Грузинська ЦВК просить прокуратуру розібратися із заявами президентки та опозиції
Грузинська Центральна виборча комісія звернулася до прокуратури із проханням розпочати розслідування заяв президентки, опозиційних політиків та інших осіб щодо фальсифікації виборів. Відповідне звернення надруковано на сайті Комісії.
У ньому ЦВК просить правоохоронців провести комплексне та об'єктивне розслідування та перевірити правдивість заяв.
У виборчкомі заявили, що президент Грузії Саломе Зурабішвілі, а також представники деяких опозиційних політичних партій, які беруть участь у виборах, «необґрунтовано нападають на ЦВК і намагаються завдати шкоди репутації інституції необґрунтованими звинуваченнями», незважаючи на те, що місія спостерігачів ОБСЄ дала позитивну оцінку виборам та роботі ЦВК.
«Після оголошення результатів парламентських виборів 2024 року Центральна виборча комісія стала об'єктом особливих нападок і необґрунтованої критики.
Незважаючи на те, що моніторингова місія ОБСЄ позитивно оцінила вибори та роботу ЦВК на найвищому рівні, а проведений американською компанією аудит не виявив жодних недоліків, президент Грузії Саломе Зурабішвілі, а також представники деяких політичних партій, які беруть участь у виборах, необґрунтовано нападають на ЦВК та намагаються завдати репутаційної шкоди відомству необґрунтованими звинуваченнями», – йдеться у документі.
У Комісії додали, що розглядають подані скарги, однак для того, щоб встановити обставини, чи є заяви про фальсифікацію правдивими, необхідно провести комплексне та об'єктивне розслідування, яке виходить за межі компетенції виборчої адміністрації.
«Виходячи з вищевикладеного, ми звертаємося до прокуратури Грузії з пропозицією почати і провести розслідування за вищезгаданими заявами», – йдеться у повідомленні і додається, що ЦВК, зі свого боку, готова співпрацювати зі слідством та безперешкодно надавати цікаву та необхідну для розслідування інформацію.
Нагадаємо, ЦВК Грузії опублікувала результати голосування по всіх виборчих округах та дільницях. П'ятивідсотковий бар'єр подолали п'ять партій. Більшість голосів виборців, за даними ЦВК, одержала правляча партія «Грузинська мрія» – 53,93%.
Лідери Угорщини, Вірменії, Азербайджану та Туреччини вже привітали «Грузинську мрію» з перемогою, а європейські та американські партнери закликають уряд розслідувати можливі порушення на виборах.
Опозиційні партії та президент Грузії вимагають проведення повторних виборів, провести які має міжнародна виборча адміністрація. Вибрані опозиційні депутати не визнають вибори легітимними та відмовляються від депутатських мандатів.
Спостерігачі від ОБСЄ заявили, що з процедурної точки зору, процес голосування був організований на належному рівні. Але ситуація була напруженою, таємниця голосування часто порушувалася, мали місце процедурні невідповідності та порушення. Паскаль Алізар, голова місії, заявив і про факти залякування та тиску, які «негативно вплинули на виборців, і це негативно позначилося на процесі».
У Держдепі США заявили, що проводять консультації з європейськими партнерами, щоб визначитися з тим, який орган може здійснити розслідування порушень, озвучених спостерігачами.
Чому ж «Грузинська мрія» набрала стільки голосів, пояснив Володимир Кравченко у статті «Чи проллє кров «Грузинська мрія».