MY.UAНовини
Євангелісти Галса представляють Україну на виставці в Берліні
Євангелісти Галса представляють Україну на виставці в Берліні

Євангелісти Галса представляють Україну на виставці в Берліні

У Берлінській картинній галереї завершується виставка «Франс Галс: Король швидкоплинного моменту» — найбільша виставка нідерландського майстра в історії та центральна подія року.

Серед 75 експонованих робіт є близько 50 найважливіших картин Франса Галса з понад 20 державних і приватних колекцій у Європі, США та Канаді. Одеський музей західного і східного мистецтва взяв участь у цьому масштабному міжнародному проєкті.

Завдяки дев’яти роботам, які зберігаються у Берлінській картинній галереї, вона володіє однією з найвишуканіших і найцінніших колекцій живопису Франса Гальса у світі. Серед них такі шедеври, як «Malle Babbe», «Catharina Hooft with her Nurse» та «Singing Boy with Flute».

Окрім добірки високоякісних робіт Гальса, виставка у Берліні також представляє твори його сучасників з Гарлема, що дозволить розмістити Гальса в контексті його часу. Серед 75 робіт, представлених на виставці, близько 50 найважливіших картин Франса Гальса з понад 20 державних і приватних колекцій Європи, США та Канади – зокрема, такі шедеври, як «Marriage Portrait of Isaac Massa and Beatrix van der Laen» з Рейксмузеуму, «Young Man with a Skull» з Національної галереї в Лондоні та «The Lute Player» з Лувру в Парижі. Також представлені роботи, які раніше ніколи не демонструвалися в Німеччині, такі як монументальна картина «Худа компанія», ширина якої перевищує чотири метри.

Проєкт стартував у Великобританії 30 вересня 2023 року, продовжився в Нідерландах, а з 12 липня по 3 листопада відбувається фінальний етап у Берліні. Організатори виставки навіть передрукували величезний каталог, щоб додати наші твори.

До того, Франс Гальс, поряд із Рембрандтом та Вермером, займає одне з найпочесніших місць серед нідерландських художників XVII століття. Окрім того, що він створював виразні та нестандартні портрети гарлемської еліти, Гальс став першим художником у Голландії, який почав зображувати соціальних аутсайдерів у форматі портрета. Його живопис, виконаний швидкими, сміливими мазками, вплинув на митців кінця XIX століття, причому імпресіоністи вважали його одним зі своїх попередників.

Франс Гальс є квінтесенцією Золотого століття Голландії, епохи розквіту мистецтва, науки та торгівлі. Його роботи відображають не тільки майстерність художника, але й дух того часу, коли Голландія стала одним із центрів культурного та економічного життя Європи. Згідно з останніми дослідженнями до його авторства офіційно віднесені 184 картини, серед яких “Бенкет офіцерів стрілецької роти Святого Георга”, “Опікунки старечого дому”, “Жінка, що п'є з совою на плечі” та багато інших. Вони знаходяться у найкращих галереях світу та приватних колекціях.

Його роботи були новаторськими для свого часу і вплинули на багатьох пізніших художників, таких як Ван Гог та рух імпресіоністів. Два найзначніші внески, які він зробив в історію мистецтв: поєднання глибокого реалізму з яскравими кольорами (здалеку його роботи виглядають реалістичними, а зблизька розкриваються талановитою грою мазків) та внесення психологічної глибини у портрет, підкреслюючи зовнішні прояви внутрішнього життя людини.

Відомий своєю живою, безпосередньо-експресивною манерою письма, Гальс першим наважився передати мимовільні емоції, зокрема грайливу посмішку, у своїх роботах. Наперекір тому, що це фізіономічно-пластичне досягнення барокового майстра не стосується картин з одеської колекції, їхня унікальність полягає у тому, що це рідкісний приклад релігійних сюжетів у творчості суто світського живописця.

Серед шедеврів, представлених на виставці в Берліні, особливо виділяються дві роботи з колекції Одеського музею західного і східного мистецтва — "Євангеліст Лука" та "Євангеліст Матвій". Ці рідкісні полотна, що входять до серії портретів чотирьох євангелістів, створені Франсом Гальсом у 1620-х роках, є важливими зразками релігійного живопису майстра, який переважно славився своїми портретами світських осіб.

Ці два шедеври були створені Хальсом ймовірно для католицької чи лютеранської церкви. Однак невеликий розмір і інтимний характер живопису дозволяють припустити, що вони могли бути написані для приватної капели або нелегальної католицької церкви у Гарлемі, або ж для приватного колекціонера. Ці роботи відомі своїм виразним зображенням обличчя, де художник передав глибину характеру своїх героїв.

Картина Франса Гальса "Святий Лука" представляє образ євангеліста в традиційній іконографії. Старий чоловік сидить за столом, зосереджено пишучи в товстій книзі, що символізує написання Євангелія. За його спиною зображено символ євангеліста — теля, яке є традиційним атрибутом Луки. Камерний характер картини підкреслюється поясним зрізом фігури та невеликим розміром полотна, що створює відчуття інтимності сцени.

Простір кімнати ледь позначений та наголос присутній на обличчі та руках Луки. Теплі коричневі тони домінують у колористичній гамі, що характерно для нідерландського мистецтва Золотого віку. Картина є рідкісним прикладом релігійного живопису Гальса, який переважно славився своїми портретами та рідко зображав святих. За словами експерта з творчості художника Слайва, знайти релігійну картину Гальса — це справжня рідкість, як і натюрморт Мікеланджело.

"Святий Лука" не відображає академічний ідеал краси; навпаки, Гальс зображує сувору правду первісного християнства. Лицарі віри, такі як Лука, були простими людьми, що часто перебували в умовах скрути, як це відбувалося з апостолами, які зазнавали утисків і знущань, перебували у в'язницях. Сам Лука, за церковною легендою, був ув'язнений разом зі Св. Павлом, якого він лікував.

На картині "Святий Матвій" зображений апостол, що традиційно асоційований з символом ангела, який часто зображується на іконографічних зображеннях поряд із ним. У випадку роботи Гальса, фігура Матвія займає основне місце на полотні. Він зображений у момент писання свого Євангелія, що підкреслює його роль як автора одного з чотирьох канонічних Євангелій. Картина вирізняється характерним для Гальса живим пензлем та експресивною манерою виконання.

Колористична гамма "Святого Матвія" включає теплі коричневі та золотисті відтінки, що створюють відчуття затишку та духовної піднесеності. Образ святого сповнений глибокої задумливості, що додає картині інтимності та глибини. Матвій зображений як зрілий чоловік із бородою, його погляд спрямований на невидимого спостерігача, що створює відчуття живого спілкування.

Ці шедеври є втіленням глибокої духовної сили та справжності, притаманної ранньохристиянським ідеалам. Гальс, через цей образ, нагадує про суть віри, що залишається незмінною навіть у найтяжчі часи. Твори є важливим свідченням рідкісного релігійного жанру у творчості митця та символом стійкості та духовного багатства української мистецької спадщини.

Перші згадки про цей цикл датуються 1760 роком, коли він був включений до спадщини художника Герарда Хоета Мл. Потім картини були придбані у Нідерландах для Ермітажу. У 1771 році кораблі, які перевозили ці картини разом з іншими придбаннями, потрапили в шторм: один із них затонув, а другий, пошкоджений, ледве дістався Фінської затоки. У Ермітажі картини опинилися в запасниках і вважалися не дуже видатними. Вони згадуються в каталозі Ермітажу 1774 року, складеному Ернстом Мюніхом.

У 1812 році куратор Ермітажу Франц Лабенський відібрав 30 картин для прикраси католицьких храмів Північного Причорномор'я. У березні того ж року ці картини були відправлені на Херсонщину. Ймовірно, в середині XIX століття, під час Кримської війни, цикл був розділений.

У революційні роки початку XX століття роботи були загублені. Лише в 1958 році картина "Святий Лука" знову з'явилася на одеському ринку Привоз. За легендою, полотно було куплено у старенької жінки за 9 рублів. Однак ця історія, як стверджують працівники музею, є вигаданою. Насправді обидві картини надійшли до Одеської картинної галереї російського мистецтва ще у 1920-х роках, а потім були передані до Музею західного і східного мистецтва.

У 1958 році обидві картини були відреставровані у Києві. Мистецтвознавець Людмила Сак першою висловила припущення, що їхнім автором може бути представник школи Гальса. Пізніше, у тому ж році, Ірина Ліннік, співробітниця Ермітажу, підтвердила авторство Франса Гальса.

Весною 1965 року обидві картини були привезені до Московського Пушкінського музею на виставку західноєвропейського живопису XV—XVIII століть. 9 березня, під час санітарного дня, коли музей був закритий для відвідувачів, картина "Святий Лука" була викрадена через недбалість музейних працівників. Полотно було варварськи вирізане з рами тупим ножем.

«У нас, у Радянському Союзі, на відміну від Заходу, музеї не грабують», — заявила Катерина Фурцева незадовго до крадіжки з Пушкінського музею

Вважалося, що картину могли викрасти на замовлення, оскільки в музеї були не менш цінні експонати. Кілька місяців безрезультатних пошуків не дало результатів. Зрештою злочин було розкрито завдяки помилці злочинця. Через майже пів року після викрадення він запропонував купити полотно за 100 тисяч рублів людині, яку вважав іноземцем. Після цього зловмисник був затриманий і картину повернули.

Картина була сильно пошкоджена через погані умови зберігання. Полотно було згорнуте в трубку, через що на ньому утворилися тріщини. Для відновлення картини знадобилося понад два з половиною роки, і її реставрацію провів Степан Чураков, один із найкращих реставраторів країни. Після реставрації "Святий Лука" повернувся до Одеського музею західного і східного мистецтва.

Ці картини є символами культурної стійкості та значущості української мистецької спадщини. У різні періоди ці картини брали участь у численних виставках у Гарлемі, Лондоні, Києві, Вашингтоні, і були включені в авторитетні каталоги. Полотна Франса Гальса протягом семи місяців демонструвалися в Італії на виставці "Georges de La Tour: L'Europa della luce" у королівському палаці Мілана. Роботи Гальса з Одеського музею були представлені поруч із картинами з Національної галереї мистецтв у Вашингтоні, галереї Уффіці, Пінакотеки Ватикану та інших музеїв. Востаннє ці твори експонувалися за кордоном у 2020 році в "Palazzo Reale" у Мілані, Італія.

Одеські картини мають особливу художню й історичну цінність, оскільки демонструють, як виглядали роботи Франса Гальса на нетипові для нього релігійні сюжети. Хоча ці картини формально є релігійними, по суті вони є портретами, новаторськими як за простонародним типажем, так і за віртуозною манерою живопису, що на 200 років випереджала імпресіоністичну техніку.

Робіт такого рівня в Україні більше нема. Вони мають величезне значення як для національної, так і для світової культурної спільноти, оскільки представляють один із найкращих зразків голландського живопису Золотого віку. Творчість Франса Хальса, представлена в Україні, є важливим культурним надбанням, яке варто зберігати та популяризувати.

Цей міжнародний проєкт відбувається у той час, коли Одеському музею західного і східного мистецтва виповнилось 100 років. За століття свого існування, музей став одним з найвизначніших культурних закладів України, зберігаючи та експонуючи неоціненні твори мистецтва світового значення. А наразі роботи з колекції експонуються на виставці в Берлінській картинній галереї, що дозволяє зберегти культурну спадщину України та представити її світовій спільноті.

Автор - голова правління ГО “Альянс відновлення України”

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Солдаты все чаще попадают в окружение: кто должен понести наказание
Comments UA
2024-11-21T20:09:57Z
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
Почему графики отключений света постоянно меняются: в YASNO объяснили
TSN
2024-11-21T20:06:07Z
Россияне оккупировали Дальнее в Донецкой области — DeepState
TSN
2024-11-21T19:42:18Z
ГУР нанесло ракетную атаку по скоплению врага на ТОТ
TSN
2024-11-21T19:21:23Z
Последствия массированной атаки оккупантов на Одессу: множество разрушений
Comments UA
2024-11-08T07:39:47Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
После Днепра РФ может готовить удар по Верховной Раде: нардепы отменили заседание
Фокус
2024-11-21T21:01:13Z
Стратегия лейбористской партии: как Трамп использовал уроки Великобритании и победил на выборах
Политека
2024-11-21T20:42:52Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
Дочь Илона Маска объявила об отъезде из США после победы Трампа
Корреспондент
2024-11-08T10:42:30Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
"Не замечаете?": Александру Зарицкую из "Kazka" заподозрили в беременности
Знай
2024-11-21T20:54:52Z
Человек-паук и Веном могут встретиться в «Человеке-пауке 4»
GameMag
2024-11-21T19:48:59Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
"Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
Фокус
2024-11-18T11:07:17Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Как нужно есть хурму: с кожурой или без
UAToday
2024-11-21T19:27:23Z
Кончились силы и охватила тревога: техника, которая поможет вам вставать с кровати по утрам
Marie Claire
2024-11-21T18:31:35Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
Ученые доказали, что одиночество приводит к деменции: как избежать опасного состояния
Знай
2024-11-18T11:51:03Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
Сезон мандаринов: эксперты объяснили, когда ждать подорожания
Политека
2024-11-21T21:00:27Z
ДТЭК потеряла три из пяти рабочих ТЭС в результате ударов ВС РФ 17 ноября: детали
Фокус
2024-11-21T20:42:52Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
Цитрусовый ценопад: мандарины, апельсины и лимоны становятся доступнее
Знай
2024-11-18T11:12:37Z
Платежка может вырасти: сколько придется платить за газ в декабре
Знай
2024-11-18T08:07:12Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
Украинские волейболисты не вернулись домой после игр в Бельгии, — СМИ
Фокус
2024-11-21T17:51:02Z
После еврокубкового матча в Украину не вернулись волейболисты
Comments UA
2024-11-21T16:10:36Z
Михайлюк назвал фаворитов на победу в НБА
Корреспондент
2024-11-21T16:07:54Z
Украинская Премьер-лига: результаты всех матчей 14-го тура, видео голов
ZN UA
2024-11-21T14:02:52Z
Сербия пожаловалась на поведение фанатов сборных Украины и Албании на матче Лиги наций
ZN UA
2024-11-21T12:52:23Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Классический Харчо: как приготовить сытный суп, который согреет в холодную погоду
Фокус
2024-11-21T20:42:46Z
Надоело протирать плиту: простой способ, чтобы вода не выкипала из кастрюли
Marie Claire
2024-11-21T19:00:05Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
8 ноября: церковный праздник сегодня, что считается грехом в этот день
UAToday
2024-11-08T05:03:55Z
Минус 700 тысяч солдат и офицеров: британская разведка оценила армию РФ через 1000 дней войны
Новости Украины
2024-11-21T20:57:33Z
В США пообещали наращивать военную помощь Украине
Корреспондент
2024-11-21T20:54:57Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
Точность до 1 метра, поражает движущиеся цели: Франция произведет бомбы AASM для Украины
Фокус
2024-11-12T15:27:21Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
Мужчина избил ТЦКшника по дороге в ВЛК и скрылся: его объявили в розыск
Политека
2024-11-21T19:27:08Z
Удар РФ по Днепру и области: в ОВА уточнили данные о пострадавших
Апостроф
2024-11-21T19:00:48Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
В Китае ищут тигра, который едва не убил двух крестьян
Фокус
2024-11-21T18:06:01Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Под юбку не заглядывать: Кроссовер Stellar Blade с NieR: Automata добавил в игру забавную деталь
GameMag
2024-11-21T20:36:11Z
В прибрежной пещере неандертальцев обнаружили 60-тысячелетнюю печь для изготовления клея
UAToday
2024-11-21T20:03:44Z
"Царь умрет, нация падет": ученые расшифровали мрачные предсказания на 4000-летних вавилонских табличках
Фокус
2024-11-21T19:12:59Z
Ужасное исследование точно спрогнозировало, сколько людей погибнет из-за изменения климата к 2100 году
TSN
2024-11-21T19:09:24Z
Магнитные бури, прогноз на три дня: чего ожидать от солнечной активности 21-23 ноября
UAToday
2024-11-21T18:21:26Z
Защита от фейков: как противодействовать дезинформации
ZN UA
2024-11-21T17:46:50Z
Санкции США — не помеха: Китай собирается массово производить новейший ИИ-чип
Фокус
2024-11-21T17:12:33Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Увеличат запас хода до 1000 км: Honda готовит инновационные батареи для электрокаров
Фокус
2024-11-21T17:57:23Z
Новые машины, трассы с "Софией" и коллекция Ferrari: Gran Turismo 7 от Sony получила ноябрьское обновление
GameMag
2024-11-21T13:58:37Z
Гость из 60-х: обнаружен редкий 58-летний спорткар Chevrolet в новом состоянии
Фокус
2024-11-21T13:45:35Z
Премиальный французский электромобиль с запасом хода 750 км показали до премьеры
Фокус
2024-11-21T12:06:21Z
Старый 88-летний мотоцикл продают по цене нового Ferrari
Фокус
2024-11-21T10:06:53Z
Культовый американский спорткар 70-х за $500000 простоял более 40 лет на складе
Фокус
2024-11-21T07:45:35Z
Не генератор, а электромобиль: как lifecell собирается решать проблемы во время длительных обесточений
Знай
2024-11-21T04:51:56Z
Нулевая толерантность к нарушителям: в новых ПДД для водителей авто и скутеров штрафы увеличены в разы
Новости Украины
2024-11-20T20:21:40Z