MY.UAНовини
Майстриня клаптикового шиття: Триптих «Козак Мамай» став нашим «рятівним колом» від війни
Майстриня клаптикового шиття: Триптих «Козак Мамай» став нашим «рятівним колом» від війни

Майстриня клаптикового шиття: Триптих «Козак Мамай» став нашим «рятівним колом» від війни

Замість фарб - тканина. В умілих руках відомої художниці Наталії Лашко клаптики перетворюються на витвори мистецтва. Про те, як з’явилася ідея створити триптих «Козак Мамай», скільки сегментів тканини пішло на нього, а також про мистецтво під час війни і відродження вишивки соломою, читайте у матеріалі Коротко про.

Символ українського захисника

Нещодавно у Львівському палаці мистецтв відбулася виставка «Наша дума, наша пісня не вмре, не загине», присвячена пам’яті 90-ї річниці розстрілу з’їзду кобзарів і лірників на станції Козача Лопань (Харківщина), де було представлено чимало цікавих робіт. Але біля цієї картини відвідувачі виставки затримувалися найдовше: роздивлялися найдрібніші елементи, милувалися кольорами, фотографували. Це був триптих «Козак Мамай».

Перший погляд на полотно «Козак Мамай»: яскрава та масштабна картина. І лише придивившись, стає зрозуміло: увесь триптих – це клаптикове шиття!

- Приємно, що наша колективна робота під егідою Асоціації майстрів клаптикового шиття України вразила всіх, - розповідає Коротко про художня керівниця проєкту, майстриня Наталія Лашко. – Триптих  «Козак Мамай» - це інтерпретація роботи відомого митця, заслуженого діяча мистецтв України Ореста Скопа. Орест Андрійович і сам був приємно вражений квілтом. Коли вперше побачив результат нашої роботи – аж зойкнув, так йому сподобалося.

Ще б пак! Квілт (так називають вироби з клаптиків) виконаний різноманітними техніками клаптикового шиття, складається з 65 сегментів, а його розмір - 6,5 на 2,5 метри. Над створенням картини працювали 47 українських майстрів.

Над триптихом «Козак Мамай» працювали 47 майстрів. На фото, звісно, не всі. Фото: ФБ Ukrainian Quilter's Association

Але, як завжди, спочатку була ідея. І виникла вона після відвідування експозицій європейських майстрів та виставки українських квілтерів на міжнародному квілт-фестивалі у Вероні (Італія). Намилувавшись творами закордонних квілтерів, наші майстри також задумалися над створенням проєкту, який би відображав українську сутність, ідею, культуру. А хто ж може передати саме те українське начало краще за нашого Мамая?

-  Це знакова фігура воїна-захисника, на якому тримається майбутнє незалежної України, - пояснює Наталія Лашко. – Зображення сидячого козака-бандуриста - узагальнений народний образ професійного воїна, який має і мирне життя, де він є простим селянином, у якого є дівчина, вірний кінь. Тому вирішили творити саме на таку тематику. А більше 380 різних образів Мамая створив відомий художник Орест Скоп. Я випадково знайшла його номер телефона, зателефонувала і розповіла про таку от ідею. Дуже хвилювалися, бо часто художники, які пишуть твори фарбами, зверхньо-поблажливо відносяться до нас, майстрів клаптикового шиття. Більше вам скажу: я сама є традиційним художником, але багато творю з тканин. І дотепер деякі колеги з іронією кажуть, що «займаєшся своїми тряпками». А от Орест Андрійович досить швидко погодився на мою пропозицію щодо створення квілту на основі його картини.

Наталія Лашко (на фото в центрі) та її син Ілля виконали чи не найважчі фрагменти роботи: обличчя Мамая, фрагменти козацького коня. Фото: ФБ Ukrainian Quilter's Association

«Пошили» за 4 з половиною місяці

Але якого козака з усіх Мамаїв Скопа обрати? Всі статні, красиві, яскраві. Майстриня довго переглядала твори художника, і зрештою вирішила, що треба шити триптих, тобто три полотна, об’єднані однією ідеєю.

-  У нас Мамай на коні, центральний – святковий козак, і з дівчиною, - уточнює майстриня. – Багато часу зайняла підготовка до роботи, адже треба було роздрукувати триптих у повному розмірі, важливо було точно передати кольори.

Майбутній триптих розділили на квадрати-блоки по 50 см завдовжки. За задумкою, одна майстриня  мала зробити один квадрат. А робота кропітка.

-  Це ж треба було шити «клаптиковий живопис» з великою кількістю складних зображень фігур людей, обличчя, рук, одягу, музичного інструмента, коней, крони розлогого дубу, квітів мальви тощо, - пояснює Наталя. – До всього ще й багато наших майстринь виїхали з рідних місць через війну. Хтось схопив швейну машинку, а хтось лише документи. Та все ж багато майстринь погодилися пошити два, а то й три клаптикових блока.

Процес створення 65 блоків зайняв всього 4 з половиною місяці. Насправді триптих «Козак Мамай» був не лише найбільш масштабними проєктом наших квілтерів. Ця робота стала таким собі рятівним колом для багатьох майстринь, які працювали над його створенням.

Невеличке село десь у Полтавській області. Туди з Донеччини переїхала одна з майстринь, яка займалася пошиттям елементів до триптиха. У чужій сільській хаті, без звичних вигод, без рідного кола спілкування жінка рятувалася роботою: вдень та вночі її швейна машинка працювала.

Інша історія. Сини однієї майстрині з Харкова захищають Україну на фронті. Мама, як і багато інших українських матерів, живе від дзвінка до дзвінка з передової, сподівається чути лише «Мам, я норм». І робота над «Мамаєм» принесла їй трохи спокою, стала розрадою у важкий час. Жінка пошила два квадрати, в тому числі один зі складних - з обличчям дівчини.

Наталія Лашко входить у вісімку майстрів із різних куточків світу, які вміють вишивати соломою. Фото: ФБ Natalya Lashko

Про мистецтво у воєнний час

Наталія Лашко та її син Ілля виконали чи не найважчі фрагменти роботи: обличчя Мамаїв, фрагменти козацького коня. До речі, Наталя керувала цим проєктом. Клаптиковим гаптуванням майстриня займається більше 15 років. Як зазначає, «захворіла» на печворк, побачивши на одній із виставок роботи відомих харківських майстрів-квілтерів Емілії Грекової та Ірини Фоміної, які також брали участь у проєкті.

Клаптикове мистецтво потребує хороших матеріалів. Є тканини, спеціально створені для печворку. Це спеціальна бавовна, яка не коситиме, не вигорятиме і т. д., найчастіше американського, канадського, японського, голландського виробництва. Тканина ріжеться роликовим ножем, незалежно про напрямну нитку. Вартість метра тканини для печворку стартує від пів тисячі гривень.

Та повернімося до нашого Мамая. Його квадратні блоки збирали докупи в київському осередку квілтерів Patchwork Planet під керівництвом Ольги Козицької. А обов’язкову професійну фотосесію відзняли в музеї Київського політехнічного інституту (там ідеальне для таких зйомок світло). Вже звідти триптих вирушив у довгу мандрівку: спочатку у Львів на виставку, а опісля - за кордон.

- У німецькому місті Крефельд впродовж листопада відбудеться виставка на підтримку України, ініційована Клаудією Пфейл, видатною німецькою дизайнеркою арттекстилю і квілтингу, під егідою українського консульства в Німеччині, - уточняє Наталія. – Туди і поїхав наш Мамай разом з колекцією інших клаптикових ковдр українських квілтерів . А я продовжую творити.

- Спілкуючись з іншими митцями, часто чуємо, що у війну творити в рази важче, навіть неможливо, - кажемо.

- А мене, навпаки, рятує творчість, - відповідає Наталія Лашко. – Війна – це втрати. Болючі, жахливі. І між цього мороку є промінь сонця. Для мене це мистецтво. Маю багато ідей, мрій, планів. Працюю над своїми нинішніми проєктами. Не дозволяю собі зупинятися, рухаємося тільки вперед.

Квілт виконаний різноманітними техніками клаптикового шиття, складається з 65 сегментів, а його розмір 6,5 на 2,5 метри. Фото: ФБ Ukrainian Quilter's Association

До речі

Замість ниток для вишивання - солома

Наталія Лашко не лише відома художниця та квілтесса. Жінка входить у вісімку майстрів із різних куточків світу, які вміють вишивати соломою. Техніка унікальна,  фактично втрачена у світі.

Перш ніж розпочати вишивку, Наталія розщеплює соломинку на смужки різної ширини. І вишиває на тканині гладдю за допомогою звичайної голки. Наталія Лашко створила близько сотні робіт з вишивки соломою, багато зберігаються у приватних колекціях та музеях по всьому світу.

- Людей, які володіють такою майстерністю, одиниці по всьому світу (в Англії та на Азорських островах), а в Україні я із сином Іллею, - розповідає майстриня. - Для нас вишивка соломою – це творчість, самореалізація. Мене тішить той факт, що син освоїв це вміння, і йому дуже подобається вишивати. Навіть вигадав свою техніку вишивання такою скрученою соломою, наприклад, використав її у вишивці хрестиком традиційних подільських орнаментів чи українського бароко у своїх панно.

Довідка Коротко про

Наталія Лашко - член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, член Української асоціації майстрів клаптевого шиття (Ukrainian Quilter's Association), член Спілки дизайнерів України, член International Quilt Association (IQA) США, член National Association of Wheat Weavers, (NAWW Випускниця Пензенського художнього училища та Харківського художньо-промислового інституту, факультет «Інтер'єр та обладнання». З 1984 року художниця живе у Кам'янці-Подільському. Викладала образотворче мистецтво у Кам'янці-Подільському національному університеті на кафедрі "Образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва та реставрації творів мистецтва".

Триптих «Козак Мамай» - це інтерпретація роботи відомого митця, заслуженого діяча мистецтв України Ореста Скопа. Фото: ФБ Ukrainian Quilter's Association

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
На Киевщине еще одно попадание БПЛА – соцсети
Корреспондент
2024-10-25T23:09:01Z
В Тернополе возле студенческого общежития умер работник университета
Корреспондент
2024-10-21T14:03:13Z
Украинского военного поймали на "горячем": теперь ему грозит тюрьма
Политека
2024-10-15T18:03:11Z
В Карпатах медведь растерзал мужчину во время попытки пересечь границу
Comments UA
2024-10-17T10:54:48Z
В РФ разбился самолет с парашютистами
Comments UA
2024-10-27T17:42:52Z
В Челябинске застрелили бывшего "вагнеровца"
Корреспондент
2024-10-27T15:45:07Z
Удар по Днепру: есть жертвы и много раненых
Корреспондент
2024-10-25T22:12:43Z
Житель Херсонщины взорвался на российской мине
Корреспондент
2024-10-26T16:01:52Z
Российский военный вертолет разбился в Керченском проливе: что известно
Апостроф
2024-10-26T21:31:46Z
В США объявили, чем закончится война в Украине
Известия Киев
2024-10-24T17:50:30Z
Как НАТО может ответить на отправку солдат КНДР на войну против Украины: СМИ узнали детали
Comments UA
2024-10-25T13:12:19Z
«Хорошие русские» поиздевались над планом победы и обозвали Украину «проблемным активом»
Comments UA
2024-10-16T15:15:04Z
Путин сделал заявление о "мирном завершении" войны в Украине
TSN
2024-10-18T18:39:28Z
Международные наблюдатели: Давление и запугивание омрачили выборы в Грузии
Европейская правда
2024-10-27T18:21:55Z
Президент Литвы: Результаты выборов в Грузии несовместимы со сближением с ЕС
Европейская правда
2024-10-27T18:18:57Z
Появилась итоговая декларация саммита БРИКС: один пункт о войне в Украине
Comments UA
2024-10-23T14:12:46Z
Эрдоган сделал Путину любопытное предложение
Comments UA
2024-10-25T22:33:49Z
Военные КНДР против Украины. Реакция мира
Корреспондент
2024-10-25T21:21:35Z
Российская певица официально бросила своего четвертого мужа
Comments UA
2024-10-22T19:51:54Z
8 главных трендов 2025 года
Marie Claire
2024-10-21T18:01:22Z
Актер Руслан Мирошниченко об оккупации Изюма, выезде родных за границу и военной подготовке: интервью для Фокуса
Фокус
2024-10-20T09:15:59Z
10 самых красивых мужчин мира по версии пластических хирургов
Marie Claire
2024-10-19T11:00:38Z
Денежный гардероб на ноябрь 2024: как одеться, чтобы привлечь финансы и успех
Marie Claire
2024-10-27T18:01:47Z
Вкусный десерт из творога: победительница "Зважені та щасливі" поделилась рецептом
Политека
2024-10-27T18:01:22Z
Киллиан Мерфи появился на премьере в Лондоне со светлыми волосами
Фокус
2024-10-25T08:30:38Z
"Я еще жив": Иван Дорн, который выехал из Украины, решил напомнить о себе/Певец вышел на связь в день своего 36-летия
Апостроф
2024-10-17T11:57:42Z
Затяните корсет: почему Карл Лагерфельд ненавидел свое тело и унижал полных женщин и низких мужчин
Marie Claire
2024-10-20T17:33:35Z
Оккупанты массово заходят в Селидово - украинские дроноводы не успевают за потоком
Апостроф
2024-10-24T12:27:39Z
Пора готовить оборону Павлограда: Безуглая прогнозирует катастрофу на фронте
Comments UA
2024-10-25T21:12:12Z
Россияне массово сдаются в плен: военный назвал причину
Comments UA
2024-10-15T12:27:57Z
Как стоимость пачки сигарет: коммунальщики аргументировали очередное повышение тарифов
Знай
2024-10-26T02:12:28Z
В Киеве запустили новую программу финансирования утепления домов
Хвиля
2024-10-27T18:15:12Z
В Украине удерживается относительное тепло
Корреспондент
2024-10-27T18:09:00Z
Работал на врага: в Николаеве задержан информатор, который наводил ракеты на город
Comments UA
2024-10-15T12:40:21Z
В Киеве на Осокорках после реконструкции откроется современная амбулатория
Апостроф
2024-10-15T15:03:23Z
Враг ударил по энергообъекту в Сумской области
Корреспондент
2024-10-23T13:39:29Z
Стояли, ждали и заскучали: девушка нашла, чем занять свой рот с мужчиной в очереди
Знай
2024-10-22T19:51:44Z
Привлечете беду: какой день недели считается опасным для стрижки
Marie Claire
2024-10-25T22:00:38Z
26 октября 2024 года: Димитрия Мироточца - что сегодня нельзя делать
Фокус
2024-10-25T23:21:02Z
Мужчины нашли законный способ уехать за границу: возвращаются не все
Comments UA
2024-10-15T15:37:09Z
Украинцы с низким доходом могут получить денежную помощь: кому выплатят пособие
Фокус
2024-10-27T18:06:19Z
Насилие и российская пропаганда: в школьной программе по литературе обнаружили большие проблемы
Знай
2024-10-27T17:06:33Z
СМИ узнали имя нового начальника штаба Сил беспилотных систем
Корреспондент
2024-10-24T05:30:31Z
Не только мобилизация: какие социальные услуги обязаны предоставлять ТЦК украинцам — список
Знай
2024-10-21T18:06:58Z
Украинцы обомлели от новой рекламы Третей штурмовой на улицах украинских городов: "Наша семья выглядит так"
Знай
2024-10-15T18:36:18Z
Почему пожилые люди меньше спят: названы главные причины
Comments UA
2024-10-25T22:36:15Z
Почему не хватает воздуха: смертельные болезни, при которых возникает удушье
Comments UA
2024-10-26T02:36:33Z
Самые распространенные причины рака кожи: какие симптомы указывают на болезнь
Comments UA
2024-10-26T00:33:18Z
Польза и вред свежих соков: кому не следует употреблять фреши
Comments UA
2024-10-25T23:42:36Z
Топ-4 эффективных совета, которые помогут накачать мышцы за 30 дней
Фокус
2024-10-27T18:15:28Z
Прожить более 120 лет: ученые выяснили, на что способен организм человека
Фокус
2024-10-27T16:36:29Z
Сезон простуд: 7 напитков, которые повысят иммунитет этой осенью
Фокус
2024-10-15T12:30:49Z
Отказаться раз и навсегда: как избавиться от вредных привычек
Comments UA
2024-10-26T02:09:34Z
Польза речной рыбы: какие виды следует добавить в рацион
Comments UA
2024-10-26T00:09:17Z
"Тысяча Зеленского": в Минэкономики рассказали, куда начислят деньги
Фокус
2024-10-26T22:24:07Z
Солнечная электростанция: сколько стоит ее установить
ZN UA
2024-10-26T02:34:25Z
Пенсия при минимальной зарплате: какой размер выплат можно получить
ZN UA
2024-10-26T05:04:09Z
Литва отключится от российской электросети
Корреспондент
2024-10-26T00:00:19Z
Швеция предоставит гумомопомощь Украине на $110 млн
Корреспондент
2024-10-27T18:22:00Z
Зимний сезон на пороге, но начать экономить на коммуналке можно уже
Знай
2024-10-27T18:21:36Z
Правительство изменило критерии бронирования работников
Корреспондент
2024-10-23T15:15:22Z
Такого дна в РФ еще не было: с чем смирились российские власти
Comments UA
2024-10-15T12:26:05Z
Владелец Каховской ГЭС отказался от иска к России: в "Укргидроэнерго" объяснили причину
Фокус
2024-10-15T18:27:28Z
Невесту Роналду госпитализировали из-за серьезной болезни
Корреспондент
2024-10-25T14:12:07Z
Кличко "культурно послал" за вопрос о бывшей невесте: что не так с Панеттьери
Новости Украины
2024-10-15T16:54:02Z
Возлюбленная Роналду провела четыре дня в больнице - шокирующие детали
Корреспондент
2024-10-26T07:39:06Z
Звезду мирового футбола Мбаппе обвинили в изнасиловании – СМИ
ZN UA
2024-10-15T18:21:15Z
Ярмоленко и Пихаленок вне игры. "Динамо" – "Шахтер": подробности матча УПЛ
Фокус
2024-10-27T17:55:56Z
У него были демоны с самого раннего возраста: Пэрис Фьюри рассказала о здоровье мужа-боксера
Фокус
2024-10-27T14:57:48Z
Украинские спасатели установили четыре мировых рекорда на чемпионате мира в США
Комсомольская правда
2024-10-27T12:13:53Z
Чемпион UFC, болеющий за Реал, отреагировал на разгром от Барселоны
Корреспондент
2024-10-27T11:03:19Z
"Барселона" прервала серию "Реала" без поражений и не позволила повторить свой рекорд
ZN UA
2024-10-27T09:31:58Z
Батареи останутся в прошлом: создана пленка, превращающая движения в энергию
Фокус
2024-10-20T18:57:52Z
Четыре опасных астероида сблизятся с Землей в ближайшие 24 часа - заявление NASA
Апостроф
2024-10-24T05:30:17Z
Зона вас поглотит: журналисты в восторге от украинской S.T.A.L.K.E.R. 2
Фокус
2024-10-18T18:42:06Z
Жители России вновь могут скачать драйвера с сайта Nvidia
GameMag
2024-10-23T23:43:09Z
На CrowdRepublic проходит сбор средств для выпуска настольного продолжения российской игры "Чёрная книга"
GameMag
2024-10-27T17:36:04Z
Работа с большой зарплатой и бесплатным обучением: мошенники начали "ловить" украинцев на удаленке
Знай
2024-10-27T16:51:59Z
Российских игроков приглашают на консольный фестиваль CGF — Console Gaming Festival — Яша Хаддажи рассказал, чего от него ждать
GameMag
2024-10-24T17:16:19Z
Лучшие складные смартфоны 2024 года: какие "раскладушки" пользуются успехом
Фокус
2024-10-25T13:06:53Z
Проще не стало: ученые узнали первичное происхождение японцев, однако есть нюанс
Фокус
2024-10-15T12:42:34Z
Почти вечные: продукты, которые не портятся годами
Comments UA
2024-10-26T01:42:46Z
Как сделать компостную яму для листьев: советы опытных дачников
Политека
2024-10-26T00:06:26Z
Вяленые томаты в духовке: простой рецепт от звезды "Мастер Шеф"
Политека
2024-10-17T04:01:57Z
Мягкое тесто для пиццы всего из трех ингредиентов: готовится всего за пять минут
Фокус
2024-10-27T18:15:53Z
Гороскоп на 28 октября 2024 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2024-10-27T16:30:20Z
Поднимают самооценку: 5 знаков Зодиака, которые делают лучшие комплименты
Marie Claire
2024-10-27T15:01:06Z
Блинчики с запеченной тыквой и грецкими орехами: лучший рецепт вкусных блинчиков
Фокус
2024-10-27T14:30:17Z
Торт «Вацлавский» по ГОСТу: лучший советский рецепт от наших бабушек
Marie Claire
2024-10-27T13:01:46Z
Рецепт куриных наггетсов без масла: получается гораздо лучше, чем фастфуд
Политека
2024-10-27T12:01:03Z
Первый электромобиль Cadillac Escalade подорожал в 4 раза за считанные минуты
Фокус
2024-10-15T09:57:54Z
Коробка "автомат", а двигатель - V8: украинцы показали секретную модификацию "Волги" ГАЗ-24
Знай
2024-10-27T14:51:49Z
Конференция по Формуле мира состоится 30-31 октября в Канаде, - ОП
Известия Киев
2024-10-27T11:31:15Z
Настоящий эксклюзив: в Киеве засветились раритетные заряженные BMW
Фокус
2024-10-27T09:45:07Z
Заброшенные раритеты: в заброшенном доме обнаружили редкие американские спорткары
Фокус
2024-10-26T15:42:35Z
Гибрид универсала и купе: дебютировал необычный 1000-сильный Mercedes Brabus
Фокус
2024-10-26T09:51:05Z
Роскошь для семьи: в интернете показали уникальный универсал Mercedes S-Class W126
Фокус
2024-10-25T15:06:57Z
Пережила торнадо: на аукцион выставили коллекцию редких американских авто
Фокус
2024-10-25T08:45:59Z
В Киеве появился очень редкий спорткар BMW 2000-х
Фокус
2024-10-25T07:40:36Z