MY.UAНовини
Спротив на екрані: чому Україні варто інвестувати в патріотичні історії
Спротив на екрані: чому Україні варто інвестувати в патріотичні історії

Спротив на екрані: чому Україні варто інвестувати в патріотичні історії

Патріотичний – значить, погано знятий? Україна й так програє Росії інформаційну війну. Хоча б за обсягами фінансових вливань, які Кремль спрямовує на пропаганду, зокрема – й через кіно. Де вітчизняні фільми й серіали про наш героїчний (а це правда) спротив? На часі – іронічні комедії?

Рік 2022-й. Рота мобілізованих із Донецька вирушає штурмувати Маріуполь у складі російської армії. Всі вони ще вчора були цивільними, але коли батьківщина в небезпеці – взяли зброю до рук і, звісно, перемогли «укронацистів» та «жидобандерівців». Ось короткий опис сюжету нового російського серіалу «Резервісти», і це не перший продукт такого штибу уродженця Донецька Володимира Аграновича. Як можна дізнатися з російських пропагандистських ресурсів, сей творець уже раніше склепав інший серіал подібного штибу – «Мобілізація».

До всього російського і проросійського, особливо в царині культури, можна й треба ставитися з сумішшю ворожості та огиди. Але ось що каже згаданий вище російський кінороб: «Кіно зараз – культурний фронт, найсильніший інструмент впливу на людину. Тому якщо сьогодні не знімати патріотичні фільми, то люди дивитимуться фільми, зняті іншими». Знаєте, в чому тут смуток-журба? Те саме, буквально слово в слово, говорять українські кінороби. Причому давно – і, нажаль, без особливого успіху. Їх не чують. І закрадається підозра: всякого, хто думає, пише й говорить так само в Україні, скоро записуватимуть до ретрансляторів російської пропаганди. Інакше не поясниш, чому у нас не вмикають «отвєтку».

Україна впевнено програє на інформаційному полі бою. Попри ледь не щотижневі представлення чергових реалізованих медійних, документальних та навіть ігрових проєктів, автори яких впевнено заявляють: ми працюємо, ми активно протидіємо, ми навчаємо критичному мисленню тощо. А є цілком собі проукраїнські, наділені критичним мисленням ютуб-блогери, котрі на другому з половиною році масштабного вторгнення досі записують відео російською. Вони щиро вірять у свої можливості достукатися до російської аудиторії та просвітити її.

Побоювання пропагандиста Аграновича марні. Люди – вочевидь він має на увазі росіян, – не будуть дивитися патріотичні фільми, зняті іншими. Бо «інші» їх або не знімають, або знімають не для російської аудиторії. Та й постає досить логічне питання: невже треба напружитися, відкинути й відкласти до кращих часів усе красиве й корисне на всім світом почати виробляти продукт спеціально для росіян? Чим вони такі особливі, що для них треба працювати?

Це ж було вже! Ну, не зовсім це і зовсім не для росіян, швидше про сегментацію. Від початку російського вторгнення на Донбас у 2014 році запрацювали різні підкріплені грантами волонтерські програми обміну. Мешканців Донбасу, переважно з неокупованих територій і переважно школярів різного віку, хоча й дорослих теж, цілеспрямовано возили на Західну Україну. Чи то на літні канікули, чи на Різдво, аби «зросійщені» дивилися і вчилися, як правильно жить і святкувать. Навзаєм мешканців західних регіонів, хоча київські команди теж, адресно возили на Донбас із просвітницькими місіями. Але чому б черкащанам не поїхати за таким принципом на Поділля, а поліщукам – на Полтавщину чи Буковину?

Виокремлення певної спільноти, зокрема регіональної, із загального контексту країни, а в ширшому розумінні – хоча б такої бажаної для нас Європи, до спільного знаменника не призвело, спільних цінностей не додало й не вивело формули розуміння, який саме масовий патріотичний продукт потрібен не якійсь частині України, а громадянам у цілому. Тим часом у держави-агресорки з таким розумінням, як бачите, проблем не було, нема й не буде.

Пояснення цьому – не в особливостях диктатури й демократії. Коли авторитарні режими вимикають мозок та виховують автоматично згодних із генеральною лінією партії, а демократії – постійні дискусії й що далі, то складніші способи домовленостей та консенсусів. А найперше у відчуттях того, яке видовище пропонувати тут і тепер тим, хто попри війну його потребує. Які історії щодня треба розповідати і при цьому не боятися звинувачень у тому, що ось тут, тут і тут ми копіюємо російські пропагандистські методички.

Від початку російського вторгнення десять років тому українське кіно та серіали мали невеличке вікно можливостей виробляти продукт, котрий згодом знецінили словом «патріотичний». Саме так, знецінили. За такою ж схемою знецінені значення вже отримали слова «потужний» та «незламний». Ну і фотосесії у вишиванках різного фасону, якими ілюструють публікації про чергових викритих корупціонерів-хабарників. На підсвідомому рівні закладається: от вбрав ти вишиванку – значить, рило в пуху.

За аналогією, «патріотичним» на різних майданчиках почали іменувати фільми й серіали іншої якості, ніж стрічки для фестивальних аудиторій. Причому знімалося багато й різного, якість здебільшого лишала бажати кращого. Проте під збільшувальним склом опинялися ті стрічки, в яких навіть не на першому, а на другому плані з'являлися військові персонажі, фоном згадувалася АТО та загалом йшлося про недавню українську історію в контексті протистояння українців та росіян, українського й російського. Їх, незалежно від якості, таврували «патріотизмом», усі гамузом іменували спекулятивними й тим самим маргіналізували.

Ще раз. Те, що в Росії поставлено на потік та успішно працює на користь їхньої агресії проти України й загалом демократії, в Україні визначено маргінальним, принципово неуспішним і загалом таким, від чого аудиторію – за чиїмось рішенням, – тригерить. Тож після 2018 року вікно, через яке заходив вітер патріотичних, без лапок, змін, було зачинене. Як менеджментом приватних медіагруп, так і на вищому, державному рівні. Патріотичні проєкти відхилялися відразу. Існувало негласне розпорядження зосередитися на комедіях.

Новий шанс український патріотичний кіно-телепродукт отримав уже з другої половини 2022-го. Спершу приватним та іноді копродукційним коштом, а в 2023 році – і державним, запустилися довгі й короткі серіали на воєнну тематику. Серед них чимало героїчних, пафосних, відверто слабеньких та з помітними навіть не фахівцям крихітними бюджетами. Проте важливо, що ставка робиться не на російську аудиторію, яку треба перевиховати й перепрошити, та не на західну, яка пропонує в рази якісніший контент через наявність індустріальних потужностей тяглості традицій. Це чергова спроба переходу з кількості в якість та роботи виключно із внутрішньою аудиторією. Адже час нарешті зрозуміти: у Росії ширша аудиторія за периметром поребрику є – а в України нема.

І зараз вікно можливостей зачиняється значно швидше, ніж у перший раз. Якщо тоді протрималося від 2015 до 2018 року включно, зараз є побоювання, що наступного року патріотична лінійка згорнеться. Ні, виробництво поволі розвивається й навіть бюджети на дрібку зростають. Просто кіно і серіали про те, як українці боряться й перемагають, поступово заміщують так звані «іронічні комедії». Виявляється, на них, за чиїмись висновками, є попит. Гаразд, нехай би за сюжетами таких комедій українці, від малого до старого, від фронту до тилу виявляли російську агентуру та загалом висміювали ворога. Ні, фокус у тому, що воєнна тема знову має зникнути. Бажано не згадуватися навіть на фонах. Людей дратує, вони втомилися.

Комедія – найскладніший жанр. Патріотичну історію можна зіпсувати пафосом, але можна врятувати контекстом. Комедію не врятує нічого, адже гумор, як і іронія – дуже індивідуальне сприйняття. Колись Лесь Подерв'янський, якого запросили в журі фестивалю гумору на Закарпатті, казав мені свої враження: «Найгірше – це коли тебе старанно намагаються насмішити. Я не люблю, коли люди жартують. Гірше за погані жарти нема нічого». Не знаю, якого експерта ще треба процитувати для повнішого розуміння проблеми. Несмішний гумор націю не об'єднає і не консолідує. Недорогі патріотичні серіали – теж. Проте в них усе ж таки більше шансів закріпити правильні смисли. І якщо таке кіно для Росії – вдосконалення власних широких мас, Україна теж мусить думати про створення та вдосконалення подібної зброї.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Відвідувачі опери блювали і непритомніли під час вистави зі справжнім сексом на сцені – фото
TSN
2024-10-11T06:58:13Z
У Берліні стартував фестиваль авторського українського кіно
УкраинФорм
2024-10-23T21:03:36Z
"Королева німфеток": Христина Соловій розбурхала Мережу неслухняною спідницею
GlavRed
2024-10-23T20:27:38Z
Софія Ротару вийшла на зв'язок і показалася в Києві на кладовищі - причина
GlavRed
2024-10-23T20:27:27Z
«Дзвінок усього життя, як «Людина-павук» — Том Голланд розповів про запрошення до фільму Нолана
ITC
2024-10-23T20:22:35Z
Має високий рейтинг і безліч нагород: небанальний турецький серіал, який здивує сюжетом
24tv
2024-10-23T20:21:52Z
Різали по-живому, – Тоня Матвієнко щемливо висловилась про те, як переживає втрату мами
24tv
2024-10-23T19:30:31Z
"Був безнадійно закоханий": Melovin уперше прокоментував чутки про заручини
GlavRed
2024-10-23T19:27:13Z
«Водами-горами» — нова пісня Анни Воронецької про свободу української душі
Storyboom
2024-10-23T19:08:39Z
Байден зробив нову заяву про закінчення війни в Україні - що він сказав
GlavRed
2024-10-23T21:12:32Z
США націлені на інвестиції у далекобійні здатності України - Остін
УкраинФорм
2024-10-23T21:12:19Z
Офіс президента визначився з кандидатурою нового нового генерального прокурора, — ЗМІ
Фокус
2024-10-23T21:09:23Z
Пентагон мають докази відправки солдатів КНДР в Росію
Европейская правда
2024-10-23T20:57:45Z
Аюрведичний терапевт Марія Ланг розповіла, чи Україна самостійно вироблятиме сучасну зброю
Политека
2024-10-23T20:52:16Z
Як воюватимуть північнокорейські солдати, якщо вони не знають російської: експерт пояснив
TSN
2024-10-23T20:51:56Z
Байден про реалізацію плану G7: переможе не Росія, а український народ
Хвиля
2024-10-23T20:51:33Z
"От, Росія вдарить": Лукашенко заявив, що Київ хотів би ядерного конфлікту з РФ
TSN
2024-10-23T20:51:18Z
Війна в Україні закінчиться мирними переговорами, – глава Пентагону
24tv
2024-10-23T20:51:01Z
"Відчув, що потрібно": втікач Волошин оголосив про примирення з Трінчер
GlavRed
2024-10-23T21:12:57Z
24 жовтня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-10-23T21:06:26Z
Капітана Гладкого остаточно усунуто з посади начальника штабу Сил безпілотних систем
ГЛАВКОМ NET
2024-10-23T20:52:33Z
"Сил немає зовсім": молода дружина путініста Євгена Петросяна зовсім злягла - деталі
GlavRed
2024-10-23T20:27:56Z
"Рух заборонено" і "цегла": у чому різниця дорожніх знаків, які легко переплутати
GlavRed
2024-10-23T20:27:03Z
Експерт Попенко відповів на заяву USAID про катастрофу на ринку праці України
Хвиля
2024-10-23T19:45:55Z
На Київщині ППО працює по ворожих безпілотниках, чути вибухи
УкраинФорм
2024-10-23T19:37:54Z
Армія рф готується до третього етапу наступу на Курщині: експерт розкрив плани ворога
Политека
2024-10-23T19:37:18Z
«Це металобрухт»: пілот-винищувач жорстко «проїхався» по бойовій авіації КНДР
GlavRed
2024-10-23T19:27:20Z
У Генштабі розповіли, на якому з напрямків ЗСУ завдали найбільших втрат ворогу за добу
24tv
2024-10-23T21:15:40Z
Ворог не може наступати скрізь із колишньою інтенсивністю: що відбувається в "гарячих точках"
Хвиля
2024-10-23T21:12:25Z
Карта бойових дій в Україні станом на 24 жовтня 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-10-23T21:00:07Z
Повітряна тривога у Києві: що загрожує столиці
TSN
2024-10-23T20:51:59Z
"Чорний день" для Росії: полковник ЗСУ розповів деталі розгрому РФ на Курщині
GlavRed
2024-10-23T20:27:43Z
Росія випустила по Україні рій дронів: під Києвом - вибухи
GlavRed
2024-10-23T20:27:02Z
Взяли паузу на гарячих точках: чому росіяни не можуть реалізувати головну мету на Донеччині
24tv
2024-10-23T20:15:39Z
На фронті 132 зіткнення, на більшості напрямків бої не припиняються
УкраинФорм
2024-10-23T19:52:32Z
Україну накриє нова магнітна буря: коли її чекати
GlavRed
2024-10-23T19:27:29Z
В Україні стався землетрус: деталі
TSN
2024-10-23T21:09:00Z
Теракт на авіазаводі у столиці Туреччини: 5 загиблих і понад 20 поранених
TSN
2024-10-23T20:51:07Z
Україну сколихнув землертрус: де він трапився та якою була амплітуда
ГЛАВКОМ NET
2024-10-23T20:30:28Z
У Великій Британії фермера, що привіз порушників до поліції, звинуватили у викраденні
Фокус
2024-10-23T19:30:46Z
У Львові жінка з дитиною потрапили під трамвай
24tv
2024-10-23T19:18:07Z
На Київщині викрито групу шахраїв, які під виглядом працівників держадміністрацій «збирали» гроші для ЗСУ
InternetUA
2024-10-23T19:11:29Z
На Київщині та в низці областей - тривога через загрозу «Шахедів»
УкраинФорм
2024-10-23T18:45:53Z
Інтернет-шахрай ошукав військовослужбовців та їх рідних на 280 тисяч гривень, пропонуючи неіснуючі тепловізори та дрони
InternetUA
2024-10-23T18:43:05Z
У Рівному викрили посадовицю МСЕК, яка "заробляла" на ухилянтах
24tv
2024-10-23T18:27:39Z
Економлять пальне, але зібралися змагатися з Boeing: росіяни розсмішили черговою "амбіцією"
24tv
2024-10-23T21:06:22Z
Ідея від початку провальна: що не так із "єдиною валютою БРІКС"
24tv
2024-10-23T20:15:03Z
Як платити менше за електроенергію: простий трюк
Знай
2024-10-23T20:12:52Z
Гроші повернуть за 15 хвилин: почали діяти нові правила обміну валюти
Знай
2024-10-23T19:30:32Z
Штрафи ТЦК: експерт розповів, як податкова отримала нові повноваження щодо арешту майна
Хвиля
2024-10-23T19:27:53Z
Пенсії, субсидії, лікарняні: як ПФУ фінансує соціальні виплати у жовтні
Хвиля
2024-10-23T19:06:16Z
Рада Євросоюзу остаточно схвалила виділення Україні ініційованого G7 кредиту
ZN UA
2024-10-23T18:37:17Z
Ціни б'ють рекорди: в Україні стрімко злетіла вартість стратегічного овоча
GlavRed
2024-10-23T18:27:05Z
Поштове листування стане дорогим задоволенням: Укрпошта піднімає тарифи на низку послуг
Знай
2024-10-23T18:21:58Z
Легендарний гарбузовий крем-суп, найосінніший рецепт: як приготувати без блендера
Знай
2024-10-23T20:51:16Z
Довше спите – здоровішими будете: вчені назвали простий спосіб уникнути деменції
Знай
2024-10-23T19:54:12Z
Пийте без цукру: 7 переваг вживання кави без підсолоджувачів
Фокус
2024-10-23T19:03:40Z
Додайте всього один овочевий сік до раціону: він допомагає у схудненні
24tv
2024-10-23T18:18:30Z
5 речей, які ніколи не можна чистити оцтом: це треба знати
24tv
2024-10-23T17:33:25Z
Як часто потрібно провітрювати кімнату взимку: скільки хвилин на день буде достатньо
TSN
2024-10-23T16:48:50Z
Чому закладає вуха та що з цим робити
24tv
2024-10-23T16:18:34Z
Глава МОЗ сказав, кому передадуть функції МСЕК після ліквідації
УкраинФорм
2024-10-23T16:16:59Z
Через спалах кишкової палички в США акції McDonald’s впали на 9%
360ua.news
2024-10-23T15:48:43Z
Nvidia закрила доступ російським геймерам до драйверів відеокарт
InternetUA
2024-10-23T20:46:13Z
Експерти виявили в Google Play 200 шкідливих програм, завантажених 8 млн разів
InternetUA
2024-10-23T19:46:48Z
Перший подібний випадок: в британця під час посмертного розтину виявили три члени
24tv
2024-10-23T19:30:35Z
У MIT випадково винайшли 3D-друк простої електроніки без напівпровідників
ITC
2024-10-23T19:28:46Z
Електрика "з повітря": все, що потрібно знати про будову та роботу вітряних турбін
InternetUA
2024-10-23T19:01:06Z
Стали відомі подробиці про процесор у майбутніх смартфонах Google Pixel 11
InternetUA
2024-10-23T18:31:32Z
GTA VI, Ghost of Yōtei, Fable: найочікуваніші ігри, які вийдуть у 2025 році
24tv
2024-10-23T18:27:29Z
Самоклеючі 3D панелі для стін – сучасний декор для вашого інтер'єру
Детектор М
2024-10-23T18:05:13Z
Apple вперше інтегрувала дуже корисну функцію з iPhone в iPad
InternetUA
2024-10-23T18:01:10Z
Таку квашену капусту приготує кожен: бабусин рецепт без цукру та води
24tv
2024-10-23T20:09:44Z
Як швидко приготувати шарлотку з яблуками: Євген Клопотенко поділився власним рецептом
Политека
2024-10-23T20:01:23Z
Навіщо ставити тарілку з сіллю на підвіконня: відповідь знають одиниці
24tv
2024-10-23T20:00:16Z
Як швидко розпізнати гіперсексуальну людину
24tv
2024-10-23T19:54:19Z
5 рослин для успіху: які вазони принесуть у дім щастя
24tv
2024-10-23T19:39:46Z
Місячний календар стрижок на листопад 2024: коли імідж міняти не варто
GlavRed
2024-10-23T19:27:42Z
Готуємо спальню до зими: 5 завдань з прибирання для затишного та комфортного простору
24tv
2024-10-23T19:00:29Z
Секрет ідеального тіста для піци: шеф-кухар поділилася фірмовим рецептом
Политека
2024-10-23T18:48:08Z
Експерти назвали найбезпечнішу для туристів країну світу
24tv
2024-10-23T17:42:04Z
"Барселона" розгромила "Баварію" у видовищному матчі Ліги чемпіонів
TSN
2024-10-23T21:09:20Z
Помста від каталонців: хет-трик Рафіньї допоміг Барселоні знищити Баварію
24tv
2024-10-23T21:00:58Z
ХІТ Київ — Андерлехт: відео онлайн-трансляція матчу Ліги чемпіонів з футзалу
Football.ua
2024-10-23T21:00:35Z
Переможця Копа Америка заарештували через підозру у згвалтуванні: деталі інциденту
24tv
2024-10-23T20:09:13Z
ХІТ Київ розгромно поступився Андерлехту на старті Ліги чемпіонів з футзалу
Football.ua
2024-10-23T19:57:35Z
Усик дав на підпис Ф'юрі фото нокдауну у першому бою: відео кумедного епізоду
24tv
2024-10-23T19:15:29Z
Усик в образі "Хітмена" прийшов на пресконференцію перед реваншем з Ф'юрі та звернувся до британця
TSN
2024-10-23T18:42:32Z
Чоловік провалив співбесіду через цю непросту головоломку: чи зможете з нею впоратись ви
24tv
2024-10-23T18:24:09Z
Кілер для вбивства президента Росії: Усик шокував новим образом на пресконференції
24tv
2024-10-23T18:03:08Z
Як випробували перший у світі самохід
AutoCentre
2024-10-23T19:04:47Z
Irizar показав полегшений на 1000 кг електробус i3
AutoCentre
2024-10-23T18:01:19Z
Психологи ДСНС отримали п’ять нових автівок Peugeot Traveller
AutoCentre
2024-10-23T17:03:23Z
На аукціон виставили потужний вінтажний спорткар Ніколаса Кейджа
Фокус
2024-10-23T16:27:45Z
Theon Design представив потужний рестомод на тему Porsche 911
AutoCentre
2024-10-23T16:25:20Z
В Україні з'явився новий Lexus GX 550: подробиці
ГЛАВКОМ NET
2024-10-23T16:06:25Z
Запас ходу 700 км і надшвидка зарядка: Geely і Volvo створили незвичний електровен
Фокус
2024-10-23T15:12:56Z
Броньовик Akrep II отримав нову вежу: що змінилося
InternetUA
2024-10-23T15:02:37Z
Tesla Cybertruck Range Extender затримується і забезпечить менший запас ходу, ніж обіцяли раніше
ITC
2024-10-23T14:53:55Z