MY.UAНовини
Майстриня клаптикового шиття: Триптих «Козак Мамай» став нашим «рятівним колом» від війни
Майстриня клаптикового шиття: Триптих «Козак Мамай» став нашим «рятівним колом» від війни

Майстриня клаптикового шиття: Триптих «Козак Мамай» став нашим «рятівним колом» від війни

Замість фарб - тканина. В умілих руках відомої художниці Наталії Лашко клаптики перетворюються на витвори мистецтва. Про те, як з’явилася ідея створити триптих «Козак Мамай», скільки сегментів тканини пішло на нього, а також про мистецтво під час війни і відродження вишивки соломою, читайте у матеріалі Коротко про.

Символ українського захисника

Нещодавно у Львівському палаці мистецтв відбулася виставка «Наша дума, наша пісня не вмре, не загине», присвячена пам’яті 90-ї річниці розстрілу з’їзду кобзарів і лірників на станції Козача Лопань (Харківщина), де було представлено чимало цікавих робіт. Але біля цієї картини відвідувачі виставки затримувалися найдовше: роздивлялися найдрібніші елементи, милувалися кольорами, фотографували. Це був триптих «Козак Мамай».

Перший погляд на полотно «Козак Мамай»: яскрава та масштабна картина. І лише придивившись, стає зрозуміло: увесь триптих – це клаптикове шиття!

- Приємно, що наша колективна робота під егідою Асоціації майстрів клаптикового шиття України вразила всіх, - розповідає Коротко про художня керівниця проєкту, майстриня Наталія Лашко. – Триптих  «Козак Мамай» - це інтерпретація роботи відомого митця, заслуженого діяча мистецтв України Ореста Скопа. Орест Андрійович і сам був приємно вражений квілтом. Коли вперше побачив результат нашої роботи – аж зойкнув, так йому сподобалося.

Ще б пак! Квілт (так називають вироби з клаптиків) виконаний різноманітними техніками клаптикового шиття, складається з 65 сегментів, а його розмір - 6,5 на 2,5 метри. Над створенням картини працювали 47 українських майстрів.

Над триптихом «Козак Мамай» працювали 47 майстрів. На фото, звісно, не всі. Фото: ФБ Ukrainian Quilter's Association

Але, як завжди, спочатку була ідея. І виникла вона після відвідування експозицій європейських майстрів та виставки українських квілтерів на міжнародному квілт-фестивалі у Вероні (Італія). Намилувавшись творами закордонних квілтерів, наші майстри також задумалися над створенням проєкту, який би відображав українську сутність, ідею, культуру. А хто ж може передати саме те українське начало краще за нашого Мамая?

-  Це знакова фігура воїна-захисника, на якому тримається майбутнє незалежної України, - пояснює Наталія Лашко. – Зображення сидячого козака-бандуриста - узагальнений народний образ професійного воїна, який має і мирне життя, де він є простим селянином, у якого є дівчина, вірний кінь. Тому вирішили творити саме на таку тематику. А більше 380 різних образів Мамая створив відомий художник Орест Скоп. Я випадково знайшла його номер телефона, зателефонувала і розповіла про таку от ідею. Дуже хвилювалися, бо часто художники, які пишуть твори фарбами, зверхньо-поблажливо відносяться до нас, майстрів клаптикового шиття. Більше вам скажу: я сама є традиційним художником, але багато творю з тканин. І дотепер деякі колеги з іронією кажуть, що «займаєшся своїми тряпками». А от Орест Андрійович досить швидко погодився на мою пропозицію щодо створення квілту на основі його картини.

Наталія Лашко (на фото в центрі) та її син Ілля виконали чи не найважчі фрагменти роботи: обличчя Мамая, фрагменти козацького коня. Фото: ФБ Ukrainian Quilter's Association

«Пошили» за 4 з половиною місяці

Але якого козака з усіх Мамаїв Скопа обрати? Всі статні, красиві, яскраві. Майстриня довго переглядала твори художника, і зрештою вирішила, що треба шити триптих, тобто три полотна, об’єднані однією ідеєю.

-  У нас Мамай на коні, центральний – святковий козак, і з дівчиною, - уточнює майстриня. – Багато часу зайняла підготовка до роботи, адже треба було роздрукувати триптих у повному розмірі, важливо було точно передати кольори.

Майбутній триптих розділили на квадрати-блоки по 50 см завдовжки. За задумкою, одна майстриня  мала зробити один квадрат. А робота кропітка.

-  Це ж треба було шити «клаптиковий живопис» з великою кількістю складних зображень фігур людей, обличчя, рук, одягу, музичного інструмента, коней, крони розлогого дубу, квітів мальви тощо, - пояснює Наталя. – До всього ще й багато наших майстринь виїхали з рідних місць через війну. Хтось схопив швейну машинку, а хтось лише документи. Та все ж багато майстринь погодилися пошити два, а то й три клаптикових блока.

Процес створення 65 блоків зайняв всього 4 з половиною місяці. Насправді триптих «Козак Мамай» був не лише найбільш масштабними проєктом наших квілтерів. Ця робота стала таким собі рятівним колом для багатьох майстринь, які працювали над його створенням.

Невеличке село десь у Полтавській області. Туди з Донеччини переїхала одна з майстринь, яка займалася пошиттям елементів до триптиха. У чужій сільській хаті, без звичних вигод, без рідного кола спілкування жінка рятувалася роботою: вдень та вночі її швейна машинка працювала.

Інша історія. Сини однієї майстрині з Харкова захищають Україну на фронті. Мама, як і багато інших українських матерів, живе від дзвінка до дзвінка з передової, сподівається чути лише «Мам, я норм». І робота над «Мамаєм» принесла їй трохи спокою, стала розрадою у важкий час. Жінка пошила два квадрати, в тому числі один зі складних - з обличчям дівчини.

Наталія Лашко входить у вісімку майстрів із різних куточків світу, які вміють вишивати соломою. Фото: ФБ Natalya Lashko

Про мистецтво у воєнний час

Наталія Лашко та її син Ілля виконали чи не найважчі фрагменти роботи: обличчя Мамаїв, фрагменти козацького коня. До речі, Наталя керувала цим проєктом. Клаптиковим гаптуванням майстриня займається більше 15 років. Як зазначає, «захворіла» на печворк, побачивши на одній із виставок роботи відомих харківських майстрів-квілтерів Емілії Грекової та Ірини Фоміної, які також брали участь у проєкті.

Клаптикове мистецтво потребує хороших матеріалів. Є тканини, спеціально створені для печворку. Це спеціальна бавовна, яка не коситиме, не вигорятиме і т. д., найчастіше американського, канадського, японського, голландського виробництва. Тканина ріжеться роликовим ножем, незалежно про напрямну нитку. Вартість метра тканини для печворку стартує від пів тисячі гривень.

Та повернімося до нашого Мамая. Його квадратні блоки збирали докупи в київському осередку квілтерів Patchwork Planet під керівництвом Ольги Козицької. А обов’язкову професійну фотосесію відзняли в музеї Київського політехнічного інституту (там ідеальне для таких зйомок світло). Вже звідти триптих вирушив у довгу мандрівку: спочатку у Львів на виставку, а опісля - за кордон.

- У німецькому місті Крефельд впродовж листопада відбудеться виставка на підтримку України, ініційована Клаудією Пфейл, видатною німецькою дизайнеркою арттекстилю і квілтингу, під егідою українського консульства в Німеччині, - уточняє Наталія. – Туди і поїхав наш Мамай разом з колекцією інших клаптикових ковдр українських квілтерів . А я продовжую творити.

- Спілкуючись з іншими митцями, часто чуємо, що у війну творити в рази важче, навіть неможливо, - кажемо.

- А мене, навпаки, рятує творчість, - відповідає Наталія Лашко. – Війна – це втрати. Болючі, жахливі. І між цього мороку є промінь сонця. Для мене це мистецтво. Маю багато ідей, мрій, планів. Працюю над своїми нинішніми проєктами. Не дозволяю собі зупинятися, рухаємося тільки вперед.

Квілт виконаний різноманітними техніками клаптикового шиття, складається з 65 сегментів, а його розмір 6,5 на 2,5 метри. Фото: ФБ Ukrainian Quilter's Association

До речі

Замість ниток для вишивання - солома

Наталія Лашко не лише відома художниця та квілтесса. Жінка входить у вісімку майстрів із різних куточків світу, які вміють вишивати соломою. Техніка унікальна,  фактично втрачена у світі.

Перш ніж розпочати вишивку, Наталія розщеплює соломинку на смужки різної ширини. І вишиває на тканині гладдю за допомогою звичайної голки. Наталія Лашко створила близько сотні робіт з вишивки соломою, багато зберігаються у приватних колекціях та музеях по всьому світу.

- Людей, які володіють такою майстерністю, одиниці по всьому світу (в Англії та на Азорських островах), а в Україні я із сином Іллею, - розповідає майстриня. - Для нас вишивка соломою – це творчість, самореалізація. Мене тішить той факт, що син освоїв це вміння, і йому дуже подобається вишивати. Навіть вигадав свою техніку вишивання такою скрученою соломою, наприклад, використав її у вишивці хрестиком традиційних подільських орнаментів чи українського бароко у своїх панно.

Довідка Коротко про

Наталія Лашко - член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, член Української асоціації майстрів клаптевого шиття (Ukrainian Quilter's Association), член Спілки дизайнерів України, член International Quilt Association (IQA) США, член National Association of Wheat Weavers, (NAWW Випускниця Пензенського художнього училища та Харківського художньо-промислового інституту, факультет «Інтер'єр та обладнання». З 1984 року художниця живе у Кам'янці-Подільському. Викладала образотворче мистецтво у Кам'янці-Подільському національному університеті на кафедрі "Образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва та реставрації творів мистецтва".

Триптих «Козак Мамай» - це інтерпретація роботи відомого митця, заслуженого діяча мистецтв України Ореста Скопа. Фото: ФБ Ukrainian Quilter's Association

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Трамп та Венс провели зустріч з братом Папи Римського у Білому домі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T00:06:39Z
Журнал Newsweek назвав найвпливовішого лідера світу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T23:48:29Z
Трамп оголосив про створення американського протиракетного «Золотого купола»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T22:54:53Z
Зеленський зідзвонився зі Стармером: говорили про санкції проти РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T21:57:10Z
Папа Римський готовий прийняти у Ватикані переговори між Україною та РФ – Мелоні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T21:45:52Z
«Продовжуємо працювати над посиленням тиску на РФ». Сибіга зустрівся з Калас
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T21:18:47Z
У ЄС пояснили, чому Медведчук вдруге опинився під санкціями
Европейская правда
2025-05-20T20:58:08Z
Сенатори США подали резолюцію про повернення українських дітей до укладення мирної угоди
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T20:57:02Z
Рубіо заявив, що США дізнаються про плани Путіна, коли Росія запропонує умови миру
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T20:45:26Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Прощання з Максимом Неліпою: оголошено місце і час
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T17:39:36Z
Донька Мозгової заручилася з коханою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T14:39:11Z
Іво Бобул виказав образу на покійного Назарія Яремчука
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:57:06Z
76-річна Кеті Бейтс приголомшила схудненням на 45 кіло і розсекретила, як їй це вдалося
ТСН
2025-05-20T13:21:48Z
З Кеті Перрі злетів бюстгальтер просто під час концерту
ТСН
2025-05-20T12:33:59Z
«Було заборонено співати». Соліст Ziferblat розповів про проблеми зі здоров'ям
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T12:24:31Z
Відомому гурту заборонили проводити благодійні концерти одразу в двох містах України і здивували чому
TSN
2025-05-20T11:36:15Z
Які продукти не треба мити перед приготуванням: про це майже ніхто не знає
ТСН
2025-05-20T12:21:25Z
Чому тріскається морква і що робити, щоб коренеплоди виросли рівними та гладкими
TSN
2025-05-20T11:09:03Z
Кукурудза: які елементи живлення потрібні культурі на старті росту
AgroPortal
2025-05-20T11:00:50Z
Найефективніший засіб від колорадських жуків на думку агрономів: потрібно лише розчинити у воді доступний продукт
TSN
2025-05-20T08:55:53Z
Чим видалити борщівник з ділянки: як самостійно боротися з бур’яном і перемогти
TSN
2025-05-20T08:55:05Z
Як посадити огірки в пластикових пляшках: переваги методу і покрокова інструкція
ТСН
2025-05-20T08:54:57Z
Bukovel доєднався до міжнародної програми Climate Friendly Travel
TSN
2025-05-20T08:54:28Z
Весняне закушування з редискою, яке готується за 15 хвилин: стане "родзинкою" на столі
ТСН
2025-05-20T08:52:57Z
Які слова ніколи не бувають вставними: що потрібно знати, щоб уникати пунктуаційних помилок
TSN
2025-05-20T08:52:49Z
Мікропластик у їжі: вчені виявили загрозливі наслідки для мозку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T18:27:06Z
Один хитрий трюк, який допомагає знизити калорійність картоплі та рису: тепер улюблені страви можна їсти навіть на дієті
ТСН
2025-05-20T12:33:14Z
Як і коли правильно обрізати іриси: секрети пишного цвітіння
TSN
2025-05-20T11:09:57Z
Найкращий спосіб приготування сосисок: один невеликий нюанс робить їх дуже смачними
TSN
2025-05-20T09:36:44Z
Лаврове листя творить дива: сім способів застосування, про які ви точно не знали
TSN
2025-05-20T08:55:58Z
Улюблений напій виявився рятівником чоловічої потенції: про це мало хто знає
TSN
2025-05-20T08:55:36Z
Забудьте про майонез та олію: ця заправка зробить найпростіший салат в рази смачнішим
ТСН
2025-05-20T08:54:54Z
В Україні зросла кількість хворих на алергію: чи пов'язано це з війною
ТСН
2025-05-20T08:54:28Z
Сезон черешні: кому не можна їсти літні ягоди і чому
ТСН
2025-05-20T08:54:21Z
Сформовано першу в ЗСУ штурмову мотоциклетну роту
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T19:21:38Z
Переселенців теж покличуть: в Україні оновили правила мобілізації
FaceNews
2025-05-20T17:33:10Z
У чотирьох областях України зʼявиться соціальне таксі: як це працюватиме
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T17:30:08Z
На Рівненщині місцеві знищили дерев’яний храм 18 століття
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T17:24:04Z
Винищувачі НАТО кілька разів супроводжували літаки РФ минулого тижня
Европейская правда
2025-05-20T15:58:23Z
Суд відібрав доньку у найстаршої матері України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T15:00:36Z
Нова зброя для України: KNDS Belgium та «Укроборонпром» домовились про спільне виробництво
ТСН
2025-05-20T14:45:49Z
Ектора Хіменеса-Браво, який мобілізувався до ЗСУ, сьогодні помітили в Харкові: нові фото та відео
FaceNews
2025-05-20T14:12:06Z
Скандал з фіктивними "бойовими" виплатами у 155-й бригаді: ОК "Захід" проводить розслідування
TSN
2025-05-20T13:51:10Z
У Мексиці невідомі застелили двох помічників мера Мехіко
ГЛАВКОМ NET
2025-05-21T00:30:12Z
У Стамбулі стався землетрус магнітудою 4,0
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T22:03:25Z
Жінка згоріла живцем у непрацюючому кіоску: деталі вбивства біля вокзалу в Києві
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T21:48:42Z
У Тульській області прогриміли вибухи: регіон під атакою дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T21:00:48Z
На Закарпатті засуджено подружжя, яке закувало сина в ланцюг і підпалило
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T15:39:13Z
До суду скеровано справу хакера, який торгував талонами «е-черги» сервісних центрів МВС
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:54:20Z
У Японії арештовано мафіозі, бо їх офіс розташований близько до бібліотеки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T12:39:49Z
Чоловіка, який захищав село від окупантів, засудили: в чому його звинуватили
ТСН
2025-05-20T12:33:55Z
У фінській школі стався напад з ножем, підозрюваний – учень
Европейская правда
2025-05-20T12:04:47Z
У Харкові прогриміли вибухи: місто під атакою дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T23:12:22Z
Спалах гепатиту А у Києві: стала відома причина спалаху хвороби
VGorode
2025-05-20T21:12:53Z
Лінія фронту станом на 20 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T20:18:54Z
Гороскоп на 21 травня: Терезам - гармонія у стосунках, Скорпіонам - усамітнення
FaceNews
2025-05-20T17:00:19Z
У екопарку в Харкові собака взяла під опіку тигренят, від яких відмовилась мама
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T15:09:08Z
Чому Кримський міст досі не знищений: речник ВМС пояснив
TSN
2025-05-20T14:18:29Z
Іноземка намагалася вивезти з України старовинну картину
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:51:21Z
«Київтеплоенерго» ліквідувало 15-метровий «фонтан» на Осокорках
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:39:38Z
"Фонтан" на Осокорках: в "Київтеплоенерго" прокоментували прорив труби
ТСН
2025-05-20T13:21:11Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Настрої українського бізнесу покращились: дефіцит кадрів — головна проблема
AgroPortal
2025-05-20T16:00:48Z
Чехія за час війни збільшила постачання агропродукції до України на 60%
AgroPortal
2025-05-20T15:00:31Z
Україна пропонує США угоду про вільну торгівлю
AgroPortal
2025-05-20T14:30:20Z
«Є дуже серйозна небезпека, і не лише для Енергодара». Експрацівник ЗАЕС пояснив, чому росіяни не в змозі запустити станцію
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T14:09:07Z
Черешня за тисячу. Столичний супермаркет шокує цінами на фрукти
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T14:09:00Z
У Бразилії вперше виявили пташиний грип на фермі: ЄС і Китай призупинили імпорт
AgroPortal
2025-05-20T14:00:12Z
Американська кукурудза витіснила українську з міжнародного ринку
AgroPortal
2025-05-20T13:30:47Z
Сибіга закликав знизити стелю ціни на російську нафту до $30
Европейская правда
2025-05-20T13:22:57Z
Corteva Agriscience увійшла в 50 найкращих роботодавців України
Agravery
2025-05-20T13:15:45Z
Науковці наблизилися до «теорії всього»: гравітація може бути зовсім іншою
TSN
2025-05-20T14:06:09Z
Переворот у космології: ця галактика може довести існування невідомої темної матерії
TSN
2025-05-20T13:06:24Z
Новий вид бактерій: знайдений на орбіті мікроорганізм шокував вчених
ТСН
2025-05-20T11:36:36Z
Магнітна буря 20 травня: яка її активність
TSN
2025-05-20T10:21:35Z
Темні смуги на Марсі: дослідження поставило крапку в суперечці про воду на Червоній планеті
ТСН
2025-05-20T09:45:23Z
Цікаві факти про іриси: квіти, що пройшли крізь віки
ТСН
2025-05-20T08:55:56Z
У Лохнеського чудовиська з’явилось "дитинча": мисливець показав фото істоти
TSN
2025-05-20T08:53:58Z
"Дія" стане як ChatGPT?: в Україні з’явиться ШІ-асистент для держпослуг
ТСН
2025-05-20T08:53:07Z
Звичайний давач смартфона може шпигувати за вами: дослідники виявили нову загрозу
ТСН
2025-05-20T08:51:53Z
Став відомий склад збірної України з пляжного футболу на перший етап Євроліги
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T17:15:52Z
У тренера збірної Росії з футболу виявилося дві дружини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T14:45:05Z
Пішов з життя 31-річний гравець збірної Ізраїлю з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:54:23Z
Визначилися всі суперники України на чемпіонаті світу з хокею 2026 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:27:46Z
Чемпіонат світу з футболу : визначилися всі учасники турніру, на якому гратиме Україна
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T13:03:31Z
Жіноча збірна України з футболу у червні зіграє товариську гру з Польщею
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T12:54:07Z
Екстенісиста академії Надаля відсторонено від змагань за вживання кокаїну
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T12:45:54Z
Британець перетнув Австралію за 35 днів і заявив про новий світовий рекорд
ТСН
2025-05-20T12:21:53Z
Скандал на Кубку України з бодібілдингу: один з учасників виступав під російський реп
ГЛАВКОМ NET
2025-05-20T12:21:52Z