MY.UAНовини
"У 2025-му важкі ударні БПЛА зможуть частково замінити пілотовані літаки", — Павло Гвозденко
"У 2025-му важкі ударні БПЛА зможуть частково замінити пілотовані літаки", — Павло Гвозденко

"У 2025-му важкі ударні БПЛА зможуть частково замінити пілотовані літаки", — Павло Гвозденко

Заступник командира окремого загону безпілотних систем спеціального призначення "Тайфун" Павло Гвозденко розповів УНІАН про війну дронів та дав прогноз на 2025 рік.

Павле, у кого зараз перевага у БПЛА, у кого більше дронів: у нас чи у ворога? 

На цей момент у ворога може бути більше дронів, які використовуються для розвідки, координації артилерійських ударів. Мова про такі БПЛА, зокрема, як "Орлан". Але, на мою думку, у нас є відчутна перевага в FPV-дронах та малих ударних БПЛА. 

Нам це вдається завдяки тому, що виробники мають більшу свободу.  Фактично, якщо ти український розробник, то в тебе менше перепон, ніж у розробника у Росії. Там багато чого у цьому секторі зарегульовано, і є кілька великих корпорацій, які намагаються цей напрямок на себе замкнути. 

Але чи можуть нові розробки додати переваги ворогу? Приміром, відносно недавно у новинах обговорювали нову російську розробку "Охотнік", який, ймовірно, може нести крилаті бомби. Тобто, питання в тому, чи може він або подібні БПЛА значно вплинути на хід війни? 

С-70 "Охотнік" — це новий російський важкий безпілотник. Наскільки відомо, вже був збитий експериментальний зразок. А його вплив на хід війни залежить, в першу чергу, від кількості.

Один такий апарат не зробить революцію, а ми бачимо тільки перші кроки до серійного виробництва. З огляду на його вартість і складність виробництва, не думаю, що його зможуть масово випускати раніше, ніж у 2025-му році. 

Але зауважу, що і в Україні ведеться багато робіт над створенням важких ударних безпілотників. Я не чув про прямий аналог цього "Охотніка", але наші розробники активно працюють над рішеннями, які будуть здатні виконувати схожі завдання. Можливо, за масово-габаритними та іншими параметрами вони будуть відрізнятись, але у нас є цікаві проєкти важких дронів. 

При цьому, чи матимуть такі проєкти перспективу, залежить від того, наскільки вони будуть фінансуватися, підтримуватися державою. Очевидно, що вкладення виробника будуть набагато більші, ніж при розробці, виробництві невеликих дронів.

Розкажіть докладніше про рівень українських розробок та розробників. Що може бути реалізовано найближчим часом, що ні, та чому?

Українські розробники безпілотників за останні роки показали надзвичайно великий прогрес. FPV-розробки вже дуже активно використовуються на полі бою, але є й інші БПЛА, які показали себе з найкращої сторони.  Це, наприклад, "Punisher" (багаторазові ударні дрони, — УНІАН), "Сокіл-300".

Останній — ударний безпілотник, створений українським конструкторським бюро "Луч". Він призначений для розвідувальних місій та точкових ударів по наземних цілях. Його проектна дальність польоту варіюється від 1300 до 3300 км, а тривалість перебування в повітрі може досягати до 26 годин. "Сокіл-300" може нести високоточне озброєння, зокрема ракети РК-2П та РК-10, що, ймовірно, дозволить йому ефективно вражати наземні цілі. Цей безпілотник може бути значним досягненням у розвитку українських бойових дронів і, швидше за все, матиме високий потенціал для застосування в умовах війни.

Найближчим часом можна очікувати на розширення серійного виробництва і модернізацію українських БПЛА. Однак деякі складніші проєкти можуть затримуватися через складнощі з фінансуванням. Крім того, можуть негативно вплинути проблеми з  імпортом критичних компонентів. На жаль, Китай обмежив відправку компонентів БПЛА в Україну, і виробники змушені шукати альтернативні джерела. Але впевнений, що у 2025 році можна очікувати, що БПЛА будуть мати ще більший вплив на ведення війни - як на оперативному, так і на стратегічному рівнях. 

Скоріш за все, основний акцент буде зроблено на автоматизацію, збільшення автономності польотів, стійкість до засобів РЕБ. Думаю, що у другій половині 2025-го важкі ударні БПЛА, швидше за все, зможуть частково замінити пілотовані літаки. 

Що ви думаєте про "війну дронів", коли FPVшки знищують "крила", про протистояння "класичних" та наземних дронів? 

Так, порівняно дешеві FPV-дрони вже показують високу ефективність у боротьбі з дорогими ворожими безпілотниками, такими як "Орлани", "ZALA" та іншими. Є багато екіпажів, які досягли досить хороших результатів.

Технологія, в принципі, нескладна: взаємодія з системами виявлення безпілотників  дає можливість скоординувати дії пілота FPV-дрона та ефективно знищувати ворожі БПЛА літакового типу, розвідників. Якщо ефективно використовувати FPV-дрони для знищення таких систем, ворог може втратити можливість вести оперативну розвідку, що серйозно ускладнить дії росіян. Однак ймовірно, що протидія буде вдосконалюватися, зокрема через розвиток РЕБ. Але завдяки дешевизні та доступності, FPV-дрони все одно залишатимуться важливим елементом сучасних бойових дій.

Наземні дрони також, до речі, мають високий потенціал в такому протистоянні.  Адже вони можуть застосовуватись як по повітряних, так і по наземних дронах противника, завдяки своїй здатності діяти в складних умовах і виконувати різні завдання. Перерахую кілька ключових аспектів їхнього потенціалу у боротьбі з ворожими безпілотникам.

По-перше, наземні дрони можуть бути засобами виявлення та знищення. Тобто, можуть бути оснащені спеціальними системами, такими як тепловізори, радари або інші датчики, що дозволяють швидко ідентифікувати наближення повітряних дронів. Завдяки високоточним системам наведення, наземні дрони можуть запускати протидронові ракети або вогонь зі зброї малого калібру.

По-друге, такі дрони можуть бути обладнані системами радіоелектронної боротьби, які здатні глушити або перехоплювати сигнали управління ворожих дронів. Це може призвести до втрати контролю над повітряними дронами противника або до примусового посадження.

По-третє, наземні дрони можуть бути застосовані для протидії ворожим наземним дронам у ролі перехоплювачів. Адже можуть створювати бар'єри, мінувати, або навіть атакувати за допомогою вибухових пристроїв.

Нарешті, наземні дрони можуть збирати розвідувальні дані про наближення повітряних або наземних дронів, що дозволяє швидко реагувати на загрозу та координувати дії інших підрозділів для нейтралізації ворожих безпілотників.

Ви зачепили тему радіоелектронної боротьби.У кого більш ефективні РЕБи? І чи не заважає працювати friendly fire наших РЕБ?

Ворог має добре розвинені засоби радіоелектронної боротьби. Ми це відчуваємо на різних напрямках. Десь це більш інтенсивно, десь менш, але це точно порушує роботу наших дронів, не дає можливість ефективно працювати. Часто навіть неможливо злетіти через таку "стіну" РЕБ. Однак наші українські фахівці активно адаптуються до цих викликів, постійно шукають технічні рішення, які дозволяють ефективно виконувати задачі. Тобто, водночас зростає й рівень наших РЕБ. В цьому напрямку ведуться інтенсивні розробки.

Щодо "friendly fire", звісно, на будь-якій війні це проблема. Але все залежить від того, наскільки тісно відбувається взаємодія між підрозділами, які знаходяться на нулі. Проста комунікація дозволяє мінімізувати цю проблему, і мені здається, в цьому напрямку є прогрес.

Ви сказали про досить ефективні ворожі РЕБ. Однак існують також інші засоби протидії нашим БПЛА. Чи зможе ворог захистити свої нафтобази та аеродроми?

Я думаю, що, зважаючи на розвиток наших дронів-камікадзе та високоточного озброєння, такі об'єкти залишатимуться вразливими. Знаю, що деякі наші безпілотники спокійно долають відстань в понад тисячу кілометрів, для них це не проблема. А через супутникові знімки ми бачимо, що такі удари досить ефективні.

Останнім часом почало формуватися відносно багато підрозділів безпілотних систем. Чи важко потрапити саме у такий батальйон? 

Потрапити до підрозділу безпілотних систем не так складно, як може здаватися, на перший погляд. Однак необхідно мати підготовку та, в першу чергу, мотивацію. Приміром, у наш підрозділ можна і без базової підготовки, якщо ми бачимо, що є велика мотивація, є певні задатки.

Перевага у тих, чия професія дозволяє швидко перевчитися та управляти дронами. Ми до таких професій відносимо IT-спеціальності. Також це люди, які, займалися геймерством, грали в ігри. 

Ми багато часу приділяємо рекрутингу. Якщо нам людина підходить, ми проводимо її по всіх етапах переходу до нашого підрозділу: комунікуємо з ТЦК, даємо відповідні рекомендаційні листи, після потрапляння людини в навчальний центр Національної Гвардії відстежуємо процес проходження навчання, та забираємо для оформлення вже безпосередньо в нашій військовій частині. Після цього людина ще проходить період адаптації, підготовку в школі пілотів і далі відбувається бойове злагодження. До наших молодих пілотів прикріплюються бійці, які вже брали участь в бойових діях та мають на своєму рахунку багато успішних операцій. Лише після цього відбувається переїзд в зону бойових дій, і там також досвідченіші екіпажі координують діяльність менш досвідчених. 

Скільки часу займає таке навчання?

Все це займає десь не менше трьох місяців. Якщо хтось ще до мобілізації пройшов курси, які підтверджують знання і вміння управляти дронами, термін може скоротитися. 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
ООН прокоментувала поїздку генсека до Росії на саміт БРІКС
ГЛАВКОМ NET
2024-10-22T22:15:36Z
Ізраїль підтвердив ліквідацію нового очільника «Хезболли»
ГЛАВКОМ NET
2024-10-22T22:06:55Z
МЗС Естонії звільнило співробітницю посольства через наукову роботу з кремлівськими наративами
УкраинФорм
2024-10-22T22:03:02Z
Білий дім прокоментував саміт БРІКС у росії
iPress
2024-10-22T22:01:02Z
Податківиця-депутатка з Рівного позичила майже 3 мільйони гривень у 12-річного сина
24tv
2024-10-22T22:00:20Z
Російському музиканту заочно оголосили підозру у фінансуванні війни в Україні
УкраинФорм
2024-10-22T22:00:00Z
Генсек ООН «зашкварився», прибувши до диктатора, ордер на арешт якого видав Міжнародний кримінальний суд
Украина Криминальная
2024-10-22T21:57:15Z
Довкола армії КНДР багато стереотипів: чи здатні військові з Північної Кореї змінити хід війни
24tv
2024-10-22T21:24:43Z
З півдня почалася нічна атака дронів
УкраинФорм
2024-10-22T21:24:33Z
Відвідувачі опери блювали і непритомніли під час вистави зі справжнім сексом на сцені – фото
TSN
2024-10-11T06:58:13Z
"Люблю його, хоча й побоююсь": Оля Цибульська повідомила про важливі зміни
GlavRed
2024-10-22T21:30:47Z
Син путіністки Валерії може сісти до в'язниці за півмільйона доларів
GlavRed
2024-10-22T21:27:47Z
Путініста Кіркорова перевірять на зв'язок із ЛГТБ
GlavRed
2024-10-22T21:27:30Z
Курс на безпеку: організатори Євробачення-2025 запровадять нові правила
GlavRed
2024-10-22T21:27:19Z
Її мають знати всі: пісня про Довбуша знову віруситься у тіктоці
24tv
2024-10-22T21:00:31Z
Засновник піратської онлайн-бібліотеки "Флібуста" заявив про самогубство
Комсомольская правда
2024-10-22T20:52:49Z
Якщо сподобався "Ніхто цього не хоче": 5 неймовірних серіалів, які варто подивитися
24tv
2024-10-22T20:33:42Z
Володимир Дантес уперше висловився про виховання двох дітей Кацуріної від її колишнього: "Кайфую"
TSN
2024-10-22T20:30:28Z
У РФ "кадровий дефіцит": ракетників різко почали переводити у піхоту
GlavRed
2024-10-22T22:15:29Z
Версаль із піску: мільярдер продає за 108 мільйонів доларів маєток, який будував 15 років
Фокус
2024-10-22T21:12:34Z
23 жовтня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-10-22T21:06:26Z
Коли північнокорейські війська прибудуть на Курщину: Буданов дав прогноз
ГЛАВКОМ NET
2024-10-22T20:56:14Z
Український бойовий штучний інтелект успішно скоординував роботу 50 дронів
InternetUA
2024-10-22T20:46:27Z
Військові прокоментували нібито наміри РФ до 1 лютого витіснити ЗСУ з Курщини
УкраинФорм
2024-10-22T20:27:45Z
Контролер навідуватиметься частіше: в Україні посилять перевірки електролічильників
Знай
2024-10-22T20:10:03Z
"Віддячить" КНДР: яку зброю Південна Корея може передати ЗСУ
24tv
2024-10-22T19:48:23Z
Опалювальний сезон під питанням: Попенко розповів, що приховали від українців
Хвиля
2024-10-22T19:45:15Z
У селі на Буковині люди зібрали ₴900 тисяч і відправили 6 тонн вантажу для ЗСУ
УкраинФорм
2024-10-22T22:12:49Z
Україною кружляють ворожі безпілотники: стало відомо, куди рухаються
TSN
2024-10-22T22:06:00Z
Війна, день 972. Самогубство у ТЦК та відставка генпрокурора Костіна
Football.ua
2024-10-22T22:01:55Z
У дитбудинку на Закарпатті виявили факти трудової експлуатації, побиття вихованців та інших порушень
УкраинФорм
2024-10-22T21:48:19Z
Втрати такого масштабу востаннє були у Другу світову: український ветеран про просування росіян на Донбасі
TSN
2024-10-22T21:33:48Z
Карта бойових дій в Україні станом на 23 жовтня 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-10-22T21:27:26Z
Елітні маєтки, квартири та офіси: рідня заступника Кличка шокувала статками
TSN
2024-10-22T21:24:31Z
Армія РФ ймовірно готує наступ на велике українське місто: The Economist попредило про небезпеку
TSN
2024-10-22T20:51:43Z
Чи є загроза прориву окупантів поблизу Херсона? Речник Сил оборони півдня відповів
ГЛАВКОМ NET
2024-10-22T20:12:33Z
"Росія платитиме за підтримку України": у США підтвердили надання Києву 20 млрд доларів
ZN UA
2024-10-22T21:34:11Z
Туреччина експортувала до Росії військові товари, але тепер ввела таємну заборону на це
24tv
2024-10-22T21:15:22Z
У НБУ пояснили, як довго в Україні триватиме режим керованої гнучкості курсу валют
Хвиля
2024-10-22T20:36:06Z
Аграрна потужність України є не перешкодою, а інвестицією у конкурентоспроможність ЄС - Олівер Ропке
УкраинФорм
2024-10-22T20:04:09Z
Молоді українці можуть отримати до 150 тисяч гривень через "Дію": умови
Хвиля
2024-10-22T20:03:32Z
Гетманцев пояснив, що пенсіонерам стало краще: мали помітити зростання
Знай
2024-10-22T19:12:42Z
Військовий збір: чи передбачені пільги для ФОПів
Хвиля
2024-10-22T19:03:46Z
МВФ погіршив прогноз зростання світової економіки, попередивши про ризики – Bloomberg
iPress
2024-10-22T18:43:38Z
Літакам "Нової Пошти" дозволили літати до Києва та Львова
Хвиля
2024-10-22T18:30:45Z
На Чернігівщині знешкодили бойову частину крилатої ракети, яка не здетонувала
УкраинФорм
2024-10-22T21:01:23Z
Знайшов загублений рюкзак з телефоном та оформив онлайн кредит: у Харкові затримали крадія
InternetUA
2024-10-22T20:56:36Z
Харків знову під ударом РФ: у місті лунали вибухи
TSN
2024-10-22T20:30:17Z
Трагедія в ТЦК: військовозобов'язаний вчинив самогубство – все, що відомо
TSN
2024-10-22T20:30:01Z
На місці удару - пожежа: Росія атакувала Харків КАБами - куди влучив ворог
GlavRed
2024-10-22T19:58:18Z
Маму і дочку шукали під завалами: моторошні кадри з місця удару в Сумах
GlavRed
2024-10-22T19:27:20Z
«Банківські» шахраї ошукали трьох українців на понад 26 тисяч гривень
InternetUA
2024-10-22T19:16:58Z
Групове зґвалтування 14-річної на Закарпатті: двоє обвинувачених вирішили мобілізуватися
ГЛАВКОМ NET
2024-10-22T18:30:59Z
В Ізраїлі вдруге за два дні затримали іранських шпигунів
УкраинФорм
2024-10-22T18:21:46Z
Щурі і миші втечуть самі: названо засіб, який назавжди позбудеться гризунів
GlavRed
2024-10-22T19:27:26Z
Зверніть увагу на ноги: 8 незвичайних ознак, що в крові зашкалює холестерин
TSN
2024-10-22T18:30:29Z
Харчування проти раку, яке допоможе знизити багато ризиків
24tv
2024-10-22T18:03:16Z
Сире чи пастеризоване: яке молоко можна пити під час вагітності
24tv
2024-10-22T17:51:24Z
У Німеччині виявили перший випадок віспи мавп
Европейская правда
2024-10-22T17:24:53Z
Що буде, якщо їсти моркву щодня: лікарі назвали п'ять безспірних переваг цього овоча
TSN
2024-10-22T16:27:42Z
Стало відомо, як виростити величезний озимий часник
AgroNews
2024-10-22T16:21:17Z
Олексій Омельяненко спільно з фондом «Надія» передав 10 апаратів Prismaflex до прифронтових шпиталів
TSN
2024-10-22T16:06:30Z
Перелік препаратів, які можна отримати за програмою "Доступні ліки", розширили
24tv
2024-10-22T15:36:04Z
Дев’ятий рік AM4: AMD готує нові процесори Ryzen 5 5600XT, 5600T та Ryzen 3 5300G
ITC
2024-10-22T22:13:26Z
46 моделей смартфонів Samsung отримають One UI 7 з Android 15: список
InternetUA
2024-10-22T19:46:12Z
Як підтримувати ідеальну температуру вдома: 5 інноваційних способів
24tv
2024-10-22T19:03:13Z
Чому море солоне і до чого тут "ефект накопичення": цікава відповідь
GlavRed
2024-10-22T18:27:17Z
Чому не можна користуватись смартфоном з розбитим екраном
InternetUA
2024-10-22T18:01:09Z
На польському радіо ведучих замінили на штучний інтелект
Комсомольская правда
2024-10-22T17:46:06Z
Чому не можна зберігати паролі в браузері
InternetUA
2024-10-22T17:43:31Z
Розкрито, навіщо на смартфоні потрібен режим польоту
InternetUA
2024-10-22T17:21:29Z
Оновлення до Android 15 перетворює старі смартфони на "цеглину"
InternetUA
2024-10-22T17:01:02Z
Люля в баклажані: особливий рецепт від Володимира Ярославського
24tv
2024-10-22T21:54:45Z
День ангела 23 жовтня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2024-10-22T21:24:39Z
Ці лайфхаки стали хітом: 5 способів зберігання буряка на зиму
24tv
2024-10-22T21:18:33Z
Як зіпсувати секс: що не можна робити відразу після близькості
CutInsight
2024-10-22T20:33:46Z
Рецепт шоколадних млинців від судді "Мастер Шеф" Мартиновської: тонкі та дуже смачні
Политека
2024-10-22T20:00:07Z
Можна навіть тим, хто на дієті: рецепт ніжного морквяного десерту
24tv
2024-10-22T19:27:04Z
5 причин, чому пилосос почав працювати гірше: про них знають одиниці
24tv
2024-10-22T19:03:23Z
Покращений рецепт моркви по-корейськи: з кабачком вийде ще смачніше
Политека
2024-10-22T18:45:59Z
Як бути щасливим незалежно від того, скільки ви заробляєте
24tv
2024-10-22T18:42:44Z
"Реал" оформив божевільний камбек і розгромив дортмундську "Боруссію" в Лізі чемпіонів
TSN
2024-10-22T21:33:46Z
Трилер Реала, перемога Жирони, осічки ПСЖ та Ювентуса: результати Ліги чемпіонів за 22 жовтня
24tv
2024-10-22T21:33:24Z
Барселона – Баварія: онлайн-трансляція матчу Ліги чемпіонів 2024-2025
24tv
2024-10-22T21:33:22Z
«Арсенал» – «Шахтар»: результати матчу
ГЛАВКОМ NET
2024-10-22T21:03:55Z
«Шахтар» поступився «Арсеналу» в Лізі чемпіонів УЄФА
УкраинФорм
2024-10-22T20:55:38Z
Зваблива Нікольченко потішила публіку своїми вміннями: ефектне відео гімнастки
24tv
2024-10-22T20:27:56Z
БК «Дніпро» програв «Сассарі» у Кубку Європи ФІБА
УкраинФорм
2024-10-22T20:13:55Z
Бєлік – про перемогу над Арсеналом U-19: Це була хороша гра і дуже важлива перемога з огляду на турнірне становище
Football.ua
2024-10-22T19:20:18Z
Збірна України розпочинає виступ на Всесвітній Гімназіаді-2024
УкраинФорм
2024-10-22T18:57:24Z
Вітчизняним енергетикам передали 7 автовишок на шасі IVECO Daily
AutoCentre
2024-10-22T18:00:47Z
Обрано найкращий компактний автобус 2025 року
AutoCentre
2024-10-22T18:00:08Z
На дорогах з'явився незвичайний дорожній знак: що означають чорно-білі трикутники
GlavRed
2024-10-22T16:27:39Z
Штрафи до 1700 гривень: водіям витрясуть гаманці — кого омине
Знай
2024-10-22T16:21:01Z
В Україну поставлено партію нових вантажівок MAN TGL
AutoCentre
2024-10-22T16:03:26Z
Ательє Manhart анонсувало 800-сильний BMW M5
AutoCentre
2024-10-22T15:13:07Z
Skoda показала найпотужнішу та найексклюзивнішу версію Fabia
AutoCentre
2024-10-22T14:13:32Z
Kia представила кросовер із запасом ходу 1600 км
AutoCentre
2024-10-22T13:42:17Z
Бюджетна капсула часу: на продаж виставили найпершу Dacia в новому стані
Фокус
2024-10-22T13:06:48Z