MY.UAНовини
Таємниця на мільярд. Де, хто і як будує будує підземні школи-укриття
Таємниця на мільярд. Де, хто і як будує будує підземні школи-укриття

Таємниця на мільярд. Де, хто і як будує будує підземні школи-укриття

Підземні школи – шанс для дітей нарешті повернутися до традиційного офлайн навчання. Проєкт Dozorro TI Ukraine дослідив, як будують ці об’єкти у різних регіонах. Висновки невтішні: приховування кошторисів, порушення і завищення цін.

Традиційне офлайн навчання під час війни доступне не всім. У більш безпечних регіонах є можливість облаштувати укриття і спускатися туди тільки в разі потреби. Однак в областях, що потерпають від постійних обстрілів, такий формат незручний і все одно небезпечний. Тривоги можуть тривати більшу частину дня, тому ганяти дітей що дві години з укриття в клас – не дуже хороша організація навчального процесу. Разом з тим безпечно довести клас в бомбосховище від повідомлення про тривогу до перших вибухів може банально бракувати часу. Тож у містах, наближених до фронту, не дуже поспішали повертатися до традиційного офлайн-формату навчання. Натомість почали тестувати підземні школи.

Пошук закупівель будівництва таких об’єктів на Prozorro ускладнений, бо термін підземна школа там не використовується. Загалом їх називають протирадіаційними укриттями. Щоб відрізнити саме підземні школи від просто протирадіаційного укриття, до уваги бралися дороговартісні закупівлі, переглядалися кошториси (щоб зрозуміти, що мають побудувати та чим оснастити) та звірялася інформація про них із новинами в медіа та на сайтах місцевих рад. 

Харків: новатор підземної освіти 

Першим прифронтовим містом, де спробували повернути офлайн-навчання, став Харків. У минулому навчальному році на станціях метро облаштували навчальні класи. Як показала практика, ідея має право на життя – тож є шанс масштабувати.

Детальніше читайте тут: На Харківщині відкрилася перша підземна школа (відео)

Базою для створення повноцінної підземної школи з необхідними комунікаціями та достатнім рівнем безпеки стала Харківська гімназія №88. Мер Харкова Ігор Терехов озвучував приблизну суму будівництва ще на початку жовтня 2023 – 58 млн грн.

Проєктанта визначили у грудні – ним став ПрАТ «Трест Житлобуд-1», власником якого є чинний член виконкому міськради. Він погодився розробити проєкт за трохи більше ніж 700 тис. грн.

Весь процес будівництва з осені 2023 по весну 2024 висвітлював як особисто міський голова, так і регіональні медіа. Але міськрада оголосила закупівлю на Prozorro тільки у березні 2024 року – вже під кінець будівництва. Інтриги в цьому тендері бракує: бюджет майже 59 млн, як і казав Терехов ще у жовтні. Єдиний учасник ПрАТ «Трест Житлобуд-1» запропонував ціну аж на 1 гривню менше за очікувану вартість. Договір опублікували 3 квітня, але у медіа вже прозвітували про завершення будівництва за день до цього – якраз у день укладання договору. А от згідно з даними в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва, школу побудували за два тижні – з 5 до 19 квітня. Буквально найшвидше будівництво століття. Заплатили за роботи теж швидко – вже 20 квітня постачальнику пішли 53 млн грн, а до кінця місяця він отримав решту. За авторський нагляд за будівництвом, який на таких роботах здійснює проєктант, ПрАТ «Трест Житлобуд-1» отримало ще чверть мільйона гривень.

Підземна школа у Харкові, 2 квітня 2024 року
фото: Суспільне Харків

Ми запитали в замовника, як так сталося, що школу побудували ще до оголошення тендера. І отримали розмиту відповідь, що договір уклали за результатами закупівлі, на підставі нього та відповідно до календарного графіка підрядник проводив будівельні роботи, і станом на сьогодні договір виконано. Цікаво, що Держаудитслужба промоніторила закупівлю і не знайшла порушень. Після повторного звернення орган пообіцяв ще раз дослідити цей кейс під час планової перевірки замовника.

Директорка департаменту освіти Харківської міськради Ольга Деменко повідомила, що в школі вчитимуться до 900 дітей у дві зміни, а найближчим часом побудують ще три такі обʼєкти. У планах – забезпечити кожен з девʼяти районів підземним закладом освіти.

У лютому оголосили тендер на проєктування підземної школи у ліцеї №153. Вартість договору виросла вдвічі у порівнянні з попереднім – до майже 1,5 млн грн. Вартість самого будівництва склала 70 млн, а переможцем закупівлі став єдиний учасник ТОВ «ТТ 2006» зі знижкою державі у 8 тис. грн. Ми не вперше аналізуємо тендери за участю цієї компанії й кожен раз ідентифікуємо завищені ціни. Саме ця закупівля також потрапляла під приціл нашого моніторингу, де знайшли переплату понад 9,5 млн грн. За результатом нашого звернення правоохоронні органи відкрили кримінальне провадження.

З початку року на Prozorro також зʼявилися закупівлі з розробки проєктної документації для підземних шкіл на базі ліцею №138 з орієнтовною вартістю будівництва до 98,7 млн, ліцею №107 – до 96,5 млн і ліцею №91 – до 98,9 млн. А от ліцей №124 можна знайти поки тільки в системі DREAM – по ньому закупівель ще не оголошували.

Крім того, підземні школи в інших куточках області вже будують у Пісочині, Коротичі, Лозовій та Люботині. У Савинській громаді тільки розробляють проєкт.

Підземна школа у Харкові
фото: Ігор Терехов

Запоріжжя: амбітні плани та приховані кошториси

У Запоріжжі планується побудувати 10 підземних шкіл. Про це влітку повідомив Іван Федоров, голова Запорізької ОВА. Державне підприємство «Місцеві дороги Запорізької області» оголосило відповідні тендери, але конкуренція на них виявилася мінімальною. Саме це ДП закуповувало проєктні роботи у Запоріжжі, в інших громадах це робили безпосередньо заклади освіти.

У квітні для закладів міста напряму придбали одразу три проєкти підземних шкіл – на базі Центру «Грані», гімназії №107 та школи №88. Уклали прямі договори з Комунальним підприємством «Градпроект» Мелітопольської міської ради вартістю 470 тис. кожен. Із цим же підприємством уклали договори і в Кушугумській та Широківській громадах на 470 та 533 тис. грн відповідно. Винятком стала лише Михайлівська громада, де проєктувати протирадіаційне укриття Балабинського ліцею «Престиж» доручили ТОВ «НК Астра-Дніпро» з рекордною для цієї області сумою – 720 тис. грн.

Проєктувальником для решти анонсованих очільником ОВА шкіл стала мелітопольська компанія-тезка вже згаданого комунального підприємства – ТОВ «Градпроект-М», яким через ТОВ «Техпроект-М» володіє Єгоркін Максим Володимирович. 

Новими локаціями обрали Запорізький колегіум «Елінт», академічний ліцей № 46, Запорізький ліцей «Логос» і Біленьківський ліцей «Лідер». Договори уклали у травні-червні.

У липні у перших трьох обʼєктах внесли коригування до документації – новим підрядником стає ТОВ «Градпроект-М». У вересні проєкт Балабинського ліцею «Престиж», який розробляла фірма з Дніпра, теж іде під ніж: підрядником для коригування знову обрали ТОВ «Градпроект-М», оскільки право замовника вже передали на державне підприємство. 

Першим у Запоріжжі оголосили тендер на будівництво підземної школи вартістю понад 111 млн. На відміну від Харківської міськради, його опублікували завчасно. На тендер прийшов тільки один учасник. 

Станом на зараз у системі Prozorro оголошено 11 таких тендерів, з них 10 – завершено укладеним договором, ще стосовно одного очікуються рішення про визнання переможця. З 11 оголошених у шести був лише один учасник. Три компанії – ТОВ «Мелісіті» (три договори), ТОВ «Адонія компані» (два договори) та ТОВ «Компанія Позитив» (шість договорів) – отримали всі контракти, не конкуруючи між собою. Жодна з цих компаній не зустрічалася з іншою у 11 майже аналогічних тендерах. Ще дві компанії намагалися змагатися, але перемогти їм так і не вдалося.

Також примітно, що у жодному з договорів за результатами цих тендерів немає даних щодо цін, тому проаналізувати їх на предмет завищення неможливо. Запорізький центр розслідувань неодноразово звертався до держпідприємства із проханням надати кошториси, щоб громадськість могла пересвідчитися, що махінації з вартістю будматеріалів відсутні. Але навіть запит від народного депутата Ярослава Юрчишина не зміг схилити працівників поділитися цією таємницею на мільярд. Буквально мільярд гривень – майже стільки коштуватиме заплановане будівництво.

Крім зазначених витрат, на будмайданчику передбачено здійснення авторського та технічного нагляду. Авторський, звісно, здійснюватиме ТОВ «Градпроект-М». Технічний нагляд будуть проводити ФОП Куделько В. В. (два договори на суму 2,1 млн грн), ТОВ «Техпроект-М» (три договори на суму 2,7 млн грн), та ФОП Єгоркін М. В. (п’ять договорів на 5,5 млн грн). 

Технічний нагляд – це контроль за дотриманням проєктних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також за якістю та обсягами робіт. Законодавством передбачена пряма заборона на здійснення технічного нагляду працівниками проєктних та будівельних організацій, що є підрядниками на цих обʼєктах. 

Формально ФОП Єгоркін і справді не працює у ТОВ «Градпроект-М», він лише його власник. І ТОВ «Техпроект-М» не виконує робіт на об’єкті, а тільки володіє компанією-підрядником. Тому юридично норму виконано, а де-факто технічний нагляд теж потенційно пов’язаний із проєктантом.

Розпочате будівництво у Вільнянську, судячи з новин у медіа, поки відкладається через геологічні особливості обраних земель – шукатимуть іншу ділянку через ґрунтові води.

Кадри будівництва першої підземної школи в Запоріжжі
фото: Суспільне Запоріжжя

Кривий Ріг: дорого

На Дніпропетровщині не відстають від сусідів: у Кривому Розі теж є аналогічні проєкти. Там оголосили три тендери на будівництво підземних шкіл. Єдиним учасником стало ТОВ «Сапсан-КР». Вартість об'єктів – від 51 до 63 млн грн. Аналіз кошторисів цих будівництв виявив потенційну переплату понад 5 млн грн на будматеріалах по кожному об'єкту. За підрахунками, у випадку будівництва 10 шкіл сума переплат може дорівнювати вартості ще однієї школи

Херсон: досвід колег

У Херсоні також повідомляли про плани побудувати підземні медичні заклади.

Інші регіони

У Полтаві у вересні опублікували перший прямий договір на власне будівництво (школа №55) на 95 млн грн з ТОВ «Алсвіт плюс» – компанією, яка нерідко потрапляє під радар журналістських розслідувань щодо переплат на закупівлях Полтавщини. У складі договору відсутня кошторисна документація, тому перевірити ціну матеріалів неможливо.

У Донецькій області також були аналогічні ініціативи. Планували побудувати підземну школу в Покровську, проте наразі інформація про таке будівництво відсутня. В інших містах області також немає завершених чи активних закупівель.

Щодо Миколаївської області ситуація доволі неоднозначна. Попри близьке розташування до зони бойових дій, підтверджень будівництва підземних шкіл нема. При цьому, саме відсутністю очного навчання мер Миколаєва Олександр Сєнкевич пояснював навесні те, що його сімʼя не повертається в Україну. А от директорка департаменту освіти і науки Миколаївської ОВА Алла Веліховська в інтервʼю поділилася досвідом Очаківської громади, де восени 2023 року фактично організували прототип підземної школи та запустили офлайн навчання для двох класів. Широкого поширення цих ідей в інших громадах області не зафіксовано.

Про Одещину також складно сказати, адже ні в медіа, ні на Prozorro підтверджень планів будувати підземні школи нема. Щодо будівництва в Одесі висловив побоювання заступник голови Комітету Верховної Ради з питань освіти Сергій Колебошин через особливості підземних робіт у місті – там багато катакомб та високий рівень підземних вод. 

Державна підтримка

Вже у травні Міністерство науки та освіти затвердило перелік обʼєктів для фінансування створення безпечних умов у школах за рахунок субвенцій з державного бюджету. На це передбачили 2,5 млрд грн. У серпні Кабмін ухвалив додаткове фінансування цього напрямку -– загальний обсяг субвенції на цей момент становить 7,5 млрд грн. Частина цих грошей піде на фінансування нового та вже розпочатого будівництва підземних шкіл, насамперед у Харкові та Запоріжжі. Сподіваємося, що наступного разу ми зможемо описати не тільки порушення та схеми, а й добросовісну конкуренцію, ефективні закупівлі та реальну економію бюджетних коштів.

Міжнародна підтримка

Цьогоріч литовський проєкт Co-create Future of Ukraine проводить відбір проєктів будівництва підземних шкіл. Планують звести по одному обʼєкту в Миколаївській, Одеській, Запорізькій, Сумській, Чернігівській та, імовірно, Харківській області. Про це повідомив Артурас Жарновскіс, керівник литовських програм Co-create Future of Ukraine. Місцеві медіа зазначають, що на Чернігівщині підземну школу побудують у Деснянській громаді, на Сумщині у Шосткинській. Невідомо, чи будуть відбуватися торги на Prozorro, чи організація передасть вже готові проєкти на баланс громад. 

Що далі?

Складна безпекова ситуація, особливо у прифронтових регіонах. Система освіти стагнує, бо запровадити офлайн чи змішаний формат у повному обсязі неможливо. Водночас онлайн-формат теж не завжди можливий через відключення електрики. І підземні школи – варіант, як частково вирішити ці проблеми. Найближчим часом – це ледь не єдиний вихід дати дітям можливість навчатися та соціалізуватися у традиційному форматі. Така реакція на запит суспільства дає позитивні надії. Проте віддавати підряди без тендеру чи з обмеженням участі – неприпустимо. 

Ярослав Пилипенко
Аналітик Transparency International Ukraine

Матеріал підготовлено у співпраці з фахівцем з публічних закупівель Борисом Нестеровим. 

Цю публікацію підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її вміст є виключною відповідальністю Transparency International Ukraine і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
В США объявили, чем закончится война в Украине
Известия Киев
2024-10-24T17:50:30Z
«Хорошие русские» поиздевались над планом победы и обозвали Украину «проблемным активом»
Comments UA
2024-10-16T15:15:04Z
Путин сделал заявление о "мирном завершении" войны в Украине
TSN
2024-10-18T18:39:28Z
Эрдоган сделал Путину любопытное предложение
Comments UA
2024-10-25T22:33:49Z
ТОП-5 наименее эффективных судей Оболонского суда: кто лидирует по отменам
Comments UA
2024-10-28T13:15:42Z
Фицо рассказал о новой попытке покушения на него
Европейская правда
2024-10-28T13:12:23Z
Появилась итоговая декларация саммита БРИКС: один пункт о войне в Украине
Comments UA
2024-10-23T14:12:46Z
Как НАТО может ответить на отправку солдат КНДР на войну против Украины: СМИ узнали детали
Comments UA
2024-10-25T13:12:19Z
"Возвращаются в оккупацию": Украина провалила политику по поддержке ВПЛ, — Шуляк
Фокус
2024-10-23T21:06:39Z
На Киевщине еще одно попадание БПЛА – соцсети
Корреспондент
2024-10-25T23:09:01Z
В Тернополе возле студенческого общежития умер работник университета
Корреспондент
2024-10-21T14:03:13Z
Украинского военного поймали на "горячем": теперь ему грозит тюрьма
Политека
2024-10-15T18:03:11Z
В Карпатах медведь растерзал мужчину во время попытки пересечь границу
Comments UA
2024-10-17T10:54:48Z
Бывший директор госпредприятия подозревается в растрате 13 миллионов гривен
Comments UA
2024-10-28T12:54:33Z
В киевской многоэтажке на Печерске произошел пожар
Апостроф
2024-10-28T12:54:09Z
Удар по Днепру: есть жертвы и много раненых
Корреспондент
2024-10-25T22:12:43Z
В РФ разбился самолет с парашютистами
Comments UA
2024-10-27T17:42:52Z
Российский военный вертолет разбился в Керченском проливе: что известно
Апостроф
2024-10-26T21:31:46Z
Российская певица официально бросила своего четвертого мужа
Comments UA
2024-10-22T19:51:54Z
"Ей весело с Оливером": инсайдер рассказал о романе Риз Уизерспун с немецким финансистом
Фокус
2024-10-27T20:51:03Z
10 самых красивых мужчин мира по версии пластических хирургов
Marie Claire
2024-10-19T11:00:38Z
8 главных трендов 2025 года
Marie Claire
2024-10-21T18:01:22Z
"Приезжает домой другим": Наталка Денисенко рассказала, как изменился ее муж-военный/Актер служит с первых дней большой войны
Апостроф
2024-10-28T13:12:16Z
Актуальные цвета в гардеробе на осень-2024
Comments UA
2024-10-28T12:57:13Z
Актер Руслан Мирошниченко об оккупации Изюма, выезде родных за границу и военной подготовке: интервью для Фокуса
Фокус
2024-10-20T09:15:59Z
Киллиан Мерфи появился на премьере в Лондоне со светлыми волосами
Фокус
2024-10-25T08:30:38Z
"Я еще жив": Иван Дорн, который выехал из Украины, решил напомнить о себе/Певец вышел на связь в день своего 36-летия
Апостроф
2024-10-17T11:57:42Z
Оккупанты массово заходят в Селидово - украинские дроноводы не успевают за потоком
Апостроф
2024-10-24T12:27:39Z
Пора готовить оборону Павлограда: Безуглая прогнозирует катастрофу на фронте
Comments UA
2024-10-25T21:12:12Z
Работал на врага: в Николаеве задержан информатор, который наводил ракеты на город
Comments UA
2024-10-15T12:40:21Z
Россияне массово сдаются в плен: военный назвал причину
Comments UA
2024-10-15T12:27:57Z
В Киеве нотариус организовала схему присвоения наследия умерших
UAToday
2024-10-28T13:03:38Z
Россияне убили на Херсонщине пять гражданских
Корреспондент
2024-10-28T12:57:30Z
В Киеве на Осокорках после реконструкции откроется современная амбулатория
Апостроф
2024-10-15T15:03:23Z
Как стоимость пачки сигарет: коммунальщики аргументировали очередное повышение тарифов
Знай
2024-10-26T02:12:28Z
Враг ударил по переправам и перерезал дорогу в Харьковской области
Comments UA
2024-10-23T13:18:02Z
Медиков из военных госпиталей переводят в пехоту: что происходит
Comments UA
2024-10-28T11:06:38Z
Стояли, ждали и заскучали: девушка нашла, чем занять свой рот с мужчиной в очереди
Знай
2024-10-22T19:51:44Z
Привлечете беду: какой день недели считается опасным для стрижки
Marie Claire
2024-10-25T22:00:38Z
Мужчины нашли законный способ уехать за границу: возвращаются не все
Comments UA
2024-10-15T15:37:09Z
Российские военные получили от ОАЭ военную технику: детали поставки, — СМИ
Фокус
2024-10-28T13:15:22Z
Украинцы без высшего образования могут получать около 50 тыс. грн: кого ищут работодатели
Фокус
2024-10-28T12:57:51Z
26 октября 2024 года: Димитрия Мироточца - что сегодня нельзя делать
Фокус
2024-10-25T23:21:02Z
СМИ узнали имя нового начальника штаба Сил беспилотных систем
Корреспондент
2024-10-24T05:30:31Z
Украинцы обомлели от новой рекламы Третей штурмовой на улицах украинских городов: "Наша семья выглядит так"
Знай
2024-10-15T18:36:18Z
Почему пожилые люди меньше спят: названы главные причины
Comments UA
2024-10-25T22:36:15Z
Польза и вред свежих соков: кому не следует употреблять фреши
Comments UA
2024-10-25T23:42:36Z
Почему не хватает воздуха: смертельные болезни, при которых возникает удушье
Comments UA
2024-10-26T02:36:33Z
Самые распространенные причины рака кожи: какие симптомы указывают на болезнь
Comments UA
2024-10-26T00:33:18Z
Повышают иммунитет: 7 успокаивающих продуктов, которые нужно есть, когда вы болеете
Фокус
2024-10-28T13:15:29Z
Почему аллергию легко спутать с простудой
UAToday
2024-10-28T12:03:35Z
Сезон простуд: 7 напитков, которые повысят иммунитет этой осенью
Фокус
2024-10-15T12:30:49Z
Отказаться раз и навсегда: как избавиться от вредных привычек
Comments UA
2024-10-26T02:09:34Z
Польза речной рыбы: какие виды следует добавить в рацион
Comments UA
2024-10-26T00:09:17Z
"Тысяча Зеленского": в Минэкономики рассказали, куда начислят деньги
Фокус
2024-10-26T22:24:07Z
Солнечная электростанция: сколько стоит ее установить
ZN UA
2024-10-26T02:34:25Z
Литва отключится от российской электросети
Корреспондент
2024-10-26T00:00:19Z
Пенсия при минимальной зарплате: какой размер выплат можно получить
ZN UA
2024-10-26T05:04:09Z
Власть понимает важность освобождения Украины от экологического налога СВАМ – Качка
Апостроф
2024-10-28T13:12:51Z
Шашлык, котлеты и отбивные стали доступнее: цены на свинину пошли вниз, но ненадолго
Знай
2024-10-28T13:12:26Z
Правительство изменило критерии бронирования работников
Корреспондент
2024-10-23T15:15:22Z
Такого дна в РФ еще не было: с чем смирились российские власти
Comments UA
2024-10-15T12:26:05Z
Владелец Каховской ГЭС отказался от иска к России: в "Укргидроэнерго" объяснили причину
Фокус
2024-10-15T18:27:28Z
Невесту Роналду госпитализировали из-за серьезной болезни
Корреспондент
2024-10-25T14:12:07Z
Кличко "культурно послал" за вопрос о бывшей невесте: что не так с Панеттьери
Новости Украины
2024-10-15T16:54:02Z
Возлюбленная Роналду провела четыре дня в больнице - шокирующие детали
Корреспондент
2024-10-26T07:39:06Z
Звезду мирового футбола Мбаппе обвинили в изнасиловании – СМИ
ZN UA
2024-10-15T18:21:15Z
Рейтинг лучших футболистов, никогда не выигрывавших "Золотой мяч"
Comments UA
2024-10-28T13:12:20Z
Дюбуа рассказал, на кого ставит в реванше Усик - Фьюри
Корреспондент
2024-10-28T09:15:37Z
Не важно, сколько он проиграл: Фьюри объяснил, зачем ему бой с Джошуа
Корреспондент
2024-10-28T08:54:41Z
Барселона разгромила Реал и прервала беспроигрышную серию из 42 поединков
Известия Киев
2024-10-28T08:29:13Z
Наложили швы: Шовковский объяснил, почему Шапаренко не играл против Шахтера
Корреспондент
2024-10-28T07:49:49Z
Предлагают сэкономить, а в итоге вы останетесь без денег: клиенты Vodafone поднимают бунт
Знай
2024-10-27T20:30:18Z
Батареи останутся в прошлом: создана пленка, превращающая движения в энергию
Фокус
2024-10-20T18:57:52Z
Четыре опасных астероида сблизятся с Землей в ближайшие 24 часа - заявление NASA
Апостроф
2024-10-24T05:30:17Z
Зона вас поглотит: журналисты в восторге от украинской S.T.A.L.K.E.R. 2
Фокус
2024-10-18T18:42:06Z
Земля нагреется вдвое сильнее, чем прогнозировали в прошлом: когда это произойдет
Фокус
2024-10-28T13:06:51Z
Xiaomi показала новый бюджетный смартфон Poco C75 за 109 долларов: что известно
Фокус
2024-10-28T12:36:53Z
Российских игроков приглашают на консольный фестиваль CGF — Console Gaming Festival — Яша Хаддажи рассказал, чего от него ждать
GameMag
2024-10-24T17:16:19Z
Жители России вновь могут скачать драйвера с сайта Nvidia
GameMag
2024-10-23T23:43:09Z
Лучшие складные смартфоны 2024 года: какие "раскладушки" пользуются успехом
Фокус
2024-10-25T13:06:53Z
Почти вечные: продукты, которые не портятся годами
Comments UA
2024-10-26T01:42:46Z
Зачем замораживать джинсы: секреты стирки, о которых вы точно не знали
Знай
2024-10-27T20:51:34Z
Как сделать компостную яму для листьев: советы опытных дачников
Политека
2024-10-26T00:06:26Z
Вяленые томаты в духовке: простой рецепт от звезды "Мастер Шеф"
Политека
2024-10-17T04:01:57Z
Календарь красоты на ноябрь 2024 года: когда делать процедуры
Фокус
2024-10-28T12:25:39Z
Вкуснейший теплый овощной салат: быстро готовится и идеально подходит для ужина
Фокус
2024-10-28T11:57:34Z
Пришла опасность, откуда не ждали: чем опасен песок в детской песочнице
Comments UA
2024-10-28T11:36:34Z
Картофельный пирог с грибами и куриной грудкой: идеальный рецепт для осени
Фокус
2024-10-28T11:00:43Z
Как удалить известковый налет в душевой кабине: помогут 5 натуральных средств/Это всем известные и доступные домашние средства
Апостроф
2024-10-28T10:15:19Z
Первый электромобиль Cadillac Escalade подорожал в 4 раза за считанные минуты
Фокус
2024-10-15T09:57:54Z
Кардинально изменился: новый Nissan Leaf 2025 заметили на дорогах до презентации
Фокус
2024-10-28T12:00:01Z
"Лучшие из британцев": на аукцион выставили коллекцию раритетных ретроавто
Фокус
2024-10-28T11:21:26Z
Звезда 80-х: в Украину привезли культовый суперкар Ferrari
Фокус
2024-10-28T09:10:57Z
Пламенный форсаж: грузовичок Honda оснастили реактивным двигателем на 5000 "лошадок"
Знай
2024-10-28T06:51:21Z
Все и сразу: настоящая универсальность от нового Citroen Berlingo
Корреспондент
2024-10-28T06:09:01Z
Коробка "автомат", а двигатель - V8: украинцы показали секретную модификацию "Волги" ГАЗ-24
Знай
2024-10-27T14:51:49Z
Конференция по Формуле мира состоится 30-31 октября в Канаде, - ОП
Известия Киев
2024-10-27T11:31:15Z
Настоящий эксклюзив: в Киеве засветились раритетные заряженные BMW
Фокус
2024-10-27T09:45:07Z