В Україні впроваджують новий вид соцстрахування «єПотенціал»
Міністерство соціальної політики розробило проєкт закону щодо впровадження нової системи соціального страхування під назвою «єПотенціал». Цей проєкт спрямований на реформування соціальної підтримки осіб, які зазнали травм або захворювань. Основна мета нової системи — забезпечення більш ефективної допомоги громадянам, спрощення процесів, а також збільшення соціальних виплат.
Основні зміни, передбачені законопроєктом:
- Нова модель визначення інвалідності: Замість традиційної МСЕК (Медико-соціальна експертна комісія) інвалідність визначатиметься мультидисциплінарними командами з використанням цифрових інструментів. Буде проведена оцінка працездатності для визначення потреб підтримки.
- Збільшення страхових виплат: Для тих, хто втратив працездатність, передбачені збільшені страхові виплати. Якщо людина після реабілітації зможе працювати, їй надаватиметься максимальна підтримка в ліках, засобах реабілітації, соціальних послугах та працевлаштуванні.
- Подовження захисту від звільнення: Законопроєкт подовжує захист від звільнення через непрацездатність понад поточні 4 місяці, дозволяючи оплачувану реабілітацію тривалістю більше як рік.
- Збільшення реабілітаційних виплат: Розмір страхових виплат під час реабілітації може становити від 70% до 100% середньої заробітної плати. Також передбачено можливість працювати частково під час амбулаторної реабілітації зі збереженням виплат.
- Електронний кейс-менеджмент: Планується впровадження електронної системи, що об’єднає соціальні та медичні дані, для підвищення прозорості та зменшення бюрократичних процедур.
- Зміни також передбачають розмежування статусів інвалідності та працездатності, проте сам статус інвалідності не змінюється, і жодні соціальні виплати не будуть зменшені.
Ця реформа є частиною більш широкої стратегії уряду щодо вдосконалення системи підтримки громадян та спрямована на підвищення якості медико-соціальних послуг в Україні.
Докладніше про те, на яку підтримку можуть розраховувати українці, котрі втратили цивільних рідних або ж і самі були поранені через війну? Читайте у статті Наталії Найдюк для ZN.UA.