MY.UAНовини
А що замість МСЕК? 7 запитань про реформу медико-соціальної експертизи
А що замість МСЕК? 7 запитань про реформу медико-соціальної експертизи

А що замість МСЕК? 7 запитань про реформу медико-соціальної експертизи

22 жовтня президент Володимир Зеленський ввів в дію рішення РНБО про ліквідацію медико-соціальних експертних комісій  з 31 грудня і про утворення робочих груп із перевірки рішень МСЕК щодо встановлення інвалідності посадовим особам державних органів. Буде проведений аудит нарахування чиновникам пенсійних виплат нарівні з прокурорами. Очільник МОЗ Віктор Ляшко заявив, що Центральну МСЕК мають ліквідувати вже до кінця цього тижня. Не пізніше ніж до 1 листопада Мінохорони здоров’я повинно внести до уряду всі необхідні документи для запровадження нової моделі.

Що пропонується замість МСЕК, які переваги та ризики реформи - в запитаннях і відповідях Коротко про.

1. Чому такий поспіх з ліквідацією МСЕК?

Реформу медико-соціальної експертизи почали педалювати через скандал на Хмельниччині. Голові обласного центру МСЕК Тетяні Крупі  та її сину – керівнику обласного Пенсійного фонду Олександру Крупі висунута підозра в незаконному збагаченні. Під час подальшого розслідування з’ясувалося, що пенсію по інвалідності на додачу до заробітної плати на Хмельниччині отримує 61 прокурор, і це мільйонні збитки для держави на рік.  

Інформація про подібні речі почала надходити і з інших областей. Окрім прокурорів, в ній фігурували судді та чиновники.

Зважаючи на високий суспільний резонанс, було призначено комплексні перевірки в усіх державних органах, президент скликав засідання РНБО, на якому і було ухвалене рішення про термінову ліквідацію МСЕК.

2. За що критикують медико-соціальну експертизу?

Медико-соціальна експертиза полягає в тому, щоб надати чи не надати людині групу інвалідності. Для цього пацієнт має пройти цілу низку діагностичних, лікувальних, реабілітаційних заходів і отримати заключення із закладу охорони здоров'я, що свідчило б про стійке порушення функцій внаслідок хвороби, травми чи вродженої вади.

МСЕК називають “пережитком соціалізму”, бо система досить громіздка і приховує в собі кілька етапів корупції: від фальшивої госпіталізації до купівлі результатів обстежень, від плати за прискорення процедури оформлення  інвалідності до хабарів за удавану інвалідність.

З початком великої війни і оголошенням воєнного стану корупційні схеми отримали друге дихання, бо інвалідність звільняла від мобілізації і давала змогу виїхати за кордон. З огляду на це депутати навіть узаконили вимогу, щоб усі чоловіки військовозобов’язаного віку, які отримали інвалідність після 24.02-2022, пройшли переогляд на МСЕК. Реалізація цього пункту закону не оприлюднювалася.

Однак, коли виник скандал навколо родини Круп, СБУ відзвітувала, що за матеріалами служби скасовано понад 4000 висновків про інвалідність, 64 посадовці МСЕК отримали підозри. На Хмельниччині після розвінчання корупціонерів МОЗ позбавило інвалідності 74 військовозобов’язаних.

"Корупція в МСЕК - це не сьогодні, це все життя вона там була. Це одна з найгірших спадщин Радянського Союзу, яка залишилася в нашій охороні здоров’я”, - сказав днями в ефірі телемарафону голова Комітету ВР з питань здоров'я нації Михайло Радуцький.

3. Коли почалася реформа?

Із численних заяв може скластися враження, ніби ідея реформи виникла спонтанно - як бажання генпрокурора Андрія Костіна піти у відставку  через сором за оборудки підлеглих. Насправді, сьогодні ми мали б бути не на старті спринту, а наближатися до фінішу марафону.

Початок реформи МСЕК міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко анонсував на початку лютого 2023 року, підкресливши, що уряд підтримав ініціативу його відомства.

Зокрема, планувалося внести зміни до 19 законів, 39 постанов Кабміну, 40 наказів різних міністерств. Запровадити прозору процедуру встановлення інвалідності на основі єдиних принципів Міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров'я (МКФ), яка була введена в Україні з квітня 2022 року, розробити нові маршрути для пацієнтів з використанням ІT-технологій.

4. Що хочуть змінити?

Законопроєкт містить такі основні положення:

  • створення ЕКОПФО. Вводиться таке поняття, як оцінювання повсякденного функціонування особи (ОПФО). Проводити його будуть експертні комісії (звідси ЕКОПФО), які будуватимуться як мультидисциплінарна команда фахівців. До неї, крім лікарів, ввійдуть психологи, реабілітологи, соцпрацівники та інші фахівці, які зможуть оцінити стан та потреби людини. В теорії ЕКОПФО мають працювати з пацієнтом, коли він ще перебуває в лікувальному закладі;
  • 100-бальна шкала. Ступінь втрати функціональної здатності буде оцінюватися за 100-бальною шкалою. ЕКОПФО розроблятиме для кожного пацієнта індивідуальну програму реабілітації та соціальної адаптації;
  • комплексна оцінка та індивідуальний підхід. Висновки ЕКОПФО мають базуватися не тільки на медичних діагнозах, а й на потребах та життєвих обставинах кожної окремої людини. Братимуться до уваги здатність до самообслуговування, спілкування, навчання, праціі. У пояснювальній записці до законопроєкту йдеться про те, що медичний висновок про тимчасову непрацездатність формується на весь період тривалості такого стану. Тобто переогляди інвалідності для певної групи осіб так само будуть передбачені, як і зараз.

5. Які існують ризики?

В соцмережах жваво обговорюють, чи допоможе нова модель подолати корупцію. Висновок очевидний – не панацея. Можливо, ЕКОПФО буде більш сучасною і досконалою, можливо, в неї прийдуть нові обличчя, але це будуть люди, виховані на старих засадах. Ми вже побачили, як мало змінило в системі корупції перейменування військкоматів на ТЦК та СП.

Проте основний ризик визначають в тому, що в хаосі перебудови можуть бути забуті люди, які реально хворі або покалічені.

“Чи можна все скасувати? І чи є це гарним рішенням? Боюся, що ні. Процеси оцінки та продовження інвалідності не можна змінити за помахом чарівної палички. Там виникне тисяча питань. Реформа системи - правильне рішення. Ампутація ж - це шлях до проблем. Наприклад, що робити людям, яким потрібно продовжити інвалідність? І таких питань будуть сотні”, - висловлює думку експерт з медичного центра “відновлення” Матвій Хрєнов

Для оцінювання повсякденного функціонування потрібні фахівці, знайомі з його критеріями. А підготовка таких, поки не прийнято закон, не ведеться. Для повної ліквідації МСЕК і створення нової структури потрібна законодавча база.

6. Чи є альтернатива?

Навіть якщо законопроєкт від МОЗ буде подано в Раду 10 листопада (по закінченні строку громадського обговорення), сподіватися на одностайну підтримку депутатів не варто. 17 вересня Верховна Рада вже ухвалила в першому читанні законопроєкт №11225 щодо удосконалення процедур проведення медико-соціальної експертизи. Депутатка Ірина Никорак так визначила його основні положення:

  • відсутність обов’язку проходити медичний огляд в МСЕК,
  • право людини самій визначати форму своєї участі в засіданні МСЕК: особисто чи дистанційно в онлайн-форматі,
  • цифровізація маршруту пацієнта,
  • обов’язок МСЕК взаємодіяти з міждисциплінарною реабілітаційною командою, щоб своєчасно ухвалювати рішення щодо встановлення статусу "особа з інвалідністю" або "дитина з інвалідністю".

7. А чи було вже хоч щось зроблено?

У вересні 2023 року набув чинності закон про відновлення декларування, який ввів обов’язкові декларації доходів для членів МСЕК, військово-лікарських та лікувально-консультативних комісій. Михайло Радуцький назвав це першим кроком до реформування МСЕК щодо подолання корупції.

10 жовтня МОЗ оприлюднило і винесло на громадське обговорення законопроєкт «Про внесення змін до деяких Законів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи», який, власне, стосується реформи. Документ до Верховної Ради ще не внесений, оскільки місяць відведено на внесення зауважень та пропозицій.

Ухвалено ряд кадрових рішень. Окрім звільнення керівників Центральної МСЕК,  посад позбулися чиновники МОЗ, Українського державного науково-дослідного інституту медико-соціальних проблем інвалідності, Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю Вінницького медуніверситету, повідомив на сайті Верховної Ради Михайло Радуцький.


Коментар експерта

“Суттєво, щоб в процесі перебудови система не зупинилася”

Президент Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк звертає увагу на кілька моментів:

- По-перше, поспіх доречний, коли виникає невідкладна ситуація. А реформа була оголошена півтора року тому. Насамперед треба вивчити, що і чому ми не зробили за цей період. І чому вирішили, що друге рішення про реформу буде виконуватися швидше і краще, ніж перше.

По-друге, експерт апелює до причини скандалу.

- Приводом стало задоволення потреб вузької групи чиновників. Ці потреби були і до війни, вочевидь, вони не задовольнялися іншим способом, окрім отримання інвалідності. Вирішенням такої проблеми може бути обмеження або викреслення потреб на законодавчому рівні. Бо той, хто спокушає, несе таку саму відповідальність, як і спокушений. Прокурор або чиновник з інвалідністю, які здатні виконувати свої прямі функції, цілком можуть обійтися без бонусів. Таким чином, ми декорумпуємо певну ділянку роботи МСЕК.

Що ж до реформи, упевнений Віктор Сердюк, то вона може бути непоганою, оцінювати варто по результатах.

- Цифровізація може бути, а може не бути, це не так суттєво. Суттєво, щоб в процесі перебудови система не зупинилася. Поки нова модель повністю не налагоджена, стара якимось чином має існувати. Це як нова версія сайту, яка певний час дає змогу перейти на стару. Підстави для інвалідності виникають ледь не щохвилини – хвороби, травми, ДТП, обстріли. Стара система недолуга, але працює, нова створюється. Вони повинні існувати паралельно хоча би рік. Людям треба дати право вибору.

Втім, сама структура МСЕК досі залишається сталою. З огляду на відведені терміни, ламати її доведеться через коліно.

Теги за темою
КоррупцияМедицина
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
В Китае отреагировали на санкции ЕС против России
Корреспондент
2025-07-19T01:48:50Z
Трамп подал в суд на WSJ, которая написала о его письме Эпштейну
Корреспондент
2025-07-19T00:57:14Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Украина заполнила газовые хранилища почти на 30%
Корреспондент
2025-07-18T20:00:43Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Павлоград под массированной атакой БПЛА
Корреспондент
2025-07-19T01:09:01Z
Сырский сообщил о заходе россиян в Покровск
Comments UA
2025-07-18T21:48:47Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Чехии легализировали каннабис: сколько марихуаны разрешено иметь
Фокус
2025-07-18T19:06:28Z
Экспертша предупредила, от чего можно отравиться в жару
TSN
2025-07-18T18:21:07Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Даже Меган Маркл его употребляет: назван травяной чай, который поможет успокоить нервы
Знай
2025-07-07T02:51:26Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Медкабинет, еАкциз, еНотариат: в "Дії" появятся новые функции
Gazeta UA
2025-07-18T19:54:39Z
Война в Украине: военные откровенно рассказали, что происходит на Запорожском направлении
TSN
2025-07-18T19:21:46Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
В Лондонском Тауэре выставили саблю гетмана Мазепы. Экспозицию открыл Стивен Фрай
Gazeta UA
2025-07-18T18:21:52Z
Десять вещей, которые должны у каждого: как комбинировать образы и выглядеть стильно
Знай
2025-07-18T16:51:03Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
В Украине есть самый "библейский" мост: где он находится и чем интересен
Telegraf
2025-07-18T19:39:13Z
Из долгов потом не выберетесь: 5 вещей, которые притягивают в дом нищету
Знай
2025-07-18T18:51:19Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Поджог церкви на Закарпатье: подозреваемый задержан
Корреспондент
2025-07-18T23:51:42Z
Удар по Одессе: погиб человек
Корреспондент
2025-07-18T23:21:33Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Иван Ракитич занял должность технического директора Хайдука
Корреспондент
2025-07-18T21:09:14Z
На церемонии взвешивания у Дюбуа было на 8 кг больше, чем у Усика
Корреспондент
2025-07-18T20:27:19Z
Украинский сумоист быстро продвигается вверх по рангам
Корреспондент
2025-07-18T20:15:04Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
22-летний вратарь клуба Бернли может вернуться в родной Ман Сити
Корреспондент
2025-07-18T19:30:31Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Фанаты Frostpunk 2 могут выиграть 10 тысяч долларов и мощные видеокарты: разработчики объявили конкурс
Знай
2025-07-18T19:51:27Z
Meta отказалась подписывать кодекс практики ЕС по искусственному интеллекту
Корреспондент
2025-07-18T19:45:11Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z