MY.UAНовини
Результати виборів у Грузії: між Заходом і Росією - який вибір зробила країна й що це значить для України
Результати виборів у Грузії: між Заходом і Росією - який вибір зробила країна й що це значить для України

Результати виборів у Грузії: між Заходом і Росією - який вибір зробила країна й що це значить для України

У суботу, 26 жовтня, в Грузії відбулися парламентські вибори, які, по суті, стали водорозділом для країни щодо вектору її руху - до ЄС і НАТО чи до Росії.

За кілька годин після закриття виборчих дільниць зʼявилися результати перших екзитполів. Проте вони настільки відрізнялися одне від одного, що довіряти їм навряд чи було можна: близький до правлячої "Грузинської мрії" соццентр Gorbi давав партії влади 56% голосів; дані Edison пророкували перемогу обʼєднаної опозиції з понад 51%. 

Трохи пізніше зʼявилися й перші дані від ЦВК після обробки бюлетенів із 70% дільниць. "Грузинська мрія" лідирувала на виборах з 53% голосів. На той момент представники провладної партії вже оголосили про свою перемогу. Ще до оприлюднення ЦВК перших результатів, "Грузинську мрію" привітав угорський премʼєр Віктор Орбан, чим викликав хвилю обурення в ЄС. Натомість президентка Грузії Саломе Зурабішвілі оголосила, що "перемагає європейська Грузія з 52%, незважаючи на спроби фальсифікації виборів". На ранок неділі, 27 жовтня, за результатами підрахунку 99,3% "Грузинська мрія" досягла 54%.

Тож, як Грузія житиме наступні чотири роки? Скільки місць у новому складі парламенту країни отримала "Грузинська мрія" та обʼєднана опозиція? Та чи повернеться країна на прозахідні рейки? Читайте в матеріалі ТСН.ua. 

Результати виборів: до чого тут Україна 

Це були перші вибори за пропорційною системою без мажоритарки після зміни виборчого законодавства. Щоб пройти до парламенту, партії мали подолати 5% барʼєр. Також через 45 днів після першого засідання новообраного парламенту його депутати та члени органів місцевого самоврядування оберуть нового президента країни - вперше не прямим всенародним голосуванням. 

Зі 150 місць у парламенті, провладна "Грузинська мрія" отримує понад 90 мандатів. Це не конституційна більшість. Для цього їм треба щонайменше 3/4 місць. Проте цього цілком достатньо для затвердження нового складу уряду. Чотири опозиційні партії - "Коаліція за зміни", "Єдність-Нацрух" (союз партії Міхеіла Саакашвілі, який досі у вʼязниці, та ще двох інших опозиційних політсил - ред.), "Сильна Грузія" та "Гахарія за Грузію" - мають 66 місць. 

Протягом всього дня голосування в суботу, 26 жовтня, в пресі та соцмережах зʼявлялася інформація про бійки, фальсифікації, вкид бюлетенів і вимкнення світла на деяких виборчих дільницях. Свій вердикт ще мають сказати іноземні спостерігачі та західні столиці. Адже дуже важко стверджувати, наскільки масово провладна "Грузинська мрія" сфальсифікувала вибори й вкрала перемогу у опозиційних сил, які напередодні так і не змогли обʼєднатися в єдиний рух, щоб не йти до парламенту розрізненими колонами, хоч і підписали "Грузинську хартію" про обʼєднання за ініціативи Саломе Зурабішвілі.

Напередодні виборів опитування соцгрупи Edison, яка ближче до опозиції, давало "Грузинській мрії" 34%, тоді як чотирьом опозиційним партіям - 53%. Дані агенції Gorbi, яка, відповідно, є ближчою до влади, навпаки, пророкували перемогу "Грузинській мрії" з 59%, а опозиції заледве давали 24%. 

За даними ЦВК, у великих містах, таких як Тбілісі, Батумі, Руставі, Кутаїсі та інших, партія влади не набрала 50% голосів. Подекуди "Грузинська мрія" ледь дотягла до 40%. Натомість у сільській місцевості, де економічна ситуація залишає бажати кращого, на додачу до адмінресурсу, партія влади в лідерах, що свідчить про глибоку поляризацію суспільства. 

"Грузинська мрія", на чолі з колишнім премʼєром Грузії, проросійським олігархом Бідзіною Іванішвілі (його статки оцінюються майже у $5 млрд) називала це голосування вибором між війною та миром, а опозиційні сили - "партіями глобальної війни", які хочуть втягнути Грузію у ще одну війну з Росією. На своїх передвиборчих бігбордах і сітілайтах вони використовували світлини знищених Росією будівель та церков в Україні, зокрема й в окупованому Маріуполі, з написами "Ні війні!". А поруч із цими бігбордами розміщували фото інфраструктури в Грузії, яка була зведена або відновлена Бідзіною Іванішвілі, з написами "Обери мир".

На це навіть відреагувало МЗС України, назвавши неприпустимим використання "Грузинською мрією" зображень наслідків війни Росії проти України у своїй передвиборчій рекламі.

"Грузинський народ може не боятися нової війни, допоки Україна чинить опір російській агресії. Страшна ціна цього опору - це також ціна миру в Грузії. Сподіваємося, що парламентські вибори в Грузії пройдуть у мирний і демократичний спосіб, а грузинський народ продовжить стратегічний курс на приєднання до ЄС та НАТО", - заявляли в українському МЗС.

Проте багато хто в Грузії, розуміючи, що їхня країна, порівняно з Україною, не має так багато людей (населення Грузії 3,6-4 млн громадян), тому не може протистояти Росії, сприймає ці "страшилки" влади серйозно. Особливо на тлі свого досвіду російської агресії у 2008 році, коли Захід не зробив нічого, щоб допомогти Сакартвело, а потім США ще й почали сумнозвісне перезавантаження відносин з Кремлем. На додачу, під час цієї передвиборчої кампанії російська пропаганда розкручувала історію, що Захід та Україна завезли "українських провокаторів" до Тбілісі та інших грузинських міст, щоб спровокувати "майдан" чи "кольорову революцію" (як про це любить говорити Путін). 


Європейська мрія: чи будуть протести 

Грузинська опозиція не визнала результатів цих парламентських виборів. На неділю, 27 жовтня, плануються масштабні акції протестів. За словами лідерки партії "Єдиний національний рух" Тіни Бокучави, "ЦВК виконала брудний наказ Іванішвілі, який вкрав перемогу у грузинського народу та європейське майбутнє". Один із лідерів опозиційної партії "Коаліція за зміни" Ніка Гварамія навіть заявив про "конституційний переворот". А от ще одна опозиційна партія "Гахарія за Грузію" так і не заявила про невизнання результатів виборів, підтвердивши лише наявність фальсифікацій. 

Тож, як бачимо, у лавах опозиції дійсно немає єдності. Й це не дивлячись на те, що після оголошення ЦВК перших результатів лідери опозиційних партій збиралися в резиденції Саломе Зурабішвілі для координації їхніх подальших дій. Проте, навіть станом на ранок неділі, 27 жовтня, ніхто не заявив, що буде після початку масштабних акцій протесту, як змусити "Грузинську мрію" визнати фальсифікації і, що найголовніше, як протистояти силовому ресурсу чинної проросійської влади Грузії. Відповідей на ці запитання немає. 

Марко Мігкельсон, член комітету парламенту Естонії у закордонних справах, дописав у Х (напевно єдиний із небагатьох європейських політиків, які також засуджували привітання Орбана на адресу "Грузинської мрії"), що в Грузії очевидна фальсифікація результатів виборів, що унеможливлює визнання їхньої легітимності. Грузинський офіс Transparency International вже відмовився визнавати легітимними результати цих виборів. Проте, станом на ранок неділі, 27 жовтня, це поки що всі заяви від західної спільноти. 

На початку березня 2022 року, одразу після того, як 26 лютого (на четвертий день повномасштабного російського вторгнення) Україна подала офіційну заявку на вступ до ЄС, аналогічні спрямували Молдова та Грузія. Вже на саміті ЄС у грудні 2023 року, Сакартвело отримав статус кандидата на вступ, у той час як для Києва та Кишинева Брюссель відкрив офіційні переговори про вступ. Тобто, вже тоді з рішення Брюсселя було зрозуміло, що чинна грузинська влада прямує аж ніяк не в бік Заходу. 

Й це підтвердилося, коли з другої спроби навесні цього року парламент Грузії таки ухвалив так званий закон про іноагентів (повна назва — "Про прозорість іноземного впливу"), що є калькою з аналогічного російського. Він вимагає від ЗМІ та неурядових організацій громадянського суспільства, які отримують понад 20% фінансування з-за кордону, зареєструватися "агентами іноземного впливу". Це спричинило масові акції протестів і заворушення на вулицях. Проте вони не змусили владу відмінити цей закон. 

Після цього посол ЄС у Грузії Павел Герчинський заявив про "зупинку процесу вступу Грузії" в Євросоюз. А на саміті ЄС у жовтні цього року країни-члени фактично заморозили євроінтеграцію Сакартвело. "Курс дій чинної влади (Грузії - ред.) ставить під загрозу європейський шлях Грузії. ЄС закликає Тбілісі провести демократичні, всеосяжні та стійкі реформи", - зазначалося в рішенні саміту ЄС за кілька тижнів до цих парламентських виборів у Грузії. 

Близько 74% та 65% населення Грузії підтримує членство в ЄС і НАТО відповідно (за даними опитування IRI). Проте, треба враховувати, що молодь, яка найбільше "за" євроатлантичний вектор руху, продовжує виїжджати з країни. Авторка цього тексту була в Грузії у 2023 році два рази. У травні цього року ТСН.ua опублікував великий текст про стан справ у Грузії, де, зокрема, писав, що через величезний наплив росіян до Грузії, які приїхали туди з грошима, тікаючи від мобілізації, ціни на оренду житла зросли в 3-4 рази. 

Це дуже боляче вдарило по студентах, які не можуть дозволити собі орендувати житло навіть у передмісті Тбілісі. До того ж, через чинну політику грузинського уряду близько 20% молоді хочуть виїхати з Грузії до країн Заходу. Наплив росіян вплинув і на інфляцію. Ціни на базові продукти харчування зросли в 2-3 рази. Проте, на закритих зустрічах з експертами та політиками в Тбілісі, ТСН.ua навіть доводилося чути, що це позитивно вплинуло на економіку Грузії, хоча й має свої безпекові виклики для країни.

Тому, з огляду на стан справ у Грузії, яка так і не приєдналася до західних санкцій проти Росії, реально може на щось вплинути лише Захід, санкціонувавши чинних провладних грузинських політиків, які продовжують спекулювати на воззʼєднанні з окупованими Росією грузинськими територіями. Інакше Захід, як і Україна, назавжди втратять Грузію (як і Молдову після останнього референдуму щодо курсу на ЄС), яка вже перебуває в орбіті впливу Росії і Китаю. Адже китайські фірми можуть таки взятися будувати глибоководний порт в Анаклії на Чорному морі, який має стратегічне геополітичне значення. Також Китай вже будує в Грузії автомагістраль горами вартістю майже $1 млрд, що включає 96 мостів і 53 тунелі. На додачу до безвізу між Грузією та Китаєм та вивчення китайської в початкових і середніх школах Грузії.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
На Киевщине еще одно попадание БПЛА – соцсети
Корреспондент
2024-10-25T23:09:01Z
В Тернополе возле студенческого общежития умер работник университета
Корреспондент
2024-10-21T14:03:13Z
Украинского военного поймали на "горячем": теперь ему грозит тюрьма
Политека
2024-10-15T18:03:11Z
В Карпатах медведь растерзал мужчину во время попытки пересечь границу
Comments UA
2024-10-17T10:54:48Z
В скале нашли перевернутую вниз головой женщину: что она рассказывает
Фокус
2024-10-27T10:00:03Z
Карма в действии: владелец Z-издания впал в кому после ДТП
Апостроф
2024-10-27T09:21:10Z
Российский военный вертолет разбился в Керченском проливе: что известно
Апостроф
2024-10-26T21:31:46Z
Житель Херсонщины взорвался на российской мине
Корреспондент
2024-10-26T16:01:52Z
Удар по Днепру: есть жертвы и много раненых
Корреспондент
2024-10-25T22:12:43Z
В США объявили, чем закончится война в Украине
Известия Киев
2024-10-24T17:50:30Z
Как НАТО может ответить на отправку солдат КНДР на войну против Украины: СМИ узнали детали
Comments UA
2024-10-25T13:12:19Z
Эрдоган сделал Путину любопытное предложение
Comments UA
2024-10-25T22:33:49Z
Появилась итоговая декларация саммита БРИКС: один пункт о войне в Украине
Comments UA
2024-10-23T14:12:46Z
NASA отреагировало на общение Маска и Путина
Корреспондент
2024-10-27T11:00:09Z
Выборы в Грузии: известны данные подсчета голосов с 97% избирательных участков
UAToday
2024-10-27T10:51:43Z
Путин сделал заявление о "мирном завершении" войны в Украине
TSN
2024-10-18T18:39:28Z
Военные КНДР против Украины. Реакция мира
Корреспондент
2024-10-25T21:21:35Z
«Хорошие русские» поиздевались над планом победы и обозвали Украину «проблемным активом»
Comments UA
2024-10-16T15:15:04Z
Актер Руслан Мирошниченко об оккупации Изюма, выезде родных за границу и военной подготовке: интервью для Фокуса
Фокус
2024-10-20T09:15:59Z
Российская певица официально бросила своего четвертого мужа
Comments UA
2024-10-22T19:51:54Z
8 главных трендов 2025 года
Marie Claire
2024-10-21T18:01:22Z
10 самых красивых мужчин мира по версии пластических хирургов
Marie Claire
2024-10-19T11:00:38Z
Актер Богданович рассказал о ссоре в Киеве с известным россиянином: "Пасть открываешь на украинцев?"
TSN
2024-10-27T09:21:57Z
"Свое уже откричал": загадочный муж Оли Поляковой отличился на ее концерте
Апостроф
2024-10-27T08:15:39Z
Киллиан Мерфи появился на премьере в Лондоне со светлыми волосами
Фокус
2024-10-25T08:30:38Z
"Я еще жив": Иван Дорн, который выехал из Украины, решил напомнить о себе/Певец вышел на связь в день своего 36-летия
Апостроф
2024-10-17T11:57:42Z
Затяните корсет: почему Карл Лагерфельд ненавидел свое тело и унижал полных женщин и низких мужчин
Marie Claire
2024-10-20T17:33:35Z
Оккупанты массово заходят в Селидово - украинские дроноводы не успевают за потоком
Апостроф
2024-10-24T12:27:39Z
Пора готовить оборону Павлограда: Безуглая прогнозирует катастрофу на фронте
Comments UA
2024-10-25T21:12:12Z
Как стоимость пачки сигарет: коммунальщики аргументировали очередное повышение тарифов
Знай
2024-10-26T02:12:28Z
Россияне массово сдаются в плен: военный назвал причину
Comments UA
2024-10-15T12:27:57Z
Генштаб: по состоянию на 27 октября общие потери вражеской армии в личном составе составили 689 040 солдат
UAToday
2024-10-27T10:51:54Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 27 октября в Украине
UAToday
2024-10-27T10:51:54Z
Работал на врага: в Николаеве задержан информатор, который наводил ракеты на город
Comments UA
2024-10-15T12:40:21Z
В Киеве на Осокорках после реконструкции откроется современная амбулатория
Апостроф
2024-10-15T15:03:23Z
Синегубов: На Купянском направлении расширяется зона активных боевых действий
ZN UA
2024-10-17T21:31:57Z
Стояли, ждали и заскучали: девушка нашла, чем занять свой рот с мужчиной в очереди
Знай
2024-10-22T19:51:44Z
Привлечете беду: какой день недели считается опасным для стрижки
Marie Claire
2024-10-25T22:00:38Z
26 октября 2024 года: Димитрия Мироточца - что сегодня нельзя делать
Фокус
2024-10-25T23:21:02Z
О предстоящей смерти Елизаветы ІІ близкие знали заранее: врач готовил семью к неизбежному
Фокус
2024-10-26T18:21:43Z
Доцент кафедры сварочного производства КПИ Евгения Чвертко: «Стереотипы — это очень прикольная штука. Мы сами их продуцируем, а потом за них держимся»
ZN UA
2024-10-27T11:04:39Z
"Тысяча Зеленского": правительство ограничило время, когда можно потратить деньги. ВИДЕО
Новости Украины
2024-10-27T11:03:33Z
Какой блин нельзя есть 26 октября и кому нужно постоять под березой: приметі и запреті на Дмитров день
Знай
2024-10-26T02:03:36Z
СМИ узнали имя нового начальника штаба Сил беспилотных систем
Корреспондент
2024-10-24T05:30:31Z
Мужчины нашли законный способ уехать за границу: возвращаются не все
Comments UA
2024-10-15T15:37:09Z
"Тысяча Зеленского": в Минэкономики рассказали, куда начислят деньги
Фокус
2024-10-26T22:24:07Z
Солнечная электростанция: сколько стоит ее установить
ZN UA
2024-10-26T02:34:25Z
Пенсия при минимальной зарплате: какой размер выплат можно получить
ZN UA
2024-10-26T05:04:09Z
Литва отключится от российской электросети
Корреспондент
2024-10-26T00:00:19Z
Законопроект о накопительной пенсии предусматривает изменение размера ЕСВ: сколько реально заберут с каждой зарплаты
UAToday
2024-10-27T10:51:48Z
7 грн за киловатт и не только свет: какие еще тарифы вырастут в 2025 году
Апостроф
2024-10-27T10:30:38Z
Правительство изменило критерии бронирования работников
Корреспондент
2024-10-23T15:15:22Z
Такого дна в РФ еще не было: с чем смирились российские власти
Comments UA
2024-10-15T12:26:05Z
Владелец Каховской ГЭС отказался от иска к России: в "Укргидроэнерго" объяснили причину
Фокус
2024-10-15T18:27:28Z
Почему пожилые люди меньше спят: названы главные причины
Comments UA
2024-10-25T22:36:15Z
Почему не хватает воздуха: смертельные болезни, при которых возникает удушье
Comments UA
2024-10-26T02:36:33Z
Самые распространенные причины рака кожи: какие симптомы указывают на болезнь
Comments UA
2024-10-26T00:33:18Z
Польза и вред свежих соков: кому не следует употреблять фреши
Comments UA
2024-10-25T23:42:36Z
Антибиотики перестают работать, учёные бьют тревогу из-за крупнейшей медицинской угрозы
UAToday
2024-10-27T10:51:07Z
Биолог объяснил, почему мы "залипаем" в соцсетях во время стресса
ZN UA
2024-10-27T09:40:53Z
Сезон простуд: 7 напитков, которые повысят иммунитет этой осенью
Фокус
2024-10-15T12:30:49Z
Отказаться раз и навсегда: как избавиться от вредных привычек
Comments UA
2024-10-26T02:09:34Z
Польза речной рыбы: какие виды следует добавить в рацион
Comments UA
2024-10-26T00:09:17Z
Невесту Роналду госпитализировали из-за серьезной болезни
Корреспондент
2024-10-25T14:12:07Z
Возлюбленная Роналду провела четыре дня в больнице - шокирующие детали
Корреспондент
2024-10-26T07:39:06Z
Кличко "культурно послал" за вопрос о бывшей невесте: что не так с Панеттьери
Новости Украины
2024-10-15T16:54:02Z
Звезду мирового футбола Мбаппе обвинили в изнасиловании – СМИ
ZN UA
2024-10-15T18:21:15Z
Чемпион UFC, болеющий за Реал, отреагировал на разгром от Барселоны
Корреспондент
2024-10-27T11:03:19Z
Украинские спасатели установили четыре мировых рекорда на чемпионате мира в США
Комсомольская правда
2024-10-27T10:14:41Z
"Барселона" прервала серию "Реала" без поражений и не позволила повторить свой рекорд
ZN UA
2024-10-27T09:31:58Z
Бразильский футболист получил российское гражданство: планирует играть за сборную России
Comments UA
2024-10-27T08:57:20Z
Украинскую спортсменку признали лучшей легкоатлеткой Европы: о ком речь
Comments UA
2024-10-27T07:15:56Z
Батареи останутся в прошлом: создана пленка, превращающая движения в энергию
Фокус
2024-10-20T18:57:52Z
Четыре опасных астероида сблизятся с Землей в ближайшие 24 часа - заявление NASA
Апостроф
2024-10-24T05:30:17Z
Зона вас поглотит: журналисты в восторге от украинской S.T.A.L.K.E.R. 2
Фокус
2024-10-18T18:42:06Z
Лучшие складные смартфоны 2024 года: какие "раскладушки" пользуются успехом
Фокус
2024-10-25T13:06:53Z
Память можно улучшить: почему человек забывает важные вещи
Знай
2024-10-27T08:51:44Z
Инопланетной жизни для существования не обязательно нужна планета: как это может быть
Фокус
2024-10-27T08:51:19Z
Российских игроков приглашают на консольный фестиваль CGF — Console Gaming Festival — Яша Хаддажи рассказал, чего от него ждать
GameMag
2024-10-24T17:16:19Z
Жители России вновь могут скачать драйвера с сайта Nvidia
GameMag
2024-10-23T23:43:09Z
Проще не стало: ученые узнали первичное происхождение японцев, однако есть нюанс
Фокус
2024-10-15T12:42:34Z
Почти вечные: продукты, которые не портятся годами
Comments UA
2024-10-26T01:42:46Z
Как сделать компостную яму для листьев: советы опытных дачников
Политека
2024-10-26T00:06:26Z
Вяленые томаты в духовке: простой рецепт от звезды "Мастер Шеф"
Политека
2024-10-17T04:01:57Z
20 лучших парфюмов 2024: выбор редакции Marieclaire.ru
Marie Claire
2024-10-27T11:01:34Z
Тест: выберите цитату из романа «Идиот», а мы назовем истинную причину вашей грусти
Marie Claire
2024-10-27T09:00:32Z
Рецепт голубцов из лука от победительницы "Мастер Шеф": вкуснее обычных
Политека
2024-10-27T08:01:39Z
Родственник моркови или картофеля? Батат бережет здоровье глаз и является "топливом" для организма
Комсомольская правда
2024-10-27T07:02:20Z
Домашний куриный рулет: просто, вкусно и без консервантов
Политека
2024-10-27T06:30:20Z
Как приготовить идеальный шоколадный брауни: секреты и пошаговый рецепт
Comments UA
2024-10-27T05:45:53Z
Первый электромобиль Cadillac Escalade подорожал в 4 раза за считанные минуты
Фокус
2024-10-15T09:57:54Z
Настоящий эксклюзив: в Киеве засветились раритетные заряженные BMW
Фокус
2024-10-27T09:45:07Z
Заброшенные раритеты: в заброшенном доме обнаружили редкие американские спорткары
Фокус
2024-10-26T15:42:35Z
Гибрид универсала и купе: дебютировал необычный 1000-сильный Mercedes Brabus
Фокус
2024-10-26T09:51:05Z
Роскошь для семьи: в интернете показали уникальный универсал Mercedes S-Class W126
Фокус
2024-10-25T15:06:57Z
Пережила торнадо: на аукцион выставили коллекцию редких американских авто
Фокус
2024-10-25T08:45:59Z
В Киеве появился очень редкий спорткар BMW 2000-х
Фокус
2024-10-25T07:40:36Z
Пенсионерам лучше избегать этих марок: какие автомобили советуют обходить стороной
Знай
2024-10-24T18:51:29Z
Комфортные, амбициозные: знакомимся с новой линейкой Toyota Proаce
Корреспондент
2024-10-24T17:15:04Z