MY.UAНовини
Геловін. Звідки прийшло це свято та як його відзначають
Геловін. Звідки прийшло це свято та як його відзначають

Геловін. Звідки прийшло це свято та як його відзначають

Геловін. Звідки прийшло це свято та як його відзначають

Наприкінці жовтня в багатьох країнах Європи й у Північній Америці готуються до Геловіну. І хоча вважається, що це свято прославляє темні сили та потойбіччя, насправді воно веселе й карнавальне. Проте ця карнавальність має дещо специфічний характер. Дорослі й діти вдягають костюми вампірів, відьом, привидів та іншої нечисті. А громадські простори, ресторани й магазини прикрашаються ліхтарями, вирізьбленими з гарбузів, кажанами та павуками, в магазинах продаються особливі солодощі.

Святкування Геловіну дедалі більше поширюється й в Україні, але ставлення до нього різне — від захвату від розваг до осуду «чужинських традицій» і навіть звинувачення в сатанізмі.

Як виникло це свято та як його відзначають у світі?

Вечір напередодні Дня усіх святих

Сучасний Halloween / Геловін — це вечір напередодні Дня усіх святих, який у західних країнах відзначають 1 листопада. Час перед ним називали святим (holy) або освяченим (hallowed) передвечір’ям (evening або eve). Пізніше ці слова злилися в одне — так і утворилася назва Геловін.

Щодо зв’язку Геловіну з нечистю та потойбіччям дослідники досі не мають одностайної думки. За християнською версією походження святкування Геловіну, це суто християнське свято, в якого з часом «відмер» релігійний складник. Зв’язок із потойбіччям пояснюється тим, що в римо-католицизмі це — одне з тріади свят, пов’язаних із ушануванням померлих: Геловін (вечір 31 жовтня), День усіх святих (1 листопада) і День усіх душ (2 листопада), які разом називають англійською Allhallowtide. Причому День усіх душ (англ. All Souls Day) ушановує пам’ять християн, які перебувають не в пеклі, а в чистилищі, бо померли, маючи менші гріхи на душі. Вважається, що молитви вірян на землі допоможуть очистити ці душі, щоб вони могли потрапити до Царства Божого.

Однак найпопулярнішою є теорія про те, що моторошна карнавальність Геловіну пов’язана з впливом язичницького свята давніх кельтів із Британських островів, які відзначали в цей день Самайн. Оскільки два свята збіглися за датою, вони, ймовірно, вплинули одне на одне. Є припущення, що римо-католицька церква навмисно перенесла День усіх святих на дату Самайну, щоби витіснити останній. Такі злиття є непоодинокими в історії як Західної, так і Східної Церкви.

Getty Images

Гоблін на кожній огорожі

Отже, що ж із кельтським корінням свята? Нині кельтськими народами вважаються ірландці, шотландці, валлійці, корнці та менці Британських островів, а також бретонці Бретані, що у Франції. Однак у давні часи майже вся Західна Європа від Британських островів до Карпатських гір, за винятком Середземномор’я, була кельтською. Жили кельти й на теренах сучасної України — в Закарпатті та, можливо, в Криму. Та історія була немилосердною до них, і поступово їх витісняли й асимілювали інші народи. Так відбувалося, поки кельтів не відтіснили на самісінький захід Європи, де їм вдалося зберегти автентичну культуру й давні звичаї. Деякі із сучасних кельтських народів втратили свої мови й намагаються їх відтворити, а інші, як, наприклад, валлійці, бретонці та ірландці, зберегли свою мову, хоча не завжди користуються нею активно.

У сучасному розумінні Самайн знаменує початок кельтського року. В різних кельтських мовах назва свята пов’язана зі словом «літо», адже воно завершує літній період перед початком холодної темної зими. Самайн також був святом завершення сільськогосподарського року, коли худоба поверталася з літніх пасовиськ. Худобу сортували, вирішуючи, яка залишиться до весни, а яку заб’ють, щоб забезпечити себе їжею на зиму. Ймовірно, відбувалися й різноманітні жертвоприношення, може, навіть людські (натяки на це є в давній ірландській літературі). В Ірландії також вважалося, що на Самайн помирають ті, хто порушив гейс — особливе магічне табу, нехтування яким призводило до катастрофічних наслідків і врешті-решт смерті. Тобто смерть і страх, який вона спричиняє, супроводжували свято з давніх-давен.

Вечір напередодні Самайну, який став тепер Геловіном, був часом, коли кордони між світом людей та Іншосвітом / потойбіччям ставали прозорими. Саме в дні Самайну відбувалися магічні події й можна було зустріти надприродних істот. Померлі на деякий час поверталися до світу живих, фейрі, різноманітні демони та відьми проникали до світу людей без перешкод і спричиняли хаос. У валлійців навіть є прислів’я про те, що на Геловін «гоблін сидить на кожній огорожі».

Таємниці Іншосвіту

Та особливо виразно ці уявлення про Іншосвіт утілилися в ірландській традиції. Коли Туата де Даннан (Tuatha Dé Danann), племена богині Дану, які були або богами, або магічною расою, що населяла Ірландію до приходу людей, програли людям (синам Міля) битву за Ірландію, вони створили щось на кшталт магічної завіси, яка розділила Ірландію на дві паралельні країни: Ірландію людей та Ірландію тих, кого пізніша традиція визначає як сидів або ші (ірландською — sidhe). Сидом почали називати й сам Іншосвіт, у якому, вважається, й донині живе ця магічна раса. Цей Іншосвіт розташований під пагорбами або давніми курганами, але це не темне підземелля, а прекрасна осяйна країна, паралельна Ірландія старих богів. Однак смертним вхід до Сиду заборонений, якщо тільки самі сиди не вирішили викрасти чи заманити людину до своїх володінь.

Але в певні періоди, й особливо в Самайн, завіса між світом людей і Сидом стоншується. І тоді дія нормальних законів всесвіту призупиняється, бар’єри між природним і надприродним тимчасово знімаються. Сид відкривається, його мешканці виїжджають у світ людей у пишних процесіях або як Дикі Лови (гурт злих духів і привидів, які летять у небі в часи зимових буревіїв). А духи померлих вільно пересуваються серед людей і втручаються в їхні справи, як їм заманеться. І навпаки, саме в цей час Сид найдоступніший для тих смертних, які наважуються перетнути межу між світами. В давніх ірландських сагах і пізнішій фольклорній традиції саме на Самайн відбувалися важливі події й помирали великі королі та герої, іноді в межах ретельно продуманого сценарію, що нагадує ритуал.

Dundee Art Galleries and Museums Collection (Dundee City Council)

Маски, багаття й бенкети

Проте Самайн — це час не тільки втручання надприродного в життя смертних, а й нестримних веселощів і бенкетів (на які можуть завітати сиди). В різних частинах кельтського світу були власні традиції відзначання давнього свята. Та майже скрізь запалювали великі багаття, щоб відігнати темряву й злих духів, люди перевдягались у дивні костюми та маски, ніби перетворюючись на фейрі чи інших потойбічних істот, й ходили від хати до хати, випрошуючи ласощі та жартома погрожуючи мешканцям неприємностями, якщо їхні вимоги не будуть задоволені. Також вирізали ліхтарики з коренеплодів, наприклад, із ріпи чи брукви, що їх пізніше замінив гарбуз, із якого нині виготовляють знамениті jack-o’-lanterns, що стали, мабуть, найупізнаванішим символом Геловіну.

Історія цього особливого ліхтарика пов’язана з ірландською легендою про Скупого Джека, який декілька разів надурив диявола, змушуючи його перетворюватися на монету, щоб заплатити за випивку в шинку. Врешті-решт Джек навіть спромігся укласти з дияволом договір, що після смерті той не забере його душі. Однак Бог зі зрозумілих причин не схотів прийняти душу Джека. Диявол також дотримався своєї частини договору й не пустив Джека до пекла. Натомість він відправив душу ошуканця назад до світу людей вічно блукати в нічній темряві. Дав йому тільки розжарену вуглину, щоб освітлювати дорогу. Джек поклав її у вирізьблену ріпу й так і блукає світом зі своїм ліхтариком.

Зараз Самайн / Геловін святкують як кельтські, так і інші неоязичники, а також сучасні відьми, що сповідують альтернативну релігію Вікка. Для них, та й просто для людей, які симпатизують кельтській культурі, Геловін нерозривно пов’язаний із моторошною міфологією Самайну, Дикими Ловами, втручанням фейрі у світ людей, хоч би яким сучасним конструктом це все здавалося прискіпливим історикам та антропологам. Тому в англомовних джерелах ви досить часто можете натрапити на версію походження Геловіну саме від язичницького Самайну.

«Ласощі або життя»

Геловін як сучасне свято остаточно сформувався в Північній Америці, але знову не без кельтського впливу. Його принесли туди в середині XIX століття ірландські іммігранти, які масово переїжджали до Сполучених Штатів, щоб урятуватися від страшного Картопляного голоду.

Так, наприклад, специфічне геловінське «колядування» trick or treat («ласощі або життя»), коли діти вбираються в костюми відьом, вампірів, привидів та інших «страшних» створінь і випрошують солодощі в сусідів, стало популярним у Сполучених Штатах на початку ХХ століття, коли ірландські та шотландські громади відродили старовинний звичай guising — перевдягання в дивні костюми, щоб налякати сусідів чи навпаки — розповісти їм жарт, продекламувати вірш або ще якось розважити в обмін на ласощі. Із 1950-х «ласощі або життя» стали однією з найпопулярніших розваг на Геловін, тож нині це свято б’є рекорди з продажу солодощів у США. Дітям уже навіть не потрібно випрошувати смаколики — іноді їх просто залишають біля входу до будинку, який прикрашають геловінськими декораціями та ліхтариками. І хоча дорослі нечасто вдаються до випрошування солодощів на Геловін, досить популярною практикою є перевдягання в чудернацькі, страшні або навіть занадто відверті костюми, багато з яких постають уже не з давніх традицій, а із сучасного готичного та горор-кінематографу (наприклад зомбі, мумії, монстр Франкенштайна, представники родини Адамсів чи мертва наречена з мультфільму Тіма Бертона). Й у ніч із 31 жовтня на 1 листопада ми можемо зустріти таких ряджених не лише на геловінських вечірках, а й просто на вулиці. Часом вони навіть можуть спробувати нас налякати.

Якщо ж ви не хочете вдаватися до геловінських розваг, то увечері 31 жовтня можна переглянути чудовий анімаційний фільм ірландського режисера-аніматора Томма Мура «Пісня моря», основна дія якого відбувається саме в ніч Геловіну / Самайну, коли межа між світами людей і фейрі зникає. Й хоча цей фільм було створено для дітей, дорослі також будуть зачаровані дивовижною поезією ірландського фольклору та зможуть відчути магію давнього кельтського свята.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Радбез ООН сьогодні обговорить розгортання військ КНДР для участі у війні Росії проти України
УкраинФорм
2024-10-30T19:18:31Z
Глави МЗС України і Канади обговорили співпрацю в оборонному виробництві
УкраинФорм
2024-10-30T19:13:52Z
Вашингтон підготував «сюрприз» для російських пропагандистів, які прилетіли висвітлювати вибори
InternetUA
2024-10-30T19:09:19Z
Українські парламентарії будуть спостерігачами на виборах президента США
ГЛАВКОМ NET
2024-10-30T19:03:19Z
Реформа Рахункової палати та нове інтерв'ю Зеленського. Головне за 30 жовтня
ГЛАВКОМ NET
2024-10-30T19:00:45Z
Зеленський дорікнув союзникам за ненадану зброю: Це не смішно
Европейская правда
2024-10-30T19:00:31Z
Україна готова розглянути пропозиції інших країн щодо завершення війни, - Зеленський
Комсомольская правда
2024-10-30T18:57:42Z
Росія накопичила кількасот ракет і готується до ракетного удару: названо дату
TSN
2024-10-30T18:57:31Z
Російський опозиціонер розповів, навіщо Путін влаштував чистку серед генералів
24tv
2024-10-30T18:57:15Z
Росіяни масовано вдарили по Одеській області: регіон відвідував міністр оборони Норвегії
24tv
2024-10-30T19:15:39Z
Батьки наполягають на введенні нових предметів у школах: чому навчатимуть
Знай
2024-10-30T19:06:52Z
Ракети Tomahawk для України: Коваленко відповів, на що вони здатні та чи є в них потреба
TSN
2024-10-30T19:04:26Z
Готовими мають бути всі: волонтерка Берлінська про те, чи потрібно мобілізувати 18-річних
TSN
2024-10-30T18:57:51Z
Масова обов'язкова мобілізація жінок: волонтерка Берлінська висловилася про непопулярне рішення
TSN
2024-10-30T18:57:51Z
В Ужгороді Зеленський відвідав військових, які проходять реабілітацію
ГЛАВКОМ NET
2024-10-30T18:51:03Z
Колишній директор Google: США варто замінити тисячі танків на безпілотники
iPress
2024-10-30T18:48:28Z
Лісовий розповів, яку зарплату отримують учителі в Україні і чи зросте сума у 2025 році
24tv
2024-10-30T18:45:45Z
Норвегія виділить майже $86 мільйонів на озброєння для F-16, які Україна отримає цього року
УкраинФорм
2024-10-30T18:42:53Z
Під Києвом поїзд збив 40-річного чоловіка
ГЛАВКОМ NET
2024-10-30T19:18:35Z
СБУ затримала 12 людей, які розповсюджували в мережі локації блокпостів
ГЛАВКОМ NET
2024-10-30T19:16:10Z
На Тернопільщині отруїлася грибами ціла родина, у лікарні опинилися 8 дітей
Комсомольская правда
2024-10-30T18:55:56Z
Кількість постраждалих унаслідок удару росіян по Купʼянську зросла до п'яти
УкраинФорм
2024-10-30T18:51:29Z
Чоловік хотів купити авто з-за кордону, натомість втратив 132 тисячі гривень
InternetUA
2024-10-30T18:28:58Z
В Одесі пролунали вибухи
УкраинФорм
2024-10-30T18:27:15Z
У Кременчуці пролунали вибухи
24tv
2024-10-30T18:15:28Z
Київські поліцейські по кілька разів купували послуги повій: як вони це пояснили
24tv
2024-10-30T18:12:02Z
СБУ затримала вченого із Харкова, який допомагав росіянам удосконалювати «Шахеди»
Мій Харків
2024-10-30T17:30:39Z
Іраклі Макацарія розсекретив стать другої дитини від 22-річної дружини
TSN
2024-10-30T18:57:48Z
Аж мурашки по тілу: блогерка Krapka Krapka зробила розпаковку сумки Лесі Українки
24tv
2024-10-30T18:57:48Z
Пана Валерія в борщ тепер маю закохати, – Клопотенко розповів про зустріч з Залужним
24tv
2024-10-30T18:51:13Z
Горбунов і Осадча показалися в стильних луках
GlavRed
2024-10-30T18:45:31Z
Від рідкісного захворювання померла "Наталя" з польських фільмів "Ва-Банк"
GlavRed
2024-10-30T18:27:31Z
У стильному family look: Ріанна вперше за довгий час показала двох синів публіці
24tv
2024-10-30T18:00:17Z
Відома українська ведуча потрапила в епіцентр повені в Іспанії
GlavRed
2024-10-30T17:27:33Z
Кіркоров обстриг свою плішиву голову
GlavRed
2024-10-30T17:27:30Z
Російський дрон зруйнував квартиру ведучого шоу "Ранок Вдома" Костянтина Октябрського
Комсомольская правда
2024-10-30T17:13:51Z
Через обстріл Куп’янського району одна людина загинула, четверо цивільних громадян та двоє поліцейських дістали поранення
Мій Харків
2024-10-30T19:14:29Z
Військовий експерт Костянтин Машовець: причини активізації наступу Росії на фронті
360ua.news
2024-10-30T19:06:33Z
Курська операція ЗСУ: Марія Берлінська розповіла про очікування та прогнози
TSN
2024-10-30T19:06:24Z
Для України збільшився ризик ракетних обстрілів: астрологічний прогноз на листопад
TSN
2024-10-30T18:57:53Z
Очевидець зняв прильоти 29 жовтня по Луганську: відео потужних вибухів
24tv
2024-10-30T18:30:01Z
У ЗСУ оцінили загрозу обвалу фронту на Донбасі та назвали умову відведення військ
GlavRed
2024-10-30T18:27:44Z
Росія знову запустила "Шахеди": які області під загрозою
24tv
2024-10-30T18:21:43Z
Противника треба знищувати іще на підході - офіцер 3-ї ОШБр
УкраинФорм
2024-10-30T18:13:09Z
Росія намагається прорвати оборону на Сватівському напрямку - військовий
УкраинФорм
2024-10-30T18:03:31Z
Автоматизована система зміни ширини колії: проєкт оцінюють у 15 млрд євро
Петр и Мазепа
2024-10-30T19:16:21Z
Приватизація готелю «Україна»: ТОВ «Ола Файн» сплатило 3 млрд грн
ZN UA
2024-10-30T18:49:41Z
Комуналка може подорожчати мало не вдвічі: нерадісний прогноз по платіжках
Знай
2024-10-30T18:36:15Z
Шахрайська схема для власного збагачення: українці розікрали бюджет під час ремонту нафтопроводу
Политека
2024-10-30T18:30:26Z
Субсидії одразу для 9 областей: хто в Україні отримає додаткову допомогу на оплату комуналки
Знай
2024-10-30T18:21:33Z
Ціни на українську кукурудзу пробили стелю: що спричинило рекордний стрибок
24tv
2024-10-30T18:06:52Z
Британія обіцяє виділяти 3 млрд фунтів стерлінгів на підтримку України щорічно
Европейская правда
2024-10-30T18:01:40Z
Частині українців піднімуть тарифи на воду: платити більше доведеться вже з листопада
Политека
2024-10-30T17:43:17Z
На Миколаївському тепловозоремонтному заводі модернізують локомотиви
Петр и Мазепа
2024-10-30T17:36:38Z
Гарбузовий манник, який сподобається навіть тим, хто не любить овоч
TSN
2024-10-30T18:57:49Z
Названо три причини, чому не можна мити сире м'ясо перед приготуванням
TSN
2024-10-30T18:57:06Z
Експерти назвали продукти, які не можна жінкам після 40
24tv
2024-10-30T18:45:13Z
Методи релаксації для зменшення стресу: фахівці розповіли, як зняти емоційну напругу
Политека
2024-10-30T18:15:22Z
Як зміцнити імунітет: практичні поради від експертів
Политека
2024-10-30T17:22:01Z
І це не сіль. Названо звичку, від якої потрібно відмовитися, якщо у вас високий тиск
Фокус
2024-10-30T17:15:32Z
Додайте у класичне "Олів'є" один продукт, щоб змінити його смак: кухар з ресторану дав пораду
TSN
2024-10-30T16:54:22Z
Що буде, якщо пити гарячу воду: дієтологи розповіли про її властивості
24tv
2024-10-30T16:27:23Z
У медзакладах встановили понад 11,8 тисячі генераторів для забезпечення безперервного живлення
УкраинФорм
2024-10-30T16:10:06Z
Обрано саме вас: кому на Геловін присниться віщий сон
24tv
2024-10-30T19:12:47Z
Мешканці популярного іспанського курорту вимагають виселити майже половину туристів
24tv
2024-10-30T18:57:20Z
Що потрібно зробити на ділянці в листопаді: шість важливих справ, щоб підготуватися до зими
TSN
2024-10-30T18:57:17Z
Не робіть так, бо пожалієте: найбільша помилка при плануванні ванної
24tv
2024-10-30T18:36:54Z
Зігріє і тіло, і душу: як приготувати справжній закарпатський бограч
24tv
2024-10-30T18:30:46Z
Як вирізати гарбуз на Геловін: 3 оригінальні ідеї, які вразять усіх друзів
24tv
2024-10-30T17:09:13Z
Що робити, якщо у квіткових горщиках з'явилася пліснява: чотири продукти, які допоможуть її позбутися
TSN
2024-10-30T16:55:16Z
Як приготувати "Пташине молоко": десерт, який ми пам'ятаємо з дитинства
TSN
2024-10-30T16:54:37Z
На горі Фудзі вперше за 130 років немає снігу
Portaltele
2024-10-30T16:41:35Z
Аякс впевнено обіграв Феєнорд у Де Класікер
Football.ua
2024-10-30T19:04:06Z
Його ударом захоплювався Вайлдер: у віці 44 років помер американський боксер
24tv
2024-10-30T18:57:08Z
Чемпіон світу з боксу з Росії незаконно відвідав окуповану Луганщину
ГЛАВКОМ NET
2024-10-30T18:54:40Z
Ярош, Ендо та Гакпо зіграють із перших хвилин проти Брайтона
Football.ua
2024-10-30T18:48:05Z
Президент Руха видав провокаційну заяву після львівського дербі, яку не оцінять фанати Карпат
24tv
2024-10-30T18:27:36Z
"Шахтар" обіграв "Зорю" і вийшов до чвертьфіналу Кубка України
TSN
2024-10-30T18:03:51Z
Матч Реала під загрозою: яка трагічна причина може перенести центральну гру туру Ла Ліги
24tv
2024-10-30T17:06:07Z
"Полісся" здобуло вольову перемогу над "Кривбасом" і пройшло до чвертьфіналу Кубка України
TSN
2024-10-30T16:55:17Z
Стало відомо, за скільки Спортінг Лісабон готовий влітку продати Дьокереша
Football.ua
2024-10-30T16:52:45Z
«Дію» визнано одним із найкращих винаходів світу за версією журналу Time
ГЛАВКОМ NET
2024-10-30T18:57:54Z
Ще одна гра отримала покращення для PlayStation 5 Pro
24tv
2024-10-30T18:51:13Z
Українці відвідали будинок із серіалу "Ззовні" – побачене їх здивувало: моторошне відео
24tv
2024-10-30T18:42:35Z
Українські полярники зафіксували незвичайне явище над станцією "Вернадський"
Комсомольская правда
2024-10-30T18:34:14Z
Cyberpunk 2077 разом із доповненням Phantom Liberty вийде на Mac у 2025 році
ITC
2024-10-30T18:25:53Z
Як увімкнути приховані теми в Windows 11
InternetUA
2024-10-30T18:21:23Z
Американська студентка знайшла рішення проблеми дефіциту прісної води
24tv
2024-10-30T18:21:09Z
Ghostrunner 2 святкує першу річницю з безкоштовним подарунком та фінальним ювілейним пакетом DLC
24tv
2024-10-30T18:12:10Z
Telegram для Android отримав чотири нові корисні функції
InternetUA
2024-10-30T18:01:04Z
Mercedes-Benz CLA вже не торт?: авто отримає двигун Geely та китайські технології інтелектуального управління
ITC
2024-10-30T17:49:30Z
Названо найекологічніший автобус 2025 року
AutoCentre
2024-10-30T17:31:12Z
Розкішний салон і 700 сил: Rolls Royce Cullinan отримав ексклюзивну версію
Фокус
2024-10-30T17:06:15Z
В Україні росте кількість вантажівок Volvo FH з турбокомпаудними двигунами
AutoCentre
2024-10-30T16:37:12Z
Rolls-Royce, Ferrari та Corvette: які яскраві ретроавто можна побачити в Україні
Фокус
2024-10-30T15:42:55Z
Представлений Volkswagen Lavida 2025 New Era
Portaltele
2024-10-30T12:37:55Z
Skoda представила потужний заряджений кросовер для сім'ї
Фокус
2024-10-30T12:15:57Z
В Україні презентували вантажівки IVECO нового модельного ряду
AutoCentre
2024-10-30T12:13:01Z
Xiaomi SU7 Ultra: «доступний гіперкар» потужністю 1526 к.с., розгоном до «сотні» менше 2 секунд та ціною €103 тис
ITC
2024-10-30T11:56:18Z