Результати виборів у Грузії ставлять питання про майбутнє відносин Тбілісі з Вашингтоном, Брюсселем та Москвою – оглядач
У Грузії на парламентських виборах більшість голосів здобула проросійська партія «Грузинська мрія», яку вже довго критикує як опозиція, так і західні партнери. Як це позначиться на відносинах Грузії із заходом, розповів Володимир Кравченко у статті «Чи проллє кров «Грузинська мрія».
«Перемога «Грузинської мрії» порушує питання про майбутнє відносин Тбілісі з Вашингтоном, Брюсселем, Москвою. При цьому висловлюються побоювання, що критика виборів з боку ЄС та США та вжиті ними жорсткі заходи ще більше віддалять Грузію від Заходу та наблизять до Росії. Своєю чергою Москва якраз і зацікавлена у сценарії, коли влада вживе жорстких заходів при розгоні протестувальників і буде пролита кров», – пише автор.
Кравченко зазначив, що парламентарі країн Європи вважають вибори в Грузії 26 жовтня не ні вільними, ні справедливими, тому Євросоюз не повинен визнавати їх результат та має запровадити персональні санкції. Про несумісність результатів виборів у Грузії зі зближенням країни з ЄС заявив, зокрема, і президент Литви Гітанас Науседа. При цьому голова Євроради Шарль Мішель повідомив, що вищий політичний орган ЄС бере до уваги попередню оцінку виборів ОБСЄ, а на своєму листопадовому засіданні оцінить ситуацію та визначить подальші кроки у відносинах із Грузією.
США також не робили жорстких заяв. Вашингтон (як і Київ) понад добу не коментував вибори в Грузії. Згодом голова Держдепу Ентоні Блінкен не заявив, що підтримує заклики до розслідування повідомлень про порушення під час голосування на парламентських виборах у Грузії. За його словами, спостерігачі погодилися з тим, що день виборів загалом був добре організований, однак Сполучені Штати відзначають повідомлення про порушення та випадки застосування насильства.
«Обережна оцінка Заходу цих виборів демонструє існуючу дилему у його політиці щодо Грузії. На жаль, обережність Заходу також розв'язує руки нинішньої грузинської влади, яка й надалі гратиме на протиріччях між РФ/КНР з одного боку та США/ЄС – з іншого, намагаючись видавити з усіх максимальні економічні та політичні преференції. Водночас уряд, «Грузинська мрія», Іванішвілі встановлюватимуть усередині країни жорсткий режим, переслідуючи опозицію та журналістів», – пише Кравченко.
При цьому, за словами автора, Захід уважно спостерігає за подіями в Грузії, не роблячи при цьому різких кроків. Як зазначив Кравченко, його реакція залежатиме від розвитку ситуації у цій країні.
«І багато залежатиме від того, як найближчими днями і тижнями поведуться влада, опозиція, грузинське суспільство», – підсумував автор.
Нагадаємо, опозиція вже оголосила, що не визнає результатів виборів у країні та анонсувала акції протесту. Про невизнання підсумків виборів заявили й авторитетні неурядові організації, які спостерігали за виборами. Також президент Грузії Саломе Зурабішвілі назвала парламентські вибори в країні «російськими» і зазначила, що не визнає результатів.