MY.UAНовини
Постійно готуватися до війни: яким буде життя у післявоєнній Україні і чим загрожує постаріння населення
Постійно готуватися до війни: яким буде життя у післявоєнній Україні і чим загрожує постаріння населення

Постійно готуватися до війни: яким буде життя у післявоєнній Україні і чим загрожує постаріння населення

Демограф розповів, з якими загрозами доведеться зіткнутися Україні після закінчення війни. 

Війна, яку розв’язала Росія в Українітриває третій рік. Ніхто не знає, коли вона точно закінчиться, а ось які може принести наслідки, знають або ж здогадуються вчені.

ТСН.ua розпитав про наслідки для України від війни Олександра Гладуна, заступника директора з наукової роботи Інституту демографії та проблем якості життя НАНУ.

Дітям та онукам варто готуватися

– Чи варто тим, хто залишився в Україні, усвідомити, що їхні діти та онуки можуть потрапити на війну?

– Після набуття Україною незалежності, ми дійсно розслабилися і жили у трохи уявному світі. Як виявилося, світ жорстокий. А взагалі, війни – це те, що притаманне людству протягом всієї його історії. Тож нам варто пам’ятати прислів’я: "Хочеш миру – готуйся до війни". Навіть після перемоги над Росією, обороноздатність країни має залишатися на першому місці.

Росія, на жаль, найближчими роками нікуди не подінеться. Вона буде залишатися для нас загрозою, навіть, якщо почне розпадатися чи якось трансформуватися, ми не знаємо, що може "вирости" на її місці. Можливо, це будуть нові сусіди, але не менш агресивніші. Тому боєздатність була, є і буде важливою.

Реалії такі, що нам потрібно буде увесь час готуватися до війни чи до якогось іншого протистояння, і, відповідно, готувати до цього своїх дітей та онуків. Бо надалі між країнами існуватиме конкуренція – не лише економічна, але й військова.

Чим загрожує вивезення з України дітей

– В Україні забили тривогу щодо вивезення за кордон великої кількості дітей. Чим це загрожує демографії?

– Вивезення дітей – це дуже небезпечно для демографії. Тим більше, що народжуваність в країні на дуже низькому рівні. Тобто це підриває демографічний потенціал країни.

Діти, яких вивозять у різному віці за кордон, в більшості, школярі. Якщо вони залишаться за кордоном і не повернуться, то це означає, що вони не підуть в Україні до школи, не закінчать інститут чи інший навчальний заклад, а потім не вийдуть на вітчизняний ринок праці.

Це загрожує тим, що постаріння населення у нас буде збільшуватися ще стрімкішими темпами. Постаріння – це частка людей у віці 60 років і старше від загальної чисельності населення країни. За кордоном постаріння рахується з 65 років і старше.

До війни в Україні частка осіб 60 років і старше була приблизно на рівні 23-25%. І при цьому ми не вважалися самою "старою" країною Європи. Хоча це доволі високий рівень постаріння. Він призводить до суттєвого тиску на соціальну інфраструктуру, дає надмірне навантаження на певні соціальні фонди, зокрема на Пенсійний фонд.

Через те, що діти залишаться за кордоном, у майбутньому людей працездатного віку, які платять податки і роблять відрахування до Пенсійного фонду, ставатиме значно менше, а пенсіонерів, навпаки, буде все більше і більше.

Пенсійний фонд за рахунок власних можливостей вже давно не покриває виплату пенсій і отримує дотації з бюджету. А після війни це ще збільшить необхідність дотацій. Бо якщо у нас буде зменшуватися кількість молоді, то і на ринку праці кількість працездатних осіб зменшиться, а частка людей у віці 60 років і старше ставатиме більшою. Це може перетнути критичну межу і постане питання: звідки брати кошти, щоб їх виплачувати?

Кого з українців найбільше за кордоном

– На початку війни дітям, яких батьки вивозили за кордон, було 15 років. Зараз це вже повнолітні особи. Вони можуть самостійно приймати рішення, де їм жити. Чи є загроза, що ця молодь не повернеться до України, віддавши перевагу спокійному життю в Європі?

– Вікову структуру населення наших вимушених мігрантів оцінює лише Євростат. У них є дані щодо статево-вікової структури громадян України, які виїхали через війну та проживають у країнах Європейського Союзу. Це приблизно 2/3 з тих, хто виїхав за межі України. В цілому чисельність українських біженців управління Верховного комісара ООН у справах біженців оцінює в 6,7 мільйона осіб, тобто понад 4 мільйони наших громадян живуть в країнах ЄС.

Якщо дивитися за укрупненими віковими групами, то зараз в країнах ЄС перебуває 32% українців віком до 18 років. 62% – особи працездатного віку (від 18 до 64 років). І лише 6% – люди старші 65 років. Тобто найбільше з України виїхало саме дітей і найменше пенсіонерів, а це означає, що більшість людей похилого віку залишилися в Україні.

Діти, які виїхали за кордон – навчаються у школах або вже вступили до вищих навчальних закладів у країнах перебування. Якщо вони не повернуться до України, то відповідно вікова структура населення у нас ще більше погіршиться за рахунок цього міграційного відпливу.

За даними різних обстежень, залишитися за кордоном планує від 25-50% населення. Тобто повернеться до України приблизно лише 3 мільйони людей. Все це, підкреслюю, за даними різних обстежень станом на зараз. Для нас буде доволі не погано, якщо до України повернеться 3-4 мільйона людей. Але приблизно стільки ж людей ми втратимо через міграційний відтік.

Враховуючи, що це школярі-старшокласники або люди працездатного віку – це буде серйозним ударом по економіці України. На жаль, закономірність, що чим довше триває війна, тим менше відсоток людей повертається додому, працює для усіх країн і Україна не буде винятком.

Боротьба за людей, яку ми програємо

– Зрозуміло, що ніхто не буде забороняти вивозити з України дітей, бо триває війна. Але ж є важелі, якими можна повернути цих людей?

– Зараз багато країн Європи запроваджують активну політику адаптації наших громадян за кордоном, передусім – це курси з вивчення мов, а також впроваджується активна політика щодо обов’язкового працевлаштування мігрантів. Якщо людина знайшла роботу і у неї все більш-менш добре з житлом, то ймовірність, що вона повернеться до України, буде зменшуватися. Європа старішає, як і Україна, тому йде боротьба за людей і в даному випадку, станом на зараз, ми її програємо.

До речі, ця боротьба почалася ще до війни, через економічні чинники, коли багато людей з України виїжджали на заробітки, а потім залишалися на постійне проживання в країнах ЄС.

Чому вища освіта має бути безкоштовною

– То ми можемо програти і боротьбу за нашу молодь?

– Що стосується молоді, то, на мою думку, до неповернення її підштовхує політика Міністерства освіти і науки, яке зараз запроваджує перехід на практично платне навчання у вищих навчальних закладах по всіх спеціальностях, окрім лікарів, вчителів і військових. Міністерство обіцяє якісь гранти та іншу допомогу для абітурієнтів, але все одно, політика спрямована на те, щоб зробити вищу освіту в Україні платною.

У цей же час частина країн Європи – Німеччина, Чехія, Фінляндія, Австрія навчають іноземців у вищих навчальних закладах безкоштовно, зокрема і українців. Ми ж всі розуміємо, що вага європейського диплому вища, ніж українського.

Я не кажу зараз про рівень отриманих знань – це інше питання. Але наша молодь розглядає навчання саме за кордоном. А МОН певним чином, своїми діями, підштовхує молодь до виїзду за кордон. Тому таку політику, я вважаю антидемографічною і у цьому контексті нам теж потрібно переходити на безкоштовну освіту, щоб утримати молодь в країні. Це набагато краще, ніж бідкатися про брак ресурсу на ринку праці.

Яка кількість юнаків в Україні

– Хлопцям, яким на початку війни було 17 років – зараз вже 20. Чи відомо, яка кількість таких юнаків в Україні?

– Через війну, точних даних немає. Поточний статево-віковий склад населення оцінити по підконтрольній території дуже складно.

Євростат дає інформацію тільки по укрупнених вікових групах, а у нас – неповна статистика, тому дуже важко визначити статево-вікову структуру населення. Звісно, що ми робимо такі спроби у дослідженнях, але розуміємо, що вони не зовсім точні.

Що чекає на 20-літніх, якщо ворог захопить Україну

– Все частіше у нас звучать заяви про необхідність зменшення мобілізаційного віку з 25 до 20 років. Як ви гадаєте, чи варто це робити?

– Це питання, більше стосується Міноборони. Якщо їм критично потрібні люди, то мобілізаційний вікпотрібно зменшувати. Бо ж не обов’язково всі потраплять на передову. Дуже велике число людей потрібні саме для забезпечення потреб тих, хто воює на лінії зіткнення.

З іншого боку, якщо ми через те, що не вистачає людей програємо цю війну і більша частина території України буде окупована ворогом, то що буде з молоддю, якій зараз  20–25 років?

Якщо вони активно виявлятимуть антиросійські погляди, то їх вб’ють або посадять в тюрму, у кращому випадку – депортують до Росії. А у гіршому – дадуть російські паспорти, громадянство РФ, призвуть до російської армії і поженуть воювати проти української чи іншої армії. Що з цього краще?

Тому тут більше питання до військових, а не до демографів. Те, що на війні гинуть люди – це погано, і навіть не обговорюється, але зараз йдеться про виживання країни. Якщо України не існуватиме, то про демографію якої країни ми будемо говорити.

Збільшення сиріт та матерів-одиначок

– Чи можна прогнозувати збільшення чисельності сиріт в Україні після закінчення війни, яким воно очікується?

– Так, кількість сиріт буде збільшуватися. Передусім через те, що чоловіки, які мають дітей – гинуть на фронті. А також за рахунок того, що росіяни вбивають мирне населення ракетами та "Шахедами".

Особливо це стосується тих міст, які розташовані близько до лінії фронту та зазнають постійних повітряних ударів – Харків, Одеса, Миколаїв, Херсон, Запоріжжя, Суми. Ми весь час чуємо, що загинула вся сім’я або лише дорослі, а діти залишилися. Тому кількість сиріт буде зростати. Це явище, яке, на жаль, відбувається під час будь-якої війни.

Кількісно ми на даний час його оцінити не можемо, можливо більше інформації знають соціальні служби, але демографам вона невідома.

– Також у нас ставатиме більше матерів-одиначок, які самостійно виховуватимуть дітей?

– Так. В основному, через загибель чоловіків на фронті, кількість матерів-одиначок зростатиме. Також можливо, що жінки самостійно будуть виховувати дітей через розлучення з чоловіками, які пов’язані з війною.

Але у цьому випадку матір буде отримувати допомогу у вигляді аліментів. Наскільки ця проблема буде масштабною, зараз дуже важко оцінити.

Розлучення через війну

– Наскільки війна стала вагомою причиною для розлучень. Чи варто досліджувати цю проблему зараз?

– Щодо розлучень, то про тенденції важко сказати. На початку повномасштабного вторгнення, навпаки, була хвиля одружень. А стосовно розлучень, то все буде залежати від тривалості війни.

Особливо, коли чоловіктретій рік на фронті, а дружина за кордоном, то наскільки тісними залишаться ці родинні зв’язки, я не наважуся прогнозувати, але те, що випадки розлучень будуть теж не слід відкидати. Гадаю, що більша частина родин збережеться, але й можливий варіант, що кількість розлучень буде зростати через затяжну війну та інші пов’язані з нею чинники.

Чи слід чекати на багатоженство

– Кажуть, що через брак чоловіків в Україні після війни може з’явитися багатоженство. На сайті президента України навіть створювали петиції про легалізацію такого явища. Чи дійсно таке можливо?

– Навряд чи. Я досить скептично ставлюся до того, що у нас з’явиться багатоженство. Передусім, це не відповідає українській культурі та ментальності.

Велика кількість жінок у одного чоловіка – це більш притаманне ісламу. Якщо у нас таке і є, то це якісь поодинокі випадки. Може бути, що чоловік живе на дві сім’ї і просто зраджує обом своїм дружинам. Багатоженство – це, коли 2-3 та більше дружин живуть з одним чоловіком великою родиною. Мені важко таке уявити в Україні. Тим більше, що багатоженство не визнано у нас на законодавчому рівні.

Буде багато пенсіонерів та інвалідів

– Ймовірно, що після війни чисельність пенсіонерів зростатиме, якою вона може бути і чим це загрожує?

– Тут треба заначити, що у нас є – пенсіонери та особи пенсійного віку. Це різні категорії, бо пенсію у нас можуть отримувати люди у зв’язку з втратою працездатності та інвалідністю, за вислугою років. Тому це не лише вікова ознака, а й інші категорії населення. Раніше на пенсію в Україні виходять люди середнього віку – шахтарі, пілоти літаків, працівники поліції та спецслужб.

Так, після війни, державі буде досить складно виплачувати усі ці пенсії. До того ж, у нас буде збільшуватися чисельність людей з інвалідністю через війну, які будуть мати право на виплати. Поглибляться проблеми з працевлаштуванням таких людей. Потрібно буде створювати нові робочі місця, робити так, щоб така людина не почувала себе відірваною від суспільства. Вона має отримувати гідну зарплату і робоче місце повинно відповідати її можливостям.

Тобто проблема дуже комплексна, як і багато інших, які будуть стояти перед державою після закінчення війни. І їх вирішення, головною мірою, залежить від наявності фінансових ресурсів.

Скільки поколінь українців страждатиме через війну

– Війна залишить по собі, те, що називають генетичною пам’яттю поколінь – неприязнь до росіян. Як ви вважаєте скільки поколінь українців будуть відчувати на собі наслідки війни?

– Я вважаю, що наслідки цієї війни будуть пам’ятати та гостро відчувати на собі 3-4 покоління українців. А негативне ставлення до росіян буде тривалим, не знаю чи ще буде тоді існувати сама Росія. Те що зараз відбувається, багатьом людям просто не вкладається до голови, бо до повномасштабного вторгнення вони навіть уявити подібного собі не могли.

А у демографічному сенсі наслідки війни будуть дуже поганими, тому що зараз у нас значно гірша статево-вікова структура населення, ніж вона була після Першої світової війни, після Голодомору, після Другої світової війни.

У нас високий рівень постаріння населення, дуже низька народжуваність і все це буде вкрай важко не те що відновити після війни, а й взагалі за рахунок природних чинників (народжуваність та збільшення тривалості життя), утримати чисельність населення на певному рівні.

Сповільнити скорочення чисельності населення, найімовірніше, можна буде, якщо впроваджуватиметься активна демографічна політика, але воно все одно буде тривати. І наслідки цієї війни будуть дуже і дуже негативними у демографічному сенсі.

Раніше ТСН.ua розповідав, яким буде населення України 2040 року: існують три варіанти і хто будуватиме рай для українців.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Південна Корея має понад 3 млн "зайвих" 105-мм снарядів: чи потраплять вони в Україну
Фокус
2024-10-22T10:45:46Z
"Красунчики-союзники": у мережі показали військових КНДР у Приморському краї
Фокус
2024-10-22T10:42:38Z
СБУ затримала пару російських агентів, які наводили ракети на 5 областей України
Украина Криминальная
2024-10-22T10:39:33Z
Молдова може розраховувати на підтримку Франції - Макрон
УкраинФорм
2024-10-22T10:36:52Z
Журналісти викрили схеми, як друзі керівника фракції Порошенка у Київраді отримували землю у столиці
GlavRed
2024-10-22T10:36:04Z
Європарламент схвалив позику ЄС Україні на 35 млрд євро з використанням російських активів
Европейская правда
2024-10-22T10:30:53Z
МЗС Китаю відмовляється коментувати присутність військових Північної Кореї в Росії
УкраинФорм
2024-10-22T10:30:26Z
Найбільше скупчення тіньового флоту у світі: Малайзії загрожує екологічна катастрофа
ZN UA
2024-10-22T10:24:45Z
У ЄС активізувалися обговорення можливої відправки європейських військових для підтримки Сил оборони — Politico
ZN UA
2024-10-22T10:24:40Z
Відвідувачі опери блювали і непритомніли під час вистави зі справжнім сексом на сцені – фото
TSN
2024-10-11T06:58:13Z
Зручно та практично: для чого на Галичині використовували бамбетель
24tv
2024-10-08T18:24:51Z
Це найсмачніша картинка, яка взагалі може бути, - Олег Тістол про різні проєкти українських грошей
Политека
2024-10-08T18:31:34Z
Відомий ведучий розповів про відносини з Лесею Нікітюк
Фокус
2024-10-22T10:45:36Z
Радіо «Культура» запише органні твори українських композиторів на концерті «Місто Марії»
Детектор М
2024-10-22T10:43:18Z
Роберт Дауні-молодший «наїхав» на Marvel, яка ледь не зіпсувала дебют Тома Голланда: «Чому ви забрали репліки у дитини?»
ITC
2024-10-22T10:41:47Z
У Києві відкриють виставку, присвячену пам’яті Героїв російсько-української війни
Детектор М
2024-10-22T10:28:53Z
ЗМІ зазирнули всередину розкішної вілли Кім Кардашян у Каліфорнії за 60 мільйонів доларів
24tv
2024-10-22T10:27:52Z
Утікач Влад Яма засвітився з Аліною Гросу в США
GlavRed
2024-10-22T10:27:48Z
72-річному Гарві Вайнштейну діагностували рак кісткового мозку
Фокус
2024-10-22T10:42:38Z
У вишах України завершується додатковий вступ на контракт
24tv
2024-10-22T10:39:50Z
Помстилася за флірт до чоловіка: власниця пабу в Британії напала на свою клієнтку
Фокус
2024-10-22T10:36:57Z
Батьків школярів змусять платити штрафи: сума сягатиме 1700 гривень
Знай
2024-10-22T10:30:18Z
"Вікно можливостей": чи відправить Сеул своїх фахівців до України
24tv
2024-10-22T10:27:56Z
Переходимо на зимовий час: коли потрібно переводити годинники у 2024 році
24tv
2024-10-22T10:24:24Z
Штурм - справа молоді, а не літніх чоловіків: військовий про зниження мобілізаційного віку
TSN
2024-10-22T10:21:14Z
Юна дівчина отримала з бюджету понад 6 млн грн для проведення чемпіонату України з гімнастики, – ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2024-10-22T10:18:29Z
У соцмережах запустили проєкт інформування про перебіг опалювального сезону
Детектор М
2024-10-22T10:16:31Z
Військові РФ обстріляли з артилерії Шляхове на Херсонщині, є руйнування
УкраинФорм
2024-10-22T10:40:25Z
Ситуація напружена: військовий розповів про дії ворога на Лимано-Куп'янському напрямку
TSN
2024-10-22T10:33:59Z
БПЛА перейшли на «нові цілі»: усі подробиці нічної атаки на заводи Росії
GlavRed
2024-10-22T10:27:10Z
YAKTAK презентував черговий влог, як завершився його літній тур містами України. Бо з листопада розпочнеться новий.
FM-TV
2024-10-22T10:25:59Z
У Києві відбудеться 10-й Київський міжнародний економічний форум
GlavRed
2024-10-22T10:21:27Z
У Херсоні показали наслідки ворожих обстрілів житлових кварталів
УкраинФорм
2024-10-22T10:18:27Z
Як Росія вплинула на появу Борщагівки в Києві: століттями росіяни намагались відібрати наші землі і до чого тут РПЦ
TSN
2024-10-22T10:06:01Z
Смачний спосіб доглядати за губами: dott та "Київ Цифровий" випустили бальзам з ароматом "Київського торту"
VGorode
2024-10-22T10:00:12Z
Екологи проаналізували ґрунт на деокупованій Миколаївщині
1News
2024-10-22T09:57:10Z
Європарламент виділив Україні 35 млрд євро за рахунок заморожених активів Росії
Комсомольская правда
2024-10-22T10:47:34Z
США обмежать інвестиції в ШІ, напівпровідники, мікроелектроніку та квантові обчислення в Китаї
InternetUA
2024-10-22T10:46:58Z
Власна справа: через портал «Дія» вже доступні гранти для молоді
УкраинФорм
2024-10-22T10:42:39Z
«Укрзалізниця» призупинила продаж всіх квитків
Украина Криминальная
2024-10-22T10:39:35Z
Денис Шмигаль розповів, коли ввімкнуть опалення у житлових будинках
24tv
2024-10-22T10:33:25Z
Україна і Туреччина погодили механізм контролю якості оборонної продукції
1News
2024-10-22T10:30:34Z
Аграрії Донеччини засіяли третину запланованих під озимі площ
AgroPortal
2024-10-22T10:30:12Z
Сльози і «конверти»: як платять зарплати на ринку пального
ZN UA
2024-10-22T10:28:24Z
Не для краси: чому між залізничними коліями лежать камені
GlavRed
2024-10-22T10:27:07Z
Чудо-ліки чи розрекламований фуфломіцин: нові дані про користь та побічні ефекти Ozempic
24tv
2024-10-22T10:06:07Z
Доктор Комаровський розповів, як уникнути переломів у похилому віці: способи мінімізувати ризики
Политека
2024-10-22T10:04:16Z
Як вивести плями з одягу в домашніх умовах: ефективні методи
TSN
2024-10-22T09:37:50Z
"Еліксир молодості" на тарілці: 7 продуктів проти старіння, які треба їсти кожного дня
TSN
2024-10-22T09:36:59Z
Як правильно чистити зуби: поради стоматологів
TSN
2024-10-22T09:33:34Z
Знайшли простий спосіб зменшити важкість похмілля
24tv
2024-10-22T09:03:54Z
Актор серіалу "Жіночий лікар" чесно зізнався, чи готовий піти на фронт: "Маю військову професію"
24tv
2024-10-22T08:42:11Z
Вікові зміни і тестостерон: ключ до гармонії в житті чоловіка
24tv
2024-10-22T08:30:30Z
У скандального кінопродюсера Вайнштейна виявлено рідкісну форму раку
ГЛАВКОМ NET
2024-10-22T08:09:20Z
Затримано агента російських спецслужб, який готував убивство голови громадського формування в Одесі
Украина Криминальная
2024-10-22T10:43:34Z
В Одесі у школі під час повітряної тривоги померла 13-річна дівчина: подробиці
Фокус
2024-10-22T10:42:15Z
Одеські поліцейські розслідують обставини смерті 13-річної дівчинки
Украина Криминальная
2024-10-22T10:39:21Z
На Полтавщині у приміщенні ТЦК виявили тіло чоловіка з ознаками самогубства
УкраинФорм
2024-10-22T10:36:56Z
Велася підготовка нових ударів рф: українця затримали на "гарячому"
Политека
2024-10-22T10:34:37Z
Поліція повідомила про інсценування вбивства бізнесмена в Одесі – ЗМІ кажуть, що Бейбутян живий
Комсомольская правда
2024-10-22T10:29:07Z
Привласнив чужу картку та витрачав гроші: зловмиснику повідомили про підозру за п’ятьма статтями
Украина Криминальная
2024-10-22T10:27:02Z
Унаслідок урагану «Оскар» на Кубі загинули шестеро людей
УкраинФорм
2024-10-22T10:07:39Z
Частина відмовила у службі: у Львові засудили мобілізованого, який поїхав "переодягнутись"
Фокус
2024-10-22T10:00:20Z
Стример переміг боса Elden Ring з показниками життя, витривалості й фокусу на рівні одиниці
24tv
2024-10-22T10:39:23Z
У СРСР такий не готували: рецепт неймовірного салату, який "підірвав" Мережу
GlavRed
2024-10-22T10:36:04Z
Apple покинув ключовий менеджер – керівник з рекрутингу та підбору персоналу
InternetUA
2024-10-22T10:31:31Z
Тест DxOMark: дисплей iPhone 16 програв Galaxy A35 та Pixel 8a
ITC
2024-10-22T10:25:55Z
Стали відомі характеристики нового Mac mini 2024
InternetUA
2024-10-22T10:16:11Z
Не викидайте крафтові пакети: геніальний лайфхак з використання
24tv
2024-10-22T10:06:40Z
Люди еволюціонують просто зараз: вчені розповіли, в якому регіоні це відбувається
ZN UA
2024-10-22T10:05:07Z
"Формує підказки": закохані пари почали використовувати ChatGPT під час сварок, — ЗМІ
InternetUA
2024-10-22T10:01:28Z
У WhatsApp з’явилася нова корисна функція
InternetUA
2024-10-22T09:47:46Z
"Зелене село": який вигляд має покинуте поселення, яке повністю заросло плющем і травою
24tv
2024-10-22T10:42:56Z
Магазин Flowerpot – Ваш надійний партнер у світі квітів
Корреспондент
2024-10-22T10:30:47Z
Ще ті "язикаті Хвеськи": астрологи назвали знаки, які не тямлять своє життя без балачок
GlavRed
2024-10-22T10:27:28Z
Тушкована середземноморська цвітна капуста: чудовий рецепт на вечерю
Фокус
2024-10-22T10:15:30Z
Жодного багажу: турист відпочив за 150 доларів та розповів, які помилки він зробив
Фокус
2024-10-22T10:06:52Z
Заощадити на гелі для посуду легко: його стане вдвічі більше
24tv
2024-10-22T09:51:04Z
Цей секрет знають одиниці: як смажити картоплю, щоб вона не розвалювалася і мала хрумку скоринку
TSN
2024-10-22T09:36:58Z
Про класичний "крабовий" і не згадаєте: з крабових паличок можна приготувати ще один салат
24tv
2024-10-22T09:36:14Z
Як правильно мити руки: покрокова інструкція
TSN
2024-10-22T09:36:00Z
У Бельгії футболісту відірвало палець через петарду: фото та відео жахливого інциденту
24tv
2024-10-22T10:42:17Z
Сапуга: Матч був цікавим, з великою кількістю боротьби та моментів
Football.ua
2024-10-22T10:40:47Z
«Рому» та «Динамо» розсудять арбітри з Нідерландів
УкраинФорм
2024-10-22T10:40:29Z
Найкращий гравець чемпіонату світу з футболу-2010 дебютує в тенісі
УкраинФорм
2024-10-22T10:33:44Z
Колишній гравець Сум Богачов загинув на війні
Football.ua
2024-10-22T10:33:10Z
Реал Мадрид – Боруссія Д: прогноз букмекерів на матч Ліги чемпіонів
Football.ua
2024-10-22T10:22:20Z
Легендарний реванш: Льюїс назвав боксера, заради якого готовий повернутися на ринг
24tv
2024-10-22T09:57:03Z
Фельдгоф та Урал очолили Бохум
Football.ua
2024-10-22T09:55:28Z
"Дуже співчуваю": тренер "Арсенала" підтримав "Шахтар" перед очним матчем у Лізі чемпіонів
TSN
2024-10-22T09:54:35Z
Чоловік вистрелив у свій Cybertruck, думаючи, що той куленепробивний: відео пошкоджень
24tv
2024-10-22T10:33:53Z
У США схрестили вінтажний Chevrolet Corvette 50-х і електромобіль BMW
Фокус
2024-10-22T10:27:46Z
У країнах ЄС зріс попит на електромобілі та гібриди: опублікована свіжа статистика
AutoGeek
2024-10-22T10:27:34Z
Формульний болід Міхаеля Шумахера 2006 виставили на аукціон
AutoCentre
2024-10-22T10:12:49Z
У Європі суттєво дешевіють електромобілі з пробігом: аналітики назвали ключові причини
AutoGeek
2024-10-22T09:58:42Z
Представлений доступний Volkswagen Magotan 2025
Portaltele
2024-10-22T09:34:02Z
Переосмислена легенда: розкрито подробиці нового Mitsubishi Pajero
Фокус
2024-10-22T09:30:00Z
Дешевше $20 000: BYD розпочинає продажі спортивного електричного хетчбека Seal 06 GT
AutoGeek
2024-10-22T09:27:31Z
Найдешевший електромобіль Citroen відтворили у стилі ретро
ЗаРулем
2024-10-22T09:16:31Z