MY.UAНовини
Історик про новий остров на Дніпрі: Зараз тут скелі, а 200 років тому були ліси та озера
Історик про новий остров на Дніпрі: Зараз тут скелі, а 200 років тому були ліси та озера

Історик про новий остров на Дніпрі: Зараз тут скелі, а 200 років тому були ліси та озера

Доплисти до «нового» острова на Дніпрі від Хортиці поблизу Запоріжжя можна за п'ять хвилин на човні. Він знаходиться неподалік маленького острова Розстебін, названого на честь козака-рибалки Розстеби. Острів виринув з-під води якраз навпроти бази відпочинку «Дніпро».

Незважаючи на те, що у зв'язку з військовим становищем подорожі Дніпром на цій ділянці, а отже - і прогулянки островом, що з'явився, практично неможливі, час від часу на старі нові об'єкти вирушають дослідники - з метою наукових досліджень.

Про те, які таємниці ще ховаються на дні Дніпра і скільки нових островів може з'явитися на Дніпрі - у матеріалі Коротко про.

Відмічений на стародавніх картах

Мальовничі фотографії скелястого клаптика землі, що осушився на Дніпрі, широко розійшлися в інтернеті після відвідування острівця місцевим краєзнавцем, біологом Валерієм Кємєновим.

- Цей острівець зник майже 200 років тому після чергової повені. Тоді ж Мала Хортиця відокремилася від правого берега і стала повноцінним островом, а урочище та протоку почали називати Вирвою, – зазначає у фейсбуці Валерій Кємєнов. – Після створення Каховського водосховища рештки острівця взагалі зникли під водою. Сьогодні, за мінімального рівня води у Дніпрі, він з'явився.

Молодший науковий співробітник Національного заповідника "Хортиця" Олег Власов. Фото: ФБ Олег Власов

Як з'ясувалося, острів, що виринув тепер з-під вод Дніпра, існував ще кілька століть тому, розповів Коротко про молодший науковий співробітник Національного заповідника «Хортиця» Олег Власов.

- Остання відома мені карта, на якій позначений цей маленький острівець, відноситься до 1867 року, - зазначає Олег Власов. - Він поступово розмивався, можливо, через те, що на його берегах та поверхні знищували зелені насадження, і в результаті ґрунт перестав триматися. За кілька десятиліть острів зник. Він поступово «змивався» спустошливими повенями 1807, 1818, 1820 та 1845 років. Зі відомостей, знайдених у Хортицькому архіві, бачимо, що в 1856-му він займав 32 десятини площі (близько 33 гектари), в 1871-му - три, а після залишилися лише камені і скелі.

Першим новий острів вирушив вивчати краєзнавець Валерій Кємєнов. Фото: ФБ Валерій Кємєнов

Рибалки називали Дубовою скелею

Раніше цей острів, як розповідає Олег Власов, рибалки прозвали Дубовою скелею. На початку XX століття його описав запорізький історик та краєзнавець Яків Новицький у своїй книзі «Острів Хортиця на Дніпрі. Його історія давнини (старожитності)». Її видали лише у 1990 році, і вона досі є настільною книгою краєзнавців та істориків, які працюють на цю тематику.

- І в мене вона також завжди під рукою. Ось що пише про цей остров Яків Новицький, - продовжує Олег Власов: «Кинувши погляд на середину Дніпра з боку острова Розстебін, бачиш піднесену скелю з грядою каменів, що простяглася, за течією. Твердого ґрунту на схилі майже немає, дуб не росте, але у рибалок вона носить назву Дубової скелі. Назва заснована на історичному минулому: свого часу скеля ця служила основою змитого острова Дубового».

Всього ж на Дніпрі, зазначає Олег Власов, на околицях Хортиці у різний час було чотири острови Дубові. Один із них знаходиться між Хортицею та «Дніпрогесом». Коли рівень води падає, сюди можна потрапити пішки.

Як пише Яків Новицький, на початку ХІХ століття на Дніпрі існував острів Великий Дубовий.

- За володіння ним Олександрівськ, як тоді називалося Запоріжжя, мав позов із менонітами (німці-меноніти заснували тут свої колонії ще наприкінці XVIII - початку XIX століт., - Авт.) Хортицького округу, які тут жили, - продовжує Олег Власов. - До цього округу входив сам острів Хортиця і 17 сіл на правому березі. Новоросійська контора (місто Дніпро тоді називалося Новоросійськом) вирішила суперечку на користь менонітів. З тексту тієї ж книги бачимо, що в 1798 році острів включав 29 десятин і 1327 сажнів дрібного лісу з косовицями, шість десятин 800 сажнів бечівника (бечівник - це пляж, піщана коса), безіменних озер і боліт - 61 десятину. Тоді це був великий, але вузький острів завдовжки до двох кілометрів.

Сьогодні тут лише каміння, хоча в минулому острів був покритий лісом. Фото: ФБ Валерій Кємєнов

Водний шлях від варягів до греків

Як розповів Коротко про краєзнавець Валерій Кємєнов, зараз довжина цього острова приблизно кілометр.

- Донедавна там було чотири метри води, і з-під неї стирчало кілька каменів, - зазначає Валерій Кеменов. - А зараз це цілий острів. Після створення Каховського водосховища рівень води піднявся щонайменше на три метри, тому його залишки були затоплені. А зараз вода відійшла, і острів чудово видно.

Очікувати тут нових сюрпризів у вигляді островів, що заново з'являються на Дніпрі, на думку Валерія Кеменова, не варто – зараз рівень води і так мінімальний. Але на самому острові-скелі можливі цікаві знахідки.

- Тут пролягав шлях від земель варягів до греків, і плавали там ще півтори тисячі років тому – це була артерія, яка поєднувала різні народи. Але це все лотерея – там не так багато тонули човни, після чого залишилися б артефакти з амфорами, гарматами чи якорями, - зазначає Валерій Кємєнов. - Нещодавно я і сам знайшов якір, якому понад 300 років... Але це випадковість.

Відомо, що цей острів використовували люди ще раніше. Як розповідає Олег Власов, там уже знайшли уламки горщиків епохи бронзи – а це друге тисячоліття до нової ери.

Знайденому дослідниками якорю щонайменше 300 років. Фото: Валерій Кємєнов

Володіння князя Потьомкіна

Свого часу цим островом разом із Хортицею володів князь Потьомкін. На карті 1780-х років він позначений як Вербка. Якщо зараз це голі скелі, то тоді його покривали ліси та косовиці, були також озера та болота, які, за словами Олега Власова, можна побачити на фотокопіях карт, зроблених у 1960-ті роки. Оригінали карт зберігаються в російських архівах.

Хоча острів цікавить вчених, сумнівно, що знахідки там стануть великою сенсацією. Поки що найбільшим відкриттям для українських дослідників, зробленим на дні Дніпра, став Великий Луг, що з'явився на поверхні після спуску Каховського водосховища, або Дике поле, – місцевість, де колись стояли Запорізькі Січі. Його ще називали Козацькою Атлантидою. Це величезні річкові плавні, затоплені в 1950-х після будівництва Каховської ГЕС.

– Це справжній Клондайк для вчених у ботанічному, екологічному, зоологічному, археологічному плані, – зазначає Олег Власов. – Його зараз неможливо дослідити – там проходить лінія фронту, але це казкова мрія для вчених. Це як сон, у який неможливо повірити…

Ці затоплені Запорізькі Січі майже не вивчені археологами – шанс зробити це в майбутньому з'явився лише внаслідок російсько-української війни. Після зникнення водосховища зроблено понад дві тисячі знахідок, які можна подивитися на виставці в заповіднику «Хортиця». Це кераміка, предмети з металу та креміня, човни. Експонати датуються періодом від VII століття до н.е. і до козацтва.

– Там були розташовані тисячі зимівників – козацьких хуторів, – пояснює Олег Власов. - Ще до затоплення 1953 року в тій місцевості велися розкопки татарського золотоординського міста XIV століття. Але вони велися лише частину археологічного сезону, а це навіть не ціле літо. Можемо уявити, що там можна знайти...

Ще до появи Дикого поля та козаків, за словами дослідника, на тому місці процвітала мусульманська цивілізація, існувало кілька татарських міст. Навколо них знаходилися маєтки золотоординської знаті. Напевно, збереглися скіфські пам'ятки IV століття до нової ери, ймовірно, є і пам'ятки готів IV століття нової ери, а також давньослов'янської культури, середньовічних кочівників.

– Десятки років дослідники про це мріяли і… домріялись, – зітхає Олег Власов. - Після будівництва Каховської ГЕС та появи водосховища вже в перші роки заговорили, що це було помилкою і краще б його спустити: почалися замор риби, забруднення води та інші проблеми. Я був серед тих, хто дуже цього хотів би. Українська цивілізація формувалася навколо Дніпра, і найцікавіше для багатьох дослідників було злочинно затоплено, щоб пам'ятки історії, археології неможливо було вивчати, щоб їх було знищено та забуто. Це знищення історичної пам'яті народу. Але, звичайно, якби знали, за яких жахливих обставин зникне водосховище, краще б цього ніколи не було.

Нічого містичного тут немає, але фотографії з острова зачаровують. Фото: ФБ Валерій Кємєнов

Теги за темою
Історія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Армія РФ атакувала Дніпропетровщину - пошкоджена інфраструктура
УкраинФорм
2024-11-22T11:54:13Z
СБУ і Нацполіція ліквідували нові «схеми для ухилянтів» у трьох вишах України
Украина Криминальная
2024-11-22T11:51:32Z
У Києві віддали під забудову відовий "Дворик з воронами"
Khreschatyk
2024-11-22T11:40:55Z
У Криму зникла головна редакторка дитячого кримськотатарського журналу
УкраинФорм
2024-11-22T11:40:51Z
USAID передало генератори водопостачальникам чотирьох областей України
УкраинФорм
2024-11-22T11:40:10Z
Мінрозвитку заявляє про критичну ситуацію з опаленням у Кривому Розі
УкраинФорм
2024-11-22T11:36:55Z
Ситуація катастрофічна: велике українське місто залишилось без опалення, що відомо
Политека
2024-11-22T11:31:11Z
Вдарить мороз -12 і буде мокрий сніг: де в Україні сильно похолодає
GlavRed
2024-11-22T11:25:42Z
Російські дрони й артобстріли руйнують домівки та калічать людей на Херсонщині
Новости Украины
2024-11-22T11:22:59Z
Бізнесмени Ілон Маск та Вівек Рамасвамі запускають новий подкаст Dogecast
Детектор М
2024-11-22T11:54:43Z
Польща запросила Словаччину до проєкту «Щит Схід» на кордоні з РФ і Білоруссю
УкраинФорм
2024-11-22T11:52:25Z
Німеччина ухилилась від відповіді щодо можливості арешту прем’єра Ізраїлю
Европейская правда
2024-11-22T11:49:23Z
У Сумах кількість поранених внаслідок атаки дронами зросла до 13
УкраинФорм
2024-11-22T11:48:16Z
Перша реакція адміністрації Байдена на вторгнення Путіна в Україну полягала в тому, щоб здатися і втекти — The Hill
ZN UA
2024-11-22T11:46:32Z
Уряд подав до Ради два законопроєкти на підтримку захисників
УкраинФорм
2024-11-22T11:45:36Z
Розвідка Британії назвала ключову подію, яка змінила характер війни в Україні
Европейская правда
2024-11-22T11:45:34Z
В Італії пропонують будинки по 1 євро: що відомо та яким боком тут Трамп
24tv
2024-11-22T11:42:09Z
Удари РФ пошкодили чотири важливі для ядерної безпеки підстанції в Україні - МАГАТЕ
УкраинФорм
2024-11-22T11:42:04Z
Віра Брежнєва зі сльозами розкрила свої страхи після розлучення з Меладзе: "Застара для стосунків"
TSN
2024-11-22T11:51:00Z
«У втрачених землях»: новий погляд на Мілу Йовович у ролі Сірої Еліс в екранізації темного фентезі Джорджа Мартіна
ITC
2024-11-22T11:43:13Z
Біллі Айліш названо артисткою 2024 року за версією Apple Music
Комсомольская правда
2024-11-22T11:43:10Z
"Хоче в кадр": Олександр Педан розповів про захоплення молодшого сина
GlavRed
2024-11-22T11:42:41Z
Олена Мозгова показала рідкісне фото своєї мами-красуні з 9-річною онукою
TSN
2024-11-22T11:33:18Z
Ада Роговцева вперше після госпіталізації звернулась до своїх глядачів: "Нас ніхто не захистить"
24tv
2024-11-22T11:33:11Z
"Гусяча лапка" знову у тренді: як правильно використати цей візерунок у домашньому інтер'єрі
24tv
2024-11-22T11:27:59Z
6 парфумів, які найкраще продаються в магазинах: чому вони такі особливі
24tv
2024-11-22T11:18:37Z
Настя Каменських розчулила зустріччю з українськими військовими у реабілітаційному центрі
TSN
2024-11-22T11:14:10Z
Для здорового кишечника: 5 речей, які потрібно робити щоранку
Фокус
2024-11-22T11:45:47Z
Чи справді корисний чай з корицею та чи варто його вживати
24tv
2024-11-22T09:42:20Z
Зміна клімату сильно вдарить по алергікам – Euronews
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T09:33:43Z
Наскільки корисна хурма і в яких випадках вона може нашкодити
24tv
2024-11-22T09:21:55Z
Neuralink Ілона Маска почне випробування на людях у ще одній країні після отримання дозволу
24tv
2024-11-22T08:12:42Z
Знайшли нові корисні властивості кави та чаю
24tv
2024-11-22T08:07:50Z
Лікар назвав овоч, який потрібно споживати регулярно
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T07:54:32Z
Як почистити навушники від сірки: прості і дієві поради
GlavRed
2024-11-22T07:27:15Z
Як позбутися другого підборіддя: що насправді допомагає
24tv
2024-11-22T06:06:55Z
Жеребкування плей-оф Ліги націй: сьогодні Україна дізнається наступного суперника
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T11:51:17Z
Гвардіола подовжив контракт з "Манчестер Сіті": на скільки розрахована нова угода
TSN
2024-11-22T11:30:22Z
Зеленський позбавив державних нагород двох представників спорту, які зрадили Україну
24tv
2024-11-22T10:57:35Z
Микола Матвієнко увійшов до топ-10 гвардійців збірної України з футболу
УкраинФорм
2024-11-22T10:37:24Z
"На кордоні гравця забрали до ТЦК": двоє українських волейболістів не повернулися з Бельгії після матчу
TSN
2024-11-22T10:33:22Z
Мендеш пропустить найближчий матч ПСЖ
Football.ua
2024-11-22T10:23:43Z
Мірзоєв здобув для України «срібло» молодіжного Євро з тхеквондо
УкраинФорм
2024-11-22T10:05:46Z
Ван де Вен має шанс повернутися на поле до Нового року
Football.ua
2024-11-22T09:20:38Z
Забарний перебуває на радарі трьох грандів АПЛ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T09:12:32Z
Чоловік анулював шлюб, коли побачив медичну книжку дружини: що вона приховала про себе
Фокус
2024-11-22T11:51:01Z
У швейцарській церкві встановили ШІ-Ісуса в сповідальні — відвідувачі назвали спілкування з ним «духовним досвідом»
ITC
2024-11-22T11:46:24Z
Дружина власника Playboy: як шукала Гефнеру дівчат, про шлюб і відверті зйомки в його будинку
Вива
2024-11-22T11:45:47Z
Чим Росія атакувала Дніпро 21 листопада? Розвідка розкрила деталі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T11:43:46Z
Рятівники та музиканти ТНМК запустили навчання з підготовки до відключень світла в Україні
Комсомольская правда
2024-11-22T11:43:04Z
Несолодке життя в СРСР: найдивніші "смаколики" для дітей часів радянщини
GlavRed
2024-11-22T11:37:05Z
Україна вперше взяла участь в оборонно-безпековій виставці NEDS у Роттердамі
УкраинФорм
2024-11-22T11:31:24Z
Швеція профінансує виробництво українських далекобійних дронів - Умєров
УкраинФорм
2024-11-22T11:25:04Z
Лідер "Підпільного стендапу" Свят Загайкевич відповів, чому не служить у ЗСУ
Комсомольская правда
2024-11-22T11:18:23Z
Які квартири в Україні подорожчали за рік найбільше: актуальні цифри
24tv
2024-11-22T11:54:31Z
Інтеграція бізнесів та спільне виробництво продукції: Україна та Італія налагоджують економічні зв’язки
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T11:51:07Z
Уряд виділив 250 мільйонів на продовження будівництва магістральних водогонів на півдні України
УкраинФорм
2024-11-22T11:48:12Z
Як обрання Трампа може змінити світовий автопром: думки аналітиків
AutoGeek
2024-11-22T11:45:32Z
Гендиректор МАГАТЕ зробив заяву щодо роботи Запорізької АЕС
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T11:45:17Z
Чистий прибуток Астарти зріс на 35%
AgroPortal
2024-11-22T11:30:52Z
Bosch скоротить робочий тиждень у межах економії
InternetUA
2024-11-22T11:29:59Z
Українець відкрив перший у світі завод з виготовлення паперу з листя
24tv
2024-11-22T11:27:34Z
Ціна біткойна вперше наблизилася до $100 000
УкраинФорм
2024-11-22T11:16:54Z
Дубайська шоколадка вдома: найбюджетніший рецепт вірусних ласощів
24tv
2024-11-22T11:12:56Z
Не нудотно солодко і до чаю чудово: рецепт тертого пирога з калини
Знай
2024-11-22T10:52:11Z
Це може принести негативні наслідки: що буде, якщо подарувати парну кількість квітів
24tv
2024-11-22T10:49:24Z
Речі швидко висохнуть після прання навіть в мороз: простий лайфхак
24tv
2024-11-22T10:24:04Z
Секрет ввічливої помсти: як відповісти грубіяну і залишитися на висоті
Знай
2024-11-22T09:57:55Z
Апельсинові шкірки та розпилювач з водою: як захистити ялинку від кішки
Фокус
2024-11-22T09:36:08Z
Які речі потрібно встигнути викинути з оселі до Нового 2025 року, щоб залучити щастя і добробут
TSN
2024-11-22T09:33:48Z
Коли гості на порозі: рецепт смачної закуски за кілька хвилин
Фокус
2024-11-22T09:30:55Z
Екошуба – найкраща альтернатива пуховику: 5 найкращих ідей для зими
24tv
2024-11-22T09:27:50Z
36-річного жителя Ізмаїльського району підозрюють в домаганні дитини та оборудках з дитячою порнографією
Украина Криминальная
2024-11-22T11:37:47Z
Поліцейські повідомили про підозру голові міжрайонної МСЕК, яка «допомагала» чоловікам отримати інвалідність
Украина Криминальная
2024-11-22T11:33:42Z
На Волині військовий і цивільний намагалися переправити трьох чоловіків до Білорусі через «зеленку»
Украина Криминальная
2024-11-22T11:22:55Z
Сильний снігопад порушив рух транспорту на заході Литви
Европейская правда
2024-11-22T10:56:46Z
Поласував військовими пайками: до військової бази на Алясці увірвався голодний ведмідь
Фокус
2024-11-22T10:42:30Z
В Кривому Розі у наркоділків вилучили майже 3 тис. рослин конопель та 4 кг канабісу
Украина Криминальная
2024-11-22T10:37:44Z
У Лондоні правоохоронці підірвали "підозрілий пакунок" біля посольства США
Европейская правда
2024-11-22T10:34:51Z
Замах на вбивство двох осіб та незаконне поводження з боєприпасами: мешканця Вознесенщини засуджено до 10 років ув’язнення
Украина Криминальная
2024-11-22T10:30:19Z
Повідомлено додаткову підозру учасникам злочинного угрупування, які вкрали навігаційне обладнання з тракторів на ₴3,5 млн
Украина Криминальная
2024-11-22T10:19:05Z
У космосі розгорнуто прапор України
ГЛАВКОМ NET
2024-11-22T11:48:57Z
Україна шукає інноваційні технології для боротьби з дронами агресора
InternetUA
2024-11-22T11:46:28Z
Realme GT Neo 7 отримає батарею на 7000 мАгод та забезпечить 2 дні автономної роботи
ITC
2024-11-22T11:43:30Z
«Вихідні — це помилка». Керівник однієї з найбільших IT-компаній Індії пропонує ввести 70-годинний робочий тиждень
ITC
2024-11-22T11:43:14Z
Фанати S.T.A.L.K.E.R. 2 не чекають розробників і вже випустили моди для оптимізації гри
ITC
2024-11-22T11:43:14Z
Представлений смартфон Nubia Z70 Ultra з Snapdragon 8 Elite, підекранною камерою та ціною від $635
ITC
2024-11-22T11:43:12Z
"Настав час завершення": астрологічний прогноз на 2025 рік
Фокус
2024-11-22T11:37:46Z
Вчені вперше виявили форму одного фотона
Portaltele
2024-11-22T11:32:54Z
MacBook з процесорами Intel мають ризик втрати криптовалюти
InternetUA
2024-11-22T11:32:06Z
Lotus з технологією Hyper Hybrid зможе долати до 1110 км
AutoCentre
2024-11-22T11:08:40Z
З запасом ходу до 750 км: DS показав новий електричний кросовер
AutoGeek
2024-11-22T10:58:46Z
Шакіра подарує одному з фанатів новенький Lamborghini за $240 000
Фокус
2024-11-22T10:21:48Z
Гібридні кабріолети Bentley отримали спецверсію на честь курортного міста в Каліфорнії
AutoGeek
2024-11-22T10:16:44Z
Kia показала рестайлінгову версію електрокросовера EV6
AutoCentre
2024-11-22T10:13:02Z
Без важливого елементу кузова: новий електричний Jaguar показали на офіційному фото
AutoGeek
2024-11-22T09:46:36Z
Ексклюзив із 80-х: рідкісний Mercedes W126 продали за ціною нового Rolls-Royce
Фокус
2024-11-22T09:30:42Z
ТОП 5 автомобільних компресорів 2024 року: порівняння популярних моделей
AutoCentre
2024-11-22T09:28:49Z
Новий порт зарядки та більше кольорів: електричний кросовер Genesis GV70 суттєво оновився
AutoGeek
2024-11-22T09:25:49Z