленого до червоного кольору ліній. Шокові події можуть бути різними й мати як природний характер (ураган, землетрус, виверження вулкана, цунамі тощо), так і бути спричиненими безпосередньо людиною (війна, аварія на кшталт Чорнобильської катастрофи, пандемія та ін.). Водночас певні природні шокові події також інтенсифікуються через вплив людини (див. рис. 2 TS.2 з ризиками).

Зокрема в контексті зміни клімату це екстремальні погодні явища (дощові паводки, періоди спеки, град великого розміру, тропічні й позатропічні циклони тощо) або чинники кліматичного впливу, що розвиваються поволі, як-от підвищення рівня Світового океану, танення льодовиків в Антарктиці та високих горах і морської криги в полярних регіонах.

А чи помічають зміну клімату в Україні?

Нещодавні соціологічні опитування мешканців України, проведені навесні 2024 року, виявили, що зміну клімату майже 90% респондентів сприймають як серйозний і дуже серйозний виклик людству, й лише 7% не вважають її проблемою. Це контрастує з результатами схожого опитування в Україні лише сім років тому, коли на перших слуханнях у парламенті 2018 року тодішній народний депутат Олексій Рябчин озвучив результати соціологічного дослідження: за рік тих, хто вважає зміну клімату проблемою, в Україні вдвічі побільшало, й таких респондентів стало 15%. Тобто 2017 року їх було вдвічі менше. Це колосальний прогрес для країни, яка перебуває в стані війни понад 10 років.

Попри такі результати сприйняття проблеми українці, на жаль, не завжди розуміють причину швидкої зміни клімату. Все ще можна почути скепсис щодо причетності та першочерговості впливу господарської діяльності людства на кліматичну систему навіть у таких середовищах, де точно є люди з вищою освітою й на керівних посадах. Напевно, пояснення цьому треба шукати в деяких психологічних особливостях сприйняття шокових подій. Перша реакція — справді шок і заперечення (цього не може бути, це не я). Потім гнів і злість (здебільшого на науковців чи політиків: «Чого ви нас не попередили?», «Ви нічого не знаєте»), торг (пошук «альтернативних теорій» або пояснень і «чарівних пігулок»). Після цього може навіть настати депресія (все марно, ми вже проминули точку неповернення). Й лише потім приходить усвідомлення: якщо людство є причиною, то все ж таки досі можна застосувати важелі впливу для вирішення проблеми. Загалом один із висновків останнього звіту МГЕЗК — саме про те, що однією з основних причин занадто повільної реакції на проблему є небажання людства змінювати спосіб життя. Освіта, просвіта й адресна комунікація також можуть значно прискорити усвідомлення, а пізніше й стимулювати ресурси як для адаптації до зміни клімату, так і для зменшення викидів парникових газів, зокрема через «зелену» трансформацію в енергетичному секторі чи природоорієнтовані підходи в сільському господарстві тощо.

«Зелене відновлення України»

Про «зелене відновлення України» розмови почалися буквально з перших місяців повномасштабного вторгнення Росії. Водночас слова мають значення, оскільки для всіх є очевидним, що потрібно саме відновлювати країну, тобто будувати по-новому й краще, а не «відбудовувати як було». З одного боку, розбомблена інфраструктура теплової генерації створює проблему із забезпеченням тепловою та електричною енергією, особливо взимку. А з іншого — ТЕС в Україні були застарілими, більшість працювала на вугіллі, що впливало на викиди парникових газів, знижувало якість повітря й посилювало зміну клімату, ба більше — ставило нас в один ряд із такими країнами, як Росія, а це зовсім не відповідає цілям ЄС стосовно досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року й, відповідно, прагненню громадян України вступити до ЄС.

У публікації The New York Times внаслідок аналізу майже 111 тисяч супутникових знімків сотень поселень по всій Україні до та після початку повномасштабного вторгнення Росії виявлено більш як 210 тисяч зруйнованих будівель до грудня 2023 року. На жаль, ми знаємо, що 2024 року зруйновано ще більше. Боляче дивитися на розбомблені будинки й стерті на порох міста. Більшість із них — усе ще в зоні активних бойових дій, де про відбудову не може бути й мови до нашої Перемоги та закінчення війни.

Але Україна живе далі та потребує нового житла й, можливо, нових поселень для вимушених внутрішньо переміщених осіб зокрема. Тому в України з’явився шанс стати передовим майданчиком для всього світу з тестування нових технологій та інновацій саме в будівельній та інших суміжних сферах, зокрема розподіленій генерації та акумуляції електроенергії, а зрештою й циркулярній економіці.

Для цього потрібна відповідна освіта інженерів, архітекторів, будівельників, яким має бути зрозуміло, що ці нові будинки потрібно проєктувати й будувати відразу з дотриманням кліматичної нейтральності. І не тільки будинки, а й увесь простір навколо має послаблювати вплив на кліматичну систему через зменшення чи поглинання викидів, а також знижувати ризики екстремальних погодних явищ. Для цього вже розроблено певні стандарти, наприклад, у мешканців має бути доступ до зелених насаджень у вигляді парків чи хоча б скверів не більш як за п’ять хвилин ходьби, також має бути розвинена «блакитна інфраструктура», а саме річки, струмки, канали, озера чи принаймні полив зелених насаджень і розпилювачі води в спекотні дні.

Всеукраїнське соціологічне опитування «Україна майбутнього: ЄС, повоєнна відбудова, екологічні проблеми та енергетична незалежність очима пересічного українця» також підтверджує, що для українців у їхньому баченні майбутнього міст важливими є зручність для задоволення повсякденних потреб мешканців, тобто комфорт (72,4%), якомога зеленіші міста (60,5%) з чистими місцевими водоймами (59,1%), з пунктуальним громадським електротранспортом і добре продуманими його маршрутами (57,4%), з промисловістю без шкідливих викидів і мінімальними відходами (56,8%).

Усі ці запити суспільства відповідають кліматично стійкому розвитку та переходу від реактивного до проактивного реагування на кліматичні ризики, як показано на рис. 2, де запорукою такої трансформації є управління, фінанси, знання та потенціал, технології й умови, за яких процеси трансформації пришвидшуватимуться.

На жаль, каталізатором зеленої трансформації в Україні є війна. Та ми маємо не втратити шанс відновити країну кращою, ніж була.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Дети, погибшие от российского удара по Кривому Рогу 4 апреля: опубликованы подробности
Апостроф
2025-04-05T16:57:55Z
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
"Охранники Надежды Украины": как благотворительный фонд из Ривне попал в центр скандала о переправке уклонистов за границу
Новости Украины
2025-04-05T17:21:49Z
Безвиз подорожает: что нужно знать о новом платном въезде в ЕС для украинцев
Знай
2025-04-05T17:21:34Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
2025-03-31T21:21:45Z
Бои в Курской области: генерал ВСУ рассказал о тактике и угрозах со стороны РФ
TSN
2025-04-01T10:13:34Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Передавал врагу координаты ВСУ: суд наказал военного-предателя
Новости Украины
2025-04-05T09:18:45Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Гороскоп на воскресенье 6 апреля 2025 года
UAToday
2025-04-05T15:30:24Z
ЄС збільшив імпорт чавуну з рф
AgroNews
2025-04-05T16:15:08Z
Знову втрата: на фронті загинув багатократний чемпіон України
Новости Украины
2025-04-05T14:30:21Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
Трогать нельзя! В Запорожье заметили редкого жука, но он очень ядовитый
Telegraf
2025-04-04T15:13:16Z
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
2025-04-02T07:36:58Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
Кривой Рог. РФ лжет о "встрече военных" в ресторане – там был форум и день рождения
Лига
2025-04-05T14:31:33Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
Удар по заводу в Самарской области РФ: OSINT-аналитики опубликовали спутниковые снимки
Апостроф
2025-04-05T17:18:55Z
Канадцев предупредили, что пограничники США могут обыскивать их телефоны
Европейская правда
2025-04-05T17:18:54Z
Россияне нанесли ракетный удар по Кривому Рогу
Комсомольская правда
2025-04-05T00:00:15Z
Военные контингенты. Умеров: Обсудили, как воплотить планы после окончания боевых действий
Лига
2025-04-05T15:21:36Z
Что вновь пошло не так: в чем США обвинили Зеленского
Comments UA
2025-04-05T13:03:58Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Актер Ярошенко прокомментировал, почему не вернулся в Украину после выезда за границу с разрешения Минкульта
Комсомольская правда
2025-04-04T16:36:52Z
Вторжение ИИ под NIN: Disney показала трейлер фильма «Трон: Арес»
GameMag
2025-04-05T16:18:25Z
Телеведущий оконфузился с поздравлением певицы Ирины Билык с юбилеем/Константин Грубич сообщил, что почему-то именинница не взяла трубку
Апостроф
2025-04-05T15:18:01Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
"Динамо" обыграло "Рух" в Кубке Украины благодаря соло голу Пихаленка
Telegraf
2025-04-02T16:57:27Z
Спортсмен Кравчук заявил, что женщины должны быть наравне с мужчинами в окопах
Новости Украины
2025-04-05T17:15:25Z
Борнмут Забарного избежал неудачи в игре с Вест Хэмом
Корреспондент
2025-04-05T17:09:22Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
Опетая травмировался, бой перенесен
Корреспондент
2025-04-05T16:00:29Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
Польша хочет получить свой порт в Одессе для экспорта зерна в Африку
Хвиля
2025-04-04T19:54:03Z
После кибератаки "Укрзализныця" оставила пассажиров без билетов: как получить деньги обратно
Знай
2025-04-05T15:06:45Z
Перерасчет пенсии в Днепре в апреле: в ПФУ рассказали, кто получит больше
Политека
2025-04-05T15:01:04Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:30:26Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Увеличить урожай картофеля поможет фольга: как и когда ее использовать
Telegraf
2025-04-05T16:54:42Z
Темная сторона рая: турист показал, как выглядит круизный лайнер ночью
Фокус
2025-04-05T13:57:13Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Космические пасхальные яйца: как покрасить яйца на Пасху и удивить всех
Comments UA
2025-04-05T13:00:14Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
В Кривом Роге снова увеличилось число пострадавших
Корреспондент
2025-04-05T17:25:13Z
Жители пяти российских регионов остались без электроэнергии из-за урагана
Новости Украины
2025-04-05T16:33:48Z
Крыса-сапер установил рекорд по поиску мин: сколько ему удалось обнаружить
Comments UA
2025-04-05T16:24:09Z
Смертельная авария на Львовщине: фото и подробности с места ДТП
Новости Украины
2025-04-05T16:12:57Z
Их убила Россия: появились фото детей, погибших после обстрела Кривого Рога
Telegraf
2025-04-05T15:48:56Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Буданов назвал наиболее безопасный мессенджер
Апостроф
2025-04-05T16:06:34Z
Приготування на парі: переваги, види пароварок та поради з використання
AgroNews
2025-04-05T15:22:13Z
Озвучено оновлені ціни на молочні продукти в Україні
AgroNews
2025-04-05T15:07:39Z
"Половина трафика просто исчезает": абонент Iifecell возмущен условиями тарифа
Telegraf
2025-04-05T14:33:02Z
Игроки массово предзаказывают новую консоль Nintendo Switch 2 — первые места по всей Европе
GameMag
2025-04-05T14:03:24Z
На Одещині судитимуть чоловіка за незаконний продаж підакцизних товарів
AgroNews
2025-04-05T13:24:32Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Культовый грузовик Chevrolet 1935 года удалось запустить "пинком": ржавчина на скорость не влияет
Знай
2025-04-05T14:51:04Z
Nissan прекращает прием заказов на мексиканские Infiniti в США из-за пошлин
Корреспондент
2025-04-04T17:24:15Z
У монстра теперь два "сердца": легендарную Honda превратили в мощный спорткар
Знай
2025-04-04T12:51:49Z
Продажи автомобилей Tesla в мире резко упали из-за одиозной политики Илона Маска
Известия Киев
2025-04-04T10:30:07Z
Формула-1: где смотреть трансляции гонок в Украине сезона-2025
Факти ICTV
2025-04-04T09:55:54Z
Семейный люкс: тест-драйв нового кроссовера Volvo XC90
Фокус
2025-04-04T09:00:41Z
Hyundai презентовала туалет на колесах: главное - успеть добежать, а еще можно смотреть в окошко
Знай
2025-04-04T02:51:05Z
Составили рейтинг самых ненадежных авто
Gazeta UA
2025-04-04T01:48:06Z
Нужно ли мыть мандарины? Разбираемся в вопросе раз и навсегда, ответ может удивить
Знай
2025-04-05T13:51:07Z
Можно ли похудеть без тренировок - объяснение звездного тренера
Gazeta UA
2025-04-05T12:30:23Z
Почему надо пить воду при высокой температуре
UAToday
2025-04-05T12:03:42Z
Что будет, если есть по 100 грамм кабачковой икры регулярно: польза продукта и кому запрещено употреблять
Знай
2025-04-05T10:51:39Z
В Украине начал существенно снижаться уровень заболеваемости гриппом и простудой
Известия Киев
2025-04-05T09:31:38Z
Как похудеть без ежедневного подсчета калорий: исследователи нашли эффективный метод
UAToday
2025-04-05T09:00:05Z
Почта вместо аптеки? Минздрав обещает доступ к лекарствам, но насчет логистики компании сомневаются
Фокус
2025-04-05T06:30:05Z
Что произойдет с вашим телом, если пить сок на ночь
Comments UA
2025-04-05T05:30:09Z
"Доставка в ТЦК еще быстрее...": эксперт ответил, что грозит школам, больницам и медцентрам в Украине
Знай
2025-04-05T02:30:19Z