MY.UAНовини
БРІКС розширюється, підживлюючи амбіції Путіна: що було на саміті й чим це загрожує Заходу
БРІКС розширюється, підживлюючи амбіції Путіна: що було на саміті й чим це загрожує Заходу

БРІКС розширюється, підживлюючи амбіції Путіна: що було на саміті й чим це загрожує Заходу

З 22 до 24 жовтня у Росії пройшов триденний саміт об'єднання БРІКС, де співзасновником виступає Росія. Про війну в Україні лідери майже не говорили, але мають намір кинути виклик американському долару та розширити склад БРІКС. Фокус зібрав усе, що відомо про підсумки саміту.

На відкриття триденного саміту групи БРІКС, яка, за сподіваннями Кремля, має кинути виклик Заходу, зібралися два десятки світових лідерів. У France 24 підкреслили, що ця зустріч — наймасштабніша у РФ з початку повномасштабної війни.

Саміт БРІКС 2024: які питання були на порядку денному

БРІКС — абревіатура основних членів групи: Бразилії, Росії, Індії, Китаю та Південної Африки. Однак, президент РФ Володимир Путін розширив економічний союз, запросивши на зустріч інших своїх партнерів. Зокрема, до саміту виявила бажання приєднатись Туреччина, яка одночасно є членом НАТО та підтримує зв’язки з Москвою. Також, як передавали в AP, офіційні заявки на членство подали Іран, Єгипет, Ефіопія, Об'єднані Арабські Емірати, Саудівська Аравія, Азербайджан і Малайзія.

Учасники саміту економічної групи БРІКС
Фото: Azernews

У The Guardian інформували, що деякі країни ідею розширення групи БРІКС не оцінили. Зокрема, Бразилія наклала вето на членство Венесуели.

"Багато хто наполягає на поділі світу на друзів і ворогів. Але найбільш вразливі не зацікавлені в спрощених дихотоміях; чого вони хочуть — це багато їжі, гідної роботи та якісних загальнодоступних державних шкіл і лікарень", — заявив по відеозв’язку президент Бразилії Лула де Сільва.

Очікується, що до економічного союзу також приєднаються Куба, Болівія, Таїланд, В’єтнам, Малайзія, Індонезія, Білорусь, Туреччина, Нігерія, Уганда, Казахстан і Узбекистан.

Серед основних питань — платіжна система під керівництвом БРІКС, яка має скласти конкуренцію SWIFT, та ескалація на Близькому Сході. Путін закликав створити альтернативну систему міжнародних платежів, яка могла б перешкодити США використовувати долар як політичну зброю. Однак з ітогового комюніке зрозуміло, що він досяг незначного прогресу в цьому.

Очільник Кремля повідомив, що майже 95% торгівлі між Росією і Китаєм відбувається в місцевих валютах — рублях і юанях. Однак ідею дедоларизації світової економіки не розділяють Бразилія та Індія, яким не близька абсолютно прокитайська й антизахідна позиція.

На зустріч також, попри критику України, прибув генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш. Його прессекретар запевняв у тому, що західний представник не відступить від жодної з позицій щодо війни.

У The New York Times передали, що Путін заявив членам БРІКС про початок зрушення до "багатополярного світового порядку". Він переконаний, що "незворотний процес" вже триває.

Фото президента Володимира Путіна на саміті БРІКС
Фото: РИА Новости

У Reuters опублікували ключові пункти Казанської декларації, виданої групою БРІКС після саміту. Країни висловили "серйозну стурбованість" у зв’язку з погіршенням ситуації та гуманітарною кризою у Палестині. Ізраїль група звинуватила у тому, що наступ ЦАХАЛу "призвів до масових вбивств і поранень цивільних осіб".

Також у документі згадується "необхідність реформування поточної міжнародної фінансової архітектури" задля більшої інклюзивності та справедливості. Зазначається, що РФ ініціювала створення платформи для торгівлі зерном у межах БРІКС. Країни привітали використання місцевих валют та переваги "швидших, недорогих, ефективніших, прозоріших, безпечніших і інклюзивних транскордонних платіжних інструментів". Водночас у БРІКС визнали важливість "безперервного та продуктивного функціонування G20".

У виданні The Hindu повідомили, що прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді підтримав торгівлю у місцевих валютах та закликав більше країн використовувати платіжний інтерфейс UPI, розроблений Індією.

Фото Нарендри Моді на саміті БРІКС 2024
Фото: РИА Новости

У росЗМІ "Лента.ру" опублікували фото Путіна з незвичайною банкнотою у руках. Виявилось, що "символічну купюру" БРІКС йому подарували під час саміту у Казані. Точно не відомо, хто з учасників зустрічі з російського боку її підготував.

У Кремлі повідомили, що банкнота "символізує спільну роботу, яка ведеться у рамках БРІКС". Однак повідомляється, що Путіну ідея подарунка не сподобалася, хоча на кадрах він усміхається.

Фото Володимира Путіна з купюрою "єдиної валюти БРІКС"
Фото: "Лента.ру"
Фото Володимира Путіна з купюрою "єдиної валюти БРІКС"
Фото: "Лента.ру"

За даними медіа, Путін вважає, що говорити про єдину валюту БРІКС рано. Водночас місцевий експерт Леонід Хазанов запевнив росіян, що вона змогла б потіснити долар на глобальному та регіональному грошових ринках.

Фото купюри "єдиної валюти БРІКС"
Фото: Соцмережi
Фото купюри "єдиної валюти БРІКС"
Фото: Соцмережi

Історична зустріч Моді з Сі та участь Ердогана

У The New York Times підкреслили, що президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган був єдиним лідером країни НАТО, який взяв участь у саміті БРІКС. До Путіна він звернувся як до "дорогого друга".

Фото Реджепа Тайїпа Ердогана
Фото: РИА Новости

У DW наголосили, що на саміті вперше відбулася особиста зустріч Моді та Сі після напруженості, яка виникла у 2020 році. Тоді внаслідок рукопашного бою у прикордонні загинули 20 індійських і четверо китайських солдатів. Після події обидві країни посилили спірний кордон військовими.

"Індійсько-китайські відносини важливі для народів наших країн, а також для регіонального та глобального миру та стабільності. Взаємна довіра, взаємна повага та взаємна чуйність керуватимуть двосторонніми відносинами", — заявив Моді після зустрічі з Сі.

"Дві сторони повинні зміцнювати комунікацію та співпрацю, належним чином вирішувати розбіжності та реалізовувати мрії одна одної про розвиток", — сказав журналістам Сі.

Фото Сі Цзіньпіна на саміті БРІКС 2024
Фото: ТАСС

Моді зазначив, що блок БРІКС — це "40% людства світу та близько 30% економіки".

"БРІКС багато чого досягла за останні два десятиліття. Я впевнений, що в найближчі часи ця організація стане більш ефективним засобом протидії глобальним викликам", — додав він.

У China Daily повідомили, що Сі мав "поглиблений обмін інформацією" зі світовими лідерами у межах саміту. З його слів, члени БРІКС повинні діяти як "охоронці спільної безпеки". Також Китай пообіцяв створити 10 закордонних навчальних центрів у країнах з групи.

Сі запевнив, що "глибока дружба" Китаю з Росією не зміниться, і відповідальність двох країн "приносити користь світу" також. Він виступив за зміцнення зв’язків з РФ, сприяння "правильному погляду на історію Другої світової війни" та тверду підтримку міжнародної системи, орієнтованої на ООН.

Фото Сі Цзіньпіна на саміті БРІКС 2024
Фото: РИА Новости

"Ми повинні дотримуватися трьох ключових принципів: жодного розширення полів битв, жодної ескалації бойових дій, жодного розпалювання вогню та прагнути до швидкої деескалації ситуації", — сказав Сі щодо війни в Україні, як передали у Jakarta Globe.

Згадок України на саміті БРІКС 2024 уникали

У The Washington Post помітили, що на саміті БРІКС уваги війні в Україні приділялося мало, але вона все одно "нависла" над подією.

У Казанській декларації, яка зайняла 43 сторінки, Україну згадали лише один раз. Члени групи у своїх закликах до миру були "обережними та прохолодними". Виділилася лише Бразилія, яка прямо розкритикувала вторгнення ЗС РФ як "неприйнятне".

"Ми підтримуємо діалог і дипломатію, а не війну", – заявив також Моді.

Фото Володимира Путіна з Нарендрою Моді
Фото: ТАСС

Країни підтримали мирний план з шести пунктів, який закликає до деескалації, взаємної гуманітарної допомоги, мирної конференції, на яку мають прийти Росія та Україна, і заборони зброї масового знищення.

Члени бразильської делегації на умовах анонімності розповіли, що їхній уряд стурбований ескалацією в Україні та перетворенням конфлікту на глобальну війну. Однак один з чиновників зазначив, що змінити баланс у військовому полі нині неможливо, і є "велика втома". Він спрогнозував зрушення після президентських виборів у США.

"Заклик до Росії повністю вийти, виплатити репарації, направити російських чиновників до кримінального суду — важко повірити, що росіяни приймуть щось із цього", — додав неназваний член делегації.

У The Guardian зазначили, що президент України Володимир Зеленський уже відкинув бразильську альтернативу власному мирному плану. Він переконаний, що це лише надасть Кремлю політичний простір для продовження війни.

Моді у виданні назвали "найпрямішим зі світових лідерів", адже він відкрито виступив за мир в Україні. Водночас китайський лідер Сі Цзіньпін обговорив війну з Путіним під час приватної зустрічі.

Відомо, що очільник Кремля зробив категоричну заяву про тимчасово окуповані території. Москва не збирається віддавати чотири області на сході, які вважає частиною РФ. Найімовірніше, йдеться про Донецьку, Луганську, Запорізьку та Херсонську області, які Кремль вже включив у склад своїх територій.

Фото Володимира Путіна на саміті БРІКС 2024
Фото: РИА-Новости

Професор Університету закордонних справ Китаю Лі Хайдун у коментарі Global Times повідомив, що країни БРІКС відіграють головну роль зв’язку та полегшення ситуації у вирішенні поточних криз безпеки.

Країни Глобального Півдня виставили партнерство Заходу, зокрема військову допомогу, як загострення. Водночас вони виступають за дипломатичний підхід та політичні рішення, тобто переговори.

Від саміту БРІКС виграли Путін та Ердоган

Експерти в оцінках значення саміту БРІКС 2024 для Кремля й Заходу дещо розійшлися. Одне зрозуміло точно — Путін показав, що має підтримку та можливість співпрацювати з іншими країнами попри розв’язану ним війну.

"Для Путіна це — можливість представити Росію як не ізольовану. Порядок денний БРІКС сам по собі досить поверхневий. Не так багато досягнуто. Але важлива чиста оптика і картинка", — підкреслив директор Берлінського центру Карнегі з вивчення Росії та Євразії Олександр Габуєв у коментарі NYT.

Зазначається, що візит такої кількості лідерів у Казань — також "перемога" для Кремля. Як і те, що саме у РФ вперше за понад п’ять років відбулась перша офіційна зустріч Сі та Моді.

"Він може собі це присвоїти", — пояснив експерт.

Фото Володимира Путіна та Сі Цзіньпіна
Фото: ТАСС

На думку аналітиків, присутність Ердогана ілюструє його внутрішню боротьбу між прихильністю до Заходу і Сходу. Туреччина залишається стратегічним партнером в НАТО, але відмовилася приєднатися до санкцій проти РФ та збільшила з нею торгівлю.

"Анкара вважає, що світовий порядок, очолюваний США, занепадає, і хоче вижити в багатополярному світі, стоячи ногою в кожному таборі. Вона хоче залишитися в НАТО і торгувати з БРІКС — і зараз світ настільки роздроблений, що вона може це робити", — пояснила співробітниця Інституту Брукінгса Аслі Айдінтасбас.

З її слів, і Туреччина, і Росія можуть багато отримати від зустрічей. Вона уточнила, що Ердоган і Путін "потрібні один одному" з різних причин, і БРІКС — це хороше прикриття для двосторонніх переговорів.

Незалежний аналітик турецько-російських відносин Керім Хас припустив, що Туреччина шукає інвестицій від БРІКС для підтримки своєї економіки. За його оцінкою, коштів Заходу Ердогану недостатньо, тож лідер взявся за пошук інших інвесторів. Зокрема, йдеться про Китай та Індію. Окрім того, не виключено, що для турецького президента БРІКС став групою, яку тепер не можна ігнорувати.

"Це ніби є потяг, на який треба сісти. Якщо він запізниться, йому буде складніше стати членом", — уточнив експерт.

Айдінтасбас підкреслила, що навіть у випадку, якщо Туреччина не отримає запрошення на повноправне членство, Ердоган прагне достатньо "налякати" західних союзників.

"Ердоган хоче кращої геополітичної угоди із Заходом, і БРІКС може стати корисним інструментом для цього", — додала вона.

У The Washington Post зауважили, що ризики приєднання до групи БРІКС, яка все більше очолює амбіції Росії й КНР покласти край глобальному домінуванню США, може стримати деякі країни. Зокрема, Казахстан вирішив утриматись від приєднання, його рішення також розділили Індонезія та Алжир. Аргентина відхилила запрошення, а Саудівська Аравія взяла участь в саміті, але членство поки офіційно не оформила.

Хоча БРІКС привабливий для багатьох країн Глобального Півдня, але не всі члени економічного союзу підтримують антизахідну програму. Аналітики припустили, що Китай, Росія та Іран просувають такий курс, але Бразилія, Індія та Південна Африка прагнуть нейтрального підходу.

Водночас у Білому домі запевнили, що не бачать у саміті БРІКС загрози.

"Росія все більше ізольована на світовій арені. Це не викликає сумнівів", — підкреслив речник Ради нацбезпеки Джон Кірбі.

В The Indian Express висловили іншу думку, оцінивши саміт як чітке повідомлення країн про бажання співпрацювати з Росією. Зазначається, що РФ все ще вважають привабливою через її стратегічне значення та як постачальника зброї та енергії.

Західні експерти відкидають групу БРІКС як занадто різноманітну, щоб бути узгодженою. Дійсно, її члени не мають спільної території або культури, і навіть їхні політичні режими відрізняються. Однак, за оцінкою ЗМІ, БРІКС став впливовим блоком у світовій політиці. Залишаючись економічною групою, він водночас не уникає пропаганди й своєї політики.

Учасники саміту економічної групи БРІКС
Фото: Azernews

"Вона (група БРІКС, — ред.) постійно порушувала питання про дискримінацію та ієрархію в міжнародній системі. Його члени відчувають невдоволення тим, що вони не представлені або недостатньо представлені в таких установах, як Рада безпеки ООН, МВФ і Світовий банк", — йдеться у матеріалі.

Повідомляється, що більшість нових членів БРІКС — це нафтовидобувні та ісламські держави Західної Азії та Африки. Очікується, що з ними економічний і політичний вплив БРІКС зросте.

Окрім того, в оновленому складі БРІКС представляє союз країн з найбільшим виробництвом та споживанням енергії. Це створює середовище для переговорів щодо енергетичних коридорів у майбутньому.

Проте у виданні згадали й про деякі "неприємності" внаслідок розширення групи. Зокрема, через велику кількість членів ухвалення рішень стане проблемою. У БРІКС панує принцип консенсусу, а його досягнення може стати нездійсненною місією.

Зазначається, що ідея єдиної валюти БРІКС навіть не обговорювалась під час саміту. Однак країни активно підтримали торгівлю в національних валютах. У присутності Моді редакція побачила підтвердження прихильності Індії як до групи, так і до самої Росії.

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський розкритикував членів БРІКС за розмови про "недопущення напруги", коли до лінії фронту наближаються північнокорейські бійці.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Відвідувачі опери блювали і непритомніли під час вистави зі справжнім сексом на сцені – фото
TSN
2024-10-11T06:58:13Z
25 жовтня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-10-24T21:06:32Z
«Чужий: Ромул 2» у роботі, фільм продовжить історію
ITC
2024-10-24T21:02:41Z
3 нові турецькі серіали, які вже доступні на Netflix
24tv
2024-10-24T21:00:14Z
Це прецедент узагалі в історії прокату українських проєктів, - Олег Маламуж про «Мавку»
Политека
2024-10-24T20:52:13Z
Вперше після оголошення про вагітність: Дженніфер Лоуренс з'явилася на червоній доріжці
24tv
2024-10-24T19:51:49Z
Що подивитися з коханою людиною: 6 фільмів та серіалів для романтичного настрою
24tv
2024-10-24T19:39:51Z
"Улюблене росіянами місто": Крістіна Орбакайте покинула США - деталі
GlavRed
2024-10-24T19:28:35Z
"Було боляче": Дмитро Дікусар уперше за довгий час вийшов на зв'язок
GlavRed
2024-10-24T18:27:26Z
ФРН планує виділити €96 мільйонів гуманітарної допомоги Лівану та Сирії
УкраинФорм
2024-10-24T21:12:56Z
Нова очільниця дипломатії ЄС визначила війну в Україні своїм пріоритетом
Хвиля
2024-10-24T21:09:26Z
"Їх спровокували": Лукашенко розповів, чому російські війська пішли на Київ з Білорусі
Фокус
2024-10-24T21:06:55Z
Жовква обговорив із членом парламенту Британії безпекову допомогу Україні
УкраинФорм
2024-10-24T20:54:33Z
Прокурори при отриманні інвалідності використовували лазіку закону 2001 року, — нардеп
Фокус
2024-10-24T20:42:37Z
"Ось і весь мій прогноз": Сенцов відповів, скільки Україна ще буде воювати
TSN
2024-10-24T20:33:16Z
Митниця Литви посилить контроль за посилками з Росії
УкраинФорм
2024-10-24T20:30:49Z
«Очищення лав від негідників»: командувач Сухопутних військ анонсував кадрові зміни в ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2024-10-24T20:30:44Z
"Рука на деякий час втратила рухливість": Буткевич розповів про умови перебування у російському полоні
TSN
2024-10-24T20:28:31Z
На Харківщині викрито рецидивіста, який зґвалтував жінку
Украина Криминальная
2024-10-24T21:09:45Z
На Київщині троє шахраїв представлялись головами ОВА: отримали "на допомогу армії" 450 тисяч гривень
InternetUA
2024-10-24T21:07:33Z
У Сумах стався вибух у багатоповерхівці: що відомо
TSN
2024-10-24T20:33:33Z
У Києві під час застілля чоловік зарізав товариша
ГЛАВКОМ NET
2024-10-24T19:36:39Z
На Рівненщині дворічний малюк залишився без ока після побоїв: що сталося
TSN
2024-10-24T19:18:58Z
На Буковині під час спалювання сухої трави задихнувся і помер чоловік
TSN
2024-10-24T19:18:18Z
У Чечні обстріляли вантажівку Росгвардії, є загиблий і поранений
УкраинФорм
2024-10-24T19:13:06Z
У Чечні невідомі розстріляли військову вантажівку росіян: є загиблі
24tv
2024-10-24T18:48:33Z
Резонансні затримання у справах про корупцію в ТЦК і МСЕК відбуваються за сприяння Сухопутних військ - Павлюк
УкраинФорм
2024-10-24T18:45:04Z
Чи може бути українська перемога без звільнення Криму – думка Сенцова
TSN
2024-10-24T21:03:41Z
Карта бойових дій в Україні станом на 25 жовтня 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-10-24T21:00:28Z
Ворог запустив «Шахеди» з півночі та півдня
УкраинФорм
2024-10-24T20:43:34Z
У ЗСУ вразили втратами росіян на Покровському напрямку лише за добу
24tv
2024-10-24T20:36:40Z
Паралельно до Кримського мосту: росіяни змонтували один із шести таємничих об'єктів
24tv
2024-10-24T20:27:52Z
Ворог перекидає техніку та війська: експерт окреслив можливий напрямок атаки
GlavRed
2024-10-24T20:27:42Z
Окупанти хочуть прорватися на правий берег Дніпра: експерт розповів про ситуацію поблизу Херсону
Политека
2024-10-24T20:27:36Z
На фронті - 157 зіткнень, ЗСУ ліквідували понад 120 загарбників на Покровському напрямку
УкраинФорм
2024-10-24T19:52:55Z
Армія РФ вдарила по відділенню «Нової пошти» на Донеччині, є загиблі і поранений
УкраинФорм
2024-10-24T19:28:06Z
В Україні за 4 роки різко зменшилась кількість шкіл та учнів, — дослідження
Фокус
2024-10-24T21:12:59Z
До Румунії прибули ще три F-16, придбаних у Норвегії
Европейская правда
2024-10-24T21:10:26Z
Литва посилює перевірку потягів із Калінінграду, щоб не допустити перевезення предметів для армії РФ
ГЛАВКОМ NET
2024-10-24T20:57:46Z
Коли війська КНДР будуть на українському фронті: прогноз військового експерта
24tv
2024-10-24T20:57:34Z
Перша партія вже на Курщині: коли війська КНДР можуть опинитися в Україні
24tv
2024-10-24T20:45:37Z
Росіяни запустили "Шахеди" з двох напрямків: яким областям загрожують дрони
24tv
2024-10-24T20:45:24Z
Анонімні акаунти у Телеграмі шукають людей для проплачених «мітингів», спрямованих на дискредитацію влади України, - ГУР
Детектор М
2024-10-24T20:30:11Z
Війська РФ наступають на Куп'янщині: у ЗСУ розкрили плани окупантів
GlavRed
2024-10-24T20:27:51Z
Як поліція знаходить військовозобов'язаних у "розшуку": адвокат роз'яснила процедуру
GlavRed
2024-10-24T20:27:00Z
Доведеться віддати майже 100 грн за кіло: доступні крупи та макарони вже в минулому
Знай
2024-10-24T20:51:37Z
Норвегія виділила понад $100 мільйонів на відновлення української енергетики
УкраинФорм
2024-10-24T20:10:16Z
ПФУ показав, на що потрібно звернути увагу одержувачам пенсій, субсидій та лікарняних
Хвиля
2024-10-24T19:24:41Z
Завод Bayraktar в Україні готовий на 80%, буде готовий у 2025-му
Европейская правда
2024-10-24T19:06:18Z
Нафтогаз розкрив несподівану небезпеку для власників газових казанів
Хвиля
2024-10-24T18:51:18Z
Прогноз зростання економіки України знижений через наслідки ударів Росії по її енергетиці - МВФ
УкраинФорм
2024-10-24T18:09:11Z
"Ашан" продає свій бізнес у росії – La Lettre
iPress
2024-10-24T18:03:04Z
Українцям обіцяють опалювальний сезон без подорожчання
Знай
2024-10-24T17:52:04Z
Українці можуть вибрати роки для розраунку пенсії: в ПФУ порадили, як це зробити для збльшення виплат
Политека
2024-10-24T17:33:08Z
Поширений серед спортсменів рух може свідчити про струс мозку
24tv
2024-10-24T20:06:42Z
Як 11 склянок води на день вплинуть на здоров’я
360ua.news
2024-10-24T19:12:47Z
Норвегія фіксує випадки зараження новим штамом віспи мавп
ГЛАВКОМ NET
2024-10-24T18:00:12Z
Поширений жест допоможе діагностувати струс мозку
24tv
2024-10-24T16:55:28Z
Як допомогти близькій людині вийти з запою
24tv
2024-10-24T15:42:22Z
Які яйця корисніші – перепелині чи курячі: лікарі дали однозначну відповідь
TSN
2024-10-24T15:12:45Z
Українські суперфуди: які місцеві продукти стають світовим трендом?
AgroNews
2024-10-24T15:07:29Z
Доступний кожному: знайшли простий спосіб визначити швидкість старіння людей
24tv
2024-10-24T14:48:21Z
БАДи для заспокоєння: чи можуть харчові добавки впливати на ваш психічний стан
24tv
2024-10-24T13:51:58Z
Застиглі назавжди: тварини муміфікуються в смертоносному озері в Африці
Фокус
2024-10-24T21:00:05Z
Apple оголосила час запуску нових Mac
ITC
2024-10-24T20:58:07Z
iPhone 17 Pro Max матиме менший динамічний острів через зміну Face ID
InternetUA
2024-10-24T20:52:40Z
Потужний спалах стався на Сонці: коли влупить сильна магнітна буря
GlavRed
2024-10-24T20:51:38Z
Які телефони і планшети Samsung отримають Android 15 – цього року апдейт запізниться
InternetUA
2024-10-24T20:02:19Z
Жінка після розмови з інтернет-аферистом втратила 70 тисяч гривень
InternetUA
2024-10-24T19:53:03Z
Загублені міста Шовкового шляху: у гірських районах Узбекистану виявили сліди колишньої величі
TSN
2024-10-24T19:18:58Z
"Повітряний змій" потужністю 1,2 МВт сам експортує електроенергію в мережу
InternetUA
2024-10-24T19:14:02Z
Як захистити будинок від стрибків струму: надійні рішення
24tv
2024-10-24T19:00:16Z
Ліга конференцій. Нічия Бетіса з Копенгагеном та інші матчі турніру
Football.ua
2024-10-24T21:16:48Z
Ліга Європи: Олімпіакос без Яремчука сильніший за Мальме, перемоги Атлетіка, Порту, Рейнджерса, Лаціо та Тоттенгема
Football.ua
2024-10-24T21:07:13Z
Ліга конференцій. Перемога Фіорентини та інші матчі турніру
Football.ua
2024-10-24T21:06:26Z
Манчестер Юнайтед зіграв унічию з Фенербахче
Football.ua
2024-10-24T20:58:56Z
Шовковський: Я хотів би мати такого нападника, як Довбик
Football.ua
2024-10-24T20:40:41Z
Яскрава кохана ексгравця збірної України потішила публіку: ефектні фото моделі
24tv
2024-10-24T20:30:06Z
Мареска – про Мудрика: Процес вивчення та опанування у нього проходить повільніше, порівняно з іншими
Football.ua
2024-10-24T20:02:03Z
Мудрик видав найкращий матч за Челсі: відео божевільної гри Михайла в єврокубку
24tv
2024-10-24T19:36:08Z
«ХІТ» програв «Картахені» у футзальній Лізі чемпіонів
УкраинФорм
2024-10-24T19:21:06Z
Як приготувати ідеальні сирники на сковороді: Євген Клопотенко розкрив головні секрети
Политека
2024-10-24T20:02:19Z
Він здивує всіх: відеорецепт "Неп'яної вишні" від Лілії Цвіт – ідеальний пляцок на свята
24tv
2024-10-24T19:39:55Z
5 маленьких трюків, які допоможуть візуально збільшити спальню
24tv
2024-10-24T19:21:34Z
4 види консервів, які мають бути в кожного українця в осінньо-зимовий сезон
24tv
2024-10-24T19:00:15Z
Як поводитися в елітному ресторані й мати вигляд постійного клієнта
24tv
2024-10-24T18:45:16Z
Як приготувати смачне лечо на зиму: простий та швидкий рецепт
Политека
2024-10-24T18:45:07Z
Вже можна потихеньку планувати: 5 найкращих напрямків для подорожей у 2025 році
24tv
2024-10-24T18:39:42Z
Знову будуть сяяти: як правильно чистити дзеркала – 6 домашніх засобів
GlavRed
2024-10-24T18:27:51Z
Кому зі знаків зодіаку треба приготуватися до негараздів
24tv
2024-10-24T18:15:29Z
З якими авто власники не хочуть розставатися навіть після 15 років експлуатації
Фокус
2024-10-24T21:00:01Z
Дешева альтернатива Outlander: Mitsubishi показали новий сімейний кросовер
Фокус
2024-10-24T20:01:25Z
Представлена ​​унікальна вантажівка від ательє Theault
AutoCentre
2024-10-24T19:25:07Z
Їх виготовили лише 136: в Україну привезли унікальний заряджений BMW 90-х
Фокус
2024-10-24T19:03:54Z
Новий Kia Sportage 2025 розсекретили до презентації
ГЛАВКОМ NET
2024-10-24T18:12:22Z
У Києві показали спеціалізовані автомобілі для енергетиків
AutoCentre
2024-10-24T17:27:13Z
Водій якого автомобіля має право виконати розворот: важка задача з ПДР
GlavRed
2024-10-24T16:28:22Z
Tesla обіцяє випустити «доступніші» електромобілі на початку 2025 року
ITC
2024-10-24T15:44:47Z
В Україні презентували нові Toyota Camry та Land Cruiser Prado: ціни
ГЛАВКОМ NET
2024-10-24T15:39:10Z