MY.UAНовини
Через джунглі Еквадору та Колумбії: як китайські емігранти потрапляють до США
Через джунглі Еквадору та Колумбії: як китайські емігранти потрапляють до США

Через джунглі Еквадору та Колумбії: як китайські емігранти потрапляють до США

Громадяни Китаю приїжджають до США з різних причин і різними шляхами. Але втеча з КНР часто пов'язана з труднощами і небезпеками.

Китайці емігрують до США в пошуках економічних можливостей, або розчарувавшись у правлінні Сі Цзіньпіна. І їхній шлях на нову батьківщину пролягає через країни Південної Америки. Маршрут джунглями між Колумбією і Панамою настільки популярний, що навіть отримав китайську назву "zouxian", або "той, хто йде по межі". Журналісти вивчили шляхи, якими китайські мігранти потрапляють до США, пише The Economist.

Дар'янський пробіл — джунглі, якими мігранти пробираються до США

За останні два роки китайські мігранти стали найбільш швидкозростаючою групою, що перетинає південний кордон США. Понад 37 000 із них було виявлено прикордонним патрулем США у 2023 році, порівняно з 3 813 у 2022 році та 689 у 2021 році. Ще 21 000 прибули за перші вісім місяців 2024 року. Вони залишаються лише малою частиною 2 млн мігрантів, які намагалися перетнути кордон у 2023 році. Але оскільки Америка і Китай перебувають в економічній, ідеологічній та геостратегічній конкуренції, китайські мігранти стали політичним громовідводом.

Якщо послухати Дональда Трампа, то новачки з Китаю — це переважно чоловіки призовного віку. "Вони намагаються створити маленьку армію в нашій країні?" — запитав він. Інші політики-республіканці називають китайських мігрантів потенційними шпигунами. Камала Гарріс і демократи не так панікують, але також непокояться щодо дірок у кордоні. У розпал президентської кампанії, де імміграція є головною проблемою, а Китай — зручним лиходієм, було докладено надто мало зусиль, щоб зрозуміти, що рухає цим переміщенням людей і що воно говорить про кожну країну.

Табір мігрантів у Панамі
Фото: Human Rights Watch

Репортери провели три місяці, висвітлюючи події в Колумбії, Мексиці та Сполучених Штатах. Вони опитали десятки мігрантів, а також контрабандистів, прикордонників та експертів. Кілька людей дозволили їм відстежити їхній шлях. Ці подорожі також проливають світло на Китай, де задушливе правління Сі та економічна криза, що посилюється, відштовхують людей.

Китайські мігранти прокладають маршрут через Еквадор

Для багатьох китайських мігрантів першою зупинкою в Америці стає Еквадор, який донедавна пропонував їм безвізовий в'їзд. Але вони швидко переїжджають до Колумбії. Там журналісти зустріли жінку на прізвище Хуан, яка виїхала з маленького села, де виростила двох дітей і розлучилася з чоловіком через його залежність від азартних ігор.

Вона приїхала в Некоклі, приморське місто на краю Карибського моря, і збиралася вирушити в підступні джунглі Дар'єнської затоки між Колумбією і Панамою. Її молодші сестри приїхали разом із нею. Жодна з них раніше не була за межами Китаю. Вони мало знали про майбутні небезпеки, але мріяли дістатися до США. "Живеш тільки один раз, вірно?... Або ти досить хоробрий, щоб піти і боротися за це, або ти просто дотримуєшся свого шляху, приймаєш свій статус і не висовуєшся", — сказала Хуан.

Багато хто з мігрантів, які зупинилися в Некоклі, були мотивовані економічною кризою в Китаї.

Колись прості китайці вважали, що за умови достатньої наполегливої праці вони зможуть досягти успіху. Але, згідно з новим дослідженням, тепер вони вважають, що хороші зв'язки і багатство є ключами до успіху. "У Китаї для людей з низьким доходом, для звичайних робітників, таких як ми, просто немає виходу", — сказала Хуан.

Мігранти в Дар'єнському пробілі
Фото: Human Rights Watch

Сі Цзіньпін і Комуністична партія посилили контроль над суспільством, посиливши цензуру і придушуючи критиків. Деякі з мігрантів у Некоклі, відчайдушно намагалися уникнути цього гноблення. А Ган і А Чжень, пара у віці 40 років з південного Китаю, привезли в місто свого 12-річного сина і 10-річну дочку. Їм набридло жити в "інформаційному коконі", і вони хотіли, щоб їхні діти мали більше свободи.

Схожі думки рухають Семом Лу, 36-річним жителем Уханя, який розповів, що йому погрожувала поліція в Китаї після того, як він розкритикував дії уряду щодо боротьби з COVID-19 у 2020 році. Лу підхопив вірус на ранній стадії, коли влада заперечувала його серйозність, потім заразив свою бабусю, яка померла. Стоячи на поромній станції в Некоклі, де мігранти упаковували свої речі в сміттєві мішки перед посадкою на човни, Лу сказав, що продав свою квартиру, щоб оплатити поїздку. Уряд Китаю більше не дозволяє своїм громадянам говорити — він сказав, що краще помре дорогою до Америки, ніж продовжить жити так.

Шлях мігрантів через Дар'єнську прогалину

Смерть — реальний ризик у Дар'єнському пробілі, одній із найнебезпечніших ділянок дикої природи у світі. Мігранти платять контрабандистам, керованим Gulf Clan, наркокартелем, за прохід через частину джунглів. На них чекають круті гори, бурхливі річки і потенційні викрадення, грабежі та зґвалтування з боку озброєних бандитів. За даними ООН, з 2022 року в цій прогалині загинуло або зникло безвісти понад 300 мігрантів. Гуманітарна група "Лікарі без кордонів" надала там допомогу майже 700 жертвам сексуального насильства, багато з яких були дітьми, у 2023 році.

Мігранти в Дар'єнському пробілі
Фото: Human Rights Watch

Незважаючи на небезпеки, за даними влади Панами, 2023 року Дар'єнську прогалину перетнули понад півмільйона мігрантів, що вдвічі більше, ніж 2022 року. Ще 238 185 осіб перетнули його цього року. Китайські мігранти є четвертою за величиною групою, що здійснює цей перехід (після мігрантів із Венесуели, Колумбії та Еквадору). Їхня кількість зросла з 2000 у 2022 році до понад 25 000 у 2023 році.

Китайським мігрантам легше, ніж іншим, бо вони можуть дозволити собі "VIP-пакети", які скорочують час перебування в джунглях. У Некоклі мігранти і контрабандисти описали три варіанти: пакет за 300 доларів, коли мігрант долає весь шлях пішки за тиждень; пакет за 700 доларів, що включає два дні пішки і два дні на човні; і поїздка на конях за 1500 доларів, що має зайняти всього один день. Контрабандисти фотографують мігрантів на різних станціях і викладають світлини у WeChat, щоб довести, що вони благополучно доставлені. Більшість китайських мігрантів, з якими говорили журналісти, вибрали пакет за 700 доларів. Вийшовши з джунглів, вони сіли на автобуси через Панаму, Коста-Ріку, Нікарагуа, Гондурас і Гватемалу, аж до Мексики.

Викрадення в Мексиці

Незважаючи на небезпеки Дар'єнського коридору, багато китайських мігрантів заявили, що найважча частина їхньої подорожі була в Мексиці. Під тиском Сполучених Штатів, які вимагають скоротити кількість мігрантів на своєму кордоні, Мексика впровадила нову політику, коли мігрантів висаджують за сотні кілометрів від кордону зі США.

Мігранти, які застрягли в Мексиці, стають мішенню для контрабандистів та організованої злочинності. Мігранти з Венесуели та Афганістану розповіли, як політика мексиканського уряду призвела до зростання цін, що стягуються контрабандистами. Одна жінка сказала, що платить 300 песо за кожні 15 хвилин у машині контрабандиста — еквівалент 1 долара за хвилину.

Фінальний ривок у США

Китайські мігранти, які дісталися північного кордону Мексики, повинні подолати стіну на кордоні зі США. Деякі перелазять через неї за допомогою сходів контрабандистів. Інші знаходять місця, де стіна перетворюється на паркан, і просто проробляють у ній дірку. У складніших районах стіна стає не більше ніж дротом, під яким можна пройти або обійти її. Зазвичай це робиться вночі. Коли сходить сонце, успішні мігранти йдуть піском у напрямку Джакумба Хот Спрінгс, міста з населенням менш ніж 1000 осіб у південній Каліфорнії. Коли журналісти були там у липні, щодня через нього проходили десятки китайських мігрантів.

Мігранти в Джакумба Хот Спрінгс
Фото: Human Rights Watch

Потрапивши до Сполучених Штатів, мігранти шукають Прикордонний патруль, щоб здатися і подати заяву на надання притулку. Потім їх відправляють на розгляд у центр утримання під вартою. Закон про надання притулку в Америці дозволяє будь-якій людині, яка фізично перебуває в країні, подати заяву на захист, якщо їй загрожує переслідування. Першим кроком часто є перевірка на "обґрунтований страх", яка покликана оцінити, чи бояться вони повертатися до своїх рідних країн. Мігрантів, які не пройшли перевірку, вносять до списку депортованих і утримують під вартою до шести місяців. Але багатьох потім відпускають, поки уряд не переконає Китай прийняти їх назад, чого він не хотів робити до недавнього часу.

За даними Міністерства юстиції, китайським заявникам надавали притулок у 55% випадків за 12 місяців до жовтня 2023 року. Але вважається, що у міністерства накопичилося понад мільйон нерозглянутих справ, зокрема понад 32 000 справ за участю китайських мігрантів. У середньому прохачі притулку чекають слухань понад три з половиною роки. Тим часом вони можуть залишатися в Сполучених Штатах. Через шість місяців вони можуть отримати дозвіл на роботу.

З усіх мігрантів, яких репортери The Economist зустріли дорогою, лише небагатьом вдалося дістатися до Сполучених Штатів. Три сестри Хуан підтримували зв'язок з червня до середини липня, коли вони сказали, що прямують до Тіхуани. Потім вони перестали відповідати. Лу, молодий чоловік з Уханя, перетнув кордон США і Мексики, і був затриманий у США. Ще один, Ван, зараз живе в будинку з п'ятьма іншими дисидентами, всі з яких перетнули Дар'єнську прогалину торік, і в них заплановані слухання щодо надання притулку на 2025 або 2026 рік.

"Дорогою до Америки багато китайських мігрантів говорили про нереалізовані амбіції. Вони відмовилися від китайської мрії. Тепер вони хотіли побачити, що може запропонувати Америка", — резюмує журналіст.

Нагадаємо, раніше Фокус писав про втікачів з Північної Кореї, які намагалися втекти до Китаю, але їх спіймали та ув'язнили в концтаборі, де їх утримують у жахливих умовах.

Теги за темою
Китай
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
В новом правительстве Германии вспыхнул первый скандал - СМИ
Корреспондент
2025-05-16T12:21:28Z
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
Макрон: Трамп планирует поговорить с Россией в ближайшее время
Корреспондент
2025-05-16T21:54:53Z
Трамп напомнил, что "ненавидит" Тейлор Свифт и сказал, что она "не горячая"
Корреспондент
2025-05-16T20:54:33Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
В США готовятся к переговорам о сокращении американского контингента в Европе
Европейская правда
2025-05-16T20:27:46Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
Известная украинская певица пережила три выкидыша и удивила решением проблемы: "Жила с монахами"
TSN
2025-05-16T19:19:30Z
Яна Глущенко с мужем и сыном показала свой роскошный особняк за 200 тыс. долларов: вид изнутри
TSN
2025-05-16T19:19:10Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Святославу Вакарчуку - 50: ТСН.ua публикует эксклюзивные фото лидера "Океана Эльзы"
TSN
2025-05-14T05:18:43Z
Баранчик Шон появится на экранах
Корреспондент
2025-05-09T08:30:51Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T20:54:30Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Дания готовит 26-й пакет военной помощи для ВСУ
Корреспондент
2025-05-16T20:15:02Z
В Украине начнут запускать 5G: какой город станет первым
UAToday
2025-05-16T20:03:43Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
2025-05-14T21:24:03Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
В Украине стремительно растет заболеваемость корью: уже зафиксированы смертельные случаи
TSN
2025-05-15T14:34:56Z
Как спасти крыжовник от мучнистой росы: полезные советы, которые реально работают
TSN
2025-05-16T19:21:06Z
Гепатит А атакует столицу: что известно о заболевании среди киевлян
TSN
2025-05-16T19:18:14Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
2025-05-13T09:03:06Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
2025-05-16T11:57:53Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
Ножевое нападение в центре Киева: иностранцы обокрали гражданина Турции
TSN
2025-05-16T19:20:17Z
В Сумах задержали сотрудницу вуза за вымогательство взятки
Корреспондент
2025-05-16T15:06:47Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
2025-05-15T06:21:56Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
2025-05-13T05:06:12Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 13 мая в Украине
UAToday
2025-05-13T04:30:17Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
Ситуация на фронте на вечер 16 мая 2025 года
UAToday
2025-05-16T20:03:18Z
Когда потеплеет в Киеве: в Укргидрометцентре назвали дату
TSN
2025-05-16T19:19:52Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Кабмин ускорил установку мобильных вышек
UAToday
2025-05-16T20:03:46Z
Бронирование от мобилизации на предприятиях: будут ли изменения
UAToday
2025-05-16T20:03:27Z
Цена на электроэнергию в Украине на самом высоком уровне в Европе - эксперт
Корреспондент
2025-05-16T20:03:17Z
В Великобритании запустят авиарейсы на водородно-электрической тяге
Корреспондент
2025-05-16T18:12:19Z
Доля населения в потреблении электроэнергии в Украине превысила 36%
Корреспондент
2025-05-16T18:00:04Z
В компании IDS сделали заявление о потерях из-за санкционного режима
Корреспондент
2025-05-16T17:36:13Z
До АРМА передали активы одесского агротерминала Коломойского
Корреспондент
2025-05-16T15:51:33Z
Кабмин ускорил установку мобильных вышек
Корреспондент
2025-05-16T15:27:40Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Продажи электромобилей Xiaomi падают на фоне кризиса доверия к компании
Корреспондент
2025-05-16T16:30:22Z
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
2025-05-15T18:30:16Z
Toyota представила электрический bZ4X Touring
Корреспондент
2025-05-15T16:51:36Z
По 5 тысяч за машину: почему автогражданка в Украине так сильно подорожала в 2025 году
VGorode
2025-05-15T09:57:26Z
В Украине вырос спрос на гибридные автомобили
Корреспондент
2025-05-15T09:33:10Z
Надежные и комфортные: названы 10 лучших автомобилей с пробегом за свои деньги
UAToday
2025-05-15T08:03:42Z
Хакеры превратили Nissan LEAF в дистанционно управляемую машину
Корреспондент
2025-05-14T19:18:55Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Лунный календарь на каждый день: рекомендации и предостережения на 17 мая
TSN
2025-05-16T19:20:46Z
Названы три вещи, которые обрекают на одиночество и не дают обрести настоящую любовь
TSN
2025-05-16T19:19:59Z
Как стирать футболку, чтобы она не растянулась и не потеряла форму: основные секреты
TSN
2025-05-16T19:19:02Z
Тест по картинке: что расскажет о вас ваш любимый фрукт
TSN
2025-05-16T19:18:17Z
Гороскоп для знаков зодиака на выходные 17-18 мая 2025 года
Корреспондент
2025-05-16T09:12:07Z
Две ложки этого средства во время стирки — вещи будут, будто новые: пятна сойдут, как и не было
TSN
2025-05-15T16:45:02Z
Гонконгский миллиардер Джозеф Лау выставил редкие вина на аукцион
Корреспондент
2025-05-15T15:54:22Z
Совладелец МЮ лишился почти трети своего состояния
Корреспондент
2025-05-16T20:36:12Z
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T14:39:38Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z
В финале волейбольной ЛЧ выступит итальянская Перуджа с украинцем в составе
Корреспондент
2025-05-16T21:48:27Z
Тоттенхэм всухую проиграл Астон Вилле
Корреспондент
2025-05-16T21:36:19Z
Салах зовет Кевина де Брейне в Ливерпуль: Милости просим, примем с радостью
Корреспондент
2025-05-16T21:03:00Z
Желание осталось: Богачук стремится все-таки заполучить бой с Фундорой
Корреспондент
2025-05-16T20:03:58Z
Украина в еврокубках-2025/26: кто будет играть в Лиге чемпионов, Лиге Европы и Лиге конференций
UAToday
2025-05-16T20:03:48Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Ученые раскрыли секрет рыжих кошек, который не давал покоя десятилетиями
TSN
2025-05-16T19:19:42Z
В Ираке обнаружили рельеф с изображением последнего ассирийского царя
Корреспондент
2025-05-16T17:21:23Z
В Китае представили цифрового военачальника на основе ИИ DeepSeek
Корреспондент
2025-05-16T16:36:46Z
Киберспорт по популярности догоняет топовые футбольные дерби: инсайты дискуссионной панели GGBET UA на SBC Summit Ukraine
Корреспондент
2025-05-16T15:39:33Z
Какие магнитные бури ожидаются 16 мая и как с ними справиться
UAToday
2025-05-16T10:03:52Z
В Африке обнаружили вид геккона, который считался исчезнувшим более 30 лет
Корреспондент
2025-05-15T17:03:24Z
Сам выбирает цели: Турция представила обновленный Bayraktar TB2 с ИИ
Корреспондент
2025-05-15T15:54:18Z