MY.UAНовини
«Попри все, наш фестиваль лишається святом кіно». Розмова з відбірником кінофестивалю «Молодість» Богданом Жуком
«Попри все, наш фестиваль лишається святом кіно». Розмова з відбірником кінофестивалю «Молодість» Богданом Жуком

«Попри все, наш фестиваль лишається святом кіно». Розмова з відбірником кінофестивалю «Молодість» Богданом Жуком

«Моя робота — це намагання поєднати вибір розумом і вибір серцем. Для мене суттєво, щоб фільм відгукувався емоційно».

Здобувши освіту мовознавця та попрацювавши перекладачем, журналістом і ведучим на радіо, Богдан приєднався до команди «Молодості» у 2014 році як пресаташе (до 2015 року) і відбірник. Він формує конкурсні та позаконкурсні програми «Молодості», а з минулого року є співзасновником і директором Sunny Bunny — першого в Україні фестивалю квір-кіно.

Жук також координує міжнародні заходи «Молодості», присвячені українському кіно, і програми на фестивалях Encounters (Велика Британія), Jugendfilmtage (Швейцарія), Soura (Берлін); фестивалі QueerScope (Німеччина і Швейцарія) та Image+nation (Монреаль, Канада). Крім того, він працює в команді відбірників міжнародного кінофестивалю BEAST (Порту), а також комунікаційником Британської ради в Україні й перекладачем фільмів для національних релізів і фестивальних показів.

Член журі на Teddy Awards (Берлінале), BEAST IFF (Порту), Image+nation (Монреаль), TLVFest (Тель-Авів), Crime & Punishment IFF (Стамбул), Mezipatra QFF (Прага).

Ми поговорили з Богданом напередодні 53-ї «Молодості».

— Скажіть, а коли почалася ваша історія з «Молодістю»?

— Ще десять років тому. Я працював на радіо і висвітлював різні культурні події, зокрема і «Молодість». І так познайомився з командою. Наприкінці 2014 року мене запросили доєднатися.

— Які критерії відбору фільмів на фестиваль, окрім того, що це мають бути дебюти?

— Безумовно, для кожної конкурсної програми є чіткі критерії, що стосується часу виробництва: зазвичай, це фільми, зроблені за попередні два роки. А якщо відійти від формальних вимог, то, так чи так, це суб’єктивний вибір кожного і кожної з нас. Ми обговорюємо фільми, вирішуємо, що може бути актуально для фестивалю і для нашої авдиторії, надто ж якщо це стосується чутливих тем. Ми командою вирішуємо, чи має фільм актуальність, мистецьку цінність, чи ми бачимо в цих картинах чи режисерах певні перспективи, потенціал, який вони можуть зреалізувати в майбутньому. Адже це також і підтримка дебютантів.

— То чого у вашому виборі більше: розуму чи серця?

— Моя робота — це намагання поєднати вибір розумом і вибір серцем. Для мене суттєво, щоб фільм відгукувався емоційно. І також це оцінювання мистецької новизни. Хоча зрозуміло, що неможливо створити щось абсолютно нове, радше йдеться про новизну в місцевому контексті чи в певній тематиці. Але знову таки, це теж суб’єктивно, і ми це вирішуємо командою.

— То виходить, ви ще вправляєтеся в мистецтві компромісу. Бувають, мабуть, гострі залаштункові бої?

— Бувають регулярно, і треба якось усе це звести докупи. Але в нас є правило: якщо хтось категорично заперечує проти фільму, то ми приймаємо таку позицію. Але переважно все вирішується в дискусії, постійно бувають якісь компроміси, але ми часто сходимося в думках.

— А що найскладніше в цій роботі особисто для вас?

— Зараз, після повномасштабного вторгнення, складніше дивитися фільми. Я це зафіксував принаймні за собою. Раніше міг влаштувати собі 5—6 переглядів на день, а зараз мені бракує емоційної спроможності для того. Проте кількість фільмів, які нам подають, величезна, а команда невелика, тому все одно доводиться дивитися дуже багато.

— Ви зачепили тему, без якої, мабуть, жодна розмова в Україні не обходиться. Як змінився фестиваль після вторгнення?

— У 2022 році «Молодість» була дуже невеликою порівняно з попередніми едиціями. Церемонії відкриття й закриття набагато скромніші, без червоних доріжок і помпи. Ми скоротили програму, показуємо близько ста тридцяти фільмів. Раніше у нас бувало понад 200 прем’єр, інколи навіть і 400. Безумовно, подія такого масштабу залежить від фінансування. В нас його зараз набагато менше. Але, загалом, якщо говорити про світові тенденції, то люди обирають менше ходити в кінотеатри — бо мають стримінги, доступ до великої кількості фільмів у інтернеті. Звички перегляду змінюються. Багато фестивалів по всьому світу зменшують програми. Мені здається, що це загальна проблема, — вже не рахуючи війни в нас. Зрозуміло, для багатьох людей кіно неактуальне, або немає фінансової спроможності купити квиток чи емоційного ресурсу дивитися кіно. Тобто багато додаткових нюансів.

Звісно, велика зміна — це те, що ми відділили програму Sunny Bunny і зробили її окремим фестивалем, тож тепер проводимо вже дві масштабні події на рік. Але ЛГБТІК-кіно все одно присутнє на «Молодості», просто фокус трохи змістився.

— Тут виникає далеко не другорядне питання: яка тепер ситуація з отриманням фільмів  з-за кордону для показу в Україні?

— З цим дуже складно, я б сказав. Бо змінилася наша спроможність платити за ці фільми. Наприклад, у 2022 році ми взагалі не могли платити ні за що через обмеження в банківській системі, які не дозволяли такі платежі. Є багато компаній, які йдуть нам назустріч, але ця кількість зменшується. У 2022-му ми мали велику підтримку, торік уже менше. Війна війною, а кіно — це продукт, який коштує грошей. І ми це розуміємо, ведемо переговори, намагаємося отримувати фільми на більш резонних умовах. А ще є частина західних компаній, які досі працюють із російськими дистриб’юторами.

— Важко в це повірити.

— Раніше це була звична практика для світових сейлз-агентів — продавати права на фільм на всю територію СНД, зокрема на територію України, російським прокатникам — тобто нам нові картини доводилося просити в Москви. Наша команда роками набридала сейлзам, що ми не працюємо з росіянами. Це почало мінятися десь у 2020 році, а у 2022-му, зрозуміло, ситуація значно поліпшилася. Водночас усе одно залишаються компанії, переважно великі, які продовжують так само продавати росіянам права на Україну. Відповідно, ми втрачаємо, на жаль, деякі фільми.

— Ви згадали про Sunny Bunny. Які у вас відчуття як його керівника? Чи буває думка: «Що мене понесло ще й на цю галеру?»

— У плані зайнятості це точно так, бо очолювати фестиваль — це дуже великий обсяг роботи. Але в плані ідейному нічого не змінилося. Ця справа важлива для підвищення видимості ЛГБТІК-спільноти в Україні, для рівноправ’я. У Sunny Bunny є великий потенціал зростання. Ми переконані, що він може стати провідним фестивалем ЛГБТІК-кіно у Східній і Центральній Європі. Ми проводили вже цього квітня пітчинг для короткометражних фільмів квір-тематики на Sunny Bunny. Це не велетенський обсяг фінансування, але все одно суттєво для короткометражних фільмів, особливо в тій ситуації, в якій зараз перебуває українська кіногалузь.

Detector Media · «Фільми фестивалю «Sunny Bunny» ламають гетеронормативні шаблони кіноіндустрії», — Богдан Жук

Ще ми плануємо перевідкривати українську класику в цьому плані. Адже в ній, безумовно, є кіно з елементами ЛКБТІК-тематики. Тут неоране поле. Мене недавно просили з Нью-Йоркської української бібліотеки порадити десять книжок на тему українського квір-кіно. Виявляється, в нас не те щоб книжок, а навіть досліджень ніяких немає. Можливо, нам вдасться це також розвивати, той же Довженко-Центр до цього відкритий.

— Чи є у вас бачення, як мала б еволюціонувати «Молодість»?

— У метушні забуваєш про це думати… Мені особисто хотілося б, щоб ми трохи більше розвивали індустрійну частину. Ми зараз пітчинги не проводимо, як робили раніше щороку. Варто це повернути, щоб підтримувати українське кіновиробництво. Хотілося б також сягати аудиторії не тільки в Києві, але наразі з цим дуже складно.

«Молодість» уже давній фестиваль, але хотілося б, щоб він регулярно оновлювався. Час від часу ми започатковуємо нові програми. От кілька років тому започаткували секції «Форма» й «Опівнічний сеанс», конкурс документальних повнометражних дебютів. Сподіваюся, зможемо започатковувати якісь нові ініціативи. Знов-таки, зараз це питання дуже обмеженого ресурсу.

— Наостанок персональне питання: зі всією зайнятістю, чи є у вас хобі, ніяк не пов’язані з кіно, щось для розради?

— Я останнім часом про це багато думаю, хочу трохи диверсифікувати свої заняття. Дійсно, з двома кінофестивалями та з програмами, які я роблю для закордонних фестивалів українського кіно, дуже бракує часу на інші заняття. Читання я не вважаю хобі, це начебто базова потреба. Хоч і на це бракує часу. А от заняття, не пов’язані з кіно, треба якось повертати у своє життя.

Титульне фото: Богдан Жук (фотограф Ростислав Ріпка)

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Кабмін погодив законопроєкт, який змінює правила відстрочки для студентів і педагогів
24tv
2025-04-04T15:31:44Z
Контракт 18-24 набирає обертів: як готують новобранців
GlavRed
2025-04-04T15:27:54Z
Російський дрон уразив машину, в якій їхали журналіст «Українського свідка», пресофіцер та військові
Детектор М
2025-04-04T15:22:50Z
Як забезпечити такі ЗСУ, які відібʼють будь-яку загрозу: в ОП відповіли
TSN
2025-04-04T15:20:14Z
З ТЦК чоловіка привезли на полігон, але там його відмовилися прийняти: що він зробив
TSN
2025-04-04T15:20:14Z
60-річний мер надіслав відео своєї мастурбації не туди, куди планував: подробиці курйозу
TSN
2025-04-04T15:20:07Z
РФ накопичує нові сили на Харківщині: в Третій штурмовій розкрили плани ворога
TSN
2025-04-04T15:19:49Z
У НАТО заявили про вирішення проблеми з поповненням ЗСУ новобранцями
TSN
2025-04-04T15:19:32Z
Україна отримає додаткові винищувачі F-16 — генерал Крістофер Каволі
TSN
2025-04-04T15:19:18Z
Гідна оплата та повний соцпакет: у Києві пропонують цікаву вакансію для пенсіонерів
Telegraf
2025-04-04T15:33:25Z
Перерахунок пенсії в Києві у квітні 2025 року: хто отримає більші виплати
Политека
2025-04-04T15:31:09Z
У метро Києва тимчасово недоступна безконтактна оплата проїзду на турнікетах
24tv
2025-04-04T15:30:15Z
На Печерську через скандальний довгобуд утворилось провалля, є загроза катастрофи: що кажуть в КМДА
Telegraf
2025-04-04T15:30:03Z
У Києві продовжує роботу центр підтримки людей з ігровою залежністю Простір життя. Life Space і телефонна лінія для всіх регіонів
Telegraf
2025-04-04T15:24:17Z
Сніг та заморозки: у Києві та області різко зміниться погода
TSN
2025-04-04T15:21:18Z
Які українські міста під загрозою: військовий експерт розповів, де Росія може піти у наступ
TSN
2025-04-04T15:20:44Z
Росіяни вдарили дроном по Харкову: що відомо про наслідки
TSN
2025-04-04T15:20:07Z
Ворог атакує Харків — є загиблий і багато поранених
TSN
2025-04-04T15:19:24Z
Президент Вірменії підписав закон про рух країни в ЄС
Европейская правда
2025-04-04T15:35:32Z
Глава МЗС Британії викрив цинічну тактику Кремля
Antikor
2025-04-04T15:34:50Z
Туск анонсував інформкампанію в семи країнах для протидії нелегальній міграції
Лига
2025-04-04T15:34:24Z
Сибіга підтвердив, що українська делегація скоро відправиться в США
Antikor
2025-04-04T15:34:18Z
У 30 містах Словаччини збираються акції проти "російського" закону щодо громадських організацій
Европейская правда
2025-04-04T15:31:40Z
У США вже зрозуміли, що РФ не прагне миру - Єрмак
GlavRed
2025-04-04T15:27:51Z
Відповіли Трампу на різку заяву: у Росії розкритикували підхід США до завершення війни
24tv
2025-04-04T15:27:48Z
РФ може піти в новий наступ: у Трампа зробили важливу заяву
GlavRed
2025-04-04T15:27:25Z
Фізик пояснив, що потрібно Україні для створення власної ядерної зброї
FaceNews
2025-04-04T15:27:22Z
Хижак: Пустки – культова франшиза повертається
1News
2025-04-04T15:27:40Z
Ще у 2022 році: Олег Винник вийшов на зв'язок і приголомшив своїм рішенням
GlavRed
2025-04-04T15:27:35Z
"Це вже соромно": Анастасія Цимбалару вразила своїм зізнанням
GlavRed
2025-04-04T15:27:09Z
"Не їсть і не спить": дружина Джастіна Бібера закликала молитися за його здоров'я
GlavRed
2025-04-04T15:27:07Z
Дженніфер Лопес вперше за довгий час вийшла в люди з підрослою донькою
Gazeta UA
2025-04-04T15:21:19Z
Дмитро Волканов розсекретив свої стосунки та прокоментував чутки про роман з Данилком
TSN
2025-04-04T15:21:07Z
Дмитро Волканов розсекретив, яку зарплату йому платив Данилко і як "витягнув його зі смітника"
TSN
2025-04-04T15:20:24Z
Катерина Осадча здивувала, яку операцію їй нав'язували під час роботи в моделінгу
TSN
2025-04-04T15:16:35Z
Відома українська акторка шокувала втратою зв'язку із сестрою в Маріуполі: "Не знаю, що з нею"
TSN
2025-04-04T15:16:28Z
Ван де Вен — найшвидший гравець АПЛ цього сезону
Football.ua
2025-04-04T15:35:29Z
Андрія Шевченка не обрали до виконкому УЄФА. За його словами, через "політичні чинники"
Лига
2025-04-04T15:31:08Z
Відразу п'ятеро французьких тенісистів погоріли на договірних матчах
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T15:30:43Z
ISU довічно дискваліфікував суддю, який намагався вплинути на оцінки української пари
24tv
2025-04-04T15:21:36Z
Українська арбітриня працюватиме на поєдинках фінальної частини жіночого Євро-2025
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T15:18:32Z
Боксер перекинув стіл після погроз суперника на пресконференції у Манчестері: скандальне відео
24tv
2025-04-04T15:18:21Z
Фоден: Не можна вічно залишатися на вершині
Football.ua
2025-04-04T15:13:21Z
Суспільний мовник Фінляндії не транслюватиме матч збірної країни з футболу, у якому вона зіграє з Білоруссю
Детектор М
2025-04-04T15:10:05Z
Шевченко: Через політичні аспекти Україну та мене особисто не хочуть бачити в керівному органі УЄФА
Football.ua
2025-04-04T15:09:13Z
Компенсацію на українську агротехніку тепер можуть отримати лише зареєстровані у Державному аграрному реєстрі
AIN
2025-04-04T15:35:09Z
Верховний Суд підтвердив законність процедури bail-in ПриватБанку та відхилив позов родини Суркісів
Antikor
2025-04-04T15:34:12Z
Який стаж треба для виходу на пенсію у 2025 році
24tv
2025-04-04T15:33:49Z
ОТП БАНК дарує можливість отримати мільйон на авто — стартувала акція "Лям на тачку"
Фокус
2025-04-04T15:30:01Z
Кидає виклик Китаю: у Європі встановили гігантську вітряну турбіну на 21,5 МВт
Фокус
2025-04-04T15:28:08Z
Ціна летить у прірву: в Україні стрімко дешевшає популярний овоч
GlavRed
2025-04-04T15:27:21Z
На весну немає надії? Чому в Україні картопля, помідори та огірки залишаються дорогими
Знай
2025-04-04T15:21:56Z
У ЄБА пояснили, по якій галузі економіки України вдарять мита Трампа
Лига
2025-04-04T15:19:48Z
Навчання, премії та кадровий резерв: Метінвест Ахметова ввійшов до десятки незламних роботодавців України
TSN
2025-04-04T15:15:47Z
Турист з українським корінням залишив кока-колу для найізольованішого племені: його заарештували
TSN
2025-04-04T15:21:41Z
Як виростити соковиту редиску без теплиці за три тижні: детальна інструкція
TSN
2025-04-04T15:21:38Z
Кулінари назвали три помилки під час приготування котлет, які роблять 80% господинь
TSN
2025-04-04T15:20:33Z
Посадіть цю рослину на грядках з полуницею і ви здивуєтеся результату: ягоди будуть більшими і смачнішими
Telegraf
2025-04-04T15:19:09Z
День ангела 4 квітня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-04-04T15:17:26Z
Астрологи назвали жінок за знаком зодіаку, які ніколи не програють
TSN
2025-04-04T15:16:17Z
Сім фатальних помилок, які перетворюють плов на звичайнісіньку кашу
TSN
2025-04-04T15:16:11Z
Мальовничий італійський регіон заплатить 100 000 євро за переїзд туди: які умови
TSN
2025-04-04T15:15:25Z
Додайте дві столові ложки одного продукту у воду для миття підлоги — зміни помітить вся родина: сяятиме чистотою
TSN
2025-04-04T15:15:09Z
У Києві на Троєщині дворічна дитина тяжко травмувалась у приватному дитсадку
Antikor
2025-04-04T15:27:23Z
На Вінниччині вчитель побив школяра, який ігнорував зауваження
Комсомольская правда
2025-04-04T15:22:39Z
В Буковеле мужчина жестоко избивал коня: что известно об инциденте
TSN
2025-04-04T15:21:56Z
Вибух на столичному ринку "Юність": в поліції назвали причину
TSN
2025-04-04T15:21:17Z
Хтиву пару заскочили за сексом просто на могилі — фото
TSN
2025-04-04T15:20:59Z
У метро Києва пасажир потрапив під потяг: відео
TSN
2025-04-04T15:20:52Z
Секс-рабство під виглядом роботи: в Одесі затримали вербувальника
TSN
2025-04-04T15:20:24Z
На Хмельниччині мобілізований побив працівника ТЦК стільцем: деталі історії
TSN
2025-04-04T15:20:08Z
У Буковелі відреагували на побиття коня: шоковані та обурені
TSN
2025-04-04T15:19:58Z
Від міцних кісток до сну: що реально дає магній
Факти ICTV
2025-04-04T15:35:42Z
В Україні дорожчають ліки поза списком "ТОП-100" від МОЗ: зростання цін сягнуло 10%
24tv
2025-04-04T15:21:52Z
Добровільна смерть: як пройшов останній день чоловіка, який вирішив померти
TSN
2025-04-04T15:21:43Z
В Україні відбудуться зміни у вакцинації: яким буде новий календар щеплень
TSN
2025-04-04T15:19:12Z
Як схуднути без щоденного підрахунку калорій: дослідники знайшли ефективний метод
TSN
2025-04-04T15:16:59Z
Що їсти, щоб не було зморшок: дієтологиня назвала ягоду №1 для здоров’я та еластичності шкіри
TSN
2025-04-04T15:16:41Z
Прибирання до Великодня: що потрібно зробити, помилки, яких потрібно уникати
TSN
2025-04-04T15:16:03Z
Діагностували у 12 років: Наталія Холоденко розповіла про невиліковну хворобу
Факти ICTV
2025-04-04T15:15:27Z
Що робити, якщо навесні жовтіє часник: яке підживлення найкраще для вирішення проблеми
TSN
2025-04-04T15:15:09Z
Microsoft запустила пошуковик Copilot та зробила Copilot для Windows нативним
ITC
2025-04-04T15:22:33Z
Яка земна форма життя здатна вижити на Марсі: відповідь науковців
TSN
2025-04-04T15:20:58Z
Як повернути квитки, які були втрачені після кібератаки: план дій від "Укрзалізниці"
TSN
2025-04-04T15:20:11Z
Заміна Starlink вже в Україні
Украина Криминальная
2025-04-04T15:19:45Z
TikTok загрожує штраф у 500 мільйонів євро
24tv
2025-04-04T15:19:26Z
Миші побували у космосі і допомогли ученим зробити важливе відкриття
TSN
2025-04-04T15:19:08Z
Невеликий "трюк" підвищує ефективність сонячних панелей: що зробили вчені
Фокус
2025-04-04T15:12:25Z
Ubisoft випустила патч для Far Cry 4 з цензурою оголених тіл — через 11 років після релізу
ITC
2025-04-04T14:55:55Z
"Масове складання зброї": як працює фабрика дезінформації і клікбейту у фейсбуці, – ЗМІ
24tv
2025-04-04T14:51:40Z
Кому-то вдалося придбати BMW M850i на $30,000 дешевше після всього 2 тис. миль пробігу
Топ Жир
2025-04-04T15:15:49Z
Kіа оголошує про випуск першого середньорозмірного пікапа для Америки
Топ Жир
2025-04-04T15:00:39Z
Найзнаменитіша дівчина у світі: на честь кого назвали "Мерседес"
Фокус
2025-04-04T15:00:04Z
Можуть пробратися й туди: як захистити свій автомобіль від мишей
24tv
2025-04-04T14:33:08Z
Mercedes оновлює 2026 S-Class із великими змінами для автопілоту
Топ Жир
2025-04-04T14:00:45Z
За $449 000: класичний Ford Bronco перетворили на швидкісний електромобіль
AutoGeek
2025-04-04T13:54:49Z
Нову Toyota Corolla 2026 на 300 сил показали до презентації
Фокус
2025-04-04T13:36:41Z
Найекстремальніший суперкар Ferrari з V6 вже представлено 29 квітня
Топ Жир
2025-04-04T13:15:18Z
Поблизу України: гібридний кросовер Jeep Avenger 4xe надійшов у виробництво
AutoGeek
2025-04-04T13:12:55Z