На початку повномасштабного вторгнення НБУ встановив в Україні режим керованої гнучкості щодо курсу валют. Проте регулятор не встановлює точних часових меж тривалості цього режиму.
Заступник голови НБУ Юрій Гелетій зазначив, що нині немає точності щодо тривалості перебування ринку в режимі керованої гнучкості валютного курсу, передає 24 канал.
За його словами, НБУ володіє достатнім обсягом міжнародних резервів та інструментами, які дають змогу зберігати поточний режим, допоки не будуть створені відповідні передумови для подальших кроків у напрямку валютної лібералізації.
"Ми не прив'язуємось до жодних часових рамок ані в питанні калібрування курсового режиму, ані в швидкості поступу дорожньою картою валютної лібералізації. Орієнтуємося виключно на умови, які мають сформуватись для наступних кроків, щоб вони не генерували загрози для стійкості валютного ринку, курсових та інфляційних очікувань", - сказав Гелетій.
За словами заступника голови НБУ, важливим є не час, а умови, які забезпечать економічну стійкість і не створюватимуть загроз для стабільності валютного ринку та інфляційних очікувань.
Режим керованої гнучкості може здатися схожим на пливкий курс, особливо для тих, хто не вдасться в деталі економічних процесів, зазначає Юрій Гелетій.
Однак ці режими мають відмінності, що впливають на пересічних громадян.
Після коригування НБУ цієї можливості вона зникла, як і сенс цієї практики.
"Якщо ж порівняти поточний режим із плаваючим курсоутворенням, що діяв до повномасштабної війни, то, мабуть, зміни для готівкового курсу не є суттєвими. Якщо винести за дужки структурний дефіцит валюти на міжбанківському ринку, який НБУ покриває і якого немає на готівковому ринку, то сприйняття режимів дійсно схоже", - пояснив банкір.
Отже, зміцнився зв'язок між офіційним та готівковим курсами, і для населення стало менше приводів турбуватися про стрибки курсу. Це також знизило стимул до накопичення валюти в умовах економічної нестабільності.