MY.UAНовини
Путін влаштував шоу з БРІКС, але не зміг вирішити одразу кілька проблем
Путін влаштував шоу з БРІКС, але не зміг вирішити одразу кілька проблем

Путін влаштував шоу з БРІКС, але не зміг вирішити одразу кілька проблем

Путін влаштував шоу з БРІКС, але не зміг вирішити одразу кілька проблем

22–24 жовтня Владімір Путін прийняв у Казані саміт БРІКС. Це перша зустріч у розширеному форматі, в якій взяли участь чотири нові члени — Єгипет, Ефіопія, Іран та ОАЕ.

Кремль за посиленого інформаційного супроводу спробував перетворити подію на путінське дипломатичне шоу, а Росію — на один із світових геополітичних полюсів, який об’єднує навколо себе «світову більшість», створюючи противагу нинішньому світовому порядку.

Прагнення держав так званого Глобального Півдня, все ще не позбавлених постколоніальних травм, домагатися для себе, спираючись на БРІКС, справедливого місця в системі глобального управління та міжнародній фінансовій системі стало помітною тенденцією останніх років. Цього року 13 нових представників отримали статус держав-партнерів, хоча, за словами Путіна, охочих вступити до організації понад тридцять. Це при тому, що від початку свого створення БРІКС, за словами ідейного натхненника цього об’єднання Джима О′Ніла, «не служить жодній реальній меті, крім створення символічних жестів і піднесеної риторики».

У своїй нещодавній статті для Project Syndicate він написав: «БРІКС нічого не зробила, щоб здійснити значущі організаційні чи структурні зміни в міжнародних установах. Насправді вони зробили прямо протилежне. Завдяки розвитку геополітики навколо України та зростанню більш націоналістичних лідерів на Заході та в рамках БРІКС міжнародні інституції стали ще менш ефективними». Також Джим О′Ніл скептично ставиться до створення альтернативи глобальній валютній системі на основі долара США, принаймні допоки «Китай не буде серйозно ставитися до відкриття власних рахунків капіталу та фінансових ринків», а два найважливіші члени — Китай та Індія — не домовляться співпрацювати за спільними ініціативами.

Присутність в одній організації двох історичних суперників, чиї відносини ще й обтяжені територіальними суперечками, не додає їй злагодженості. Першу за п’ять років двосторонню зустріч Нарендри Моді та Сі Цзіньпіна на майданчику БРІКС буде занесено до небагатьох досягнень саміту. Це стало можливим завдяки укладеній напередодні угоді сторін про розведення військ уздовж лінії фактичного контролю (ЛАК) у східній частині Лакдакх після військових сутичок 2020 року. Втім, нинішнє потепління не здатне зблизити дві країни в стратегічному вимірі, пов’язаному з їхньою геополітичною та економічною конкуренцією.

Тоді як РФ, Китай, а тепер ще й Іран намагаються використати БРІКС як засіб, щоб кинути виклик міжнародному порядку, очолюваному Заходом, Індія останнім часом помітно посилює свою безпекову співпрацю із США та їхніми партнерами, продовжуючи свою власну гру в стратегічну автономію. Нарендра Моді навіть скоротив своє перебування в Казані, поспішаючи на зустріч із німецькою делегацією, яка прибула до Нью-Делі.

Спроба перетворити БРІКС на антизахідне об′єднання впирається у внутрішні запобіжники — не тільки Індія, але й деякі інші держави-члени не готові ризикувати відносинами із Заходом. Велика частина членів БРІКС хотіли б модернізувати нинішню міжнародну систему, а не підірвати її. Як наголосив Нарендра Моді, «просуваючи зусилля БРІКС, ми повинні мати на увазі, що імідж цієї організації не повинен бути таким, начебто ми хочемо не реформувати глобальні інститути, а хочемо замінити їх».

І хоча Путін не переставав пропагувати нову «справедливу модель світоустрою», у Казанській декларації більшістю країн підтримано більш ефективне функціонування існуючих інститутів, від РБ ООН до МВФ і СОТ, зокрема за рахунок розширення представленості у них країн, що розвиваються. Разом з тим країни блоку засуджують «односторонні засоби примусу в формі економічних санкцій і вторинних санкцій». Ця позиція цілком прогнозована з огляду на те, що до об’єднання входять як санкціоновані країни, так і ті, що бояться потрапити під санкції передусім через їхнє порушення та торгівлю з РФ.

Пошук альтернативних шляхів грошових розрахунків для обходу санкцій став головним завданням РФ протягом головування. Попри очікування, країни БРІКС наразі не створюють власної системи розрахунків, альтернативної SWIFT, а також визнали неможливість запровадити єдину валюту.

У декларації за результатами саміту було підтримано застосування транскордонних платіжних інструментів для мінімізації торговельних бар’єрів і для недискримінаційного доступу, укріплення кореспондентських банківських мереж між країнами БРІКС і забезпечення розрахунків у нацвалютах. Проте на вивчення профільним міністрам передано пропозицію Путіна щодо створення незалежної транскордонної розрахунково-депозитарної інфраструктури BRICS Clear, а також щодо незалежного перестрахувального потенціалу БРІКС, включно з компанією BRICS (Re) Insurance, яка застосовуватиметься на добровільній основі.

Путін не втрачав нагоди перекласти на Захід усі проблеми Глобального Півдня, який зупиняє його розвиток «незаконними односторонніми санкціями, відвертим протекціонізмом, маніпуляціями валютними та фондовими ринками», приплітаючи сюди надумані критичні загрози для Росії та «конфлікт в Україні». Годі було чекати, що серед учасників саміту як постійного складу, так і розширеного засідання «БРІКС+/БРІКС аутріч» знайдеться той, хто вказав би Путіну на істинні причини нинішніх економічних проблем і виникнення конфліктів у світі.

Вимагати від РФ закінчення війни проти України та дотримання Статуту ООН — тільки цим було б виправдано присутність делегацій 35 країн, 22 з яких представлені на вищому рівні, та шести міжнародних організацій у Казані в той час, коли Росія продовжує жорстоку агресію проти України та залучила до цього в різній формі Іран, Білорусь, а також північнокорейських військових.

Ці питання мав би порушити насамперед Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш, аби хоч якось виправдати свою присутність на спільному заході з Путіним, який отримав ордер Міжнародного кримінального суду. Але він цього не зробив. Його візит до Казані — черговий доказ деградації системи ООН, яка не здатна захистити свої фундаментальні принципи та міжнародне право.

У Казанській декларації про Україну згадано одним пунктом: «Ми нагадуємо про національні позиції щодо ситуації в Україні та навколо неї, означені на відповідних форумах, включаючи РБ ООН і ГА ООН. Ми підкреслюємо, що всі держави повинні діяти відповідно до цілей і принципів Статуту ООН у всій їхній повноті та взаємопов’язаності. Ми раді відзначити відповідні пропозиції про посередництво і добрі послуги, покликані забезпечити мирне врегулювання конфлікту через діалог і дипломатію.

Цікаво, що до декларації не ввійшло посилання на бразильсько-китайську мирну ініціативу, на відміну від минулорічного заключного документа, де була конкретизована «мирна місія лідерів африканських країн і пропонований нею шлях до миру».

Очікувалося, що після створення групи «Друзів миру» на полях ГА ООН, на саміті БРІКС будуть здійснені спроби подальшої реалізації цієї ініціативи. Втім, президент Лула да Сілва у своєму онлайн-виступі не згадав про неї, на відміну від Сі Цзіньпіна, який зазначив, що для держав-членів життєво важливо просувати мирний порядок денний заради спільної безпеки та зібрати якомога більше голосів, що виступають за мир. Він закликав підтримувати три ключові принципи: не розширювати поля бою, не ескалювати бойових дій, не роздмухувати вогню та прагнути до швидкої деескалації ситуації.

Путін назвав бразильсько-китайську пропозицію «корисною». Виглядає так, що поки керманич Росії не готовий закінчити війну, Китай з його ініціативами та «Друзями миру» залишається в російському загашнику «корисних ініціатив».

Оцінюючи підсумкову декларацію, МЗС України зазначило, що «спроби Москви нав’язати уявлення про нібито альтернативну позицію так званого Глобального Півдня щодо російської агресії проти України зазнали чергового фіаско». Натомість саміт БРІКС засвідчив, що «світова більшість залишається на боці України у її прагненні гарантувати встановлення всеохоплюючого та сталого миру на основі поваги до міжнародного права та Статуту ООН, включно з принципом територіальної цілісності у міжнародно визнаних кордонах».

Саміт БРІКС дійсно став більше показовим дійством для Путіна та продемонстрував наявність суперечностей як усередині, так і в межах формування окремого від Заходу полюсу. Так, до Казані не прибув президент Бразилії Лула да Сільва, пославшись на отриману напередодні травму голови, та спадковий принц Саудівської Аравії Мухаммед бін Салман, який не тільки не приїхав особисто, а й утримався від вступу країни до БРІКС, куди її запросили ще торік.

Раніше від вступу до організації відмовилась Аргентина, а нещодавно Росію роздратував Казахстан, який підкреслив, що наразі не розглядає питання вступу до БРІКС, «тому що в нинішніх умовах в ООН поки нема альтернативи». Тим часом Індія заблокувала заявку Туреччини на асоційоване членство нібито через її близькі відносини з Пакистаном.

БРІКС справді дуже різна за складом учасників і тих, хто прагне до неї вступити: за політичним, економічним, релігійним і культурним розвитком. Це робить організацію більш декларативною та позбавленою практичних результатів. Утім, наразі Захід програє інформаційну, економічну та стратегічну боротьбу за Глобальний Південь, якому РФ і КНР не тільки зуміли оживити антиколоніальні сентименти та почуття несправедливості, а й показати економічні зиски у вигляді російських ресурсів і китайських торговельних, економічних та інвестиційних можливостей.

І нехай на сьогодні частина з тих, хто потягнувся до російсько-китайського полюсу, належить, за визначенням Bloomberg, до категорії «нових нейтральних» — країн, які балансують між різними полюсами сили, намагаючись урвати свої вигоди. Проте російська агресія проти України проілюструвала негативний бік цієї ситуації. «Нейтральність» стала ширмою для замовчування міжнародних злочинів, порушення міжнародного права, руйнування фундаменту системи міжнародної безпеки, а також ведення кровавої торгівлі та бізнесу. А нинішній саміт БРІКС став яскравою ілюстрацією цієї тенденції, яка набирає обертів.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
На Киевщине еще одно попадание БПЛА – соцсети
Корреспондент
2024-10-25T23:09:01Z
В Тернополе возле студенческого общежития умер работник университета
Корреспондент
2024-10-21T14:03:13Z
"Просто ужасно": мошенники украли 22 тонны сыра чеддер ручной работы
Фокус
2024-10-26T08:42:27Z
Украинского военного поймали на "горячем": теперь ему грозит тюрьма
Политека
2024-10-15T18:03:11Z
В Днепре российская ракета убила жену и дочь полицейского
Апостроф
2024-10-26T08:33:28Z
"Шахеды" атаковали Житомирщину: что повреждено
TSN
2024-10-26T06:45:28Z
Удар по Днепру: есть жертвы и много раненых
Корреспондент
2024-10-25T22:12:43Z
В Карпатах медведь растерзал мужчину во время попытки пересечь границу
Comments UA
2024-10-17T10:54:48Z
В Днепре увеличилось количество погибших в результате ракетного удара
TSN
2024-10-25T22:33:36Z
В США объявили, чем закончится война в Украине
Известия Киев
2024-10-24T17:50:30Z
Как НАТО может ответить на отправку солдат КНДР на войну против Украины: СМИ узнали детали
Comments UA
2024-10-25T13:12:19Z
Эрдоган сделал Путину любопытное предложение
Comments UA
2024-10-25T22:33:49Z
Путин будет в шоке: такого он от своих военных точно не ожидал
Comments UA
2024-10-13T06:03:26Z
СМИ: Байден просил Израиль подготовить ответный удар по Ирану, который бы сдержал будущие атаки
Европейская правда
2024-10-26T11:39:29Z
Россия пыталась помочь Ирану за несколько часов до атаки Израиля: детали
Comments UA
2024-10-26T11:36:36Z
Военные КНДР против Украины. Реакция мира
Корреспондент
2024-10-25T21:21:35Z
Появилась итоговая декларация саммита БРИКС: один пункт о войне в Украине
Comments UA
2024-10-23T14:12:46Z
"Все цели достигнуты": Израиль завершил ночную операцию против Ирана
ZN UA
2024-10-26T08:00:53Z
8 главных трендов 2025 года
Marie Claire
2024-10-21T18:01:22Z
Российская певица официально бросила своего четвертого мужа
Comments UA
2024-10-22T19:51:54Z
10 самых красивых мужчин мира по версии пластических хирургов
Marie Claire
2024-10-19T11:00:38Z
Киллиан Мерфи появился на премьере в Лондоне со светлыми волосами
Фокус
2024-10-25T08:30:38Z
Третья жена Остапчука накануне родов сменила фамилию
Комсомольская правда
2024-10-26T11:22:07Z
Антиботоксный макияж: самый забавный тренд 2024 для тех, кто принимает себя
Marie Claire
2024-10-26T11:00:29Z
"Я еще жив": Иван Дорн, который выехал из Украины, решил напомнить о себе/Певец вышел на связь в день своего 36-летия
Апостроф
2024-10-17T11:57:42Z
Затяните корсет: почему Карл Лагерфельд ненавидел свое тело и унижал полных женщин и низких мужчин
Marie Claire
2024-10-20T17:33:35Z
Хейли Бибер спустя два месяца после рождения сына вернулась к занятиям пилатесом
Фокус
2024-10-23T13:15:26Z
Оккупанты массово заходят в Селидово - украинские дроноводы не успевают за потоком
Апостроф
2024-10-24T12:27:39Z
Пора готовить оборону Павлограда: Безуглая прогнозирует катастрофу на фронте
Comments UA
2024-10-25T21:12:12Z
Как стоимость пачки сигарет: коммунальщики аргументировали очередное повышение тарифов
Знай
2024-10-26T02:12:28Z
В Киеве на Осокорках после реконструкции откроется современная амбулатория
Апостроф
2024-10-15T15:03:23Z
На части Украины будет почти что лето
Апостроф
2024-10-26T11:33:32Z
Снаряд РФ попал в дом на Харьковщине
ZN UA
2024-10-26T10:52:27Z
Россияне массово сдаются в плен: военный назвал причину
Comments UA
2024-10-15T12:27:57Z
Работал на врага: в Николаеве задержан информатор, который наводил ракеты на город
Comments UA
2024-10-15T12:40:21Z
Враг ударил по переправам и перерезал дорогу в Харьковской области
Comments UA
2024-10-23T13:18:02Z
Стояли, ждали и заскучали: девушка нашла, чем занять свой рот с мужчиной в очереди
Знай
2024-10-22T19:51:44Z
Привлечете беду: какой день недели считается опасным для стрижки
Marie Claire
2024-10-25T22:00:38Z
26 октября 2024 года: Димитрия Мироточца - что сегодня нельзя делать
Фокус
2024-10-25T23:21:02Z
Стало известно, каким образом в Украине хотят до конца года мобилизовать 200 тысяч человек
Comments UA
2024-10-13T04:42:34Z
Военные огни или НЛО: свидетели сняли неизвестные объекты над авиабазой в США
Фокус
2024-10-26T10:57:35Z
Rheinmetall передал Украине 20 БМП Marder
Известия Киев
2024-10-26T10:31:35Z
День священномученика Дмитрия Солунского: история
ZN UA
2024-10-25T21:34:28Z
Какой блин нельзя есть 26 октября и кому нужно постоять под березой: приметі и запреті на Дмитров день
Знай
2024-10-26T02:03:36Z
Новые пандемии, водные катастрофы и потери: украинцам обещают крайне сложный 2025 год
Знай
2024-10-26T01:30:20Z
Солнечная электростанция: сколько стоит ее установить
ZN UA
2024-10-26T02:34:25Z
Пенсия при минимальной зарплате: какой размер выплат можно получить
ZN UA
2024-10-26T05:04:09Z
Литва отключится от российской электросети
Корреспондент
2024-10-26T00:00:19Z
Правительство изменило критерии бронирования работников
Корреспондент
2024-10-23T15:15:22Z
Бронирование военнообязанных в Украине частично возобновили - Кабмин
GlavRed
2024-10-26T11:13:10Z
Как без затрат обеспечить тепло в квартире: "Нафтогаз" поделился советами
Знай
2024-10-26T11:12:47Z
Такого дна в РФ еще не было: с чем смирились российские власти
Comments UA
2024-10-15T12:26:05Z
Цены на помидоры достигли многолетнего максимума: сколько стоят в октябре
Хвиля
2024-10-13T03:06:20Z
Владелец Каховской ГЭС отказался от иска к России: в "Укргидроэнерго" объяснили причину
Фокус
2024-10-15T18:27:28Z
Почему пожилые люди меньше спят: названы главные причины
Comments UA
2024-10-25T22:36:15Z
Почему не хватает воздуха: смертельные болезни, при которых возникает удушье
Comments UA
2024-10-26T02:36:33Z
Самые распространенные причины рака кожи: какие симптомы указывают на болезнь
Comments UA
2024-10-26T00:33:18Z
Польза и вред свежих соков: кому не следует употреблять фреши
Comments UA
2024-10-25T23:42:36Z
Опасные рубцы уйдут в прошлое: ученые нашли белок, восстанавливающий сердце после приступа
Фокус
2024-10-26T11:00:52Z
Доставят точно и без побочных эффектов: ученые разработали уникальный способ введения лекарств
Фокус
2024-10-26T11:00:42Z
Отказаться раз и навсегда: как избавиться от вредных привычек
Comments UA
2024-10-26T02:09:34Z
Польза речной рыбы: какие виды следует добавить в рацион
Comments UA
2024-10-26T00:09:17Z
Сезон простуд: 7 напитков, которые повысят иммунитет этой осенью
Фокус
2024-10-15T12:30:49Z
Возлюбленная Роналду провела четыре дня в больнице - шокирующие детали
Корреспондент
2024-10-26T07:39:06Z
Невесту Роналду госпитализировали из-за серьезной болезни
Корреспондент
2024-10-25T14:12:07Z
Кличко "культурно послал" за вопрос о бывшей невесте: что не так с Панеттьери
Новости Украины
2024-10-15T16:54:02Z
Звезду мирового футбола Мбаппе обвинили в изнасиловании – СМИ
ZN UA
2024-10-15T18:21:15Z
Вернидуб назвал имя своего экс-подопечного, который заиграл бы в Динамо или Шахтере
Корреспондент
2024-10-26T11:15:29Z
В "Ман Сити" отказались брать с собой на самолет футболистов МЮ на вручение "Золотого мяча"
ZN UA
2024-10-26T11:07:31Z
"Я хочу стать первым": Александер-Арнольд рассказал о своей главной цели в
Корреспондент
2024-10-26T10:33:15Z
Успех бокса: Продано более миллиона копий Undisputed
GameMag
2024-10-26T10:03:37Z
Мудрик – лучший ассистент Лиги конференций 2024/25
Известия Киев
2024-10-26T07:31:51Z
Батареи останутся в прошлом: создана пленка, превращающая движения в энергию
Фокус
2024-10-20T18:57:52Z
Четыре опасных астероида сблизятся с Землей в ближайшие 24 часа - заявление NASA
Апостроф
2024-10-24T05:30:17Z
Зона вас поглотит: журналисты в восторге от украинской S.T.A.L.K.E.R. 2
Фокус
2024-10-18T18:42:06Z
Лучшие складные смартфоны 2024 года: какие "раскладушки" пользуются успехом
Фокус
2024-10-25T13:06:53Z
Аудитория растёт: Dead Island 2 привлекла более 10 миллионов человек
GameMag
2024-10-26T11:37:39Z
Black Myth: Wukong получила первую GOTY-награду
GameMag
2024-10-26T11:07:37Z
Российских игроков приглашают на консольный фестиваль CGF — Console Gaming Festival — Яша Хаддажи рассказал, чего от него ждать
GameMag
2024-10-24T17:16:19Z
Жители России вновь могут скачать драйвера с сайта Nvidia
GameMag
2024-10-23T23:43:09Z
Иран нашел способ заставить Кремль расплатиться за поддержку в войне против Украины
Новости Украины
2024-10-13T05:57:07Z
Почти вечные: продукты, которые не портятся годами
Comments UA
2024-10-26T01:42:46Z
Как сделать компостную яму для листьев: советы опытных дачников
Политека
2024-10-26T00:06:26Z
Вяленые томаты в духовке: простой рецепт от звезды "Мастер Шеф"
Политека
2024-10-17T04:01:57Z
Как правильно хранить чеснок на зиму, чтобы он остался свежим: полезные советы
Политека
2024-10-12T14:42:11Z
Самые красивые цитаты русских классиков об осени
Marie Claire
2024-10-26T09:00:33Z
Овощные оладьи по-корейски: "Мастер Шеф" Ярославский дал интересный рецепт
Политека
2024-10-26T07:01:28Z
Как быстро приготовить сырники: самый простой рецепт
Политека
2024-10-26T05:31:59Z
Намазка из тыквы: рецепт с сыром фета
Фокус
2024-10-26T04:06:32Z
Топ ритуалов на деньги: как "разбудить" энергию богатства
Comments UA
2024-10-26T03:33:09Z
Первый электромобиль Cadillac Escalade подорожал в 4 раза за считанные минуты
Фокус
2024-10-15T09:57:54Z
Гибрид универсала и купе: дебютировал необычный 1000-сильный Mercedes Brabus
Фокус
2024-10-26T09:51:05Z
Роскошь для семьи: в интернете показали уникальный универсал Mercedes S-Class W126
Фокус
2024-10-25T15:06:57Z
Пережила торнадо: на аукцион выставили коллекцию редких американских авто
Фокус
2024-10-25T08:45:59Z
В Киеве появился очень редкий спорткар BMW 2000-х
Фокус
2024-10-25T07:40:36Z
Пенсионерам лучше избегать этих марок: какие автомобили советуют обходить стороной
Знай
2024-10-24T18:51:29Z
Комфортные, амбициозные: знакомимся с новой линейкой Toyota Proаce
Корреспондент
2024-10-24T17:15:04Z
На аукцион выставили культовый 19-летний спорткар Ford почти без пробега
Фокус
2024-10-24T10:00:12Z
Пять самых популярных цветов в Украине в 2024 году: что выбрали украинцы
Comments UA
2024-10-24T09:24:30Z