MY.UAНовини
«Попри все, наш фестиваль лишається святом кіно». Розмова з відбірником кінофестивалю «Молодість» Богданом Жуком
«Попри все, наш фестиваль лишається святом кіно». Розмова з відбірником кінофестивалю «Молодість» Богданом Жуком

«Попри все, наш фестиваль лишається святом кіно». Розмова з відбірником кінофестивалю «Молодість» Богданом Жуком

«Моя робота — це намагання поєднати вибір розумом і вибір серцем. Для мене суттєво, щоб фільм відгукувався емоційно».

Здобувши освіту мовознавця та попрацювавши перекладачем, журналістом і ведучим на радіо, Богдан приєднався до команди «Молодості» у 2014 році як пресаташе (до 2015 року) і відбірник. Він формує конкурсні та позаконкурсні програми «Молодості», а з минулого року є співзасновником і директором Sunny Bunny — першого в Україні фестивалю квір-кіно.

Жук також координує міжнародні заходи «Молодості», присвячені українському кіно, і програми на фестивалях Encounters (Велика Британія), Jugendfilmtage (Швейцарія), Soura (Берлін); фестивалі QueerScope (Німеччина і Швейцарія) та Image+nation (Монреаль, Канада). Крім того, він працює в команді відбірників міжнародного кінофестивалю BEAST (Порту), а також комунікаційником Британської ради в Україні й перекладачем фільмів для національних релізів і фестивальних показів.

Член журі на Teddy Awards (Берлінале), BEAST IFF (Порту), Image+nation (Монреаль), TLVFest (Тель-Авів), Crime & Punishment IFF (Стамбул), Mezipatra QFF (Прага).

Ми поговорили з Богданом напередодні 53-ї «Молодості».

— Скажіть, а коли почалася ваша історія з «Молодістю»?

— Ще десять років тому. Я працював на радіо і висвітлював різні культурні події, зокрема і «Молодість». І так познайомився з командою. Наприкінці 2014 року мене запросили доєднатися.

— Які критерії відбору фільмів на фестиваль, окрім того, що це мають бути дебюти?

— Безумовно, для кожної конкурсної програми є чіткі критерії, що стосується часу виробництва: зазвичай, це фільми, зроблені за попередні два роки. А якщо відійти від формальних вимог, то, так чи так, це суб’єктивний вибір кожного і кожної з нас. Ми обговорюємо фільми, вирішуємо, що може бути актуально для фестивалю і для нашої авдиторії, надто ж якщо це стосується чутливих тем. Ми командою вирішуємо, чи має фільм актуальність, мистецьку цінність, чи ми бачимо в цих картинах чи режисерах певні перспективи, потенціал, який вони можуть зреалізувати в майбутньому. Адже це також і підтримка дебютантів.

— То чого у вашому виборі більше: розуму чи серця?

— Моя робота — це намагання поєднати вибір розумом і вибір серцем. Для мене суттєво, щоб фільм відгукувався емоційно. І також це оцінювання мистецької новизни. Хоча зрозуміло, що неможливо створити щось абсолютно нове, радше йдеться про новизну в місцевому контексті чи в певній тематиці. Але знову таки, це теж суб’єктивно, і ми це вирішуємо командою.

— То виходить, ви ще вправляєтеся в мистецтві компромісу. Бувають, мабуть, гострі залаштункові бої?

— Бувають регулярно, і треба якось усе це звести докупи. Але в нас є правило: якщо хтось категорично заперечує проти фільму, то ми приймаємо таку позицію. Але переважно все вирішується в дискусії, постійно бувають якісь компроміси, але ми часто сходимося в думках.

— А що найскладніше в цій роботі особисто для вас?

— Зараз, після повномасштабного вторгнення, складніше дивитися фільми. Я це зафіксував принаймні за собою. Раніше міг влаштувати собі 5—6 переглядів на день, а зараз мені бракує емоційної спроможності для того. Проте кількість фільмів, які нам подають, величезна, а команда невелика, тому все одно доводиться дивитися дуже багато.

— Ви зачепили тему, без якої, мабуть, жодна розмова в Україні не обходиться. Як змінився фестиваль після вторгнення?

— У 2022 році «Молодість» була дуже невеликою порівняно з попередніми едиціями. Церемонії відкриття й закриття набагато скромніші, без червоних доріжок і помпи. Ми скоротили програму, показуємо близько ста тридцяти фільмів. Раніше у нас бувало понад 200 прем’єр, інколи навіть і 400. Безумовно, подія такого масштабу залежить від фінансування. В нас його зараз набагато менше. Але, загалом, якщо говорити про світові тенденції, то люди обирають менше ходити в кінотеатри — бо мають стримінги, доступ до великої кількості фільмів у інтернеті. Звички перегляду змінюються. Багато фестивалів по всьому світу зменшують програми. Мені здається, що це загальна проблема, — вже не рахуючи війни в нас. Зрозуміло, для багатьох людей кіно неактуальне, або немає фінансової спроможності купити квиток чи емоційного ресурсу дивитися кіно. Тобто багато додаткових нюансів.

Звісно, велика зміна — це те, що ми відділили програму Sunny Bunny і зробили її окремим фестивалем, тож тепер проводимо вже дві масштабні події на рік. Але ЛГБТІК-кіно все одно присутнє на «Молодості», просто фокус трохи змістився.

— Тут виникає далеко не другорядне питання: яка тепер ситуація з отриманням фільмів  з-за кордону для показу в Україні?

— З цим дуже складно, я б сказав. Бо змінилася наша спроможність платити за ці фільми. Наприклад, у 2022 році ми взагалі не могли платити ні за що через обмеження в банківській системі, які не дозволяли такі платежі. Є багато компаній, які йдуть нам назустріч, але ця кількість зменшується. У 2022-му ми мали велику підтримку, торік уже менше. Війна війною, а кіно — це продукт, який коштує грошей. І ми це розуміємо, ведемо переговори, намагаємося отримувати фільми на більш резонних умовах. А ще є частина західних компаній, які досі працюють із російськими дистриб’юторами.

— Важко в це повірити.

— Раніше це була звична практика для світових сейлз-агентів — продавати права на фільм на всю територію СНД, зокрема на територію України, російським прокатникам — тобто нам нові картини доводилося просити в Москви. Наша команда роками набридала сейлзам, що ми не працюємо з росіянами. Це почало мінятися десь у 2020 році, а у 2022-му, зрозуміло, ситуація значно поліпшилася. Водночас усе одно залишаються компанії, переважно великі, які продовжують так само продавати росіянам права на Україну. Відповідно, ми втрачаємо, на жаль, деякі фільми.

— Ви згадали про Sunny Bunny. Які у вас відчуття як його керівника? Чи буває думка: «Що мене понесло ще й на цю галеру?»

— У плані зайнятості це точно так, бо очолювати фестиваль — це дуже великий обсяг роботи. Але в плані ідейному нічого не змінилося. Ця справа важлива для підвищення видимості ЛГБТІК-спільноти в Україні, для рівноправ’я. У Sunny Bunny є великий потенціал зростання. Ми переконані, що він може стати провідним фестивалем ЛГБТІК-кіно у Східній і Центральній Європі. Ми проводили вже цього квітня пітчинг для короткометражних фільмів квір-тематики на Sunny Bunny. Це не велетенський обсяг фінансування, але все одно суттєво для короткометражних фільмів, особливо в тій ситуації, в якій зараз перебуває українська кіногалузь.

Detector Media · «Фільми фестивалю «Sunny Bunny» ламають гетеронормативні шаблони кіноіндустрії», — Богдан Жук

Ще ми плануємо перевідкривати українську класику в цьому плані. Адже в ній, безумовно, є кіно з елементами ЛКБТІК-тематики. Тут неоране поле. Мене недавно просили з Нью-Йоркської української бібліотеки порадити десять книжок на тему українського квір-кіно. Виявляється, в нас не те щоб книжок, а навіть досліджень ніяких немає. Можливо, нам вдасться це також розвивати, той же Довженко-Центр до цього відкритий.

— Чи є у вас бачення, як мала б еволюціонувати «Молодість»?

— У метушні забуваєш про це думати… Мені особисто хотілося б, щоб ми трохи більше розвивали індустрійну частину. Ми зараз пітчинги не проводимо, як робили раніше щороку. Варто це повернути, щоб підтримувати українське кіновиробництво. Хотілося б також сягати аудиторії не тільки в Києві, але наразі з цим дуже складно.

«Молодість» уже давній фестиваль, але хотілося б, щоб він регулярно оновлювався. Час від часу ми започатковуємо нові програми. От кілька років тому започаткували секції «Форма» й «Опівнічний сеанс», конкурс документальних повнометражних дебютів. Сподіваюся, зможемо започатковувати якісь нові ініціативи. Знов-таки, зараз це питання дуже обмеженого ресурсу.

— Наостанок персональне питання: зі всією зайнятістю, чи є у вас хобі, ніяк не пов’язані з кіно, щось для розради?

— Я останнім часом про це багато думаю, хочу трохи диверсифікувати свої заняття. Дійсно, з двома кінофестивалями та з програмами, які я роблю для закордонних фестивалів українського кіно, дуже бракує часу на інші заняття. Читання я не вважаю хобі, це начебто базова потреба. Хоч і на це бракує часу. А от заняття, не пов’язані з кіно, треба якось повертати у своє життя.

Титульне фото: Богдан Жук (фотограф Ростислав Ріпка)

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Зірка комедійного серіалу "Коли ми вдома": де і як живе зараз актор Андрій Пономаренко
24tv
2024-10-25T18:12:52Z
Актриса Саліванчук показала себе з розбитим носом у крові
GlavRed
2024-10-25T18:03:49Z
"Не саджайте": актор Артур Логай розповів, чи піде воювати на фронт
Фокус
2024-10-25T17:30:09Z
"Це брехня": що зараз відбувається з Аллою Пугачовою - деталі
GlavRed
2024-10-25T17:27:45Z
"Середнячковий": у зрадниці Таїсії Повалій почалися проблеми з грошима
GlavRed
2024-10-25T17:27:38Z
5 трикотажних речей, які треба придбати восени: вони складають основу гардероба
24tv
2024-10-25T17:24:25Z
Ліам Нісон йде з кіно: актор оголосив про завершення кар’єри
360ua.news
2024-10-25T16:48:06Z
Макс Барських зарядив фанів різдвяним настроєм і показався у засніженому місті
TSN
2024-10-25T16:28:31Z
Відомий український актор шокував, як намагався вкоротити собі віку, і показав шрами на руках
TSN
2024-10-25T16:27:47Z
У Грузії напередодні виборів відзначають наймасштабнішу за всі роки антизахідну риторику
ZN UA
2024-10-25T18:25:28Z
Ратифікація статуту МКС, НАТО про резерви Росії, Грузія чекає протестів: новини дня
Европейская правда
2024-10-25T18:22:32Z
Російська “королева криптовалют” виманила $22 млн в інвесторів і перерахувала їх на ЗСУ – New York Post
TSN
2024-10-25T18:21:52Z
“Я вважаю, що їй погрожували”: Коломойський заступився за засуджену касирку “ПриватБанку”
TSN
2024-10-25T18:21:46Z
Північнокорейські війська в Україні викликають головний біль у Китаю – Foreign Policy
TSN
2024-10-25T18:21:31Z
В уряді Литви побажали генсеку ООН відставки: "Не будемо його відмовляти"
Европейская правда
2024-10-25T18:21:17Z
Шість керівників обласних та спеціалізованих прокуратур написали заяви про звільнення
ГЛАВКОМ NET
2024-10-25T18:21:16Z
Хто найбільше постачає Росії зброї: в РНБО назвали дві країни
TSN
2024-10-25T18:21:06Z
Паніка в РФ: Урал, Сибір та Далекий Схід готують до атак українських дронів - ЗМІ
GlavRed
2024-10-25T18:18:05Z
Конфлікт зі сльозогінним газом від ТЦК у Харкові: що насправді сталося
TSN
2024-10-25T18:22:50Z
У Києві та низці областей оголошена повітряна тривога: що відомо
TSN
2024-10-25T18:21:44Z
У трьох областях затримали 5 осіб, які палили об'єкти УЗ та "Укрпошти" на замовлення інтернет-кураторів з рф
InternetUA
2024-10-25T18:13:35Z
Побиття “німця-волонтера”: поліція відреагувала
1News
2024-10-25T17:36:10Z
Київські суди винесли перші тюремні вироки ухилянтам
УкраинФорм
2024-10-25T17:12:21Z
"Скоєно напад на військовослужбовців": у ТЦК відреагували на відео з конфліктом у Харкові
Фокус
2024-10-25T17:09:30Z
У Харкові чоловік відмовився показати документи працівникам ТЦК і наїхав на них автомобілем
УкраинФорм
2024-10-25T16:58:21Z
Киянин виявив у центрі столиці уламки ворожого дрона
ГЛАВКОМ NET
2024-10-25T16:45:52Z
У Харківському ТЦК прокоментували конфлікт із водієм - ображав та напав на військових
Комсомольская правда
2024-10-25T16:43:13Z
Російського генерала та його підлеглих судитимуть за обстріли «Джерела нейтронів» у Харкові
УкраинФорм
2024-10-25T18:24:03Z
Росіяни посилили обстріли ще однієї області України: як там виживають люди
TSN
2024-10-25T18:22:18Z
Нацгвардія прокоментувала нагородження медаллю мера Одеси Труханова
ГЛАВКОМ NET
2024-10-25T18:21:58Z
У Києві пролунали вибухи
ГЛАВКОМ NET
2024-10-25T18:18:44Z
На Вінниччині лікарі незаконно оформили непридатність до служби ексдепутату
1News
2024-10-25T18:12:13Z
Не дочекалася чоловіка з полону: на фронті загинула бойова медикиня Анастасія Кравчук
24tv
2024-10-25T17:57:48Z
Українські військові знищили елітних російських морпіхів на Курщині
24tv
2024-10-25T17:54:47Z
Україну атакують дощі та морози: у яких областях чекати негоду
GlavRed
2024-10-25T17:27:25Z
На Вінничині очільник ВЛК та група лікарів намагалися допомогти ексдепутату виїхати за кордон
ZN UA
2024-10-25T17:23:20Z
Астрологи назвали знаки Зодіаку, які прагнуть самотності: їм потрібен простір навіть у стосунках
Политека
2024-10-25T18:22:38Z
Простий секрет усіх жінок: чи правда, що за часів СРСР не було целюліту
TSN
2024-10-25T18:22:05Z
Росіяни знищують ще одне місто в Україні: що кажуть люди і як вони виживають
TSN
2024-10-25T18:21:11Z
У Києві та області ППО працює по ворожих дронах
УкраинФорм
2024-10-25T18:19:50Z
В Україні запровадять програму Є-підтримка – по тисячі гривень для кожного, – Зеленський
24tv
2024-10-25T18:18:42Z
Спецслужби РФ вербують українських підлітків: в поліції розповіли, як діяти батькам
Фокус
2024-10-25T18:15:21Z
Пари замовляють агента ФБР, щоб стежив за ними перед відпусткою: для чого
24tv
2024-10-25T18:15:19Z
Артилеристів навчатимуть по-новому: в Україні з'явився цифровий полігон
InternetUA
2024-10-25T18:01:09Z
США планують оснастити кораблі ракетами «Patriot» через гіперзвукову зброю Китаю - Reuters
УкраинФорм
2024-10-25T17:59:18Z
Міжнародний валютний фонд помилився щодо закінчення війни в Україні
360ua.news
2024-10-25T18:24:55Z
В Україні ціни на популярний овоч побили семирічний рекорд: що відомо
TSN
2024-10-25T18:22:36Z
Зеленський доручив розробити формат технологічної Ставки
24tv
2024-10-25T18:21:51Z
В Україні різко здешевшав овоч борщового набору: яка ціна наразі
TSN
2024-10-25T18:21:36Z
"МММ Фузіями": куди зник бразильський криптоолігарх з Кропивницького
TSN
2024-10-25T18:03:08Z
В Україні готуються впровадити нову технологію швидкісного Wi-Fi
УкраинФорм
2024-10-25T17:54:34Z
Неправильне горіння газу: що потрібно знати кожному користувачу плити
Знай
2024-10-25T17:51:33Z
Новий рудник забезпечить акумуляторами 370 000 електромобілів на рік: де він розташований
InternetUA
2024-10-25T17:43:17Z
Литва відключить лінії електропередачі у напрямку РФ та Білорусі
УкраинФорм
2024-10-25T17:36:18Z
Навіщо професійні кулінари струшують яйця перед варінням: ви будете здивовані відповіддю
TSN
2024-10-25T18:21:17Z
Вчені винайшли м’яку сенсорну панель без електрики — розпізнає мультитач та рукописне введення
ITC
2024-10-25T18:10:51Z
Виросте розміром з кулак: що сипати під часник на зиму для щедрого урожаю
GlavRed
2024-10-25T17:27:12Z
Жінка осліпла через паразита, який потрапив їй в око під час приймання душу: відео
24tv
2024-10-25T16:45:58Z
Неочікуваний ефект препаратів Оземпік та Wegovy і до чого тут деменція
24tv
2024-10-25T16:36:12Z
Як поливати кімнатні рослини: корисні поради садівників
Политека
2024-10-25T16:21:59Z
Щоб швидше худнути: які вправи можуть зменшити апетит
24tv
2024-10-25T16:09:25Z
Жінка пила зелений чай протягом 30 днів: вона розповіла про результати експерименту
24tv
2024-10-25T15:36:03Z
Словаччина відправили українським медикам 18 машин швидкої допомоги
iPress
2024-10-25T15:28:13Z
Керівник NASA закликав перевірити дані про розмови Маска з Путіним
Европейская правда
2024-10-25T18:20:38Z
Вчені виявляють молекули, які накопичують вуглець у космосі
Portaltele
2024-10-25T18:05:00Z
Україну накриває магнітна буря: коли закінчиться цей шторм
GlavRed
2024-10-25T17:51:24Z
Штучний інтелект позмагався з журналістами у написанні новин. Хто переміг – відповідають вчені
InternetUA
2024-10-25T17:43:23Z
Сторінка Вуса в X стала недоступною після звернення до Трампу: тіньовий бан від Маска?
Хвиля
2024-10-25T17:39:05Z
Існує таємна кнопка: чоловік показав як вимкнути "звук мікрохвильовки"
GlavRed
2024-10-25T17:27:16Z
Apple заплатить $1 млн кожному, хто зможе знайти баги в її системі ШІ
InternetUA
2024-10-25T17:23:18Z
Експерти вигадали несподіване застосування сонячним панелям
InternetUA
2024-10-25T17:15:22Z
Космічні сили США у 2025 році отримають систему глушіння сигналу супутників РФ і Китаю - Bloomberg
УкраинФорм
2024-10-25T17:09:29Z
УПЛ: розклад і результати матчів 11-го туру чемпіонату України з футболу, турнірна таблиця
TSN
2024-10-25T18:22:05Z
Арсенал – Ліверпуль: де дивитися і ставки букмекерів на матч АПЛ
TSN
2024-10-25T18:21:24Z
Українець Лень підкорив новий рекорд в НБА
24tv
2024-10-25T18:00:34Z
УПЛ: «Рух» та «Чорноморець» обмінялися голами на старті 11-го туру
УкраинФорм
2024-10-25T17:59:39Z
Айнтрахт хоче отримати за Мармуша 50-60 мільйонів євро – Плеттенберг
Football.ua
2024-10-25T17:49:39Z
Усик через соцмережу Х передав Трампу прохання про військовополонених - його акаунт став недоступним для пошуку
Комсомольская правда
2024-10-25T17:32:20Z
Полісся не змогло подужати Колос
Football.ua
2024-10-25T17:03:45Z
Гуцуляк ювілейним голом в УПЛ відзначив своє повернення на поле після травми
Football.ua
2024-10-25T16:56:58Z
Відтискався, підтягувався, качав прес і біг: блогер спробував на собі фізо "Азову"
24tv
2024-10-25T16:52:35Z
Салат із цвітної капусти: рецепт, який викликав ажіотаж у соцмережах
Фокус
2024-10-25T18:21:55Z
Яким знакам зодіаку ці вихідні принесуть справжнє випробування
24tv
2024-10-25T18:15:01Z
Крадуть соковитість котлет: які "базові" продукти треба прибрати – вони майже у всіх рецептах
24tv
2024-10-25T17:45:08Z
Вишукано, лаконічно і зі смаком: 9 ідей декору у скандинавському стилі інтер'єру
24tv
2024-10-25T17:36:36Z
Міф або реальність: чи справді фарбування даху в білий колір скорочує витрати на електроенергію
24tv
2024-10-25T17:24:14Z
Не позичайте навіть найближчим ці 5 речей: можете накликати біду
24tv
2024-10-25T17:21:59Z
Ніхто навіть не помітить: на чому можна заощадити під час ремонту
24tv
2024-10-25T17:21:35Z
Як приготувати ліниві пиріжки: простий рецепт швидкого перекусу
Политека
2024-10-25T17:02:03Z
Зробите лише гірше: що ні в якому разі не можна мити водою
24tv
2024-10-25T16:30:28Z
Столичний музей «Колеса Історії» поповнився цікавим фастбеком Lancia Beta
AutoCentre
2024-10-25T18:16:59Z
Mitsubishi показали новий сімейний кросовер
ГЛАВКОМ NET
2024-10-25T17:12:07Z
Автобусна марка Van Hool відроджується – виробництво машин буде продовжено
AutoCentre
2024-10-25T17:01:08Z
В Туреччині представлений новий панцерник PUSAT: потужний двигун і універсальна система озброєння
InternetUA
2024-10-25T16:43:14Z
Hyundai показав незвичайний концепт RN24
AutoCentre
2024-10-25T16:13:54Z
Ед Гріллс і RealTruck анонсували Toyota Tacoma та Ford F-150 для SEMA
AutoCentre
2024-10-25T15:11:28Z
Бум електромобілів в Україні: 120 тис. авто обслуговують 17 тис. зарядних станцій
ITC
2024-10-25T14:38:48Z
Маленька ракета: у США створили божевільну реактивну вантажівку Honda на 5000 сил
Фокус
2024-10-25T14:16:58Z
Українським аграріям поставлені високоефективні автопоїзди-зерновози
AutoCentre
2024-10-25T14:08:57Z