MY.UAНовини
Любов Цибульська: Російська культура — це блискучий троянський кінь, усередині якого танки, бомби та ракети
Любов Цибульська: Російська культура — це блискучий троянський кінь, усередині якого танки, бомби та ракети

Любов Цибульська: Російська культура — це блискучий троянський кінь, усередині якого танки, бомби та ракети

Експертка зі стратегічних комунікацій — про те, як нащадки радянської партноменклатури намагаються просувати «русскій мір» за межами Росії.

«Постріли любові» — так називається дослідження, яке засновниця й екскерівниця Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Любов Цибульська зі своєю командою зробили на замовлення Українського інституту. У ньому міститься аналіз того, як Кремль використовує російську культуру для поширення вигідних для себе наративів та уявлень про Росію серед закордонних аудиторій. «Імперія використовує культуру як зброю. Спочатку завойовує серця, потім — підкорює землі», — розповідала Цибульська, представляючи результати дослідження на Міжнародному форумі культурної дипломатії, який нещодавно відбувся у Києві.

«Детектор медіа» розпитав експертку про стратегії та механізми дії російської «м’якої сили» у світі, знищення окупантами української ідентичності на захоплених територіях та про те, як цьому має протидіяти Україна.

— Любове, яка мета вашого дослідження?

— Ми хотіли дослідити й показати, як Росія інструменталізує культуру на користь агресії, використовує її як зброю, спочатку завойовуючи серця, а потім — підкорюючи землі. Багато кому здається, що це природній, спорадичний процес, який відбувається сам по собі. І світ щиро захоплюється російською культурою, любить російську музику, літературу та балет лише тому, що вони такі чудові. Насправді це не так. Якщо тут і йдеться про неперевершене мистецтво, то це мистецтво запаковувати війну в привабливі культурні обгортки. Кремль дуже добре розуміє, як за допомогою культурних заходів, шляхом просування російської культури можна відбілити імідж агресора на міжнародній арені. І як можна змінити погляд людей, зокрема, на Україну та події, що в ній відбуваються.

  Концепція «русского міра» стала базисом експансіоністської зовнішньої політики путінської Росії

Сучасна доктрина «русского міра» як особливої цивілізації, особливого світу, в основі якого російська мова, культура, православна віра, церква, спільна історія й історична пам’ять, — була сформована у 2006 році. Звісно, вона з’явилася не на порожньому місці. Євразійство як «особливий шлях» Росії, самостійної цивілізації, що посідає унікальне місце на стику Європи й Азії, — давній російський концепт, народження якого пов’язують з ім’ям етнографа й історика Лева Гумільова. Але саме у 2006 році словосполучення «русский мір» уперше прозвучало з вуст Путіна, коли він виступав на зустрічі з творчою інтелігенцією в Будинку Державіна в Петербурзі напередодні Року російської мови. «Русский мір може і повинен об’єднати всіх, кому дороге російське слово і російська культура, де б вони не жили, в Росії чи за її межами», — сказав тоді російський диктатор і закликав «інтелігентів» частіше вживати це словосполучення.

Потім у 2007 році була путінська промова на конференції з безпеки в Мюнхені, де теж ішлося про це. І багато хто тоді не надав великого значення цьому «русскому міру», який, між тим, відтоді став базисом експансіоністської зовнішньої політики путінської Росії. У 2008 році відбувся напад Росії на Грузію, а у 2014-му — на Україну.

— Яким чином можна довести зв’язок між зовнішньою агресією путінської Росії та російською культурою?

— Ми проаналізували зміни, які протягом останніх десяти років уносили до державних стратегічних документів Росії — конституції країни-агресорки, її стратегії нацбезпеки, воєнної доктрини, концепцій зовнішньої, інформаційної та гуманітарної політики, стратегії державної культурної політики. Щонайменше, половина цих змін стосується саме гуманітарної сфери та культури, зокрема.

Так, до прикладу у концепції зовнішньої політики Росії серед шляхів досягнення її стратегічних цілей — «посилення значущості Росії у світовому гуманітарному просторі, зміцнення позицій російської мови у світі, сприяння збереженню за кордоном історичної правди та пам’яті про роль Росії у світовій історії». Також у документі йдеться про «розвиток зв’язків зі співвітчизниками, які проживають за кордоном, і надання їм усебічної підтримки у здійсненні їхніх прав, забезпеченні захисту їхніх інтересів і збереженні загальноросійської культурної ідентичності».

Багатомільйонну російську діаспору Кремль розглядає як партнера у справі розширення і зміцнення простору російської мови та культури. Про це прямим текстом мовиться в одному з пунктів основних напрямків політики Росії у сфері міжнародного культурно-гуманітарного співробітництва.

Якщо узагальнити, то в усіх цих документах російська культура представлена як інструмент зовнішньої політики, важіль впливу, ба навіть експансії. По-перше, Росія використовує просування своєї мови та культури за кордоном для впливу на міжнародну політику, створюючи проросійські настрої та підтримку серед співвітчизників. По-друге, концепція «русского міра» є не культурною ініціативою, а політичним проєктом, спрямованим на створення цивілізаційного простору Росії та втручання у внутрішні справи інших держав. По-третє, російська держава розглядає своїх співвітчизників («соотечественников») за кордоном як політичний ресурс, використовуючи їх для формування «п’ятої колони» та просування власних інтересів у світі.

Резюмуючи, можна стверджувати, що «русский мір» — це товар на експорт, концепція, яка дозволяє обґрунтовувати зовнішню експансію.

— Маються на увазі представники російських діаспор за кордоном та жителі інших країн із російським громадянством?

— Не лише. Йдеться про прихильників і симпатиків російської культури у різних куточках світу, незалежно від їхньої національності та громадянства. Власне, це коло чітко описав колишній керівник однієї з інституцій російської культурної дипломатії під назвою «Росспівробітництво» Костянтин Косачев: «Наша мрія — ініціювати союз, консолідований “русский мір”, центром якого будуть росіяни, потім, віддаляючись від центру, він буде включати тих, хто навчався у Росії, одружився з росіянами, створював сім’ї, має бізнес-інтереси в Росії, якось пов’язані (з Росією) професійно або особисто. Потім ще один пласт людей, які просто цікавляться Росією, її літературою, балетом, космосом».

— Чому, по-вашому, навіть після 24 лютого 2022 року, попри геноцидну риторику російських лідерів і злочинні дії російських військових, культурна сфера й досі розглядається багатьма західними людьми як «аполітична», а російська культура має на Заході впливових адвокатів в особі лідерів думок, серед яких політики, актори, письменники, історики, журналісти?

— Тому що вони продовжують вважати, що Путін і Пушкін не мають нічого спільного, а російська культура і російська агресія проти України належать до різних реальностей. До того ж, коли на Заході говорять про любов до Чайковського, Достоєвського чи Плісецької, то аргументують своє ставлення до них тим, що це все минуле. Ми ж не кенселимо німецьких композиторів і письменників, які творили до Другої світової війни, аргументують свою позицію ті, хто не бажає бачити причинно-наслідковий зв’язок між російським культурним фундаментом і воєнними злочинами російської армії.

 Любов Цибульська пояснює аргументацію тих, хто не бажає бачити причинно-наслідковий зв’язок між російським культурним фундаментом і воєнними злочинами російської армії

Такі люди не розуміють, що Росія інструменталізує свою класичну культуру дорадянського періоду. Що той же Чайковський — це шматочок хліба на гачку, за допомогою якого Росія ловить своїх прихильників.

Бо танки ніколи не заходять першими: спочатку йдуть балет, Пушкін і Чайковський, потім російська мова, а вже за ними — заходять танки. Спочатку в театрах танцюють російські балерини, а потім летять бомби та ракети.

Саме тому ми сьогодні говоримо, що російська культура — це троянський кінь. Блискучий, красивий, привабливий, але всередині нього танки, «Гради», «Кинджали», викрадення, катування, вбивства і масове мародерство.

— Ви згадали про «Росспівробітництво». Але це не єдина інституція, якою послуговується Кремль для поширення впливу на іноземні країни. Про які ще організації, що займаються просуванням російського продукту в світі, йдеться у вашому дослідженні?

— Формально «Россотрудничество» виникло у 2008 році, але фактично воно наслідує традиції Всесоюзного товариства культурного зв’язку з закордоном, яке більшовики створили у 1925 році для відбілювання образу Радянського Союзу та більшовицької влади. Від свого радянського попередника «Россотрудничество» успадкувало мережу представництв за кордоном — так званих «Русскіх домов», які діють у 71 країні світу.

Довгий час воно продовжувало свою роботу в Україні, навіть після 2014 року. Фінансується з державного бюджету та з коштів, отриманих від дозволених видів діяльності.

 Міжнародна мережа «Русскіх домов» «Россотрудничества» та центрів фонду «Русскій мир». Слайд із дослідження

Ще одна подібна структура — фонд «Русскій мір». Хоч він і був створений як неурядова організація, але фінансується майже винятково з федерального бюджету Росії та перебуває у суворому підпорядкуванні російській владі. Керівництво фонду призначається указом президента Росії, а до його керівних органів входять представники владної вертикалі Росії. На початок 2022 року фонд підтримував мережу з так званих «центрів» і «кабінетів» у понад 50 країнах світу.

Фонд підтримки публічної дипломатії імені Горчакова був створений у 2010 році як «неурядова організація», але фактично підпорядкований Міністерству закордонних справ Росії. Бюджет фонду на понад третину формується з асигнувань федерального бюджету, а решта — з надходжень від неназваних приватних осіб.

Усі три структури повністю підпорядковані вертикалі президентської адміністрації, що підкреслює злиття їхніх політичних і культурних функцій. Якщо подивитися на людей, які намагаються визначати ідеологію «русского міра», картина теж дуже показова. Наприклад,  «Росспівробітництвом» керує онук члена колишнього керівника Служби зовнішньої розвідки й уряду Росії Примакова, його повний тезка Євген Примаков. А головою правління фонду «Русскій мір» є онук сталінського наркома іноземних справ Молотова — В’ячеслав Ніконов. Керівником європейських програм цього ж фонду донедавна був онук радянського міністра закордонних справ Олексій Громико, директор Інституту Європи РАН.

Таким чином, напевно, демонструється спадкоємство між нинішньою російською так званою елітою і радянською номенклатурою.

З липня 2022 року всі три організації включені в санкційний список ЄС за поширення кремлівської та антиукраїнської пропаганди.

— Чи відомо, які бюджети у цих інституцій культурної дипломатії?

— Ми розуміємо, що це шалені ресурси, але знайти конкретні суми не вдалося. Джерела недержавного фінансування невідомі — фонди не публікують інформацію про донорів. Скоріш за все, серед них — великий бізнес, олігархи, які входять до опікунських рад, більшість яких, до речі, після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну опинилася під санкціями Європейського Союзу, США й інших країн.

 Любов Цибульська говорить, що всі три інституції російської культурної дипломатії повністю підпорядковані вертикалі президентської адміністрації Росії, що підкреслює злиття їхніх політичних і культурних функцій

Після запровадження проти цих структур європейських санкцій вони закрили представництва у багатьох країнах, але відкрили свої нові осередки в інших країнах. Зараз вони фокусуються на країнах Глобального Півдня. Тобто грошей для активної діяльності російських інституцій культурної дипломатії у Кремлі не шкодують.

Про масштаби їхнього фінансування можна судити за якимись окремими сумами, які були оприлюднені раніше. Так, наприклад, у 2015 році на просування російської мови за кордоном міністерству освіти та науки Росії планувалося надати 3,75 мільярда рублів. Саме з цього приводу виконавчий директор фонду «Русскій мір» Володимир Кочин тоді сказав свою відому фразу: «Якби ми засвоїли такі кошти, у нас повсюди вже був би російський прапор».

— Значна частина вашого дослідження присвячена обличчям «русского міра». Хто ці люди?

— Коли ви подивитеся на всіх тих «зірок», які беруть участь у просуванні російської культури за межами Росії, а потім проаналізуєте їхні стосунки з російською владою, то побачите, що ці люди отримують державні нагороди, призначаються радниками російського президента, мають доступ до державних програм розвитку своїх творчих колективів та інші преференції від Кремля.

Скажімо, широко відомий за кордоном російський піаніст-віртуоз Денис Мацуєв був довіреною особою Путіна під час президентських виборів 2012 року. У 2014 році він підписався під відкритим листом на підтримку анексії Криму, після цього неодноразово схвально відгукувався про політику кремлівського диктатора, входив до ініціативної групи з висунення його кандидатом в президенти 2018 року та робочої групи з підготовки поправок до Конституції Росії, яка «обнулила» всі президентські терміни Путіна. У 2024 році він виступав у Анапі перед сім’ями учасників російсько-української війни.

Підтримала російську агресію проти України й прима-балерина «Большого театра» Світлана Захарова, яка народилась у Луцьку та навчалась у Київському хореографічному училищі. Тепер вона — народна артистка Росії, членкиня партії «Єдиная Россия», входить до ради з культури та мистецтв при президентові Росії.

 Зірка російського балету Світлана Захарова, яка народилась і виросла в Україні, отримує нагороду з рук Володимира Путіна, 2019 рік. Фото: «Московский комсомолец»

У цьому ж ряду й генеральний директор «Большого театра», російський диригент Валерій Гергієв, оперна співачка Анна Нетребко, кінорежисер Микита Михалков та інші.

— Ви також дослідили, як ворог насаджує «русскій мір» на окупованих територіях. Розкажіть про це докладніше, будь ласка.

— Так, значну увагу у дослідженні ми приділили тому, що загарбники роблять у сфері освіти та культури на окупованій частині України. Це саме те, що ми маємо пояснювати нашим міжнародним партнерам. Мова перш за все про знищення національних пам’яток України (за інформацією Мінкульту, зруйновано або пошкоджено понад 1000 таких об’єктів), відновлення радянських або російських культурних пам’яток, насильницьку зміну навчальних програм у школах і так далі.

Треба розуміти, що окупанти привозять на захоплені території не просто російські підручники, а підручники саме для школярів, які там живуть. У них дітям нав’язується думка про те, що їхні міста та села — «исконно русская земля», яку повернули до складу Росії. Якщо у них є такі підручники для школярів Куп’янська, то уявіть, що в них було б для школярів Києва?

Особливо мене вразило вивезення та знищення українських архівів. У червні 2022 року окупаційна влада Херсона вкрала з Державного архіву Херсонської області 15 коробок з документами, включаючи списки виборців. А на початку листопада 2022 року російські окупанти викрали майже 1500 фондів та основні облікові документи, які вивезли у Крим. Вивозили навіть документи з переписом населення і книги, у яких фіксувалися народження та смерті. Тобто фактично це стирання пам’яті, а отже — знищення ідентичності.

Одночасно росіяни створюють на окупованих територіях свій культурний фон: повертають комуністичні топоніми, вкладають колосальні гроші в будівництво нових об’єктів культурної інфраструктури — часто таких, які середньостатистичний житель Росії ніколи не бачив у своєму місті чи селищі.

В окупованому Мелітополі, наприклад, у дуже стислі терміни побудували мультимедійний історичний парк «Россия — моя история». Частиною виставки є мапа Росії включно з окупованими територіями, а також описами порту Бердянська, Дніпровської ГЕС і Запорізької АЕС.

  Мультимедійний історичний парк «Россия — моя история», який росіяни побудували в окупованому Мелітополі. Фото: росЗМІ

У Севастополі завершується будівництво археологічного музею-заповідника «Херсонес Таврійський». Він має площу 15 тисяч квадратних метрів і складається з амфітеатру на 1200 місць, музеїв «Античності, Візантії та християнства», а також молодіжних і дитячих центрів.

Зведення культурних осередків на загарбаних територіях вони називають «спецстроительством», а їхнім будівництвом займається «Военно-строительный комплекс Минобороны России». Тобто росіяни буквально воюють музеями, закладами освіти та культурними інституціями. Їм важливо закріпити ідеї «русского міра» в головах жителів окупованих територій, показати, що з Росією нібито приходить не руйнування, а цивілізація. Хоча насправді все це відбувається на тлі й у тісному зв’язку з геноцидними практиками — депортацією, примусовим позбавленням ідентичності, репресіями проти тих людей, які чинять спротив окупантам.

Чому, на ваш погляд, світові так важко дається переосмислення російської культури як інструменту російського імперіалізму, загарбницької політики Росії? Навіть зараз, коли це стало таким очевидним?

— Тому що дуже довго багато хто у різних країнах світу жив під впливом наративів, які формував наш ворог. Я не люблю узагальнень, і є чимало країн, як, наприклад, країни Скандинавії чи Велика Британія, у яких не було такого аж великого захоплення Росією. Але є і Німеччина з сильним проросійським лобі та явними симпатіями у її політичних колах до Росії.

Ви ж розумієте, що Росія роками й десятиліттями працювала з елітами та певними групами населення різних країн. Це напрацьовані контакти та зв’язки, певні закріплені стереотипи. Це все так швидко й просто не зруйнувати. Особливо коли йдеться про мистецтво і культуру, які мало хто може пов’язати з війною й агресією.

Ми проаналізували, у яких європейських країнах, згідно з даними соціологічного опитування Євробарометру, найменша підтримка санкцій проти Росії. Виявилося, що це країни чи частини країн, у яких або багато хто знає російську мову, або дуже велика присутність Росії — в політиці, економіці, культурі. Це Сербія, Північна Македонія, Кіпр, Молдова, східна Німеччина, Болгарія, Туреччина, Словенія, Угорщина. Так от щодо східної Німеччини. Ми подивилися, скільки людей там знають російську мову. Виявилося, що у західній Німеччині, де не підтримують антиросійські санкції 18% населення, російську мову знають 3% німців, а у східній, у якій непідтримання санкцій сягає 45%, російською володіють 8%. Це ілюстрація до того, що «мова не має значення».

 Рівень підтримки санкцій проти Росії серед жителів східної Німеччини нижче, ніж серед жителів західної Німеччини. Дослідники пов’язують це з розповсюдженням російської мови серед них. Слайд із дослідження

— Україна повинна займатися культурною експансією, бо лише культурної оборони недостатньо, сказала якось професорка кафедри глобальної та національної безпеки КНУ імені Шевченка Рена Марутян. Що для цього необхідно?

— Якщо про нас не знають, якщо ми не розповідаємо свою історію самі, то Росія розповідає її за нас. У нас має бути довготривала програма, стратегія, яка б не мінялася разом зі змінами команд, які приходять у державні структури, що відповідають за цю сферу, і кожного разу починають робити щось своє. Адже у чому сила російської політики культурної дипломатії? У тому, що вони діють дуже системно, послідовно та протягом тривалого часу, постійно повторюючи одні й ті ж наративи. Якщо мільйон разів сказати, що «Севастополь русскій город», то люди починають думати, що Севастополь дійсно не український.

Натомість Україні бракує гранд-наративів. Хто ми? Яке наше позиціювання у світі? Однак важливо не лише визначити ці наративи, а ще й мати стратегічний план їхнього просування. Не на три-шість місяців чи на одну каденцію якогось міністра, а на роки — попри зміни у владних кабінетах.

 Любов Цибульська переконана, що російська культура — елемент експансії не лише культурного простору, через неї відбувається поширення пропагандистських наративів, які підривають національну ідентичність та викривляють історичну пам’ять

Звісно, в нас, на відміну від ворога, є електоральні цикли, ми демократична держава, але це повинно бути нашою перевагою, а не перепоною на шляху до успіху. Потрібно пам’ятати, що культурна дипломатія — довготривалий процес, і не має використовуватися для реалізації ситуативних політичних завдань. Наше завдання — переконати коло, яке є ширшим за наших однодумців, у тому, що немає російської культури, а є російська пропаганда. Що російська культура — елемент експансії не лише культурного простору. Через неї відбувається поширення пропагандистських наративів, які підривають національну ідентичність і викривляють історичну пам’ять. Що вона є складовою гібридної війни Росії, спрямованої на підрив суверенітету інших держав і подальші військові інтервенції. Хто, як не ми, українці, які все це пережили на власному досвіді, мають пояснювати усім іншим, як працює цей механізм?

— А поки що ми змушені терпіти сусідство російських видавництв на книжкових ярмарках, як це сталося нещодавно у Франкфурті?

— Це ще один приклад, як Росія обходить санкції, міжнародну ізоляцію. Формально там немає державного російського стенда, проте представлене одне з найбільших російських видавництв, яке відоме своїми антиукраїнськими публікаціями. Якщо хтось думає, що це випадковість, то ця людина просто геть не знає Росію та її режим. Власне, це є дуже ілюстративний приклад, як західні інституції не розуміють, що ці речі в Росії не можуть існувати окремо — книговидавництво та російська влада. В країні, де саджають за ґрати за пост і репост у соцмережах, можливий вільний книговидавничий бізнес? Прикро, що люди досі не розібрались.

Читайте також:

  • «Хороша» культура «хороших росіян»: чому російські література та мистецтво не можуть вважатися «великими»
  • Звільнитися від імперського спадку: як триває деколонізація та дерусифікація
  • Переатрибуція: як Україна повертає собі привласнене Росією мистецтво
  • Пацифізм, Папа, антиамериканізм і політики: як працює російська пропаганда в Італії
  • Юлія Каздобіна: «Ми ніколи не зможемо повністю прибрати російські наративи з європейського простору»

Фото: Максим Поліщук, «Детектор медіа»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
російська агресія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
"Укрзализныця" назначила дополнительные рейсы "Интерсити+"
Апостроф
2025-07-17T14:49:50Z
Металлурги бьют тревогу: доход от экспорта руды обвалился на 20%
Апостроф
2025-07-17T14:45:29Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T14:36:41Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Верховная Рада назначила министра иностранных дел
Новости Украины
2025-07-17T13:51:55Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
"Каждый день страшно": Зеленский ответил на 50-дневный ультиматум Трампа
TSN
2025-07-17T14:48:38Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Гормональные анализы для женщин: когда и зачем их сдавать?
Мій Харків
2025-07-17T14:46:32Z
Влияние кофе на потенцию мужчин: результат может удивить
TSN
2025-07-17T13:06:53Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 18 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-17T14:51:45Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
"Военные на Львовщине изготовляли и сбывали наркотики": что известно
Comments UA
2025-07-17T14:42:53Z
Юмор без цензуры: что такое "Подпольный стендап", получивший статус критически важного
Telegraf
2025-07-17T14:42:25Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Умерла Конни Фрэнсис, исполнительница завирусившегося хита "Pretty Little Baby"
Комсомольская правда
2025-07-17T14:22:27Z
"Я знаю, что вы сделали прошлым летом" 2025: рецензия на ремейк и реверанс миллениалам
Фокус
2025-07-17T14:00:41Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Сажаем голубику как профи: простые советы для вкусных ягод прямо из грядки
Знай
2025-07-17T14:51:39Z
Гороскоп на 18 июля: день лучше посвятить полному отдыху для восстановления сил
Новости Украины
2025-07-17T14:21:55Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T14:06:39Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Расстрел 23 человек под Киевом: командиру армии РФ сообщили о подозрении
Апостроф
2025-07-17T14:36:53Z
Издевательства над воспитанниками детдома при монастыре на Буковине: что обнаружила проверка
TSN
2025-07-17T14:18:45Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Олимпийский призер погиб от удара молнии во время отпуска
Comments UA
2025-07-17T14:51:50Z
Эвертон представляет новую форму: Миколенко участвует
Корреспондент
2025-07-17T14:48:53Z
Предполагаемая вероятность операции: основной вратарь Барселоны думает
Корреспондент
2025-07-17T14:12:48Z
Украина – Италия: онлайн-трансляция матча волейбольной Лиги наций
Telegraf
2025-07-17T13:36:35Z
Усик - неизменный лидер среди лидеров: рейтинг The Ring обновлен
Корреспондент
2025-07-17T13:33:51Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
General Motors показали электрифицированный седан с запасом хода более 1000 км
Фокус
2025-07-17T13:51:51Z
На львовских улицах был замечен суперкар за космическую сумму
Telegraf
2025-07-17T12:54:06Z
Каждый второй автомобиль, импортируемый украинцами - электромобиль
Корреспондент
2025-07-17T09:18:43Z
Дешевле iPhone: в Китае выпустили недорогой и мощный электроскутер
Фокус
2025-07-17T07:36:14Z
Назвали самые популярные подержанные иномарки
Gazeta UA
2025-07-17T07:10:54Z
Электрифицированная легенда: рассекречен новый Ford Bronco 2026
Фокус
2025-07-17T06:42:06Z
Автогражданка на льготных условиях: кому позволят страховать авто по сниженной цене
Знай
2025-07-17T02:21:44Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
Искусственный интеллект учится лжи: что произошло с Grok после обновления
TSN
2025-07-17T12:51:21Z
Дает топливо для создания звезд в Млечном Пути: астрономы обнаружили скрытый гигантский объект
Фокус
2025-07-17T12:42:34Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z