Аспірант випадково знайшов величезне загублене місто майя у джунглях Мексики
Вчені знайшли загублене гігантське місто майя через сторіччя після того, як воно було поховано під джунглями Мексики. Археологи виявили піраміди, спортивні поля та амфітеатри, які розташовуються в штаті Кампече, повідомляє ВВС.
Новий комплекс назвали Валеріана, його вдалося знайти за допомогою лідара. За словами вчених, за щільністю він поступається лише Калакмулю, який вважається найбільшим поселенням майя у давній Латинській Америці.
Усього ж група виявила три цікаві місця на площі розміром з Единбург, коли один із дослідників випадково переглядав дані в інтернеті.
"Я був десь на 16 сторінці пошуку Google і знайшов лазерну зйомку, проведену мексиканською організацією з моніторингу навколишнього середовища", - заявив Люк Олд-Томас, аспірант університету Тулейн у США.
Це була лідарна зйомка, метод дистанційного зондування, який запускає тисячі лазерних імпульсів з літака та картографує об'єкти під ним, використовуючи час, необхідний повернення сигналу.
Коли Олд-Томас обробив дані методами, доступними археологам, він побачив те, що пройшло повз увагу інших дослідників: величезне місто. На піку його процвітання з 750 по 850 рік місто населяло від 30 до 50 тисяч осіб. Це більше, ніж кількість людей, які живуть у регіоні сьогодні.
Олд-Томас та його колеги назвали місто Валеріана на честь прилеглої лагуни.
Як заявив один із авторів дослідження Марчелло Кануто, відкриття допомагає змінити західне уявлення про тропіки як про місце, «де цивілізації вмирали». Точно сказати, що стало причиною занепаду та опустіння міста, не можна. Але археологи вважають, що однією з основних причин могли стати зміни клімату.
Валеріана має «ознаки столиці» і за щільністю забудови поступається лише вражаючому місту Калакмуль, розташованому на відстані близько 100 кілометрів. Археологи кажуть, що місто «заховано на очах», оскільки знаходиться на відстані всього 15 хвилин ходьби від головної дороги біля Шпухіла, де зараз переважно живуть майя.
Площа міста становила 16,6 квадратних кілометра, у нього було два великі центри з великими будинками на відстані близько двох кілометрів один від одного, з'єднаних щільною забудовою будинків та дамбою.
У ньому також були дві площі з храмовими пірамідами, де майя поклонялися, ховали скарби, такі як нефритові маски, та ховали своїх мерців. У ньому також був майданчик, на якому майя грали в м'яч.
Також було виявлено свідчення наявності водосховища, що вказувало на те, що люди використовували ландшафт для утримання великого населення.
Загалом Олд-Томас і Кануто обстежили три різні ділянки в джунглях. Вони виявили 6764 будинки різних розмірів.
Раніше археологи знайшли в Еквадорі стародавнє місто зі складною мережею доріг.