MY.UAНовини
Мрії про науку. Як українські підлітки писали нашим полярникам
Мрії про науку. Як українські підлітки писали нашим полярникам

Мрії про науку. Як українські підлітки писали нашим полярникам

Мрії про науку. Як українські підлітки писали нашим полярникам

Коли ви були підлітком, що б відчули, якби вам випала нагода написати людям, які є суперпрофі в тому, чим ви захоплюєтесь? І не просто написати, а набратися сміливості й запропонувати власні ідеї? Науковці Національного антарктичного наукового центру України (НАНЦ) запитали підлітків, як вони уявляють майбутнє Антарктиди та нашої антарктичної станції «Академік Вернадський» 2096 року. Й не просто запитали, а оголосили конкурс «Вернадський-2096». Чому саме 2096-го? Тому що цього року виповниться рівно 100 років відтоді, як Велика Британія передала Україні свою антарктичну станцію «Фарадей», нині — «Академік Вернадський».

За умовами конкурсу, в ньому могли взяти участь підлітки віком 12–18 років. Вони мали розповісти, як у майбутньому зміниться станція та сама Антарктида, які дослідження тут проводитимуть і які проблеми потрібно буде вирішувати. Тобто щоб узяти участь у конкурсі, потрібно було провести справжню наукову розвідку.

На конкурс подалося 29 підлітків із усієї України. Мало? З одного боку, так. А з іншого — багато. Адже дізнатися про конкурс можна було лише зі сторінки НАНЦ у соцмережах, і це означає, що конкурсантами стали ті, чиї вчителі чи батьки підписані на сторінку полярників, цікавляться наукою й привчають до цього дітей.

У конкурсі взяли участь діти з різних регіонів, але лідером тут є Чернігівська область, звідки надіслали аж 11 робіт. Честь і хвала тій учительці, яка так надихнула своїх учнів. Також помітно, що чимало конкурсантів навчаються в науково-природничих ліцеях. І це ще раз доводить, наскільки важлива профілізація. Дуже круто, що в деяких конкурсних роботах були посилання на науково-популярні блоги з природничих наук. Тих самих наук, із якими в школярів зазвичай великі проблеми (подивіться на результати PISA, ЗНО та НМТ, а також вступної кампанії).

Цей конкурс захоплених наукою підлітків зламав й інші стереотипи. В усіх освітніх дослідженнях і моніторингах діти з міст завжди дають фору сільським учням. А на конкурсі роботи дітей із села нічим не відрізнялися від робіт киян чи львів’ян, а переможницею стала дівчинка із села Конятин Чернігівської області — Діана Горбач. Друге місце — в Євгена Братиці з Борисполя Київської області, третє — в Тимофія Хобти з міста Городок Хмельницької області. Приз глядацьких симпатій і справжній шеврон полярної експедиції отримала одна з наймолодших учасниць конкурсу — Поліна Вовкула із села Софіївська Борщагівка Київської області.

Кожна конкурсна робота була по-своєму цікавою. Хтось робив презентацію з ілюстраціями ШІ. Хтось писав фантастичне оповідання. Хтось знімав відео. А головне — вони надіслали свої роботи науковцям і дуже тішилися тим, що кумири побачать їх, прочитають листи. Саме з таких речей і треба починати популяризацію науки. Й за це — окремий респект нашому антарктичному центру.

Мені запам’яталося відеозвернення 16-річної Вероніки Діброви, яка спочатку дуже ґрунтовно й по-дорослому виклала свої ідеї про майбутнє Антарктиди та станції «Академік Вернадський», а потім раптом відклала теку з доповіддю та показала на камеру сердечко. І сказала: «Я б хотіла звернутися до співробітників станції «Вернадський». Ви надзвичайно круті люди. Працювати в таких складних умовах, та ще й коли у тебе в країні війна, — це дуже стресово. Ви неймовірно хоробрі. Незважаючи на такі умови, наука в моїй країні продовжує розвиватися». А Марійка Поліщук дописала наприкінці свого фантастичного есе: «Бережіть себе».

У багатьох конкурсних роботах українські науковці — це ледь не кіборги, найкрутіші й найкращі люди на планеті. Й нехай в очах 29 підлітків, а не всього суспільства, та це обнадіює. Так, у майбутньому наші науковці спускаються в підземні озера для унікальних досліджень (робота Євгена Братиці), рятують людство від нових вірусів і бактерій за допомогою суперкрутого антибіотика (Діана Горбач). І навіть створюють спілку «Повернемо життя Землі» для вирішення екологічних проблем людства (Домініка Старченко), до якої потім приєднаються колеги з інших країн. А за дослідження магнітних явищ на станції «Академік Вернадський» українці отримають у майбутньому Нобелівську премію з фізики. «Розвиток іде, й Україна має чудові результати! Майбутнє за нами!» — написала у своїй конкурсній роботі Домініка Старченко. До речі, в усіх роботах звучить безкінечна віра в майбутнє та Україну.

Та війна, на жаль, однаково прокрадається у мрії наших дітей. Ось уривок із фантастичного конкурсного есе Євгена Братиці: «До нашої сучасної станції з крутим обладнанням рухався старезний крейсер зі знайомим остогидлим триколором. У радіо пролунав вигук: «Прєдлагаю здаться! В пратівнам случяє па вам будєт нанєсьон удар! Как понялі мєня?». Говорили ті, кому ні закон, ні договір не писані». Але читачі можуть не хвилюватися — за сюжетом оповідання українська наукова станція не лише вистояла, а й відповіла пошарпаному крейсеру сучасним вольфрамовим снарядом, який безшумно вихопився з магнітної колії та «послав крейсер разом з екіпажем на корм рибам». «Тепер, дай Бог, після розчистки дна від уламків, на станції «Академік Вернадський» у 2096 році можна жити спокійно…», — підсумовує юний автор.

Майже всі конкурсанти пишуть про те, що в майбутньому всі народи мають жити й співпрацювати в мирі, й тільки так людство зможе уникнути глобальних проблем. В Антарктиді будуть сучасні міжнародні лабораторії та коворкінги. «Антарктида зберігатиме свій статус континенту миру і безпеки, демонструючи, що навіть у найбільш віддалених місцях людство може знайти спільну мову і працювати на благо всієї планети», — пише Анна Руденко з Чернігова, міста, яке нещадно обстрілює ворог.

Конкурсанти надіслали багато наукових і технологічних ідей: про машини-швидкоходи та високотехнологічні всюдиходи, летючі лабораторії, диво-роботів та будинки з прозорими дахами. Не забули й про зміни клімату. Адже Антарктида — природний охолоджувач планети, і якщо через глобальне потепління сніги розтануть, це призведе до проблем для людства. Та Михайло Бабич знає, як із цим упоратися. Він пропонує виробляти просто на місці штучний лід. А електроенергію для цього отримувати з великої сферичної лінзи, наповненої водою. Так Антарктида перетвориться на всепланетний холодильник і не постраждає від потепління.

Аня Руденко й Віка Тишенко пропонують створити в Антарктиді кліматичні куполи, під якими підтримуватиметься комфортний для людей і тварин мікроклімат.

Віка вважає, що цілком реально побудувати підводні міста, розташовані під товщею льоду. Там люди зможуть жити й працювати. «Ці міста використовуватимуть геотермальну енергію для обігріву та освітлення, а також матимуть власні ферми для вирощування їжі», — мріє Віка.

Діана Горбач хоче зробити в Антарктиді 3D-заповідник, де за допомогою 3D-принтерів можна буде відтворити види рослин і тварин, що зникають.

Поліна Вовкула турбується, щоб тварини не постраждали від змін клімату й від людей (особливо якщо в Антарктиді буде багато туристів). Тому Поля вважає, що в майбутньому виникне нова професія — перекладач із мови тварин. Ця людина за допомогою особливого пристрою зможе розуміти почуття тварин і те, чи вони в безпеці.

До речі, про пристрої. Станіслав Лисенко пропонує, щоб наукове обладнання ремонтували просто в Антарктиді, а для цього на 3D-принтерах можна друкувати деталі та запчастини. А Віка Тишенко вважає, що в Антарктиді потрібно створити космічні ліфти, які доправлятимуть людей та вантажі на орбіту Землі. «Це значно спрощує космічні подорожі та робить їх доступнішими», — пояснює дівчина.

Можливо, зараз усі ці ідеї схожі на казку, та людство знає чимало прикладів, коли відкриття й технологічні винаходи, описані фантастами, ставали реальністю.

Ці конкурсні роботи проймають до мурах. З одного боку, неймовірно тішить, що в нас є такі діти, є ідеї, є майбутнє. З іншого — не хочу думати, скільки з них вирішать стати науковцями й залишаться в країні, коли виростуть. Та все ж таки хочу залишатися оптимістом.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Путин сделал заявление о "мирном завершении" войны в Украине
TSN
2024-10-18T18:39:28Z
Путин будет в шоке: такого он от своих военных точно не ожидал
Comments UA
2024-10-13T06:03:26Z
"Об этом все помалкивают", - Жданов – о тревожном звоночке, от которого зависит дальнейший ход войны
Новости Украины
2024-10-14T20:18:23Z
Президент Сербии назвал Россию братской страной и поблагодарил Путина
Апостроф
2024-10-20T19:51:15Z
В Пентагоне прокомментировали вероятную отправку войск КНДР в Украину
Хвиля
2024-10-20T22:03:48Z
Трамп скатился на "половые" темы: Financial Times усомнился в ментальном здоровье кандидата в президенты США
Новости Украины
2024-10-20T20:30:12Z
Венгрия озвучила, почему боится членства Украины в НАТО
Comments UA
2024-10-09T18:39:21Z
В Сухопутных войсках ВСУ объяснили, почему Ляшко стал комбатом
Комсомольская правда
2024-10-15T12:27:03Z
"Должны протрезветь": в Кремле отреагировали на "план победы" Зеленского
Фокус
2024-10-16T11:48:17Z
Неодетая мать отец-алкаш: в сети появились фото сватов Королевой и Тарзана
GlavRed
2024-10-11T16:37:40Z
Где сейчас и чем занимается во время войны "Тамбовский волк" из "Квартала" Валерий Жидков/Что известно о творческой и личной жизни юмориста
Апостроф
2024-10-10T10:48:12Z
10 самых красивых мужчин мира по версии пластических хирургов
Marie Claire
2024-10-19T11:00:38Z
Затяните корсет: почему Карл Лагерфельд ненавидел свое тело и унижал полных женщин и низких мужчин
Marie Claire
2024-10-20T17:33:35Z
"Мы не хуже Польши": звезда "МастерШефа" Эктор Хименес-Браво назвал главный плюс Украины
Знай
2024-10-20T19:51:50Z
Paramount готовится показать трейлер фильма "Миссия невыполнима 8" — премьера уже скоро
GameMag
2024-10-20T17:02:26Z
"Я еще жив": Иван Дорн, который выехал из Украины, решил напомнить о себе/Певец вышел на связь в день своего 36-летия
Апостроф
2024-10-17T11:57:42Z
Аль Пачино пережил клиническую смерть: он рассказал, что видел по ту сторону
Comments UA
2024-10-07T10:51:49Z
"Мой ангел": девушка Лиама Пейна эмоционально прокомментировала его смерть
Фокус
2024-10-19T15:29:00Z
Какие доплаты получат пенсионеры в 2025 году
Знай
2024-10-20T18:36:01Z
"Только чудо может спасти": генерал предсказывает катастрофу на фронте
Comments UA
2024-10-08T21:18:32Z
Во Львове на Лычаковском кладбище вандалы повредили более 20 могил защитников, волонтеров и политзаключенных
ZN UA
2024-10-20T18:43:46Z
Украинка пыталась сделать клизму 6-месячной крошке термометром, хирурги не поверили своим глазам
Знай
2024-10-11T20:30:09Z
Украина создала беспилотника-охотника за дронами "Shahed": что о нем известно
Comments UA
2024-10-20T21:54:57Z
Британия протестировала лазер для защиты самолетов от ракет
UAToday
2024-10-20T21:18:55Z
Стало известно, каким образом в Украине хотят до конца года мобилизовать 200 тысяч человек
Comments UA
2024-10-13T04:42:34Z
Украинцев начнут вызывать в суд: будут выбирать вслепую, за неявку – непосильные штрафы
Знай
2024-10-09T18:21:37Z
Почему провалилась украинская оборона на Курщине: главные причины
Comments UA
2024-10-11T18:24:19Z
Киевщину ждут массовые отключения электроэнергии: где не будет света по 10-11 часов
Хвиля
2024-10-20T18:15:42Z
Россияне массово сдаются в плен: военный назвал причину
Comments UA
2024-10-15T12:27:57Z
"Это караул", — предатель Царев подсчитал, сколько времени понадобится армии РФ на захват Донбасса. ВИДЕО
Новости Украины
2024-10-09T18:54:17Z
Работал на врага: в Николаеве задержан информатор, который наводил ракеты на город
Comments UA
2024-10-15T12:40:21Z
Лунный гороскоп на 21 октября, понедельник
Marie Claire
2024-10-20T21:06:37Z
Количество пострадавших в результате атаки на Харьков выросло
Корреспондент
2024-10-20T20:54:50Z
Синегубов: На Купянском направлении расширяется зона активных боевых действий
ZN UA
2024-10-17T21:31:57Z
"Все в русском стиле": в ВСУ рассказали, как ВС РФ брали и не взяли Каменское на Запорожье
Фокус
2024-10-08T18:45:52Z
В Киеве на Осокорках после реконструкции откроется современная амбулатория
Апостроф
2024-10-15T15:03:23Z
Минус 30 грн в чеке: супермаркеты резко снизили цены на селедку, скумбрию и карпа
Знай
2024-10-11T20:12:50Z
Такого дна в РФ еще не было: с чем смирились российские власти
Comments UA
2024-10-15T12:26:05Z
Цены заоблачные: почему зимой картофель подорожает до 55 грн за килограмм
Comments UA
2024-10-08T16:27:57Z
Неприятный сюрприз от "Ощадбанка": как не попасть в ловушку
Знай
2024-10-13T03:06:18Z
Отмывание денег через интернет: ПриватБанк оставляет клиентов без защиты
Знай
2024-10-20T20:51:09Z
"Нафтогаз" показал, что делать при ошибочной оплате за газ: как вернуть деньги
Знай
2024-10-20T20:12:22Z
Когда начнется отопительный сезон осенью 2024: известны сроки и тарифы
Фокус
2024-10-10T13:12:17Z
Владелец Каховской ГЭС отказался от иска к России: в "Укргидроэнерго" объяснили причину
Фокус
2024-10-15T18:27:28Z
Россияне атаковали энергообъекты в трех областях
Корреспондент
2024-10-10T08:55:20Z
Сезон простуд: 7 напитков, которые повысят иммунитет этой осенью
Фокус
2024-10-15T12:30:49Z
Что вызывает "мушки" перед глазами: возрастные изменения или серьезная опасность
Знай
2024-10-13T17:21:25Z
В каком возрасте стоит бросить курить: отказ от вредной привычки поможет прожить намного дольше
Фокус
2024-10-10T12:57:30Z
Медики бьют тревогу из-за детей: на что обратить внимание
Знай
2024-10-10T20:51:32Z
Как снизить вред жареного мяса: доктор Комаровский раскрыл элементарные способы
Политека
2024-10-20T20:30:57Z
Ускорит выздоровление и облегчит хирургам работу: изобретен новый предоперационный тест для детей
Фокус
2024-10-20T19:57:13Z
«Делайте это каждый день»: врач выбрал лучшее упражнение, которое продлевает жизнь
Marie Claire
2024-10-12T03:00:53Z
Точнейший и доступный МРТ: ученые создали уникальный метод сканирования мозга с помощью ИИ
Фокус
2024-10-20T19:36:43Z
Хватит пяти минут: врач рассказал, как победить бессонницу и увидеть хорошие сны. ВИДЕО
Новости Украины
2024-10-20T19:36:08Z
Украинского военного поймали на "горячем": теперь ему грозит тюрьма
Политека
2024-10-15T18:03:11Z
В Карпатах медведь растерзал мужчину во время попытки пересечь границу
Comments UA
2024-10-17T10:54:48Z
Под Киевом произошел взрыв в многоэтажке
Корреспондент
2024-10-10T11:48:33Z
В Хмельницкой области раздаются взрывы
TSN
2024-10-19T09:33:48Z
В Одессе раздался взрыв
Корреспондент
2024-10-20T21:48:31Z
Россия снова ударила по Харькову КАБами – десять пострадавших, среди них ребенок
ZN UA
2024-10-20T21:43:38Z
СМИ: В РФ дроны атаковали завод взрывчатых веществ
Корреспондент
2024-10-20T16:03:17Z
Под Кривым Рогом произошло землетрясение магнитудой 3,3 балла: подробности
Фокус
2024-10-08T22:06:27Z
На Прикарпатье медведица напала на лесника
Апостроф
2024-10-10T11:00:26Z
Удивительно свежий и вкусный: рецепт восточного салата из красной капусты
Фокус
2024-10-10T19:21:56Z
Вяленые томаты в духовке: простой рецепт от звезды "Мастер Шеф"
Политека
2024-10-17T04:01:57Z
Как правильно хранить чеснок на зиму, чтобы он остался свежим: полезные советы
Политека
2024-10-12T14:42:11Z
Собаки, которые могут неприятно удивить: породы с проблемными характеристиками
Comments UA
2024-10-20T21:57:33Z
Простой рецепт булочек для бургеров от звезды "Мастер Шеф": лучше магазинных
Политека
2024-10-20T20:01:04Z
Вечные транжиры: 6 знаков Зодиака, которые не умеют обращаться с деньгами
Marie Claire
2024-10-20T16:01:56Z
Засоры исчезнут в считанные минуты: как безопасно прочистить трубы в ванной
Знай
2024-10-20T15:51:59Z
6 ошибок, которые нельзя совершать, если вы стали жертвой гостинга
Marie Claire
2024-10-20T15:12:10Z
8 строгих правил королевских туров для Виндзоров
Marie Claire
2024-10-20T13:45:35Z
Кличко "культурно послал" за вопрос о бывшей невесте: что не так с Панеттьери
Новости Украины
2024-10-15T16:54:02Z
Звезду мирового футбола Мбаппе обвинили в изнасиловании – СМИ
ZN UA
2024-10-15T18:21:15Z
Провалившая гендерный тест олимпийская чемпионка решила начать карьеру в профессиональном боксе
ZN UA
2024-10-20T19:40:53Z
Челсі без Мудрика поступився Ліверпулю
Football.ua
2024-10-20T17:40:17Z
Месси за год в "Интер Майами" стал лучшим бомбардиром в истории клуба
ZN UA
2024-10-20T11:27:28Z
Украинский олимпийский чемпион Абраменко завершил карьеру
ZN UA
2024-10-20T11:06:08Z
Украинский футболист отметился своим дебютным голом в MLS
ZN UA
2024-10-20T08:13:27Z
Нганну после поражения от Джошуа яркой победой вернулся в MMA
ZN UA
2024-10-20T08:01:00Z
"Челси" может подписать еще одного украинца из "Шахтера" за крупную сумму – СМИ
ZN UA
2024-10-19T21:40:42Z
Батареи останутся в прошлом: создана пленка, превращающая движения в энергию
Фокус
2024-10-20T18:57:52Z
Зона вас поглотит: журналисты в восторге от украинской S.T.A.L.K.E.R. 2
Фокус
2024-10-18T18:42:06Z
Интернет по новым тарифам: когда и насколько подорожают услуги
Знай
2024-10-18T19:03:12Z
Иран нашел способ заставить Кремль расплатиться за поддержку в войне против Украины
Новости Украины
2024-10-13T05:57:07Z
"Уничтожают" солнечные панели: в Японии создали сферы, поглощающие свет со всех углов
Фокус
2024-10-20T20:30:23Z
Украину накроет мощная магнитная буря
Знай
2024-10-20T20:30:20Z
Проще не стало: ученые узнали первичное происхождение японцев, однако есть нюанс
Фокус
2024-10-15T12:42:34Z
SpaceX вывела на орбиту 43 интернет-спутника Starlink
Корреспондент
2024-10-15T12:33:25Z
Официально: Роскомнадзор приступил к блокировке Discord в России
GameMag
2024-10-08T19:46:10Z
Первый электромобиль Cadillac Escalade подорожал в 4 раза за считанные минуты
Фокус
2024-10-15T09:57:54Z
Apple "помогает" Китаю: компания разрабатывает аккумуляторные технологии, опережающие США
Фокус
2024-10-20T15:01:39Z
От заправки до безопасности: 7 лайфхаков для начинающих водителей от автошколы
Хвиля
2024-10-20T00:00:52Z
Мажоры начнут "экономить": рассекречены параметры электрического Range Rover Sport, есть даже фото
Знай
2024-10-19T17:51:42Z
Перерегистрация авто с ГБО: украинцам грозят штрафы
Знай
2024-10-19T15:51:55Z
Элитные авто на улицах Киева: от "Бентли" до "Феррари"
Комсомольская правда
2024-10-19T10:04:26Z
В интернете показали неизвестного конкурента Suzuki Jimny от Jeep
Фокус
2024-10-18T15:36:05Z
Mazda презентовала оригинальный рамный пикап в стиле CX-5
Фокус
2024-10-18T11:06:00Z
Самые популярные подержанные автомобили из США: что выбирают украинцы
Comments UA
2024-10-18T08:18:34Z