MY.UAНовини
У Києві презентували онлайн-архів усної історії української селянської культури і традиційної музики «Великі трансформації»
У Києві презентували онлайн-архів усної історії української селянської культури і традиційної музики «Великі трансформації»

У Києві презентували онлайн-архів усної історії української селянської культури і традиційної музики «Великі трансформації»

Онлайн-архів складається з трьох частин: «Архів усних історій про зміни у структурі української селянської культури 1920–1930-х років», «Архів записів кобзарів і лірників» та «Архів інструментальної і вокальної музики».

У Києві презентували онлайн-архів усної історії української селянської культури і традиційної музики «Великі трансформації».

Цей архів став результатом наукових експедицій кінця 1980-початку 1990-х років американського дослідника, етномузиколога Вільяма Нолла та його українських колег. Експедиція Вільяма Нолла була однією з двох перших усноісторичних експедицій в Україні, бо на той час усну історію у нашій країні за науковий метод не визнавали. Команда дослідника, яка складалася з істориків, журналістів, інженерів, музикознавців, музейників, записала понад 400 інтерв’ю з селянами, які застали часи колективізації. Записані свідчення настільки вразили Вільяма Нолла, що він написав монографію «Трансформація громадянського суспільства. Усна історія української селянської культури 1920-30 років», яка стала важливою подією вже для двох поколінь українських істориків.  

На початку презентації до присутніх звернувся Вільям Нолл по відеозв’язку. Він подякував всім, хто працював над створенням онлайн-платформи та відзначив важливість такого архіву і для нинішнього, і для майбутніх поколінь українців. «І це дає мені спокій», - сказав американський дослідник.

 Вільям Нолл. Скриншот відеозвернення  

Архівний проєкт «Великі трансформації» реалізовано ГО «Центр досліджень усної історії і культури». У якості своєрідного епіграфу до презентації архіву організатори проєкту навели слова з виступу американського історика Тімоті Снайдера на відкритті Інституту документування та взаємодії INDEX у Львові: «Ми думаємо, що пам’ятатимемо все, але це неправда. … Історично все втрачається в просторі й часі». Він  сказав це про необхідність документувати нинішню російсько-українську війну, щоб у вирі історії не втратити правду про неї, зазначають організатори, «але хіба це не стосується української історії взагалі? Що є основою пам’яті – національної, колективної, суспільної? Архіви і люди».  

Лідія Лихач, директорка ГО «Центр досліджень усної історії і культури» та керівниця проєкту «Великі трансформації», під час презентації повідомила, що у своїй монографії Вільям Нолл «використав може 10% зібраного матеріал. Але багато хто, зокрема Ен Еплбаум, йому сказали, що зібрана дуже велика джерельна база, тож треба створити щось, щоби ці матеріали повністю були у відкритому доступі».

Онлайн-архів «Великі трансформації» складається з трьох частин.

Перша – «Архів усних історій про зміни у структурі української селянської культури 1920–1930-х років». Друга – «Архів записів кобзарів і лірників». 

Головний інтерес етномузиколога Вільяма Нолла стосувався традиційної музики, повідомляють організатори проєкту: «Кобзарі як носії епічної традиції, що тягнеться від часів Київської Русі, особливо зацікавили дослідника і він записав унікальні відео - спів легендарного Георгія Ткаченка, який перейняв кобзарську традицію від правдивих харківських кобзарів, зберіг її і навчив інших музикантів, Миколи Будника, братів Литвинів, молодих братчиків Кобзарського цеху Олеся Саніна і Тараса Компаніченка. Це безцінні свідчення реконструкції кобзарської традиції, носіями якої в минулому були мандрівні незрячі співці — кобзарі, лірники, бандуристи». 

Лідія Лихач наголошує: «Ми повинні дивитися на музичну українську історію в світовому контексті. І епічна кобзарська традиція – особливо виразна, бо вона неперервна кілька століть. Ми знаємо, як співали думи в XV столітті, і в XVI, і в XX-му. Бо наші сліпі менестрелі вчилися один від одного й передавали цей епос через думу, через пісню, псальму до наступних поколінь. Останнім, хто його зберіг попри всі заборони й нищення комуністичного режиму, був Георгій Кирилович Ткаченко».   

Лідія Лихач також повідомила, що сьогодні на пріоритетному розгляді  в ЮНЕСКО знаходиться досьє щодо визнання кобзарства нематеріальною культурною спадщиною людства. «Бо це така велика мистецька сила, яка в Україні збереглася з давніх часів. І той, хто її «затримав», був Георгій Ткаченко, якого ми записували, коли йому було 94 роки. Вільям Нолл, будучі іноземцем, цікався, чому кобазрів та лірників знищували, адже на початку ХХ століття їх було тисячі, а на час його досліджень - одиниці. Етнограф Борис Ткаченко відповів йому, що це було планове, продумане знищення. «Бо  як у людини є орган, який відтворює кров, так у нації  є відтворювач духу. Знищить цей орган - і людина помре. Так само і нація, народний епос, пісня, дума – це найперше, це корінь народу. Перерубайте цей корінь – і не буде народу», сказав Борис Ткаченко. Так само і цей онлайн-архів: якщо не створити таку платформу – не залишиться збережених свідчень. Я думаю, що збереження культурної спадщини – це пріоритет для нас всіх», - підкреслила керівниця проєкту.

Один із ініціаторів подання кобзарства до спадщини ЮНЕСКО - український кінорежисер та лірник Олесь Санін. Тож раритетні аудіо й відеозаписи з експедиції Вільяма Нолла доповнять корпус свідчень високої кобзарської культури. А разом із проєктом Олеся Саніна та його колег-кобзарів «Дума», що представляє теперішніх носіїв традиції, стане надійною основою для вивчення нематеріальної української культурної спадщини.  

Третя частина платформи – «Архів інструментальної і вокальної музики». Ця складова архіву містить інструментальну і вокальну музику, записану безпосередньо від виконавців-носіїв традиції на Західному Поділлі, на Гуцульщині, на Черкащині, на Волині. «Раніше гурти, які грали чи  співали автентичну музику, самі рушали в експедиції і записували фольклор від старших людей. Зараз таких носіїв традиції залишилося дуже мало, і роль архівів стає дедалі важливішою», - каже Катерина Капра, співзасновниця  платформи традиційної музики «Рись».  

Музикознавці, які були присутні на презентації, зазначили, що українське композиторське мистецтво здебільшого має своє «живлення» саме від народної музики. Зокрема, до цього джерела звертався Микола Лисенко.

«Війна по-новому проявила силу, стійкість і головні ціннісні архетипи, закладені в традиційній культурі. Під музику кобзарів воїни набираються духу, стрілецькі і козацькі марші ведуть у бій, сумні  воєнні пісні звучать на прощаннях і похоронах. Вони зв’язують покоління і виховують дух», - вважають організатори проєкту.  

Серед інших спікерів заходу також були Леся Гасиджак, директорка Національного музею Голодомору-геноциду, Марина Гримич, докторка історичних наук, кандидатка філологічних наук, письменниця; Тетяна Дорошенко, провідна фахівчиня з управління проєктами УКФ, Ярина Дронь, фольклористка, учасниця гурту US Orchestra, Ірина Барамба, фольклористка, учасниця гурту «Гуляйгород». 

Наприкінці презентації Лідія Лихач передала директорці музею Голодомору Лесі Гасиджак архів касетних записів Вільяма Нолла про зміни у структурі української селянської культури 1920–1930-х років. У коментарі «Детектору медіа» Леся Гасиджак пояснила, що архів, який зафіксував зміни у структурі української селянської культури періоду радянської колективізації, стане у нагоді науковцям Музею для чергових досліджень соціальних змін, які відбувалися в українських селах у роки, що передували Голодомору.   

Оригінали музичних записів - аудіо та відео – Лідія Лихач передала завідувачці відділу архівних наукових фондів рукописів та фонозаписів ІМФЕ Валентині Борисенко

Як можна актуалізувати музичний доробок наших предків так, аби він викликав у сучасників захоплення і бажання слухати його знову і знову, по закінченню презентації продемонстрував етногурт «ЩукаРиба». Молоді музиканти виконали декілька композицій – своїх власних аранжувань музичних раритетів з архіву «Великі трансформації».

Проєкт здійснюється за підтримки Українського культурного фонду. 

Онлайн-архів «Великі трансформації» можна переглядати/слухати/вивчати за посиланням https://www.greattransformations-ua.org/ 

Заглавна світлина: Лідія Лихач. 

Фото надані організаторами проєкту. Фотограф - Руслан Сингаєвський

 

 

 

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги за темою
Киевмузыка
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
На Киевщине еще одно попадание БПЛА – соцсети
Корреспондент
2024-10-25T23:09:01Z
В Тернополе возле студенческого общежития умер работник университета
Корреспондент
2024-10-21T14:03:13Z
Украинского военного поймали на "горячем": теперь ему грозит тюрьма
Политека
2024-10-15T18:03:11Z
Российский военный вертолет разбился в Керченском проливе: что известно
Апостроф
2024-10-26T21:31:46Z
В Закарпатье придумали новую схему побега для уклонистов
Корреспондент
2024-10-26T23:48:18Z
В районе Рязанского НПЗ мог начаться пожар: жители слышали взрывы и сирену
Фокус
2024-10-26T20:27:34Z
Житель Херсонщины взорвался на российской мине
Корреспондент
2024-10-26T16:01:52Z
В Карпатах медведь растерзал мужчину во время попытки пересечь границу
Comments UA
2024-10-17T10:54:48Z
Удар по Днепру: есть жертвы и много раненых
Корреспондент
2024-10-25T22:12:43Z
В США объявили, чем закончится война в Украине
Известия Киев
2024-10-24T17:50:30Z
Как НАТО может ответить на отправку солдат КНДР на войну против Украины: СМИ узнали детали
Comments UA
2024-10-25T13:12:19Z
Эрдоган сделал Путину любопытное предложение
Comments UA
2024-10-25T22:33:49Z
Путин будет в шоке: такого он от своих военных точно не ожидал
Comments UA
2024-10-13T06:03:26Z
В Германии возмутились призывами РФ к сотрудничеству
Корреспондент
2024-10-27T02:00:02Z
После выборов «Грузинская мечта» может выбрать нового президента
ZN UA
2024-10-27T01:01:21Z
Появилась итоговая декларация саммита БРИКС: один пункт о войне в Украине
Comments UA
2024-10-23T14:12:46Z
Путин сделал заявление о "мирном завершении" войны в Украине
TSN
2024-10-18T18:39:28Z
Военные КНДР против Украины. Реакция мира
Корреспондент
2024-10-25T21:21:35Z
Актер Руслан Мирошниченко об оккупации Изюма, выезде родных за границу и военной подготовке: интервью для Фокуса
Фокус
2024-10-20T09:15:59Z
Российская певица официально бросила своего четвертого мужа
Comments UA
2024-10-22T19:51:54Z
8 главных трендов 2025 года
Marie Claire
2024-10-21T18:01:22Z
10 самых красивых мужчин мира по версии пластических хирургов
Marie Claire
2024-10-19T11:00:38Z
Sony запустила в разработку фильм "Бриллиантовый полицейский 2" с Мартином Лоуренсом
GameMag
2024-10-26T20:22:49Z
В разработке находится мультфильм по "Хищнику"
GameMag
2024-10-26T18:51:54Z
Киллиан Мерфи появился на премьере в Лондоне со светлыми волосами
Фокус
2024-10-25T08:30:38Z
"Я еще жив": Иван Дорн, который выехал из Украины, решил напомнить о себе/Певец вышел на связь в день своего 36-летия
Апостроф
2024-10-17T11:57:42Z
Затяните корсет: почему Карл Лагерфельд ненавидел свое тело и унижал полных женщин и низких мужчин
Marie Claire
2024-10-20T17:33:35Z
Оккупанты массово заходят в Селидово - украинские дроноводы не успевают за потоком
Апостроф
2024-10-24T12:27:39Z
Пора готовить оборону Павлограда: Безуглая прогнозирует катастрофу на фронте
Comments UA
2024-10-25T21:12:12Z
Как стоимость пачки сигарет: коммунальщики аргументировали очередное повышение тарифов
Знай
2024-10-26T02:12:28Z
Россияне массово сдаются в плен: военный назвал причину
Comments UA
2024-10-15T12:27:57Z
В районе Угледара россияне прорвались вглубь украинских позиций на семь километров – аналитики снова заговорили о невыученных уроках текущей войны
ZN UA
2024-10-27T01:51:24Z
Сумскую область за прошлые сутки обстреляли более 40 раз - пострадали семь громад
ZN UA
2024-10-27T00:22:13Z
Работал на врага: в Николаеве задержан информатор, который наводил ракеты на город
Comments UA
2024-10-15T12:40:21Z
В Киеве на Осокорках после реконструкции откроется современная амбулатория
Апостроф
2024-10-15T15:03:23Z
В DeepState зафиксировали территориальный успех ВСУ в Донецкой области
Апостроф
2024-10-13T05:39:37Z
Стояли, ждали и заскучали: девушка нашла, чем занять свой рот с мужчиной в очереди
Знай
2024-10-22T19:51:44Z
Привлечете беду: какой день недели считается опасным для стрижки
Marie Claire
2024-10-25T22:00:38Z
О предстоящей смерти Елизаветы ІІ близкие знали заранее: врач готовил семью к неизбежному
Фокус
2024-10-26T18:21:43Z
26 октября 2024 года: Димитрия Мироточца - что сегодня нельзя делать
Фокус
2024-10-25T23:21:02Z
Потеря паспорта за границей: как обратиться в Консульство
ZN UA
2024-10-27T02:03:05Z
У Ванги и Нострадамуса было одинаковое ужасающее предсказание на 2025 год
Фокус
2024-10-26T23:03:49Z
Стало известно, каким образом в Украине хотят до конца года мобилизовать 200 тысяч человек
Comments UA
2024-10-13T04:42:34Z
Какой блин нельзя есть 26 октября и кому нужно постоять под березой: приметі и запреті на Дмитров день
Знай
2024-10-26T02:03:36Z
СМИ узнали имя нового начальника штаба Сил беспилотных систем
Корреспондент
2024-10-24T05:30:31Z
"Тысяча Зеленского": в Минэкономики рассказали, куда начислят деньги
Фокус
2024-10-26T22:24:07Z
Солнечная электростанция: сколько стоит ее установить
ZN UA
2024-10-26T02:34:25Z
Литва отключится от российской электросети
Корреспондент
2024-10-26T00:00:19Z
Правительство изменило критерии бронирования работников
Корреспондент
2024-10-23T15:15:22Z
Как изменятся пенсии и социальные выплаты в 2025 году: прогноз
Фокус
2024-10-27T02:06:47Z
С 1 ноября НБУ начинает изымать из обращения банкноты номиналом 50 и 200 грн
ZN UA
2024-10-26T23:19:47Z
Пенсия при минимальной зарплате: какой размер выплат можно получить
ZN UA
2024-10-26T05:04:09Z
Такого дна в РФ еще не было: с чем смирились российские власти
Comments UA
2024-10-15T12:26:05Z
Владелец Каховской ГЭС отказался от иска к России: в "Укргидроэнерго" объяснили причину
Фокус
2024-10-15T18:27:28Z
Почему пожилые люди меньше спят: названы главные причины
Comments UA
2024-10-25T22:36:15Z
Почему не хватает воздуха: смертельные болезни, при которых возникает удушье
Comments UA
2024-10-26T02:36:33Z
Самые распространенные причины рака кожи: какие симптомы указывают на болезнь
Comments UA
2024-10-26T00:33:18Z
Польза и вред свежих соков: кому не следует употреблять фреши
Comments UA
2024-10-25T23:42:36Z
5 ошибок, которые нельзя совершать, если вы хотите обладать здоровыми и крепкими ногтями
Marie Claire
2024-10-26T19:00:37Z
Икра из зеленых помидоров: рецепт простой и невероятно вкусной закуски
Политека
2024-10-26T18:45:29Z
Отказаться раз и навсегда: как избавиться от вредных привычек
Comments UA
2024-10-26T02:09:34Z
Польза речной рыбы: какие виды следует добавить в рацион
Comments UA
2024-10-26T00:09:17Z
Сезон простуд: 7 напитков, которые повысят иммунитет этой осенью
Фокус
2024-10-15T12:30:49Z
Невесту Роналду госпитализировали из-за серьезной болезни
Корреспондент
2024-10-25T14:12:07Z
Возлюбленная Роналду провела четыре дня в больнице - шокирующие детали
Корреспондент
2024-10-26T07:39:06Z
Кличко "культурно послал" за вопрос о бывшей невесте: что не так с Панеттьери
Новости Украины
2024-10-15T16:54:02Z
Звезду мирового футбола Мбаппе обвинили в изнасиловании – СМИ
ZN UA
2024-10-15T18:21:15Z
Звездный футболист "Манчестер Сити" подколол украинского игрока "Арсенала" Зинченко
ZN UA
2024-10-26T16:16:42Z
Гвардиола подколол Манчестер Юнайтед, говоря о своем уходе
Корреспондент
2024-10-26T14:15:48Z
Тренер Челси раскритиковал одноклубника Мудрика
Корреспондент
2024-10-26T13:33:13Z
"Он не хочет стать чемпионом": Шакил О'Нил раскритиковал Эмбиида
Корреспондент
2024-10-26T11:54:47Z
Вернидуб назвал имя своего экс-подопечного, который заиграл бы в Динамо или Шахтере
Корреспондент
2024-10-26T11:15:29Z
Батареи останутся в прошлом: создана пленка, превращающая движения в энергию
Фокус
2024-10-20T18:57:52Z
Четыре опасных астероида сблизятся с Землей в ближайшие 24 часа - заявление NASA
Апостроф
2024-10-24T05:30:17Z
Зона вас поглотит: журналисты в восторге от украинской S.T.A.L.K.E.R. 2
Фокус
2024-10-18T18:42:06Z
Иран нашел способ заставить Кремль расплатиться за поддержку в войне против Украины
Новости Украины
2024-10-13T05:57:07Z
По стопам Nintendo: SEGA обвинила создателей Memento Mori в нарушении пяти патентов
GameMag
2024-10-27T01:19:38Z
Любовные терзания Ирины: Визуальная новелла «Смута: Зов сердца» выходит в ноябре
GameMag
2024-10-27T00:52:53Z
Лучшие складные смартфоны 2024 года: какие "раскладушки" пользуются успехом
Фокус
2024-10-25T13:06:53Z
Российских игроков приглашают на консольный фестиваль CGF — Console Gaming Festival — Яша Хаддажи рассказал, чего от него ждать
GameMag
2024-10-24T17:16:19Z
Жители России вновь могут скачать драйвера с сайта Nvidia
GameMag
2024-10-23T23:43:09Z
Почти вечные: продукты, которые не портятся годами
Comments UA
2024-10-26T01:42:46Z
Как сделать компостную яму для листьев: советы опытных дачников
Политека
2024-10-26T00:06:26Z
Вяленые томаты в духовке: простой рецепт от звезды "Мастер Шеф"
Политека
2024-10-17T04:01:57Z
Сочная запеканка с куриным филе и капустой: вкусно и полезно
Политека
2024-10-27T02:03:53Z
Какие деревья нельзя обрезать осенью: садоводы назвали главные запреты
Политека
2024-10-27T00:03:35Z
Самок рядом не оказалось: неудовлетворенный дельфин пожелал жесткой "любви" от двух туристов
Знай
2024-10-26T20:30:20Z
Цвета, в которых нельзя встречать Новый 2025 год: рекомендации по знакам Зодиака
Marie Claire
2024-10-26T18:00:01Z
Французские синабоны с необычным оттенком: рецепт от судьи "МастерШеф"
Политека
2024-10-26T17:01:02Z
Кандидат биологических наук объяснил, почему дома нужно всегда тепло одеваться
ZN UA
2024-10-26T16:04:11Z
Первый электромобиль Cadillac Escalade подорожал в 4 раза за считанные минуты
Фокус
2024-10-15T09:57:54Z
Заброшенные раритеты: в заброшенном доме обнаружили редкие американские спорткары
Фокус
2024-10-26T15:42:35Z
Гибрид универсала и купе: дебютировал необычный 1000-сильный Mercedes Brabus
Фокус
2024-10-26T09:51:05Z
Роскошь для семьи: в интернете показали уникальный универсал Mercedes S-Class W126
Фокус
2024-10-25T15:06:57Z
Пережила торнадо: на аукцион выставили коллекцию редких американских авто
Фокус
2024-10-25T08:45:59Z
В Киеве появился очень редкий спорткар BMW 2000-х
Фокус
2024-10-25T07:40:36Z
Пенсионерам лучше избегать этих марок: какие автомобили советуют обходить стороной
Знай
2024-10-24T18:51:29Z
Комфортные, амбициозные: знакомимся с новой линейкой Toyota Proаce
Корреспондент
2024-10-24T17:15:04Z
На аукцион выставили культовый 19-летний спорткар Ford почти без пробега
Фокус
2024-10-24T10:00:12Z