MY.UAНовини
А що замість МСЕК? 7 запитань про реформу медико-соціальної експертизи
А що замість МСЕК? 7 запитань про реформу медико-соціальної експертизи

А що замість МСЕК? 7 запитань про реформу медико-соціальної експертизи

22 жовтня президент Володимир Зеленський ввів в дію рішення РНБО про ліквідацію медико-соціальних експертних комісій  з 31 грудня і про утворення робочих груп із перевірки рішень МСЕК щодо встановлення інвалідності посадовим особам державних органів. Буде проведений аудит нарахування чиновникам пенсійних виплат нарівні з прокурорами. Очільник МОЗ Віктор Ляшко заявив, що Центральну МСЕК мають ліквідувати вже до кінця цього тижня. Не пізніше ніж до 1 листопада Мінохорони здоров’я повинно внести до уряду всі необхідні документи для запровадження нової моделі.

Що пропонується замість МСЕК, які переваги та ризики реформи - в запитаннях і відповідях Коротко про.

1. Чому такий поспіх з ліквідацією МСЕК?

Реформу медико-соціальної експертизи почали педалювати через скандал на Хмельниччині. Голові обласного центру МСЕК Тетяні Крупі  та її сину – керівнику обласного Пенсійного фонду Олександру Крупі висунута підозра в незаконному збагаченні. Під час подальшого розслідування з’ясувалося, що пенсію по інвалідності на додачу до заробітної плати на Хмельниччині отримує 61 прокурор, і це мільйонні збитки для держави на рік.  

Інформація про подібні речі почала надходити і з інших областей. Окрім прокурорів, в ній фігурували судді та чиновники.

Зважаючи на високий суспільний резонанс, було призначено комплексні перевірки в усіх державних органах, президент скликав засідання РНБО, на якому і було ухвалене рішення про термінову ліквідацію МСЕК.

2. За що критикують медико-соціальну експертизу?

Медико-соціальна експертиза полягає в тому, щоб надати чи не надати людині групу інвалідності. Для цього пацієнт має пройти цілу низку діагностичних, лікувальних, реабілітаційних заходів і отримати заключення із закладу охорони здоров'я, що свідчило б про стійке порушення функцій внаслідок хвороби, травми чи вродженої вади.

МСЕК називають “пережитком соціалізму”, бо система досить громіздка і приховує в собі кілька етапів корупції: від фальшивої госпіталізації до купівлі результатів обстежень, від плати за прискорення процедури оформлення  інвалідності до хабарів за удавану інвалідність.

З початком великої війни і оголошенням воєнного стану корупційні схеми отримали друге дихання, бо інвалідність звільняла від мобілізації і давала змогу виїхати за кордон. З огляду на це депутати навіть узаконили вимогу, щоб усі чоловіки військовозобов’язаного віку, які отримали інвалідність після 24.02-2022, пройшли переогляд на МСЕК. Реалізація цього пункту закону не оприлюднювалася.

Однак, коли виник скандал навколо родини Круп, СБУ відзвітувала, що за матеріалами служби скасовано понад 4000 висновків про інвалідність, 64 посадовці МСЕК отримали підозри. На Хмельниччині після розвінчання корупціонерів МОЗ позбавило інвалідності 74 військовозобов’язаних.

"Корупція в МСЕК - це не сьогодні, це все життя вона там була. Це одна з найгірших спадщин Радянського Союзу, яка залишилася в нашій охороні здоров’я”, - сказав днями в ефірі телемарафону голова Комітету ВР з питань здоров'я нації Михайло Радуцький.

3. Коли почалася реформа?

Із численних заяв може скластися враження, ніби ідея реформи виникла спонтанно - як бажання генпрокурора Андрія Костіна піти у відставку  через сором за оборудки підлеглих. Насправді, сьогодні ми мали б бути не на старті спринту, а наближатися до фінішу марафону.

Початок реформи МСЕК міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко анонсував на початку лютого 2023 року, підкресливши, що уряд підтримав ініціативу його відомства.

Зокрема, планувалося внести зміни до 19 законів, 39 постанов Кабміну, 40 наказів різних міністерств. Запровадити прозору процедуру встановлення інвалідності на основі єдиних принципів Міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров'я (МКФ), яка була введена в Україні з квітня 2022 року, розробити нові маршрути для пацієнтів з використанням ІT-технологій.

4. Що хочуть змінити?

Законопроєкт містить такі основні положення:

  • створення ЕКОПФО. Вводиться таке поняття, як оцінювання повсякденного функціонування особи (ОПФО). Проводити його будуть експертні комісії (звідси ЕКОПФО), які будуватимуться як мультидисциплінарна команда фахівців. До неї, крім лікарів, ввійдуть психологи, реабілітологи, соцпрацівники та інші фахівці, які зможуть оцінити стан та потреби людини. В теорії ЕКОПФО мають працювати з пацієнтом, коли він ще перебуває в лікувальному закладі;
  • 100-бальна шкала. Ступінь втрати функціональної здатності буде оцінюватися за 100-бальною шкалою. ЕКОПФО розроблятиме для кожного пацієнта індивідуальну програму реабілітації та соціальної адаптації;
  • комплексна оцінка та індивідуальний підхід. Висновки ЕКОПФО мають базуватися не тільки на медичних діагнозах, а й на потребах та життєвих обставинах кожної окремої людини. Братимуться до уваги здатність до самообслуговування, спілкування, навчання, праціі. У пояснювальній записці до законопроєкту йдеться про те, що медичний висновок про тимчасову непрацездатність формується на весь період тривалості такого стану. Тобто переогляди інвалідності для певної групи осіб так само будуть передбачені, як і зараз.

5. Які існують ризики?

В соцмережах жваво обговорюють, чи допоможе нова модель подолати корупцію. Висновок очевидний – не панацея. Можливо, ЕКОПФО буде більш сучасною і досконалою, можливо, в неї прийдуть нові обличчя, але це будуть люди, виховані на старих засадах. Ми вже побачили, як мало змінило в системі корупції перейменування військкоматів на ТЦК та СП.

Проте основний ризик визначають в тому, що в хаосі перебудови можуть бути забуті люди, які реально хворі або покалічені.

“Чи можна все скасувати? І чи є це гарним рішенням? Боюся, що ні. Процеси оцінки та продовження інвалідності не можна змінити за помахом чарівної палички. Там виникне тисяча питань. Реформа системи - правильне рішення. Ампутація ж - це шлях до проблем. Наприклад, що робити людям, яким потрібно продовжити інвалідність? І таких питань будуть сотні”, - висловлює думку експерт з медичного центра “відновлення” Матвій Хрєнов

Для оцінювання повсякденного функціонування потрібні фахівці, знайомі з його критеріями. А підготовка таких, поки не прийнято закон, не ведеться. Для повної ліквідації МСЕК і створення нової структури потрібна законодавча база.

6. Чи є альтернатива?

Навіть якщо законопроєкт від МОЗ буде подано в Раду 10 листопада (по закінченні строку громадського обговорення), сподіватися на одностайну підтримку депутатів не варто. 17 вересня Верховна Рада вже ухвалила в першому читанні законопроєкт №11225 щодо удосконалення процедур проведення медико-соціальної експертизи. Депутатка Ірина Никорак так визначила його основні положення:

  • відсутність обов’язку проходити медичний огляд в МСЕК,
  • право людини самій визначати форму своєї участі в засіданні МСЕК: особисто чи дистанційно в онлайн-форматі,
  • цифровізація маршруту пацієнта,
  • обов’язок МСЕК взаємодіяти з міждисциплінарною реабілітаційною командою, щоб своєчасно ухвалювати рішення щодо встановлення статусу "особа з інвалідністю" або "дитина з інвалідністю".

7. А чи було вже хоч щось зроблено?

У вересні 2023 року набув чинності закон про відновлення декларування, який ввів обов’язкові декларації доходів для членів МСЕК, військово-лікарських та лікувально-консультативних комісій. Михайло Радуцький назвав це першим кроком до реформування МСЕК щодо подолання корупції.

10 жовтня МОЗ оприлюднило і винесло на громадське обговорення законопроєкт «Про внесення змін до деяких Законів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи», який, власне, стосується реформи. Документ до Верховної Ради ще не внесений, оскільки місяць відведено на внесення зауважень та пропозицій.

Ухвалено ряд кадрових рішень. Окрім звільнення керівників Центральної МСЕК,  посад позбулися чиновники МОЗ, Українського державного науково-дослідного інституту медико-соціальних проблем інвалідності, Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю Вінницького медуніверситету, повідомив на сайті Верховної Ради Михайло Радуцький.


Коментар експерта

“Суттєво, щоб в процесі перебудови система не зупинилася”

Президент Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк звертає увагу на кілька моментів:

- По-перше, поспіх доречний, коли виникає невідкладна ситуація. А реформа була оголошена півтора року тому. Насамперед треба вивчити, що і чому ми не зробили за цей період. І чому вирішили, що друге рішення про реформу буде виконуватися швидше і краще, ніж перше.

По-друге, експерт апелює до причини скандалу.

- Приводом стало задоволення потреб вузької групи чиновників. Ці потреби були і до війни, вочевидь, вони не задовольнялися іншим способом, окрім отримання інвалідності. Вирішенням такої проблеми може бути обмеження або викреслення потреб на законодавчому рівні. Бо той, хто спокушає, несе таку саму відповідальність, як і спокушений. Прокурор або чиновник з інвалідністю, які здатні виконувати свої прямі функції, цілком можуть обійтися без бонусів. Таким чином, ми декорумпуємо певну ділянку роботи МСЕК.

Що ж до реформи, упевнений Віктор Сердюк, то вона може бути непоганою, оцінювати варто по результатах.

- Цифровізація може бути, а може не бути, це не так суттєво. Суттєво, щоб в процесі перебудови система не зупинилася. Поки нова модель повністю не налагоджена, стара якимось чином має існувати. Це як нова версія сайту, яка певний час дає змогу перейти на стару. Підстави для інвалідності виникають ледь не щохвилини – хвороби, травми, ДТП, обстріли. Стара система недолуга, але працює, нова створюється. Вони повинні існувати паралельно хоча би рік. Людям треба дати право вибору.

Втім, сама структура МСЕК досі залишається сталою. З огляду на відведені терміни, ламати її доведеться через коліно.

Теги за темою
КорупціяМедицина
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Як приховати свої дії в Instagram та Facebook: експерти дали покрокову інструкцію
Политека
2025-02-07T14:30:08Z
Колишній гравець NAVI Junior підписав контракт із відомою кіберспортивною командою
24tv
2025-02-07T14:27:57Z
Історичний ютуб-канал Олександра Алфьорова зібрав понад 100 млн переглядів
Детектор М
2025-02-07T14:24:23Z
Xiaomi 15 Ultra з камерою на 200 Мп та дизайном Leica M11: злиті фото
ITC
2025-02-07T14:13:39Z
Швейцарські дослідники відстежують популяції тварин за допомогою ШІ
УкраинФорм
2025-02-07T13:45:42Z
Трамп викинув з Овального кабінету камінь, привезений з Місяця: де тепер перебуває артефакт
24tv
2025-02-07T13:36:29Z
Найбільші та найгучніші тварини у світі "невидимі" для косаток в океані: як їм це вдається
Фокус
2025-02-07T13:30:34Z
У Британії будують підводні модулі для життя на глибині у 200 метрів
УкраинФорм
2025-02-07T13:27:08Z
DOGE Ілона Маска розробляє ШІ-чатбот для Загальної адміністративної служби США
Детектор М
2025-02-07T13:18:46Z
Де ні в якому разі не можна зберігати яйця: якої помилки припускаються багато людей
GlavRed
2025-02-07T14:27:52Z
Перевірений бабусин метод: як за допомогою цибулі врятувати сковороду від нагару
GlavRed
2025-02-07T14:27:16Z
Хрумка та золотава цвітна капуста в клярі: смачний рецепт у духовці
24tv
2025-02-07T13:57:53Z
Найкращі парфуми для жінок усіх часів: ці аромати подобаються чоловікам
24tv
2025-02-07T13:42:26Z
Для чого в духовку кладуть сіль: маловідомий лайфхак для пропікання тіста
24tv
2025-02-07T13:06:58Z
Простіше вже бути не може: Ектор показав, як легко приготувати кабаноси вдома
24tv
2025-02-07T13:06:01Z
Романтична вечеря вдома: три страви, які вразять в саме серце
Gazeta UA
2025-02-07T13:03:13Z
Соковитий киш Лорен: зірка "Майстер Шеф" Клопотенко поділився простим рецептом французького пирога
Политека
2025-02-07T12:30:53Z
Як зробити собі спартанський прес за рекордно короткий час: 4 поради від тренера
24tv
2025-02-07T12:21:25Z
Справа закарпатських ґвалтівників. Суд ухвалив вирок
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T14:30:07Z
За погрози вбивством працівникам ТЦК та СП судитимуть двох мешканців Чернігівщини
Украина Криминальная
2025-02-07T14:27:33Z
Чоловік помер у ТЦК під час військово-лікарської комісії: моторошні подробиці трагедії у Чернівцях
TSN
2025-02-07T14:21:23Z
Коломойському продовжили тримання під вартою у справі про замовне вбивство
УкраинФорм
2025-02-07T14:18:00Z
BMW X7 із трьома військовими рашистами зніс машину «швидкої» у Білгороді – загинули дві жінки-медика
Украина Криминальная
2025-02-07T14:12:06Z
Столичні оперативники затримали зловмисника, який вночі обікрав автозаправну станцію
Украина Криминальная
2025-02-07T13:57:48Z
Військовому присудили п’ять років тюрми за смертельну ДТП
1News
2025-02-07T13:51:36Z
Організація та участь у «сходках» у Криворізькій колонії: викрито довірену особу «вора в законі» Умки та п’ятьох «смотрящих»
Украина Криминальная
2025-02-07T13:45:56Z
Зґвалтування на Закарпатті: троє фігурантів отримали по 6 років тюрми
1News
2025-02-07T13:45:25Z
Боль підписав контракт з Олександрією
Football.ua
2025-02-07T14:30:58Z
Довбик у третьому матчі поспіль залишиться на лаві запасних Роми: названо причину
24tv
2025-02-07T14:30:06Z
Український боксер Олександр Усик інвестував $1,5 млн в агробізнес
AgroNews
2025-02-07T14:10:35Z
Вражаючі нокаути та чемпіонські перемоги: усі бої Дениса Берінчика напередодні захисту титулу
24tv
2025-02-07T14:00:39Z
"Справжня сексуальність не потребує розголосу": дружина Усика показала новий образ
Telegraf
2025-02-07T13:54:12Z
Циганков та Крапивцов потрапили до заявки Жирони на матч з Атлетіком
Football.ua
2025-02-07T13:51:35Z
Світоліна проти чемпіонки Вімблдону: чотири українки дізналися суперниць на турнірі у Досі
24tv
2025-02-07T13:42:55Z
Кубок IBU. Норвежець Шевдаль виграв переслідування в Ріднау; Тищенко - 20-й
УкраинФорм
2025-02-07T13:39:04Z
Ворскла віддала Чорноморця та орендувала Пасіча
Football.ua
2025-02-07T13:34:02Z
На Куп’янському напрямку росіяни здійснили сім штурмових дій — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-02-07T14:31:31Z
Шахраї намагаються обманути родичів полонених через фальшиві посилки
360ua.news
2025-02-07T14:28:02Z
Ворог пішов на штурм, але потрапив у засідку: де ЗСУ вдалось перемогти армію РФ
GlavRed
2025-02-07T14:27:59Z
Розвідка Естонії: Україна використала перегрупування військ РФ для наступу на Курську область
Европейская правда
2025-02-07T14:27:33Z
РФ атакує удвічі менше та будує підземні "нори": що можуть означати дії ворога, — експерт
Фокус
2025-02-07T14:21:54Z
Ситуацію біля Покровська стабілізували, але є новий загрозливий напрямок
GlavRed
2025-02-07T14:18:01Z
Полтавець після повернення з російського полону вперше побачить молодшу доньку
УкраинФорм
2025-02-07T14:09:05Z
У будівлі КМДА проходять обшуки: реакція столичної влади
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T14:01:04Z
Бійці Нацгвардії взяли в полон шістьох росіян на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-02-07T13:54:03Z
Коханець Ніколь Кідман: як живе і як виглядає в реальному житті актор "Babygirl" Гарріс Дікінсон
24tv
2025-02-07T14:21:22Z
«Упироборець» та «Гадоборець»: героїчне, темне фентезі у світі Warhammer. Рецензія ITC.ua
ITC
2025-02-07T14:13:56Z
У Національній опері відбудеться прем’єра балету «Рапсодія кохання»
УкраинФорм
2025-02-07T14:09:06Z
На "1+1 Україна" покажуть документальний фільм "Вільне село"
TSN
2025-02-07T14:06:41Z
Елайджа Вуд та Метте-Марі Конгсвед одружились у таємниці
360ua.news
2025-02-07T14:03:34Z
Klavdia Petrivna та OSTY вразили мережу, переспівавши пісні фіналістів Нацвідбору-2025
24tv
2025-02-07T13:51:15Z
Стримінговий сервіс Hulu зніме документальний фільм про загиблу кінооператорку Галину Гатчинс
Детектор М
2025-02-07T13:46:00Z
Які країни беруть участь у Євробаченні 2025: повний перелік
24tv
2025-02-07T13:24:41Z
Венеційська бієнале: стартував прийом заявок на участь у комісії з відбору куратора українського павільйону
УкраинФорм
2025-02-07T13:12:26Z
Розкриті технічні характеристики високоточної індійської гаубиці Trajan
InternetUA
2025-02-07T14:31:35Z
Російському генерал-майору оголосили підозру за розграбування ЧАЕС
1News
2025-02-07T14:30:08Z
Зеленський звільнив свого спецуповноваженого з безпекових гарантій і розвитку Сил оборони
УкраинФорм
2025-02-07T14:28:01Z
Міністр оборони отримав нових заступників
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T14:27:23Z
Українська телеведуча розповіла, що втратила роботу у Швеції через депресію
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T14:18:48Z
Приклад для України. Як Болгарія законодавчо закріпила статус помісної церкви
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T14:18:04Z
Британські розробники створили новітній морський дрон Wasp для ЗСУ
InternetUA
2025-02-07T14:16:48Z
Литва передала Україні запчастини для БТР М113
Европейская правда
2025-02-07T14:15:25Z
ЗМІ показали трофейний російський БТР-82АМ на озброєнні 40-ї бригади
Фокус
2025-02-07T14:12:56Z
На ТОТ заборонили продаж ліків без російського паспорта – ГУР
1News
2025-02-07T14:18:03Z
Зі шлунка дівчини видалили 1 кг волосся
TSN
2025-02-07T14:15:59Z
Білий дім готує наказ про скорочення тисяч федеральних медичних працівників – WSJ
iPress
2025-02-07T13:13:52Z
Чим обробити землю після зими: як допомогти ґрунту швидше відновитися
TSN
2025-02-07T12:36:28Z
Експерти назвали найшкідливіший колір фарби для волосся: це зовсім не блонд
TSN
2025-02-07T12:18:52Z
Б’юті-хак для чистої шкіри: як обрати ефективний засіб для вмивання
Вива
2025-02-07T12:15:31Z
Чому каву варто замінити на зелений чай: думка японських науковців
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T11:06:38Z
Заборона USAID б'є і по медицині? На Київщині лікарі залишилися без зарплати за січень
Telegraf
2025-02-07T10:15:25Z
Ідеальний обід за 20 хв.: як приготувати салат-мікс від Джеймі Олівера
Gazeta UA
2025-02-07T10:06:32Z
Українці їстимуть імпортну картоплю до нового врожаю
AgroPortal
2025-02-07T14:30:44Z
Яким повинен бути український експорт
Лига
2025-02-07T14:27:57Z
Міжнародні резерви України на початок лютого становили $43 мільярди - Нацбанк
УкраинФорм
2025-02-07T14:18:31Z
Більше немає ніякої MicroStrategy. Що сталось?
ITC
2025-02-07T14:13:40Z
Нобелівський лауреат спрогнозував цілковите знецінення біткоїна за 10 років
ITC
2025-02-07T14:13:02Z
Євро подорожчав перед вихідними, що з доларом
Gazeta UA
2025-02-07T14:12:07Z
Партнери в ЄС уже мають попередні рішення про фінансування в Україні програм замість USAID - Стефанішина
УкраинФорм
2025-02-07T14:07:49Z
В Україну як гуманітарку намагалися завезти Audi A4
AutoCentre
2025-02-07T14:07:15Z
«Нафтогаз» продав газ дешево, тепер змушений імпортувати за високими цінами — експерт
TSN
2025-02-07T14:06:57Z
Що потрібно знати про миття автомобіля: важливі рекомендації від експертів
ТСН
2025-02-07T14:07:43Z
Знак із камінням з-під автомобіля: що він означає і як захистити авто
ТСН
2025-02-07T14:07:24Z
Від 33 400 євро: гібридний кросовер Alfa Romeo Junior надійшов у продаж
AutoGeek
2025-02-07T14:01:13Z
Volvo наповнить ринок новими електромобілями різних класів
Фокус
2025-02-07T13:42:27Z
Досвідчені водії закликали возити в авто лак для нігтів: у чому причина
GlavRed
2025-02-07T13:27:40Z
Електрокросовер Volvo EX60 повинен стати бестселером бренду: тестуватимуть вже цього року
AutoGeek
2025-02-07T13:12:33Z
Експерти пояснили, що станеться, якщо заправити машину бензином з високим октановим числом
ТСН
2025-02-07T12:48:24Z
Від 59 000 євро: DS відкрив прийом замовлень на флагманський електричний кросовер
AutoGeek
2025-02-07T12:36:13Z
Нову Toyota RAV4 2026 показали до прем'єри
Фокус
2025-02-07T12:27:58Z
Німецькі активісти заявляють про перемогу у справі проти X Маска
Европейская правда
2025-02-07T14:31:20Z
Сенат США затвердив Рассела Воута на посаді директора Бюджетного управління Білого дому
УкраинФорм
2025-02-07T14:30:57Z
Новий удар і Орешнік напоготові: що задумав Путін для обстрілу України
GlavRed
2025-02-07T14:27:34Z
Перед поїздкою до Росії: яка головна мета візиту Келлога до Києва
24tv
2025-02-07T14:27:09Z
Умєров отримав двох нових заступників – Мойсюка та Чуркіна
Лига
2025-02-07T14:25:06Z
Трамп цього вголос не сказав: що росіяни намагаються викрутити на свою користь
24tv
2025-02-07T14:24:38Z
"Цього ніколи не повинно було статись": Трамп назвав причину авіатрощі у Вашингтоні
24tv
2025-02-07T14:21:52Z
Розшукувати ухилянтів має місцева влада і поліція, це не функція ТЦК - Гаврилюк
УкраинФорм
2025-02-07T14:19:58Z
Генсек РЄ сподівається на швидкий прогрес у виплатах компенсацій за агресію РФ
Европейская правда
2025-02-07T14:19:18Z