MY.UAНовини
Відмова від переведення годинників — це добре. Біолог Петро Чорноморець про те, коли лягати спати і як урятуватися від блекаутів
Відмова від переведення годинників — це добре. Біолог Петро Чорноморець про те, коли лягати спати і як урятуватися від блекаутів

Відмова від переведення годинників — це добре. Біолог Петро Чорноморець про те, коли лягати спати і як урятуватися від блекаутів

Відмова від переведення годинників — це добре. Біолог Петро Чорноморець про те, коли лягати спати і як урятуватися від блекаутів

Зима дедалі ближче, й сьогодні Україна переходить на зимовий час. Що це означає для нашого організму? Хоча синоптики пророкують теплу зиму, це однаково внесе певні зміни в наш спосіб життя. Ми, звісно, не впадатимемо в сплячку й не залягатимемо в барліг, як ведмеді. Та коли за вікном і вдома стає темніше й холодніше, є спокуса вести менш активний спосіб життя або й узагалі не вилазити з ліжка. Особливо якщо будуть блекаути та проблеми з опаленням.

Як пристосуватися до зими, бути максимально продуктивними з меншими затратами для організму, — про це ZN.UA розпитувало кандидата біологічних наук, фахівця з нейронауки, викладача Києво-Могилянської бізнес-школи та школи «Майбутні», співавтора та керівника методології «Змінотворці» Петра Чорноморця.

Петре, як відомо, парламент проголосував за скасування в майбутньому переведення годинників із зимового на літній час. Можливо, цей перехід буде останнім, якщо президент підпише відповідний закон. Чи це добре, якщо ми більше не переводитимемо годинників? Як ти ставишся до цього як біолог?

— Переходи на різний час негативно впливають на організм, тому добре, що ми від цього відмовляємося. Не знаю, чи найкращий варіант — залишитися саме на зимовому часі, тут можна дискутувати. Бо коли влітку о четвертій ранку сходитиме сонце, — може, це трішки й зарано. Але перехід на зимовий час легший, ніж на літній, бо можна на годинку більше поспати.

Взимку спати зовсім не те, що влітку. Зранку прокидаєшся за вікном іще темно, пообідав уже темно. А якщо ще будуть блекаути, ввечері темно буде й вдома. Моя знайома зараз збирає гроші на зарядну станцію EcoFlow. «Я відчуваю, що погано реагую на слабке освітлення, каже вона. — Купила якісь там ліхтарики, щось повісила під стелею, але мене дуже напружує, коли отак сиджу ввечері, а воно ледве світить». Що в нашому організмі пов’язано з освітленням і що робити, коли його недостатньо?

— На світло реагує супрахіазматичне ядро гіпоталамуса. Воно є головним регулятором наших циркадних ритмів (тобто коливань біологічних процесів упродовж дня) та нашого біологічного годинника. Світло впливає також на роботу серотонін-мелатонінової і мелатонінової систем, які регулюють наш сон і настрій. Щоби добре почуватися і добре спати, потрібно багато яскравого світла вдень, сутінки ввечері і темрява вночі.  І я не знаю інших способів адаптуватися до блекаутів і довгих зимових вечорів, окрім як організувати собі яскраве освітлення вдень і сутінки за кілька годин до сну. Часто буває так, що люди весь день сиділи в сутінках (не було світла, день був похмурий, сонце сіло рано), а ввечері дали світло, й вони повмикали все, що світить. Так теж не має бути, треба «наїстися» яскравого освітлення протягом усього дня, щоб увечері вже не дуже й хотілося.

Для того, щоб задовольнити потребу в світлі, нам потрібно годин дванадцять яскравого світла. Взимку цього практично неможливо досягти без штучного освітлення, але треба подбати, щоб воно було якісним. Виробники освітлювальних приладів пропонують покупцю обрати тепле чи холодне світло, але це не про якість спектру, а про його загальний баланс. Кольорова температура не має особливого значення, можна брати будь-яку від 4000 до 6000 К і навіть більше. Якість спектру позначається індексом Rа або CRI, який показує, наскільки якісно передаються кольори при цьому освітленні. Тому коли ми підбираємо лампу або ліхтарик, маємо дивитися, щоб індекс дорівнював 95%. Краще використовувати світлодіодні  лампи. Й не лише тому, що вони працюють і без електрики. Коли береш світлодіоди сумарною потужністю 50 Вт, це вже дає досить багато світла, та якщо візьмеш 50 Вт галогенок, які мають дуже класний CRI, то це буде ледь-ледь помітно. Тобто світлодіоди ми беремо через їхню яскравість. Але це мають бути дуже хороші світлодіоди, що дають високий CRI, що є рідкістю.

Ти сказав, що зимового дня нам потрібно забезпечити до дванадцяти годин яскравого світла. Це означає, що майже весь день у мене має світити лампа, якщо погода похмура?

— Так, і навіть якщо погода хороша. Адже взимку яскраве сонце світитиме максимум десь до другої-третьої години дня, а потім — лампа. Ми, люди, такі істоти, що нам без світла важко. Хоча є ті, хто погано переносить яскраве світло, тут треба індивідуально підходити.

Існує гіпотеза, що в нас є певний відсоток генів неандертальців, і частина цих генів провокує в нас схильність до зимової депресії. Вважається, що неандертальці впадали зимою в сплячку (не так повноцінно, як ведмеді, але переважно лежали в печерах навколо вогню й нікуди не рухалися). Напевно, для них це було цінно, тому що в льодовиковий період особливо не наїсися й не пополюєш, а сплячка — це економія сил організму.

До речі, про гени неандертальців. Мені теж узимку не хочеться вилазити з-під теплої ковдри та вставати з ліжка, особливо зранку, коли темно, й у вихідні, коли я втомлена.

— Я б розділив ці речі — освітлення й холод. Нестача світла може давати відчуття втоми та сонливості, тому що без світла недостатньо збуджуються серотонінові нейрони. А от холод, якщо ми постійно мерзнемо, призводить до стресу.

Тому вдома треба завжди тепло вдягатися. Базова логіка така: якщо ти встаєш із ліжка, знімаєш ковдру й тобі відразу холодно, це означає, що під ковдрою ти мерз.

Як це? Мені не холодно, коли я сплю, але щойно відкидаю ковдру моментально мерзну.

— От дивись: коли ти виходиш із сауни, тобі ж іще якийсь час не холодно, бо в тебе є теплоємність тіла. І тієї кількості теплоти, яку ти накопичила в тілі, достатньо, щоб протягом певного часу бути на холоді й не відчувати його. Якщо ж ти вилазиш з-під ковдри й тобі одразу холодно, це означає, що в ліжку ти не накопичила достатньої кількості теплоти. Отже, під ковдрою тобі насправді було прохолодно, а твоя сенсорна система просто не показала тобі цього. Можна провести експеримент: якщо тобі холодно вставати, спробуй у таких ситуаціях узяти ще одну ковдру, й помітиш, що якщо вилізаєш з-під двох ковдр, то попервах чомусь не холодно, ну, або відчуваєш шкірою холод, але не починаєш одразу дрижаки ловити, можеш навіть дійти до шафи по одяг. Це тому, що ти зігрілася.

Як краще проводити вихідні, щоб максимально відновитися? Узяти себе за шкірку й піти до спортзалу чи намотати кілометри по парку?

— В нас у принципі неправильний традиційний погляд: ми живемо заради роботи, а відпочиваємо, щоб потім краще попрацювати. Але наше тіло для цього не призначене, нам, з одного боку, потрібна фізична активність, а з іншого — в нас часто бувають стани, коли немає на неї ресурсу. Тоді треба лежати собі, відпочивати та грітися. Ба більше, коли в таких ситуаціях людина змушує себе до фізичної активності, не факт, що це буде для неї корисно.

Тобто хочеться повалятися треба валятися?

— З тактичного погляду — так. А зі стратегічного треба подумати: а що мені варто змінити загалом у режимі життя, щоб у мене все-таки бували періоди (й бажано — досить регулярно), коли я хочу займатися фізичною активністю? Тобто це питання не сили волі, а планування.

Отже, коли людина каже «на мене навалилося стільки всього, і я нічого з цим не можу вдіяти», насправді це її відповідальність?

— У такому формулюванні це складне питання. З одного боку, ніхто, крім самої людини, не може вивільнити та відрегулювати її час. З іншого — бувають обставини, які навалюються ззовні та яким складно опиратися. Тому давай розділимо ці дві історії. У формулюваннях на кшталт «ти сам відповідальний» звучить певне звинувачення, тобто фактично людині, яка й так має проблеми, кажуть: що ти за лошара, не можеш цього змінити! Я формулюю інакше: так, є проблеми, є речі, які начебто неможливо скасувати, є люди, які навалюють тобі завдання, ти не можеш цьому опиратися, це боляче. Але, на жаль, ніхто, крім тебе, не вирішить цієї проблеми. Тому ти не лише страждаєш, а й думаєш паралельно, що можна з цим зробити.

Може бути так, що не встигаєш відпочити за вихідні, тому що накопичилося забагато втоми. Якщо за попередні п’ять днів ти працював 30–40 годин, тоді двох днів буде достатньо, щоб відпочити. Якщо працював 50 чи 60 годин на тиждень, то треба відпочивати вже три або чотири дні. Є чимало досліджень, які проводилися в середовищі офісних працівників, і вони свідчать, що людина є максимально продуктивною, якщо її робочий графік становить у середньому 40 годин на тиждень. Якщо вона працює 50 годин на тиждень, то встигає за цей час зробити менше, ніж зробила б за 35 чи 30. Коли ти напланував чогось і не встиг зробити за 40 годин, звісно, робиш у додатковий час. Через це в тебе падає продуктивність, наступного тижня ти не встигаєш зробити все заплановане навіть за 40 годин і починаєш працювати ще більше. Це одна з воронок вигорання.

— Які ще є воронки вигорання?

— Насправді їх багато. Назву кілька. Людина тікає в роботу від негативних емоцій, щоб не думати про погані новини чи проблеми. Але поки вона працює — не проживає своїх негативних емоцій, які вже накопичилися, натомість продовжує накопичувати нові. Від цього ще більше хочеться тікати, причому знову в роботу, і привіт — іще одна воронка вигорання.

Можу назвати ще одну. Вона виглядає так: якщо ти багато працюєш когнітивно, то в тебе у префронтальній корі головного мозку накопичується глутамат і призводить до стану постійної тривожності, коли ти не можеш зосередитися. Це дуже неприємний стан, і від нього знову хочеться втекти кудись у когнітивну діяльність, яка створює ще більший рівень глутамату, який викликає ще більшу тривожність.

— А як щодо залипання в соцмережах? Я звернула увагу, що при безсонні чи стресі, коли гортаєш Інстаграм чи Фейсбук, виникає ілюзія, нібито відпочиваєш. Чому так?

— По-перше, в такий спосіб ми знов-таки тікаємо від тривоги, яку провокує глутамат. По-друге, тікаємо в іншу діяльність, яка дає змогу не помічати стресу й негативних емоцій. А якщо ми ще й утомлені, то шукаємо найлегший і найшвидший шлях збудити дофамінові нейрони, і скролинг соцмереж, власне, нам це дає. Але гаджети не вирішують проблем, навпаки, створюють нові, адже ми й далі накопичуємо негативні емоції та глутамат.

— Як краще прожити негативні емоції, щоб вони не накопичувалися? Бити посуд?

— Тут будуть корисними будь-які емоційні дії: кричати, кидатися речами, матюкатися, плакати, бити щось, рвати, ламати. Але є нюанс: якщо в тебе, крім накопичених емоцій, є ще й втома, то нічого цього ти не зробиш, у тебе просто не буде сил. Бо проживання емоцій — це не відпочинок, а дуже ресурсозатратна справа. При втомі ж треба лежати й нічого не робити, хіба що періодично розслаблятися, спостерігати за природою, гуляти, а також смачно й добре їсти. Тобто виходить замкнене коло: в тебе одночасно накопичилися й утома, й емоції, і для того, щоб із ними впоратися, потрібні взаємно протилежні рішення. Коли я був у такому стані, то проживав емоції маленькими сетами: більшість часу лежав і залипав у гаджети, але періодично вставав за будильником і йшов дивитися на щось гарне, щоб трошечки відгальмуватися, — наприклад, на квіти. Потім це мене починало бісити, йшов додому, кричав, матюкався, знову залипав у гаджети. І так десятки ітерацій щодня впродовж тижня. Поступово десь під кінець тижня починає попускати.

— Ти сказав, що їжа допомагає зняти втому. А ще я помітила, що коли холодно, більше хочеться їсти. За який час до сну можна їсти, щоб це не заважало відпочинку? Бо часом зайдеш на кухню чайку попити, погрітися, й понеслося — не помітив, як знову вечеряєш.

— Їсти треба максимум за три-чотири години до сну. Чому взимку більше хочеться їсти? Тут є кілька моментів. По-перше, ми їжею можемо компенсувати недостатнє збудження серотонінової системи, що виникає через нестачу світла, й вона починає виділяти необхідний організму серотонін. Саме тому нас і тягне на кухню, особливо ввечері, коли за день напахався й не вистачає радості. Тобто може бути так, що людина заїдає нестачу радості та/або нестачу світла. Тож що більше світла за день, то менше кортітиме їсти. Це перше. Друге — коли нам холодно, ми все-таки об’єктивно витрачаємо багато енергії, тому взимку потрібно більше калорій. І третій момент — ми іноді заїдаємо стрес, зокрема від холоду, й тут можемо справді переїдати.

Коли краще засинати?

— Період із десятої вечора до четвертої ранку вважається найціннішим часом для сну. Це не означає, що достатньо спати шість годин, повноцінний сон має тривати вісім-дев’ять годин, але якщо захопити цей час, це буде корисно для організму. Щонайменше тому, що на цей період припадає пік вироблення мелатоніну. І виробляється він у темряві під час сну.

Але тут треба без фанатизму, бо якщо людина є «совою», то краще нехай уже лягає опівночі й спить вісім годин. А от лягати спати о четвертій ранку, а прокидатися о тринадцятій точно не треба, це не дуже здорова історія.

З іншого боку, ритміка сну залежить від світла, тому можна, в принципі, й лягати о четвертій ранку та вставати о першій годині дня, якщо маєш цупкі блекаут-штори, які не пропускають світло, й штучне освітлення, яке вмикаєш собі, коли хочеш мати день. Тобто ти умовно створюєш обставини, що живеш в Києві, але світловий день у тебе — як у Нью-Йорку. І це теж буде окей.

До зимового часу ми адаптуємося, є рішення, що допоможуть максимально знизити негативний вплив природних чинників. Головне — не забувати піклуватися про себе, наскільки це можливо.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Масова втеча з колонії в Липецькій області: шестеро ув’язнених, серед них громадяни Узбекистану і Таджикистану, залишили виправний заклад
360ua.news
2024-10-26T18:15:26Z
У Підмосков'ї у центральному парку лунали постріли: люди в паніці тікали
24tv
2024-10-26T17:39:09Z
На Донеччині маршрутка зіткнулася з вантажівкою - один загиблий, десятеро постраждалих
УкраинФорм
2024-10-26T17:33:27Z
У російській Рязані горить нафтопереробний завод після вибухів. ВІДЕО
Новости Украины
2024-10-26T17:15:18Z
У Росії розбився гелікоптер санавіації: четверо загиблих
1News
2024-10-26T17:01:20Z
Момент ракетного удару по лікарні у Дніпрі потрапив на камери відеоспостереження у медзакладі
TSN
2024-10-26T16:54:51Z
У Рязані, ймовірно, палає нафтозавод
24tv
2024-10-26T16:30:24Z
Виє сирена, чутно вибухи: в Росії скаржаться на атаку дронів по військовому аеродрому
GlavRed
2024-10-26T16:27:57Z
"Почули дивом": у Дніпрі з-під завалів будинку врятували жінку
24tv
2024-10-26T16:27:17Z
Росіяни скинули дві авіабомби на Костянтинівку: є жертва, постраждали поліцейські
24tv
2024-10-26T18:22:44Z
Які зміни у діях росіян на фронті відбудуться у 2025 році і що на це вплине
24tv
2024-10-26T18:18:24Z
ЦВК Грузії опублікувала попередні результати парламентських виборів
24tv
2024-10-26T18:18:03Z
Примушують Путіна до миру: атаки ЗСУ дронами вглиб Росії змінюють форму війни, – WSJ
24tv
2024-10-26T18:12:30Z
Проросійська "Грузинська мрія" лідирує на виборах в Грузії: дані ЦВК з 70% дільниць
ZN UA
2024-10-26T18:10:19Z
Орбан привітав владу Грузії з перемогою, не чекаючи офіційних результатів
Европейская правда
2024-10-26T18:09:46Z
Розмови Маска і Путіна. Керівник NASA виступив з чіткою вимогою
InternetUA
2024-10-26T18:07:25Z
кремль передав Ірану розвіддані за кілька годин до атаки Ізраїлю – ЗМІ
iPress
2024-10-26T18:07:22Z
Вперше за 36 років The Washington Post не підтримуватиме жодного кандидата в президенти
iPress
2024-10-26T18:07:12Z
Вважали зниклим безвісти: на Донеччині загинув захисник з Львівської області
24tv
2024-10-26T18:24:43Z
Військовий випадково зустрів побратима, якого оплакував два роки
ГЛАВКОМ NET
2024-10-26T18:15:07Z
В росії у Керченській протоці впав гелікоптер Ка-52
iPress
2024-10-26T18:06:24Z
Російські війська атакували Костянтинівку: є загиблий і поранені
Новости Украины
2024-10-26T17:57:30Z
Вимагають гроші з родичів полонених чи зниклих безвісти військових: в Україні зростає кількість шахраїв
TSN
2024-10-26T17:54:56Z
Армія РФ обстріляла Костянтинівку - загинула людина, троє поранені
УкраинФорм
2024-10-26T17:54:20Z
Як орендувати квартиру в Києві за 1 гривню: розслідування від Хапуга.UA
TSN
2024-10-26T17:48:23Z
Наступ рф на півдні України: експерт розповів про ризики відкриття нового фронту
Политека
2024-10-26T17:46:27Z
В Одесі прогриміла серія вибухів: що відомо
GlavRed
2024-10-26T17:27:48Z
Відомий музикант став татусем двійнят
ГЛАВКОМ NET
2024-10-26T18:24:30Z
У Харкові відбулася прем’єра балету-притчі «Драконячі пісні»
УкраинФорм
2024-10-26T16:57:10Z
Сміливі образи Пивоварова, новорічний Макс Барських і драйвовий Галич: 7 музичних новинок тижня
24tv
2024-10-26T16:33:59Z
Тримають у напрузі до останнього: 3 найкращі трилери, які вийшли у 2024 році
24tv
2024-10-26T15:24:48Z
На Одеській кіностудії проходить Halloween festival
УкраинФорм
2024-10-26T15:18:28Z
Топ-3 кольори волосся, які виглядають стримано і дорого
24tv
2024-10-26T15:18:23Z
Маша Єфросиніна відповіла, де служить її чоловік і чим він займається під час війни
TSN
2024-10-26T14:54:37Z
Другий сезон серіалу "Встигнути до 30" з'явиться на Netflix
TSN
2024-10-26T14:54:07Z
В Анкарі представили переклад збірки віршів Куйбіди турецькою мовою
УкраинФорм
2024-10-26T13:42:01Z
"Війна – це десь там": чому українці знову починають говорити російською мовою
24tv
2024-10-26T18:27:43Z
Ісландія переходить на чотириденний робочий тиждень – CNN
iPress
2024-10-26T18:06:51Z
NYT дізналося про плани Росії щодо "елітних" бійців КНДР
Хвиля
2024-10-26T18:00:35Z
Кому не потрібно проходити ВЛК у листопаді
24tv
2024-10-26T17:54:22Z
Мобілізація в Україні: хто не зможе виїжджати за кордон у листопаді
24tv
2024-10-26T17:09:57Z
Націлилися на премію Дарвіна: відео, як росіяни заряджають ракети, гамселячи по них кувалдою
24tv
2024-10-26T17:09:50Z
Сергій Жадан здійснив мрії двох дівчат — доньок загиблих захисників України
GlavRed
2024-10-26T17:03:17Z
В українських школах готуються посилити заходи безпеки: що відомо
TSN
2024-10-26T16:54:20Z
В Україні відновили бронювання від мобілізації, але не всім
Хвиля
2024-10-26T16:45:19Z
Мобілізація в Україні: компанії можуть втратити право бронювати працівників вже в листопаді, подробиці
Политека
2024-10-26T17:30:33Z
Збільшив прибуток у 43 рази: якими цифрами похизувався найбільший виробник вітряних турбін
InternetUA
2024-10-26T17:28:26Z
Головне за 26 жовтня: подвійна пенсія, незаконні штрафи від ТЦК, здорожчання яєць та перехід на зимовий час
Знай
2024-10-26T17:21:22Z
Здешевлення на третину: ціни на рибу приємно дивують - яку купувати найвигідніше
Знай
2024-10-26T17:21:10Z
В Україні запрацював перший завод Rheinmetall. Гарні новини від директора концерну
ГЛАВКОМ NET
2024-10-26T17:15:17Z
Пенсії під загрозою: як не втратити свої гроші в листопаді
Знай
2024-10-26T17:06:22Z
Електростанції та аеропорти в Росії готують до атак українських дронів, – ЗМІ
24tv
2024-10-26T16:54:44Z
Бюджет-2025 викликав обурення: суддям та прокурорам – вища зарплатня, а простим українцям нічого
Политека
2024-10-26T16:42:13Z
24 долари від Зеленського – як українці заплатять за популізм влади
Украина Криминальная
2024-10-26T16:36:29Z
Розроблено технологію запису даних в існуючу ДНК
Portaltele
2024-10-26T17:13:17Z
Який позитив для України від викриття МСЕК?
GlavRed
2024-10-26T16:27:10Z
Чому під пахвами з'являються гульки та як цього позбутися
24tv
2024-10-26T13:48:56Z
Як смачно приготувати печінку за 10 хвилин: найпростіший рецепт
Политека
2024-10-26T13:30:39Z
Фінансові труднощі можуть серйозно загрожувати здоров’ю: нове дослідження британських вчених
360ua.news
2024-10-26T13:15:20Z
Ветерани можуть отримувати медпрепарати за програмою "Доступні ліки": що треба знати
TSN
2024-10-26T12:51:17Z
5 непомітних ознак, що ви надто рідко миєте волосся
24tv
2024-10-26T12:00:36Z
Коли можна пити алкоголь, якщо випили таблетку: два препарати, які точно не слід змішувати
24tv
2024-10-26T11:57:15Z
УЄФА дискваліфікувала арбітрів, які перед грою «Динамо» п'яними вкрали дорожній знак
ГЛАВКОМ NET
2024-10-26T18:21:21Z
Лунін зіграє з перших хвилин в Ель Класіко
Football.ua
2024-10-26T18:13:38Z
Лунін зіграє: "Реал" та "Барселона" назвали стартові склади на Ель Класіко
ZN UA
2024-10-26T18:06:45Z
Хаві не хоче тренувати Манчестер Юнайтед
Football.ua
2024-10-26T18:00:52Z
Легендарний Баффер зробив прогноз на реванш Усик – Ф'юрі та анонсував нову битву за абсолют
24tv
2024-10-26T17:57:59Z
Футзал. Бельсько-Бяла — ХІТ Київ 2:2 Відео голів та огляд матчу Ліги чемпіонів
Football.ua
2024-10-26T17:52:40Z
Балотеллі переходить у Дженоа – Ді Марціо
Football.ua
2024-10-26T17:39:15Z
Кривбас – ЛНЗ 3:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2024-10-26T17:25:01Z
УПЛ: «Карпати» у Львові обіграли черкаський «ЛНЗ»
УкраинФорм
2024-10-26T17:18:09Z
Xiaomi 15 Pro отримає акумулятор ємністю понад 6000 мАг
Portaltele
2024-10-26T18:13:29Z
Топ найкращих смартфонів до 20 тисяч гривень
InternetUA
2024-10-26T18:13:12Z
Календар магнітних бур на листопад 2024: найнебезпечніші дати
Фокус
2024-10-26T17:21:17Z
Telegram не може контролювати всі чат-боти через витік даних
InternetUA
2024-10-26T17:06:51Z
Політ людини до Місяця стає все менш імовірним у наступному році
24tv
2024-10-26T16:54:39Z
Це загрожує пожежею в домі: як у жодному разі не можна заряджати телефон
InternetUA
2024-10-26T16:31:34Z
Boeing розглядає можливість продажу свого космічного бізнесу
Portaltele
2024-10-26T16:13:59Z
"Ходи": як тренд від "тих самих консультантів" захопив ТікТок
24tv
2024-10-26T15:27:14Z
Оманлива краса, яка принесе чимало проблем: що треба знати про чорні змішувачі
24tv
2024-10-26T15:18:57Z
Зберіться біля сімейного вогнища: гуляш із курячих сердець для душевної вечері
24tv
2024-10-26T18:27:27Z
Астрологи назвали знаки Зодіаку, які ніколи не задоволені життям
Политека
2024-10-26T18:21:04Z
Ви точно нарешті виспитесь: прості кроки, щоб засинати швидко
24tv
2024-10-26T17:45:20Z
Місяць романтики і пристрасті: кому зі знаків Зодіаку пощастить у коханні в листопаді 2024 року
Фокус
2024-10-26T17:00:15Z
Як доглядати за дерев'яною дошкою: чому її не можна мити звичайним засобом і що використовувати
TSN
2024-10-26T16:54:42Z
Як зрозуміти, що прийшов час спилювати яблуню: садівники поділилися основними ознаками
TSN
2024-10-26T16:54:05Z
Срібло знову засяє, як нове: прості засоби, які повернуть красу прикрасам
Знай
2024-10-26T16:51:12Z
Чим підживити восени троянди: дачники назвали найкращі варіанти
Политека
2024-10-26T16:22:18Z
Для підлоги, скла та поверхонь: топ-5 натуральних очисників, які потрібні для дому
24tv
2024-10-26T16:18:05Z
Конфіскація авто і втрата прав: за які автомобілі безжально каратимуть
Знай
2024-10-26T18:21:25Z
Експерт назвав одну звичку, через яку у вашому авто може розмножуватись пліснява восени
24tv
2024-10-26T17:51:38Z
Дворазовий чемпіон світу Фернандо Алонсо встановив історичний рекорд у Формулі-1
24tv
2024-10-26T13:33:44Z
Brabus презентував свій перший моторхоум – вартістю $1,5 млн
AutoCentre
2024-10-26T12:16:34Z
Жінка показала геніальний лайфхак, як на тісній парковці не подряпати сусідні авто дверима
GlavRed
2024-10-26T11:27:18Z
В Україні вантажівку оснастили унікальним гідроліфтом для змінних кузовів типа BDF
AutoCentre
2024-10-26T10:49:59Z
Тюнери додали брутальності позашляховику Ineos Grenadier
AutoCentre
2024-10-26T07:13:51Z
Столичний музей «Колеса Історії» поповнився цікавою автівкою Lancia Beta
AutoCentre
2024-10-25T18:58:41Z
Mitsubishi показали новий сімейний кросовер
ГЛАВКОМ NET
2024-10-25T17:12:07Z