MY.UAНовини
Про війну, мир і лід. Обнадійливі результати Національної премії кінокритиків «Кіноколо»
Про війну, мир і лід. Обнадійливі результати Національної премії кінокритиків «Кіноколо»

Про війну, мир і лід. Обнадійливі результати Національної премії кінокритиків «Кіноколо»

Схоже, очікуваний провал кіноіндустрії і подальше «безкартиння» не настали чи принаймні відклалися. Всупереч війні, всупереч шкідницькій культурній політиці держави. Українські кінематографісти виявилися достобіса живучими й винахідливими.

17 жовтня 2023 року в рамках восьмого фестивалю «Київський тиждень критики» відбулася церемонія нагородження сьомою Національною премією кінокритиків «Кіноколо». Телеканал «Суспільне Культура» транслював нагородження в прямому ефірі зі своєї студії.

Премію «Кіноколо» вручають щорічно починаючи з 2018-го. Її заснували Спілка кінокритиків України, Асоціація «Сприяння розвитку кінематографа в Україні — дивись українське!» та кінокомпанія «Артхаус Трафік». Премія названа на честь журналу «Кіноколо», що виходив у 2002–2008 рр. і був відроджений цьогоріч.

Призи вручають у таких категоріях: найкращий повнометражний ігровий фільм, найкращий короткометражний ігровий фільм, найкраща анімація, відкриття року (дебют), найкращий режисер, найкращий актор, найкраща акторка, найкращий сценарій, «За досягнення» (кінокритикам); номінацію «найкращий документальний фільм» розділили на «найкращий повнометражний документальний фільм» і «найкращий короткометражний документальний фільм», що закономірно з огляду на різке зростання кількості неігрових робіт, спричинене війною.

У попередні роки найкращими фільмами ставали «Памфір» Дмитра Сухолиткого-Собчука, «Стоп-Земля» Катерини Горностай, «Атлантида» Валентина Васяновича, «Додому» Нарімана Алієва та «20 дів у Маріуполі» Мстислава Чернова.

Цьогоріч, принаймні якщо виходити з кількості номінацій, явних фаворитів не спостерігалося: у «Медового місяця» Жанни Озірної було п'ять номінацій, в «Сірих бджіл» Дмитра Мойсеєва, «Уроків толерантності» Аркадія Непиталюка, «Редакції» Романа Бондарчука — по чотири. Серед неігрових лідирували «Фрагменти льоду» Марії Стоянової з трьома номінаціями, що є максимально можливою кількістю для документального фільму. Цікаво, що Жанна Озірна була ще присутня в категорії «Найкраща акторка» за роботу у «Редакції».

Безумовним тріумфатором стали «Сірі бджоли»: найкращий ігровий повний метр,  найкраща режисура і найкращий актор — Віктор Жданов.

«Фрагменти льоду» здобули два призи: найкращий повнометражний документальний фільм і найкращий дебют.

«Кіноколо» за найкращу жіночу роль дісталося Олені Узлюк («Уроки толерантності»), а за найкращий сценарій — Аллі Тютюнник, Роману Бондарчуку, Дарʼї Аверченко («Редакція»).

 

«Редакція»

«Додаткові сцени» Романа Хімея і Яреми Малащука відзначено як найкращу ігрову, а «Там, де закінчується Росія» Олексія Радинського як найкращу неігрову короткометражку. «Я померла в Ірпені» Анастасії Фалілеєвої — найкраща анімація.

У категорії «За досягнення» поза конкуренцією опинилася Ольга Бірзул з книгою «Твоя книга про кіно».

Певною несподіванкою є те, що без призів лишилися фільми, відзначені призами на впливових міжнародних фестивалях: «Порцелянова війна» (реж. Слава Леонтьєв, Брендан Белломо, Гран-прі конкурсу американської документалістики фестивалю «Санденс») і «Мирні люди» (реж. Оксана Карпович, спецвідзнака Екуменічного журі секції «Форум» на Берлінале). З другого боку, призи розподілилися більш-менш рівномірно, що свідчить про сильну конкуренцію та високий рівень претендентів.

На відміну від минулого року, коли, зокрема, в короткометражній і документальній категоріях усі номіновані фільми так чи інак оповідали про війну, наразі тема російської агресії не була монопольною в жодній з категорій. Ще одна, в певному сенсі історична віха: наявність серед призерів першого українського повнометражного ігрового фільму на тему ЛГБТ («Уроки толерантності»).

«Сірі бджоли» є екранізацією однойменного роману Андрія Куркова. Головні герої тут — двоє пенсіонерів:  Сергій Хмеленко (Віктор Жданов), або Сергійович, і Пашка Яцюк (Володимир Ямненко). Перший, буркотливий відлюдько, тримає пасіку. Другий, заклятий друг Сергійовича, не надто переймається моральними питаннями, отримує пенсію одразу і в Україні, і в «ДНР». Так і тягнуть свою рутину, аж поки в околицях не з’являється російський снайпер.

«Сірі бджоли»

Мойсеєв та оператор Вадим Ільков Ільков тримають оповідь у низці статичних кадрів з мінімальним рухом всередині них. Герої практично тонуть у цих мовчазних довгих панорамах. На Жданова з його скупою та точною грою цікаво дивитися, що б він не робив. Розмови Сергійовича з Пашкою – безперервна дуель взаємних шпильок і підколок, протистояння характерів, також і зіткнення світоглядів. Але якщо Пашка живе одним днем, то буття Сергійовича – балансування між проваленим минулим і непевним теперішнім. Оцю невизначеність Мойсеєв використовує як джерело драматургічної енергії. Відчуття тривоги, розлите в повітрі, наростає до майже фізичної нестерпності, коли завмираєш в очікуванні головного, вирішального вибуху, який все не настає. І тому правдивої глибини фільму надають прикінцеві епізоди, де напруга сягає несподіваного максимуму в сюжетному повороті, що різко змінює жанр і суть історії.

«Фрагменти льоду» змонтовані з відеощоденників Михайла Стоянова — батька режисерки, фігуриста київського ансамблю «Балет на льоду». Марія вибудовує оповідь у закадровому монолозі: коментує матеріал, зачитує офіційні радянські документи, переказує спогади батьків, відтворює розмови з ними.

Detector Media · Велика ілюзія. Фільм про застиглу історію, яка прийшла в рух

Михайло купив камеру водночас із народженням доньки і далі знімав родинні будні й свята, а також свої закордонні поїздки. На позір — типова приватна хроніка. Життя батька здається суцільним рухом: танці на арені, постійні тури, переїзди, перельоти. Радянське несвідоме прагнуло західного процвітання, витісненого пропагандою в царину чистого міфу. Використовуючи рухоме зображення, Михайло усталював зв’язок із цим забороненим раєм, і це не про плин епох – адже в цьому калейдоскопі інтер’єрів і краєвидів нічого принципово не змінюється навіть після розпаду СРСР. Час уклякає в просторі. Оманливість відео стає метафорою зупиненої, мов у крижаному царстві, історії. Через 30 років дочка Михайла нарешті наводить різкість: за невидимим кордоном — холодна лискуча поверхня. Симуляція руху, імітація процесу. Адже «кінець історії не наставав. Вона завмерла, щоби за роки рушити на нас каскадом втрат». Фрагментами льоду. За якими, нарешті — здобута тяжкою ціною свобода.

«Фрагменти льоду»

Сценарій «Уроків толерантності» створено за п’єсою Ігоря Білиця. Герої – не надто дружна сім'я Найдюків. Одного дня фактична глава сімейства, безвідмовна годувальниця Надя (Олена Узлюк), прагнучи врятувати родину від кредиторів, вмовляє чоловіка і дітей підписатися на державну програму «Уроки толерантності». За умовами гранту вони мають на певний час поселити в себе вдома відкритого ґея. Тож сім'я, на перший погляд цілком традиційна, змушена боротися з власними упередженнями. Неминуче зіткнення світоглядів, поєднане з побутовим хаосом і накопиченими обр`азами, породжує масу комічних ситуацій. Найпереконливіша тут, звісно, Олена Узлюк. Але й решта її партнерів по грі не просто відпрацьовують задані маски, а й змінюються відповідно до обставин. Тож маємо дійсно дотепну сатиричну комедію – все ще рідкість на наших екранах.

«Уроки толерантності»

Якщо ж говорити про «Додаткові сцени», «Там, де закінчується Росія» і «Я померла в Ірпені», то вони цікаві насамперед як майстерні формальні експерименти. Роман Хімей і Ярема Малащук поєднують сцени з ігрового фільму «Снайпер. Білий ворон» з власним осмисленням тем війни і мирного життя, причому в обох сюжетах грають одні й ті самі актори. «Там, де закінчується Росія» зроблений у комбінованому жанрі докуфікшн: на екрані маємо монтаж архівних кадрів, а за кадром звучать начитані Любою Кнорозок щоденникові записи вигаданої сценаристки ігрового фільму, яка їздить по локаціях майбутніх зйомок. Виходить точний в оцінках, автентичний за атмосферою антиколоніальний, антиімперіалістичний кіноесей.

«Я померла в Ірпені» — спогади режисерки про досвід життя в окуповації, намальовані вугіллям на папері, зі вставками воєнної хроніки. Причому не менш травмівним, аніж окупація, стає досвід співжиття з партнером-кривдником. За емоційною інтенсивністю та візуальною довершеністю робота Фалілеєвої не поступається повнометражному фільму.

«Я померла в Ірпені»

Загалом, підсумки «Кінокола» здаються доволі оптимістичними: цікаві фільми в різних жанрах, хороші акторські роботи, яскраві нові імена. Схоже, очікуваний провал кіноіндустрії і подальше «безкартиння» не настали чи принаймні відклалися. Всупереч війні, всупереч шкідницькій культурній політиці держави. Українські кінематографісти виявилися достобіса живучими й винахідливими. І це головна новина в нашій незнищенній кінематографії.

Колаж: Микола Шиманський, «Детектор медіа»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
українське кіно
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Переможниці шоу «Холостяк» загрожує ув'язнення – екскохану Терена викликано до суду
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T08:48:05Z
Рідні Брюса Вілліса переселили його в окремий будинок через хворобу
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T05:54:51Z
Аліна Гросу у кіно: співачка зіграє багатогранну героїню у стрічці про кохання
ГЛАВКОМ NET
2025-08-27T16:06:22Z
У Тернополі невідомі чоловіки не на жарт налякали Анну Трінчер
ГЛАВКОМ NET
2025-08-27T15:51:32Z
Концерт пам'яті Миколи Мозгового. Тіна Кароль та Злата Огнєвіч не поділили легендарну пісню
ГЛАВКОМ NET
2025-08-27T12:54:38Z
Квіти не дарував. Мозгова розказала, чому зрадила Пономарьова
ГЛАВКОМ NET
2025-08-27T12:45:56Z
YOGEN представив backstage кліпу "Без паніки". Це трек, що звучить як підтримка у момент, коли все здається заплутаним.
FM-TV
2025-08-27T08:30:09Z
Зірка шоу «Україна має талант» доєднався до лав ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-08-27T07:45:04Z
Тейлор Свіфт оголосила про заручини з футболістом
ГЛАВКОМ NET
2025-08-26T18:48:17Z
Продовольча пшениця дешевшає через зниження попиту
AgroPortal
2025-08-28T10:30:46Z
«Укрзалізниця» повідомила, як курсують потяги країною після нічної атаки
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T10:30:05Z
Блокування імпорту добрив викличе подорожчання продуктів харчування
AgroPortal
2025-08-28T10:00:35Z
Господарський кодекс України втратив чинність
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T09:51:55Z
Ціни на картоплю можуть знизитися до 10 грн/кг
Agravery
2025-08-28T09:45:09Z
Обвал цін на картоплю: польські фермери в паніці через надлишок продукції
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T09:06:48Z
«Ми змушені будемо робити це». Глава Держаудитслужби попередила бізнес, який освоює європейські кошти
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T08:57:28Z
Агрейн завершила сівбу ріпаку в трьох областях
AgroPortal
2025-08-28T08:30:35Z
Український борошномельний сектор може зіткнутися з дефіцитом якісної сировини
Agravery
2025-08-28T07:51:10Z
Колишнього міністра охорони здоров'я Польщі побили через політику щодо COVID-19
Европейская правда
2025-08-28T10:49:16Z
Безугла планує судитися з Тарасом Тополею та готує депутатський запит
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T10:45:21Z
Сибіга з іноземними дипломатами відвідали місце удару РФ по багатоповерхівці у Києві
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T10:45:06Z
Путін і Кім Чен Ін відвідають парад в Пекіні
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T10:33:34Z
Вернуться под российский сапог: куда ведет Польшу антиукраинский "хайп"
Европейская правда
2025-08-28T10:31:41Z
Екстрена заява фон дер Ляєн щодо російської атаки на Київ: ЄС готує нові санкції і рішення щодо росактивів
Европейская правда
2025-08-28T10:19:53Z
Глава МЗС Німеччини: атака Росії на Київ не може залишитись без відповіді
Европейская правда
2025-08-28T10:19:21Z
Польські правоохоронці оголосили підозру Крупі
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T10:18:20Z
Ігнат назвав особливості комбінованої атаки по Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T10:12:13Z
Киянка розповіла, як вижила після влучання «шахеда» у її квартиру
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T10:18:51Z
На Кіровоградщині зіткнулися два автобуси: шестеро загиблих, серед яких дитина
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T09:24:17Z
Внаслідок атаки на Київ пошкоджено офіс «Української правди»
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T09:03:57Z
До ліквідації наслідків атаки РФ у Києві залучено авіацію
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T08:03:16Z
Під завалами будинку на Дарниці можуть перебувати щонайменше три тіла – Клименко
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T04:33:36Z
Ворог атакував парк швидкісних поїздів Інтерсіті+
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T04:18:13Z
Обстріл столиці: якість повітря у деяких районах досягла небезпечного рівня
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T04:06:47Z
Обстріл Київщини: зʼявилися перші деталі про наслідки атаки
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T03:21:17Z
У Росії атаковано Афіпський та Новокуйбишевський НПЗ
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T01:27:08Z
Трагедія через ChatGPT: смерть підлітка змусила OpenAI змінити політику безпеки
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T10:39:24Z
У Самарській області при храмі РПЦ зʼявиться клас для навчання дітей керуванню дронами
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T09:48:56Z
Успіння Борогородиці. Росія влаштувала іродовове святкування
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T08:42:27Z
Стало відомо, в якій області українці найчастіше розлучаються через суд
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T07:15:16Z
Більшість поляків підтримують вето президента на закон про допомогу українцям
Европейская правда
2025-08-28T06:57:49Z
Новий сервіс для студентів: як поселитися в гуртожиток через «Дію»
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T06:45:42Z
Німеччина модернізує залізниці для швидкого перекидання військ до України
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T06:36:45Z
Викладач історії, футбольний фанат загинув на День Незалежності. Згадаймо Тараса Березюка
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T06:00:49Z
Агроінженерія увійшла до списку професій, які можна опанувати коштом держави
AgroPortal
2025-08-28T06:00:04Z
План на випадок війни: Франція готується прийняти сотні тисяч поранених
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T05:27:52Z
Сезон небезпеки для алергіків у розпалі: як уберегтись від амброзії
ГЛАВКОМ NET
2025-08-27T10:36:09Z
Укусив кліщ – що робити? Алгоритм дій від інфекціоніста
ГЛАВКОМ NET
2025-08-26T19:03:37Z
Синдром хронічної втоми чому ми постійно виснажені
Comments UA
2025-08-26T17:49:41Z
Ріжуть якнайшвидше. Київська невідкладна допомога позбавляється 25% хірургів
ГЛАВКОМ NET
2025-08-26T11:12:29Z
Відкриття вчених: у мозку людини знайдено «секретну GPS-систему»
ГЛАВКОМ NET
2025-08-26T06:33:43Z
У Києві збільшилася кількість хворих на коронавірус
ГЛАВКОМ NET
2025-08-25T13:27:50Z
Загроза, яку не можна ігнорувати. Інфекціоніст пояснює як реагувати, коли вас вкусив кліщ
ГЛАВКОМ NET
2025-08-25T11:45:39Z
АЧС охопила 51 країну світу
AgroPortal
2025-08-25T11:30:26Z
На Полтавщині власник покинув просто неба рідкісний спорткар
ГЛАВКОМ NET
2025-08-24T15:12:52Z
Jeep представив онлайн-конфігуратор та повний перелік комплектацій для моделі Cherokee
Топ Жир
2025-08-23T01:06:45Z
GM наказує дилерам призупинити продаж моделей ZR1 та Z06 до з’ясування причин несправностей
Топ Жир
2025-08-23T00:21:43Z
Nissan нарешті позбувся цієї жахливої мультимедійної системи
Топ Жир
2025-08-22T23:36:36Z
Цей рестомод Alfa Romeo сміється з можливостей Giulia Quadrifoglio Verde
Топ Жир
2025-08-22T22:50:12Z
Пункт призначення по-українськи: у Рівному помітили ризикового водія
Telegraf
2025-08-22T22:36:47Z
Volkswagen перетворила Golf R на справжнього монстра доріг
Топ Жир
2025-08-22T22:06:47Z
Subaru вже використовує твердотільні акумулятори, але не для того, що ви уявляєте
Топ Жир
2025-08-22T21:21:51Z
Lexus представив нову доступнішу гібридну модель з можливістю підзарядки
Топ Жир
2025-08-22T20:36:36Z
Окупанти вдарили по сортувальному депо «Нової пошти»: поранені працівники
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T10:03:34Z
З 1 вересня у Харкові запрацює сім підземних шкіл
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T09:57:48Z
У Києві через обстріл РФ пошкоджень зазнав офіс Британської Ради
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T09:39:27Z
Artem Pivovarov на початку року випустив нову пісню "Підманула" в рамках проєкту "The Вуса". Разом із гуртом Kalush Orchestra він зробив кавер на українську народну пісню "Ти ж мене підманула". Зараз артисти оприлюднили ще цікаві моменти залаштункового пр
FM-TV
2025-08-28T09:30:02Z
Поблизу Криму розвідка уразила ракетний корабель окупантів
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T09:00:03Z
Київ. Одна з кондитерських повністю зруйнована внаслідок обстрілу РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T08:36:13Z
У Києві 29 серпня оголошено днем жалоби
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T08:24:02Z
Кличко: Росія вбила трьох дітей у Києві – найменшій три роки
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T07:24:34Z
У постраждалих від обстрілу районах Києва розгорнуто штаби для допомоги: адреси
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T07:06:33Z
Іспанський експрес: один маршрут потягом став хітом сезону у європейців
ГЛАВКОМ NET
2025-08-26T14:15:31Z
Туристи знову обирають «старий» формат відпочинку – Financial Times
ГЛАВКОМ NET
2025-08-26T10:36:58Z
На відомому курорті продають морозиво, що світиться у темряві
AgroPortal
2025-08-25T13:00:36Z
ЄС забороняє важливий компонент для манікюру
ГЛАВКОМ NET
2025-08-25T12:15:24Z
Найкращі міста світу для віддаленої роботи: рейтинг
ГЛАВКОМ NET
2025-08-25T08:21:35Z
У боротьбі за квиток: мем та прості поради, як купити місце в потязі в Україні
Telegraf
2025-08-23T06:39:10Z
Цікава задача на уважність: потрібно відшукати одну незвичну лілію серед 15 квіток
Фокус
2025-08-23T06:30:06Z
Як легко замаринувати томати: базовий рецепт маринаду
Telegraf
2025-08-23T06:18:39Z
Найкращі місця в Європі для осінньої подорожі: рейтинг Lonely Planet
ГЛАВКОМ NET
2025-08-23T05:42:04Z
Прогноз магнітних бур на 28-30 серпня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T04:30:58Z
Google перекладач отримає нові інструменти на базі штучного інтелекту
ГЛАВКОМ NET
2025-08-27T17:30:37Z
Знайдено воду віком 2 мільярди років: що вона «розповіла» про Землю
ГЛАВКОМ NET
2025-08-27T10:54:15Z
Відкриття, що переписує історію: у Туреччині знайдено вулицю, якій 9750 років
ГЛАВКОМ NET
2025-08-27T08:27:50Z
SpaceX успішно запустила ракету Starship після декількох невдалих спроб
ГЛАВКОМ NET
2025-08-27T03:54:16Z
TikTok робить ставку на ШІ: сотні модераторів втратять роботу у Великій Британії
ГЛАВКОМ NET
2025-08-27T00:15:44Z
Онлайн vs офлайн? Місце знайомства впливає на щастя пари – дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-08-26T18:03:51Z
Готуємось до навчального року: експертний гайд з вибору техніки для школярів та студентів від Telemart
ГЛАВКОМ NET
2025-08-26T16:45:34Z
ТОП-5 найкращих месенджерів: SENDS, WhatsApp, Telegram, Signal, Briar
Корреспондент
2025-08-26T15:42:15Z
Чи візьмуть росіяни участь в Олімпіаді? Відповідь Міжнародного союзу біатлоністів
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T10:24:08Z
Суд оштрафував біатлоніста, який під час полюванню випадково вистрілив у хрещеного
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T09:18:17Z
Визначився склад юнацької збірної України з футболу для участі в турнірі у Швеції
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T09:00:22Z
УАФ та «Укрпошта» презентували поштовий блок із легендами українського футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T08:21:50Z
Збірна України з баскетболу 3х3 U-21 виграла п’ятий стоп Ліги націй
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T08:00:05Z
ГУР оновив список російських спортсменів, які підтримують війну: хто потрапив до переліку
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T07:39:46Z
Російський тренер обізвав американців «тупими», бо у нього виникли проблеми з паспортом США
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T07:24:11Z
Жіноча Ліга чемпіонів з футболу: «Ворскла» вийшла у фінал другого раунду
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T06:57:57Z
Жіноча збірна України з волейболу підбила підсумки історичного виступу на чемпіонаті світу
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T06:45:08Z