MY.UAНовини
Євангелісти Галса представляють Україну на виставці в Берліні
Євангелісти Галса представляють Україну на виставці в Берліні

Євангелісти Галса представляють Україну на виставці в Берліні

У Берлінській картинній галереї завершується виставка «Франс Галс: Король швидкоплинного моменту» — найбільша виставка нідерландського майстра в історії та центральна подія року.

Серед 75 експонованих робіт є близько 50 найважливіших картин Франса Галса з понад 20 державних і приватних колекцій у Європі, США та Канаді. Одеський музей західного і східного мистецтва взяв участь у цьому масштабному міжнародному проєкті.

Завдяки дев’яти роботам, які зберігаються у Берлінській картинній галереї, вона володіє однією з найвишуканіших і найцінніших колекцій живопису Франса Гальса у світі. Серед них такі шедеври, як «Malle Babbe», «Catharina Hooft with her Nurse» та «Singing Boy with Flute».

Окрім добірки високоякісних робіт Гальса, виставка у Берліні також представляє твори його сучасників з Гарлема, що дозволить розмістити Гальса в контексті його часу. Серед 75 робіт, представлених на виставці, близько 50 найважливіших картин Франса Гальса з понад 20 державних і приватних колекцій Європи, США та Канади – зокрема, такі шедеври, як «Marriage Portrait of Isaac Massa and Beatrix van der Laen» з Рейксмузеуму, «Young Man with a Skull» з Національної галереї в Лондоні та «The Lute Player» з Лувру в Парижі. Також представлені роботи, які раніше ніколи не демонструвалися в Німеччині, такі як монументальна картина «Худа компанія», ширина якої перевищує чотири метри.

Проєкт стартував у Великобританії 30 вересня 2023 року, продовжився в Нідерландах, а з 12 липня по 3 листопада відбувається фінальний етап у Берліні. Організатори виставки навіть передрукували величезний каталог, щоб додати наші твори.

До того, Франс Гальс, поряд із Рембрандтом та Вермером, займає одне з найпочесніших місць серед нідерландських художників XVII століття. Окрім того, що він створював виразні та нестандартні портрети гарлемської еліти, Гальс став першим художником у Голландії, який почав зображувати соціальних аутсайдерів у форматі портрета. Його живопис, виконаний швидкими, сміливими мазками, вплинув на митців кінця XIX століття, причому імпресіоністи вважали його одним зі своїх попередників.

Франс Гальс є квінтесенцією Золотого століття Голландії, епохи розквіту мистецтва, науки та торгівлі. Його роботи відображають не тільки майстерність художника, але й дух того часу, коли Голландія стала одним із центрів культурного та економічного життя Європи. Згідно з останніми дослідженнями до його авторства офіційно віднесені 184 картини, серед яких “Бенкет офіцерів стрілецької роти Святого Георга”, “Опікунки старечого дому”, “Жінка, що п'є з совою на плечі” та багато інших. Вони знаходяться у найкращих галереях світу та приватних колекціях.

Його роботи були новаторськими для свого часу і вплинули на багатьох пізніших художників, таких як Ван Гог та рух імпресіоністів. Два найзначніші внески, які він зробив в історію мистецтв: поєднання глибокого реалізму з яскравими кольорами (здалеку його роботи виглядають реалістичними, а зблизька розкриваються талановитою грою мазків) та внесення психологічної глибини у портрет, підкреслюючи зовнішні прояви внутрішнього життя людини.

Відомий своєю живою, безпосередньо-експресивною манерою письма, Гальс першим наважився передати мимовільні емоції, зокрема грайливу посмішку, у своїх роботах. Наперекір тому, що це фізіономічно-пластичне досягнення барокового майстра не стосується картин з одеської колекції, їхня унікальність полягає у тому, що це рідкісний приклад релігійних сюжетів у творчості суто світського живописця.

Серед шедеврів, представлених на виставці в Берліні, особливо виділяються дві роботи з колекції Одеського музею західного і східного мистецтва — "Євангеліст Лука" та "Євангеліст Матвій". Ці рідкісні полотна, що входять до серії портретів чотирьох євангелістів, створені Франсом Гальсом у 1620-х роках, є важливими зразками релігійного живопису майстра, який переважно славився своїми портретами світських осіб.

Ці два шедеври були створені Хальсом ймовірно для католицької чи лютеранської церкви. Однак невеликий розмір і інтимний характер живопису дозволяють припустити, що вони могли бути написані для приватної капели або нелегальної католицької церкви у Гарлемі, або ж для приватного колекціонера. Ці роботи відомі своїм виразним зображенням обличчя, де художник передав глибину характеру своїх героїв.

Картина Франса Гальса "Святий Лука" представляє образ євангеліста в традиційній іконографії. Старий чоловік сидить за столом, зосереджено пишучи в товстій книзі, що символізує написання Євангелія. За його спиною зображено символ євангеліста — теля, яке є традиційним атрибутом Луки. Камерний характер картини підкреслюється поясним зрізом фігури та невеликим розміром полотна, що створює відчуття інтимності сцени.

Простір кімнати ледь позначений та наголос присутній на обличчі та руках Луки. Теплі коричневі тони домінують у колористичній гамі, що характерно для нідерландського мистецтва Золотого віку. Картина є рідкісним прикладом релігійного живопису Гальса, який переважно славився своїми портретами та рідко зображав святих. За словами експерта з творчості художника Слайва, знайти релігійну картину Гальса — це справжня рідкість, як і натюрморт Мікеланджело.

"Святий Лука" не відображає академічний ідеал краси; навпаки, Гальс зображує сувору правду первісного християнства. Лицарі віри, такі як Лука, були простими людьми, що часто перебували в умовах скрути, як це відбувалося з апостолами, які зазнавали утисків і знущань, перебували у в'язницях. Сам Лука, за церковною легендою, був ув'язнений разом зі Св. Павлом, якого він лікував.

На картині "Святий Матвій" зображений апостол, що традиційно асоційований з символом ангела, який часто зображується на іконографічних зображеннях поряд із ним. У випадку роботи Гальса, фігура Матвія займає основне місце на полотні. Він зображений у момент писання свого Євангелія, що підкреслює його роль як автора одного з чотирьох канонічних Євангелій. Картина вирізняється характерним для Гальса живим пензлем та експресивною манерою виконання.

Колористична гамма "Святого Матвія" включає теплі коричневі та золотисті відтінки, що створюють відчуття затишку та духовної піднесеності. Образ святого сповнений глибокої задумливості, що додає картині інтимності та глибини. Матвій зображений як зрілий чоловік із бородою, його погляд спрямований на невидимого спостерігача, що створює відчуття живого спілкування.

Ці шедеври є втіленням глибокої духовної сили та справжності, притаманної ранньохристиянським ідеалам. Гальс, через цей образ, нагадує про суть віри, що залишається незмінною навіть у найтяжчі часи. Твори є важливим свідченням рідкісного релігійного жанру у творчості митця та символом стійкості та духовного багатства української мистецької спадщини.

Перші згадки про цей цикл датуються 1760 роком, коли він був включений до спадщини художника Герарда Хоета Мл. Потім картини були придбані у Нідерландах для Ермітажу. У 1771 році кораблі, які перевозили ці картини разом з іншими придбаннями, потрапили в шторм: один із них затонув, а другий, пошкоджений, ледве дістався Фінської затоки. У Ермітажі картини опинилися в запасниках і вважалися не дуже видатними. Вони згадуються в каталозі Ермітажу 1774 року, складеному Ернстом Мюніхом.

У 1812 році куратор Ермітажу Франц Лабенський відібрав 30 картин для прикраси католицьких храмів Північного Причорномор'я. У березні того ж року ці картини були відправлені на Херсонщину. Ймовірно, в середині XIX століття, під час Кримської війни, цикл був розділений.

У революційні роки початку XX століття роботи були загублені. Лише в 1958 році картина "Святий Лука" знову з'явилася на одеському ринку Привоз. За легендою, полотно було куплено у старенької жінки за 9 рублів. Однак ця історія, як стверджують працівники музею, є вигаданою. Насправді обидві картини надійшли до Одеської картинної галереї російського мистецтва ще у 1920-х роках, а потім були передані до Музею західного і східного мистецтва.

У 1958 році обидві картини були відреставровані у Києві. Мистецтвознавець Людмила Сак першою висловила припущення, що їхнім автором може бути представник школи Гальса. Пізніше, у тому ж році, Ірина Ліннік, співробітниця Ермітажу, підтвердила авторство Франса Гальса.

Весною 1965 року обидві картини були привезені до Московського Пушкінського музею на виставку західноєвропейського живопису XV—XVIII століть. 9 березня, під час санітарного дня, коли музей був закритий для відвідувачів, картина "Святий Лука" була викрадена через недбалість музейних працівників. Полотно було варварськи вирізане з рами тупим ножем.

«У нас, у Радянському Союзі, на відміну від Заходу, музеї не грабують», — заявила Катерина Фурцева незадовго до крадіжки з Пушкінського музею

Вважалося, що картину могли викрасти на замовлення, оскільки в музеї були не менш цінні експонати. Кілька місяців безрезультатних пошуків не дало результатів. Зрештою злочин було розкрито завдяки помилці злочинця. Через майже пів року після викрадення він запропонував купити полотно за 100 тисяч рублів людині, яку вважав іноземцем. Після цього зловмисник був затриманий і картину повернули.

Картина була сильно пошкоджена через погані умови зберігання. Полотно було згорнуте в трубку, через що на ньому утворилися тріщини. Для відновлення картини знадобилося понад два з половиною роки, і її реставрацію провів Степан Чураков, один із найкращих реставраторів країни. Після реставрації "Святий Лука" повернувся до Одеського музею західного і східного мистецтва.

Ці картини є символами культурної стійкості та значущості української мистецької спадщини. У різні періоди ці картини брали участь у численних виставках у Гарлемі, Лондоні, Києві, Вашингтоні, і були включені в авторитетні каталоги. Полотна Франса Гальса протягом семи місяців демонструвалися в Італії на виставці "Georges de La Tour: L'Europa della luce" у королівському палаці Мілана. Роботи Гальса з Одеського музею були представлені поруч із картинами з Національної галереї мистецтв у Вашингтоні, галереї Уффіці, Пінакотеки Ватикану та інших музеїв. Востаннє ці твори експонувалися за кордоном у 2020 році в "Palazzo Reale" у Мілані, Італія.

Одеські картини мають особливу художню й історичну цінність, оскільки демонструють, як виглядали роботи Франса Гальса на нетипові для нього релігійні сюжети. Хоча ці картини формально є релігійними, по суті вони є портретами, новаторськими як за простонародним типажем, так і за віртуозною манерою живопису, що на 200 років випереджала імпресіоністичну техніку.

Робіт такого рівня в Україні більше нема. Вони мають величезне значення як для національної, так і для світової культурної спільноти, оскільки представляють один із найкращих зразків голландського живопису Золотого віку. Творчість Франса Хальса, представлена в Україні, є важливим культурним надбанням, яке варто зберігати та популяризувати.

Цей міжнародний проєкт відбувається у той час, коли Одеському музею західного і східного мистецтва виповнилось 100 років. За століття свого існування, музей став одним з найвизначніших культурних закладів України, зберігаючи та експонуючи неоціненні твори мистецтва світового значення. А наразі роботи з колекції експонуються на виставці в Берлінській картинній галереї, що дозволяє зберегти культурну спадщину України та представити її світовій спільноті.

Автор - голова правління ГО “Альянс відновлення України”

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Росіяни запустили кілька груп ударних дронів
УкраинФорм
2025-04-21T00:31:46Z
Якщо зарплата всього 5 тисяч. На яку пенсію очікувати українцю у 2025 році
Telegraf
2025-04-21T00:27:24Z
Карта повітряних тривог України онлайн: де є загроза ракетного удару
Факти ICTV
2025-04-20T22:06:23Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Поливаний понеділок: традиції
ZN UA
2025-04-20T21:33:19Z
Особливий понеділок після Великодня 2025: що можна і не треба робити цього дня
Telegraf
2025-04-20T21:21:18Z
Здоров'я, щастя та удачі: красиві привітання з Поливаним понеділком 2025 у прозі та віршах
24tv
2025-04-20T21:15:29Z
Допомога одиноким пенсіонерам у Києві: як отримати доплату до виплат у 2025 році
Политека
2025-04-20T20:01:03Z
Додому з російського полону повернулися понад 100 морпіхів
24tv
2025-04-20T20:00:57Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
В обмін на військову допомогу: які підводні камені Трамп заховав в угоді про корисні копалини
24tv
2025-04-21T00:42:20Z
"Українська мрія може здійснитись": чи запустить обвал цін на нафту розпад Росії
GlavRed
2025-04-21T00:36:49Z
Президент Чехії оригінально привітав громадян з Великоднем
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T00:36:42Z
Загроза для двох областей: названо ймовірні напрямки нового штурму РФ
GlavRed
2025-04-21T00:27:06Z
У Нідерландах готують кампанію зі зміцнення "кіберрезерву" країни
InternetUA
2025-04-21T00:01:37Z
NYT: Міністр оборони США мав ще одну переписку про удари по Ємену
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T00:00:59Z
На більшості напрямків сторони обмінюються звинуваченнями в порушенні перемир'я: аналіз ISW
24tv
2025-04-21T00:00:18Z
Чеський міністр порівняв перемир'я Путіна зі вдаваним голодуванням
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T23:30:02Z
Чи шкідливі соцмережі: вчені спростували поширений міф
InternetUA
2025-04-20T20:31:38Z
Продукти, які підвищують рівень серотоніну та покращують настрій
360ua.news
2025-04-20T19:15:57Z
Що найкраще випити перед сном. Оберіть свій напій
Gazeta UA
2025-04-20T18:27:45Z
Назвали найгірші пози для сну, якщо болить спина
Gazeta UA
2025-04-20T18:06:06Z
Як миттєво позбутись запаху часнику з рота. Вчені здивували відкриттям
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:22Z
Шість продуктів, які зменшують тривалість життя
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:21Z
Все життя ви робили це неправильно: як насправді потрібно мити волосся
24tv
2025-04-20T11:42:52Z
Вісім причин, чому манго треба їсти чоловікам та жінкам
Gazeta UA
2025-04-20T09:57:36Z
Як депресія батьків впливає на поведінку дитини
360ua.news
2025-04-20T07:42:52Z
Музикант Ярмак зустрівся на обміні полоненими зі своїм побратимом: той втратив 40 кілограмів
24tv
2025-04-20T21:12:12Z
"Скромність - сестра бідності": Тіна Кароль дала 4 зухвалі поради
GlavRed
2025-04-20T19:27:28Z
66-річна Мадонна відзначила Великдень у компанії дітей і 28-річного коханця
Фокус
2025-04-20T19:01:37Z
На одному подиху: 3 легкі мінісеріали для вихідного дня
24tv
2025-04-20T18:18:19Z
Майбутнє української рок-музики: діти зіграли легендарну пісню, мережу у захваті
Telegraf
2025-04-20T17:48:30Z
Анна Саліванчук зізналася, навіщо вийшла заміж за експродюсера Студії Квартал 95
GlavRed
2025-04-20T17:27:48Z
"Ти - мій": обраниця Дмитра Кулеби показала романтичне фото з політиком
GlavRed
2025-04-20T16:25:09Z
У Великдень Христина Соловій поділилася рідкісним фото з мамою
24tv
2025-04-20T14:36:25Z
Разом із сином за святковим столом: як відзначає Великдень Софія Ротару
GlavRed
2025-04-20T14:27:14Z
"Перемир'я" закінчилось, і "Шахеди" полетіли знову: де тривога в Україні 21 квітня
24tv
2025-04-21T00:09:36Z
Сирський доповів Зеленському про ситуацію на фронті
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T22:33:41Z
"Дочекались смачної паски?": родичі полонених провели акцію "Не мовчи"
ZN UA
2025-04-20T22:21:41Z
Війна, день 1152. росіяни понад 2 тисячі разів порушили "Великоднє перемирʼя"
Football.ua
2025-04-20T22:00:33Z
У Києві відзначили світле свято Великодня
ZN UA
2025-04-20T21:12:58Z
У Києві поліція затримала студента: той каже, що правоохоронці вчинили це без причини
24tv
2025-04-20T21:12:32Z
Росіяни збільшують присутність у Маріуполі, – Андрющенко сказав, що це означає
24tv
2025-04-20T21:00:53Z
26-градусна спека буде не скрізь: які регіони заливатимуть грозові дощі
GlavRed
2025-04-20T20:27:55Z
Гороскоп на сьогодні 21 квітня: Ракам - надзвичайна зустріч, Стрільцям - прибуток
GlavRed
2025-04-20T20:27:32Z
Румунські рятувальники шукають українця, який вже декілька днів блукає у горах
Украина Криминальная
2025-04-20T23:33:39Z
У російському Омську стався нічний переполох: лунали сирени, небо палало спалахами
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T22:54:54Z
У Харкові стався вибух у багатоповерхівці: горіли дві квартири, є постраждалі
24tv
2025-04-20T22:54:37Z
В одній з квартир Харкова стався вибух: вигоріли кімнати, мешканці постраждали
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T22:45:19Z
На Харківщині під час гасіння пожежі підірвався автомобіль лісгоспу, постраждали двоє лісників
Украина Криминальная
2025-04-20T21:57:33Z
У Харкові горіла 12-поверхівка
УкраинФорм
2025-04-20T21:27:24Z
На Тернопільщині знайшли покинуту новонароджену дитину
Украина Криминальная
2025-04-20T21:09:44Z
На Вінниччині автобус з пасажирами злетів у кювет: постраждали семеро людей
Факти ICTV
2025-04-20T20:01:48Z
В лікарнях Харкова залишаються ще понад 10 людей, які постраждали внаслідок ракетного обстрілу
24tv
2025-04-20T18:30:32Z
Пристрасть до чорного: про що розповість ваш улюблений колір одягу
Gazeta UA
2025-04-20T21:39:03Z
«Україномовний» чи «українськомовний»: мовознавиця пояснила, як казати правильно
ZN UA
2025-04-20T21:03:56Z
Як дізнатися, чи перебуваєте ви у стосунках з аб'юзом – і як діяти, якщо відповідь "так"
24tv
2025-04-20T18:45:19Z
Який бізнес можна відкрити в селі – 10 ідей, які легко втілити в життя
24tv
2025-04-20T18:39:56Z
Як позбутися ос в будинку - дієвий та екологічний спосіб
Gazeta UA
2025-04-20T17:27:40Z
Перевірте, чи доживете ви до 100 років – 9 ознак та цікавий тест
24tv
2025-04-20T17:09:43Z
Вчені вивели "формулу успіху": які риси характеру вам необхідні
24tv
2025-04-20T16:21:27Z
Назустріч пригодам: 2 знаки зодіаку, яким у травні треба піти у відпустку
24tv
2025-04-20T16:09:17Z
1100 євро за 3 ночі: у Німеччині готуються запустити найбільший круїзний лайнер у світі
Фокус
2025-04-20T16:03:52Z
Німеччина постачала хром для російських снарядів – ЗМІ
iPress
2025-04-20T21:28:11Z
Тарифна війна між США та Китаєм: покупці повернули літак
ZN UA
2025-04-20T19:36:16Z
Частини українців нарахують нову мінімальну пенсію після певного віку
Хвиля
2025-04-20T19:33:17Z
Популярний шоколад із Дубаю спричинив світовий дефіцит фісташок
Gazeta UA
2025-04-20T19:09:52Z
Хто є власником землі під приватним будинком
24tv
2025-04-20T19:03:13Z
Німецька компанія продавала у Росію хром для виробництва гармат, – Handelsblatt
24tv
2025-04-20T18:45:56Z
Чи можуть в Україні запровадити графіки відключення газу: експерт чітко відповів
GlavRed
2025-04-20T18:27:52Z
Купує у Росії і спродує Європі: як Китай обійшов США із природним газом, – NYT
24tv
2025-04-20T18:27:34Z
НБУ ввів в обіг унікальну монету в честь Великодня: перші фото
24tv
2025-04-20T18:18:10Z
Став янголятком: Роналду з коханою зворушливо вшанували пам'ять покійного сина
GlavRed
2025-04-20T23:28:50Z
Ван Ністелрой прокоментував виліт Лестера з АПЛ
Football.ua
2025-04-20T21:28:59Z
Реал вирвав перемогу над Атлетіком завдяки божевільному м'ячу в овертаймі: відео суперголу
24tv
2025-04-20T21:03:54Z
Черговий божевільний удар Вальверде приніс Реалу перемогу в El Clasico проти Атлетіка
Football.ua
2025-04-20T21:01:46Z
Мілан додатково погіршив свої шанси на єврокубки мінімальною поразкою від Аталанти
Football.ua
2025-04-20T20:46:17Z
Світоліна у фіналі WTA здобула перший трофей за два роки
Факти ICTV
2025-04-20T20:39:26Z
Барелла: Інтер не повинен пропускати такі голи ні за яких обставин
Football.ua
2025-04-20T20:31:12Z
Болонья вирвала перемогу в Інтера на 94-й хвилині
Football.ua
2025-04-20T20:06:36Z
Нагадало битву Усик – Ф'юрі: українець переміг в Ер-Ріяді двометрового гіганта
24tv
2025-04-20T19:21:59Z
Власники GTA запатентували нову технологію анімації: що буде в новій частині гри
InternetUA
2025-04-20T23:01:59Z
"З аптечкою Червоного Хреста": Ісус зі штучного інтелекту порадив готуватись до кінця світу
Фокус
2025-04-20T23:01:51Z
У похованні знайшли незвичайну зброю
Gazeta UA
2025-04-20T22:39:56Z
З консистенцією зубної пасти: дослідники створили рідкий акумулятор
InternetUA
2025-04-20T19:34:02Z
ШІ генерує зображення гламурних ляльок у стилі Барбі: експерти попередили про загрозу
InternetUA
2025-04-20T18:31:24Z
Найшвидша пам'ять у світі записує дані в 10 000 разів швидше, ніж сучасні технології
InternetUA
2025-04-20T17:31:29Z
Експерти розкрили способи захисту гаджетів від стеження у 2025 році
InternetUA
2025-04-20T16:34:38Z
У Чорнобилі вперше помітили гібридів коней Пржевальського
FaceNews
2025-04-20T15:54:47Z
Експерти розповіли, як смартфон «вмирає» через одне налаштування
InternetUA
2025-04-20T15:46:21Z
Ціни на вживані автомобілі з бензиновим двигуном вперше за два роки зростають, тоді як ціни на електромобілі швидко падають
Топ Жир
2025-04-21T00:45:41Z
Авто не реагує на кнопку старту: що рекомендують фахівці
Gazeta UA
2025-04-21T00:33:45Z
Як вибрати ідеальне авто для втечі після ограблення?
Топ Жир
2025-04-20T23:00:29Z
3 мільйони за кемпер у стилі космічної ери, який виглядає, ніби він з іншої планети
Топ Жир
2025-04-20T21:30:03Z
Ford призупиняє експорт автомобілів до Китаю через наслідки торгової війни з тарифами
Топ Жир
2025-04-20T20:15:10Z
Піастрі виграв Гран-прі Саудівської Аравії та очолив загальний залік
Факти ICTV
2025-04-20T19:42:33Z
Чи хто-небудь керує Porsche 911 Dakar? Ще один автомобіль перевернувся, забезпечивши прибуток у $100,000
Топ Жир
2025-04-20T18:45:48Z
5 ознак, що ваше авто на межі поломки — не чекайте на великий ремонт
360ua.news
2025-04-20T18:24:01Z
Новий електричний кросовер Subaru Trailseeker для любителів подорожей
360ua.news
2025-04-20T17:27:34Z