Володимир Зеленський видав указ про протидію корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам.
Влада відреагувала на скандальне корупційне розслідування, фігурантами якого стали співробітники МСЕК (медико-соціальна експертна комісія) у Хмельницькій області. Під час обшуків у місцевої голови МСЕК Тетяни Крупи знайшли готівкою майже 6 мільйонів доларів у різних валютах та низку підроблених медичних документів, списки ухилістів із прізвищами та хибними діагнозами. Згодом з’ясувалося, що 49 прокурорів Хмельницької області отримали інвалідність. У підсумку президент України Володимир Зеленський скликав засідання Ради національної безпеки та оборони, під час якого розглядали ситуацію з МСЕК та зловживаннями посадових осіб різних державних органів із отриманням інвалідності.
Фальшиві інвалідності
Під час засідання голова СБУ Василь Малюк та міністр внутрішніх справ Ігор Клименко доповіли про перевірки та розслідування кримінальних правопорушень у цій сфері. Вони зазначили, що виявлено численні порушення та фальшиві інвалідності серед чиновників.
Є сотні таких фактів очевидно необґрунтованих інвалідностей у посадових осіб митниці, податкової, в системі Пенсійного фонду, в місцевих адміністраціях. З усім цим треба ретельно та оперативно розібратися. Система МСЕК має бути ліквідована», – сказав президент Зеленський.
Генпрокурор Андрій Костін заявив, що подає заяву на звільнення. Костін зазначив, що підтримує позицію президента, що щодо ситуації з МСЕК має бути політична відповідальність.
«Я вдячний президенту України та Верховній Раді України за довіру. Але в цій ситуації вважаю за правильне заявити про звільнення з посади генерального прокурора», — заявив він.
Цифровізація МСЕК
Згідно з указом президента, протягом місяця Офіс генпрокурора, СБУ, ГБР, Національна поліція, НАБУ мають звітувати про вжиті заходи щодо виявлення порушень під час встановлення інвалідності посадовим особам. Після таких перевірок зазначені органи мають провести кадрові рішення.
При цьому Кабінету Міністрів України було доручено забезпечити:
– виконання рішення РНБО про військово-лікарську експертизу у ЗСУ;
– створення робочих груп щодо перевірки рішень медико-соціальних експертних комісій щодо встановлення інвалідності посадовим особам;
– протягом трьох місяців зробити доповідь про результати перевірок МСЕК;
– підготовку плану впровадження цифровізації проходження всіх етапів МСЕК разом із МОЗ та Мінцифри;
– проведення разом із Пенсійним фондом, ДБР, СБУ та Нацполіцією аудиту нарахування пенсійних виплат посадовим особам.
Верховній Раді рекомендують разом із Міністерством охорони здоров’я у місячний термін розробити законопроект про реформування системи медико-соціальної експертизи, передбачивши, зокрема, ліквідацію медико-соціальних експертних комісій з 31 грудня 2024 року.
Також указом рекомендується НАЗК перевірити та актуалізувати до 30 листопада поточного року дослідження Топ-10 корупційних ризиків медико-соціальної експертизи щодо встановлення інвалідності.
За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, замість МСЕК буде запроваджено цифрову, прозору, європейську модель.
Він також доручив Міністру охорони здоров’я Віктору Ляшку не пізніше 1 листопада внести всі необхідні нормативні документи та законопроекти на розгляд Кабміну, щоб завершити реформування МСЕК та розпочати введення нової європейської моделі.
Звільнення пішли
Шмигаль також додав, що вже було звільнено керівництво Центральної медико-соціальної експертної комісії, звільнено керівників профільного департаменту Міністерства охорони здоров’я, який відповідає за координацію діяльності МСЕК.
«До кінця цього тижня ми ухвалимо розпорядження Кабінету міністрів України, яке у нас ліквідує центральну МСЕК. Ми до цього готувалися, зміцнюючи матеріально-технічну базу саме підлеглого інституту у місті Дніпро», – розповів міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
Відповідаючи на запитання, чи він відчуває політичну відповідальність за скандали в комісіях, міністр зазначив, що його «немає у вертикалі МСЕК».
Ляшко сказав, що не призначає та не звільняє керівників комісій, а МОЗ є лише регулятором.
«Я призначаю та звільняю керівника Центральної медико-санітарної комісії, якого було вчора звільнено моїм наказом», — зазначив він.
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони