MY.UAНовини
Через джунглі Еквадору та Колумбії: як китайські емігранти потрапляють до США
Через джунглі Еквадору та Колумбії: як китайські емігранти потрапляють до США

Через джунглі Еквадору та Колумбії: як китайські емігранти потрапляють до США

Громадяни Китаю приїжджають до США з різних причин і різними шляхами. Але втеча з КНР часто пов'язана з труднощами і небезпеками.

Китайці емігрують до США в пошуках економічних можливостей, або розчарувавшись у правлінні Сі Цзіньпіна. І їхній шлях на нову батьківщину пролягає через країни Південної Америки. Маршрут джунглями між Колумбією і Панамою настільки популярний, що навіть отримав китайську назву "zouxian", або "той, хто йде по межі". Журналісти вивчили шляхи, якими китайські мігранти потрапляють до США, пише The Economist.

Дар'янський пробіл — джунглі, якими мігранти пробираються до США

За останні два роки китайські мігранти стали найбільш швидкозростаючою групою, що перетинає південний кордон США. Понад 37 000 із них було виявлено прикордонним патрулем США у 2023 році, порівняно з 3 813 у 2022 році та 689 у 2021 році. Ще 21 000 прибули за перші вісім місяців 2024 року. Вони залишаються лише малою частиною 2 млн мігрантів, які намагалися перетнути кордон у 2023 році. Але оскільки Америка і Китай перебувають в економічній, ідеологічній та геостратегічній конкуренції, китайські мігранти стали політичним громовідводом.

Якщо послухати Дональда Трампа, то новачки з Китаю — це переважно чоловіки призовного віку. "Вони намагаються створити маленьку армію в нашій країні?" — запитав він. Інші політики-республіканці називають китайських мігрантів потенційними шпигунами. Камала Гарріс і демократи не так панікують, але також непокояться щодо дірок у кордоні. У розпал президентської кампанії, де імміграція є головною проблемою, а Китай — зручним лиходієм, було докладено надто мало зусиль, щоб зрозуміти, що рухає цим переміщенням людей і що воно говорить про кожну країну.

Табір мігрантів у Панамі
Фото: Human Rights Watch

Репортери провели три місяці, висвітлюючи події в Колумбії, Мексиці та Сполучених Штатах. Вони опитали десятки мігрантів, а також контрабандистів, прикордонників та експертів. Кілька людей дозволили їм відстежити їхній шлях. Ці подорожі також проливають світло на Китай, де задушливе правління Сі та економічна криза, що посилюється, відштовхують людей.

Китайські мігранти прокладають маршрут через Еквадор

Для багатьох китайських мігрантів першою зупинкою в Америці стає Еквадор, який донедавна пропонував їм безвізовий в'їзд. Але вони швидко переїжджають до Колумбії. Там журналісти зустріли жінку на прізвище Хуан, яка виїхала з маленького села, де виростила двох дітей і розлучилася з чоловіком через його залежність від азартних ігор.

Вона приїхала в Некоклі, приморське місто на краю Карибського моря, і збиралася вирушити в підступні джунглі Дар'єнської затоки між Колумбією і Панамою. Її молодші сестри приїхали разом із нею. Жодна з них раніше не була за межами Китаю. Вони мало знали про майбутні небезпеки, але мріяли дістатися до США. "Живеш тільки один раз, вірно?... Або ти досить хоробрий, щоб піти і боротися за це, або ти просто дотримуєшся свого шляху, приймаєш свій статус і не висовуєшся", — сказала Хуан.

Багато хто з мігрантів, які зупинилися в Некоклі, були мотивовані економічною кризою в Китаї.

Колись прості китайці вважали, що за умови достатньої наполегливої праці вони зможуть досягти успіху. Але, згідно з новим дослідженням, тепер вони вважають, що хороші зв'язки і багатство є ключами до успіху. "У Китаї для людей з низьким доходом, для звичайних робітників, таких як ми, просто немає виходу", — сказала Хуан.

Мігранти в Дар'єнському пробілі
Фото: Human Rights Watch

Сі Цзіньпін і Комуністична партія посилили контроль над суспільством, посиливши цензуру і придушуючи критиків. Деякі з мігрантів у Некоклі, відчайдушно намагалися уникнути цього гноблення. А Ган і А Чжень, пара у віці 40 років з південного Китаю, привезли в місто свого 12-річного сина і 10-річну дочку. Їм набридло жити в "інформаційному коконі", і вони хотіли, щоб їхні діти мали більше свободи.

Схожі думки рухають Семом Лу, 36-річним жителем Уханя, який розповів, що йому погрожувала поліція в Китаї після того, як він розкритикував дії уряду щодо боротьби з COVID-19 у 2020 році. Лу підхопив вірус на ранній стадії, коли влада заперечувала його серйозність, потім заразив свою бабусю, яка померла. Стоячи на поромній станції в Некоклі, де мігранти упаковували свої речі в сміттєві мішки перед посадкою на човни, Лу сказав, що продав свою квартиру, щоб оплатити поїздку. Уряд Китаю більше не дозволяє своїм громадянам говорити — він сказав, що краще помре дорогою до Америки, ніж продовжить жити так.

Шлях мігрантів через Дар'єнську прогалину

Смерть — реальний ризик у Дар'єнському пробілі, одній із найнебезпечніших ділянок дикої природи у світі. Мігранти платять контрабандистам, керованим Gulf Clan, наркокартелем, за прохід через частину джунглів. На них чекають круті гори, бурхливі річки і потенційні викрадення, грабежі та зґвалтування з боку озброєних бандитів. За даними ООН, з 2022 року в цій прогалині загинуло або зникло безвісти понад 300 мігрантів. Гуманітарна група "Лікарі без кордонів" надала там допомогу майже 700 жертвам сексуального насильства, багато з яких були дітьми, у 2023 році.

Мігранти в Дар'єнському пробілі
Фото: Human Rights Watch

Незважаючи на небезпеки, за даними влади Панами, 2023 року Дар'єнську прогалину перетнули понад півмільйона мігрантів, що вдвічі більше, ніж 2022 року. Ще 238 185 осіб перетнули його цього року. Китайські мігранти є четвертою за величиною групою, що здійснює цей перехід (після мігрантів із Венесуели, Колумбії та Еквадору). Їхня кількість зросла з 2000 у 2022 році до понад 25 000 у 2023 році.

Китайським мігрантам легше, ніж іншим, бо вони можуть дозволити собі "VIP-пакети", які скорочують час перебування в джунглях. У Некоклі мігранти і контрабандисти описали три варіанти: пакет за 300 доларів, коли мігрант долає весь шлях пішки за тиждень; пакет за 700 доларів, що включає два дні пішки і два дні на човні; і поїздка на конях за 1500 доларів, що має зайняти всього один день. Контрабандисти фотографують мігрантів на різних станціях і викладають світлини у WeChat, щоб довести, що вони благополучно доставлені. Більшість китайських мігрантів, з якими говорили журналісти, вибрали пакет за 700 доларів. Вийшовши з джунглів, вони сіли на автобуси через Панаму, Коста-Ріку, Нікарагуа, Гондурас і Гватемалу, аж до Мексики.

Викрадення в Мексиці

Незважаючи на небезпеки Дар'єнського коридору, багато китайських мігрантів заявили, що найважча частина їхньої подорожі була в Мексиці. Під тиском Сполучених Штатів, які вимагають скоротити кількість мігрантів на своєму кордоні, Мексика впровадила нову політику, коли мігрантів висаджують за сотні кілометрів від кордону зі США.

Мігранти, які застрягли в Мексиці, стають мішенню для контрабандистів та організованої злочинності. Мігранти з Венесуели та Афганістану розповіли, як політика мексиканського уряду призвела до зростання цін, що стягуються контрабандистами. Одна жінка сказала, що платить 300 песо за кожні 15 хвилин у машині контрабандиста — еквівалент 1 долара за хвилину.

Фінальний ривок у США

Китайські мігранти, які дісталися північного кордону Мексики, повинні подолати стіну на кордоні зі США. Деякі перелазять через неї за допомогою сходів контрабандистів. Інші знаходять місця, де стіна перетворюється на паркан, і просто проробляють у ній дірку. У складніших районах стіна стає не більше ніж дротом, під яким можна пройти або обійти її. Зазвичай це робиться вночі. Коли сходить сонце, успішні мігранти йдуть піском у напрямку Джакумба Хот Спрінгс, міста з населенням менш ніж 1000 осіб у південній Каліфорнії. Коли журналісти були там у липні, щодня через нього проходили десятки китайських мігрантів.

Мігранти в Джакумба Хот Спрінгс
Фото: Human Rights Watch

Потрапивши до Сполучених Штатів, мігранти шукають Прикордонний патруль, щоб здатися і подати заяву на надання притулку. Потім їх відправляють на розгляд у центр утримання під вартою. Закон про надання притулку в Америці дозволяє будь-якій людині, яка фізично перебуває в країні, подати заяву на захист, якщо їй загрожує переслідування. Першим кроком часто є перевірка на "обґрунтований страх", яка покликана оцінити, чи бояться вони повертатися до своїх рідних країн. Мігрантів, які не пройшли перевірку, вносять до списку депортованих і утримують під вартою до шести місяців. Але багатьох потім відпускають, поки уряд не переконає Китай прийняти їх назад, чого він не хотів робити до недавнього часу.

За даними Міністерства юстиції, китайським заявникам надавали притулок у 55% випадків за 12 місяців до жовтня 2023 року. Але вважається, що у міністерства накопичилося понад мільйон нерозглянутих справ, зокрема понад 32 000 справ за участю китайських мігрантів. У середньому прохачі притулку чекають слухань понад три з половиною роки. Тим часом вони можуть залишатися в Сполучених Штатах. Через шість місяців вони можуть отримати дозвіл на роботу.

З усіх мігрантів, яких репортери The Economist зустріли дорогою, лише небагатьом вдалося дістатися до Сполучених Штатів. Три сестри Хуан підтримували зв'язок з червня до середини липня, коли вони сказали, що прямують до Тіхуани. Потім вони перестали відповідати. Лу, молодий чоловік з Уханя, перетнув кордон США і Мексики, і був затриманий у США. Ще один, Ван, зараз живе в будинку з п'ятьма іншими дисидентами, всі з яких перетнули Дар'єнську прогалину торік, і в них заплановані слухання щодо надання притулку на 2025 або 2026 рік.

"Дорогою до Америки багато китайських мігрантів говорили про нереалізовані амбіції. Вони відмовилися від китайської мрії. Тепер вони хотіли побачити, що може запропонувати Америка", — резюмує журналіст.

Нагадаємо, раніше Фокус писав про втікачів з Північної Кореї, які намагалися втекти до Китаю, але їх спіймали та ув'язнили в концтаборі, де їх утримують у жахливих умовах.

Теги за темою
Китай
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Браузер Edge стежитиме за вашим екраном, щоб захистити від шахраїв
InternetUA
2025-02-09T03:03:17Z
Boeing скоротить 400 співробітників програми місячних ракет
InternetUA
2025-02-09T02:43:14Z
TikTok дозволить користувачам із США завантажувати застосунок з сайту
InternetUA
2025-02-09T01:04:42Z
«Сімпсони» заговорили закарпатським діалектом
CutInsight
2025-02-09T00:18:33Z
У США можуть заборонити DeepSeek та інші китайські ШІ-сервіси
InternetUA
2025-02-09T00:04:36Z
Що робити, якщо ноутбук завис: корисні поради
Политека
2025-02-09T00:00:16Z
Археологи могли знайти найдавніший рунічний камінь
Gazeta UA
2025-02-08T23:36:46Z
Ілон Маск заявив, що його не цікавить покупка відеохостингу TikTok
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T22:21:19Z
У роботі PlayStation Network стався глобальний тривалий збій
ZN UA
2025-02-08T21:40:20Z
Як приготувати тірамісу: рецепт італійського десерту від Євгена Клопотенка
Политека
2025-02-09T02:01:23Z
3 поради для наближення до успіху
CutInsight
2025-02-09T00:21:58Z
Очі сяятимуть як топази: названо ідеальний колір волосся для сірих очей
GlavRed
2025-02-08T23:27:54Z
Витончена вечеря за лічені хвилини: запіканка як з ресторану на всю сім'ю
24tv
2025-02-08T20:03:31Z
Білл Ґейтс розкрив 3 якості, які допомогли йому досягти успіху
InternetUA
2025-02-08T18:01:21Z
Затиснуті між двома реальностями: чому люди поводяться неадекватно в аеропортах
Фокус
2025-02-08T18:00:36Z
Швидкий порятунок: що робити, якщо в орхідеї відмирають корені
24tv
2025-02-08T17:51:03Z
Солодка валентинка: простий, але вишуканий десерт
Telegraf
2025-02-08T16:51:41Z
Простий рецепт домашнього хліба від судді "Мастер Шеф" Хіменеса-Браво: дуже смачний і мʼякий
Политека
2025-02-08T16:42:20Z
Три дні блукали, але до Румунії так і не дійшли: прикордонники затримали ухилянтів
ГЛАВКОМ NET
2025-02-09T00:36:55Z
В Одесі побили 72-річну матір загиблого воїна. Мер Труханов відреагував
ГЛАВКОМ NET
2025-02-09T00:33:03Z
Китайське судно з дизельним пальним та мазутом зазнало аварії біля Сахаліна – відео
Лига
2025-02-09T00:30:15Z
Через обробку номера від клопів у готелі Шрі-Ланки померли дві туристки
ГЛАВКОМ NET
2025-02-09T00:06:50Z
У Фінській затоці зазнав пошкодження російський кабель зв'язку
УкраинФорм
2025-02-08T23:34:00Z
У Балтійському морі обірвався кабель російського «Ростелекому»
ГЛАВКОМ NET
2025-02-08T23:16:00Z
Афера від псевдоаграріїв: у Бердичеві поліція розслідує шахрайство на 240 тисяч гривень
InternetUA
2025-02-08T21:57:37Z
"Найкращий чоловік, батько": у Полтаві помер Михайло Деревянов, що постраждав від атаки 1 лютого
24tv
2025-02-08T21:42:23Z
Удар РФ по Полтаві: у лікарні помер поранений, кількість жертв зросла до 15
УкраинФорм
2025-02-08T21:18:47Z
Донецький "Шахтар" купив форварда збірної Бразилії
Gazeta UA
2025-02-09T02:39:18Z
Чісора відправив суперника у неймовірний нокдаун: "політ" Валліна став мемом
Telegraf
2025-02-09T01:24:00Z
Колишній суперник Кличка та Усика у 41 рік здобув перемогу над шведським боксером
ZN UA
2025-02-09T00:39:52Z
У Канаді стартували «Ігри Нескорених»
УкраинФорм
2025-02-09T00:27:34Z
Усик, Дюбуа та Джошуа: Чісора влаштував перформанс із вибором свого суперника на ювілейний бій
24tv
2025-02-09T00:09:23Z
Закривавлений Чісора знищив Валліна у своєму "останньому танці" в Манчестері
24tv
2025-02-08T23:45:12Z
Чісора провів найкращий бій у кар’єрі, двічі відправивши у нокдаун шведського гіганта
Telegraf
2025-02-08T23:42:51Z
Він не мій брат, – Кличко оцінив шанси провести бій з Усиком
24tv
2025-02-08T23:27:50Z
Реал — Атлетіко 1:1 Відео голів та огляд матчу Ла Ліги
Football.ua
2025-02-08T22:49:42Z
Артилеристи ЗСУ знищили замасковану ворожу гармату та склад боєприпасів
УкраинФорм
2025-02-09T03:42:05Z
Похолодає до -18: коли в Україну прийдуть сильні морози
Telegraf
2025-02-09T03:27:11Z
На Купʼянщині погіршується ситуація - військовий оглядач
TSN
2025-02-09T03:06:08Z
Про будівництво цієї ротонди ходили легенди: що раніше було на місці оперного театру у Харкові
Telegraf
2025-02-09T03:03:51Z
Дівам треба змінити імідж: гороскоп на 9 лютого
24tv
2025-02-09T03:03:18Z
"Штурмують одразу в кількох напрямках": військові - про нову тактику РФ під Курськом
GlavRed
2025-02-09T01:36:48Z
Обстріли Сумщини: за добу пролунало понад 100 вибухів, поранена людина
УкраинФорм
2025-02-09T01:33:51Z
"Увійти в інші області РФ": експерт розкрив неочікуваний сценарій наступу ЗСУ
GlavRed
2025-02-09T01:27:39Z
ЗС РФ мають успіхи на Донеччині: просунулися в Андріївці та ще біля двох сіл, – DeepState
Фокус
2025-02-09T00:51:14Z
Кращі візуальні ефекти в кіно зібрані в одному відео
CutInsight
2025-02-09T00:18:41Z
Vogue назвав кращі купальники з фільмів
CutInsight
2025-02-09T00:18:23Z
Карта подорожей в «Інтерстеларі»
CutInsight
2025-02-08T23:57:33Z
Джим Керрі розповів про свій талант художника
CutInsight
2025-02-08T23:54:48Z
Найефектніші татуювання з фільмів
CutInsight
2025-02-08T23:54:35Z
У МЗС привітали гурт Ziferblat з участю в Євробаченні
ZN UA
2025-02-08T23:45:47Z
Опублікована серія креативних портретів відомих режисерів
CutInsight
2025-02-08T23:39:56Z
Кумедні карикатури на зірок Голлівуду
CutInsight
2025-02-08T23:39:28Z
Якби в СРСР знімали порно: нові афіші радянських комедій
CutInsight
2025-02-08T23:39:01Z
До Харкова прибув черговий гуманітарний вантаж від Папи Франциска
УкраинФорм
2025-02-09T03:42:20Z
Застрибували у російський танк, – військовий розповів, як захоплювали ворожу техніку
24tv
2025-02-09T03:33:10Z
9 лютого - яке сьогодні свято, у світі відзначають День стоматолога, шлюбу та піци
Комсомольская правда
2025-02-09T03:31:29Z
В Україні відкрилися ще чотири Дія.Центри
УкраинФорм
2025-02-09T03:00:45Z
Україна втрачає до 30% дронів через "дружній вогонь" - музикант і військовий СБС Yarmak
Gazeta UA
2025-02-09T02:57:49Z
Чому не можна казати "пасмурна погода": як замінити вислів, щоб говорити правильно
GlavRed
2025-02-09T02:39:28Z
"Аби не задихнувся". Одесит поділився дивним лайфхаком, як сховатись від ТЦК
Telegraf
2025-02-09T02:30:45Z
Представники тероборони і Держспецзв’язку пройшли навчання із соціального супроводу
УкраинФорм
2025-02-09T02:18:43Z
Поранені військові на Буковині відвідали музеї в межах проєкту «Мандротерапія»
УкраинФорм
2025-02-09T01:30:42Z
В Україні проведено дослідження щодо дитячого ожиріння: що показали результати
ГЛАВКОМ NET
2025-02-09T01:00:01Z
Їжа, яка позбавить болю в суглобах: 5 продуктів, визнаних медиками
Знай
2025-02-08T21:51:33Z
Неправильний діагноз призвів до абортів у Британії – постраждалі звинуватили медиків
24tv
2025-02-08T19:03:09Z
Як змусити помаду триматися довше та не сушити губи
Знай
2025-02-08T17:51:11Z
Детокс на соках може бути небезпечним: що варто знати
TSN
2025-02-08T16:18:50Z
Попереджає про небезпеку заздалегідь: учені розповіли про унікальну властивість нашого носа
Фокус
2025-02-08T15:12:55Z
5 звичок, які уповільнюють одужання при застуді: не робіть цього в жодному разі
Знай
2025-02-08T14:51:01Z
Буде свіжим упродовж місяців: як зберігати імбир
GlavRed
2025-02-08T13:27:28Z
В який час доби люди найщасливіші
24tv
2025-02-08T13:24:30Z
Деякі українці можуть отримати знижку на електроенергію: пояснення
ГЛАВКОМ NET
2025-02-09T03:12:09Z
Торік кількість ідентифікацій у системі BankID НБУ зросла більш ніж удвічі
InternetUA
2025-02-09T02:01:20Z
Bloomberg показав наслідки санкцій проти російських танкерів
Хвиля
2025-02-08T23:45:55Z
У застосунку «Армія+» відкрили продаж квитків на «Потяг до тебе»
УкраинФорм
2025-02-08T22:36:04Z
Картопля не подешевшає: у чому причина і чому українцям доведеться звикати
Хвиля
2025-02-08T20:30:00Z
Сотні тисяч гривень за газ: чому з українців можуть стягнути надмірні гроші
Политека
2025-02-08T20:27:34Z
Канада прагне зміцнення торговельних зв'язків з ЄС на тлі тарифних погроз Трампа
Европейская правда
2025-02-08T20:06:18Z
Ілон Маск хоче позбутися монет у США: як це пояснюють
InternetUA
2025-02-08T18:58:09Z
Соціальна пенсія 2025: як оформити виплати у 2025 році
Политека
2025-02-08T18:42:18Z
Щоб не "вбити" двигун авто: як розпізнати неякісне паливо
GlavRed
2025-02-09T03:15:32Z
Країни Балтії чи Німеччина: водіям пояснили, де краще отримувати авто зі США
Хвиля
2025-02-09T02:00:23Z
Ілон Маск створить 10 000 роботів гуманоїдів Optimus протягом 2025 року
InternetUA
2025-02-08T20:34:11Z
Експерт вказав на три критичні моменти при покупці авто зі США: на що звернути увагу
Хвиля
2025-02-08T19:45:08Z
Водіям на замітку: названа кнопка, яка запобігає викраденню авто
ТСН
2025-02-08T15:48:13Z
Червоні поворотники та сертифікація: експерт розповів про нюанси реєстрації американських авто в Україні
Хвиля
2025-02-08T15:15:49Z
Як правильно розвернутися на дорозі: тест ПДР, який вирішать не всі водії
GlavRed
2025-02-08T14:27:49Z
Сума покарання до 34 000 гривень: в Україні вводять нові штрафи для водіїв
GlavRed
2025-02-08T14:27:04Z
Київські майстри не дали згнити розкішній "ластівці" Lincoln Continental із серіалів про ФБР
Знай
2025-02-08T12:51:44Z
Туск зробив різку заяву про депортацію біженців та згадав українців
Хвиля
2025-02-09T03:30:28Z
Росія назавжди залишиться загрозою для Європи та України – естонський міністр
ГЛАВКОМ NET
2025-02-09T03:27:45Z
Трамп зробив Путіну три вагомі подарунки: ЗМІ пояснили, про що йде мова
Telegraf
2025-02-09T03:21:40Z
В Балтійському морі порвався підводний кабель: тепер вже російський
Gazeta UA
2025-02-09T03:21:08Z
Німеччиною прокотилися багатотисячні протести проти ультраправих
УкраинФорм
2025-02-09T03:06:26Z
КНДР торік відрядила до Росії тисячі робітників - розвідка Південної Кореї
УкраинФорм
2025-02-09T02:51:01Z
ISW розкрив масштаби економічної катастрофи в Росії: що приховує Путін
Хвиля
2025-02-09T02:45:14Z
Ізраїль знищить угрупування ХАМАС – Нетаньягу
ГЛАВКОМ NET
2025-02-09T02:42:33Z
Трамп хоче бити по "головному призу" Сі Цзіньпіна: чого насправді прагне лідер Китаю
24tv
2025-02-09T02:39:33Z